Belasting-Ophaaldienst Belasting-Ophaaldienst K AT WIJ KERS HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Thijs IJs en de schat op de Maan, IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 7 Juli 1934 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. DUITSCHLAND. Oud-minister Treviranus gefusilleerd Interview met Lutze. Onder de personen, die in verband met den jongsten opstand gefusilleerd zijn, bevindt zich ook oud-minister van het verkeerswezen, Treviranus, die zitting had in het kabinet Bruening. Gottfried Treviranus werd den 20sten Maart 1891 te Schieder, in Lippe, geboren. In December 1924 werd hij als lid van de Deutsch-nationale partij in den rijks dag gekozen. Later trad hij wegens mee- ningsverschll met den partijleider Hugen- berg uit de partij, waarna hij den 28sten Januari 1930 'n nieuwe D N. Partij stichtte, onder den naam „Konservative Volks partei". In het eerste kabinet-Brüning (Maart 19301 was hij minister zonder portefeuille. Kort daarop werd Treviranus tot rijkscommissaris voor de Osthilfe be noemd. Tenslotte was in het tweede kabinet Brüning (9en October 1931) Treviranus minister van verkeerswezen. De nieuwe stafchef der S.A., Lutze, heeft Jn een Interview met een vertegenwoor diger van de „Angrlff" het volgende mede gedeeld: „Van de verraderlijke actie van Roehm en zijn omgeving hoorde ik eerst, toen de toestand zich werkelijk toegespitst had. Ik werd toen als een van de oudste SA. leiders, die overigens reeds lang front ge maakt had tegen de richtlijnen der op perste SA.-leiding, door den Fuehrer aan gezocht om bij het neerslaan van de rebellen mijn medewerking te verleenen. De benoeming tot Stafchef was een Ware verrassing voor mij. Ik had er te voren nooit aan gedacht dat lk ooit Staf chef van de SA. zou worden. Het staat vast, dat geen enkele gewone B.A.-man aan de zijde van den verrader Roehm gestaan heeft. Het betrof enkel en alleen een opstand onder de leiders. En ook van de leiders was het slechts een heel kleine kring, die aan de rebellie wilde meedoen. De Fuehrer blijft trouw aan de S.A. en houdt van haar. Ware zijn verhouding tegenover de S.A. ook maar eenigszlns vertroebeld, dan had hij ze immers kun nen ontbinden." Op de vraag, of door de vroegere S.A.- leiding niet met opzet politiek onbetrouw bare elementen, als communisten, sociaal democraten, Duitsch nationalen en man nen uit het kamp van Stennes, in de S.A. opgenomen zijn antwoordde Lutze, dat hij dit niet onvoorwaardelijk bevestigen kon. Hij is evenwel van meening, dat eenige van de nu terechtgestelde S.A.-leiders de opneming van dergelijke elementen ge- wenscht hadden, om daardoor ontevrede nen in de S.A. te brengen. Omtrent de verhouding van S.A. en S.S. in de toekomst deelde Lutze mede, dat er evenals voorheen tusschen beide forma ties een zuiver kameraadschappelijke ver houding moet heerscheir. Beide zullen ook in de toekomst haar taak los van elkaar vervullen. Over de reorganisatie der S.A. kon Lutze nog geen nadere mededeelingen doen. De leiders der N.S.D.F.B. (Stahlhelm) zijn, onder leiding van den bondslelder, rijksminister Franz Seldte, bijeengekomen voor een bespreking, den dienst be treffende. De bondsleider deelde ter vergadering mede, dat hij in een langdurig onderhoud met den nieuwen stafchef van de S.A., Lutze, tot de overtuiging is gekomen, dat in de toekomst kameraadschappelijke sa menwerking van den bond en de S.A. zeer wel mogelijk zal zijn. De zitting werd besloten met een belofte van trouw aan den Führer Adolf Hitler. RECLAME. 9744 FRANKRIJK. Het parlement op reces Een rede van Barthou. Het parlement is tot October op reces gegaan. Barthou heeft nog een rede gehouden in de Kamercommissie voor buitenl. aan gelegenheden. Barthou begon met te ver klaren,. dat hij weigerde in te gaan op de tegen Frankrijk gevoerde campagne in verband met de jongste gebeurtenissen in Dultschland. Niets van al wat er beweerd wordt over de hem toegeschreven rol, is waar. Hij zou zich vernederen als hij der gelijke belachelijke beweringen ernstig zou opvatten. Wat Frankrijks buitenlandsche politiek betreft, aan haar ligt de wil ten grond slag naar vredesmogelijkheden en -waar borgen te zoeken. Frankrijks politiek blijft vast verbonden aan den Volkenbond, het eenige bolwerk van recht tegen ge weld. Deze politiek heeft Frankrijks woor den en daden beïnvloed en door die poli tiek heeft Barthou zich laten leiden op zijn reis naar Z. O. Europa. De Fransche bewindsman schilderde vervolgens de omstandigheden, waaronder de Volkenbond op 4 Juni een eenstemmig besluit heeft genomen ten aanzien van de Saarkwestie. Hierin werden de garanties vervat, die spr. in de Kamerzitting van 25 Mei had geëischt als voorwaarde voor Frankrijks accoord-gaan met de vaststel ling van den datum van het referendum. Wat de ontwapening betreft, betoogde Barthou, dat Frankrijk aanhanger blijft van een vermindering en beperking der bewapeningen, die met een werkelijke vei ligheid gepaard gaat. Barthou sprak daarop over zijn reizen naar Roemenië en Joegoslavië, die voorafgegaan waren door de reizen naar Polen en Tsjecho-Slowakije. Overal werden de bondgenootschappen en vriendschappelijke betrekkingen inniger gemaakt. Zij dienen den vrede in Volken bondskader. Zulk een politiek is exclusief noch agressief. Zij beoogt geen blokvor ming, maar Europeesche samenwerking. Daarop kwam Barthou te spreken over de onderhandelingen ten bate van den vrede, die met de Sovjet-Unie en andere belanghebbende staten worden gevoerd Deze onderhandelingen zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat er reeds gedetailleerde mededeelingen over kunnen worden ge daan. Na gewag te hebben gemaakt van zijn ontmoeting met Dolfuss te Weenen, sprak Barthou over zijn a.s. reis naar Londen. Ook al zijn van de besprekingen aldaar geen directe resultaten te verwach ten, toch zullen zij stellig de goede ver houding bekrachtigen, die een der belang rijkste voorwaarden is voor den vrede. Bij het debat drong de afgevaardigde Fribourg er op aan, te Saarbrücken een Fransch consulaat-generaal te vestigen. Barthou verklaarde zich hiermee accoord. OOSTENRIJK. De Christelijk-sociale partij liquideert. De Chrlstelijk-sociale club heeft haar vertrekken in het parlementsgebouw ont ruimd. Het archief is in zes gesloten kis ten ondergebracht in het secretariaat van de Chrlstelijk-sociale partij op den Schwarzenbergplatz. Het vermogen der club is in overeenstemming met een des betreffend besluit overhandigd aan Bonds kanselier Dollfuss voor weldadige doel einden. De liquidatie der Christelijk-sociale partij zal thans geleidelijk plaats vinden in voortdurend overleg met de regeering. De partij zal niet geheel ontbonden wor den. vóór de nieuwe grondwet in haar ge heel m werking zal zijn getreden. De 24 „Schützen"-compagnlën van O.- Tlrol zijn vereenigd tot een regiment van 3 bataljons. BULGARIJE. De moordenaars van Atanasoff veroordeeld. De rechtbank te Sofia heeft vonnis ge veld over de moordenaars van den be kenden staatsman Atanasoff, die is dood geschoten in opdracht van de revolution- naire Macedonische organisatie, die hem tot hoogverrader had verklaard. Een der moordenaars is veroordeeld tot den dood door den strop, de andere tot levenslange tuchthuisstraf. De z.g. Protogeroff-groep der Macedoni sche emigranten heeft medegedeeld, dat zij tot ontbinding heeft besloten. Derge lijke besluiten worden ook van de overige Macedonische organisaties verwacht. UIT HET MEMELGEBIED. Het ontslag van Nazi-mannen. Het opzienbarende ontslag van Schrei- ber, den burgemeester van Memel, de vorige week ln verband met zijn pro-natio- naal-socialistisch optreden, is gevolgd zoo als reeds in het kort gemeJd, door een ver deren maatregel der autoriteiten tegen de ambtenaren, die van Nazi-sympathieën worden verdacht. De gouverneur van het Memel-gebied heeft thans ook het ontslag gelast van de drie prefecten der districten Memel, Hey- debrug en Pogegen, terwijl ook verschei dene liooge ambtenaren van de autonome politie uit hun functie zijn ontzet. De autoriteiten verklaren, dat het vorige Jaar nationaaJ-soclallstische organisaties in Lithauen zijn opgericht, door personen, die met het Nazi-bewind -in Dutschland sympathlseeren en welke organisaties ten doel hebben, de Lithausche regeering door een gewapenden opstand omver te werpen. In verband met het ontslag van burge meester Schreiber heeft Dultschland een diplomatiek protest Ingediend te Londen, Parijs, Rome en Tokio in verband met de „schending van de Memelovereenkomst" en de „onderdrukking der Memelsohe be volking door de Lithausche regeering". JAPAN. Oud-minister in staat van beschuldiging. De oud-minister van handel, baron Koe- maritsji Nikasi Ma zal volgens de bladen in staat van beschuldiging worden gesteld in verband met het schandaal van de trans acties met effecten, dat de, oorzaak was van den val van het kabinet-Saito. Hij is bij den procureur des Keizers ont boden, die hem in voorloopige hechtenis zou hebben gesteld. VEREENIGDE STATEN. Non-agressie-pact met de sovjets geweigerd De Washingtonsche correspondent van de New York Times verneemt uit goede bron, dat de Amerikaansche regeering het Rus sische voorstel om een wederzijdsch niet- aanvalsverdrag te sluiten, even beslist van de hand gewezen heeft als het indertijd door Japan gedane aanbod in denzelfden zin. Bullitt, de Amerikaansche ambassa deur te Moskou, heeft tegen Litwinof ge zegd dat dergelijke verdragen in strijd zijn met de traditloneele politiek van de Ver. Staten, want zij wekken den schijn van een bondsgenootschap. In dit bijzonder ge val zou zeker het wantrouwen van Japan opgewekt worden. Daarentegen is Amerika, naar Roosevelt verklaard heeft, bereid om tot een alge meen niet-aanvalsverdrag toe te treden, indien daardoor het doel van algemeene wapeningsvermindering bevorderd kan worden. HAARLEMMERMEER. Aan de M. T. S. te Haarlem is be- tot het practische leerjaar in de afdeellng Electrotechniek P. Zijp, alhier. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren Franciscus Hendricus, z. van G. R. Vermeij en W. A. Meijboom Johan nes Marinus Petrus, z. van J. v. Steijn en C. M. Balm Johan George Joseph Fran ciscus, z. van H. J, A. Jacques en C. M. Kouter Anna, d. van C. Bakkum en N, L. Plas Catharina Elisabeth, d. van W. G. A. Verleur en A. Molenaar Anna Maria, d. van G. J, Kerkhof en Ch. C. von Hebei Johannes, z. van J. W. Lemmers en H. J. Wortel. Getrouwd: G. A. Mooijeklnd en A. M. Spreeuw. Overleden: S. J. Guldemond. Loop der bevolking. Vertrokken: L. M. v. Keulen Insulinde- weg 110 II, Amsterdam; G. H. v. Beusekom no. 54 Veldhuizen (U.); M. M. v. Leeuwen, J. P. Gouverneurlaan 42 Sassenheim; G. R. de Jong, Ravenna Ohol (Amerika); Tj. de Jong met vr„ Elspeetstraat 13 Den Haag; F. P. A. Witteveen, Dracht 33, Heerenveen De Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs staan ingeschreven: 3 fabrieksarbeiders; 1 snelpersdrukker: 1 boekdrukker; 2 grondwerkers; 4 metse laars; 6 opperlieden; 2 mach. houtbewer kers; 11 timmerlieden: 1 schilder; 1 stu- cadoor; 1 loodgieter; 4 mandenmakers; 1 kistenmaker; 1 vloerlegger; 2 electrlciens; 1 scheepsmaker; 1 horlogemaker; 1 sto ker; I smid; 1 monteur; 1 waschknecht; 3 bakkers; 205 landarbeiders; 21 bloemist- arbeiders: 4 boerenarbeiders; 5 tuinarbei- ders; 1 plantsoenarbeider; 3 jeugd, land arbeiders; 1 handelsreiziger; 2 schippers; 1 halfwas-schipper; 3 chauffeurs; 3 weg werkers; 1 expeditiekneoht; 1 verzeke ringsagent; 6 kantoorbedienden; 1 idem vr. ben. 18 J.; 30 losse arbeiders; 1 con troleur. Totaal 338. Aanvragen 19; plaatsingen 19; terug getrokken 7; vervallen 37. Gemeentelijk Badhuis. In de maand Juni zijn in het gemeente lijk Badhuis genomen; 141 kuipbaden; 941 douchebaden, 160 douchebaden (kinde ren), 5 kuipbaden (volksbaden). 16 dou chebaden, 22 douchebaden (kinderen). Voor het examen machineschrijven systeem „Mereurius" slaagden de heeren H. J. Hylkema, J en C. Schrijver te Vo gelenzang en mej. 'Clemens te Nieuw Vennep. Allen werdéfT'omgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. Gevonden voorwerpen. Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie: ceintuur, kerkboek, alpine en sigarenkoker. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba, d. van M. van Dijk en N. Parleviiet Antje, d. van H. Haasnoot en J. van Dijk Jannetje, d. van W. Rous en G. Haasnoot Gerrit Arie, d. van C. van der Plas en N. Schaap Cornelis, z. van T. Ouwehand en A. de Jong Jacoba, d. van W. van der Luijt en A. Hoek Elisabeth, d. van H. Haasnoot en L. Aandewiel. Overleden: Annetje Parleviiet 84 j., weduwe van Arend Kruijt. Ondertrouwd E. J. Sneepels en M. M. L. Kuijpers B. Pater en H. M. Kuljpers. HET BLAD VOOR KAT HUE EH OMSTREKEN GEEFT OW ADVERTENTIÊN EN ABONNEMENTEN OP AAN DEN AGENT DIE ALLE INLICHTINGEN VERSTREKT Laat al Uw Betalingsverplichtingen per week aan huis afhalen door den en bespaart tijd, zorg en koeten. Vraagt inlichtingen Hoofdkantoor: Oegstgeesterweg 3 D, Rijnsburg, C. DE MONYË en bij den Bode J. 0UYT, Jan Tooropetraat SS, Katwijk aan Zet. 4075 KATWIJK AAN DEN RIJN. De Hanze. Onder voorzitterschap van den heer Jac. P. Rietveld hield de RK. Midden- standsvereeniging een ledenvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter bracht na zijn openingswoord allereerst een woord van dank aan de Santoscommissie voor de activiteit ten opzichte van den bloempjesdag en feliciteerde de commis sie met het behaalde succes. Vervolgens kwam in behandeling de beschrijvings brief voor de Centrale Raad. Tot afge vaardigde werd gekozen de heer M. C. v. d. Berg en tot secundus de heer W. J. van Leeuwen. Als bestuurslid werd in de plaats van den heer A. Grimbergen, die bedankt had, gekozen de heer A. Mald. Het bestuur zal, op verzoek van enkele leden, in overweging nemen een boek- houdcursus te openen. Het rijwielpad. Op het rijwielpad vanaf het Callao zijn de wettelijk voorgeschreven borden ge plaatst. Toch maken nog velen gebruik van den grooten weg. De politie trad nog zeer coulant op. Tientallen werden ge waarschuwd. Doch ook aan waarschuwen komt een einde. KATWIJK AAN ZEE. Aan de M. T. S. te Haarlem is be vorderd tot de 2e klasse in de afdeeling Werktuigbouwkunde, J. Verloop alhier. Door den belastingophaaldienst, di recteur C. de Monye, is over Juni afge dragen f. 1033.29. LISSE. De Werkloosheid. Deze week hebben weer een aantal werkloozen arbeid gevonden met het bol- lenrooien. Het is te wenschen dat nog velen zullen volgen. De heer K. Dreijer alhier, behaalde te Amsterdam het drogist-diploma. Gevonden voorwerpen: portefeuille met inhoud, linkerschoen, belastingmerk in etui en sleutel. Inlichtingen verstrekt de politie. NOORDWIJKERHOUT. Prachtig schoolreisje. Gisteren maakten de leerlingen der Chr. Herv. School per autobus een reisje over Utrecht naar Rhenen, waar een bezoek gebracht werd aan het bekende dieren park. De reis ging terug over Amsterdam. Dat de Jongelui, zoowel in het dierenpark als op heen- en terugreis zich kostelijk vermaakten is duidelijk! Aanrijding. De chauffeur van de Katwijksche visch- auto van de firma van O. reed alhier op den Gooweg den 66-jarigen ijscoventer H. van der B. aan. Deze werd ernstig ver wond aan een der knieën, terwijl zijn li chaam op verscheidene plaatsen flink werd gekneusd. RIJNSBURG. Door den belasting-ophaaldienst ls over Juni afgedragen f. 405.97. VOORSCHOTEN. Bij het zwemmen verdronken. Gisteravond omstreeks 9 uur was met een kano een jeugdig echtpaar uit Oegst- geest aan het spelevaren in den Rijn voorbij de Valkenburgsche Tol en aan het zwemmen. Plotseling zagen bewoners van den Val- kenburgschen weg een heer vanuit de kano in het water springen naar een ring gevuld met lucht, en terstond verdwijnen ln de diepte. Oogenblikkelijk werd medi sche hulp opgeroepen, ook in deze ge meente. Beide doktoren en enkele leden van E H B Omet een zuurstofkoffer, trokken naar de plek van het onheil, maar vernamen bij aankomst dat doktoren uit een naburige gemeente reeds den dood hadden geconstateerd. Eén der leden van de EH.B.O.-brigade was reeds eerder aan wezig, maar aangezien niemand hem naar den overkant van het vaarwater wilde brengen, kon hij helaas zijn hulp niet aan bieden. De kano met kleedingstukken en kussens werd bij een bewoner van den Valkenburgschen weg voorloopig opge borgen. Het slachtoffer is de 27-jarlge A. Winterkamp uit Oegstgeest. Aan de M. T. S. te Haarlem is be vorderd tot de 2e klasse in de afdeeling Bouwkunde, L. Wilbrink, alhier. OEGSTGEEST. De Oranje-vereeniging. Naar wij vernemen heeft de heer J. den Ouden het besluit'genomen de functie van voorzitter van de Oranjevereeniging, waar toe hij in de laatst gehouden vergadering was gekozen, niet tC aanvaarden. Ter voor ziening ln deze vacature zal dus opnieuw een algemeene vergadering moeten worden uitgeschreven. Met 80 door de bocht gaatniet! De motorrijder A. H. v. A., wonende te Rotterdam reed op den nieuwen rijksweg achter het Groene Kerkje vanuit de rich ting Amsterdam en vervoerde als duopas- sagiere mej. A. N. eveneens wonende te Rotterdam, met een snelheid van naar eigen schatting pl.m. 80 K.M. door de bocht om op den ouden Rijksstraatweg te komen, slipte daarbij en sloeg over den kop, waarbij mej. N. een eind werd weg geslingerd en met een paar gebroken rib ben bleef liggen. Door de doktoren Vare kamp en Hugenholtz werd de eerste hulp verleend, waarna zij met de ziekenauto van A. P. van Nieuwkoop naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden is vervoerd en al daar ter verpleging opgenomen. Laat al Uw betalingsverplichtingen per week aan huis afhalen door den en U bespaart tijd, zorg en kosten. Vraagt inlichtingen Hoofdkantoor, Oegstgeesterweg 3 D, Rijnsburg. 4076 C. DE MONYÊ, Administrateur. WARMOND. De werkloosheid. Op 1 Juli stonden bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbemiddeling alhier in geschreven 69 personen, waarvan 25 in gevolge de steunregeling werden gesteund. Loop der Bevolking. Gevestigd: D. van Egmond, van Valken burg; C. v. d. Meer, van Zoeterwoude; J. C. J. v. d. Ploeg, van Alkemade; S. Ver- sluys, van Voorburg; H. Schrier, van Was senaar; A. van Leeuwen, van Bodegraven; M. M. L. Buschman, van Noordwijk; J. v. d. Schuur, van St. Annaiand; G. Roo- denburg, van Leiden; H. Rhynsburger, v. Sassenheim; W. J. Vial, van Oosterhout. Vertrokken: C. Sloos, naar Leiden; J. B. van Velzen, naar Schipluiden; K. P. Marlet, naar Hoogezand; A. Sieders, naar Haarlem; J. P. Marlet, naar 's Graven- hage; A. W. Bots, naar Voorhout; A. M. Tersteeg. naar Alkemade; P. Wytenburg, naar Leiden; J. M. Barends, naar Leiden; C. Klyn, naar Boskoop; R. G. van Dam, naar Hazerswoude; G. A. Ligtvoet, naar 's Gravenhajge; M. Heyl, naar Apeldoorn; M. A. van Rijn, naar Zoeterwoude. Kind over boord gevaUen. Het vrachtmotorschip „De Vier Ge broeders" uit Amsterdam, schipper J. v. d. H. voer over de Kagerplassen toen het 5-jarig dochtertje bij het spelen over boord viel. De knecht sprong direct in de roeiboot, terwijl het touw werd doorge sneden. Den knecht mocht het gelukken het meisje, dat reeds eenige malen onder was geweest te redden. t«j- WASSENAAR. Jeugdige schelmen. Aangetroffen werden alhier de 13-jarige D. uit Den Haag met zijn 10-jarig broertje, die in het bezit waren van een mandje roode bessen. Zonder dat de bestuurder van een auto het heeft bemerkt, waren ze meegereden van Rijswijk naar Oegst geest. Uit dankbaarheid voor het ritje hadden ze het mandje bessen van den wagen genomen. Ze werden door hun vader afgehaald. De eigenaar van den auto bleef onbekend. Proces-verbaal werd opgemaakt. Gevonden voorwerpen: een mestvork, passer, dameszakdoekje, werkjas, porte- monnale m. inhoud, pauw, jasje, taschje, hondje, manteltje, verlovingsring, voet balschoenen, damesportemonnaie m. inh., lippenstift, hond, huissleutel, schildpad, tasch met badgoed, autocrick, nummer bord, zadeldek, zweng, damesarmband, dameshandschoen, heerenrijwiel, sproeier, ringetje. Inlichtingen worden door de politie verstrekt. 37. De spin voert ijlings nu het wreed bevel des toov'naars uit en ziet met een begeerlg rollend oog naar zijn zoo onverwaoht ver kregen buit; geen beweging kunnen Thijs en Sim meer maken en steeds nog heeft het monsterdier weer nieuwe draden in zijn kaken. „O", zoo denkt Thijs, „dat hij ook zelfs geen lid van mij vergeet er is niets meer <jat ons redden kan!" Hij baadde zich in 't angstig zweet en zuchtte vreeslijk dan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7