75*te Jaargang ZATERDAG 7 JULI 1934 No. 22789 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per régel voor advertenttën uit Lelden en plaatsen waai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle 'andere advertenttën 35 Cts. per regel. Kleine advertenttën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OW. Noortleirxfe plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PoetiilMjUL en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTa Voor Lelden per 3 maanden f. 2.36; per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd ago, per week Franco per post f. 2.35 portokoeten. f. 0.18 o.ie' I Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 9 JULI 1934, des namiddags te 2 uur, In het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: 3987 g. Administratieve regeling van eenige begrootlngsposten, het dienstjaar 1933 betreffende. (154) h. Voorstel: le. tot het aangaan van een overeen komst tot levering van electricitelt door de gemeente Gouda aan de gemeente Leiden en door Leiden aan Waddinxveen; 2e. tot het verleenen van ontheffing aan Waddinxveen van het bepaalde by artikel 3 van de door die gemeente met Leiden gesloten stroomleveringsovereen- komst, voor zooveel betreft de levering van gas door Gouda aan ingezetenen In enkele gedeelten van Waddinxveen. (155) i. Voorstel inzake het aanbrengen van een dakbedekking van bimsbeton in de runderslachthal en eenige andere lokalen van het Openbaar Slachthuis en het ver richten van by komende werken. (156) DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. van der Maas, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een hotel vergunning (vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein alleen van sterken drank in het klein in een hotel (alleen aan logeergasten voor ge bruik ter plaatse van verkoop) in het per ceel Lange Agnletenstraat No. 9 alhier. A. VAN DE SANDE BAKHTJYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 7 Juli 1934. 4145 AFSCHEID VAN Prof. Dr. F. A. H. SCHREINEMAKERS. Als hoogleeraar in de Anorganische Chemie. Reproductie van het door Louis Hartz geschilderd portret, dat den scheidenden hoogleeraar heden door zijn vrienden en vereerders werd aangeboden. In tegenwoordigheid van curatoren, den rector-magnificus en secretaris van den Academischen Senaat, faculteitsbestuur, hooleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten heeft hedenmiddag prof. dr. F. A. H. Schreinemakers in verband met het bereiken van den 70-jarigen leeftyd zyn ambt als hoogleeraar in de anorganische scheikunde neergelegd. Aan zün afscheidsrede is het volgende ontleend Spr. begint met te zeggen dat de 47 jaar. die hy aan deze Universiteit als student, lector en hoogleeraar heeft door gebracht, voor hem een zeer gelukkige tijd is geweest. Ik dank dit in de eerste plaats aldus spr., aan myne vrouw, die thans helaas van my is heengegaan; ik dank dit aan myn leermeesters van wie ik geleerd heb de wetenschap lief te hebben om haarzelfs wille en dat het zoeken naar waarheid en den samenhang der dingen een hoog genot is; ik dank dit aan de zoo gewaardeerde medewerking die ik zoo dikwijls van de Regeering, van het pollege van Curatoren en zyn Secretaris heb ondervonden; aan de vryheid van onderwys en wetenschap- peiyk onderzoek, waarin men zich een wereld mag scheppen, waarin men mag leven, werken en droomen, alleen beperkt door het zoeken naar waarheid; ik dank dit aan myne medewerkers, die meer voor mij zyn geweest dan zy zelf misschien wel hebben geweten', eerst aan hen, die my met jeugdig enthousiasme hebben gehol pen by den uitbouw der phasenleer en in latere jaren aan hen, die zich vol moed en vertrouwen met my op de donkere paden der osmose hebben gewaagd. Dat er in die byna een halve eeuw op het gebied der chemie veel is veranderd, veel is op. en omgebouwd, veel is verwor ven en verworpen, dat spreekt wel van zelf. Het was een Ujd van onrust en gisting in het menscheiyk denken; een tyd van telkens opborrelende nieuwe ideeën, in stryd soms en in botsing met vele gangbare; en, al werd er hier of daar wel eens een wetenschappeiyk anathema geslingerd, het kon het uitgestrooide zaad niet verstikken: maar door de winden naar alle hemelstreken verspreid, is het ontkiemd en heeft rijke vruchten ge dragen. Vergelykt b.v. eens het atoombegrip van toen en nu; toen, ondeelbare, onveran- deriyke en onvergankeiyke deeltjes met nog geheel geheimzinnige valenties en affiniteiten; en nu: electronen, die zich als planeten wentelen om een kern met een wondervollen bouw. Denkt eens aan de radio-activiteit, de splitsing van atomen, de omzetting van het eehe element in een ander, de isotopen en andere wonderen. Let eens op de ontwikkeling van het be grip der ionisatie en der dipolen, op den geweldigen opbloei van electro-colloid- en photochemie, op het ontstaan en de ont wikkeling der phasenleer en op den invloed die de toepassing der thermodynamica op zoo menig gebied der chemie heeft gehad. En ik ben bly dat ik in dien nog altijd voortdurenden veel bewogen tyd heb ge leefd en mogen werken; maar ik voel toch ook dat het en voor het Laboratorium en voor my goed is, dat de tyd nu is gekomen om heen te gaan, al zal my nu en dan nog wel eens helmwee bekruipen naar alles wat ik hier in Leiden moet achterlaten. Maar colloidchemie en phasenleer doen my,n gedachten teruggaan naar het thans verdwenen oude Chemisch Laboratorium waar mijn leermeester van Bemmelen zy'n baanbrekende onderzoekingen deed over de vorming van gels, him absorptie, structuur en hysterese; waar Bakhuis Roozeboom de grondslagen legde van de phasenleer, aan wier ontwikeling ik het groote voorrecht heb gehad te mogen medewerken. En als myn weg my nu en dan eens in of langs het Kamerlingh-Onnes Laboratorium voert en ik den vleugel zie waar dat oude che mische laboratorim eens heeft gestaan, dan denk in nog in dankbare herinnering te rug aan dien goeden ouden en gelukkigen tyd, dien ik daar in zoo menig opzicht heb doorleefd, aan van Bemmelen en Bakhuis Roozeboom, aan Lorentz en Kamerlingh Onnes aan wier leiding, hulp en vriend schap ik zoo veel heb te danken, en dan zie ik daar in gedachten nog die oude werkkamers terug en de velen, die daar hebben gewerkt en waarvan ik er thans nog menigeen terug mag zien. Toen ik nu byna 33 jaar geleden ook hier stond en onder andere ook over de phasenleer sprak, toen kon ik wyzen op het vele dat die toen nog jonge wetenschap reeds had bereikt en op wat ze in de toe komst nog zou kunnen bereiken. Als ik hierover nu nog eens zou willen spreken dan zou ik U een schets kunnen geven van haar ontwikkelingsgang, van het vele dat zy met behulp van de thermody namica heeft bereikt en hoe zy, dank het door zoo velen verricht werk een onmis bare leiddraad is geworden voor tallooze onderzoekingen van wetenschappeiyk en industrieel belang. Maar liever wil ik nog iets zeggen over een ander onderwerp, namelijk de osmose, al zal dit door gemis aan diagrammen en teekeningen dan ook heel in het kort kun nen zyn. Ik ben tot dit onderwerp ge komen èn door het lezen van enkele phy- siologische onderzoekingen over de diabetes èn door de thermodynamica en phasenleer bij de beschouwing van de verschynselen. die kunnen optreden in een stelsel van phasen, als deze door een of meer mem branen zijn gescheiden, Spr. gaat daarop uitvoerig in en ver volgt dan: Bij een bespreking der osmose zal de blik meer naar de toekomst moeten gaan dan naar het verleden; want de afgelegde weg is nog maar klein en liep nog maar over een terrein waar de thermodynamica hier en daar nog een veilige gids kon zyn, zy kan ons namelijk leeren welk een eindtoe stand men mag verwachten als 'n osmo tisch complex, al of niet aan den invloed van krachten onderworpen aan zich zelf wordt overgelaten. Maar als er meerdere stoffen diffundeeren dan kan men zich dezen overgang van den begin- naar den eind-toestand denken langs een oneindig aantal verschillende banen van op elkaar volgende toestandsveranderingen. De twee de hoofdwet leert n-u wel welke van deze denkbare banen niet en welke wel mogeiyk zyn, maar zy kan ons helaas niet leeren wat wy toch ook zoo graag zouden willen weten, n.L welk van deze mogelyke banen door een gegeven complex zal worden doorloopen Maar misschien komt nog wel eens de dag, dat een nieuw beginsel wordt ont dekt, dat verder grijpend dan de tweede hoofdwet ook de baan der toestandsver anderingen leert bepalen, waarlangs een gegeven stelsel zich naar zyn eindtoestand beweegt, en dat dan ook een gids zou kunnen worden op den verderen weg der osmose. Misschien ook dat het licht langs een geheel anderen weg tot ons zal komen, namehjk dat het met zoo rijke hulpmid delen gesteunde onderzoek van biologen, physiologen, hlstologen en colloidchemici ons de eigenschappen en structuur der membranen zoo leert kennen, dat hier door ook de weg wordt geopend om het mechanisme der osmose te begrijpen. En als men langs een van deze of andere wegen den samenhang heeft leeren ken nen, die tusschen den aard van het mem braan en de osmose bestaat, dan zal men ook nog den invloed moeten opsporen, die allerlei factoren op dezen aard zullen uitoefenen en dit geldt niet alleen voor bekende factoren, zooals by voorbeeld de diffundeerende en geadsorbeerde stoffen, waardoor al of niet een electrische lading kan ontstaan, voor den ouderdom, voor geschiedenis, hysterese en allerlei soort van prikkels en stralingen, maar ook voor de thans nog onbekende factoren, die hierby nog een rol kunnen spelen. En als na ons komende geslachten dit alles eens hebben bereikt, dan zal men zich ook rekenschap kunnen geven van het spel der osmose in een willekeurig groot en samenhangend osmotisch com plex, waarin reacties optreden, krachten werken en allerlei in- en uitwendige fac toren, die den aard der membranen ge durende de osmose voortdurend beïn vloeden. En zoo zal dan tenslotte met de onmisbare hulp en samenwerking van biologen, en physiologen het doel der os mose worden bereikt, namelyk het be grijpen van de osmotische verschynselen en stationaire toestanden der levende weefsels, ofschoon dit toch geen licht zal kunnen werpen op het groote mysterie van den alles beheerschenden en realiseeren- den factor, die weefsels doet worden en de daarin werkzame physische en chemische krachten ordent en samenvoegt tot een harmonisch geheel. Spreker besloot: Er zyn altyd onder zoekers geweest en er zullen ook altyd onderzoekers zyn, want de menschelyke geest kan niet berusten alleen in 't weten en verzamelen van feiten, maar voelt ook een innerhjken drang om den samenhang der dingen te leeren kennen. En evenals de soldaat zyn vaandel volgt, wat ook het gevaar zy dat hem wacht, zoo volgt ook de onderzoeker de verlokkende roepstem der wetenschap naar het geheimzinnige onbekende, onverschillig of dit hem voert tot zegen of tot verderf. En daarom zullen er ook altyd zyn, die als pioniers zullen optrekken naar de nu nog onbe kende terreinen van het land der osmose, die nu nog achter den in nevelen weg- deinenden horizon liggen verborgen Er waren pioniers op dit gebied onder reeds lang verdwenen geslachten van deze universiteit, er zyn er onder u en er zullen er ook weer zijn onder de vele geslachten, die hier nog zullen samenkomen, want de Leidsche Universiteit is altijd geweest niet alleen een steunsel der vryheid, maar ook een fakkel in de duisternis en zy zal dit ook altyd blyven, omdat het haar plicht en haar roeping is. Op het vervolg van deze afscheidsplcch- tigheid komen wij nader terug. HET OVERLIJDEN VAN PRINS HENDRIK In verband met het overhjden van Z. K. H. Prins Hendrik werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de volgende adressen van rouwbeklag gezonden. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Majesteit, Met droefheid heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rynland kennis genomen van het overly den van zyne Koninklyke Hoogheid Prins Hen drik. Het zware verlies dat Uwe Majesteit wederom heeft getroffen vervult haar met weemoed. Uwe Majesteit moge zich overtuigd houden van de innige deelneming van ons volk by de baar van dezen door- luchtigen overledene en moge deze over tuiging Uwe Majesteit in deze dubbel droeve dagen steunen en sterken. Aan Hare Koninklyke Hoogheid Prinses Juliana te 's Gravenhage. Koninklyke Hoogheid, De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rynland veroorlooft zich met grooten eerbied Uwe Koninklyke Hoog heid hare oprechte en diepgevoelde deelneming te betuigen by het zoo on herstelbare verlies dat Uwe Koninklyke Hoogheid onverwacht heeft getroffen. De Kamer herdenkt hierby in dank bare waardeering het vele goede dat wyien zyne Koninklyke Hoogheid Uwe Vader gedaan heeft, inzonderheid ten aanzien van het -ontact tusschen Uw Koninklyk Huis en Handel en Ny ver heid en den velen arbeid door hem in het belang der maatschappy verricht. Moge het innig medeleven van ons Nederlandsch volk in deze droeve dagen Uwe Koninklyke Hoogheid sterken om dit groote verlies te dragen. De volkszanguitvoering en daaraan voor afgaande generale repetitie, welke Dins dag en Woensdag in het van der Werff- park zouden worden gehouden, zyn in ver band met het overiyden van Z. K. H. Prins Hendrik yoorloopig uitgesteld. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Ingenieursbureau voor Bouwnyverheid, Hooge Morschweg 28, Oegstgeest. Ontwerpen en uitvoeren van bouwwer ken, fabriek van machinale houtbewerking Nieuwe commissaris: K. B. Nykerk, Am sterdam. CHR. OPLEIDINGSSCHOOL STADHOUDERSLAAN. Dezer dagen maakten de leerlingen van de 6e klas hun schoolreis. Het weer, de belangrykste factor, werkte ditmaal bijzonder mee. Den geheelen dag was mèt de zon de prettige stemming aanwezig. Om 7 uur al vertrokken de jonge reizi gers en 't eerste punt van halt was Mui- derberg; echo en doolhof vonden bewon dering en hoofdbreken. Toen naar Muiden terug om 't slot te bezichtigen. Een uur lang kregen we les in de Vad. Gesch. met als leermiddel dit schitterend bewaarde monument. Achtereenvolgens ging het nu langs de speeltuinen van Mulderberg en de Pyra- mide van Austerlitz, maar eerst moesten telkens de honger en de dorst gestild. Eindeiyk naar Rheden Ouwehand's Dierenpark. Niets werd hier overgeslagen. De apen kooi vormde als steeds de groote attractie. Ook de speeltuin hier kon weer niet kla gen over gebrek aan Leidsche belang stelling. Maar 't werd weer 7 uur. Terug! Over Utrecht ging de reis op huis aan. De tyd werd gekort met 't zingen van allerlei liederen. En toen allen weer gelukkig behouden in de Stadhouderslaan ston den, waar velen reeds wachtten, was er één roep: „schoolreis 1934 schitterend ge slaagd!" ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. In verband met het overhjden van Z.K.H. Prins Hendrik zal de orgelavond van Woensdag 11 Juli plaats vinden op Maan dag 9 Juli, in de Hooglandsche Kerk, des avonds kwart over 8. Het progTamma is geheel gewijd aan de nagedachtenis van Z.K.H. en bevat o.m. Doodenmarsch en Engelenzang van Guil- mant en andere treurmuzieken. M. T. S. TE HAARLEM. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn bevorderd van het le naar het 2de studiejaar afdeeling weg- en wa terbouwkunde S. den Blaauwen alhier; afdeeling werktuigbouwkunde J. N. Paes alhier en van het 2de studiejaar naar het practische leerjaar, afdeeling bouwkunde K. Zijlstra alhier, afd. weg- en water bouwkunde A. Dubbeldam alhier, en af deeling werktuigbouwkunde J. G. W. de Jong en D. Reyneveld alhier. CHR. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. De toelatingsexamens. Geslaagd voor het toelatingsexamen eerste klasse: J. F. Asselen, Sylvie M. v. Aarem, R. Baart de la Faille, H. S. E. v. Benten. W. W. Bertels, M. D. Beumer, Nel F Binnen- dyk, P. L. Blangé, G. C. Blink, R. Ph, Boot, J. C. de Bruyn. H. Dam, P. W. Duy- verman, M. H. E. Glerum, J. Heyloo, H. T. Kamminga. Elisab. M. Klein, Joke Kloosterboer, N. Korenhof. L Lignac, J. Los, W. Louwe, H. J. G. Mak, Joke Maas, Marijan P. Menger, E. H. G. Peiger, Laury A. Ripping, E. Salm, G. Snoek, M. A. Sloot- maker, H. G. Souman, J. H. Teeuwen, H. L. de Vidal de St. Germain. D. C. v. d. Vyver, Maggie C. Warmenhoven, J. E. Webster en H. J. Zeelt. Afgewezen 4. Toegelaten tot de tweede klasse: J. Bergman, Afgewezen 1. Toegelaten tot de derde klasse: G. J. Veelo en C. van Holten. BINNENLAND. Na het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik (4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Afscheid van prof. dr. F. A. H. Schreine makers als hoogleeraAr aan de Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, le Blad). Gistermiddag en -avond hebben te Amsterdam opnieuw ernstige relletjes plaats gehad. Vier dooden en een 40-tal gewonden. Kleine schermutselingen in enkele andere plaatsen (2e en le Blad). Vragen van Kamerleden in verband met de Amsterdamsche relletjes (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Na het complot in Duitschland (Buiten land 2e Blad en Tel. le Blad). Het Fransche parlement op reces (Bui tenland 2e Blad). De Ver. Staten weigeren een non-agres sie-pact met de sovjets (Buitenl., 2e BI.)» DE BIOSCOPEN. Trianon-theater. - Anna May Wong weet den Westerling met haar sober, be- heerscht spel steeds te boeien en haar nieuwste film „Tijger-Baai" is geen uit zondering op dezen regel. „Tijger-Baai" is een der knooppunten der aarde, de ver zamelplaats van Oost en West, Zuid en Noord; negers uit Zuid-Amerika en Afrika, Oosterlingen. Westerlingen, alles leeft er door elkaar en het begrip „wet" schijnt tot deze plek nog niet te zijn doorgedrongen. Danshuizen en café's vormen 't grootste deel der stad en Lui Cheng Anna May Wong is de eigenares van het grootste eet- en danshuis. Hoe scherp steekt deze Oostersche bloem af tegen de bezoekers van haar établissement, voor niets terug deinzende sluipmoordenaars en bruten, voor wie zij even onbereikbare blijft als de zon. Beneden is de zaak, maar boven is china, haar woning, welke zij deelt met een beschermelinge, het eenige blonde meisje in de geheele stad. Tegenover Lui staat een bende Zweden, wier grootste ver maak het is ruzie uit te lokken en wier middelen van bestaan sluipmoord en chantage zijn. Tusschen hen in plaatst zich plotseling een avontuurlijk jong- mensch, dat van de repuatie der stad ge hoord heeft en op onderzoek uittrekt om bevestiging te krijgen van zijn meening, dat ook nog hier romantiek leeft. En in derdaad, de romantiek is ook op deze poel aanwezig, want na tal van spannende avonturen verlaat hij met Lettie, de blonde beschermelinge van Lui nadat deze haar leven heeft opgeofferd de stad. Ver boven inhoud der film en spel der andere spelers uit steekt het aller aan dacht opeischende, doorvoelde spel van Anna May Wong. Voor de pauze draait o.a. de film „De Zoon uit Amerika", met de Fransche ster ren Albert Préjlan en Anna Bella, wier namen een garantie zijn voor vlot spel, grappige verwikkelingen en meesleependen zang. Casino-theater. „Surcouf, de Kaper" speelt geheel in het romantische kapers- milieu, aan de Bretonsche kust. De dap pere en by zijn vyanden gevreesde kaper hoofdman, Surcouf, keert van verre reizen in zijn geboorteland terug en vindt daar ook zyn nicht Marie-Catherine, die hem liefheeft. Marcof, eens ook een stoutmoedig kaper, heeft zich geheel afgezonderd met een Oostersche vrouw, Madiana geheeten, die hij uit de handen der Brahmaansche priesters gered heeft, die haar volgens hun godsdienst wilden offeren. Surcouf bezoekt zyn ouden kameraad, maar wordt ook op Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Ondergeteekende wonende —.(straat).. -No. wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf tlm.opgezonden te hebben aan onderstaand adres:

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1