EEN MISLUKTE REVOLUTIE-POG IN DUITSCHLAND. f' NG DESTAFCHEFDERS.A. ROEHM EN 7 ANDERE LEIDERS GEFUSILLEERD. Hitier door krachtig persoonlijk optreden meester van den toestand 75*te laargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 Juli 1934 Derde Blad No. 22784 Ook de vroegere rijkskanselier von Schleicher in het complot. Hij is met zijn vrouw gedood Onverwachts is Duitschland en met Duitschland de gansche wereld! opge schrikt door het bericht van een revolutie poging, die echter door Hitler met kracht in de kiem is gesmoord. Per bulletins heb ben wij Zaterdag van een en ander nog kort mededeeling kunnen doen. Onverwachts kwam deze tijding van op treden tegen een revolutie-poging wat het moment betrof; overigens verbaasde zij niet. Men voelde zoo langzamerhand, det er iets broeide, al was het niet mogelijk precies na te gaan, wat! Officieel wordt gemeld: Wat er geschiedde. Sinds eenige maanden werd door zekere elementen ernaar gestreefd tegenstellin gen te scheppen tusschen de S.A. en de nationaal-socialistische partij en tusschen de S.A. en den staat. De verdenking dat deze pogingen toe te schrijven waren aan een beperkte clique die volgens een vast- omschreven systeem werkte, werd meer en meer bevestigd. De chef van den S.A.- staf Röhm, die door den leider ten volle vertrouwd werd, trad niet tegen deze uitin gen op, maar bevorderde ze daarentegen. Zijn bekende ongelukkige sexueele aanleg leidde tenslotte tot zoo onaangename be schuldigingen dat de leider van de bewe ging door dezen oppersten S.A.-leider zelf tot de moeilijkste gewetensconflicten werd gebracht. Röhm trad bovendien zonder medewe ten van Hitler in verbinding met gene raal van Schleicher. Hq bediende zich daarbij van de bemiddeling van een an deren S.A.-leider en nog van andere per soonlijkheden die in Berlijn te slechter naam en faam bekend staan. Verder wer den onderhandelingen gevoerd met een buitenlandsche mogendheid of wel haar vertegenwoordiging natuurlijk ook bui ten medeweten van den leider. Dit gaf een onmogelijken toestand zoowel bezien van het standpunt van de partij als wel van den staat, wat ten slotte leidde tot verscheidene geprovoceerde conflicten en tenslotte daartoe dat de leider in den nacht op Zaterdag om twee uur, na de bezichtiging van werkkampen in Westfa- len, met een vliegtuig uit Bonn naar Mün- chen vertrok, om de onmiddellijke afzet ting en arrestatie van de meest verdach te leiders te bevelen. De leider begaf zich met eenige bege leiders naar Wiessee, om daar elke poging tot verzet in de kiem te onderdrukken. De ten uitvoer legging van de arresta ties toonde in moreel opzicht zoo treu rige beelden, dat elk spoor van medelijden moest verdwijnen. Eenige van de S.A.-lei- ders waren in compromitteerend gezel schap. De leider gaf bevel om dit kankerge zwel op de meest radicale wijze uit te snijden. De leider zal in de toekomst niet meer dulden, dat millioenen fatsoenlijke menschen door abnormale elementen op de ernstigste wijze worden onderdrukt en gecompromitteerd. De leider gaf den Pruisischen minis ter-president Göring bevel in Berlijn een zelfde zuiveringsactie te beginnen en daar In het bijzonder de reactionnairee ele menten van dit donkere complot uit te snijden. Precies twaalf uur 's middags hield de leider te München een rede voor de hoo- gere S.A.-leiders, die hij daartoe bij zich ontboden had, waarin hij den nadruk legde op zijn onverbreekbare verbonden heid met de S.A. en waarin hij tevens zijn besluit aankondigde om de tuchtelooze en ongehoorzame elementen, zoowel als de asociaal belaste of ziekelijke elementen uit te stooten en te vernietigen. Hitier wees erop dat de S.A.-dienst een eeredienst is waarvoor tienduizenden van de beste S.A.-mannen de zwaarste offers hadden gebracht. Hij verwachtte van el- ken S.A.-leider dat deze zich loyaal en trouw gedroeg tegenover hem als opper sten leider en dat hij tegenover zijn man nen als voorbeeld zou leven. Hij wees erop dat hij, Hitier, jarenlang den stafchef Röhm in bescherming had genomen tegenover de scherpste aanval len, maar dat de laatste ontwikkeling hem dwong af te zien van elk persoon lijk medelijden en dat hij het welzijn van de beweging en daardoor van den staat boven alles moest stellen. Vóór alles, zoo besloot Hitier, zal ik elke poging, die belachelijke eerzucht van sommige naturen, om een nieuwe omwen teling te propageeren, in de kiem smoren en vernietigen. Verhaal van een ooggetuige. De Nat, Soc! Korrespondenz ontving van een ooggetuige volgende schildering van het gebeuren: Zoodra de leider door de berichten der laatste dagen over het tegen hem en de beweging gesmede complet zekerheid had gekregen, nam hij het besluit krachtig en scherp in te grijpen. Terwijl hij te Essen vertoefde en in West-Duitschland de kampen van den ar beidsdienst inspecteerde, ten einde naar buiten den indruk van absolute rust te wekken, en de mannen te waarschuwen, werd het plan voor een grondige zuive ring in bijzonderheden vastgesteld. De Führer leidde persoonlijk de actie en koesterde den wensch zelf de muiters tegemoet te treden en hen ter verant woording te roepen. Tot. leider in de plaats van Röhm werd de Obergruppenführer Lutze aangewezen en voor deelneming aan de actie ontboden Ofschoon de leider eenige dagen lang schier zonder nachtrust was geweest, ge lastte hij te 2 uur 's nachts te Godesberg het vertrek van het vliegveld Hangelar bij Bonn naar München. De houding van den Führer bij deze nachtelijke vlucht in het onzekere was buitengewoon vastberaden. Toen hij met zijn begeleiders tegen 4 uur 's morgens op het vliegveld te München landde, ontving hij het bericht, dat de Münchener S.A. gedurende den nacht door haar opperste leiding was gealarmeerd onder het schan delijk en leugenachtig parool: „De leider is tegen ons, de rijksweer is tegen ons. S.A vooruit, de straat op!" De Beiersche minister van binnenl, za ken Wagener had reeds op eigen initia tief Obergruppenführer Schneidhuber en Gruppenführer Schmidt bevel gegeven de mannen weder naar huis te zenden welk bevel echter door dezen niet werd ten uit voer gelegd. .Toen Roehm (x) nog in volle glorie was.. Terwijl de leider van het vliegveld naar het ministerie van binnenlandsche zaken reed, waren nog slechts de laatste over blijfselen der schandelijk bedrogen en weer terugtrekkende S.A.-formaties te zien. In het Beiersche ministerie van binnen landsche zaken werden Schneidhuber en Schmidt in tegenwoordigheid van den leider gearresteerd. De leider, die hen al leen tegemoet trad, rukte hun zelf de epauletten van de S.A.-uniform. Met enkele begeleiders reed de Führer daarop onverwijld om half zes naar Bad Wiessee, waar Röhm verblijf hield. In het landhuis, dat Röhm bewoonde, bracht ook Heines den nacht door. Hitier ging met zijn geleide terstond het huis binnen. Röhm werd in zijn slaapkamer door den leider persoonlijk gearresteerd, waarbij hij geen woord sprak en niet het minste ver zet bood. In de andere vertrekken van het huis werden Heines en zijn makkers ge vangen genomen. De spoedige onderdrukking van het ver zet is aan het snel en vastberaden optre den van den leider te danken. Met Röhm werd ook het grootste ge deelte van zijn staf gearresteerd. De stafwacht van Röhm, welker aflos sing tegen 8 uur op vrachtauto's te Wies see aankwam, onderwierp zich oogenblik- kelijk zonder verzet aan het bevel van den leider en bracht spontaan een drie voudig „heil!" op hem uit. Nadat de gearresteerden waren wegge voerd, keerde de leider naar München te rug om een aantal andere ernstig be zwaarde S-A.-leiders te laten arreesteeren. Eenige wagens werden gedurende den tocht aangehouden en de inzittenden voor zoover zij schuldig werden bevonden naar München getransporteerd. Verder werd een aantal bij de muiterij betrok ken S.A.-mannen op het oosterstation te München uit de treinen gehaald en aan gehouden. Te München teruggekeerd begaf de lei der zich voor een kort onderhoud naar den rijksstadhouder Ritter von Epp en daarna weer naar het ministerie van bin nenlandsche zaken, van waaruit de ver dere actie plaats had. De Führer hield vervolgens in 't Bruine Huis een rede voor de verzamelde S.A.- leiders. Er bleek toen, welke lieden achter deze verraderlijke actie stonden, en ook, dat de groote massa der S.A. haar leider trouw bleef. Roehm is gisteren verhoord en gister middag gefusilleerd. Nog zeven S.A.-leiders gefusilleerd. Officieel werd later gemeld, dat 1 lei ders der S.A. terstond zijn terecht gesteld, n.l. Obergruppenführer August Schneid huber, München; Obergruppenführer Ed- mond Heines Silezië; Gruppenfuehrer Carl Ernst, Berlijn; Gruppenfuehrer Schmidt, München; Gruppenfuehrer Hain, Saksen; Gruppenfuehrer von Haidenbreck, Pom- meren en Standartenfueehrer Graf Spreti, München. Goering aan 't woord. Intusschen was aan Goering opgedragen om te Berlijn op te treden, hetgeen deze eveneens met groote kracht ten uitvoer bracht. Goering verklaarde aan de pers vertegenwoordigers Sedert weken en maanden hebben de leider van de S.S., Himmler en ik vastge steld, dat een aantal hoofd-leiders van de S.A. zich aan het doel van beweging en staat onttrokken en hun eigen belangen, eerzucht en ook hun ongelukkigen aanleg op den voorgrond plaatsten. Er kwamen steeds meer klachten, dat die S.A.-leiders ruw tegen de bevolking optraden en er dingen gebeurden, die in strijd waren met het rechtsbewustzijn van het volkklachten bij de hoofdleiders trof fen geen doel. Helaas heeft ook de chef van den staf, Röhm, een oude strijder, voor wien de lei der zeer hartstochtelijk en trouw in moei lijke tijden op de bres heeft gestaan, Ingevolge zijn ongelukkigen aanleg, zioh op een gebied laten brengen, dat voor hem noodlottig zou worden. Bij hem is de in druk gewekt, dat hij de sterke man van Duitschland was. Door de opperste S.A.- leidlng is hij er toe gedreven de beweging te schaden, te trachten, den staat ten val te brengen en een staat te stichten, die dan een staat van die individuen zou zijn geworden. De leider heeft dit gevaar gezien en in gegrepen, toen de opperste S.A.-leldlng tot een tweede revolutie wilde overgaan. Hij heeft korte metten gemaakt. Eenige dagen geleden heeft hij mij bevolen na ontvangst van het wachtwoord handelend op te treden. De arme S.A.-mannen werden bedrogen, zi) werden gealarmeerd en gewapend en wisten niet waarom, doch men beweerde, dat het de reactie gold. De voornaamste bemiddelaar was de oud-rijkskanselier generaal van Schleicher, die de verbinding tot stand bracht tus schen Röhm en een buitenlandsche mo gendheid. Generaal von Schleicher moest gearresteerd worden, hij wilde de mannen, die hem kwamen arresteeren aanvallen en is daarbij om het leven gekomen, evenals zijn vrouw, die zich voor hem wierp. GOERING. In het geheele land heerscht rust, De weerspannigen, die meenden, dat zij zich aan het parool van de tweede revolutie moesten blijven houden, zullen daarvoor zwaar moeten boeten. Het gezag is vast in handen van den leider en zijn vertrou wensmannen, het optreden geschiedde, zonder dat tegenstand werd ondervonden, omdat de leider van alles op de hoogte was. De zuivering zal meedoogenloos worden voortgezet, de leider zal niet langer dul den, dat a-sociale en a-moreele elemen ten de beweging schaden, over een tweede revolutie zal niet meer gekletst worden. De slag is gericht tegen de muiters en alle ontevreden reactionnairen. De S.A.-man nen van 1928, 1929 en 1930 zullen weer in eere komen, de tijd is voorbij, dat zij die het niet hebben verdiend, leiders worden. Hoe moeilijk het ook was te scheiden van mannen, die wij eens geacht hebben, zeker is, dat de nationaal-socialistische re geering boven alles staat. Het volk zal erkennen, dat scherp geoordeeld zal wor den over diegenen, die misbruik van hun macht hebben gemaakt. Lutze volgt Roehm op. De nieuwe chef van den staf, Viktor Lutze is 28 Dec. 1890 geboren, bezocht een gymnasium en werd beambte bij de poste rijen. In 1912 werd bij als infanterist inge lijfd; hij ging geheel op in het militaire leven en bracht de oorlogsjaren aan het front door, tot hij ernstig gewond werd. In 1922 sloot hij zich bij de nationaal- socialistische beweging aan. De organisa torische indeeling van de N.S.D.A.P. is het werk van Lutze. In 1930 werd hij benoemd LUTZE, ADOLF HITLER. tot leider van de S.A. in Neder-Saksen. Iri Febniari 1933, werd Lutze „polizeipresi- dent" in Hannover en enkele weken later „Oberpresident". Hij heeft terstond een proclamatie uitge vaardigd. waarin hij met nadruk vaststelt, dat de S.A. ten volle zal doen blijken van haar trouw aan den leider en het natio- naal-socialisme en daardoor aan het volk. Toen twaalf jaar geleden voor het eerst een kleine kring van de S. A. zich gevormd had en zich aan het hoofd had geplaatst van de partij, bestonden er voor iederen' S.A.-man drie deugden. Deze drie deugden zeide Lutze steeds te -hebben betracht, en thans wilde hij, op een belangrijken post, deze deugden in dienst stellen van den leider; hij eischte dit eveneens van de geheele S.A. De drie deugden zijn trouw, discipline en moed. Wij zijn ons bewust van onze plicht, en wij, nationaal-socialisten, willen gezamenlijk werken aan dezen opbouw, die zal lelden tot vrijheid. Hitier tot de S.A. Hij eischt blinde gehoorzaamheid. Hitier heeft zich tot de S.A. gericht mef volgend bevel tot den nieuwen leider: Nu gij vandaag tot chef van den staf der S. A. zijn benoemd, verwacht ik, dab gij u aan de volgende taken zult wijden:! Ie. Ik eisch van den S.A.-leider, even als van eiken S.A.-man, blinde gehoor zaamheid en onvoorwaardelijke discipline. 2e. Ik eisch, dat elke S.A.-leider. even als elke politieke leider, zich er van be wust is, dat zijn gedrag en zijn optreden een voorbeeld zijn voor zijn af deeling en voor al onze volgelingen. 3e. Ik eisch, dat S.A.- en politieke lei ders, die zich in het openbare leven on behoorlijk gedragen, direct uit de S.A. en de partij worden verwijderd. Van den leider van den staf in het bij zonder verwacht ik, dat hij een voorbeeld van eenvoud en discipline is. Ik wensch niet, dat de S.A.-leider kostbare maaltij den geeft, of daaraan deelneemt. Vroeger heeft men ons daarvoor niet uitgenoodigd en wij hebben er ook niets te zoeken. Millioenen van onze volksgenooten ont breekt ook thans nog het noodzakelijkste voor hun levensonderhoud, zij zijn niet afgunstig op diegenen, die door het geluk meer gezegend zijn, maar het is onwaar dig voor een nationaal-socialist den reeds zóó grooten afstand tusschen nood en ge luk nog grooter te maken. Speciaal ver bied ik. dat gelden van de partij, de S.A. of van de openbare kas voor drinkgelagen en dergelijke worden gebruikt. Het is on verantwoordelijk braspartijen te houden van geld, dat gedeeltelijk verkregen is uit de stuivers van onze armste burgers. Het luxueuze hoofdkwartier van den staf te Berlijn, waar, zooals thans is vastge steld, maandelijks 30.000 Mark voor feest diners enz. werd uitgegeven, moet direct worden opgeheven. Ik verbied aan alle partijgenooten bijeenkomsten te houden, die uit openbare middelen worden betaald, of daaraan deel nemen. Uitgezonderd Is slechts de nakoming van staatsplichten, waarvoor de president en de minister van Buitenlandsche Zaken verantwoordelijk zijn Ik verbied iedereen z.g. diplomatieke diners te geven. Voor den S.A.-leider geldt geen representatie, hij moet slechts zijn plicht doen. Ik wensch niet, dat S.A.-leiders in kost bare auto's dienstreizen ondernemen of geld voor aankoop van wagens opnemen; hetzelfde geldt voor de leiders van poli tieke organisaties. S.A.- of politieke lei ders, die zich aan openbare dronkenschap schuldig maken, zijn onwaardig leiders van hun volk te zijn. Het verbod van vitterige critiek ver plicht tot een voorbeeldige houding. S.A.- leiders, die zich in het openbaar onwaar dig gedragen, of zich aan excessen schul dig maken, moeten daarom direct onher roepelijk uit de S.A. verwijderd worden. Ik stel de hooge instanties verantwoorde lijk voor de te nemen maatregelen. Van de regeerings-instanties verwacht ik, dat zij in dat geval strenger optreden dan bij niet-nationaal-socialisten. De nationaal- socialistische leider en speciaal de S.A.- leider moet een vooraanstaande positie innemen en heeft dus ook hoogere plich ten. Ik verwacht van alle S.A.-leiders, dat zij medehelpen de S.A. als reine en zuivere organisatie te behouden en te consolidee- ren. Speciaal wensch ik, dat elke moeder haar zoon lid kan laten worden van de S.A,, de partij en de Hitlerjeugd, zonder vrees, dat zij daardoor zedelijk bedorven kan worden. Ik wensch daarom, dat alle S.A.-leiders er pijnlijk voor zorgen, dat overtredingen van paragraaf 175, direct beantwoord worden met uitsluiting van den schuldige uit de S.A. en de partij. Ik wil mannen in de S.A. zien en geen be lachelijke apen. Ik verlang van alle S.A.- leiders, dat zij loyaal zijn en op hun eigen gebied blijven. Vóór alles eisch ik van el- ken S.A.-leider, dat hij onvoorwaardelijk

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9