I-FIDSCH DAGBLAD - Blad STADSNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE BONTE WAERELD. Zaterdag 7 Juli 1934 MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. telegrafisch weerbericht t. h. Kon. Ned. MeteoroL Inst. te De Bildt. Hoogste stand 772,5 te Vardoe. Laagste stand 757,8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 8 Juli. Zwakke tot matige wind lilt N. tot O. richtingen. Licht tot half bewolkt. Droog warm weer, behoudens geringe onweers kans. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Het hoogedrukgebled handhaafde zich en breidde zich aan den Noord-Oost-kant verder uit. De hoogste standen worden thans boven Letland aangetroffen. De Oostzeedepressie voltrok zich verder. Er waaien hier nog steeds vrij krachtige win den, terwijl er eenige neerslag viel. Het weer is hl het geheele waarnemingsgebied overigens zeer rustig; er is geen regen van beteekenis gevallen. Behalve over de Golf van Biscaye en het midden van ons land. waar de temperatuur eenige graden daalde, is het overal warmer geworden. De vooruitzichten op fraai weer zijn gunstig. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 16 gr. C. (61 gr. F.) 12 uur 's middags: 23 gr. C. (74 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Voorm. te 11.58 uur; nam te 12,18 uur Voor Maandag. Voorm. te 12,55 uur; nam. te 1.18 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk", 'g Middags 12 uur: 23 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", 's Middags 12 uur 22V« gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 9.52 u. n.m. tot 4.17 u. v.m. Zondag van 9,51 u. n.m. tot 4.18 u. v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 7 Juli: onder 18,19 uur. 8 Juli: op 1.30 uur; onder 19.26 uur. IN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen heeft de door de rechtbank te 's Gravenhage wegens valsch- held in geschrifte en verduistering tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeelde Haag- sche notaris P., hooger beroep aangetee- kend. Ook het O. M. is in hooger beroep ge gaan. o UIT NED. OOST-INDIE. ZWARE BRAND. BATAVIA, 7 Juli. (Aneta). In den nacht van Donderdag op Vrijdag ls In de desa Sidoko in het district Bla-radja, een brand uitgebroken, waarbij 85 ataphuizen en 27 padischuren zijn vernield. Eenig klein vee kwam ln de vlammen om. o VERDUISTERING. MAKASSAR, 7 Juli. (Aneta). Een kas sier van de Borneo Sumatra Handel Mij. verduisterde circa f.4500, waarvan f.2000 door borgstelling is gedekt. o DE OFFICIEREN VAN DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". De pleidooien. BATAVIA. 7 Juli (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof zette hedenmorgen de behandeling van de hooger beroeps-zaken der officieren van de „De Zeven Provin ciën" voort. Het eerste pleidooi werd gehouden door den raadsman Hoffman voor den bekl. luit. ter zee 2de klasse L. D. de Kroon, die uiteenzette dat individueel optreden der officieren uit den booze zou zijn geweest. Hij bestreed de meening van den Krijgs raad dat luitenant De Kroon uit zucht naar lijfsbehoud achter de waterdichte deuren was gaan zitten. Hij schetste be klaagde als een flink officier die toen hij bij een zekere gelegenheid met een sche peling onder een vlet geraakte en zelf werd gewond, eerst den schepeling redde. Hij pleitte vrijspraak voor beklaagde De Kroon, subsidiair een prlncipieele straf. Vervolgens hield de raadsman Roms- winckel een pleidooi voor den beklaagde luit. ter zee D. Dekker en den officier M. J? Verv°lgens*was de raads man Dr. Bottema aan de beurt, die een pleidooi hield voor den officier van ge zondheid 2de klasse H. C. Bos. Het Hoog Militair Gerechtshof bepaalde de uitspraak op 20 Juli. STEDELIJK GYMNASIUM. Toelatingsexamen en overgang. Geslaagd voor het toelatingsexamen: Johanna A. Adama, W. Bloemendaal, W. Blok, J. Bronsgeest, Elisabeth M. de Bruyn. Johanna C. Caro, A. W. Dekker, Hester Dirkse, Johanna A. van Eek, H. G. van Eelen, E. D. W. Falber, M. C. de Graaf, J. P. van Ham, A. Hassefras, J. K. Hoekstra, C. Hogendoorn, Caroline A. Hueting, H. J. van Iterson, E. G. James, J. W. Janssen, Meta de Jong, P. de Josselin de Jong, W. Jung. J. W. H. KalSbeek, B. F. Krantz Cornelia S. Krantz, J. Legrand, Johanna Lentz, H. W. F. Ligtenberg, L. D. de Ijnd van Wijngaarden, H. van der Linden, E. J. D. Los, A. G. Lucas, K. J. Matze, Carla C. Nord Thomson, F. W. Pijnacker Hor dijk, J. M. Polak, Johanna M. Regtdoorzee Greup, A. C. J. Reltsma, W. L. Renaud, M. Roessingh, B. G. Roes, J. A. Roskam, Johanna Sohijfsriia, J. Sevenster, P. H. Slmon Thomas, H. R. Snijder, J. M. van Stralen, L. J. Tummers, F. J. de Vos, Aleid de Vries. P. G. Weinberg, J. H. de Wit, Geesje de Witte. A. G. van Gilse. Afgewezen 23. Bevorderd van de eerste maar de tweede klasse: R. J. Bakema, M. J. van den Berg, R. Bergmann, G. v. Gerrevlnk, Thea J. Hoekstra, F. W. N. Hugenholtz, Marie J, N. Kessler, J. L. Lindeman, D. W. R. Los, Medd. A. H. Muller, M. Offringa, Geertr. C. Per- deok, Thai. E. Scheltema, C. van Venetië, A. Verduin, G. P. J. Weijer, Hel. J .J. Blom, S. T. Bok, Leon, van Bueren, Corn. E. Droogleever Fortuyn, A. J. Eykman, F. Furnée, K. G. Idema, I. Janssen, F. Kals- beek, N. G. van Kampen, A. W. Katten- busch, Elis, van Krimpen, A J. Landaal, C. L. Riemens, A. Schouten, P. J. Taconis, J. Wagemaker, J. C. Bosselaar, Jud. J. Bou- man, J. L. G. A. Bouuart, P. C. Brinkerink, I. D. H Dijk, Const. Eikelenboom, Herm. de Groot, B. Kristensen, W. J. Landsman, J. Overduyn, G. van Reenen, W. L. Siddré, H. C. H. Starck, F. L. Stenfert Kroese, A. de Stoppelaar, A. F. Weinberg. Niet bevorderd 12. Van de tweede naar de derde klasse: Ea. Aalbersberg, Miek Bergmann, J. C. J. Bronsgeest, O. H. Brouwer, Mies Duyven- dag, Aa P. Eykman, J. G. de Jong. K. Kool, J. de Kort. G. Korthof, Lieuwske E. Kra nenburg, P. S. Loeb. A. J. Los, C. H. van Schooneveld. P. Sierat, Alw. A. de Vos v. Steenwijk. Car. I. de Vos v Steenwijk, Ferd. M. de Vos v. Steenwijk, D. de Wilt, E. de Witte, E. H. J. Akkerimga, Suze H. T. M. Barge, D. A. Brinkerink, W. Brinkgreve, H. van Dam, F. W. de Haan, J. W. de Jong, Ada C. Krijkamp, Lily C. Kuiper, Jeanne C. Ligtenberg. Jac. van Mourik Broekman, Nelly B. Roos, Marie A. T. Timp. P. Boet, Hanny Elshout, Anneke Hagens, W. G. P. van der Heijden, L. E. van Holk, Famke Hema, Hanna de Jong, Th, C. F. van Kamp, Herm. Krieker, Gerda A. Makkink, Molly E. van Outeren. Elsa H. Plantenga, J. D. van Rljnbach, J. M. van Til. Toos C. Veenenbos, F. J. M Visser, A. Volbeda, Machteld de Vries. Niet bevorderd 24. Van de derde naar de vierde klasse: W. G. Aldershoff; R. H. van Apeldoorn; Ant. G. Bergsma; T. L. Bon: Wina C. Henny; Elsje L. van Kampen; Bertha van Krim pen; I. Kristensen; C. Markusse; W. E. C. Meijer; Car. H. Roessingh; J. M. Spruyt; Alw. H. Stein: P. Visser; Margot Woltjer; J. K. van Beelen; J. M. A. Collé; Elmyre M. Gans; R. Murk Jansen; J. H. C. Kern; L. Kuenen; Adr. J. Krieger; W. A. Krijger; H. M. A. Los; Willy van der Meulen; G. L. W de Milly; C. A. O. v. Nieuwenhuyzen; C. H. Overduin; A. P. JL Schilp; L. M. J. U. van Straaten; Uus Tissing; P. C. Veltman; J. van Weizen; Rensje de Witte; Corrie Zandee. Niet bevorderd 9. Van de vierde naar de vijfde klasse: H. Bakema; A. Bergmann; R. Boissevain; Pa. van Doorn; A. van Dorp; Mla Gerhardt; W. Heering; W. Hoogenstraten; M. Kok; P. C. Maas: D. C. Mulder; J. de Nes; W. de Nes; H. de Nie; W. G. Overbosch; Paula Smits; W. F. K. Versteeg; F. Visser; J. A. Visser: Ada J. Wilmink. Niet bevorderd 6; herexamen 2, Van de vijfde naar de zesde klasse: G. Bergsma, Josée A. Blink, H. A. Bloe- mink, A. W. Bol, W. J. Buys, L. Cohen, J. A. Driessen, H. A. M. den Herder, J. K. J. Muller, Louis Muys van de Moer, J. van Oven, H. J. G. Postel, F. A. des Tombe, A. Verstraaten, K. P. van der Wel J. de Zwaan, J. Zwanenburg, J. H. Bakker, H. Colenbrander, Joep van Gilse, C. la Lau, Cl. Meijers, J. E. Muller, C. Stolk. Niet be vorderd 11, herexamen 3. WEEKBLADEN. De „Wereldkroniek" heeft deze week op de eerste illustratie-pagina een prach tige foto van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik, en verder actueele foto's als van den doop van den jongsten Belgischen prins, van het optreden van Hitier, w.o. een foto van generaal von Schleicher en zijn vrouw. Een foto van Prinses Juliana, terwijl zij een polowedstrijd in Londen bijwoont, zail niet nalaten algemeen de aandacht te trekken. Een tweetal bladzijden zijn ge vuld met mooie foto's van plattelandsche kleederdrachten in Hongarije en Duitsch- land, terwijl de humor uit het buitenland natuurlijk ook deze week niet ontbreekt. De „Haagsche Post" komt o.a. met een in memoriam aan den Prins van de hand van D. Hans, waarin vooral de gemoede lijkheid en den zin voor humor van den Hooge overledene op aardige wijze belicht wordt. De wekelijksche artikelen vullen verder het blad, terwijl een teekening van P. van der Hem een felle aanklacht be doelt tegen het jongste optreden van Hitier en zijn aanhang. Ook in „De Groene Amsterdammer" wordt, hier van de hand van prof. Jose- phus Jitta, een artikel gewijd aan de na gedachtenis van wijlen Prins Hendrik. Ook in dit blad komen Jordaan en van Vlijmen met geteekende felle aanklachten tegen het huidige regime in Duitschland, terwijl het hoofdarikel van mr. M. Kann deze aanklachten met woorden onder streept. Belangrijke artikelen vullen ook weer deze week het blad, waarin vooral de foto's onder „De Dijk" en'de montage sterk opvallen, HAARLEMMERMEER. Bloemendiefstal. Gistermorgen kwam de kweeker B., wonende aan den Hillegommerdijk, tot de onaangename ontdekking, dat een 400-tal witte lelies uit zijn tuin was ontvreemd. Deze kostbare bloemen had B. Juist den vorigen avond verkocht aan den bloemen- koopman F. en zouden 's morgens worden gesneden. De politie stelt een onderzoek in. Aanbesteding. Bij de door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer ten raadhuize te Hoofd dorp gehouden openbare aanbesteding van het aanleggen van wegen en riolee- ringen met bijkomende werken, in de Badhoevebuurt nabij Sloten alhier, werd Ingeschreven als volgt: fa. Bak en Steen- kist te Haarlem f. 34.800; J. v. d. Helde te Amsterdam f. 33.663; A. Westerveld te Amsterdam 1.30.900; fa. A. Schoorl te Haarlem f. 29.000; Gebrs. van Keulen te Zwanenburg, f. 27.400: T. G .v. d. Voorde te Amstelveen f. 27.000; G. Hulsebosch te Bloemendaal f. 26.530: Gebrs. de Graaff te Halfweg f. 26.150; B. van Groningen te Nieuw-Vennep f. 23.800; P. H. van Essen te Halfweg f. 23.764. Brand. Gisteravond werd de brandweer van Hoofddorp gealarmeerd voor een brand ln een hooischelf, staande bij de woning van den veehouder Buis aan den Vijfhuizer- dijk, nabij de Nieuwe Brug alhier. - De brandweer slaagde er spoedig in het vuur meester te worden en den brand tot den schelf, die tot den grond toe afbrandde, te beperken en het woonhuis te behouden. Oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. o NOORDWIJK AAN ZEE. DE HEROPENING CHR. M. U. L. O. SCHOOL. Een aanwinst voor de gemeente. In tegenwoordigheid van tal van genoo- digden, aanwezig waren o.a. burgemeester v. d. Mortel, de beide wethouders E. L. de Witt en Alkemade; de plaatselijke predi kanten; de inspecteur bij het L.O. te Lei den, de heer Baak; hoofden van openbare en bijzondere scholen; hoofd- en leer krachten der M. U. L. O. School, architect, aannemers enz., werd gistermiddag de ge restaureerde Chr. M. U. L. O. School alhier heropend. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van het schoolbestuur, ds. Siddré. Spr. zeide, dat, blijkens een der oudste boeken van den Bijbel, het van oudsher de gewoonte is geweest een nieuw gebouwd huis in te wijden alvorens het in gebruik te nemen. Met hoeveel te meer recht mogen wij dit thans doen nu dit ge bouw niet door één gezin, maar door vele kinderen in gebruik zal worden genomen, die hier een groot gedeelte van hun leven moeten doorbrengen. Spr. schetste vervol gens den onhoudbaren toestand van de oude school, die weinig bijdroeg tot de aesthetische ontwikkeling der leerlingen. Spr. memoreerde vervolgens de vele moei lijkheden die aan den nieuwbouw zijn voor afgegaan, maar bracht dank aan het ge meentebestuur dat zooveel medeleven en medewerking heeft getoond. Spr. dankte den burgemeester en de wethouders voor hun belangstelling en bracht verder dank aan de architecten, gebr. Mensing te Apeldoorn; de heeren Krau en Plaatser, aannemers en richtte vervolgens waardeerende woorden tot den heer S. Bakker, hoofd der M.U.L.O. school en tot het onderwijzend personeel. Spr. hoopte, dat zij opbouwend en karakter vormend werk zullen verrichten in het Licht van den Almachtige; dat God zich door hen zichtbaar zal maken aan de kin deren. Hierna eindigde spr. met dank gebed. De voorz. deed vervolgens mededee- iing van eenige ingekomen berichten van verhindering, o.a. van den schoolarts, den heer Zijerveld. Hierna verkreeg de burgemeester het woord. Na dank aan het schoolbestuur wijdde ook de burgemeester eenige woor den aan de moeilijkheden die te over winnen waren, zonder dat gelukkig de aangename samenwerking daaronder heeft geleden. Spr. wenschte het bestuur van harte geluk met dit fraaie gebouw. De Inspecteur L.O.. de heer Baak, roem de bezonkenheid, kenmerkende eigen schappen van Rijk en gemeente, tot het doen uitvoeren van bouwwerken. Nadat spr. zich speciaal gericht had tot het onderwijzend personeel en zijn geluk- wenschen had overgebracht, was het woord aan den heer Bakker als hoofd der M.U.L O.-sehool. Spr. bracht, mede namens de leerkrach ten hartelijk dank voor het tot stand ge brachte werk. Spr. schetste de onsmake lijke oude school en verheugde zich, thans in zulk een heerlijke omgeving zijn krach ten te mogen geven ban het onderwijs. Spr. stond geruimen tijd stil bij den moeilijken arbeid in het oude gebouw, Spr. verheugde het voorts dat van zoo vele zijden belangstelling en medeleven werd getoond, hetgeen voor spr. en personeel een stimulans ls zijn beste krachten te stellen in dienst van het onderwijs. Na een dankwoord door den voorzitter werd onder leiding van den heer Bakker het interieur van de school bezichtigd. De mooie, aan de eischen des tijds beant woordende school is voor Noordwijk aan Zee een fraaie aanwinst. inmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii!iiiniiiiiiiiininiiiiiiiiiiiniiiiiniiiniiiiiii!iiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii[ De Motor- en Rijwieluiet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiaiiinira DMUTDEN, 7 Juli. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.850.55; Tongen per KG. f. 1.95—0.65; Groote Schol per kist van 50 KG. f3223Middelschol per kist van 50 KG. f. 23; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1615.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 13—2.40; Bot per kist van 50 KG. f. 1.30; Schar per kist van 50 KG. f. 5.80; Wijting per kist van 50 KG. f. 1.10. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM. 417 met f. 1814; IJM. 38 met f.481; DM. 48 met f.2923; IJM. 73 met f.600; de kotter E. 120 met f. 283. En 7 loggers: KW. 104 met f.517; KW. 62 met f.503; KW. 52 met f.397; KW. 154 met f.494; KW. 112 met f.407; KW. 91 met f.241; KW. 147 met f. 629. DE HARINGVISSCHERIJ. Er valt deze week weinig nieuws te mel den. In het begin der week tamelijk ruime aanvoeren, die een goeden afzet vonden. De grootere wat hard gezouten soorten voor export; het kleinere lichtgezouten goed voor de binnenlandsche markt, hier van worden reeds zeer belangrijke hoe veelheden in de koelhuizen opgeslagen. Men krijgt in het algemeen den indruk, dat de prijzen zich voor de Maatjesharing wel zullen handhaven, als de aanvoeren niet al te overvloedig worden. Het is zeer goed merkbaar, dat degenen, die het vorig seizoen wat Maatjes in de koelhuizen heb ben opgeslagen, hieraan wat verdiend heb ben; dit komt op het oogentolik tot uiting in de prijzen. Bij een plotselingen grooteren aanvoer en wat warmer weer kan men echter nog van alles verwachten. Zeer te betreuren is het daarom, dat de onderhandelingen over het uit de markt nemen van een 5 of 10.000 vaten Maatjesharing met regee- ringscrediet nog niet tot resultaat geleid hebben en waarschijnlijk ook niet slagen zullen. Was een maatregel in dezen geest tot stand gekomen, dan zou naar alle waarschijnlijkheid alle Maatjesharing bo ven de te stellen minimumprijzen uit de markt worden genomen; de koopers van de haring zouden dan echter gewaarborgd zijn geen strop te halen, door een latere plotselinge daling van de prijzen van de haring. Het is te hopen, dat de te verwach ten regeling voor de groote haring- visscherij niet te lang meer op zich zal laten wachten. Begin volgende week, 10 Juli mag het laatste 1/4 gedeelte van de vloot uitvaren en hiermede is dus de beperking van het aantal schepen afgeloopen. Of er nog wij ziging zal komen in het mede te nemen aantal netten, is nog niet bekend, doch de beslissing hierover zal wel niet lang meer op zich laten wachten. Dat bij een plotseling te kort aan een bepaald soort Maatjes de prijzen plotseling zeer sterk op kunnen loopen, bleek Vrijdag 1.1toen men voor de groene haring van f. 35 tot f. 37 per vat betaalde. Er was dien dag maar een schip aan de markt en de vraag was zeer goed. DE TREILVISSCHERIJ. De tongenprijzen en ook die voor de andere soorten visclh liepen in het laatst van de week wat terug. De prijzen zijn echter nog niet slecht te noemen. Door de niet al te groote aanvoeren zijn de besom mingen echter maar zeer middelmatig. Toch hebben deze week niet veel loggers de treilvisscherij beëindigd, men wil blijkbaar eerst nog eens even uitkijken, alvorens alle schepen naar de haringvisscherij te zen den. Dit te meer, daar men in het geheel nog geen vastigheid heelt, met betrekking tot het eventueel te verstreken regeerings- credlet. Naar wij uit betrouwbare bron vernamen zijn zeer binnenkort maatregelen te ver wachten ten aanzien van het trell- visscherijbedrijf te IJmuiden. Een zeer be perkte commissie bestaande uit belang hebbenden zoowel uit het stoomtreiler- bedrijf als uit het motorloggertreilbedrijf onderzoekt op het oogenbiik, welke maat regelen het urgenst zijn en zal hierover zeer spoedig de regeering voorlichten. Daarna verwacht men van regeerings- zijde de instelling van een vaste commissie, waarschijnlijk in den geest van de Stich ting voor de Ned. Haringvisccherij. DRAADLOOS BESTUURDE ONDERZEEËRS. Hoewel de onderzeeër tijdens den laat- sten oorlog goede diensten heeft bewezen, ls het voorhanden zijn van boven het water uitstekenden periscoop, de kijker dien de commandant van de boot boven water laat uitsteken, teneinde zich te kunnen orienteeren, een groot gevaar, daar hierdoor de aanwezigheid van een duikboot verraden wordt. Voortaan zal men van den periscoop geen gebruik behoeven te maken, wanneer de uitvinding, die de Engelsche marine autoriteiten thans probeeren blijkt te voldoen. Het zal dan mogelijk zijn onder zeeërs vanaf de wal draadloos te besturen, precies zooals men dat wenscht. Het toestel waarvan het geheim in de antenne ligt. die onder water de draad- looze uitzendingen opvangt en doorgeeft, werkt zoo betrouwbaar, dat wanneer de duikboot zich twaalf meter onder den zeespiegel bevindt, de orders precies wor den uitgevoerd. o HET CENTRUM VAN DE WALVISCHVAART. Het middelpunt van de walvischvaart der geheele aarde is de stad Sandefjord in Noorwegen, die door dit bedrijf een ge heel eigen karakter heeft gekregen. Om de pompeuze huizen der walvlsch- koningen. groepeeren zich de eenvoudige houten huizen der matrozen, machinisten en harpoeniers der walvischvaarders, die ieder jaar tegen het eind van Augustus naar het Zuidpoolgebied trekken om daar ongeveer acht maanden lang op de groot ste zoogdieren der zee te jagen. Deze mannen, die ten getale van 8 tot 10.000 jaar na Jaar. uittrekken van Sandefjord en de in de nabijheid gelegen havenste den Tonesberg en Larvlk, zijn dus slechts enkele maanden thuis. Bijna uit leder gezin vertrekt een lid en uit vele hulzen maken alle mannen zich op om naar de Zuidelijke IJszee te varen. Het spreekt haast van zelf, dat dit wal- vischvaartstadje naast een walvischmu- seum ook een walvlschcafé en een wal- vischapotheek bezit; en menig matroos heeft uit de Zuidelijke IJszee een paar walvischkaken meegebracht, waarmee hU den ingang van zijn huis bouwt. Een merkwaardigheid is ook de wal- vlschkrant, die wordt uitgegeven door de vereeniging van walvischvaartondernemin gen. In dit blad worden de walvisschen, die het geheele jaar door ergens zijn ge vangen, nauwkeurig Ingeschreven met op gave van grootte, gewicht en geslacht. o— EEN RATTENFARM. Dat men ook ten koste van ratten be- toorlijk kan leven bewijst de Engelschman I. Moore, die met zijn rattenfarm niet alleen zijn familie, maar ook zijn drie schoonzoons en vier schoondochters onder houdt. Moore beschouwt deze dieren niet alleen als zakelijke objecten, maar kent de eigenschappen van ieder beest en houdt vaak" lange gesprekken met hen. Dieren, die in zijn farm gestorven zijn, worden zorgvuldig door hem begraven. Hoofdzake lijk echter worden deze dieren verkocht en zoo kan men op gezette tijden auto's vol zien verdwijnen. De lading is dan bestemd voor de dieren tuinen, waar de ratten als voedsel dienen moeten. Ook worden deze dieren naar la boratoria gezonden, waar zij voor de on derzoekingen van bacteriologen dienst doen. Minder bekend zal het zijn, dat de mijnarbeiders niet eerder ln de schachten gaan dan nadat zij een rat hebben los gelaten. Wanneer het dier in de schacht doordringt is dit een bewijs, dat er geen gassen aanwezig zijn en dat de arbeiders rustig aan het werk kunnen gaan. Aan gezien in Engeland buitengewoon veel mijnen zijn, is het te begrijpen, dat deze rattenlarm een lucratief zaakje ls. LEIDEN, 6 Juli 1934. Noteering Coöp. gToenten-, fruit- en bloemenveiling-ver. .Leiden en Omstr.". Andijvie f. 0.501.70; Kroten f.0.601.50; Komkommers f.1— 6.10; Bloemkool I f. 4.4011.10, idem U ƒ.1.507.50; Meloenen f.1532; Pieter selie f. 0.301.20; Kropsalade f. 0.502.30;' Selderie f. 0.40—1.50; Uien f.0.60—1.50J Wortelen f. 1.504.60; Perziken f. 1—11 p. 100 stuks. Snijboonen f.2043; Stok- boonen f.3742; Stamboonen f.2230; .'i'umboonrn f. 14; Doperwten f. 416; Peulen f.2—14; Postelein f.2—5; Spinazie f.2—7: Tomaten A. f. 13.60, B. f.13, C. f. 12.40, CC. f. 6.40 per 100 kilo. LEIDEN. 7 Juli. Botermarkt. Aanvoer 1240 KG f. 1.50 per K.G.; boerenboter, f. 1.35—1.45 per KG. Handel matig. Aan de turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. De prijzen waren f.67 per 1000 stuks. AARLANDERVEEN, 6 Juli. Eierenveiling Kipeieren f. 22.50; eendeleren f. 1.50 1.80. Kaas 23 ct. p. p. Boter 6570 ct. p. p. LEIDERDORP, 6 Juli. Aanvoer 2975 stuks. Kippeneieren f. 2.2.60; Eenden eieren f. 2.—2.10 per 100; Boter f. 0.77— 0.78 per pond; Kaas 018—0.26. Kippen 0.35 0.80 per stuk; Konijnen 0700.90. NOORDWIJKERHOUT, Centrale veiling „De Eendracht", 6 Juli Zwarte bessen 0.380.44 per slof; Aardbeien 0.630.90; Grauwe capucijners 0.751.25; idem bruine 0.70; Raspers 1.30; doperwten 0.751.15; Wouden van America 1.550.70: Peulen 1.00; Krombekken 0.801.15; Witte capu cijners 1.35; Tuinboonen 0.120.32, alles per zak van 10 K G. NIEUWVEEN, 5 Juli Kipeieren 2135. Prijs per 100 f. 1.802.60; Kaas per pond 24 cent; Kersen per KG. 25 cent; Kruisbessen per 4 pond 25 cent ROELOFARENDSVEEN, 6 Juli. Bloem kool f24 p. 100 stuks; sla f0.500.80 per 100 krop; kassnijboonen f2.603.50; kasstek f. 1.20—1.90; snijboonen (volle grond) f. 3.303.50; afwijkende snijboo nen f3.10; stek f2.102.20; Prinseboonen f3.40—3.80; Peulen f 0.32—1.30; Doppers f0.37; Capuc. f0.30; Tuinboonen 10—12 ct. per 10 K.G. Augurken: Grof f3.10 4. Bommen f 2.60; stek f 1.90 per 25 K.G. VEUR, 5 JulL Coöp. Tuinbouwveiling „Veur en Omstreken" G. A. Engelsche komkommers le soort f. 2.50 6.50; 2e soort f. 1.503; 3e soort f. 0.70 1.10; Gele komkommers le soort f. 1.40 2.20; 2e soort f. 11.40; 3e soort f. 0.70 f.1; Kropsla le soort f.0.601.20; Peen f.25.20; Bloemkool le soort f.48.20; 2e soort f. 1.50f. 4 Andijvie per 100 f. 0.70 1.90; Spinazie per 4 kg. 9—30 cent; Postelein f. 2.504.50. WESTLAND, 6 Juli. Bloemenveiling Anjers 2,105,30; Rozen 1,102,00; Ger- bera 3,30—3,60; Zinnia 2,90—3,40; Mel- phomene 8,009,00 per 100; Jap. Lelies 5,606,60; Lelium Auratum 4,50—7.00; Lelium Filipenza 1,30—2,10; Lel. Regalls 1,402,00 per 100; Plumosa 1320 ct.; Sprengery 6—10 ct.; Lathyrus 6—11 ct.; Violieren 3142 ct.; Gladiolen 13—39 ct.; Trosrozen 22—25 ct.; Anjers 6—14 ct. per bos; Hortensia 30—60 ct.; Hangers 8—13 ct.; Gloxinia 1416 ct.; Geraniums 813 ct. per pot. WESTLAND, 6 Juli. Middenprijs van de bij den Bond Westland aangesloten vei lingen Roode bessen 7—15 ct. Aard beien 1030 ct.; Druiven 0,381,18 per K.G.; Tomaten: A 1,40—1,70. B 1,20—1,65, C 1,30—1,65, CC 0,90—1,20 per bak; Dubb. boonen 2030 ct.; Snijboonen 2028 ct.; Frambozen 20—28 ct.; Kruisbessen 7—13 ct. per K.G.; Aardappelen 1,00—1,30 per kist; Doperwten 7—9 ct.; Augurken 15 ct. per K.G.; Bloemkool 3,00—5,50, 2e srt. 1,50 3,00; Andijvie 0,801 50; Komkommers 2,003,50; Roode Kool 6,006,40: Pepers 3565 ct.: Eieren 2,803,30 per 100; Me loenen 20—44 ct., kleine 620 ct.; Per ziken 1—18 ct.; Pruimen 512 ct. p. stuk; Pen 2,60—4,50, 2e srt. 1,50—2,00; Seldery 0,601.00 per 100 bos: Groote boonen 12 —18 ct. per kist; Kroten 1,00—1,40 per 100 bos. 8—1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3