DOBBELMANN FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct Er is beschuit en Verkade's beschuit! VERKADE's BESCHUIT 75sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 Juni 1934 Derde Blad No. 22782 Het Verkeersfonds goedgekeurd. Schorsingsmotie door de Tweede Kamer verworpen. N.V. LEIDSCH DAGBLAD en géén andere GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. o De rijwielbelasting wordt niet verhoogd. o— De dag, die in de Tweede Kamer ge wijd zou zijn aan de verdere behandeling van het ontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, begon met een verrassing. De heer Bongaerts deed namelijk, na mens de Commissie die de behandeling van het ontwerp heeft voorbereid, het voorstel, om het verdere debat te schor sen en de Regeering uit te noodigen, als nog met de Commissie in overleg te tre den over de aangebrachte wijzigingen. Deze wijzigingen waren drieërlei. Ten eerste het voorschrift, dat in de Fonds- begrooting de inkomsten en uitgaven van elk verkeersmiddel afzonderlijk zouden worden aangegeven. Ten tweede de bepa- 9'/! ling, dat jaarlijks een bedrag van 30 der inkomsten van de motor- en rijwiel- belasting voor wegenverbetering zal wor den bestemd. En ten derde de inlassching, dat in de Centrale Verkeers-Commissie zullen worden opgenomen de leden der Vaste Commissie van den Economischen Raad voor het Verkeerswezen. Deze drie wijzigingen achtte de Commissie van zoo veel belang, dat zij nader overleg met den Minister noodig achtte. Al aanstonds gaf de heer Schouten over dit voorstel zijn bevreemding te ken nen. Zoo ingewikkeld achtte hij de wijzi gingen niet. Bovendien zouden toch eerst de replieken moeten zijn gehouden? En waarom vroeg hij nader overleg met de Commissie en niet met de Kamer? In denzelfden geest spraken de heeren Gose- ling en Joekes. De sprekers gaven het ad vies thans de motie in te trekken. Hieraan werd tenslotte door de Commissie gevolg gegeven, zoodat de motie werd terugge nomen. En hierna begon het feest der replieken; leder spreker kreeg een kwartier. Het is niet noodig hier al die deelne mers aan het feest afzonderlijk te ver melden. Er bleek echter, dat door de bo venvermelde wijzigingen, in het ontwerp aangebracht, de kansen ervan waren ge stegen. Intusschen bleek de bevrediging toch niet algemeen te zijn, want eenige afge vaardigden hielden hun bezwaren in hoofdzaak staande en bleken dus niet be vredigd. Anderen echter waren bekeerd. In zijn dupliek heeft Minister Kalff medegedeeld, dat een arbeidsregeling voor chauffeurs in voorbereiding is. In de uit- keeringen aan de provincies zal geen ver andering worden gebracht. De Minister herhaalde, dat door de nieuwe bepaling de wegenplannen gewaarborgd zijn. en dat de gelden, noodig voor bruggenbouw, niet begrepen zijn onder, de in het ontwerp opgenomen bepaling: die zullen dus nog afzonderlijk worden uitgetrokken. En Mi nister Oud heeft die verklaringen nog eens onderstreept, en opnieuw gezegd dat met den wegenbouw even krachtig zal worden voortgegaan. En deze verklarin gen stelden opnieuw eenige opposanten gerust. De Kamer heeft daarop art. 1 van het ontwerp met 43 tegen 39 stemmen aan genomen. Het was een kleine meerderheid, maar in ieder geval beteekende het een over winning voor de Regeering. AI dadelijk daarna nam Minister Kalff eenige amendementen over; een van den heer Bongaerts, om de kosten van een vervoers-statistiek ten laste van het Fonds te brengen, een van den heer Ebels, om de uitkeeringen aan de provinciën (van de motor- en rijwielbelasting) percentsge wijs in de wet vast te leggen, en een van den heer Westerman, om bezitters van invalide-wagens eenigszins tegemoet' te komen. Daarentegen werd het amende ment-Drop, om de rijwielbelasting niet te verhoogen (de Regeering stelde voor haar van f. 2.50 op f. 3 te brengen) door Minis ter Oud ontraden, maar door de Kamer met 54 tegen 27 stemmen aangenomen. Bij zitten en opstaan is vervolgens het wetsontwerp door de Kamer goedgekeurd. BELASTING OP GOEDEREN IN DE DOODE HAND. De Kamer heeft hierna nog afgedaan het wetsontwerp inzake het heffen van belasting op goederen in de doode hand. Nadat nog kort was gedebatteerd over het amendement-Rutgers van Rozenburg, om alle kerkelijke goederen geheel van de belasting vrij te stellen (en dus niet al leen kerkgebouwen en kerksieraden) heeft Minister Oud dit amendement zeer sterk ontraden en verklaard dat, bij aanneming het geheele wetsontwerp nader bezien zou moeten worden. Het amendement is daarna met flinke meerderheid, 5427, verworpen; er vóór stemden de christelijk- historischen, de anti-revolutionairen (be halve de heer Amelink), de staatkundig gereformeerden, en de heeren Faber (soc.) Vervoorn .Platei.), Louwes (lib.), Lingbeek (herv.-ger.) en Van Houten (christ.-dem.) Het amendement-Schouten tot vrijstelling van de kapitalen voor natuur-monumen- ten enz. werd ingetrokken. Nadat de heer Lingbeek verklaard had te zullen tegenstemmen, omdat hij het ontwerp „roomsch-seperatistisch" vindt, en de heer Goseling de steun der katho lieken had toegezegd, omdat ook de ker ken een nood-offer moeten brengen, werd het ontwerp bij zitten en opstaan aange nomen. De Kamer is tot 10 Juli uiteen. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot :- 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. EERSTE KAMER. ZESTIG MILLIOEN VOOR WERKVERSCHAFFING De Senaat heeft gelijk reeds in het kort gemeld het 60-millioen-ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Colijn gaf te voren nog een verdediging en toelichting. Die uitteraard niet veel nieuws meer bevatten kon. Maar hij heeft er nog eens de aandacht op ge vestigd, dat men eigenlijk niet eens meer van een crisis spreken kon; we zijn blij vend „neergeploft op een lager peil"; we moeten ons gewennen aan blijvende wijzi gingen in de economische structuur. Toch is zoo deelde de Minister mede het cijfer der werkloosheid eenigszins dalende, en in deze richting wil ook het wetsont werp werken: het zal door middelen van werkverschaffing de wegengelegenheid be vorderen, en aldus de economische weer baarheid van ons land versterken. Het Werkfonds heeft thans reeds 350 plannen en voorstellen in 'onderzoek. Bij de keuze hiervan zal natuurlijk allereerst gedacht worden aan de gemeente met de grootste werkloosheid. In het vervolg van zijn rede deelde de Minister mede, dat de begrootings-cijfers voor 1935 groote zorg baren, te meer, waar aan verzwaring van lasten niet kan wor den gedacht. Wat dan? De uitgaven moeten omlaag. De publieke lasten dienen te worden ver minderd. Men mag zoo betoogde de Minister spreken van een ethisch mini mum wat het loon betreft, maar men moet het economisch-mogelijke in het oog hou den; als de ondernemingen moeten worden gesloten, is er heelemaal geen loon meer. Ook bij het vaststellen van de steun-nor- men moet de werkelijkheid onder het oog worden gezien. In dit verband betoogde de Minister, dat ook in onderhandelingen met het buitenland al het mogelijke wordt gedaan, om de economische positie van ons land te versterken. De Regeering be staat niet uit slaapmutsen! Zoo zei de Minister tot den heer van Lanschot, en hij voegde er aan toe: „Wij handelen liever dan dat wij booze nota's schrijven, en als wij ze schrijven, publiceeren wij ze niet!" De Minister wees er op, dat wij bij die onderhandelingen reeds meer dan een voordeel hebben behaald: er is nog slechts één land, waartegenover wij een passieve handelsbalans hebben. En de onderhande lingen zijn nog niet gesloten. Van groot belang was de verklaring van den Premier, dat een stelsel van bescher mende rechten geen voordeel zou opleve- ren. Maar ook inzake de contingenteerin- gen beginnen zich bezwaren voor te doen. Misschien zou het zaak zijn over te gaan tot een ander stelsel: dat van den prin- cipieele vrijhandel, met verhoogde invoer rechten hier en daar. Wat de vestiging van nieuwe industrieën betreft verklaarde de Minister dat groote voorzichtigheid hier geboden is, maar dat elk ernstig plan door de Regeering zal worden overwogen. Gerepliceerd werd er niet; de Kamer nam het wetsontwerp aan! BEGROOTING VAN HET LANDBOUW-CRISISFONDS. Het debat over de begrooting van het Landbouw-crisisfonds leverde niet veel nieuws. De heer Gelderman heeft een lans ge broken voor het kleine zuivel-bedrijf en de aandacht der Regeering gevraagd over de toestanden daarin; de heer Otten klaagde dat er allengs veel te veel crisis-bepalingen voor den landbouw gekomen zijn, zoodat men er den weg niet meer in weet; de heer Hermans oefende critiek op het feit, dat de prijzen der landbouw-producten veel te veel zijn gestegen en er veel te groote offers van de bevolking worden ge vraagd. En zoo werden nog enkele korte redevoeringen gehouden. Minister Colijn heeft ze eveneens kort beantwoord. Een reorganisatie van de leiding der crisis diensten was noodzakelijk; daarom is de Regeering er toe overgegaan. De steun- ontwerpen voor de landbouw waren noo dig, maar de boeren krijgen nog niet eens loon naar arbeid, integendeel, zij teren in. Een ideale crisis-politiek is niet mogelijk aldus de Minister maar de getroffen regelingen hebben verschillende deelen van het volk voor ondergang behoed. Met tal van opmerkingen wordt, zoo mogelijk, rekening gehouden. De Kamer heeft vervolgens het wetsont werp aangenomen! Zonder hoofdelijke stemming werden nog goedgekeurd het wetsontwerp, hou dende bepalingen tot beveiliging bij den arbeid in het algemeen en bij het ver blijven van fabrieken of werkplaatsen in het bijzonder en dat tot wijziging en aan vulling van de pensioenwetten voor de zee- en de landmacht en van de militaire weduwenwet 1922. De vergadering werd hierna gesloten. HAGENAAR. RECLAME. 3639 LOOS ALARM OP TERSCHELLING? Geruchten omtrent noodlanding of neerstorten van Dnitsche vliegboot. Gisteravond werd te West-Terschelling bericht ontvangen van bewoners van Hoorn op Terschelling, dat te ongeveer zes uur in den namiddag een vrij groote Duitsche vliegboot laag over Hoorn was gevlogen en even later ter hoogte van strandpaal 27 aan het Noorderstrand op eigenaardige wijze omlaag was gegaan, zoodat het vermoeden bestond, dat het vliegtuig op of nabij het strand een nood landing had gemaakt, misschien zelfs wel neergestort. Te West-Terschelling had men inder daad te ongeveer vijf uur zwaar motor geronk gehoord doch tengevolge van den mist had men geen vliegtuig kunnen waar nemen. Te ongeveer halfzes had echter eenvrij groot watervliegtuig over het dorp gevlogen, waarop men duidelijk het hakenkruis had kunnen zien, zoodat men zekerheid had, dat het toestel van Duit sche nationaliteit was. Toen dan ook de mededeeling uit Hoorn kwam, achtte de kustwacht het raadzaam een onderzoek in te stellen, waartoe de opzichter van de kustverlichting, de heer W. Stobbo, vergezeld van nog eenige an dere personen, tegen 9 uur 's avonds ver trok. Gemakkelijk was zijn taak niet. De door de bewoners van Hoorn aangeduide plaats ligt op een afstand van ongeveer 30 K.M. van West-Terschelling op een der meest afgelegen gedeelten van het Noor derstrand. Van West-Terschelling kan men per auto slechts komen tot Oosterend Vandaar loopt naar de omgeving van strandpaal 27 slechts een onberijdbaar voetpad door de duinen en langs de kust. Dit gedeelte van den weg hebben de heer Stobbe en zijn begeleiders dan ook te paard moeten afleggen. Zij hebben een groot gedeelte van het strand afgezocht, echter zonder eenig spoor van een gedaald of verongelukt vliegtuig te vinden, en te gen half twee in den nacht waren zij te West-Terschelling terug. In het dorp deden inmiddels weer an dere geruchten de ronde, n.l. dat 's mid dags een drietal Lithausche vliegtuigen boven het eiland zouden zijn geweest, en dat het vermiste vliegtuig een dezer Li thausche machines zou zijn. Inmiddels heeft bij de kustwacht de meening postgevat, dat de bewoners van Hoorn loos alarm hebben gemaakt. Bij den mist, die in den namiddag boven het eiland en boven zee heeft gehangen, is het vliegtuig plotseling achter de duinen Of in zee verdwenen. MOEDER DE VROUW OP MILITAIRE INSPECTIE. Haar man had het vergeten. Deze week was er inspectie voor de mi litairen te Kërkrade. De oud-gedienden moesten met hun wapenuitrusting ter keuring komen of nog alles netjes in orde was. Tegen één uur ontbrak nog een dei- opgeroepen oud-landverdedigers op het appèl. Wat te doen? Met vriendelijke medewer king van den lokaalhouder werd zijn huis telefonisch opgeroepen: Moeder de vrouw antwoordt, dat haar man het vergeten heeft en vraagt of zij ter inspectie mocht komen. Accoord! Tegen halftwee verschijnt 's mans gedienstige wederhelft, gewapend met een waschmand. waarin de uitrusting van haar vergeetachtigen man. Alles werd na onderzoek in orde bevonden en de vrouw verdween weer met den waschmand de deur uit. We leven gelukkig in het vrije, gemoe delijke Nederland „Msb." AANRIJDING TE VOORBURG. Vier personen gewond. Gisteravond heeft op de Laan van Nieuw Oost Einde te Voorburg een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij vier personen zyn gewond. Een motorrijder, de heer O., uit Voorburg, met den heer K. uit den Haag op de duo, wilde, komende uit de richting Den Haag, nabij de Van Pabst- laan de Laan van Nieuw Oosteinde over steken, toen uit de richting Voorburg een taxi naderde. De motor werd door de auto gegrepen en eenige meters meegesleurd, waarbij de beide berijders over den weg werden geworpen. Twee wielrijders, die vlak voor de auto reden, keken, opge schrikt door den slag, om, waardoor het stuur van beide fietsen met elkaar ver ward geraakten. Beide kwamen te vallen en werden eveneens door de auto gegre pen. De motorrijder was ernstig aan het hoofd verwond, de duorijder had een been gebroken, een der wielrijders bekwam een lichte hersenschudding, terwijl de andere licht verwond werd. Alle vier zijn per zie kenauto naar St. Anthoniushove vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De auto en beide rijwielen werden ernstig be schadigd. MET LUCIFERS GESPEELD Aan het Buitendiep te Groningen heb ben gistermiddag eenige kinderen, die al leen thuis waren, met lucifers gespeeld. De zesjarige W. R. is hierbij in brand ge raakt. Het kind kreeg ernstige brandwon den aan het geheele lichaam en is in zeer ernstigen toestand naar het acad. zieken huis te Groningen overgebracht. VERDRONKEN. Gistermiddag is een 4-jarig schippers- knaapje van een vaartuig in de Waal te Doodewaard geraakt en jammerlijk ver dronken. o BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCH OFFICIER IN MAROKKO GEDOOD. Uit Oran in Marokko wordt gemeld dat een Fransch officier door struik- roovers gedood is en beroofd van 20.000 francs die hij per auto naar een buitenpost bracht. RECLAME. 3625 Let goed op: er is beschuit en VERKADE's beschuit! Wij vragen U alleen maar dit: Vergelijkt U ieder willekeurig merk eens met de voortreffelijke beschuit, die Verkade sinds tientallen jaren voor U maaktnaar hetzelfde oude, beroemde recept, dat iedere Verkade's beschuit zoo verrukkelijk bros en zoo voedzaam doet zijn. Oordeelt zelf! 7000 DUIVEN OMGEKOMEN. Tijdens een zwaren storm in de Iersche zee zijn, naar men aanneemt, bijna 7000 duiven omgekomen, welke deelnamen aan een wedstrijd, welke door vereenigingen van duivenhouders in Ulster was georga niseerd. Van de 7000 vogels, die in Cornwall en Wales waren losgelaten, hebben slechts 25 Ulster bereikt. Zij waren volkomen uitge put. De andere worden als verloren be schouwd. o TWEE MIJNWERKERS OMGEKOMEN. In de gedeeltelijk weer ontsloten mijn te Brueck (Tsj. Slow.) waarin in Januari j.l. 142 menschen om het leven gekomen zijn, daalden gisteren zeven mijnwerkers, onder leiding van een voorman, af. Op een oogenblik stuitten zij op een slecht dichtgemetselden muur, die veel gas door liet. Zes mijnwerkers wisten te ontkomen, twee bleven liggen. Toen zij door de red dingscolonne geborgen waren, bleken zij reeds overleden. NOODLOTTIGE BRAND IN CALIFORNIË. Gemeld wordt, dat in een afgelegen ranch te Hanford, in Californië, de ver koolde lichamen zijn ontdekt van een man. een vrouw en drie kinderen. Het zijn de weduwnaar Kolfe, oud 47 jaar, zijn drie kinderen en zijn huishoudster. De ranch is geheel door brand verwoest, ter wijl alle bewoners in de vlammen zijn omgekomen. De coroner is van meening, dat er mfs- daad in het spel is. De familie Kolfe is vijf jaar geleden uit Nederland naar Amerika geëmigreerd. SLACHTOFFERS VAN DE HITTE. In geheel Italië is de hitte zeer toege nomen, Te Napels zijn twee personen aan zonnesteek overleden. Talrijke ongevallen vinden bij het baden plaats. In het Al- baner Meer is dezer dagen 'n jong priester verdronken. GROOTE BRAND TE ISTANBOEL. Gisteren heeft te Istanboel in de buurt van het Dolma Bagtsje Paleis, waar mo menteel de Sjah van Perzië als gast van den Gazi Kemal Pasha logeert, 'n groote brand gewoed, waardoor 300 menschen dakloos zijn geworden, terwijl vier perso nen in de vlammen zijn omgekomen. DE GEHEIMZINNIGE DILLINGER. Het Dillinger-mysterie is nog steeds niet opgelost. De Woensdag gearresteerde gangster Albert Reilly, die lid is geweest van de Dlllinger-bende en is beschuldigd van het verleenen van onderdak aan Dil- linger, heeft bij het politieverhoor ver klaard, dat Dillinger bij zijn laatsten bankoverval door de bankwachters ernstig Is gewond en later aan zijn verwondingen is overleden. Ongeveer tegelijkertijd is echter het be richt binnengekomen, dat Dillinger Dins dag in het stadion te Chicago een base ballwedstrijd heeft bijgewoond. DRIE VROUWEN VERBRAND. Te Cheyenne In Wyoming Is door explo sie van lichtgas een brand ontstaan, waar door twee huizen, waarin pensions waren gevestigd, in de asch zijn gelegd. Drie vrouwen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl twee vrouwen ernstige verwondin gen opliepen. DE KUNST IN NOOD. De eerste tentoonstelling op Het Loo. Het comité De Kunst in Nood heeft sinds Maart j.l. een aanzienlijke collectie kunst verzameld, door in wekelyksche zit tingen werk aan te koopen van noodlij dende beeldende kunstenaars. Deze collectie zal in geheel Nederland geëxposeerd worden. Dank zij de goedgunstige beschikking van H, M. de Koningin, die van stonde af aan deze steunactie groote hulp en te gemoetkoming heeft verleend, zal de eer ste dezer tentoonstellingen worden gehou den in een der zalen van het Paleis Het Loo. Zij zal worden geopend op 14 Juli aanstaande. Het publiek heeft tot deze tentoonstel ling toegang tegen den door het comité bepaalden entreeprijs, welke weer geheel en al dezelfde steunactie ten goede komt. HET NEDERL. TOONEELVERBOND BLIJFT BESTAAN. Verkiezing van een nieuw hoofdbestuur. Gisteravond belegde het Ned. Tooneel- verbond in de Tooneelschool te Amster dam een algemeene vergadering waarin een nieuw bestuur gekozen werd en eeni ge belangrijke verklaringen afgelegd. Na de opening van de vergadering door den voorzitter, den heer dr. Tjebbe Fran ken nam de secretaris-penningmeester de heer v. d. Berg het woord. Hij las enkele ingekomen stukken voor en ging toen over tot de behandeling van het geschil, dat in het Tooneelverbond gerezen is, Spr. meende een waarschuwing, die eigenlijk meer het karakter had van een eerlijke verklaring, te moeten doen. De taak van den toekomstigen penningmeester zal geen gemakkelijke zijn. De toestand is op het oogenblik om verschillende redenen buitengewoon moeilijk. Uitvoerig schetste spr. de financieele verhoudingen binnen het Verbond en die tusschen de Tooneel school en het Verbond. De toestand is eigenlijk zoo, dat de heer v. d. Berg niet bereid is zijn functie als penningmeester te handhaven, in het besef hiervoor de verantwoordelijkheid niet te kunnen dra gen. De heer Citroen laakte de houding van den heer v. d. Berg, die reeds zoo noemde spr. het den nieuwen penning meester angst tracht in te boezemen. Er zijn moeilijkheden, doch deze kunnen misschien ten koste van vele offers, op geheven worden. Men moet zich echter niet door pessimistische opmerkingen van den heer v. d. Berg laten intimideeren. Wanneer een nieuw hoofdbestuur gekozen zal worden, bestaat de mogelijkheid van nieuwen opbloei voor het Tooneelverbond. Na breedvoerige discussie kwam men aan het agenda-punt: verkiezing hoofd bestuur. Zeven afdeelingen brachten 30 stemmen uit. Gekozen werden de dames en hee ren: H. D. van Dellen, prof. dr. J. van Ebbenhorst Tengbergen, Fr. Luns, mr. Stibbe, W. van Ingen Schouten, dr, Tj. Franke, mevr. Van ItallieVan Embden (Leiden), mr. v. d. Berg (Utrecht) en mr. Wildervanck de Blécourt. Bovendien werd een commissie van propaganda en advies geïnstalleerd. GRANAAT TIJDENS VERVOER ONTPLOFT. Tijdens het transport van munitie, die voor industrieele doeleinden gebruikt wordt, is te Porto di Marghera in Italië een granaat geëxplodeerd. Vier arbeiders eerden gedood en drie ernstig gewond.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9