I.FIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Juli 1934 Het voornaamste Nieuws van heden. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. UIT DE BONTE WAERELD. BUITENLAND. BINNENLAND. Te Leiden wordt heden de 62ste alge meene vergadering van de Ver. van Gas- fabrikanten in Nederland gehouden. (2de Blad>. Algemeene Vergaderingen der Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en tot Be vordering der Pharmacie (Binnenland, 2e Blad). Opsporing gevraagd van een gevaarlijk heerschap (Gemengd. 2de Blad). De zaak Onnes van Nyenrode; Johan- knegt wegens heling voorwaardelijk ver oordeeld. (Rechtzaken, le Blad.) Diefstal van geld en effecten ter waarde van ruim f. 45.060.te Den Haag. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Duitschland van heden. (3de Blad). Een enquête van de Amerikaansche Commissie van onderzoek naar de Duitsche toestanden (Buitenland, 1ste Blad) Het Japansche kabinet afgetreden (Bui tenland en Telegrammen, 1ste Bladi. zitterschap 16 Dec. 1933 werd hem hiervoor ook op hartelijke wijze hulde gebracht, een hulde, welke culmineerde in de aanbieding van een geschenk, aangeboden door allen, die met het Roode Kruis iets van doen hadden, bij monde van luit.-gen. b. d. jhr. J H. Roëll eerste onder-voorziter en pro fessor G. J. W. Koolemans Beynen. oudste lid van het propaganda-bestuur. Met een breed gebaar stond hij dit ge schenk, een kostbaar ameublement af voor de vergaderzaal van het Roode Kruis. Hartelijkheid en eenvoud, dat waren wel karaktertrekken van den Prins, die sterk op den voorgrond traden. Hij bereisde het gansche land om bij tal van plechtigheden, door zijn aanwe zigheid luister bij te zetten. Hij was te genwoordig bij het openen van tentoon stellingen, bij het te water laten van schepen, bij eerste steenleggingen of in gebruikneming van gebouwen Doch niet alleen bij vreugdevolle gebeurtenissen gaf hij blijken van belangstelling. Hij was ook daar waar smarten te dragen vielen. Hij bezocht door rampen geteisterde gebieden gaf blijken van deelneming bij smartelijke verliezen, of bewees een doode persoon lijke eer, door Zijn tegenwoordigheid. Prins Hendrik was commandator van de Johanniterorde, een instelling, die wel niet zooals injiet buitenland tal van zie kenhuizen heeft gesticht doch toch. voor al onder zijn leiding zeer veel op philan- troplsch gebied heeft verricht. De Padvinderij. Groot was ook zijn belangstelling voor de Padvinderij, welke zich juist ten doel stelt jeugdige karakters te vormen, karak ters, waar land en volk in de toekomst op bouwen kunnen. Ook hier, in deze organi satie bekleedde hij het voorzittersambt. Nog versch in het geheugen ligt zijn toe spraak tot den hoofdverkenner Rambon- net bij de jamboree op het Malieveld, waarbij hij door duizenden Jonge kelen werd toegejuicht. Tot zijn liefhebberij behoorde ook het bergbeklimmen. Prins Hendrik was een hartstochtelijk Alpinist. Menigen gevaar- vollen tocht heeft hij in gezelschap van jhr. A. G. W. van Riemsdijk en de gidsen Aloys Biner en Augustin Gentinetta ge maakt, waarbij een nachtelijke tocht bij slecht weer over den Col de Bertol naar Zermatt zeker wel extra gememoreerd mag worden In de beide, thans overleden, gidsen vond hij hartelijke toegewijde vrienden. Het hoogtepunt voor hen was, afgezien van de geldelijke belooning, welke hen als gid sen toekwam, een bezoek aan het Loo, waar ter hunnen eere een jachtpartij werd gegeven. Trouwens, overal waar Prins Hendrik met het Zwitsersche volk in aanraking kwam, won hij aller genegenheid. En het is zeker zijn liefde voor de bergen, welke hij thans ook de Koningin heeft bijge bracht. Het is dan ook wel een wonder- baarliike samenloop van omstandigheden dat Koningin Wilhelmina moest worden teruggeroepen om aan zijn ziekbed te staan, uit die oorden, waar hij zooveel zon nige dagen van zijn leven heeft doorge bracht. De Prins als vader. Als vader was de Prins een man uit dui zend. Nimmer was hij op reis, of hij voerde een hartelijke correspondentie met zijn dochter. Overal waar hij vertoefde, werd hem zijn post nagezonden en hij gunde zich geen rust of hij moest eerst de brieven van Prinses Juliana beantwoord hebben. Keerde hij van een reis terug dan kon men bij zijn bagage steeds geschenken van practisch nut voor de Prinses aantreffen. Mochten de huldeblijken, gebracht aan de Koningin bij Haar vijf-en-twintig jarig huwelijksfeest en bij Haar vijf-en-twintig jarig regeeringsjubileum in de eerste plaats de Koningin zelve gelden, niet minder wa ren zij bestemd voor den Prins, die zoo nauw verbonden is geweest met ons volk, die onze smarten en vreugde heeft gedeeld en onze belangen heeft voorgestaan. Prins Hendrik der Nederlanden is niet meer. Doch zijn nagedachtenis zal bij ons volk, in eere blijven. Voor ons was hij niet meer de vreemdeling, die zich aan de zijde van onze vorstin geschaard heeft, voor ons was hij de Prins, zonder meer. En dat enkele woordje zegt meer, dan men in vele woorden uiten kan. Het bericht van het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik verspreidde zich met groote snelheid door de residentie en de hoofd stad. Algemeen kwam het bericht volko men onverwacht daar men niet vermoed de, dat de ziekte van zoo'n ernstigen aard v.as. dat een spoedig verscheiden moest worden verwacht. Algemeen maakte de mare groote indruk en spoedig woel van alle openbare gebou wen de driekleur halfstok. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 9 JDLI 1934, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen* (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 9 Juli, des avonds te 8 uur; op Dinsdag 10 Juli, des nam te 2 u. en op Dinsdag 10 Juli, des avonds te 8 uur Te behandelen onderwerpen: lo Praeadvies op het verzoek van mej. A. N. Ingeneeger om ontslag uit hare be trekking van hoofd van de bewaarschool aan de Gortestraat. (153) 2o. Rekening, dienst 1933, van de Stede lijke Werkinrichting. (146) 3o. Voorstel tot verkoop van een ge deelte bouwterrein aan de Lucas van Ley- denstraat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie K.. No. 2695 (ged.), aan de N.V. De Leidsche Wasscherij, v.h. B. C. J. van Om meren, te Leiden. (147) 4o Voorstel Inzake aankoop van een tweetal strooken grond in den Rodenbur gerpolder ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. (148) 5o. Voorstel inzake den aankoop van een gedeelte grond in den Rodenburgerpol der, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No 4655 (ged.), van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V., te Haarlem en de beschikbaarstelling van de voor dien aankoop en voor het maken van een overweg over de trambaan tegen over de Koninginnelaan benoodigde gel den. (149) 6o. Voorstel in zake de goedkeuring en uitvoering van het gewijzigde en uitge werkte Stadhuisplan van architect C. J. Blaauw. (143) 7o. Voorstel: a. tot intrekking van het raadsbesluit van 19 Dec. 1933 tot wijziging van de verordening, betreffende het verlee- nen van kostelooze genees- en heel kundige hulp aan onvermogenden en den werkkring en de bezoldiging van de Stadsgeneesheeren, te Leiden; b. tot vaststelling van een nieuwe ver ordening tot wijziging van de sub a genoemde verordening. (150) 8o. Voorstel in zake het opzeggen van het lidmaatschap van de vereeniging „Tuinbouwonderlinge" en het aansluiten van de gemeente bij de Rijksverzekerings bank voor de in de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 bedoelde verzekering van in dienst der gemeente werkzaam zijnde personen. (151) 9o. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, houdende regeling van den rechtstoestand van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Leiden (105 en 137) lOo. Praeadvies op het voorstel van den heer van Eek c.s. in zake Inperking van de werkloosheid. (152) PROF. DR. F. A. H. SCHREINEMAKERS. Bij zijn aanstaand afscheid. Di'. J. P. Werre alhier schrijft ons: Met ingang van 17 Sept. a.s. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Prof. Dr. F. A. H. Schreinemakers als Hoog leeraar in de Anorganische en Physische Chemie aan de Rijks-Universiteit te Lei den met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. Het klinkt sober, bescheiden voor hem, die na drie en dertig jaren professoraat in de volle kracht van zijn scheppend ver mogen heengaat, omdat zijn leeftijd hem Prof. Dr. F. A. H. Schreinemakers. daartoe dwingt. Maar het is sober als de man zelf die gaat, de man voor wlen het wetenschappelijk werk boven en vpór alles ging: den man, die zich geroepen voelde tot dit werk, dat de belooning slechts in zich draagt. De ontwikkeling van zijn wetenschappelijken arbeid voltrekt zich in een rechte lijn en zoo gauw vertoont Schreinemakers ergens de neiging zich op zijpaden, die zoo vaak in de wetenschap dwaalwegen bleken te zijn, te begeven of men ziet hem als het ware zich onmid dellijk terugtrekken. Het gaat dan opnieuw voorwaarts soms staps- doch ook dikwijls sprongsgewijs op het doel af: dwars door een nog onontgonnen wetenschappelijk gebied is nu de eerste weg gelegd. Een weg met volkomen betrouwbaren onder bouw, een weg waarop men steeds veilig kan terugkeeren. Zijn werk is een voor beeld van efficient wetenschappelijk werk: een goed gefundeerde theorie, bevestigd door enkele geheel doordachte experimen ten, die uitgevoerd steeds de theorie ble ken te staven, al leverden zij ook wel eens een grooter nuttig effect dan verwacht werd! Franciscus Antonius Hubertus Schreine makers werd 1 Sept. 1864 te Roermond ge boren. Zijn ouders bestemden hem voor het onderwijs en zonden hem daartoe op 14-Jarigen leeftijd naar Rolduc. In 1882 behaalde hij zijn acte lager onderwijs en werd benoemd tot onderwijzer te Swalmen (bij Roermond). Bezield met den lust tot wetenschappelijken arbeid kwam hij in ,1887 naar Lelden en volgde daar colleges iin physica. chemie, wiskunde, botanie, zoölogie en geologie, waarna hij talrijke Jdiploma's M.O. behaalde. In 1890 werd hij ite Lelden benoemd tot leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen, later ook aan de school van het Genootschap Mathesis Scientlarum Genitrix. Door gesprekken met Lorentz, van Bem- melen en Franchimont week hij af van zijn oorspronkelijk plan verder wiskunde te gaan studeeren en besloot zich te wij den aan de problemen der Physische Chemie. Door kennismaking met Bakhuis Roozeboom en diens onderzoekingen op het laboratorium van v. Bemmelen, voelde hij zich spoedig ten zeerste aangetrokken door de problemen der Phasenleer. Na eenlge experimenteele onderzoekingen bleken er zeer groote moeilijkheden te rijzen hoe de verkregen resultaten geïn terpreteerd moesten worden. Dit gaf Schreinemakers aanleiding de vraagstuk ken der ternaire stelsels theoretisch aan te vatten. De resultaten van theoretisch en experimenteel onderzoek werden behalve in een groot aantal artikelen ook vastge legd in een leerboek. Na de toekenning van een doctoraat honoris causa in de Chemie in 1898 werd Schreinemakers in 1901 tot hoogleeraar in de Anorganische en Physische Chemie benoemd. In 1906 volgde ztfn benoeming tot lid van de Kon. Akademie van Weten schappen te Amsterdam, ln 1916 werd hem op grond van zijn groote verdiensten voor de Phasenleer de eerste Bakhuls-Rooze- boom-medaille toegekend en wel mocht hij deze ontvangen uit de handen van zijn vriend en leermeester Lorentz. Na aldus de phasenleer zoowel theore tisch als experimenteel tot grooten bloei gebracht te hebben, wijdde Schreinema kers zich de laatste 10 jaar aan de Osmose. Over dit voor de physiologie van mensch, plant en dier zoo uiterst belangrijke pro bleem was reeds zeer veel verschenen, doch Schreinemakers pakte ook dit vraag stuk op de hem eigen origineele wijze aan. Begonnen werd met de theoretische be studeering van het probleem en ln enkele jaren tijds verschenen er een twintigtal artikelen van zijn hand. Daarna werd de osmose practisch aangepakt en werd met een zeer klein aantal experimenten de juistheid der ontwikkelde theorie volledig bevestigd. Intusschen werden zijn groote weten schappelijke verdiensten zoowel van bui- tenlandsche zijde als door onze Regeering erkend, o.a. door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Op 7 Juli a.s. des namiddags te drie uur zal Prof. Schreinemakers, zooals gemeld, zijn afscheids-college geven ln het groot auditorium der Universiteit. Zijn heengaan als hoogleeraar beteekent gelukkig niet zijn heengaan uit de wetenschap, die nog zeer veel van hem verwacht. DE OPVOLGERS VAN PROF. VAN VOLLENHOVEN. Wat de Indische bladen zeggen. Met betrekking tot de gisteren gepubli ceerde benoeming van mr. J. J. Schrieke en mr. F D. Holleman tot opvolgers van wijlen prof. mr. C. van Vollenhoven, ver nemen wij, dat de Indische bladen het heengaan van eerstgenoemde, die direc teur van Justitie is, ten zeerste betreuren. Hemzelf, aldus schrijft het „Bat. Nieuwsblad" moge deze benoeming aan genaam zijn en uit dien hoofde mogen wij hem onze gelukwenschen niet ont houden voor Indië is zt1n vertrek een zeer groot verlies. Hij is behalve depar tementsdirecteur en bekwaam jurist een man van zoo algemeene belangstelling, kennis en cultuur, dat men zich Batavia ongaarne voorstelt zonder zijn aanwezig heid. Een ongemeen fijne geest, wiens rijk dom van gaven hem invloed deed oefenen tot ver buiten den kring van zijn depar tement. Het blad zag in hem den opvolger van prof. Van Kan in den Raad van Indië en den toekomstigen vice-nresident. tot welk ambt hij trouwens reeds was uitverkoren door den Raad zelf teen de heer Boden- hausen aftrad. Het is zeer lammer, dat de heer Schriecke vertrekt; zulk een ver schot aan wezenlijke leHrrs heeft Ind'ë niet.... en juist nu heeft het die bitter noodig." De „Java Bede" schrijft: „Het is jammer, da.t de regiering er niet in is geslaagd, een hoofdambtenaar van zoo grocte bekwaamheid en werk kracht als mr. Schrieke voor Ind'ë te be houden. Het is bekend, dat de regeering, dit wel wilde en o.a. dacht aan de nlaats in den Raad van Indië, welke in 1936 zal vrijkomen, door het aftreden van prof. mr. Van Kan. Intusschen, zekerheid omtrent zoodanige benoeming bestaat nooit, vooral niet in dit geval, nu mr. Onnen, president van het Hooggerechtshof, indertijd reeds tot lid in den raad van Indië werd be noemd. Het is volkomen te begrijpen, dat mr. J. Schrieke zijn verdere carrière niet al te veel wil laten in het teeken der onzeker heid. Met dit al valt het heengaan van dezen zeer bekwamen departementschef te betreuren. Indië heeft niet veel zulke figuren, die in kennis, en de gave deze goed aan te wenden, met hem op een lijn mogen worden gesteld. Prof. mr. F D. Holleman is momenteel hoogleeraar in de volkenkunde en de sociologie en voorzitter der faculteit aan de Rechtshoogeschool te Batavia. DE PARTICULIERE SYNODE DER GEREF. KERKEN VAN ZUID-HOLLAND. Alhier kwamen de Geref. kerken van Zuid-Holland ten Noorden ln Jaarlljksche Part. Synode bijeen. De Synode werd door ds. W. Bouwman namens de roepende kerk van Leiden met een toespraak geopend, waarin hij er aan herinnerde dat de Synode mocht samenkomen ln het jaar van het eeuwgetij der Afscheiding alsook in het jaar waarin herdacht wordt dat voor 100 jaar de beroemde Engelsche kanselredenaar Spurgeon geboren werd. Tot leden van het moderamen werden hierna gekozen de heeren dr.' K. Dijk te 's-Gravenhage, praeses; ds. J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Rijn, le scriba; ds. J. P. C. ten Brink te Gouda, 2e scriba en ds. W. Bouwman te Lelden, assessor. De acta van de vorige Synode werden vastgesteld. Het finantleel verslag der Zending kon blijkens, Ingekomen bericht, nog niet gereed zijn De Synode behandelde voorts het Zen dingsrapport en nam met leedwezen ken nis van de ongesteldheid van ds. P. v. Eyk te Solo. Gehoord het rapport van ds. H. Meyering van Katwijk aan den Rijn, werd de reke ning en begrooting voor art. 11 Kerken orde vastgesteld. Dezelfde predikant rap porteerde ook Inzake art. 13 (verzorging van em predikanten, predlkants-weduwen en weezen). De Synode nam de voorstellen van deputaten aan. Deputaten zullen op de volgende Synode komen met een herzie ning van de regeling tot samenwerking Inzake art 13 K. O. Ds J Hoekstra van Schoonhoven bracht rapport uit namens deputaten ad art. 19 K. O. en ds. J. P. C. ten Brink van Gouda namens die voor art. 49. De Synode benoemde een commissie be staande uit de predikanten ds. A. H. v. Minnen te 's-Gravenzandeds. H. Meye ring te Katwijk a. d. Rijn en ds. E. H. Broekstra te Rijnsburg om haar van voor lichting te dienen over de vraag hoe moet gehandeld met predikanten die den actie ven dienst verlaten om andere redenen dan genoemd in art. 13 K. O. (gezond heidstoestand, volbrachte diensttijd etc.). De kerk van Leiden bracht rapport uit betreffende het nazien van de verschil lende administraties. Alle boeken en be scheiden werden in orde bevonden. Dr K. Dijk bracht als curator rapport uit over de Theol School te Kampen, Ds. E. H. Broekstra bracht rapport uit over het weeshuis te Middelharnis. De Synode betuigde aan den heer J. v. Muys- winkel te Zwammerdam, die als bestuurs lid Is afgetreden haar dank voor zijn arbeid in die kwaliteit verricht. Na afdoening van enkele bij haar inge komen bezwaarschriften werden door de Synode verschillende deputaten benoemd voor de onderscheiden zaken. De meeste deputaten, die aftraden werden her benoemd. De classis Woerden werd aangewezen om de Synode van 1935 bijeen te roepen. Aan het einde van de zitting bracht de asses sor, ds. W. Bouwman, den praeses dank voor ziin uitnemende leiding. Na het ringen van Ps. 72: 11 sloot dr. K. Dijk de Synode met dankgebed. o PROF. DR. W. MARTIN. De minister van Onderwijs, K. en W„ mr. Merchant, heeft telegrafisch aan prof. dr. W. Martin zijn hartelijke gelukwen schen doen toekomen ter gelegenheid van zijn 95-Jar'e iphileum als d'recteur van het Maurltshuis te 's-Gravenhage. o EEN TEGENVALLER Bil de baggerwerken in den Apothe- kersdijk is een ijzeren geldkistje opge haald, waarvan de inhoud bleek te be staan uit drie straatsteenen. Voor hen, die gehoopt hadden on een merk- dlge vonds wel een tegenvaller! TE WATER EN GERED. Gisteravond te ongeveer halfnegen is een 3-jarice jongen bij De Waag te water geraakt. HIJ is door Cornells Sloos weer op het droge gebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Arnoldus, Voorstraat 70, Katwijk aan Zee; stucadoor en granletbedrljf. Eigenaar J. Arnoldus. Katwijk aan Zee. Opheffing: Melksalon „De Bijenkorf", Steenstraat 27, Leiden. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het 5de programma der wekelljksche orgelavonden ln de Hooglandsche Kerk, door den heer Feike Asma, bevat Woens dag 4 Juli werken van: Bach, Franck, Widor e.a., benevens koraalbewerkingen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer G. Belzer (Sche- venlngen); doctoraal examen vrije studie rechtsgeleerdheid mr. W. O. Lleuwen (Schevenir.gen); ccndldaatsexamen theo logie de he°r J. M Wlllemsen (Sohoon- dijke, Z.) en voor het voorbereidend ker kelijk examen de heer J. Schmidt (Den Haag). Niet me] H L. Ochtsman, maar mej. H. J. Ochtmen te Den Haag ls geslaagd voor het nractlsch apothekersexamen eerste gedeelte. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn benoemd in de commissie, welke in 1934 is belast met het rangschik- kings-onderzoek van de candldaten voor adelborst voor de administratie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord: tot voorzitter, tevens lid: de gepension- neerde schout-blj-nacht-tltulair C. L. van Buuren,, alhier, voorzitter van de commis sion tot het examinceren van officieren en adelborsten; tot lid: de heer C. N. M. de Goede, directeur der R.-K. HB S. met 5-Jarigen cursus alhier, en tot plaatsver vangend lid de heer dr A. C. de Jong. leeraar aan de R.-K. H.B.S. met 5-Jarigen cursus alhier. Voor het examen voor Engelsche Handelscorrespondentie afgenomen door de Vereeniging L.I.T.E.H. is geslaagd de heer P. Ressenaar, a'hier, leerling van den heer B, P. du Crolx. Geslaagd voor 't „L.I.T.E H."-examen Duitsche handelscorrespondentie de heer Joop Kwaadgras, leerling van den heer H. P. B. Schubert, Lijsterstraat 19, alhier. Onze stadgenoote, mej. L. Becherer, opgeleid door den heer Schubert alhier, is geslaagd voor het practijk examen Duit sche Handelscorrespondentie Litch. De rijksklerk J. P Ouwerkerk, alhier, is overgeplaatst naar Noordwijk, ontvang kantoor der belastingen en accijnzen. Mej. J. Langveld alhier is geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Het Comité van Samenwerking, be staande uit: den Nederl. Kruideniersbond, Febowiko en R.K. bond van Kruidenlers- vereenlglngen, heeft voor haar leden een Cursus voor Warenkennis uitgeschreven, voor het verkrijgen van een vak-diploma. Bij het gisteren gehouden examen te Den Haag, slaagden onze stadgenooten de heeren J. J. Laman. G. Slerat, K. Wasse naar, H. v. d. Weerthof. Voor het candidaatsexamen van electrotechnisch ingenieur slaagde te Delft de heer K. Brouwer alhier. Van de Ready School alhier slaagden voor het conversatie-diploma de heer J. A. A. Butijn (Fransch), mej. J. G. Woudstra, de heer A. J. v. d. Voort en de heer A. A. J. Butijn (Engelsch). Gisteravond vertrok met den trein die om 18.56 van hier naar Utrecht vertrekt een aantal Hongaarsche pleegkinderen weer naar Boedapest. De meeste pleeg ouders deden de kinderen uitgeleide naar Utrecht en sommige maakten zelfs de reis naar Boedapest mede. Te Utrecht, waar in de 3de klasse wachtkamer de kinderen bij eenkwamen, sprak de heer van Nes uit Leiden den kinderen een hartelijk af scheidswoord toe. Wegens uitstedlgheid is wethouder Goslinga verhinderd morgen spreekuur te houden. HET SCHRIJFGEREI MAAKT DE STIJL! De Franschman Strowski is van mee ning. dat veer, stalen pen en schrijf machine den auteur, zoover het diens schrijftrant betreft, sterk beïnvloeden. „De voornaamheid, juistheid en ongedwongen golving van de klassieke stijl staan onge twijfeld in verband met de zorgvuldigheid, welke de ganzenpen vereischte. Anders is het met het stalen schrijftuig, dat de snelheid bevordert. Het ontsloeg den schrijver van de opmerkzaamheid, die de ganzenveer van hem verlangde. De stalen pen heeft mechaniseerend gewerkt; ze eischt van dengeen. die schrijft, slechts zooveel opmerkzaamheid, dat hij het pa pier niet bevlekt. Maar overigens heeft ze bijgedragen tot een vergrooting van het aantal gemeenplaatsen. De schrijver be dient zich liever van bijna versleten uit drukkingen, dan dat hij de gedachten- stroom onderbreekt ten einde taaiontsie ring zooveel mogelijk tegen te gaan. De schrijfmachine heeft ons in een nieuwe periode doen treden. Aanvankelijk heeft de auteur heftig tegen haar geopponeerd, doch in den loop van den tijd is deze houding gewijzigd en tegenwoordig vindt men nauwelijks meer een intellectueel, die de typewriter niet op de een of andere manier aanwendt. Het gevolg hiervan is, dat de stijl wel iets minder slordig is ge worden, maar aan oorspronkelijkheid heeft hij niets gewonnen. Ik heb ontdekt, dat bij veel publicisten na de verschijning der schrijfmachine de stijl een zekere be knoptheid kreeg, en ik ben van meening, dat de epigrammatische vorm der tegen woordige Amerikaansche litteratuur voor een belangrijk deel het gevolg is van het gebruik der schrijfmachines. Wanneer taalartisten er toe zou overgaan hun werk aan een microfoon toe te vertrouwen, zoo dat de typiste het resultaat van de gramo- foonplaat zou hebben over te nemen, dan zou dit zeker nieuwe kenmerken aan de stijl verleenen. Den gemiddelden mensch valt het niet licht zich al dicteerende zui ver uit te drukken." FRANKRIJK. Eenheidsfront-vergadering van socialisten en communisten. Gisteravond heeft, tengevolge van een tusschen de Fransche socialistische partij (S.F.I.O.S.) en de Fransche communisti sche partij bereikte overeenkomst voor de eerste maal een gezamenlijke openbare vergadering plaats gevonden, waarvoor de beschikbare plaatsen tusschen beide par tijen gelijkelijk waren verdeeld. Drie com munistische en vijf socialistische sprekers voerden het woord en eischten in hun redevoeringen de invrijheidstelling van den voormaligen leider der Communisti sche Partij in Duitschland Ernst Thael- mann en de militante Oostenriiksche so- ctallste Paula Wallisch Alle sprekers we zen op de noodzekeliikheid van de vor ming van het eenheidsfront van alle ar beiders ter afwering van het fascistisch gevaar. Incidenten hebben zich niet voorgedaan en de vergadering ls rustig en ordelijk verloopen. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche commissie van onder zoek naar de Duitsche toestanden. De bekende advocaat Darrow heeft gis teren een begin gemaakt met een niet- officieele enquête als leider der Ameri kaansche commissie van onderzoek naar de Duitsche toestanden. Darrow verklaar de, dat hij hoopte, dat wanneer er nog meer moorden in Duitschland zouden worden gepleegd, dit alles zou eindigen met den dood van Hitier. UIT HET VERRE OOSTEN. 18 arrestaties na den spoorwegaanslag. Onder streng militair toezicht heeft het verkeer op het traject MoekdenPeking gisteren doorgang gevonden. In verband met den aanslag op den exprestrein, welke Zondag j.l. gepleegd werd, zijn thans 18 personen gearresteerd. o JAPAN. Het kabinet Saito afgetreden. Zooals algemeen verwacht werd, is het kabinet Saito afgetreden, na de ontvangst van het rapport van den Minister van Justitie Kokiama over de knoeierijen bij de rijks-industrie en het aandeel van vroegere kabinetsleden en een huldig lid daarin. J-»

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2