Dr. J. POS NIVEA HEI TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Onder-en Bovengebit Een geheel Onder- of Bovengebit f. 24.50 v; Neem 'n "AKKERTJE Thijs IJs en de schat op de Maan. Breeslr. 65 Leiden Telf. 3532 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 29 Juni 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. YtLóoiSuUn cUxa RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. Duitsch I annortc VOLSTREKT PIJNLOOZE TREKKINGEN f. 1.50. NED HERT. KERK. Beroepen: Te Dlnteloord (toez.), P. A. A. Klusener te Vinkeveen. Bedankt: Voor Warfhulzen T. J. de Boer te Odoorn. Voor Etersheim-Schardam (N.-H.) H. J. Pol. cand. en hulppred. te Amsterdam-West. Voor Oudorp I. Kievit te Baam. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Amersfoort: N. de Jong, te Rijnsburg en S. v. d. Molen, te Rotterdam Centrum. INDISCHE KERK. Bedankt: K. O. Flnkensleper te Midden meer (N.-H.) ALGEMEENE DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. P. B. Wester dijk van -Amsterdam werd te Amsterdam de jaariijksche algemeene vergadering ge houden van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit In zijn openingswoord herdacht de voorzitter allereerst het overlijden van H M. de Koningin-Moeder, waarna hi] een enkel woord wijdde aan hen die sedert de vorige algemeene vergadering aan de Broe derschap zijn ontvallen, ml. de heeren dr. J. Timmer, ds. D Kossen, ds. P. H. Veen en P. de Clercq. De belangrijkste voorvallen in het leven van de Broederschap rele- veerend herinnerde de voorzitter aan het 300 jarig bestaan van het Doopsgez. Wees huls te Haarlem en aan de komst van ds. C. Nijdam naar Zeist, die in hem haar eerstöi leeraar ontving. Vervolgens kwamen niet minder dan 15 rapporten in behandeling, door onderschei den commissies uitgebracht en rakend heel het bestuursapparaat en de alzijdige taak van de Sociëteit Wat de Doopsgezinden in Ned. Indië be treft. voor hen is van beteekenis de in standhouding van een Doopsgez. Leeskring op Java. Ds. J. G. Frerichs van Zaandam-Oost drong er op aan dat het bestuur van de Sociëteit de gemeenten van voorlichting diene in betrekking tot de e.v. wet rege lende de belasting van de goederen ln de doode hand. De heeren ds. Westerdijk en mr. van Heukelom zegden toe van advies bij voorkomende gelegenheden te zullen dienen Ds. P. B. Westerdijk van Amsterdam bracht namens de commissie tot de zaken van de proponenten rapport uit. waaruit bleek, dat op de vrouwelijke proponenten tot op heden geen beroep werd uitgebracht. Over de werkzaamheden van het cura torium van de Doopsgez. Kweekschool bracht mr. Chr. P. v. Eeghen als president- curator verslag uit, welk verslag ook ge waagde van de vorderingen van de stu denten. De door de Sociëteit aangestelde lectoren, ds. F. J de Holl en dr. W. Leen- dertz, werden door den rector-magnlficus en den secretaris van den Senaat der Stedelijke Universiteit welwillend geïncor poreerd, in verband met academisch onder richt Prof. dr. W J. Kühler rapporteerde over de door de studenten uitgesproken predicaties. Aan het Seminarium studeerde momenteel 26 studenten, n.l. 20 mannelijke en 6 vrouwelijke. De - studenten kwamen voorts ter vergadering, waarna de heeren J E. v. Tuininga te Amsterdam en Th. v. d. Veer te Sneek met goed gevolg werden geëxamineerd. Ds. C. Nijdam reikte hen de proponentsbul uit. In de voortgezette vergadering werden de finantieele verslagen behandeld en goedgekeurd. Het nieuwe contract door de commissie voor de Zondagsbode met den drukker gesloten tot en met 1935 werd vervolgens door de vergadering gesanctio neerd. Benoemd werden tot leden van de commissie tot onderzoek ln hoeverre het mogelijk is een doelmatige samenwerking ol concentratie der Doopsgez. organen te verkrijgen de heeren ds. H. Britzei te Wormerveer: ds. S. N. H. Gorter te Rot terdam en mr. J Best te Almelo. Ds. J. Koekebakker van Middelburg gaf nog en kele richtlijnen voor het werk der com missie aan. De vergadering besloot enkele wijzigin gen aan te brengen in het reglement op de kweekschool speciaal betrekking heb bend op de medische keuring der stu denten. Tot lid van het bestuur van het Dienst- jarenfonds werd herkozen ds. A. H. v. Drooge te Deventer. Gekozen werden de heer J S. Meihuizen te Arnhem en mej. J. H. Springer te Haarlem. Tot leden van de commissie tot de nieuwe belangen werden gekozen dr A. A. G. Land te Haarlem en ds. G. Heeringa te Hengelo (O) Ds. F v d. Ploeg te Apeldoorn werd herkozen als bestuurslid van het Meimo- londs. Mr. Chr P v. Eeghen te Amsterdam werd herkozen tot lid van de fin. commissie bedoeld in art. 5 van het bestuursregle ment Ds D L v d Veen te Groningen werd gekozen als 5e afgevaardigde in de Centr. commissie voor het Vrijz. Protes tantisme. Tot voorzitter vor het tijdvak 19341939 der 8ociëteit werd gekozen ds A. H. v. Drooge te Deventer die de derde voorzitter der Sociëteit is sinds haar reorganisatie. Ds. Drooge gaf gehoor aan de uit de ver gadering op hem geoefenden drang zijn benoeming te aanvaarden. J3s. G. Wuite Jzn. van den Haag dankte als vice-president den scheidenden voor zitter voor al wat hij voor de Doopsgezinde Sociëteit heeft gedaan, welk dankwoord de vergadering met een hartelijk applaus onderstreepte. De volgende jaarvergadering zal 24 en 25 Juni 1935 worden gehouden. RECLAME- 3637 A 'k RECLAME- S2-JARIGE AMSTERDAMMER VER STIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Loopt nu weer „als de beste". „Ik ben op het oogenbllk 62 Jaar oud en leed al sinds lange jaren aan rheumatiek ln de beenen, die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles ge probeerd, doch niets hielp. Eindelijk kwam op. raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt, en zie, 3 maanden reeds nadat lk begonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon lk in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zlenderwijze vooruit. Tegen woordig maak ik eiken dag een ochtend wandelingetje door de Amstellaan, en als de beate hoor! En dit alles schrijf ik uit sluitend toe aan Kruschen. Dank, dank, dank ervoor! S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een te veel aan urinezuur ln het lichaam, het- gen ontstaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaar dig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer ln uw lichaam op. De zes verschillende zouten ln Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan. zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. De pijnen worden nu gestlkl, gezwellen slinken, verstijfde lede- matA worden weer lenig. Daarna zal „de kleine dagelij ksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. 3636 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam voorkomt. DE BRANDSTICHTING IN „DEN IJZEREN MAN'. Ontslag van rechtsvervolging geëischt. Het O. M. bij de Bossche rechtbank eischte gisteren tegen de dienstbode K., uit Blerick, die terecht had gestaan in ver band met de brandstichting in het pa viljoen van „Den IJzeren Man" te Vught, op grond van her onderzoek van den psychiater, die verdachte minder toere keningsvatbaar oordeelde, ontslag van rechtsvervolging terzake van brandstich ting, doch veroordeeling tot een boete van f. 50 wegens vernieling ROELOFSEN VEROORDEELD. De rechtbank te Breda deed gisteren uit spraak in de zaak tegen den 29-jarigen slager H. T. Roelofsen te Rotterdam, pro pagandist der N.SB., tegen wien door het openbaar ministerie te Breda drie maan den gevangenisstraf was geëischt, terzake van beleediging van de heeren W. te Roo sendaal. De rechtbank veroordeelde beklaagde terzake van tweemaal eenvoudige belee diging tot een boete van f. 100 subs. 30 dagen hechtenis. RECLAME. 3644 M uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Migraine, "Kaler", Hoofdpijn. LISSE. G EMEENTER AAD. Het uitbreidingsplan Nieuwe straat namen De gemeentelijke salarissen De steunverleening. De Raad kwam ln openbare zitting bij een. Voorzitter: Burgemeester Baron van Wijnbergen. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. Aan de orde was de benoeming van Commissarissen der N.V. Electrlclteltsbe- drijl HillegomLisseSassenhelm. De aftr. heeren A. Verduyn Jr., P. Warmerdam en J. P. Segers werden herbenoemd en verklaarden zich hiertoe bereid. Betreffende het uitbreidingsplan der gemeente besloot de Raad. gelet op zijn besluit om tot het ontwerpen van een nieuw uitbreidingsplan over te gaan, om dat het uitbreidingsplan van 1906 niet meer aan de eischen voor de gewenschte uitbreiding der gemeente voldoet en door wijzigingen daarmede niet meer in over eenstemming is te brengen, mede gelet op de Woningwet, het ontwerp-uitbreldings- plan der gemeente met uitvoerige kaarten en bebouwingsvoorschriften gedurende 4 weken voor een ieder ter Secretarie der Gemeente ter inzage te leggen. Overeenkomstig het advies van B. en W. besloot de Raad de regeling schoolartsen- dienst Inzake de salarieertng van den schoolarts met een nieuw artikel aan te vullen, zoodat wijziging der regeling mo gelijk is, wanneer minstens 3 van de 5 gemeenten zulks noodlg achten. In behandeling kwam nu een verorde ning op de heffing van een belasting op het houden van honden in deze gemeente. Art. 4 dezer verordening bepaalt, dat de belasting voor een hond f. 6 p. j. bedraagt. Voor een vastliggende hond wordt dit be drag verminderd tot f. 2. In art. 4 wordt vermeld dat de belasting niet is verschuldigd: a. voor honden, die gehouden worden door kooplieden en hon den als voorwerpen van hun handel; b. honden beneden den leeftijd van 6 maan den; c. trekhonden. De Raad ging met de verordening ac- coord. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, dat ln de praktijk zal blijken dat door deze verordening tusschen de honden waar f. 6 en de honden waar f. 2 voor betaald moet worden, een goed verschil zal zijn. Door den Raad moesten een tweetal nieuwe straten „gedoopt" worden. De nieuwe straten liggen op het terrein van de firma G. van der Mey en Zonen. Deze had een voorstel ingediend om deze stra ten te noemen: de straat parallelloopend met de Veldhorststraat: Van Bönning- housenlaan en de tweede, welke een ver binding geeft tusschen deze laan en de Veldhorststraat: Van Lynden-laan. De heer C. Schrama vindt dat hier niet van „laan" gesproken kan worden. Het beeld der straten leent zich daar niet zoo toe. De voorzitter betoogde, dat de grootste en beroemdste laan van Nederland, de Mlddachtenlaan, Ook bestraat" is! Het idee van den heer Schrama dat een laan alléén dan een „laan" is, wanneer deze niet bestraat is. achtte de voorzitter niet geheel juist. De heer J. P. Segers was er absoluut tegen om de laan of straat de naam „Van Bönninghousen" te geven. Er zullen z.l. maar weinigen zijn, die dezen naam op de juiste wijze uitspreken. Het zal een groote verbastering worden. Hij adviseerde Bosch-laan of -straat. De heer A. H. Schrama zag gaarne, dat bij de eerstvolgende gelegenheid de naam van den oud-wethouder Riggel, die tijdens zijn leven 40 jaar de gemeente als Raads lid en Wethouder heeft gediend, in aan merking te laten komen. Met tegenstem van den heer Segers werd besloten de na men ..Von Bönninghousen-laan" en „Van Lynden-laan" in te voeren. Aan den heer Joh. de Kuiper alhier werd verhuurd een perceel grond langs de eer ste Poellaan op bepaalde voorwaarden. Aan de heeren A. Raaphorst en J. van Beelen werd een perceel grond als bouw terrein verkocht aan de Crocussenstraat. In behandeling kwam de herziening van de salarisregeling voor het gemeente-per soneel (reeds gepubliceerd. Red.). De heer A. H. Schrama was er dankbaar voor. dat er nu eens overeenstemming was tusschen de Sociale Commissie en de Hoofdbesturen der verschllende organisa- RECLAME. 8876 ties. De Voorzitter: behoudens de „A.R. K.A.". 1 De heer A. Th. van Kesteren betreurde het, dat de verschillende loonen weer naar beneden waren afgerond. Waarom niet naar boven? Spr. nam het personeel van het gasbedrijf tot voorbeeld Aan de gas fabriek wordt een goede winst gemaakt, welke zeer zeker ook te danken is aan het economisch werken van hooger en lager personeel. Ook wat betreft de ambtenaren van de secretarie zou spreker willen ver- hoogen. Hij zal niet tegenstemmen, maar kan in het vervolg ln geen geval tot eenige verlaging meer meewerken. De voorzitter vond dit sterk uitgedrukt. Een eventueele verhooging zou echter in dezen tijd geenszins door de Raad geap precieerd worden. De heer C. Schrama heeft eerst geaar zeld vóór te stemmen, doch kan zich er nu mede vereenigen. De gemeente heeft de winst van de Gasfabriek in dezen tijd zeer noodlg ln verband met de groote uitgaven voor steunverleening. Het personeel, dat nog loonen geniet van f. 25 tot f. 27 zal zich nog dankbaar gevoelen, wanneer zij letten op anderen die veel minder verdie nen of zelfs niet ln staat zijn óm te ver dienen. De heer Verduyn zeide nog, dat de winst noodzakelijk is, want anders zou de gasprijs toch verlaagd moeten worden. Deze is te hoog. De heer van Kesteren merkte nog op, dat hij de steunverleening niet voorbij ziet maar is tegen eiken aftrek. De vergoedingen van het Bijz. Onder wijs werden nu vastgesteld voor het jaar 1931 en wel als volgt: R.K. Jongensschool en Meisjesschool f. 5500: Ned. Herv. School f.3500; Geref. School f.4000 en R.K. School (Engel) f. 3500. Een verzoek van de Chr H.B.S. te Leiden om een bijdrage over 1931 wegens bezoek van leerlingen uit deze gemeente werd afgewezen De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur der gemeente 1932, welke rekening vooraf bij de Raadsleden gecirculeerd had, werd zonder eenige bespreking vast gesteld. Van de plaatselijke afd. van landbouw- en bouwvak-organisaties was een verzoek ingekomen om een tegemoetkoming in den steun voor de werkloozen. Adressanten gaven een vergelijking van de steunnormen zooals deze ln Leiden en Lisse worden toegepast. Voor Leiden be draagt de hoogste steun f. 17 en voor Lisse f. 14.35. Dit verschil werd veel te groot geacht. De voorzitter merkte op, dat, willen wij aanspraak blijven maken op de Rijkssub sidie, wij ons dan moeten onderwerpen aan de voorschriften, die het Rijk isteli;. Aan de hand van deze voorschriften raag de steun niet hooger zijn iri deze gemeente nl. f. 14.35, zijnde 70 pet. van het contract loon. De heer Schrama merkte op, dat het adres van de organisaties eenigszins af wijkt van de meening die op de vergade ring tot uiting kwam. Spr wees er op, dat de groote gezinnen erg in de knel gekomen zijn en verzocht B. en W. alle pogingen in het werk te stellen om voor de groote ge zinnen den steun te bepalen op 80 pet. van het standaardloon. Door wethouder Warmerdam werd opge merkt dat te Hillegom reeds een conferen tie van verschillende gemeenten heeft plaats gehad, om in dezen geest een tege moetkoming van groote gezinnen te kun nen bewerkstelligen. De voorzitter deelde nog mede, naar aanleiding van een vraag van den heer Kingma, dat het niet bekend ls of Lisse met de nieuwe steunregeling ln dezelfde klasse als Leiden zal vallen. De nieuwe steunregeling zal 1 Juli a.s. ingaan, doch er is nog niets hierover ontvangen. De heer C. Schrama sprak er zijn ver wondering over uit dat in dezen tijd de waterorijs verhoogd werd. Hier is spr.. ge zien de tijdsomstandigheden, sterk tegen. De heer Verduyn. lid der Commissie, antwoordde dat de prijs van het water niet is verhoogd. Dat verschillende wo ningen hooger zijn aangeslagen vindt zijn oorzaak hierin, dat een herschatting heeft plaats gehad van de huurwaarde der hui zen voor de Pers Belasting. De huurwaar de die de Pers. Bel aangeeft is basis voor de bepaling hoeveel men voor waterleiding te betalen heeft. Hierdoor zijn sommige huizen verhoogd, anderen daarentegen verlaagd. De heer Segers merkte op, dat er plannen in voorbereiding zijn om tegemoet te komen en hoopt dat de Commissie spoe dig met voorstellen zou komen. De heer Romeijn vroeg of het water niet per Meter betaald kan worden, waar op geantwoord werd dat dit nog veel duur der is. Hierna volgde geheime zitting. Door een 30-tal leden van de Hèrv. Meisjes-Vereen. „De Zonzoeksters" werd een uitstapje gemaakt naar Haarlem. Al daar werd de Verbondsdag van Noord- en Zuid-Holland bijgewoond, waarna men naar het Bloemendaalsche strand ging per autobus. Hier werden verschillende spelen gedaan. Des avonds werd een wij dingssamenkomst bijgewoond in de nieuwe Kerk te Haarlem. 30. Vlak voor hen voert een trap omhoog; verdwijnt wat verder met een boog. Een pijltje wijst hun aan dat deze trap hen voert naarKrak! „Komaan", zegt Sim, „dat noemt men pas gemak!" „Ja", vindt Thijs. „Ik kan 't haast niet gelooven. Vooruit, zeg, ga je mee naar boven?" „Ik ben toch wel een beetje bang nog voor die Krak", zegt Sim, en huiverig steekt hij zijn handen in zijn zak. „Kom nou", spreekt Thijs. „Die zullen wij wel krijgen hoor!" En dapper gaat hij voor. OEGSTGEEST. Lecrlingenavond Julie Ardesch van Hamel Het Patronaatsgebouw bevatte gisteren avond een groote schare ouders, vriendjes en vriendinnetjes van de leerlingen voor piano en zang van mej. Julie Ardesch van Hamel. Wat een vreugde hen te hooren ln hun eenvoudige pianostukjes en aardige liedjes! Wat wij beluisterden was allemaal nog erg jong, maar toch meermalen met een belofte voor de toekomst Hoe dapper en vrijmoedig werd er dikwijls gezongen en gespeeld! Dat is het mooie van avon den als deze: de kinderen leeren voor spelen en worden gedwongen een muziek stukje goed in te studeeren, zoodat het „af" is. Dat er hier en daar nog wat aan ont brak, zuilen wij maar op rekening van de zenuwen stellen. Er wordt blijkbaar onder leiding van deze leerares hard en zorg- yuldig gestudeerd! Vlot en vriendelijk HEDEN. Pieterskerk: 2de zomerconcert te 81/4 uur nam. Stadszaal: Alg. Verg. Genootschap M. S. G.. 8 uur nam. Zaterdag. Oud-Poelgeest: Sprekers ds. van Bruggen ds. Goedhard en ds. Jansen Schoonhoven, 3 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Tooneellntrlges. Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Wenn du Jung bist, gehort dlr die Welt" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat no 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af door- loopende voorstelling. „Tarzan de Aapmensch." Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Nog 6 uur te leven." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken, wordt v. Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s. waargeno men door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85. RECLAME- 3618 Nederlandse!) T#» ..4*» en Amerikaansch 1 UIIUUI lü berekent voor een geheel tezamen 1.40.- met garantie pijnloos trekken inbegrepen Plaatje met I Kunsttanu f. 4,00 Iedere Tand meer f. 1,75 Cementvulling f. 2,00 Porselein of Zilvervulling f. 3,00 Ooudvulllng vtnaf Soudkronen vanaf f. 9.00 1.15.00 ij 22 karaats goud HALFJAARLIJKSCHE CONTROLE EN MONDONDERZOEK KOSTELOOS. Specialist in pijnlooze behandeling Spreekuren: lederen Werkdag van 9—12 en 1—4 uur. Avond-Spreekuur; Dinsdag en Donderdag 7 tot 9 uur zong ook het kinderkoortje zijn eenvou dige liedekens: het applaus was telken male niet van de lucht. Maar de hoofd schotel van den avond volgde eerste na de pauze: in smaakvolle pakjes werd het koor der paddestoelen uit de .Bloemencantate" van Gertr. v. Vladeracken gezongen, waar na als klap op de vuurpijl nog volgde Cor nelia de Lange's operette „Roza, de schoone slaapster". De welbekende wijs jes klonken op, de kinderen deden prachtig hun best en het succes was dan ook bij zonder groot. De dansjes waren ingestu deerd door mej. Corrie de Wekker: daar voor ons compliment, vooral voor de pres tatie van den Hofnar. Met dankbaarheid kunnen wij gewagen van de groote ver zorging in elk opzicht, speciaal wat de costuums betreft. Geen moeite om goed voor den dag te komen, leek ons gespaard. De leerares heeft, om dezen avond pret tig te doen slagen, de handen vol gehad en zij kan er met plezier op terugzien. Eén opmerking moet ons echter van het hart: de uitvoering duurde voor de kleuters veel te lang. Moge men daar in den vervolge rekening mee houden! Overigens heeft de bloemenhulde en het enthousiaste applaus getuigenis afgelegd van de dankbaarheid der vele toehoorders. De Part. Synode der Geref. Kerken van Zuid-Holland ten Zuiden heeft be noemd tot deputaat van het Prov. Geref. Weeshuls te Middelharnls. de heer W. C. v. Kempen alhier. 2-2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6