HET OVERLIJDEN VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK ALGEMEENE ROUW EN DEELNEMING. 75,te Jaargang WOENSDAG 4 JULI 1934 No. 22786 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cte. per regel voor adverten,Mën uit Lelden en plaatsen ■waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cte. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ota. Bureau Noordeindspletn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week i. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 if portokosten. Bij het heengaan van Z.K.H. Prins Hendrik. Steeds slaat de tijd van nu schokkend nieuws Nog niet waren wij vertrouwd geraakt roet het verscheiden van onze Koningin Moeder, of reeds verontrustte de tijding der ziekte van den Prins. Nauwelijks konden wij geloovep, dat ook ditmaal ons Koninklijk Huls zulk een groot verlies zou lijden gaan. Immers: de inhoud der laatste com- muniqué's gaf geenszins aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Tot het laatste bleef de toon daarin van goede hoop getuigen Hoe broos het leven Is, het werd ons weer geopenbaard, toen, gistermiddag plotseling de telefoon rinkelde en onver wacht de droeve mare van 's Prinsen overlijden doorgegeven werd. De bood schap sloeg allen, die haar vernamen met ontzetting, met verbazingMen kón haar aanvankelijk niet geloovenTel kens en telkens werden wij van alle kan ten opgebeld, met de vraag of het wel waar was, dat de Prins was heegegaan Ons bevestigend antwoord maakte aan alle onzekerheid een einde, evenals de onmiddellijk verspreide bulletins, waar rond de Leidenaars zich verdrongen. De tijding werd overal met droefenis ont vangen De belangstelling bewees, hoe ook Prins Hendrik in veler harten een groote plaats had ingenomen. Zijn dood beteekent voor het Koninklijk Huis. voor het geheele land een tweede, zeer zware slag in korten tijd. Onwillekeurig gaan ieders gedachten onmiddellijk uit naar de beide Vrouwen. Die achterblijven: de Koningin. Die een vreugdig verblijf in Zwitserland moest onderbreken, om hier nieuwe zorg, nieuw groot leed te ondergaan, aan Prinses Juliana, Die Haren geliefden Vader niet meer kon zien en nu wederom in zwaren rouw gedompeld is De Prins is niet meer: deze mare ging van mond tot mondMet eerbied her dacht men Hem. Die ontzaglijk veel be- teekende voor het Reddingswezen, het Roode Kruis, de Padvindersbeweging en daaraan zonder onderbreking zijn aller beste krachten wijdde! Het viel moeilijk zich het treurig be richt dadelijk in volleh omvang, met alle gevolgen van dien, te realiseeren Nog hierover nadenkend, voerde de trein ons reeds naar de Residentie, waar 's Prinsen overlijden natuurlijk bót onder werp van alle gesprekken vormde. De gezichten stonden strakker dan ge woonlijk: het „verschrikkelijk onver wachte", dat in deze dagen reeds zoo menigmaal overrompeld had, legde er een nóg ernstiger stempel op De vlaggen hingen halfstok, velen waren reeds getooid met het nationale rouw- strikje en waar wij ook kwamen, stond men in groepjes bijeen, verslond bulletins en couranten. Tè onverwacht, tè snel was deze schokkende tijding over de menschen gekomen en daarom was de indruk schrij nend, fel en diep In de omgeving van het Paleis merkten wij echter eerst goed, hoe velen zich opge maakt hadden, om een laatsten eerbiedi gen groet vanuit de verte aan den Prins te brengen. Bereden politie zorgde voor de afzetting: op de trottoirs stond men bijeen en staarde op naar het Koninklijk Paleis, beschenen door de laatste avondzonne stralen, nóg witter dan gewoonlijk door de overal neergelaten gordijnen.... Het droeve beeld van kortgeleden herhaalde zich: maar nu lag aan het ,;Noordeinde" een Hooge Doode opgebaard. Een ernstige stilte heerschte overal: slechts fluisterend werden de gedachten gewisseld. Het medelijden ging vooral uit naar onze Prinses, Die nog uit Engeland moest arriveeren. Hoe menigmaal had men den Prins hier toegejubeld in vroolijke uren, hoe menig maal zagen velen Hem het voorplein over gaan naar het gebouw van het Roode Kruis, om er in de morgenuren Zijn werkzaamheden te verrichten. Nu stond daar stram en stijf de wacht, een enkele auto reed aan, de eerste betuigingen van deelneming werden gebracht, de eerste krans werd afgegeven Voorts viel hier niet veel bijzonders te zien: hoe zou het anders kunnen? Hier paste slechts rust en inkeer, hier was geen plaats voor wereldsch rumoer, hier stond men geslagen bijeen in groote harmonie met het leed, dat over het Oranjehuis ten tweeden male was gekomen. De dag van den derden Juli had een droef einde genomen: in fel contrast daar mee leek de vredige zomeravond Voor ons viel verder niets meer te ont dekken: met de herinnering aan een in tens medeleven van de geheele bevolking gingen wij huiswaarts, stil de Koningin en de Prinses krachten toewenschend, om ook dit nieuwe, ontstellende leed door te komen. Aller gedachten zullen in de komende dagen uitgaan naar deze twee zwaarbe proefde Vrouwen, Wie het Leven veel schoons, maar nu, zoo kort op elkaar, als aan alle stervelingen, twee striemend- snijdende tijdingen heeft gebracht Elk woord schijnt te veel: slechts het gevoel laat zich gelden. En dat gevoel Is vol van gedachten, die innig opgaan naar het Oranjehuis, dat weten moge, dat ons Volk als één man achter Haar staat, die overbleven en nu meer dan ooit den steun van alle landgenooten van noode hebben! De laatste uren. Het overlijden van den Prins ls naar ons ter oore kwam geheel onverwachts ge schied. In den loop van den ochtend heeft de Prins geruimen tijd rustig geslapen en niets deed een zoo plotselingen afloop ver moeden. Omstreeks half twee voelde de Prins zich minder goed. De toestand werd toen zienderoogen slechter. De Koningin werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch toen Hare Majesteit aankwam was Haar Gemaal reeds zacht en kalm zonder lijden de eeuwige slaap ingegaan. De onmiddellijke doodsoorzaak zou zijn toe te schrijven aan een herhaling van den aanval van hartzwakte waardoor de Prins de vorige week werd overvallen. De officieele mededeeling. Officieel is medegedeeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg te half twee ls overleden aan een hartverlamming. Gistermorgen was de toestand van Z. K. H., zijn ernstige ongesteldheid in aanmerking genomen, bevredigend. De Prins had ten een ure nog met goede eet lust en opgewektheid gegeten. Even daar op trad de bovengemelde hartverlamming ln, ten gevolge waarvan Z. K. H. na eenige seconden overleed. De behandelende ge neesheer die een zijner dagelijksche bezoe ken bracht, was juist in de ziekenkamer aanwezig. H M. de Koningin, die nog kort tevoren Haar gewone ochtendbezoek bij Haar Gemaal had gebracht en daarna voor korten tijd ter afwikkeling van zaken naar het paleis aan het Lange Voorhout was gegaan, werd direct gewaarschuwd, doch vond den Prins niet meer in leven. De hartverlamming had zulk een snel ver loop, dat Z. K H. niet geleden heeft en zacht ingeslapen is. H. M. heeft dadelijk telefonisch H K. H. Prinses Juliana, naar Haar voorbereid te hebben, het overlijden van Haar vader bericht. H. M. de Koningin heeft tot ongeveer kwart over vijf in het Paleis Noordeinde vertoefd. Toen is H. M. vergezeld van Haar adjudant, luitenant-kolonel De Jonge van Ellemeet, per auto naar het paleis Huis ten Bosch vertrokken. Voorts zijn de naaste familieleden van wijlen Prins Hendrik telefonisch op de hoogte gesteld van het plotseling verschei den. Naar men weet had de Prins nr,' een broeder, Hertog Adolf van Mecklenburg en een zuster, de Groothertogin van Olden burg. Hertog Adolf van Mecklenburg heeft laten weten dat hij heden in Den Haag zal aankomen. Hij zal in Paleis Noordeinde logeeren. De Prinses teruggekeerd. H.K.H. Prinses Juliana had, naar wij vernemen, in den loop der laatste dagen herhaaldelijk uit Londen getelefoneerd, om te informeeren of de toestand van Haar Vader van dien aard was, dat Haar overkomst uit Engeland noodzakelijk was. Men was echter van meening, dat dllniet dringend noodig was. Hare Koninklijke Hoogheid besloot daarom, zooals reeds eerder gemeld werd, heden Haar verblijf in Engeland te onderbreken, om een be zoek aan Haar Vader te brengen. Zoo weinig was men op een tragische wending voorbereid, dat reeds vastgesteld was, dat i do Prinses hedenavond weer naar Lon den terug zou keeren teneinde aldaar nog eenigen tijd door te brengeD De droeve doodstijding overviel Haar. Met diepe ontroering op het geJaai en met oogen vol tranen, vertrok H.KH. Prinses Juliana gisteravond van de Vic toria Station. De Prinses had zelfs geen tijd gehad om zich in rouwgewaad te kleeden en droeg een zilvergrijs zijden costuum, en een klein grijs hoedje. De droefheid stond duidelijk op Haar gelaat te lezen. De Prinses werd naar het station ver gezeld door den Graaf van Athlone en Prinses Alice. Ambtenaren van de spoorwegen en de leden van Haar gevolg, die H.K.H. op wachtten voor den specialen coupé welke voor Haar was gereserveerd, waren ln het zwart gekleed. Toen de trein op het punt stond te ver trekken, tikte Prinses Allee H.K.H. Prin ses Juliana sympathiek op den schouder en gaf Haar een kus ten afscheid. Prinses Juliana omhelsde daarna den Graaf van Athlone en groette met een ernstige buiging het gezelschap, dat op het perron stond, waar het publiek geen toegang had en stapte vervolgens ln den coupé. Vóór Haar vertrek hebben de Koning en de Koningin van Engeland hun deel neming betuigd. Het was eenige minuten na zes uur hedenochtend toen drie Hofauto's de em placementen van de Batavierlijn te Hoek van Hollana opreden. In de eerste zat H.M. de Koningin, die Haar dochter van de boot kwam halen om de eerste te zijn om de Prinses te be groeten. De Koningin was vergezeld van Haar Hofdame, freule Schlmmelpennlnck en Haar adjudant, Jhr. de Jonge van Ellemeet. Hare Majesteit moest geruimen tijd wachten, voordat de boot binnen kwam. Wind en tij werkten ditmaal niet mee, zoodat de Batavier II, waarmede de Prin ses de reis heeft gemaakt, iets later dan gewoonlijk binnenliep. De Koningin liep gedurende dien tijd zeer nerveus en aangedaan op de emplace menten heen en weer, aldoor maar speu rende en uitkijkende of zich nog geen boot aan den horizon vertoonde. En steeds weer moest Haar adjudant informeeren of een schip, welks omtrekken zich aan den gezichteinder vertoonden, de verwachte Batavierboot was. En duidelijk kon men de teleurstelling waarnemen, als het antwoord ontkennend luidde. Eindelijk kwam de Batavier in zicht en langzamerhand werden de omtrekken van het schip duidelijker. Toen de afstand kleiner geworden was en men de personen aan boord kon onder scheiden, zag men het eerst de Prinses, die, in een bontmantel gehuld, voor een der vensters van het voordek had plaats genomen. De Koningin bevond zich geheel alleen op het uiterste hoekje van het emplace ment, een eenzame, grijze figuur, die te midden van hijschkranen en weegbruggen over de zee stond te turen, scherp afste kend tegen den egaal-bedekten hemel. Daar zag men de Prinses met de hand zwaaien, ook de Koningin wuifde, bleef wuiven. Het schip kwam naderbij en werd aan den wal gemeerd. Weer wuifden Koningin en Prinses el kaar toe. Zenuwachtig liep de Koningin heen en weer. Haar gevolg hield zich op den ach tergrond. Vervolgens werd de loopbrug uitgezet. De Koningin kon toen Haar ongeduld niet langer bedwingen en liep de loopbrue op om Haar dochter nóg aan boord te kunnen begroeten. Moeder en dochter omhelsden elkaar. Een ontroerend oogenblik, waarbij velen zeer aangedaan waren. Daarna nam de Prinses afscheid van den kapitein van de boot. ook de Koningin drukte dezen de hand en begaf zich ver volgens naar de gereedstaande auto's. De Koningin en de Prinses namen ln de eer ste auto plaats. Langs den korsten weg werd toen naar Den Haag gereden waar de vorstelijke personen om kwart voor acht bii het paleis Noordeinde aankwamen Onmlddell'ik na aankomst ten naleize trokken de Koningin en de Prins»' zich te rug in de 't»rfv»mer v>»t 'toffelijk hulsel van Z.K.H. den Pril' opgebaard staat De Koningin en de Prinses vertoefden daar geruimen tijd en vertrokken vervol- Gisteravond is een Bui tengewone Staatscourant verschenen, bevattende de volgende Koninklijke mede deeling: „Het heeft God behaagd, Mijn beminden Echtgenoot tot Zich te nemen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef Ik daarvan kennis. Ik ben over tuigd, dat allen deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. WILHELMINA." gens naar het paleis Huis Ten Bosch. Ook de behandelende geneesheer, die den Prins in zijn laatste oogenblikken heeft bijge staan, dr. Hannema. was in het paleis aanwezig. DE BIJZETTING. Naar wij vernemen zal de bijzetting tc Delft plaats hebben in de grafkelders der Oranjes in de Nieuwe Kerk aldaar. .Vermoedelijk zal deze plechtigheid plaats hebben in het midden van de volgende week, nJ. op Woensdag 11 dezer. Men deelt ons van officieele zijde mede: Overeenkomstig de herhaaldelijk door Z K.H. geuiten wensch, zal bij de teraar debestelling worden afgeweken van het gebruik van zwart, en zullen de lijkwagen en de paarden met wit overkleed zijn. Het was eveneens den wensch van den overledene dat aan de gevoelens over het verscheiden van Z.K.H. geen uiting zou worden gegeven door uiterlijke teekenen van rouw. Algemeene deelneming. Reeds korten tijd na het bekend wor den van het overlijden kwamen telegram men met betuigingen van deelneming in. In den loop van den middag kwamen reeds zeer velen ten Paleize om hun handteekening in het rouwboek als blijk van deelneming te plaatsen. De eerste was de Fransche gezant en kort daarop kwam de Belgische gezant en vervolgens verschillende andere leden van het corps diplomatique, onder wie de deken, de Zweedsche gezant von Ad- lercreutz. De Koning van Engeland heeft mede namens de Koningin een telegram van rouwbeklag gezonden aan H. M. Koningin Wilhelmina. Ook de prins van Wales heeft een telegram van deelneming ge zonden. De chef de protocol te Parijs heeft den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. Loudon, de deelneming betuigd der Fran sche regeering ter gelegenheid van het overlijden van Prins Hendrik. Graaf de Lannoy, de opperhofmaar schalk van het Belgische Hof heeft zich gisteravond naar de Nederlandsche le gatie begeven teneinde den Nederland schen gezant te Brussel de deelneming van den Koning en de Koninklijke Familie over te brengen. Alle Belgische bladen publiceeren op de voorpagina 't overlijdensbericht van Prins Hendrik, met foto's en blographieën Zij schrijven, dat de rouw. die de Neder landsche Koninklijke Familie thans weer treft, weerklank in België zal vinden, waar de betrekkingen tusschen de beide hoven van buitengewoon vriendschappe- lijken aard zijn. Ook de Burgemeester van Brussel, Adolphe Max, heeft blijken van deelne ming gegeven. Minister Jaspar heeft aan minister De Graeff een telegram gezonden, waarin hij verzoekt de oprechte deelneming der Bel gische regeering bij het verscheiden van den Prins aan H. M. de Koningin over te brengen. België zal altijd den hoogen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. NA HET OVERLIJDEN VAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. ALGEMEENE DEEL NEMING. (Ie Blad.) Verhooging der uitkeeringen aan oud- gepensionneerde militairen. (Binnenland, 3e Blad.) Exploitatie van olieterreinen op Nienw- Guinea. (Binnenland, 3e Blad.) Requisitoir voor het Hoog Militair Ge rechtshof in Indië inzake de officieren der ,De Zeven Provinciën". (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Hitier bij president von Hindenburg. (Buitenland, 3e Blad.) Een Duitsche kabinetsraad. (Buitenland, le Blad.) Verklaring van den Britschen handels- minister Rnnciman. (Buitenland, 3e Blad) De crisis in Japan. (Buitenland, 3e Blad) Madame Curie overleden. (Tel., le BI.). Doode blijven eeren, die als voorzitter van het Roode Kruis zooveel deed voor de Belgische vluchtelingen en zoo oprecht meetreurde met België bij den dood van Koning Albert ,Wien Hij mede de laatste eer bewees. Rijkspresident v. Hindenburg heeft in verband met het overlijden van Prins Hendrik, H.M. de Koningin het volgende telegram gezonden: „Üwe Majesteit en de Prinses verzoek ik, diep ontroerd door het bericht van het overlijden van Z.K.H. den Prins der Ne derlanden, mijn meest oprechte en innige deelneming te willen aanvaarden. v HINDENBURG, Rijkspresident." Voorts kwamen nog telegrammen van rouwbeklag in van den Paus, den Koning van België, den graaf van Vlaanderen, den koning van Siam, den koning van Zweden, en van de presidenten van Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk. In Den Haag evenals in Apeldoorn werd de gemeenteraad in spoed-zitting bijeen geroepen, waar de overleden Prins- Gemaal in gevoelvolle woorden herdacht werd. Te Apeldoorn heeft het bericht van het verscheiden van Prins Hendrik groote ontroering gewekt. In het Koninklijk Paleis Het Loo en zijn onderhoorigheden zijn ten teeken van rouw de gordijnen gesloten en de vlag is halfstok geheschen. In den loop van den middag werd in het Paleis de ge legenheid opengesteld de registers van rouw te teekenen, waarvan velen gebruik m a akten Ook in alle andere plaatsen van ons land is groote deelneming betuigd met den zwaren slag, die ons Vorstenhuis heeft ge troffen. Vele Herdenkingen hadden reeds plaats en meerdere zullen volgen, zoowel in open bare lichamen als in vereenigingskringen. Buitengewone vergadering Raad van State. Nadat de gewone vergadering van den Raad van State gistermiddag was afge- loopen, heeft de Vice-President de leden in buitengewone vergadering bijeenge houden om mededeeling te doen van het ontstellende bericht van het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden, die sinds 1901 zitting in het college heeft gehad. Alvorens de werkzaamheden aan te van gen heeft de vice-president van den Raad van Staten jhr. mr. Beelaerts van Blok land hedenmorgen ln een openbare ver gadering van de afdeeling voor geschillen van Bestuur, nadat alle aanwezigen zich van hun zetels hadden verheven, Prins Hendrik herdacht met een rede, waarin hij er op wees, dat ruim 33 jaren de Prins in den Raad van State zitting heeft ge had en Z. K. H. geen gelegenheid liet voorbijgaan om op de hem eigen natuur lijke. eenvoudige wijze, blijk te geven van zijn belangstelling in de zaken. Na deze herdenking is de vergadering eenige oogenblikken geschorst. Dc Staten-Generaal bijeengeroepen. De leden der Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 5 Juli a.s. des namMdags te half één, in verband met het overlijden van Z.K.H. den Prins der Nederlanden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1