LEERLINGEN VAN J. A. JANSEN NA DE MISLUKTE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 2 Juli 1934 EXAMEN BOEKHOUDEN ENZ. „VER. VAN LEERAREN' GESLAAGD: RECHTZAKEN. spoedde hl] rich per vliegtuig Daar Muachen en In een oogwenk was de rebel lie neergeslagen. Met Ijzeren vuist! Roehm en de andere opstandige leiders werden gearresteerd en gefusileerd, Roehm een dag later dan de anderen, nadat hem, eens Hitler's vertrouwde, een verhoor was afge nomen. Het is de inleiding geworden tot een grootscheepsöhe zuiveringsactie, die nog wel zal aanhouden, al heet deze bin nen 24 uur reeds voltrokken! De poging het Derde Rijk te vernietigen èn te stichten het Vierde Rijk is in de klem gesmoord Haast de actie In de 8.A., dus ln de ge lederen der Nazis zelf. schijnt echter nog een andere actie te hebben gestaan. Roehm ls immers ln verbinding getreden met den vroegeren rijkskanselier von Schleicher, Hitler's voorganger, die destijds achter de schermen reeds een groote macbt had uit geoefend. Hoe dit verbond moet worden besten, ls nog niet duidelijk. Wel had von Schleicher radicale neigingen, doch uiterst links stond hij toch niet. Hoe zich Roehm en von Schleicher hun gezamenlijke actie hadden gedacht, is voorlooplg nog een raadsel Intusschen heeft von Schleicher het lot van Roehm gedeeld, ook hij is, met zijn vrouw, die zich voor hem wierp ter bescherming bij de arrestatie, gedood! En wat bedoelt men. met de vage aan kondiging, dat von Schleicher in verbin ding stond met een vreemde mogendheid? Welk land is dat en wat zat daarbij voor? De revolutie is volkomen neergeslagen. Hitler heeft de teugels nog vast in handen, doch veel blijft niettemin duister en de dictatuur-censuur maakt het niet gemak kelijker zich een precies oordeel te vormen over den gang van zaken bij onze Ooster buren. Op papier is het gemakkelijk genoeg een eenheid te proclameeren, doch in de prac- tijk alle geesten om te vormen tot éen en dezelfde gedachtengang en gedachten- uiting, behoort tot de onmogelijkheden. Dat was steeds de zwakke plek in het Hitler-bewind en dat blijft het, ook na deze jammerlijk mislukte rebellie en revolutie- poging, waarin men o.i. slechts een eerste naar buiten treden van de ontevredenheid over het heerschende regiem mag zien. Dit heeft zich nu kunnen handhaven, maar de dreiging blijft ook in de toekomst. Ditmaal heeft de Rijksweer zich volledig achter Hitier gesteld en daarmede was het pleit te zijnen gunste beslist. Of dit zoo zal blijven? Wij voor ons gelooven, dat tezlj- nertijd het Derde Rijk opnieuw zal worden belaagd! Hoe en wanneer.... het ligt in het verborgene! Onzeker in hooge mate is de positie van von Papen, den idee-kanselier. In arrest schijnt hij niet te zijn, doch vrijheid van beweging heeft hij evenmin. Geruchten, dat von Hindenburg als rijks- president zou aftreden, vinden nergens bevestiging en evenmin, dat de ex-kroon prins of prins August Wilhelm bij het com plot zouden zijn betrokken, hoezeer ook gesuggereerd wordt, dat herstel der monarchie het hoofddoel zou zijn geweest. Te verbazen is het natuurlijk niet, dat op zulke momenten allerlei oncontroleer bare geruchten opduiken. Men zij daar mede voorzichtig 1 DUITSCHLAND. Een broodwet Nieuwe kruiser van stapel geloopen. De rijksregeering heeft een wet aange nomen waarbij den boer voor een reeks van jaren waarborgen worden gegeven voor den afzet van zijn producten en waarbij de broodvoorziening van het Dult- iche volk wordt verzekerd. De rijksminister van volksvoeding en landbouw Darré wordt daarin, o.a. ge machtigd te bepalen in welken omvang verkoopers en producenten van binnen- landsche rogge en binnenlandsche tarwe Duitsch graan moeten leveren ten behoeve van de volksvoeding. Ten tweede, ln hoe verre coöperatieve vereenlglngen tarwe en rogga voor menschelijk gebruik mogen of moeten verwerken of in niet-bewerkten toestand mogen of moeten verkoopen. Be halve verschillende andere bepalingen is tevens vastgesteld dat de minister gemach tigd is bepalingen uit te vaardigen In zake het uitmalen van graan en de ver vaardiging van bakkerij waren. Ten slotte kan de minister bepa len dat uitsluitend een door hem aan te wijzen rijksinstantie beslist over den ver koop en het vervoer van graan of graan producten Aangezien de uitvoering der wet in het algemeen belang van het volk en voor de natie zonder meer van vitaal belang is, was het noodzakelijk de nale ving der bepalingen door bedreiging met strenge straffen te waarborgen. Te Wilhelmshafen is de pantserkruiser „C" onder groote belangstelling met goed gevolg van stapel geloopen. NADERE BIJZONDERHEDEN. BERLIJN, I Jui (D.N.B.). Het bevel over den oppergroep Berlljn-Brandenburg van de S A. neemt voorloopig de S.S.-leider en generaal van de Landspolitie, Daluege op zich. Hij zal de S. A. reorganiseeren. Generaal von Blomberg heeft den nieuwbenoemden SA.-leider Lutze tele grafisch geluk gewenscht met zijn be noeming. BERLIJN, 1 Juli (Reuter). - Over het algemeen Is men van oordeel, dat vooral Heines en Ernst misbruik maakten van hun snelle promotie bij de S. A. Alle leiders van de S. A. van boven af tot den rang van Standerten-fuhrer moe ten tot nader order ln hun kwartleren blijven. De lijfwacht van Ernst te Berlijn blijft in arrest, totdat hun zaak behandeld zal zijn. BERLIJN. 1 Juli (Reuter). De corres pondent van Reuter te Berlijn bericht, dat Berlijn weer een normaal aanzien biedt. Alleen het drukke verkeer van oouriers tusschen de verschillende regeerlngsge- bouwen wijst op een koortsachtig werken achter de schermen. De omgeving van de Tiergarten is weer vrijgegeven voor rijverkeer en nog slechts één politieman bewaakt het gebouw, dat gisteren nog vol politie was. Ook Wllhelmstrasse ls weer vrijgegeven, doch hier patrouilleert nog zwaargewa pende politie. De opheffing van den alarmtoestand door generaal Von Blomberg wordt alge meen als bemoedigend beschouwd Goering heeft een dagorder aan de S. A. uitgevaardigd, waarin hij elke crltlek op de actie van den leider verbiedt, zelfs het bespreken van de maatregelen ls ver boden. De volgende feiten komen uit den chaos naar voren: lo. De Rijksweer blijft Hitler trouw. 2o. De speciale politie van Goering en de keurtroepen van S.S waren de voor naamste werktuigen van Hitier. 3o. De loyaliteit van de S A. in het al gemeen ls twijfelachtig 4o. Een aantal leden van de regeering blijft Hitier trouw. Men vestigt er de aandacht op, dat het moeilijk is een revolutie onder de S. A. te ontketenen, aangezien vandaag de va cantia begint. Reeds heeft de leider van de S A.-afdeelingen Hamburg, Dessau, Dusseldorf en Danzig trouwbetuigingen ontvangen. Over het algemeen wordt de terecht stelling van de leiders van de opstandige beweging goed ontvangen, omdat men hierin een begin ziet van een zuivering van de S A. van ongewenschte elementen. De positie van Hitler is zonder twijfel versterkt, aangezien tot nu toe velen zich afzijdig hielden van de beweging in ver band met de minder gewenschte elemen ten, die in de S. A. waren. RECLAME 8828a (VOORJAAR 1M4) Mej. C. C. M. VAN DEK, ZALM Wassenaar De Heercn J. L. VAN DER HOEVEN1 Zoeferwondc J. RANSELAAR Leiden NIEUWSTEEG 4a LEIDEN TELEFOON 281 BERLIJN, 2 JuU (D.NiB.) De corres pondent van Reuter bericht dat ln den loop van de week nog andere leiders van de S. A. zullen worden terechtgesteld. Het is nog niet mogelijk te zeggen, wie de 10 personen zijn, die reeds gefusilleerd zijn. Onder de mannen, welke het meest ge noemd worden, zijn die van v. Alversleben, een vriend van Von Papen en Von Boze, particulier secretaris van Von Papen. De correspondent meent te weten, dat op het oogenblik 200 SA.-leiders in hechtenis zijn. Vermoedelijk zullen zij voor een krijgsraad moeten verschijnen. Hitler is nog steeds te Berlijn en wordt geheel ln beslag genomen door zijn taak de partij te zuiveren. Oordeel der Pers. PARIJS, 2 JuU. (VJ3.). Ofschoon men ln welingelichte kringen alhier eenigszlns voorbereid was op een nieuwe crisis ln Duitschland, hetgeen vooral het geval was nadat men kennis had genomen van het artikel van Generaal von Blomberg over de positie van de Rijksweer, heeft toch het plotselinge der ontwikkeling groote verras sing veroorzaakt. De algemeene Indruk is, dat de voormalige rechterzijde in Duitsch land, d.w.z. de Pruisische landjonkers en de magnaten uit de industrieele en finan- cleele wereld, benevens de offlcierskaste, ln hooge mate verontrust waren over den groeienden Invloed van de meer-extremls- tische elementen in de nationaal-socialis tische beweging, waarbij men er tevens op wijst dat Hitler steeds meer neiging ls gaan vertoonen den nadruk te leggen op het nationaUstische gedeelte van zijn program. Deze belde feiten tezamen zouden dan geleid hebben tot het scherpe optreden tegen de extremisten, waarbij de feiten betreffende de moreele minderwaardigheid I van de thans verslagenen, meer hebben I gediend als voorwendsel dan als directe aanleiding, vooral daar hun zedelijke af- I wijkingen al Jarenlang algemeen bekend waren. Verder heeft men hier den indruk dat de uiteindelijke beslissing Inzake een onderdrukken van de Unks-extremistische richtingen, haar beslag heeft gekregen tijdens het onderhoud tusschen Mussolini en Hitier ln Venetië. Samenvattend kan men dus zeggen dat de Fransche opinie Hitler algemeen ziet als een gevangene der conservatieve elementen, welke hem zou den gebruiken zoolang als zij daar voor deel ln zien, en dat men van meening ls, dat de werkelijke meesters van Duitsch land de leiders van de Rijksweer zijn. Wel ingelichte kringen wijzen er verder op, dat de gebeurtenissen van Zaterdag slechts het begin vormen van wat waarschijnlijk een langdurige worsteling zal blijken te zijn en dat de uiterste waakzaamheid van Frank rijk ten opzichte van Duitschland noodza kelijk ls, zoolang deze strijd niet ten einde is gevoerd. Wat de verschillende bladen betreft, Le Journal" schrijft: In werkelijkheid schijnt de extremistische poging snel te zijn on derdrukt door de Rijksweer onder bevel •2 geslaagden voor de Federatie (.Mercurius") en „Vereeniging van Leeraren". Condities 1. 5.- per maand per wekelijksch lesuur. Ome apeclnle uitwerkingen voor het Federatie- examen .Mercurius" Voorjaar 1984 zijn op aanvraag, ook voor niet-leerlingen, gratis verkrijgb. FRANKRIJK. Vlootprogramma aanvaard. De Fransche Kamer nam met 428 tegen 120 stemmen het vlootbouwplan over het jaar 1934 aan zoodat in de periode tus schen 1 Maart 1934 en 31 Dec. 1934 een torpedojager, een onderzeeboot eerste, en een torpedoboot tweede klasse kunnen worden gebouwd, tot een gezamenlijke ton- nenwaarde van ongeveer 30.000 ton. De minister van marine Piétrie wees er op, dat 't hier niet ging om een nieuw crediet, maar om de machtiging tot in standhou ding van een normale amortisatie van de vloot door te voeren. Opnieuw hebben in enkele plaatsen politieke botsingen plaats gehad. ENGELAND. Mc Donald op vacantie. Relletjes op Ierland. Minister-president Mac Donald is giste ren zijn vacantie van drie maanden, welke hem door de doktoren is voorgeschreven om zijn oogen rust te gunnen, begonnen; hij is naar Lossimouth vertrokken, waar hij elf dagen denkt te blijven. Daarna zal hij met zijn dochter Isabel naar Canada gaan. Bij zijn vertrek, verklaarde Mac. Donald dat hij zijn „gedwongen vacantie" met gemengde gevoelens begint. Ter gelegenheid van een vergadering te Dublin van aanhangers van generaal CDuffy heeft een ernstige vechtpartij plaatsgehad tusschen deze blauwhemden en aanhangers van de regeerlng-Devalera Zes personen werden gekwetst, van belde zijde werd gebruik gemaakt van Ijzeren stangen, ploertendooders en stee- nen. De tegenstanders van de blauwhemden hadden de electrlsche leiding van de zaal, waar de vergadering werd gehouden, ver nield en de' vloer met teer besmeerd. OOSTENRIJK. Nieuwe aanslagen. Gisternacht werden in enkele voorste den van Weenen bommen tot ontploffing gebracht, die aanzienlijke schade veroor zaakten. Voor het kasteel Hageneck in Karlnthië ontplofte een bom, die veel schade aanrichtte. De daders vluchtten over de grens. Bij St. Paul werd 's avonds een patrouille van het Schutzcorps be schoten, waarbij een der leden zwaar werd gewond. EGYPTE. Koningszoon gearresteerd. Abbas Halim Effendd. die kortgeleden door den Koning vervallen verklaard is van zijn rechten op de titels, die hem als jonaste lid van de Koninklijke familie toe kwamen. is gearresteerd. Naar men ver neemt, wordt hem ten laste gelegd stakin gen en illegale vergaderingen te hebben georganiseerd. De Egyptische regeering had reeds eenigen tijd met strenge afkeuring zijn optreden onder de Egyptische arbei dersklasse waargenomen. JAPAN. Prins Konoye onderbreekt reis door Vereenigde Staten. Prins Foemina Konoye, de president van het Hoogerhuis, die tijdens een „goodwiil"- missie besprekingen heeft gevoerd met president Roosevelt en andere vooraan staande personen in de Vereenigde Staten, heeft plotseling zijn reisplan veranderd en naar huis getelegrafeerd, dat prinses Tsjioko en haar beide dochters hun voor nemen op 19 Juli naar Amerika te ver trekken moeten opgeven. Konoye wordt op 1 Augustus te Yoko hama verwacht. De overhaaste terugkeer van den prins wordt van groot belang ge acht met het oog op den huldigen toestand. MEXICO. Nieuwe president gekozen. Generaal Lazaro Cardenas is met over weldigende meerderheid tot opvolger van generaal Rodriguez als president van Mexico gekozen. Hij zal de politiek van zijn voorganger voortzetten. VEREENIGDE STATEN. Wijziging ln de prijzen-politiek - Dertien bankdirecteuren vervolgd. President Roosevelt heeft een decreet uitgevaardigd waarbij het aan inschrij vers op regeerlngs-contracten wordt toe gestaan aanbiedingen te doen die vijftien procent lager zijn dan de minimumprij zen welke bij de N.R.A. wetgeving voor de particuliere industrie zijn vastgesteld. La ter zullen de lagere prijzen ook voor par ticuliere contracten gelden. Bij een tweede decreet zijn de overeen komsten van faire concurrentie afge schaft, waaronder begrepen is de prijsvast stelling voor vijf-en -vijftig takken van industrie, die niet onder de N.R.A. wetten ressorteeren, zooals waschlnrichtlngen, strijklnrichtingen en kapperssalons. Krachtens het resultaat van het onder zoek over de oorzaken van de Bankkrach, welke te Detroit in het voorjaar plaats had, zijn op instigatie van de autoriteiten te Washington, dertien bankdirecteuren aangeklaagd. Zij worden er van beschul digd onjuiste opgaven te hebben verstrekt over de positie van hun Bankinstellingen. o UIT HET VERRE OOSTEN. Spionnage en aanslagen. Vijf stenographen die te werk waren ge steld bij den generalen staf van het leger van Mandsjoekwo zijn gearresteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid aan een complot en de verschaffing van mili taire geheimen aan de communistische partij. De gendarmerie is van meening, dat de stenographen niet alleen ln relatie hebben gestaan met de Japansche commu nistische partij, doch ook met de commu nistische internationale. Gemeld wordt dat de eerste trein naar Moekden, welke gisteren uit Peking ls ver trokken door onbekend gebleven personen bij Chatlen ls opgeblazen. Een Engelsch- man en drie Chineezen zijn gedood, ter- wljl elf anderen zijn gewond. van generaal Von Hammerstein. De clan- Goering, aldus dit blad, heeft de clan- Goebbels verpletterd. De „Echo de Paris" schrijft: „Wij heb ben er steeds op gewezen dat het natio nalistische Duitschland, dat koeler en rationeeler geleld wordt dan het Hltle- riaansche, een maximum van wantrouwen moet wekken. Dit nationalistische Duitsch land nu keert terug. „l'Oeuvre" vraagt zich, zonder daar nog antwoord op te kunnen geven af, of Frankrijk zich moet gelukwenschen over deze evolutie van de Duitsche politiek. Zal daardoor, aldus het blad, gemakkelijker contact worden verkregen met een minder demagogische regecrlng, tegen dewelke ongetwijfeld een vrij krachtige oppositie zal ontstaan? Of moet men VTeezen dat de militairen de hand leggen op de macht en dat daardoor buitenlandsche complicaties zullen ontstaan? Frankrijk zal aandachtig alle ontwikkelingen in Duitschland moeten gadeslaan. Ruzie, verwarring, ontbinding, aldus de „Figaro", waar gaat Duitschland heen? Men heeft dit volk gefanatlseerd en men heeft misbruik gemaakt van zijn vermo gens tot Illusie. Thans stuiten de Duit sche droomen aan alle kanten tegen de werkelijkheden des levens. Het ontwaken zal hard zijn, het zal lang duren, het zal niet Ineens geschieden. LONDEN, 2 Juli. (V.D.). De Berlljnsche correspondent van de „Times" geeft een zeer uitvoerig relaas van de sensationeele gebeurtenissen in Duitschland, waarbij hij erop wijst, dat Hitler en zijn mannen tege lijkertijd de beweging der radicale Bruin- hemden in de richting van een „tweede revolutie" heeft onderdrukt en een harde klap heeft toegebracht aan de reactio nairen. In verband met dit laatste wijst de correspondent op het belang van het feit dat de beide medewerkers van Von Papen, Von Bose en Klausener het leven hebben verloren. Von Bose was Chef de Cabinet van den vice-Kanselier en Klausener af- deelingschef van het propaganda-mlnlste- rie. Klausener was Katholiek en had vroe ger ln nauw contact gestaan met de Centrumpartij en was leider geweest van de „Katholeke Actie", die, naar men ver onderstelt een belangrijke rol heeft ge speeld ln de tot stand koming van de over eenkomst, welke zoo Juist ls onderteekend met het Katholieke Duitsche episcopaat, aangaande de toepassing van het concor daat De correspondent wijst erop, dat het feit dat Klausener neergeschoten ls, van groote beteekenls ls ofschoon deze beteeke- nls op dit oogenblik nog niet nauwkeurig kan worden afgemeten. In een hoofdartikel van de „Times" wordt o.m. naar voren gebracht dat de ge beurtenissen van Zaterdag in direct ver band stonden met het aan de S A. ver leende verlof van een maand. Het was be kend, dat er plannen bestonden om ln dezen tijd een volledige reorganisatie der S.A. door te voeren, zoodat de ontevrede nen, wanneer zij van hun verlof zouden terugkeeren, voor een fait accompli zou den hebben komen te staan Vandaar dat zij voordien hun actie wilden uitvoeren hetgeen echter door het optreden van Hitler is verhinderd. Verder merkt dit hoofdartikel op, dat de verklaringen van Hitler bewijzen, dat wat men ook over zijn methodes moge denken, hij krachtige po gingen in het werk stelt, het revolutio naire élan om te zetten ln gematigd en opbouwend streven. Hitler, die de macht met geweld aan zich heeft getrokken, be strijdt thans met geweld het extremisme en tracht gematigdheid met geweld door te zetten. Den laatsten tijd hebben vele teekenen reeds doen zien, dat Hitler er wanhopig naar streefde het monster, dat hij zelf geleerd had: wild te zijn, weer te temmen. In dit hoofdartikel merkt de „Times" verder nog op, dat het, nu de directe medewerkers van Von Papen, Jung en Schotte uitgeschakeld zijn en andere medewerkers zijn gedood, de daadwerke lijke interventlekracht van Von Papen hoogstwaarschijnlijk uitgewerkt ls. De „Times" besluit met te constateeren dat de natlonaal-soclallstische beweging nog overheerscht wordt door het driemanschap HitlerGoering—Goebbels. De bijzondere correspondent van de „Daily Mali" te Berlijn meldt aan zijn blad, dat hij bijzonderheden vernomen heeft welke een volkomen nieuw licht zou den werpen op de tragische gebeurtenis sen van Zaterdag. Volgens deze bijzonder heden zou Hitier ontdekt hebben dat de leiders der S.A. met kapitein Roehm aan het hoofd, samenzweerden met de leiders van de Rijksweer met het doel de regee ring van Hitier omver te werpen en de leiding in Duitschland in eigen handen te nemen. Een lijst van de ontworpen regee ring zou in handen gevallen zijn van den geheimen dienst van Hitier. Op deze voorloopige regeeringslijst der samenzweerders zouden de volgende na men voorkomen: Generaal von Schleicher, Generaal von Fritsch, de legercomman dant, kapitein Roehm en als vierde de oud-nationaal-socialist Gregor Strasser. Een buitenlandsche mogendheid zou haar steun hebben toegezegd aan deze regee ring, welke de monarchie zou hebben wil len herstellen. Dit plan zou Dinsdag met behulp van het leger en generaal Von Fritsch ten uit voer worden gelegd, drie dagen na het verlof dat opzettelijk door kapitein Roehm ten behoeve daarvan was verleend. De arrestatie van Edgar Jung, de secretaris van Von Papen, zou de laatste gegevens betreffende deze samenzwering aan het licht hebben gebracht, waarna Hitier be sloten zou hebben op te treden Dit zou dan ook de verklaring zijn van de onmiddellijke executie van generaal von Schleicher, en de fusilleering van Von Roehm. Tevens verneemt de correspondent, dat generaal Von Fritsch gearresteerd ls en heden, Maandag, terechtgesteld zal wor den. Voortgaande meldt de correspondent dat verluidt, dat Dr. Bruenlng de vroegere Rijkskanselier, die thans ln Engeland is, daarheen gegaan is teneinde de steun van de Britsche regeering te verwerven. Voorts verneemt de correspondent, dat Prins August Wilhelm van Pruisen, de derde zoon van den ex-Keizer, uit de S.A. Is gestooten. De „Daily Herald" schrijft o.m„ dat Goe ring al eenigen tijd bij den Rijkskanseller had aangedrongen op een optreden tegen de ontevreden S.A. Vrijdagavond is Goe ring er eindelijk in geslaagd zijn zin door te zetten. De diplomatieke correspondent van dit blad is van meening, dat de Bruin- hemden geterroriseerd moeten worden, zoodat zij accoord gaan met ontbinding of radicale vermindering en reorganisatie. Het actieve werk der onderdrukking der S.A., ligt volgens dit blad ln handen van de geheime politie en van de S.S. De Rijksweer die zichzelf trouw verklaart aan den Rijkspresident en den Rijkskanselier houdt zich nog terzijde, en vindt het niet onplezierig te zien dat de nazi's elkaar ombrengen. Wat zullen de Bruinhemden doen, aldus vraagt de „Daily Herald" wanneer zij geen uniformen, soldij en stand meer hebben, en zij wederom de rijen der werklooze ar beiders en der middenstanders zullen ver sterken? Een ding ls zeker, de nieuwe ter reur is nog slechts ln zijn begin. Ook dé „Daily Herald" vraagt zich af, wat de po sitie van Von Papen zou zijn. Aan den eenen kant zou men denken, dat hij door deze nieuwe ontwikkeling versterkt ls, aan den anderen kant zijn twee van zijn mede werkers gedood en bevindt hij zich onder een soort bewaking. Het blad uit de ver onderstelling dat Hitler en Goering be dwelmd door hun successen van Zaterdag zich gereed maken al hun opposanten neer te slaan. De groote vraag echter acht het blad of de S.A. verpletterd ls, dan wel of er opstand en nieuw bloedvergieten ko men zal. De nazi-beweging, aldus besluit het blad, begint zichzelf te vernietigen. NEW YORK, 2 Juli. (Reuter). De „New York Times" schrijft, dat de wereld het bloedvergieten in Duitsehlsmd-oiet Afschuw aanschouwt. Het blijkt thans duidelijk, dat de geluk kige eenheid, welke in Duitschland steeds beweerd werd te bestaan, een sprookje was. De Achilleshiel van de Hitler-regeering ls thans aan de oogen van de wereld getoond. De „Herald Tribune" schrijft ironisch in een artikel, getiteld: „Het geweld aan den Zwakke" dat de regeering, die van een executie-peleton gebruik moet maken om haar ambtenaren af te zetten, wel buiten gewoon goed is. HAAGSCH GERECHTSHOF Het Haagsche Gerechtshof heeft aan F. G. te Alphen, die terzake van heling door de Haagsche Rechtbank tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld was, deze straf heden voorwaardelijk opgelegd. Wegens het gebruikmaken van valsche merken was de slager A. M. te Katwijk Zee door den politie-rechter veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het Haagsche Gerechtshof legden met verbetering van gronden heden dezelfde straf op. TWEE GEWEZEN VEILING- EXPLOITANTEN VEROORDEELD. Het gerechtshof te Amsterdam wees ar rest in de zaken tegen 2 gewezen veiling- exploitanten bij het marktwezen te Am sterdam terzake van valschheid in ge schrifte en gebruikmaking van de valsche geschriften subs, oplichting. Het misdrijf betrof de ontduiking op groote schaal van marktgelden door valsche aanvoer-aan- glften. Het Hof heeft elk der beide ver dachten, wien door de rechtbank resp. VU en 1 jaar gevangenisstraf was opgelegd met vernietiging van dit vonnis' veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf. RECTIFICATIE Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kosten van het kort geding tusschen de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en den Leidschen tandarts dr. J. Pos, waarin de President van de Am- sterdamsche Rechtbank Zaterdag j.l. uit spraak deed, niet f. 500.— bedragen, zooals wij toen meldden, doch f. 50 Voorts zul len de eischers het er niet bij laten. DE DOODSLAG TE SOMEREN. Het gerechtshof te Den Bosch veroor deelde heden den dakdekker L. Z. te Some ren wegens den door hem op 7 Januari j.l. te Someren gepleegden doodslag op H. Bollen, die hij met een revolver neer schoot, tot zes jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Roermond had den ver dachte vrijgesproken, maar de advocaat- generaal bij het Hof elschte zes jaar ge vangenisstraf. Het gerechtshof beval nu de onmiddel lijke gevangenneming van Z.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2