LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 4 Juli 1934 BUITENLAND. na het neerslaan der revolutie in duitschland. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL frankrijk. engeland. japan. GEMENGD NIEUWS. spanje. chili, buitenlandsch gemengd. RECHTZAKEN. AGENDA. Zomer sproeten SPRUTOL LAND- EN TUINBOUW. HITLER BU VON HINDENBURG. KABINETSRAAD. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft gister avond RUkspresldent v. Hindenburg uit voerig verslag gegeven van de Zondag be ëindigde actie tegen de hoog- en land verraders. Rijkspresident v. Hindenburg maakte van deze gelegenheid gebruik om ook per soonlijk den Rijkskanselier zijn dank te betuigen voor het vastberaden optreden, waardoor het Duitsche volk gespaard is gebleven voor bloedvergieten op groote schaal en het vaderland van ernstig on heil. In de gisteren gehouden zitting van het Rijkskabinet heeft Rijkskanselier Hitler uitvoerig rapport uitgebracht over het ontstaan van den hoogverraderlijken aan slag en het dempen er van. De Rijkskan selier legde er den nadruk op, dat blik semsnel handelen noodzakelijk was, om dat anders het gevaar bestond, dat dui zenden menschenlevens vernietigd zou den worden. Rijksminister v. Blomberg dankte den „leider" namens het kabinet en de weermacht voor zijn vastberaden en moedig optreden, waardoor hij het Duitsche Volk voor den burgeroorlog heeft gespaard. Het Rijkskabinet heeft vervolgens een wet goedgekeurd In zake maatregelen van noodweer. Het eenige artikel luidt: ..De ter demping van de hoog- en lands- verraderlijke aanvallen op 30 Juni en 1 en 2 Juli 1934 voltrokken maatregelen zijn als staatsnoodweer rechtens." Het Rijkskabinet heeft voorts een wet aangenomen in zake een wijziging van de wet tot verzekering van de eenheid van staat en partij, volgens welke de chef van den staf der S A. geen lid meer moet zijn der Rijksregeering. Een wijziging der kieswet houdt In, dat een afgevaardigde zijn zetel verliest, wan neer hij uit de Rijksdagfractie der N.S.D. AP. treedt of wordt uitgesloten. De aan wijzing van den plaatsvervanger geschiedt door den leider der Rijksdagfractie, die daarbij noch gebonden is aan de grenzen der kieskringen, noch aan de volgorde op de candidatenlijst. Voorts zijn verschillende wetten afge handeld, o.m. een wet tot toepassing van economische repressalllemaatregelen te genover het buitenland In verband met de dreiging met dwangmaatregelen door het buitenland ln het goederen- en beta lingsverkeer tegenover Duitschland. Ten einde dergelijke dwangmaatregelen snel en krachtig het hoofd te kunnen bieden, ver leent de goedgekeurde wet den bevoegden Rijksministers machtiging onverwijld de voor de afweer vereischte verordeningen te treffen. Hetzelfde beoogt de eveneens goedge keurde wet tot machtiging van voorbij- gaanden aard douanewijzigingen in te voeren. Het Rijkskabinet heeft voorts een wet goedgekeurd, waarbij het bosch- en jacht wezen overgaat op het Rijk. De Reichs- forstmeister voert in „jachtaangelegen- heden" den titel Reichsjaegermeister". Tot 31 October a.s. zijn openbare col lectes verboden. De wet tot wijziging van de Muntwet schept de voorwaarden voor de inrichting van een Rijksmunt en brengt de hiermede samenhangende wijzigingen. De Pruisische minister-president, de ge neraal der Infanterie Hermann Goering is benoemd tot Reichsforstmeister, welke in jachtaangelegenheden den titel Reichs jaegermeister" voert. Rijkskanselier Hitier heeft de volgen de proclamatie uitgevaardigd: De maat regelen ter onderdrukking van den Roehm opstand, zijn op den eersten Juli 1934 des nachts geëindigd. Wie op eigen initiatief met welke bedoeling ook, zich, in voortzet ting van deze actie, schuldig maakt aan een gewelddaad, zal ter veroordeeling in handen worden gesteld van de normale justitie. Naar uit Berlijn vernomen wordt, heeft vice-kanselier von Papen aan het kabinet zijn ontslag aangeboden. Zijn demissie-aanvrage ls tot dusverre echter niet aanvaard. Naar uit Berlijn vernomen wordt, had von Papen een uitnoodlging ontvangen om den kabinetsraad bij te wonen, nadat deze bijna twee uur vergaderd had. Von Papen verzocht echter beleefd, maar dringend, hem te willen excuseeren, dat hij niet aan de zitting zou deelnemen. Hitier trachtte den vice-kanselier tever geefs er toe te bewegen op zijn besluit terug te komen. Na een onderhoud van een kwartier ver trok von Papen tenslotte. Zooals reeds gemeld, zal Goering bin nenkort benoemd worden tot vice-kan selier. Hij zal evenwel minister-president van Pruisen blijven en ook de portefeuille van luchtvaart behouden. Verder wordt in sommige kringen me degedeeld, dat von Papen den post van regeerings-commissaris van het Saarge- bied niet zal weigeren. De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken, Rijksminister Friek, heeft richtlijnen aangegeven voor de mogelijk heid familie- en voornamen te wijzigen. Bultenlandsche namen zullen principieel niet als familienaam worden toegestaan. Reden tot naamswijziging mag zijn het feit, dat een naam belachelijk klinkt, aanleiding kan geven tot woordspelingen e d. Dubbele namen moeten zooveel moge lijk worden beperkt, doch zij kunnen wor den toegestaan voor hen die algemeene familienamen hebben zooals Lange, Muel ler. 8chwarz, Braun e.d. In die gevallen kan de familienaam van de moeder aan die van deD vader worden toegevoegd. Personen van arische afstamming die na men dragen, welke Joodsch klinken, zullen deze namen mogen veranderen. In het al gemeen zullen Joden hun namen niet kunnen wijzigen, alleen ingeval hun na men op een of andere wijze aanstoot ge ven, doch dan kunnen zij slechts ln an dere Joodsche namen worden gewijzigd, RECLAME. 9744 Minister Pétain ln de Leger-Commissie. In tegenwoordigheid van den chef van den uitgebreiden generalen staf. maar schalk Gamelin, heeft de Fransche minis ter van Oorlog Petain in de legercommis- sie van de Fransche Kamer een overzicht gegeven van de komende moeilijkheden bij de recruteering tengevolge van de ge boortedaling tijdens den oorlog, welke thans merkbaar begint te worden. Maar schalk Pétain was van meening, dat men eventueel een algemeene verlenging van den militairen diensttijd zou kunnen ver mijden indien ln de jaren 1935 tot 1940 30.000 man speciale troepen gevormd zou den worden om de versterkte verdedigings werken aan de Oostgrens te bezetten. Deze vestingwerken hadden speciaal geschool de troepen noodlg, die men of door recru teering van beroepssoldaten, of door ver lenging van den diensttijd kon vormen. Van progressieven diensttijd, zooals dat vroeger eens door de Kamer overwogen was. kon onder de huidige omstandighe den geen sprake zijn. Pétain was er echter van overtuigd, dat met de recruteering der door hem verlangde 30.000 man on danks de bewapening van Duitschland volstaan zou kunnen worden. Daarvoor behoeven ook geen buitengewone credie- ten beschikbaar te worden gesteld en be hoeft de Kamer zelfs geen speciale wet aan te nemen. De leger-commissie, met uitzondering van de socialistische leden, hechtten hun goedkeuring aan het voorstel van Minister Pétain en keurden tevens in eerste lezing een wetsontwerp goed, waardoor de Mi nister van Oorlog gemachtigd wordt, de zwavelzuur-fabrieken van Sorgues en Port de-Bouc voor den duur van dertig jaar te huren. Tenslotte benoemde de commis sie een sub-commissie, die tezamen met een sub-commissie van de Kamer-com missie voor de Luchtvaart de kwestie van de bescherming tegen gasaanvallen zal be- studeeren. Belangrijke verklaring over de Britsche handelsmarine. De minister van Handel, Runciman, heeft in het Lagerhuis een belangrijke verkla ring afgelegd over de Britsche handels- marine en daarbij gezegd, dat de funda- menteele moeilijkheden, niet alleen van de Britsche scheepvaart, doch ook van de bui- tenlandsche, zijn de achteruitgang van den overzeeschen handel, sedert 1929 en de opvallende toeneming der handelsmarine, sedert den oorlog. De overzeesche handel is sedert 1929 met een derde gedaald en was minder dan in 1913. Aan den anderen kant is de tonnage der handelsmarine sedert 1914 met 50 pet. vermeerderd. De resultaten worden gesteld op de in ternationale vrachtenmarkt en op de balansen der scheepvaartmaatschappijen. De wilde vrachtvaart maakt ongeveer drie vierde uit van die in 1913, hoewel de vaste kosten aanzienlijk zijn toegenomen. Terwijl de vrachten op die geregelde lijnen betrekkelijk hooger zijn door het confe rentie-systeem, varen vele schepen in ballast. De uitkomsten zijn voor de reeders fnuikend. Enkele Britsche scheepvaart maatschappijen dekken hun vaste kosten, nog minder maatschappijen kunnen indien dat noodlg is de oude schepen door nieuwe vervangen. Dit is niet alleen een probleem voor de reeders, doch ook en wel in het bijzonder van de scheepsofficieren, machi nisten en zeelleden, zoomede van de natie als geheel. Wanneer deze toestand het ge volg zou zijn van faire concurrentie, zou de handelsmarine zich wel zonder regee- ringshulp kunnen redden. Doch dit is niet het geval. De toeneming van de handels marine in eenige 13 voor een groot deel veroorzaakt door subsidies en financieele hulp, welke door vele landen worden ver leend. De pogingen der Britsche regeering zijn in de eerste plaats gericht op een vergroo ting van den internationalen handel. De opleving van den wereldhandel kan evenwel langzaam gaan. Wat de wilde vaart betreft wilde de regeering, aldus Runciman, het Lagerhuis toestemming vragen voor vrachtschepen in de wilde vaart, welke volgens de daarvoor bestaan de voorwaarden werken, subsidie te mogen verleenen voor defensieve doeleinden en tot een bedrag van 2 millioen p. st. Het resultaat der gemeenteraadsverkie zingen op Ierland ls aldus: De regeerlngspartij verkreeg 716 zetels, de oppositie 590 zetels, de arbeiderspartij 185 zetels en de onafhankelljken 351 zetels in de verschillende gemeenteraden. Minister-president over de kabinets- vorming. Na het onderhoud tusschen den Japan- sehen keizer en minister-president Saito, die, zooals reeds werd gemeld, is belast met de afwikkeling der loopende zaken, verklaarde Salto tegenover de pers, dat de keizer hem verzocht had, een nieuw kabi net te willen samenstellen. Heden zou Saito langdurige besprekingen voeren met de vertegenwoordigers der verschillende partijen, teneinde het standpunt der par tijen te leeren kennen. Hij verklaarde, dat het nieuwe standpunt op een nationalen grondslag zou worden gevormd. Het zou niet slechts problemen der bultenlandsche politiek hebben op te lossen, doch zich in de eerste plaats moeten bezighouden met sociale en economische kwesties. Saito heeft gistermorgen den voormall- gen Minister van Oorlog Araki ontvangen, met wien hij een langdurig gesprek had. Heden zal hij verdere besprekingen voe ren met den Minister van Bultenlandsche Zaken Hirota, den Minister van Marine Ozoemi en met verschillende leden van het Japansche Hoogerhuis. Overigens staat reeds vast, dat de Minister van Financiën Takahashi, die in verband met de cor ruptie-affaire, waarin zijn staatssecretaris Kuroda gewikkeld was, uit de regeering moest treden, niet in het nieuwe kabinet zal terugkeeren. Voorts verwacht men ln politieke kringen, dat ook de Minister van Binnenlandsche Zaken Yamamoto geen zitting meer in het nieuwe kabinet zal hebben. INTERNATIONALE AVONTURIER TE ROTTERDAM GEARRESTEERD. Gistermorgen ls bij aankomst in de Rotterdamsche haver; van het stoomschip Veendam, in arrest gesteld, de 34-jarige P. J„ alias Bernard Putnam Naar dezen internationalen avonturier, die ln Neder land en in de Ver. Staten tal van oplich tingen heeft gepleegd, werd reeds zeer lang gezocht. De Amerikaansche politie arresteerde hem eenlgen tijd geleden, maar J. wist aan zijn bewakers te ontsnappen; doch zijn vrijheid was van korte duur. Enkele dagen later werd hij weer aangehouden en hoewel hij nog een tegoed had van 6 maanden gevangenisstraf zette de politie hem op de boot naar zijn geboortestad Rotterdam. De Rotterdamsche politie werd op de hoogte gesteld van zijn komst en is hem gisteren met de handboeien tegemoet ge treden. J. zal zich nu oa. te verantwoor den hebben voor een diefstal_en oplichting te Rotterdam gepleegd in Januari en Februari van het vorig jaar. DOOR AUTO GEDOOD. De 20-jarige H. W., uit Woudenberg, werd te Scherpenzeel door een vracht auto aangereden en een twintig meter ver meegesleurd. Vreeselijk verwond werd de jongeling opgenomen en naar de Lich tenberg te Amersfoort overgebracht, al waar hij gisternacht aan de bekomen ver wondingen is overleden. WEER EEN ONGEVAL OP DE LARENSCHE KERMIS. Na de valpartij van den motorrijder Walker, die Maandagmiddag met zijn motorfiets in een z.g. stijlwand, een ker- misinrichting op de kermis te Laren (N.-H.) is neergestort, ls gistermiddag een berijder van een race-auto naar beneden getuimeld. De toestand van Walker is naar omstandigheden vrij gunstig. De motor rijder, die met de race-auto tijdens een proefrit omlaag viel, kwam onder de auto terecht. Hij kreeg een ernstige hersen schudding, brak een pols en enkele ribben en ls ook naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren vervoerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Op de Nassaukade bij het Frederik Hen drik Plantsoen te Amsterdam heeft gis teravond een botsing plaats gehad tus schen een auto en een motorfiets. De auto kwam uit de richting van het Haarlem merplein. de motor uit de richting van de De Clercqstraat. De motorrijder, de 23- jarige M. en zijn vader, 49 Jaar oud, die op de duo zat, werden over de straat geslingerd. Zij bleven belden bewusteloos liggen. De vader bleek een hersenschud ding te hebben en een ernstige hoofd wonde. De zoon was er nog erger aan toe, hij had een schedelbreuk en een gebroken arm. Belden zijn door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De politie heeft de auto, die evenals de motor, ernstig beschadigd was, in beslag genomen. De schuldvraag is nog in onder zoek DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Linkerbeen en linkerarm algereden. Gistermiddag is de arbeider Zwoferink, werkzaam bij de gemeentelijke werkver schaffing te Rijssen, toen hij van zijn werk kwam op den onbewaakten overweg te Rijssen door een trein aangereden Zijn linkerbeen en linkerarm werden hem af gereden, terwijl hij voorts aan het hoofd werd gewond Na verbonden te zijn is hij naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond tegen half zes is te Veld hoven brand ontstaan in een schoorsteen van een boerderij. Het vuur sloeg weldra naar bulten en deelde zich aan een schuur, gelegen achter de boerderij van den heer Th. v d. Heyden, mede. De schuur stond weldra ln vlammen, waardoor ook de boerderij werd aangetast. De boerderij, benevens de schuur brandden totaal af. terwijl drie varkens en twee kalveren in de vlammen omkwamen. Ook een partij hooi verbrandde. De heer v. d. Heijden ls slechts laag verzekerd. Het Catalaansche conflict. De Spaansche regeering heeft afgezien van haar wetsontwerp, waarbij zij buiten gewone volmachten vroeg ten aanzien van het Oatalaansch conflict. Zij zal nu ln het parlement de kwestie van vertrouwen stellen, om zoodoende in de mogelijkheid te komen het Catalaansche vraagstuk ge durende de parlementaire vacantle te onderzoeken. Een boerenopstand. In Zuld-Chill hebben een duizend boeren een communistischen opstand ontketend. Zij vielen de boeren aan, die weigerden zich bij hun beweging aan te sluiten. Eenige gemolesteerden werden gedood en door de insurgenten in een rivier geworpen. In den strijd tegen de gendarmerie wer den ongeveer 50 boeren gedood. Het mid denpunt der opstandige beweging is het plaatsje Mulchan. Onder de opstandelingen bevinden zich verscheidene Indianen, De leiders der beweging beweren, dat de regeering haar beloften inzake de koloni satie niet is nagekomen. Troepen zijn derwaarts gezonden. MIJNWERKER GEDOOD. Door vallende steen getroffen. De gehuwde mijnwerker H. Housen uit Kerkrade ls in de staatsmijn „Wilhelmina" door vallende steen getroffen en gedood. VALSCHE-MUNTERS-BENDE GEARRESTEERD. De politie heeft In Stuttgart en Han nover een vaische-munters-bende ontdekt en gearresteerd. Zij bestond uit 12 per sonen, die zich er op toelegden om 10 en 20 M. stukken te maken. Reeds sedert 1920 oefende zij dit bedrijf uit. Ongeveer 800 20 M. biljetten en 20.000 10 M. biljetten zouden in het geheel ln omloop gebracht zijn. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. Een dertigtal personen, van wie acht te New-York en een twintigtal te St. Louis, zijn gedood tengevolge van de hittegolf, waardoor Amerika sedert veertien dagen geteisterd wordt. EEN VERMETELE ROOVERSSTREEK. Een 24-jarig student te Barcelona heeft met behulp van de politie een banklooper beroofd van 38 duizend peseta's. De jonge man vervoegde zich bij twee agenten in uniform, die voor een van de voornaam ste banken te dezer stede op post stonden en deelde hun mede, dat hij agent van de geheime politie was. Hij droeg den bei den mannen op een man te arresteeren, die spoedig naar buiten kwam met 't ge noemde bedrag bij zich. dat hij volgens den student op frauduleuze wijze in zijn bezit had gekregen. De politie-agenten voldeden aan dit bevel, namen het geld in beslag en overhandigden dit aan den veronder stelden dectective. Met den arrestant be gaven zij zich daarop naar het hoofd bureau van politie, waar de student op sllnksche wijze plotseling wist te ver dwijnen. De Jongeman heeft lntusschen niet veel genoegen beleefd van zijn listige daad, daar de politie hem den volgenden dag reeds op het spoor was en hem spoedig achter slot en grendel wist te zetten. VALSCHE MUNTERS. Gisteren stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht J. P.. rijwielmaker te Irnsun. verdacht van het vervaardigen van valsche rijksdaalders en guldens en het doen uitgeven van deze munten voor echte en verder het in voorraad hebben van grondstoffen en werktuigen, noodig voor het vervaardigen hiervan. In deze zaak werden 6 getuigen verhoord, als deskun dige werd gehoord dr. W. J. v. Meteren, rijksmuntmeester te Utrecht. Verdachte zelf zei, dat hij alleen het randschrift aan bracht en de valsche munten verzilverde en dat een onbekende Amsterdammer de beeltenis erop sloeg. De Officier van Justitie vroeg drie jaar gevangenisstraf. ZIJN MEISJE IN EEN SLOOT GEDUWD. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft arrest gewezen in de zaak van den 27- jarigen J T. uit Stellendam die door de Rotterdamsche rechtbank wegens poging tot doodslag is veroordeeld tot 1jaar ge vangenisstraf T. had een 16-jarig meisje, waarmede hij vroeger omgang had gehad opzettelijk in een sloot geduwd en haar eenigen tijd onder water gehouden. Op het hulpgeroep van een zusie kwamen voorbijgangers toe snellen en is T op de vlucht geslagen. Het Hof heeft heden het vonnis der rechtbank vernietigd en T. veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. HET TWEEDE KAMERLID DUYMAER VAN TWIST CONTRA IR. MUSSERT. Klacht afgewezen. De rechtbank te Utrecht heeft beschikt op het bezwaarschrift, dat door den raads man van ir. Mussert, mr. A. J. van Ves- sem te Utrecht, was ingediend, tegen de naar aanleiding van de klacht van het Tweede Kamerlid de heer L. F. Duymaer van Twist uitgebrachte dagvaarding. De heer Duymaer van Twist had ln Novem ber 1933 vervolging verzocht wegens smaadschrift, laster en beleediging, welke hem zouden zijn aangedaan in een artikel van lr. Mussert over het parlementaire partijsysteem in Volk en Vaderland van 25 November 1933. In Februari 1934 werd ir. Mussert gedagvaard, echter uitsluitend ter zake van beleediging. In het uitvoerig bezwaarschrift, dat tegen deze dagvaar ding werd ingediend, heeft mr. v. Ves- sem ln den breede de zakelijke juistheid van de in het artikel gestelde feiten uit eengezet; betoogd, dat voor den heer D. v. T. geen grond bestond, zich door het artikel beleedigd te achten, en nadrukke lijk de afwezigheid aangetoond van elk opzet om den heer D. v. T. te beleedlgen, omdat de schrijver als voorbeeld van mis toestanden het geval D.v.T., niet diens persoon, aan kritiek onderworpen had. Voorts werd de aandacht gevestigd op het politieke karakter van de klacht van den heer D. v. T., die klaarblijkelijk de strekking had om den polltleken strijd over te brengen naar de rechtzaal, tegen welke poging ir. Mussert zich wenschte te verzetten. Op grond van een en ander concludeerde mr. van Vessem tot bulten vervolging stelling. Thans heeft de rechtbank, overwegen de o.a. dat het artikel van ir. Mussert in het algemeen de strekking heeft om te wijzen op wat volgens den schrijver mis toestanden zijn en dat het in den politie- ken strijd niet ongewoon is om aan zijn meening op scherpe wijze uiting te geven en dan niet in de eerste plaats moet wor den gedacht aan het oogmerk om den polltleken tegenstander ln zijn eer of goe den naam te kwetsen, ir. Mussert buiten vervolging gesteld. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Tooneellntriges." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat, 8 uur nam. „Wenn du jung bist, gehort dir die Welt" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no. 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling. „Tarzan de Aapmcnsch." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Nog 6 uur te leven." Zondag nam. 4 uur "SO en 8 uur. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 16 Juli): Tentoonstel ling foto's Oud-Leiden. Den Haag (Scala): Revue „Vooruit maar weer* 8 uur nam.; Zondags ook te 2 uur n.m. DIVERSEN. Woensaag Inst, v Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvler. Inenting tegen dipüterte 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoo gewoerd 171, Telef. 502 en D. J. v. Drie- sum, Mare 110, Telef. 406. RECLAME- 8896 verdwijnen spoedig door een pot Bij alie drogisten. CRISIS-STEUNBESCHIKKING 1934 VOOR GERST. De minister van economische zaken heeft bepaald: ln de crisis-steunbeschikklng 1934 voor gerst en het daarbij behoorend reglement te verstaan onder „gerst": hier te lande verbouwde gerst van den oogst 1934, met dien verstande, dat: a. daaronder mede ls begrepen de gerst, vermengd met andere granen, afkomstig van gemengd gewas, en b. vliezengerst (gerst, waarin ten minste 50 ten honderd goed leverbare gerst aan wezig is) geacht wordt slechts voor 50 ten honderd uit gerst te bestaan; erkend als producent Van crisisproduc ten ieder Nederlandschen teler van gerst, oogst 1934, hetzij natuurlijk persoon, hetzij rechtspersoon, ten name van wien ten bureele van de Provinciale Landbouw crisis-Organisatie, waarbij hij als georga niseerde is aangesloten, een stamkaart berust. Ingericht overeenkomstig door de Stichting Nederlandsche Graancentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, te geven voor schriften; bepaald, dat, met afwijking van artikel 2 van de Crisis-Steunbeschikking 1933. de post van de begrooting van het Land- bouw-Crlsisfonds, waaraan de gelden, be- noodlgd ter uitvoering van deze beschik king, zullen worden ontleend, nader zal worden aangegeven, zoodra bedoelde be grooting zal zijn vastgesteld; met inachtneming van het bepaalde in het bij deze beschikking gevoegd en. met afwijking ln zooverre van artikel 4 der crlsis-steunbeschikking 1933. hierbij vast gesteld „reglement-steun-gerst-1934" Van de onder II genoemde stichting, uit het Landbouw-crlslsfonds aan de telers van gerst steun te verleenen ten bedrage van f. 3.50 per 100 KG. gedorschte gerst en die stichting te belasten met de uitkeerlng van dezen steun overeenkomstig dat reglement; de uitvoering van het reglement steun- gerst 1934, mede or> te dragen aan de Pro vinciale landbouw-crisis-organisaties. on der toezicht van den Regeeringscommls- saris voor den akkerbouw en veeteelt. MELKPRIJZEN. De Crlsls-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 8 Juli tot en met 14 Juli 1934 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptiemelk gekocht op regee- rings-contract, ls bepaald op 5 1/4 cent per liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt ver hoogd met de kwallteitspremie en voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteitsafdracht van 1/4 cent. De afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2 cant per liter. niiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiniiiniiiiniiiim Stennt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De fled°rlandsche Industrie. Hiermede dient gij Hw land En bes'riidf <rii de werkloosheid. 2—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6