DE ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM LEJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 7 Juli 1934 NIEUWE ONLUSTEN KRACHTIG ONDERDRUKT. 4 DOODEN EN RUIM 40 GEWONDEN. AGENDA. X In den laten middag van gisteren was de rust over het algemeen in de volks buurten teruggekeerd. Hier en daar moest echter de politie nog even optreden. In de Laurierstraat en de Marnixstraat ter hoogte van de groentenmarkt werd nog gechargeerd en geschoten Op twee van deze plaatsen is iemand door een kogel getroffen. In de Jordaan. Doch voor den avond liet de toestand zich ernstig aanzien. De Jordaan verkeer de in een soort oorlogstoestand. Onop houdelijk reden militaire politie te paard en manschappen van de marechaussee af en aan. ZIJ doorkruisten de geheele wijk en op tal van plaatsen moest handelend worden opgetreden. Ambulance auto's moesten voortdurend gewonden naar de ziekenhuizen vervoeren. De Jordaan is door de militairen in zes secties verdeeld. In elke sectie opereerde een patrouille van acht man, namelijk vijf man militairen en drie polltie-agenten, onder leiding van een patrouille-comman dant. Daarnaast opereerden de manschap pen van de Koninklijke marechaussee. Op vele plaatsen zijn menschen van het dak gehaald en op de tweede verdieping van een woonhuis in de Goudsbloemdwars straat werd een man getroffen, die in be zit was van een groote revolver. Tot dusver is een zevental personen ge arresteerd. De Jordaan had een geheel ander aan zien dan den avond te voren. Geleek dit stadsgedeelte gisteravond op een spelonk, waarvan men niet wist welke gevaarlijke machten het verborg en waarin niemand durfde, omdat hij niet wist of hij er weer levend zou uitkomen. Gisteravond was de overheid de baas. In de hoofdstraten brandden overal weer de lichten en had de bevolking niet al leen te luisteren naar de bevelen van mi litair en politieman, maar hij had ze ook op te volgen en onmiddellijk. De kans om de straten op te breken en er versper ringen van te maken was onherroepelijk voorbij. Integendeel bedienend personeel van de stadsreiniging was overal bezig de overblijfselen van den zwarten nacht op te ruimen. Ongeveer negen uur zijn zes gemengde patrouilles (militaire politie en gemeente politie) den Jordaan ingetrokken vanaf het bureau in de Marnixstraat. Zes mili tairen hadden de karabijnen geladen met de bajonet er op. Elk dezer patrouilles stond onder bevel van een inspecteur. De tocht die we met een van deze patrouil les meemaakten ging naar de Linden- gracht en omgeving. Al dadelijk klonk het bevel: .jramen sluiten" en wanneer niet spoedig aan dit bevel werd gehoorzaamd kwam de kara bijn naar voren. In den regel bespoedig de dit de handeling van den bewoner. Niemand werd doorgelaten en iedereen moest in huis en deuren sluiten. Bij de le Lindendwarsstraat had een man min der haast om te verdwijnen. Hij bleef ach ter een deur staan, wat niet naar den zin was van den patrouille-commandant. Hij haalde hem te voorschijn en toen men hem fouilleerde bleek, dat ook hij in het bezit was van een groot kaliber revolver. Door twee agenten werd hij overgebracht naar de Westerstraat. In de Moomstraat stond een gepantserde auto. Dreigend sta ken de monden van een mitrailleur naar buiten. Naar men ons meedeelde had dit wapen ook reeds even gewerkt in de rich ting van de Noordermarkt. Geen sterve ling waagde zich daar meer op straat. Ook marechaussee met bereden politie als geleide en bereden militaire politie even eens met polltiegeleide patrouilleerden door de thans behoorlijk verlichte straten, waar het ieder verboden was te loopen. Zij die het toch waagden werden aangehou den en gefouilleerd, om daarna het bevel te krijgen zich in den looppas te verwij deren. In de Karthuyzerstraat klonk als steeds het bevel: „ramen sluiten". Een dakvenster bleef open en meteen plofte een groote kei op het plaveisel, zon der iemand te raken. Meteen knalden drie karabijnschoten achter elkaar. Een tweede steen kwam niet! Op de kruising van de Lindengracht en de Lindendwarsstraat ontmoetten we een grooten militairen patrouillewagen. De manschappen van deze wagen kwamen juist uit de Palmstraat waar ze drie man van een dak hadden gehaald, die welis waar niet met steenen hadden gegooid, maar toch die projectielen in de nabijheid hadden en niet konden verklaren, wat ze daar by die dakpannen noodig had den. Ook in de le Lindendwarsstraat werd hetzelfde spelletje uitgehaald. Daar had den zich ook dakbewoners vertoond. Een onderzoek had echter minder resultaat, want ze waren spoorloos verdwenen. Zoo dwaalden we verder door de leege, maar goed verlichte straten van dit den ge- heelen dag zoo rumoerige oude stadsge deelte. Geen straatje werd onbezocht gelaten. De overheid was absoluut de baas. Zooals het in dit gedeelte van de Jordaan was, zoo was het naar men ons meedeelde ook in alle deelen van deze opstandige wijk. Tijdens het optreden van de marechaus see in den Jordaan is een der manschap pen van zijn paard gevallen waardoor hij verwondingen opliep. Hü moest naar het O.L.V. gasthuis worden vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Op de Wittekade is een brandmelder stukgeslagen. Onrust in de omgeving van de van Beuningenstraat. Terwijl de Jordaan in den loop van den avond was „schoongeveegd" en door de politie versterkt door de militaire politie en marechaussee schoon gehouden werd, trachtte het gepeupel in het meer weste lijk deel der stad, meer in het bijzonder in de staatsliedenbuurt botsingen met de gewapende macht te forceeren. Omstreeks half tien werd de bestrating van de van Beuningenstraat op den hoek van de van Limburg Stirumstraat opgebroken en wer den de straatklinkers op de tramrails ge worpen om daardoor het tramverkeer te ontwrichten. De politie, die spoedig ver sterking kreeg, wist de barricade snel op te ruimen, waardoor het verkeer door de van Limburg Stirumstraat kon worden hersteld. Eenige malen moest van de vuur wapenen gebruik gemaakt worden, waarbij een of twee gewonden zijn gevallen. Omstreeks II uur dreigden nieuwe bot singen en werden nieuwe versterkingen naar deze omgeving gezonden. Het politiebureau Raampoort vormt zoo wel voor dit gedeelte der stad als voor de Jordaan thans het centrum. Hier zijn de hulpmiddelen, waarover het gezag thans in ruime mate beschikt, geconcentreerd. De genie heeft twee groote schijnwerpers beschikbaar gesteld, welke zoo noodig naar de bedreigde punten kunnen uitrukken. Een groot aantal motorrijwielen om snel personeel te kunnen vervoeren, is hier bijeengebracht. Het verkeer door de Mar nixstraat werd in den loop van den avond slechts in één richting toegestaan. In de geheele wijk ten westen van de Prinsengracht bleef het tot zeer laat ru moerig. Patrouilles militaire politie onder leiding van Amsterdamsche agenten door kruisen dit stadsdeel en voorkomen volks verzamelingen. Hier en daar zijn winkel ruiten ingedrukt, welke met planken wor den dichtgespijkerd. Een poging brand te stichten werd spoedig verijdeld. Aan den overkant van het IJ. De onrust aan de overzijde van het IJ duurde ook den geheelen avond voort. Tal van lantaarns werden niet alleen ver nield, maar de palen werden zelfs uit den grond getrokken. Ook brandkranen wer den vernield. Een gebouwtje van de GJE.W. werd in brand gestoken. Groote menigten hebben in de Haze laarsstraat en omgeving boomen uit den grond gerukt en deze met prikkeldraad omwikkeld, ten einde met dit materiaal en met los gebroken plaveisel barricades op te werpen, la De bezetting van het bureau Adelaars- weg, versterkt door agenten van het hoofd bureau, voerden een hevigen strijd tegen het gepeupel. Het geknal der revolver schoten was niet van de lucht. Voor de strijd een uur oud was, waren reeds een man door een kogel in den rug en een meisje eveneens door een kogel in de pink getroffen. De aanwezige politiamacht kreeg weldra versterking van militairen. Een paar bakfietsen met kruidenierswaren werd door de menigte omver geloopen. Te ruim negen uur woedde de strijd met ongekende hevigheid. De Geneeskun dige Dienst heeft in dit stadsdeel een aan tal ambulance-auto's neergezet. Zes gewonden zijn in het Binnengast huis opgenomen. Omstreeks half twaalf scheen het, dat het in dit deel van de stad iets rustiger werd. Een correspondent meldt ons nog nader: De grootendeels uit werkloozen bestaan de bevolking van de Vogelbuurt aan de overzijde van het IJ heeft in de straten en straatjes, gelegen tusschen Kamper- foelieweg en Wingerdweg, een ware revo lutie ontketend, waartegen de sterke arm slechts vermocht op te treden, door in dit vrijwel geheel uit gemeentewoningen be staand stadsdeel min of meer den staat van beleg af te kondigen. Het was aan het Mosveld, dat de toe gang tot dit gebied ontsloot, dat onze auto door de politie werd aangehouden. Nadat wij ons gelegitimeerd hadden kon den wij op eigen risico doorrijden. Al spoedig bleek, dat een kruistocht per auto door dit complex van straten en straatjes tot de onmogelijkheden behoorde. Op tal van plaatsen was het plaveisel opgebroken terwijl op andere punten, welke slechts te voet bereikbaar waren, barricaden van boomstammen en lantaarnpalen waren opgeworpen. Vooral de Hazelaarsweg en omgeving vertoonde het beeld van een volslagen oproer; hier hadden dan ook de meeste schoten geknald. Aan den Flora- weg stuitten wij op een auto met mili tairen, die, het hoofd door een stalen helm bedekt en de geladen weer voor onmid dellijk gebruik gereed, elkeen, die zich buitenshuls wilde begeven, naar binnen joegen, terwijl herhaaldelijk tot sluiting van de ramen werd gesommeerd. Ook inspecteur de Vries Humel ont moetten wij in deze omgeving en van hem vernamen wij dat van de zijde der bewoners eenige malen op de politie ge schoten was zonder dat men de daders had kunnen ontdekken. Er heerschte tegen elven in dit stads deel. waarvan alle toegangswegen waren afgezet teneinde te voorkomen, dat de op standige elementen van buitenaf verster king kregen, een uiterst beklemmende atmosfeer. Onvermoeid patrouilleerde de militaire politie er waren hier tezamen een honderd man door de straten. Of schoon het meerendeel der bewoners zich in zijn woningen had teruggetrokken, be- voden zich, vooral in de omgeving van de Hortensiastraat, af en toe groepen opge schoten jongens, die waar rij de gelegen heid hadden, de straat opbraken en op andere wijze hun vernielzucht botvierden. Zoo moesten het bij de Hortensiastraat een aantal standpijpen van de brandweer het ontgelden. Deze werden uit den grond gerukt, zoodat het water zich ln een breeden stroom over het wegdek ver spreidde. Politie en militairen zagen zich hier voor den uiterst moeilijke taak ge plaatst, aangezien ln deze buurt met haar blokbebouwing het gepeupel zich gemak kelijk schuil kon houden. De handhavers van het gezag konden overigens geen pardon meer; waar zij de gelegenheid kregen trachtten zij onmid dellijk raak te schieten, zoodat het met dat al verwondering mocht baren, dat vóór het middernachtelijk uur het aantal ge wonden niet meer dan een zestal bedroeg. Onder deze gewonden, die voornamelijk ln den vooravond, tijdens den strijd bij de Hazelaarsstraat en omgeving waren geval len, bevonden zich zooals zulks vrijwel immer het geval is, een paar onschul- digen: een meisje, dat door een schot aan de pink was getroffen en een jongen, die door een schampschot bloedend verwond was geraakt. Twee tot de belhamels behoo- rende mannen waren er ernstiger aan toe; naar men ons mededeelde waren deze resp. door een kogel ln den rug en ln de longen getroffen, terwijl een derde persoon aan het hoofd gewand was geraakt. De route der gemeentebussen ln Amster dam-Noord was, ln verband met de onge regeldheden, aanmerkelijk bekort. De militaire politie was o.m. uitgerust met een auto, welke een zoeklicht droeg, waar van het helle schijnsel tot in alle hoeken en gaten doordrong. De militairen werden aangezien rij in dit gebied niet bekend waren, op hun speurtochten door agenten vergezeld. Ook na het middernachtelijk uur was men op het weder oplaaien van het verzet voorbereid. Ook het tuindorp Oostzaan was door de politie afgezet. In de andere buurten. In de andere buurten, waar het de vorige avonden rumoerig was, heerschte over het algemeen rust. In de Dapperbuurt moest de politie eenige malen ingrijpen, daar getracht werd ln de Commelinstraat en de Wagenaarstraat barricades op te richten. In beide straten was de bestra ting op enkele punten over de volle breedte opgebroken. Er was echter vol doende politie aanwezig om verdere on heilen te voorkomen. In de Indische buurt heerschte tot on geveer half tien rust. Slechts een soort demonstratie van de O.S.P. ging onder het zingen van Socialistische strijdliede ren door de buurt. De meeste deelnemers aan deze demonstratie waren echter opge schoten jongens en zelfs kinderen. Omstreeks tien uur in den avond heb ben bewoners van de Govert Flinckstraat getracht barricaden op te werpen. De politie, bijgestaan door militairen, moest verscheidene malen ingrijpen. Bij het schieten werd voor zoover bekend, één persoon gewond. De onrust in deze buurt, waar ook op verschillende plaatsen de bestrating werd opgebroken en lantarenpalen werden omvergetrokken, duurde om half twee nog voort. Op het v. d. Helstplein heeft het gepeupel een voor een garage staande particuliere auto omvergeworpen en ln brand gestoken. Pas tegen half drie was de rust in deze buurt zoo ver hersteld, dat de politie alleen voor de verdere hand having van orde kon zorgen en de mili taire troepen konden inrukken. Op de eilanden was het eveneens on rustig, doch tot groote botsingen kwam het niet. In de Spaarndammerbuurt is de politie ook opgetreden tegen" trekkende troepen. Zij heeft daarbij gebruik gemaakt van de revolvers. Een vrouw, die voor het raam stond van haar woning in het Spaarn- dammerplantsoen werd door een kogel getroffen. Een oude man van 81 jaar werd eveneens getroffen toen hij voor het ven ster stond. Kort daarop is hij overleden. Voorts werd bij optreden in de Gouds bloemstraat een vrouw, die deelgenomen had aan het verzet door een revolverschot gewond. Ook in de Westerstraat is een man door een revolverkogel getroffen. In de Houtrijkstraat is een kind toe vallig geraakt. De kogel, die bestemd was voor een wielrijder, die zich had verzet, ketste op het stuur van de fiets en raakte een kind. De wond is niet gevaarlijk. Voorts is een poging gedaan om de brug voor de Willemstraat van de Lijnbaan gracht in brand te steken. Een paar bus sen petroleum werden over het brugdek uitgestort. Papieren werden op de brug gelegd en in brand gestoken. De vlammen laaiden hoog op. De politie, die er dade lijk bij was, riep de hulp in van de brand weer. Deze had het vuur spoedig gedoofd onder bescherming van de politie. De toestand in den nacht. In den nacht tegen drie uur was de po litie te zamen met de militaire verster kingen in alle stadsdeelen den toestand volkomen meester. Rustig was het toen nog niet overal, want zoowel in de Jordaan als in Oost moest hier en daar nog opge treden worden. Tegen halfdrie moest de politie van het bureau Linnaeusstraat uit rukken naar de Wagenaarstraat en om geving, waar men bezig was boomen door te zagen en omver te trekken. Ook de militaire bezetting, die op het posthuis Zeeburgerdijk gedetacheerd was, moest in dit vroege uur nog handelend optreden. Aan den overkant van het IJ was de toestand rustig, doch het was een gewa pende vrede, want een groote militaire macht houdt nog steeds de belangrijkste punten bezet. Na een mislukte poging om een der IJ-ponten het varen te belemme ren, werden op elke pont eenige Bbwa- kingsmanschappen van de militaire politie geposteerd In het Spaarndammerkwartier deden politie en een zestal militairen nog iaat in den nacht patrouillediensten, doch tot schietpartijen kwam het hier niet meer. De winkels in de Houtrijk- en Hembrug- straat, waarvan de étalages vernield zijn, worden door de politie bewaakt. Een viertal personen is in deze sectie wegens geweldpleging gearresteerd. Ook op de Eilanden bleef men waakzaam, doch was het tegen drie uur ln den morgen rustig. Op dit tijdstip werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Moluk- kenstraat in de Indische buurt, doch toen kon nog niet vastgesteld worden of deze brand aan kwaadwilligheid was te wijten en iets met de onlusten te maken had. Vier dooden, ruim 40 gewonden. In den loop van den nacht kon men bij den Geneeskundigen Dienst mededeelen, dat Vrijdag gedurende den dag twee per sonen tengevolge van de onlusten waren gedood, terwijl in de avonduren eveneens twee personen aan de bekomen verwon dingen zijn gestorven. Van de ruim 40 naar de ziekenhuizen vervoerde gewonden moesten dertien ter verpleging worden opgenomen. Verscheidenen daarvan zijn levensgevaarlijk gewond, terwijl één ster vende is. Het aantal gewonden is echter aanzien lijk grooter, want velen zijn op de door den G.G.D. ingerichte posten verbonden en zelfs operatief behandeld, waarna zij naar hun woning konden worden vervoerd. Tientallen gewonden rijn door de 14 ter beschikking ambulance-auto's van den G.G.D. gedurende Vrijdagmiddag en Vrij dagavond getransporteerd. Een post met drie wagens en twee dok toren was opgericht aan den overkant van Het IJ en een post onder leiding van den directeur van den G.G.D., dr. L. Hey- ermans en een ander geneesheer in dc Westerstraat, voorzien van 3 auto's en een controle-auto. In den loop van den avond waren her haaldelijk alle auto's uitgereden. Niette min schijnen nog vele gewonden zich par ticulier bij hun eigen doktoren te hebben laten behandelen. De storingen in het tramverkeer. Zooals reeds ln eenige berichten gemeld, heeft ook het tramverkeer tengevolge van de ongeregeldheden stagnatie ondervon den. Van de zijde van de directie van de Gemeentetram vernemen wij, dat alleen in de Spaarndammerstraat aan het eind punt van lijn 5 een bijwagen onderste boven werd geworpen. Deze wagen werd ernstig beschadigd. Een tweede bijwagen van dezelfde lijn werd uit de rails gezet Eenige lijnen konden tengevolge van op gerichte barricades niet de geheele trajec ten rijden. Lijn 18 reed tengevolge van een versperring bij de Van Beuningen straat slechts van de Van Halstraat naar Sloterdijk. De verbinding met het Nassau - pleln was dientengevolge verbroken. Later in den avond moest tengevolge van ongeregeldheden in de Czaar Peter straat lijn 19 worden ingekort tot het Kat tenburgerplein. Ook de busdiensten aan de Overzijde van het IJ werden ontwricht. Doordat de Floraweg was opengebroken, kon Lijn L. niet verder rijden dan de Sneeuwbalstr. Lijn B., die de verbinding onderhoudt met het Tuindorp Oostzaan. kon niet verder rijden dan tot het begin van dit tuindorp, daar deze wijk geheel door militairen was omsingeld. Volgens een mededeeling van de politie is deze opstand ernstiger dan in 1917 bij de aardappelenrelletjes en zelfs ernstiger dan het Palingoproer. Aanvoer van versterkingen. Gisteravond is een detachement Konink lijke Marechaussee uit Leeuwarden naar Amsterdam vertrokken in verband met de ongeregeldheden aldaar. Het detache ment is 23 man groot en staat onder be vel van den districtscommandant F. J. J. F. M. van der Kroon. Met de paarden is het detachement per vrachtauto naar Amsterdam gegaan. Ook uit andere deelen van het land zijn manschappen van de Marechaussee naar Amsterdam gedirigeerd. Reeds is een afdeeling mariniers aan gekomen. Zij zijn in het havengebied on dergebracht om zoo noodig daar op te treden. Bij het optreden van de militaire bere den politie in een der zijstraten van de Bloemgracht is van een der manschappen bij ongeluk de revolver afgegaan. De ko gel trof een der paarden in den nek. Intusschen arriveerden in de vroegere Oranje Nassaukazerne militairen uit Amersfoort. Ook de cavalleriekazerne in de Sarphatistraat was weer in gebruik en wel door de bereden militaire politie en door de Koninklijke Marechaussee, welke uit tal van plaatsen naar de hoofdstad was gerequireerd. De hulp van de Amsterdamsche Vrij willige Burgerwacht is ingeroepen voor het bezetten van eenige belangrijke pun ten. Zoo worden door de burgerwacht on der leiding van de politie de gebouwen van de waterleiding aan den Haarlemmer weg bewaakt. Hedenmorgen te halfvier ls aan het Centraal Station een extra-trein uit Den Haag gearriveerd, waarmee een gedeelte van een der Haagsche regimenten infan terie is aangekomen. Te Amsterdam is de gemeentelijke politie thans versterkt met 200 man marechaussee, die ook in nor male tijden in en om de hoofdstad zijn gedetacheerd, 250 man militaire politie uit verschillende plaatsen van ons land, de genoemde infanterie uit Den Haag, als mede genie- en infanterietroepen uit Arn hem en Amersfoort. Bij de troepen uit Arnhem bevindt zich een mltrailleur-af- deeling en deze troepen beschikken tevens over 3 pantserauto's en 3 rupsauto's. Zoo als reeds gemeld is. werd hedennacht ook gebruik gemaakt van de zoeklichten der genie. Aangerichte schade. Toen het vanmorgen licht werd bleek opnieuw, welk een treurig beeld de stads wijken na de onlustwoedden, toonden. Zoowel ln Jordaan als in Spaarndammer buurt, in IJ IJ en ln Oost, moesten de stratenmakers opnieuw het plaveisel her stellen, dat op vele plaatsen slechts moge lijk was, nadat de barricades waren op geruimd. Ook de gemeentelijke electrlci- teitswerken hadden druk werk met het herstellen der vernielde straatverlichting. Zoowel in de Jordaan als in de Spaarn dammerbuurt bleef de politie den gehee len nacht patrouilleeren. In Oost was het pas laat in den nacht weer rustig. Tegen 3 uur hadden de op roerlingen aan het einde van de Moluk- kenstraat een tramhuisje in brand ge stoken, waarvoor de brandweer moest uit rukken. Ongeregeldheden in andere plaatsen. Blijkbaar als gevolg van de gebeurtenis sen in Amsterdam is het gisteravond in enkele stadsgedeelten van Haarlem zeer onrustig geweest. In de Stormstraat schoolden omstreeks 11 uur ongeveer 200 personen w.o. vele communisten, bijeen, die de straat opbra ken en met steenen naar de aankomende politie wilden gooien. Een aantal agenten onder leiding van een inspecteur gelastte de menigte zich te verspreiden. Toen men hieraan niet snel voldeed, werd ter waar schuwing eenige malen in de lucht gescho ten. In allerijl gingen daarop de rustver stoorders weer hun woningen binnen en was de orde spoedig weer hersteld. Een 21-jarige Jongeman, die zijn rijwiel voor een motor met zijspan van de politie wierp, werd gearresteerd. Het rijwiel was totaal vernield. Door personeel van den Dienst van Openbare Werken werd nog des avonds de straat weer in orde gemaakt. HEDEN. Jeruël: Bidstond te 8 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur v.m. en 6'/i uur n.m. Leger des Heils (Hooigracht)Samen komsten te 10 uur v.m, en 8 uur n.m. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur v.m. en 7 uur n.m. Dinsdag. Harmonie: Ned. Fase. Bew. Spr. J. Kruysschen. 8Vi uur nm, Jeruël: Bljbélbespréking te 8 uur n.m. Oud-Hortuszleht: Clubavond Damclub Leiden. 8 uur n.m. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 16 Juli): Tentoonstel ling foto's Oud-Lelden. Den Haag (Scala): Revue „Vooruit maar weer" 8 uur nam.; Zondags ook te 2 uur n.m. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvier. Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Ijsberg." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Tiger Bay". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling. „Dynamletranch." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Sarcouf de Kaper." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Drie- sum, Mare 110, Telef. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruljne, Kort- mann, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waar schuwingssignaal en geen slag werk is. Ook in andere deelen van de stad dreig de het af en toe onrustig te worden, doch ook daar was de orde weder spoedig hersteld. Gisteravond hebben te Den Haag eenige oproerkraaiers getracht een relletje uit te lokken. Het begon om ongeveer half aoht toen een vijftigtal mannen in de buurt van de Hemsterhuisstraat een demonstratie op touw poogden te zetten. De politie, die in verband met de onlusten te Amsterdam op alle mogelijkheden was voorbereid, was extra op haar hoede. De demonstranten werden terstond ver spreid. Er ontstonden nog eenige oploopjes op de Veenkade en den Noordwal maar ook hieraan werd door eenige charges een einde gemaakt. Heelemaal rustig was het echter nog niet overal. In de Bloemstraat en in de Bakkerstraat hoek Gedempte Sloot was een deel der straat opgebroken, terwijl men met de steenen de politie ging beko gelen. Met de revolver in de hand joeg de politie de straatopbrekers naar binnen en gelastte de ramen te sluiten. Een drietal personen werd gearresteerd. Ook in Schiedam hebben de communis ten gisteravond na negen uur de stad on veilig gemaakt. Een vijftigtal had zich in "t Gorzenkwartier tot een groep vereenigd om de stad, rond te trekken. Later probeerden de oproerkraaiers ln het Westen der stad weer een optocht te formeeren en nu maakte inspecteur Kloez- man met eenige agenten dit ongedaan, waarbij flinke klappen vielen. Zekere Lupke, die niet wou doorloopen, werd na hevig vechten naar een politiepost ge bracht. Ook ls zekere Busker gearresteerd, daar hij met een gummistok manoeu vreerde. Later op den avond kregen de relletjes een ernstiger aanzien. Om tien uur werd in de Kreupelstraat de straat opengebro ken en de politie met kelsteenen gebom bardeerd, terwijl de lantaarnpalen werden stukgeslagen. In de Heerenstraat werden eveneens de straatsteenen uit den grond gehaald, terwijl de uitgang naar de Lange Kerkstraat met een omvergeworpen hand wagen gebarricadeerd werd. De politie maakte ruim gebruik van de revolvers en gummistokken, waarmede de belhamels rake klappen opliepen. De Kreupelstraat en omgeving werd geheel ontruimd, terwijl de ramen moesten worden gesloten. Ook op verschillende andere punten van de stad moest de politie handelend optre den, doch meestal waren het hier opge schoten Jongens, die de onrust veroot- zaakten. 2—a

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6