N AT IO N A L E Jieleman LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 29 Juni 1934 Dat ziet er heerlijk uit! VISSCHERIJ-BERICHTEN. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Geen koersverliezen bij een Beleggings-Polis BUITENLAND. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. De Kamer van Koophandel kwam gister middag onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer in openbare vergadering bijeen in haar gebouw aan den Stationsweg. Na een huishoudelijke ver gadering van l'h uur opende de voorzitter te ruim 4 uur de bijeenkomst De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Onder de Ingekomen stukken bevond zich een schrij ven van het ministerie van economische zaken, dat met de Uitbetaling der surplus- bollen een aanvang is gemaakt. De Kamer staat ten dienste" van belanghebbenden, wanneer deze klachten hebben. In het algemeen geschiedt de uitbetaling thans ln een prijzenswaardig vlot tempo. Het zal echter nog wel 2 maanden duren voor dat allen hun geld hebben. De Ned. Graan- centrale bood de Kamer haar bemidde ling aan, wanneer er betalingsmoeilijk heden mochten zijn met de Donaulanden. De pogingen om de goederenhalte Ha- aerswoudeKoudekerk te behouden be loven met goed resultaat bekroond te worden De directie der N.Z.H. is sedert de in voering der zomerdienstregeling eenigszins tegemoet gekomen aan den wensch der Kamer om de vertrektijden der trams naar Katwijk te doen aansluiten op de aan komsttijden der treinen. Een kleine bijdrage werd verleend om de opening der Spoorlijn AlphenGouda in October a.s. op eenigszins feestelijke wijze te doen geschieden De rekening en ver antwoording over 1933 wterd on advies van den accountant goedgekeurd. Er ia een batig saldo van f. 559.41. Het bureau werd gedechargeerd. In de vacature-ir. C. Pannevls werd als lid der Bevrachtingscommissie gekozen de heer H. van Leeuwen; als zijn plaatsver vanger de heer Mieloo. Daarna stelde de voorzitter aan de orde de benoeming van een contact-commissie in het bloembollenbedrijf. Dit voorstel werd als volgt toegelicht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, overwegende: dat de huidige economische omstandig heden een zeer ongunstigen Invloed uit oefenen op de liquiditeit van meerdere voorheen floreerende bloembollenbe- drijven. dat tal van bedrijven door borgstellin gen van elkander afhankelijk zijn, dat geforceerde verkoopen tengevolge van faillissement van landerijen en bol lenschuren zoowel als van bloembollen zeer ernstige nadeelen kunnen toebrengen zoowel aan de crediteuren, als aan het bloembollenbedrijf in het algemeen, concludeerende dat het dus in het algemeen belang moet worden geacht liquidaties zooveel mogelijk te voorkomen, besluit: om een Contactcommissie voor het Bloembollenbedrijf voor het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te formeeren en voor deze Com missie een Reglement vast te stellen. Aldus werd besloten en tot leden dier commissie benoemd de heeren mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. P. E. Brlët, D. ten Cate Brouwer, C. Eggink Jr. en notaris Wachter uit Sassenheim. Aan het Bureau werd opgedragen de wenschelijkheid na te gaan van een soort gelijke commissie voor andere bedrijven en daarover binnenkort rapport uit te brengen De voorzitter bracht vervolgens verslag uit van de bemoeiingen der Kamer terzake van het credlet aan de kleine zelfstan digen ln Rijnsburg en omgeving. Tastbaar resultaat ln den vorm van daadwerke lijken steun ls nog niet bereikt. Bij de rondvraag drong de heer Meyers op vereenvoudiging der omzetbelasting voor die bedrijven, die naast hun winkel ook industrie drijven. De heer Guljé gaf den heer Meyers in overweging zich recht streeks tot het departement te wenden. Hierna werd de vergadering gesloten. DE ARBEIDSBEURS. Op den 28sten Juni 1934 waren 2974 (v.j. 2658) werkzoekenden ingeschreven. LEIDSCHE MECCANOCLUB. De L.M.C. heeft een wedstrijd gehouden in vliegtuig bouwen. Er waren verschei dene mooie modellen bij. De uitslagen wa ren: Doozen onder doos 1: le pr. F. Mose man, landvliegtuig. Doos 1: le pr. F. Tel- jeur Autogiro (na.r de La Clerva); 2e pr. N. Wittich, landvliegtuig. Doos 2: le pr. J. Hageman; 2e pr. W. Vermey. Doos 3: le pr. P. Barentsen; 2e pr. J. v. d. Heuvel, vliegboot. Doos 4: le pr. C. Starre, leger vliegtuig; 2e pr. M. v. Schayck, bommen werper (tweedekker). Doos 5: le pr. H. Holswilder, watervliegtuig. Vervolgens werden er behendigheids- wedstrijden gehouden, waarvoor de prijzen welwillend door magazijn ,,'t Hoekje", Breestraat 120. waren afgestaan. Prijzen werden gewonnen door M. v. Schayck, F. Teljeur, K. Korswagen, N. Wittich, C. Herfkens, W. v. Schayck, T. Moseman. C. Starre. Deze wedstrijd ver wekte telkens groote hilariteit. Hierna werden nog eenige prijscouran ten en aardige boekjes van Meccano uit gedeeld. Hierna sloot de voorzitter dezen gezelligen en amusanten middag, waarbij hij den jongens vertelde dat dit de laat ste bijeenkomst in dit seizoen was, en dat ze ln September weer zullen worden hervat. o WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier waar schuwt de ingezetenen tegen een man. die zich dezer dagen vervoegde bij een bewoon ster van een hofje en zeide te komen na mens een brandassurantiemaatschappij, welke de voorraad goederen had gekocht van een gedeeltelijk verbrande linnen- fabriek. De directie dier maatschappij, zoo fan taseerde de man, had besloten om een aantal bejaarde personen te verblijden met geschenk, bestaande uit drie schorten en drie mouwvesten. Of de juffrouw dat ca deau wilde aanvaarden? De juffrouw had er wel ooren naar en onderwierp zich gre tig nan de eenige daaraan verbonden voor waarde; n.l. om tegen den prijs van f. 10 tachtig el flanel te koopen. De „weldoener" vertrok met medeneming van 10 goede Hollandsche guldens en met achterlating van 80 el slechte flanel benevens de belofte om de Schorten en mouwvesten spoedig te zullen sturen. Onnoodlg te zeggen, dat ze tot op het huidige oogenblik niet zijn ge arriveerd Om gewapend te zijn tegen dergelijke trucs laten wij hieronder het signalement van dezen philantroop volgen: Israëlle- tlsch type, ongeveer 30 jaar oud, middel matig van postuur, donker uiterlijk, ge zonde kleur, blauw costuum, donkere hoed. VRAGEN VAN DEN HEER KUIPERS. Over pensioenkorting. Het raadslid, de heer J. Kuipers, heeft verlof gevraagd B. en W. volgende vragen te mogen stellen: lo. Is het juist, dat B. en W. hebben aangekondigd, dat met ingang van 1 Juli 1934 de pensioenkorting van het gemeen- tepersoneel met l'/t pCt. zal worden ver hoogd? 2o Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, achten B. en W. het dan niet gewenscht, alvorens daartoe over te gaan, eerst de ambtenaren- en werklie dencommissie te raadplegen? Geslaagd voor het examen boekhou den enz. afgenomen door de Vereeniging van Leeraren, mej. C. C. M. van der Zalm, Wassenaar en de heeren J. L. van der Hoeven. Zoeterwoude en J. Ranselaar, alhier, allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, Nieuwsteeg 4a. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Gisteravond omstreeks halfnegen had de 22-jarige C W. A. uit Noordwijk- Binnen het ongeluk om bij het voetballen lr. het R.-K. Sportpark aan den Haagweg met zijn linkervoet in den grond te schop pen, waardoor zijn knie uit de kom schoot. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem naar het Elisabeth-Ziekenhuls, waar hij ls op genomen. Toen de 7-jarige J. P. gisteravond op onvoorzichtige wijze het Prins Hendrik plein overstak, is hij aangereden door den 28-jarigen wielrijder A. O. De jongen kwam te vallen en brak het rechterbeen. De E.H.D. bracht hem per auto naar het Academisch Ziekenhuis. De levering van het rund- en kalfs- vleesch ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis is gegund aan J. J. v. Mastrigt, Haarlemmerstraat 238 alhier. Uit het Galgewater nabij de Rljn- zichtbrug is gisteravond het lijk opge haald van een ruim 50-jarigen man. De politie heeft reden om aan te nemen, dat het hier een geval van zelfmoord betreft. RECLAME. 8626 Een ware zomerlafe- nis, zoon glas zuivere limonade van Tieleman Dros Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! RECLAME. 2476 IJMUIDEN, 29 JunL VISCHPRUZEN. Tarbot per KG. f. 0.800.70; Tongen per KG. f. 2.250.85; Zetschol per kist van 50 KG. f.21—20; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 186.25; Schar per kist van 50 KG. f 5.50—4.20. VLAARDINGEN, 29 Juni. Binnengeko men schepen KW. 37 met 96 kantjes; KW. 151 met 135 kantjes; VL. 197 met 97 kantjes; VL. 195 met 76 kantjes. Binnen komende VL. 89, Groene haring f. 26.20; Maatjesharing f. 1415. Een klein partijtje voor f. 12.60. RECLAME. 3642 Een goede en 35ct.s|K.)' gezonde tanden a der „Nationale DE ALGEMEENE TOESTAND. Interview met Barthou Engelsche staf officieren te Parijs Opzienbarend artikel van Wickham Steed. Barthou, weer thuis, heeft aan den Ween- schen vertegenwoordiger van de Agence Economique et Financlère een interview toegestaan, waarin hij de verschillende op den voorgrond der belangstelling staande Europeesche problemen besprak. Barthou legde er den nadruk op, dat hij bij zijn laatste reis zeer veel geleerd had. Zijn besprekingen met den Koning van Roemenië en den Koning van Zuid-Slavië hebben bijzondere beteekenis gehad. Hij heeft gelegenheid gehad, de houding van Frankrijk tegenover Rusland uiteen te zetten, rapport uit te brengen over zijn bespreking met Dollfuss en verder inlich tingen te geven over de Fransche houding tegenover de Donaulanden, Italië en de andere groote Europeesche problemen Ver der heeft hij gewezen op de noodzakelijk heid van toenadering te zoeken tot een zoo belangrijke groote mogendheid als Rus land, Tegelijkertijd heeft hij erop gewezen, dat de geographie de historie bepaalt. Bij de verschillende verdragen waarover ge sproken is. zal ook Duitschland zijn plaats vinden en hij hoopt dat Duitschland zal toetreden. Ook heeft hij de hoop niet op gegeven. dat Duitschland zal medewerken aan den Europeeschen vrede. Op een vraag van den correspondent, of Barthou nog naar Italië zou gaan. ant woordde de minister van buitenlandsehe zaken „Ik houd teveel van Italië om daar niet heen te gaan. wanneer men mij uitnoodigt onder voorwaarden, die een volledige rege ling veroorloven van de tusschen Frankrijk en Italië hangende problemen". Terugkomende op zijn reis naar den Balkan, legde Barthou er tenslotte den nadruk op. dat geen enkele reis hem meer vertrouwen had kunnen geven, in een blijvehden Europeeschen vrede. De Engelsche Minister van Oorlog Lord Hailsham, vergezeld van den chef van den Engelschen Generalen Staf Generaal Sir Archibald Montgomery Massingberg en 41 hooge Engelsche officieren, zijn te Pa rijs aangekomen. Omtrent het doel van-het bezoek der officieren wordt slechts medegedeeld, dat zij een tocht zullen maken naar de vroe gere slagvelden aan de Alsne. In Nineticenth Century Review publi ceert Wickham Steed de vroegere leider der „Times", een opzienbarend artikel. Steed baseert zijn mededeelingen op ge heime documenten, ontvangen uit niet- Joodsche Duitsche bronnen. De schrijver verklaart dat men uit de hem ter kennis gebrachte feiten tot de conclusie komen, dat door de „Luft-Gasangriff" afdeeling van het Duitsche ministerie van Oorlog sedert 1930, onder de regeering van dr. Brüning, in Parijs en Londen opmetingen zijn verricht om vast te stellen hoe het ondergrondsche spoorwegsysteem het best kan worden geïnfecteerd door doodelijke ziektekiemen of giftgassen. In een document, gedateerd Juli 1932 wordt uiteengezet, dat in verband met de krachtige Fransche vestingwerken, alleen een luchtoorlog met succes zou kunnen worden gevoerd. Ten aanzien van de wijze waarop deze proefnemingen en experimenten zijn uit gevoerd, wordt verklaard, dat een cultuur van onschuldige kiemen gebruikt is om de mogelijkheid vast te stellen een groote hoeveelheid mosterd-gas of doodelijke ziektekiemcellen vanuit de lucht te doen neerdalen, op zulk een wijze, dat de op verschillende punten van Londen en Pa rijs door Duitsche agenten neergelegde hoeveelheden gas of kiemen een grooter uitwerking zullen hebben. Uit de documenten blijkt dat belangrijke Underground-stations in Londen, o.a. Lei- cester Square, Tottenham Court Road, Piccadilly Circus en Liverpoolstreet, even als de voornaamste ondergrondsche sta tions In Parijs, zeer nauwkeurig dpor de Duitsche agenten zijn opgemeten en be studeerd. Een der documenten is een geheim rap port. opgesteld door Duitsche agenten te Parijs in Augustus 1933. De proefnemingen, aldus wordt in dit rapport verklaard, hebben aangetoond, dat meer dan een millioen kiemcel-kolonies groeiden in een Parljsch ondergrond-sta tion, kort nadat de Place de la Concorde bestrooid was met eenige billioenen dezer kiemcellen. BELGIE. De Senaat keurt de regeeringsvarklarlng goed. Na een tweedaagsch debat heeft de Bel gische Senaat de regeeringsverklaring van de regeering De Broqueville met 83 tegen 56 stemmen goedgekeurd. Vóór stemden de leden der conservatlef-llberale regee- ringspartljen, tegen de socialisten en de Vlaamsche nationalisten, terwijl twee .Catholleke senatoren zich van stemming onthielden. DUITSCHLAND. Nieuwe redevoeringen. Op het congres der Duitsche Kamer van Koophandel ln het buitenland zijn nog redevoeringen gehouden door Rudolf Hess en Von Papen. Hess noemde de positie der Duitschers in het buitenland moeilijk en drong er op aan, dat zij niet zouden deelnemen aan de binnenl. politiek der landen, waar zij wonen, evenals Duitschland geen buiten landsehe inmenging in zijn politiek duldt. Daarop keerde hij zich tegen de boycott, van Duitsche waren om dan te vervolgen; Wij willen in het geheel niet naar autarkie streven. Een geslaagde boycott zou ons echter dwingen alles te doen om ons zooveel mogelijk onafhankelijk van het buitenland te maken. Wat zou ons anders overblijven, als het buitenland ons ae mogelijkheid ontneemt om ons de mid delen te verschaffen tot inkoopen in het buitenland? En dit mag het buitenland zich voor gezegd houden: wanneer wij Inderdaad besluiten ons van het buiten land onafhankelijk te maken, dan doen wij dat met de vastberadenheid, die ons van oudsher kenmerkt, wanneer Duitsch land zich voelt bedreigd in de grond vesten van zijn bestaan. Von Papen herinnerde er aan, dat deze dag, de 28ste Juni, voor het Duitsche volk een dag van rouw was, waarvan de in verband met den verjaardag van het Ver drag van Versailles halfstoks geheschen vlaggen blijk gaven. Verder besprak de vice-kanselier de niéuwe eenheid van het Derde Rijk en de gerechtvaardigdheid van gelijk recht voor Duitschland onder de Europeesche volken. Zonder gelijkgerech tigdheid en de mogelijkheden voor econo misch herstel van een volk van 65 mil lioen zielen ln het hart van Europa, zou het lot van dit werelddeel bezegeld zijn. Tenslotte sloot Von Papen zich aan bij de door Rijksminister Von Neurath ge sproken woorden, dat Duitschland niets liever wenschte dan ln voortdurend con tact met alle andere volken te blijven en zich geenszins van de buitenwereld wenschte af te sluiten. FRANKRI.FK. De militaire credieten aanvaard De Stavisky-affaire. De Fransche Senaat heeft de door de Kamer reeds goedgekeurde supplementaire credieten voor de landsverdediging tot een bedrag van meer dan 3 milliard met 278 tegen 11 stemmen aangenomen. Romagnino, de secretaris van Stavisky en Bony de inspecteur van den algemeenen veiligheidsdienst, zijn gisteren voor den rechter van instructie geconfronteerd. Romagnino zeide, dat hij een belangrijk document, dat hij in het kantoor van Sta visky had gevonden, aan Bony had ter hand gesteld. Bony ontkende dit. Romag nino herhaalde voorts dat Bony goed met Stavisky was bevriend. Ook dit ontkende Bony. Pierre Chautemps, advocaat en broeder van den vroegeren minister-president, heeft voor de Stavisky-commissie ver klaard, dat hij nooit een bureau heeft ge had in het depart, van Blnnenlandsche Zaken HIJ gaf echter toe, dat hij er noch tans, bij wijze van uitzondering, cliënten ontvangen had, maar nooit voor zaken, welke het ministerie van Blnnenlandsche Zaken aangingen. Getuige verklaarde ver der, dat hij niet verder cliënten had ont vangen op het departement van Binnen- landsche Zaken, nadat zijn broeder hem eens had gezegd, dat dit misschien niet zeer wenschelljk wasl Zoowel Chautemps als Bony komen ge ducht in het gedrang. Er ls een voorstel om den bekenden communist Doriot, Kamerld en burgemees ter van St. Denis, uit de party te royeeren, daar hij zich niet houdt aan de voorschrif ten, die Moskou ter bestrijding van het fascisme heeft gegeven. o UTHAUEN. Uit het Memelgebied. Naar van officieele Lithausche zijde wordt bekend gemaakt, heeft de gouver neur van het Memelgebied landspresi- dent dr. Schreiber van zyn functie ont heven. Deze maatregel wordt hiermede gemoti veerd, dat dr. Schreiber ln zijn eigen schap van landspresident, de natlonaal- socialistische beweging in 't Memelgebied, welke het doel nastreeft, het Memelgebied van Lihauen af te schelden, gesteund heeft. Daardoor ontstaat gevaar voor de Lithausche souverelnlteit over bedoeld gebied, reden waarom de gouverneur besloten heeft, den landspresident af te zetten. VEREENIGDE STATEN. De stakingsbeweging. In de metaal-industrie is een overeen komst bereikt, zoodat de staking is afge wimpeld. Te Milwaukee ls het tot gToote botsingen gekomen. Er viel één doode. Twintig per sonen, w.o. zeven politiebeambten moesten, ernstig gewond, naar het ziekenhuis wor den overgebracht. vyf tramwagens werden geheel vernield, verscheidene andere wagens werden ern stig beschadigd. Acht en vijftig personen zijn gearresteerd. OOSTENRIJK. Een lawine van aanslagen. De ministerraad heeft gisteren opnieuw vergaderd ln verband met de lawine van aanslagen. Noodlg is het zeker, want de aanslagen worden bijkans ontelbaar. Hoe men echter deze lawine wil beteugelen Volgend ïystje geeft nog maar een zwak beeld: Op den spoorweg naar Garmlsch-Par- tenkirchen heeft men getracht op drie plaatsen de rails op te blazen. Een gerucht, dat ook een aanslag zou zijn gepleegd op den trein, waarmede Bar thou naar Parys terugkeerde, wordt niet bevestigd. Wel heeft een ontploffing op het traject, dat de Fransche minister volgde, plaats gehad een uur, nadat de Fransche staatsman was gepasseerd. Bo vendien zyn op tal van plaatsen de tele foon- en telegraaflijnen vernield. Omtrent de aanslagen, die ln den loop van den nacht op Woensdag, hoofdzake- lyk in de Alpenstreken, gepleegd zyn, wordt nog het volgende bekend: Op het spoorwegviaduct te Innsbruck ls een op tyd gestelde helsche machine ge vonden, die niet tot ontploffing was ge komen. In verschillende plaatsen In Tirol zijn aanslagen gepleegd op de electrlsche cen trales. In Achensee ls gepoogd, de stuw dam van het kanaal van een electriciteits- centrale op te blazen. Van den kant der overheid werd verklaard, dat voetsporen van de Beiersche grens af derwaarts ge vonden zyn. In Vorarlberg zyn ln Bregenz, Dombln en Hohenems aanslagen gepleegd op de spoorbruggen, electrische centrales, tele graaf- en telefoonleidingen. In Bludenz ls door de ontploffing van een bom belang- ryke schade aangebracht aan de electri sche leidingen. In Kufsteln werden op de hoogdrukwa- terleldlng van de electrische centrale en op de waterleiding van de stad dynamlet- aanslagen gepleegd. De beide waterleidin gen werden opgeblazen en voor een deel vernield. Daarbij werd ook een hoogspan ningskabel vernield. De brokstukken vlogen honderden meters ver weg. Een der stuk ken vloog dalwaarts en sloeg door het dak van een gebouw heen. De ontploffingen werden ln de geheele stad gehoprd. Tege- lUkertyd ging het licht uit, dat eerst later weer kon worden Ingeschakeld. Door de neerstroomende watermassa's werd de weg naar Kaisertalhoogte voor een deel onbegaanbaar gemaakt. By na terzelfdertijd werden aanslagen gepleegd op de gemeenteiyke watercen trale „Tuxer Reservoir" en op het trans formatorenhuls in de nabijheid van het Liszt-gedenkteeken. De materieele schade is zeer groot. De electrische centrale staat onder bewaking van de politie. De opwin ding ln de stad is groot. Verscheidene per sonen werden gewond. SPANJE. Madrid en Catalonië Moordenaar gevat. In antwoord aan een journalist, die vroeg, welke houding de regeering zou aannemen, in geval Catalonië zich zou biyven verzetten tegen de uitspraak van het tribunaal voor constituloneele waar borgen, verklaarde de minister van open bare werken, dat de regeering van Madrid dan, zyns Inziens, geen andere keuze zou hebben dan onverwyid geweld te gebrui ken. Deze woorden hebben groote opwinding veroorzaakt by de socialistische en repu- blikelnsche afgevaardigden. Companys, de leider der Catalaansche generaliteit, verklaarde in een interview met dagbladvertegenwoordigers: De gene raliteit zal zonder overijldheid of aarzeling den koers volgen, dien zy vastgesteld heeft. De burgerwacht van Huarde Araquil, by Pampelune, heeft zeven verdachte mannen aangehouden, van wie er een, afkomstig uit Valencia, bekend heeft, deelgenomen te hebben aan den moord op generaal Fer nando Berenguer. Hy deelde mee, dat hij in gezelschap van twee andere pistoleros door goedgekleede heeren was aangewor ven om den moord te begaan; hij had meenen te begrypen, dat de generaal be trokken was geweest by een poging tot een monarchistischen opstand. ENGELAND. De verkiezingen op Ierland. Uit de nadere resultaten van het platte land biykt, dat de meerderheid van de Valera's regeeringsparty lang niet zoo groot is als in de steden, waarschyniyk omdat men ten plattelande gevolgen van den economlschen oorlog met Engeland gevoeliger ondervindt. Gekozen zyn PTanna Fall (reg.party) 428 candldaten, oppositie van generaal O'Duffy 333 en verder nog 120 leden van de arbeiderspartij. Zeer groot is in vele gemeenteraden echter het aantal onaf- hankeiyken, dat gedeeltelyk met de Valera, maar voor een ander deel mee O'Duffy sympathiseert. Hun aantal be draagt reeds 268. Nog 60 uitslagen ongeveer zijn onoe- kend, maar van deze verwacht men geen ingrijpende veranderingen meer.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2