LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 2 Juli 1934 BINNENLAND. SPREEKCEL s-a DE ZIEKTE VAN PRINS HENDRIK. EEN LICHTE BRONCHITIS OPGETREDEN. De toestand van den Prins was Zater dagmiddag nog onveranderd. Zaterdagavond 10 uur werd het volgende medegedeeld: De Prins heeft in den namiddag een lichte temperatuursverhooglng gekregen, welke 's avonds weer ls teruggegaan. Overigens ls de toestand onveranderd. De temperatuursverhooglng, waarvan ln bovenstaand communiqué sprake ls, was naar we vernemen, waarschijnlijk een ge volg van een lichte bronchitis, welke ook Vrijdagavond de oorzaak was, dat de toe stand zich Iets minder gunstig liet aan zien, zoodat de behandelende geneeshee- ren een consult noodlg achtten. Gisterochtend werd het volgende offl- cleele bulletin uitgegeven: De Prins heeft een rustigen nacht ge had. De toestand ls naar omstandigheden bevredigend. Gisteravond om half elf ls het volgende offlcleele bulletin verspreid omtrent den gezondheidstoestand van Z.K.H. Prins Hendrik: „De toestand van den Prins was hedenavond lets minder gunstig, ln ver band met een lichte temperatuursverhoo glng". Naar wij vernemen hebben de doktoren Hannema en Goteling Vinnis weer een langdurig consult gehouden ten paleize Noordelnde. Als zich geen verdere compli caties voordoen, ls echter geen levensge vaar aanwezig te achten. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De algemeene vergadering. In de te Beverwijk voortgezette vergade ring heeft na enkele huishoudelijke werk zaamheden de vergadering de afdeelingen Apeldoorn, Helmond en Purmerend aange wezen voor het nazien der rekening en ver antwoording over 1934, waarna op voorstel van de betreffende commissies, goedkeu ring werd gehecht aan de rekeningen over 1933. Vervolgens geschiedde de vaststelling der begrooting over 1934 opgemaakt tot een bedrag van f. 62.890. Dr. M. Rutgers trad af wegens gezond heidsredenen als lid van het hoofdbestuur. Ter voorziening in deze vacature zal dr. H. K. Offerhaus, oud kring-commissaris in W.-Overijssel ter benoeming aan de Ko ningin worden voorgedragen. De vergadering besloot tot het verzenden van een telegram, waarin Prins Hendrik de beste wenschen voor een spoedig en vol ledig herstel worden-overgebracht. De ln 1935 te houden algemeene verga dering zal te Utrecht plaatsvinden. NATIONALE WONINGRAAD. Algemeene vergadering te Haarlem. Te Haarlem vergaderde de Nationale "Woningraad. De aftredende bestuursleden, de heeren ar. dr. G. v. d. Bergh. J. Bommer, W. J. Bostenbroek, H. Heegstra, K. R. v. Staal en L. v. d. Wal werden bi) acclamatie herko zen. In de vacature van den heer Jos. H. Maenen werd voorzien door verkiezing van den heer Steinmetz, lid van den gemeente raad van Amsterdam, tevens lid der Tweede Kamer. In de vacature van den heer Douwes werd op voorstel van het be stuur voorloopig niet voorziên. Een voorstel der vereeniglng tot verbe tering der volkshuisvesting „Patrimonium's Woningen", ondersteund door 'n bestuurs voorstel, om de contributie met 10 pCt. te verlagen, werd met overgroote meerderheid aangenomen. Aangenomen werd een resolutie, ertoe strekkende het bestuur op te dragen, zich tot de Regeering te wenden en haar mede werking ln te roepen voor de uitvoering van haar voor te leggen plannen welke het bijeen brengen en distribueeren van kapi taal voor vereenigings- en gemeentebouw beoogen, ernstig aandacht te wijden aan alle mogelijkheden tot vermindering van de exploitatiekosten van arbeiderswonin gen, welke zonder schade voor de volks huisvesting kunnen worden aangewend en daarbij in de eerste plaats te blijven ijve ren voor renteverlaging; ernstig te onder zoeken alle mogelijkheden tot verminde ring van de stichtingskosten van arbei derswoningen welke zonder schade voor de volkshuisvesting kunnen worden aange wend en daarbij met name aandacht te wijden aan opkomende denkbeelden be treffende planmatige voorziening in de woningbehoefte, rationeele bouwwijze, be tere organisatie van het bouwbedrijf en technisch economisch juistere indeeling van woningen en woonwijken. KREEFT, LANGOUSTEN EN GARNALEN NAAR FRANKRIJK. De aandacht van belanghebbenden bij den uitvoer van kreeft, langousten en gar nalen naar Frankrijk wordt er op gevestigd dat de Fransche Regeering onverwachts ter kennis van de Nederlandsche Regeering heeft gebracht, dat de invoer in Frankrijk van deze schaaldieren, welke aanvankelijk niet eerder dan eind Augustus 1934 moge lijk zou zijn in tegenstelling daarmede reeds met ingang van 1 Juli a.s zal kun nen geschieden, mits daarbij een Neder- landsch certificaat zal worden overgelegd. In verband daarmede wordt belangheb benden verzocht onmiddellijk aan den in specteur der Visscherijen, Hoofd der 1ste Inspectie, Heerengracht 2. Den Haag. mede te deelen, hoeveel kilogram bruto aan versche, gekoelde of bevroren kreeft, lan gousten of gedeelten daarvan en hoeveel Kilogram versche, gekoelde of bevroren garnalen door hen in 1930 en 1931 naar Frankrijk is uitgevoerd. Gepelde garnalen Zoo spoedig mogelijk zal worden mede- gerekend. Zoo spoedig mogel k zal worden mede gedeeld. wanneer bovenbedoelde certifica ten beschikbaar zullen worden gesteld. RECLAME. 3820 MEDICUS en PRAKTICUS HEBBEN ELKAAR OE HAND GEREIKT want AKKER-CACHETS kunt Ge nu altijd bij l) dragen in zoo'n klein plat practisch metalen zak- doosje met 3 "AKKERTJES" Ze komen telkens van pas, want ze helpen verrassend snel bij hoofdpijn, kiespijn, migraine, spier pijnen, zenuwpijnen, vrouwenpijn. Z»kdooi 11 Ght®n bui» mei 12 itnki tlechii 52 cent 20 cent 11 Ge kunl hieruit 4 x Uw sekdootje vullen. WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. SCHRIJVEN VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN AAN DEN VOORZ. DER TWEEDE KAMER. De Minister van Economische Zaken heeft een brief gericht aan den Voorzitter der Tweede Kamer met betrekking tot de wijziging van de Winkelsluitingswet 1930. In dit schrijven herinnert de Minister er aan, dat in de vergadering der Tweede Kamer van 24 Mei j.l. op verzoek van zijn ambtsvoorganger de beraadslagingen over bovengenoemd wetsontwerp geschorst zijn, na aanneming van een amendement van het lid der Kamer den heer Teullngs, waardoor een algemeen geldende tijdelijke verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag voor sommige soorten van win kels in het leven zou worden geroepen. De schorsing had ten doel de Regeering de gelegenheid te bieden, zich nader omtrent deze aangelegenheid te beraden. De Regeering is thans tot de conclusie gekomen, dat de regeling, zooals die mo menteel ln het ontwerp van wet be lichaamd ls, Inderdaad verder gaat, dan noodzakelijk is. Bepaaldelijk ziet zij er een bezwaar ln, dat, verkreeg het ontwerp in dezen vorm kracht van wet, de verruiming een algemeen karakter zou dragen en dat daardoor met de belangen van hen, die de verruiming niet wenschen, geen rekening zou worden gehouden. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zou tweeërlei gedragslijn kunnen worden gevolgd en wel: óf inbehandellng- neming van het crisis-ontwerp dat beoog de eenige technische wijzigingen in de wet te brengen, en indiening van een nieuw wetsontwerp, waarin de tijdelijke verrui ming hiet is opgenomen, óf wijziging van het laatstgenoemd ontwerp in dier voege, dat daaraan alsnog de noodige bepalingen worden toegevoegd, welke een onvoor waardelijke toepassing van de daarin neergelegde crisisregeling kunnen voor komen. De Minister heeft gemeend, met het oog op den te betrachten spoed aan de laat ste oplossing, waarvan de voorbereiding reeds door zijn ambtsvoorganger is ge schied, de voorkeur te moeten geven, of schoon deze oplossing wellicht, uit legis latief oogpunt bezien, minder fraai is. Deze brief van den Minister gaat ver gezeld van een nota van wijziging. Blijkens deze nota worden in het wets ontwerp, gelijk dit luidt na de daarin tot en met 24 Mei 1934 aangebrachte wijzi gingen, alsnog de navolgende wijzigingen aangebracht: I. Na artikel 2 wordt ingelascht een nieuw artikel 3, luidende als volgt: Het bepaalde in artikel 1 vindt geen toepas sing voor zoover het bepaalde in de arti kelen 4 en 5 toepassing vindt. II. Het huidige eerste artikel 3 wordt artikel 4. IH. Na artikel 4 (nieuw) wordt een nieuw artikel 5 ingelascht luidende als volgt: 1. Het bepaalde in artikel 4 zal alleen toepassing kunnen vinden indien en voor zoover de gemeenteraad heeft verklaard, van oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. 2. Een verklaring als in het vorig arti kel bedoeld, zal moeten zijn afgelegd bin nen het in artikel 6 aangegeven tijdvak, zij zal de vermelding van het bedrijf of van de bedrijven, ten aanzien waarvan het bepaalde in het eerste lid van artikel 4 toepassing zal vinden, moeten inhouden. Van een verklaring wordt mededeeling ge daan aan den Minister. 3. Een verklaring, als in het eerste lid bedoeld, zal niet kunnen worden afgelegd dan nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf zijn gehoord. 4. Gedurende den tijd, dat het be paalde in het eerste lid van artikel 4 toe passing vindt ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of ln hoofdzaak tabaks- artikelen in voorraad zijn en van winkels waarvoor een vergunning als bedoeld in artikel 1 onder e, of onder g, der Drank wet. (1931) geldt, mogen krachtens plaat selijke verordeningen, vast te stellen in gevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, zoo als dit thans gewijzigd is, ten aanzien van bovengenoemde winkels geen verder gaande afwijkingen van het bepaalde in artikel 2, onder a, van laatstgenoemde wet gelden, dan openstelling gedurende ten hoogste twee achtereenvolgende uren, lig gende tusschen des voormiddags 8 uur en des namiddags 8 uur. 5. De bepalingen van dit artikel ver vallen. behalve ten aanzien van de begane strafbare feiten, met ingang van den dag, waarop de bepalingen van artikel 4 ver vallen. IV. Het huidige tweede artikel 5 wordt artikel 6 en wordt als volgt gelezen: 1. Deze wet treedt in werking twee maanden na den dag, volgende op dien harer afkondiging, behoudens het bepaal de in het volgende lid. 2. Het bepaalde in het tweede en het derde lid van artikel 5 treedt ln werking met ingang van den dag, volgende op dien van de afkondiging dezer wet. HOSPITAAL KERKSCHIP „DE HOOP"- Het Hospitaal Kerkschip „De Hoop" is van zijn eersten kruistocht op de Noordzee van dit seizoen te IJmulden teruggekeerd. Behandeld werden 56 patiënten, waarvan 27 in volle zee en 26 in Peterhead; 3 maal werd per radio medisch advies gegeven. Twee patiënten werden ln het hospitaal opgenomen, een chirurgisch geval en een psychiatrisch geval. Verdeeling naar de herkomst der patiën ten: van Schevenlngen 32, Katwijk 10, Vlaardingen 1, Gdynia 2, IJmulden 3, Peterhead 1, H.K. 3, de Hoop 7. Verdeeling naar de herkomst der schepen: Van Sche venlngen 11, Katwijk 6, Gdynia 2, IJmul den 2, Vlaardingen 1. Met inbegTip van het H.KS. De Hoop is dus aan 23 schepen hulp verleend. HET V.A.R.A.-ZOMERFEEST TE AMERSFOORT. Enorme belangstelling. Het V.A.R.A.-Zomerfeest, dat gisteren op Birkhoven nabij Amersfoort werd ge houden, heeft zich in een groote belang stelling mogen verheugen. De politie had overal groote voorzorgsmaatregelen ge troffen, om het verkeer in goede banen te houden, zoodat alles zeer ordelijk verliep, terwijl de spoOrweg-dlrectle twee extra perrons n.l. bil De Vlasakkers bij de lijn Utrecht-Amersfoort en één aan de lijn Amsterdam-Amersfoort had aangelegd om de 24 extra treinen met feestgangers te laten aankomen. Naarmate het mid daguur naderde, hoe drukker het werd en waren naar schatting bij den aanvang van het middagprogramma 90.000 bezoe kers op het feestterrein aanwezig. Om het den toeschouwers mogelijk te maken de opvoering goed te volgen had men onder leiding van Jo Grannetia drie groote po dia gebouwd, waarvan één in het midden en twee op een hoek van het terrein, welke onderling verbonden waren door een brug van 200 Meter lengte. Door een uitgebreide luidspreker-installatie waren het gesproken woord, zang en de muziek over het gansche terrein, dat door de kleu rige vlaggen en doeken met leuzen een feestelijk karakter had gekregen, zeer goed verstaanbaar. De organisatie op het terrein was uit stekend. Reeds des morgens om 8 uur werd begonnen met de afwerking van het lijvig programma. Zeer terecht had men de hoofdschotel van het programma, het openluchtspel, voor de middaguren be waard. Aan het voorprogramma werkten o.a. mede de Arbelders-Muziekvereeniging „P. J. Troelstra", o.l.v. Joh. Boers; de Fliere fluiters o.l.v. Jan van der Torst, m.m.v. Albert de Booy, het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot en de humorist Kees Pruis. Het Zomerfeestspel 1934: „Hallo zóó ls de V.A.R.A.", was samengesteld door Mar tin Gleisner (ontwerp en regie), Martlen Beversluis (Tekst), Piet Tiggers (muziek) en Bob Buys (illustraties). Voordat het spel echter een aanvang nam. sprak de tweede voorzitter van de V.A.R.A., de heer Klaas de Jonge, een openingswoord, waar in hij zijn groote voldoening uitte voor de overweldigende belangstelling, welke het eerste zomerfeest ln Hilversum overtreft. De huidige maatschappij stelt niet alle arbeiders in de gelegenheid om ontspan ning te krijgen. Onze gedachten, aldus spreker zijn bij de vele duizenden welke hier niet aanwezig kunnen zijn. De rede nen van deze bijeenkomst zijn van ver schillenden aard, doch de belangrijkste ls wel, om onzen tegenstanders te toonen, dat de V.A.R.A. nog springlevend ls en er niet aan denkt om te verdwijnen (ap plaus). Wij worden op allerlei manieren door de heerschende machten aangetast, doch wij blijven de socialistische omroep voor de arbeiders. Wij zullen, aldus de heer de Jonge, hier onze socialistische strijdliederen laten weerklinken en zul len stelling nemen tegen het fascisme. Onze programma's staan op een hoog peil en kunnen wedijveren met de beste pro gramma's van Europa. Onze tegenstan ders zouden weer gaarne den tijd terug zien. dat wij maar acht uur zendtijd had den, doch ons ledental is niet kleiner dan van andere vereenigingen. Wij, in wezen de oudste omroepvereeniging. wij wen schen vrijheid voor ons beginsel en stre ven naar de voltooiing van het socialisme. Dezen dag willen wij naast het aange name benutten om onze tegenstanders te laten zien dat wü nog krachtig en kern gezond zijn. Hierna ving het zomerfeestspel aan. Tot grondslag van dit moderne massa spel heeft gediend het V.A.R.A.-lied: „Hallo hiet Hilversum hier is de V.A.R.A." Aan dit spel, grootsch van opzet, dat on geveer 2Va uur duurde, werkten o.a. mee, V.A.R.A.-medewerkers, de twee orkesten, zangkoren en kinderkoortjes, alsmede Jo Hekkert van Eysden, Ernst Busch, Jo Sternheim e.a. Na de inleiding „Bonte klanken" kwam het tweede gedeelte „Onze Wereld". Op aanschouwelijke wijze en suggestief van aard werd gewezen op het gevaar van den oorlog en te streven naar de vrede. De uit den oorlog voort vloeiende gevaren, zooals invaliditeit als mede de groote werkloosheid werd goed uitgebeeld. Voor de vroolijke noot zorgden Teun de Klepperman" en de Dorpsbarbier, terwijl de heer Kers en de leidster van de knipcursus ook ten tooneele verschenen. Het derde bedrijf gaf ons te zien wat de V.A.R.A. wil. Een vijftal sprekers van ver schillende organisaties, o.a. van de S.D. A.P. voerden nog het woord, waarna de heer Arend de Vries, voorzitter der V.A. R.A. een korte feestrede hield. Doordat het spel te lang had geduurd, was de be langstelling voor de sprekers niet bijzon der groot. Er was veel lawaai van publiek en venters, zoodat op de perstribune de rede van den V.A.R A.-voorzltter absoluut niet te volgen was. Dit was het slot van het kern-programma. Het na-programma bestond uit muziek en zang. waarna het feest, dat uitstekend geslaagd genoemd mag worden, gesloten werd. Onder de aanwezigen merkten wij op eenige be stuursleden van den Radioraad en van de S.A.R.O.V. uit België, Koos Vorrlnk, voorzitter van de S.D.A.P., Klaas Toornstra voorzitter van de A.J.C., een delegatie van het N.V.V., alsmede tal van bestuurs leden van aanverwante vakbonden. Ook de burgemeester van Amersfoort gaf des middags blijk van zijn belangstelling door geruimen tijd op het terrein te vertoeven. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. DE JAARVERGADERING. In de Zaterdag te Utrecht gehouden gewone jaarlijksche vergadering van aan deelhouders der N.V. Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Mij. werden de balans en winst- en verliesrekening over 1933 vastgesteld en het dividend be paald op 4 pet. Aan het Jaarverslag is het volgende ontleend: De drie in het vorig verslag genoemde factoren, waaraan wij de voortschrijden de vermindering van de opbrengsten van het spoorwegbedrijf meenen te moeten schrijven de economische inzinking, de autoconcurrentle en de belemmeringen van den internationalen handel hebben hun invloed in het jaar 1933 onverzwakt doen gelden en de niet uitgebleven scha delijke gevolgen zijn slechts getemperd, door tariefsverlaging en door gesloten water ln Januari en in December. De op brengsten zijn dan ook opnieuw gevoelig teruggeloopen en de uitkomsten zijn, on danks nieuwe loonsverlaging en verdere bezuiniging, wederom ongunstiger. Hoe zou men ook anders kunnen ver wachten? Het verslag memoreert voorts de wet, tot Instelling van het Verkeersfonds. Het ln één fonds bijeenbrengen van een aantal rijksinkomsten en -uitgaven, welke het verkeerverkeer betreffen, zal het schade lijke teveel aan verkeersmiddelen niet doen verminderen, aldus het verslag, terwijl de aan de Instelling van het verkeersfonds verbonden verhooging van de auto- en de rijwielbelasting, indien daarmede geen andere maatregelen gepaard gaan, het vervoer per spoorweg niet zal doen ver meerderen. De tariefsverlaging heeft ongetwijfeld gunstig gewerkt; het vervoer zoowel van personen als van goederen is toegenomen, zij het ook niet ln zoodanige mate. dat de door de tariefsverlaging prijs gegeven op brengst door het meerdere vervoer ver goed is, maar vooral is door die verlaging grooter verlies van reizigers en goederen aan andere vervoermiddelen voorkomen. Het staat dan ook voor ons vast, dat de opbrengsten een nog ongunstiger beeld zouden vertoonen, als de tariefsverlaging achterwege gebleven ware. Voor het goe derenvervoer volgt dit uit het feit, dat de opbrengsten in de maanden Februari, Maart en April de laatste drie maanden vóór de tariefsverlaging in vergelijking met die van dezelfde maanden van 1932 plm. 18 'la terugliepen, terwijl zij ln de maanden Mel tot en met November de eerste maanden na de tariefsverlaging in vergelijking met die van de overeen komstige periode van het vorig jaar slechts HET PRINSES JULIANA NOODFONDS VAN SIMAVI. Tot 30 Juni kwam voor het Prinses Juliana Noodfonds van Simavi f. 15.090.75 binnen, en wel aan giften f. 4042 en voor den verkoop van Julianakaarten ruim f. 11.000. De onkosten bedroegen f. 1.586.50, terwijl aan de plaatselijke crisiscomitë's f. 1600 kon worden afgedragen, zoodat voor het eigenlijke hoofddoel aanschaffing van ge neesmiddelen enz., voor noodlijdende zie kenhuizen ln Oost- en West-Indië, f. 11.900 overblijft. Het Hoofdbestuur van Simavi is H.K.H. Prinses Juliana voor Haren veelzij- diger. steun zeer erkentelijk. BUMA CONTRA DE OMROEPEN. Naar wij vernemen, zegt het .JHbld." heeft Buma nadat zijn kort geding in zake de auteursrechten tegen de Avro, naar men weet, geen succes heeft gehad thans den president van de Amsterdam- sche Rechtbank verzocht, de vier groote omroepvereenlgingen te mogen dagvaarden tegen 5 Juli a.s. voor de Vacantie-Kamer der Amsterdamsche rechtbank. De bedoeling van Buma is, dat de recht bank zal bepalen, dat de uitzending van werken van bij Buma aangesloten compo nisten door de omroepvereeniglngen on rechtmatig is en dat de rechtbank de verdere uitzending van die werken zal ver bieden, met onmiddellijke tenuitvoerleg ging van dat verbod (tenzij de door Buma geëischte auteursrechten worden betaald). VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 67 jaren is te Utrecht overleden dr. J. G. C. Vriens, oud- voorzitter van de Indische missievereeni- ging. Zaterdag vond in het Scheepvaarthuls te Amsterdam een receptie plaats ter eere van den als directeur van de Stoomvaart- Mij. Nederland afgetreden directeur M. C. Koning. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken op Donderdag 5 Juli en die van den Minister van Sociale Zaken op Woensdag 4 Juli zullen niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Nog geen vastomlijnde plannen. Naar Aneta-Holland verneemt is de aan gelegenheid van een eventueele verdere korting op de pensioenen van de Indische ambtenaren door den heer Hardeman bij zijn bezoek aan Ned.-Indië niet namens den minister van Koloniën ter sprake ge bracht en zijn er ook nog geen vastom lijnde plannen tot een verdere korting. ongeveer 15 'la afnamen. Bi] deze verge lijkingen zijn de maanden Januari en December buiten beschouwing gelaten omdat in die maanden ln het verslagjaar wel en in 1932 geen gesloten water voor kwam. Voor het personenvervoer ls het maken van een dergelijke vergelijking niet mogelijk, omdat de tariefsverlaging voor de reizigers ln twee gedeelten werd inge voerd, n.l. voor de algemeene abonnemen ten op 1 Januari en voor het gewone ver voer op 1 April en het steeds drukke Paaschvervoer in 1932 in Maart en ln 1933 ln April viel. De pogingen om door vereenvoudiging en bezuiniging tot verlaging van exploita tiekosten te geraken werden met kracht voortgezet en Inderdaad mocht het mede door een nieuwe loonsverlaging, gelukken de expl. kosten, die geleidelijk van ruim f. 194 mill. in 1921 tot ruim f. 117 mill, in 1932 gedaald waren, ln het ver slagjaar onder de f. 110 mill, te brengen. De achteruitgang in opbrengsten werd daardoor echter slechts ten deele opge vangen, terwijl een ongunstiger interest- rekening, hoogere afschrijvingen en een onder „Versch. verliezen" opgenomen voorziening met het oog op het opbreken van den spoorweg Hattem-Kampen de lasten verzwaarden. De uitkomsten zijn dientengevolge ruim f. 11 mill, nadeeliger dan in 1932 en laten een door den Staat te dekken tekort van f. 28.690.971. Op 31 December 1933 was het net samengesteld als volgt: hoofdspoorwegen 2.425.185, locaalspoorwegen 962.684 en tramwegen 233.374 km. totaal 3.621.243 km. Blijkens den vergelijkenden staat van de gezamenlijke bijdrijfsultkomsten be droegen de brutoopbrengsten der Mijen in 1933 f. 122.437.753 (f. 139.535.290. een ver meerdering van 12.25 'la (V.j. 15.07 'Is). De exploitatiekosten bedroegen f. 109.461.502 tegen f. 117.232.076 in 1932. Zij verminderden met 6.63»/» (v. j. 7.69 "la). In verhouding tot de gezamenlijke op brengsten van het vervoer bedroegen de gezamenlijke exploitatiekosten 89.40 'la (v. j. 84.01 °/o). De totale loonuitgaven, met inbegrip van die voor constructie en derden, bedroegen in 1933 f. 73.740.000 (f. 81.058.000). Het batig saldo der expl.rekenlng is f. 12.976.251 of f. 9.326.961 lager dan ln 1932. In het debet der winst- en verliesrek. S.S. en H.S. ls onderscheidenlijk overge bracht het aandeel van elke Mij. ln voor meld nadeelig slot, bedragende voor S S. 18/40'/! X f. 27.070.971 f. 12.031.542 en V. H. S. 22'/./40'/t X f. 27.070.971 f. 15.039.428. Door de dividendgarantie van. den staat kan op de aandeelen 4 (onv.) worden uitgekeerd. Aan personeelultgaven (con. premie, gratificatie, bijdrage aan fondsen, dlenst- kleeding enz.) werd ln het geheel betaald f. 81.774.000, d.i. 74.70 der exploitatie kosten f. 89.563.000 of 76.40 »/o). Het aan tal personen in vasten dienst bedroeg op 31 Dec. 1933 36.465 (37.900). De opbrengst van het relzlgersvervoer verminderde ln de le klasse met 15.73 'la, in de 2e klasse met 13.48 °/o en in de 3e klasse met 10.79 'la. De opbrengst van het vervoer van bagage toont in vergelijking met 1932 een vermindering aan van 6.36 die van de brief, en pakketpost 20.41 OPLEVING BIJ DE P. T. EN T. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Mei 1934 opgebracht: Posterijen f. 2.972.960 (f. 44.916 meer dan vorig jaar en f. 63.540 minder dan de be grooting). Telegrafie f. 363.694 (f. 24.562 minder dan vorig jaar en f. 31.594 meer dan de begroo ting). Telefonie f. 2.091.207, f. 42.404 meer dan vorig jaar en f. 138.107 meer dan de be- grooting). Postcheque- en Girodienst f. 247.906 (f. 16.202 minder dan vorig jaar en f. 17.606 meer dan de begrooting). Totaal f. 5.675.767, (f. 46.556 meer dan vorig jaar en f. 123.767 meer dan de be grooting. Voor de eerste vijf maanden van het jaar tezamen bedroeg de opbrengst in totaal f. 29.495.750 f. 837.552 meer dan vorig jaar en f. 919.000 meer dan de begrooting). TEGEN TE GROOTE SNELHEID DER KLEINE TAXIS. Een abonné zegt met volkomen instem ming het stuk van „Automobilist" in ons blad van Zaterdag te hebben gelezen en noemt een paar gevallen ter illustratie. Hij dringt aan op scherp politie-toezicht. RECLAME. 3820

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11