DE STADHUISBOUW 75»te Jaargang VRIJDAG 29 JUNI 1934 No. 22782 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Voorstel het gewijzigd plan-Blaauw te aanvaarden. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverteiirtdën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Inoasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 OtS. Bureau Noordeinckpteiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetckèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.11 Franco per post f. 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Heden ontvingen wij per giro: Van een Bridgepot f.38 ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Jr. W. J. BURGERSDIJK. Naar wij vernemen zal de heer Ir. W. J. Burgersdijk op 1 Augustus a.s. zijn 25-jarig directeurschap der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij her denken. De a.s. jubilaris heeft bereids als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven, zijn jubileum in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden onopgemerkt te doen voorbijgaan. Ofschoon hiervan in de kringen van het personeel op zeer duidelijke wijze kennis is gegeven, openbaarde zich van deze zijde niettemin zooveel mogelijk onder eer biediging van dien wensch het verlan gen uiting te geven van zijn sympathieke gevoelens jegens den jubilaris. Het gevolg is geweest, dat zich uit alle standplaatsen van het bedrijf een comité heeft gevormd, zich met het oog op het vorenstaande ten doel stellende, het jubi leum te herdenken op een sobere en zoo min mogelijke naar buiten tredende wijze. Op 1 Augustus a.s. zal te Haarlem een morgen- en avond-samenkomst van het personeel met den jubilaris en de zijnen plaats hebben, zoodat zoowel zij, die vroe gen, als die laten dienst hebben, op dien dag. zooveel mogelijk gelegenheid zullen hebben van hun belangstelling blijk te geven. Tevens zal alsdan een gemeenschappe lijk geschenk, bijeengebracht uit kleine bijdragen, worden aangeboden. De beide bijeenkomsten op 1 Augustus a.s. zullen een zeer eenvoudig en intiem karakter dragen. PROF. VAN ITALLIE EERE-DOCTOR VAN LUIK. De Senaat der Universiteit te Luik heeft aan prof. dr. L. van Itallie alhier het doctoraat honoris causa verleend. HERZIENING WACHTGELDREGELING GEMEENTEPERSONEEL. Het advies der Commissie voor G. O. B. en W. dezer gemeente zijn voornemens aan den gemeenteraad voorstellen te doen met betrekking tot herziening der wacht geldregeling van het gemeentepersoneel. wel in den zin van overneming van de Rijkswachtgeldregeling. Het college ver zocht aan de Alg. Ambtenaren- en Alg. Werklieden-Commissie, het z.g. Georgani seerd Overleg, om te dier zake advies uit ■te brengen De beide commissies kwamen dezer da gen bijeen onder voorzitterschap van wet houder Tepe om bovenbedoeld advies sa men te stellen. Het resultaat der besprekingen was, dat. gezien het feit. dat de Rijkswachtgeld regeling zeer veel stof tot critiek geeft, aan B. en W. verzocht zal worden, deze rege ling niet over te nemen. Dit advies werd gegeven met alge- meene stemmen op één na. waarbij wij aanteekenen. dat ook vier der vijf ver tegenwoordigers van het Gemeentebestuur aan dit besluit hun goedkeuring hechtten. Thans zal worden verzocht, de regeling, welke In 'sGravenhage onlangs met alge- meene stemmen werd aangenomen, ook hier te overwegen. Tevens werd een aantal wijzigingen in het Ambtenaren-reglement behandeld, waarbij men zich vereenlgde met de door B en W. gewenschte veranderingen. Tot slot volgde een bespreking over de wijziging van het. pensioenverhaal. waarbij de korting tot 10 verhoogd wordt met ingang van 1 Juli ast 20 December j.l. werd besloten B. en W. te machtigen het door den architect C. J. Blaauw te Haarlem ingediende plan voor den bouw van een nieuw Raadhuis door dezen te doen uitwerken. Deze uitwerking zou plaats hebben in overleg met het Col lege en de Raadhuis-Advies-Commissie, terwijl daarbij rekening zou worden ge houden met de wijzigingen, welke noodig zouden worden geoordeeld. Het uitge werkte plan zou vervolgens aan de goed keuring van den Raad worden onder worpen. Na een voorloopige bespreking met den heer Blaauw op 11 Januari van dit jaar. wendden B. en W. zich bij schrijven van 20 Januari d.a.v. tot de Raadhuis-Advies- Commissie met de vraag, of zij bereid was ook bij de nadere uitwerking van het plan het College ten dienste te staan en van advies te dienen. Tot zijn voldoening bleek de Commissie hiertoe gaarne bereid te zijn. Ter vermij ding van verlies aan werk en tijd gaf zij tevens in overweging ter bespreking van de verschillende principieele vragen, waarin voor de uitwerking van het stad huisplan door den heer Blaauw een be slissing moest worden genomen, een bij eenkomst te houden met haar en ge noemden architect en tot die bijeenkomst ook de leden van de Commissie van Fa bricage uit te noodigen. Op 23 Februari had deze bijeenkomst plaats en kreeg de heer Blaauw de gele genheid zijn denkbeelden omtrent de wijze waarop aan eenige tegen het oorspronke lijk ontwerp gerezen bedenkingen zou kun nen worden tegemoet gekomen, nader te ontwikkelen en door tal van schetsen toe te lichten. De voorgestelde wijzigingen werden in het algemeen als belangrijke verbeteringen beschouwd, weshalve de architect werd uitgenoodigd op den inge slagen weg voort te gaan en een meer ge- détailleerd plan samen te stellen, In overleg met de Raadhuis-Advies- Commissie en met de betrokken hoofden van dienst wat de plan-indeeling betreft, ging de heer Blaauw hiertoe over, met het resultaat, dat reeds op 29 Mei d a v. de uitgewerkte plannen B. en W. bereik ten. terwijl de volijverige Raadhuis-Advies- Commissie eenige dagen later, bij schrij ven van 5 Juni, haar rapport uitbracht. Over de aangebrachte wijzigingen het volgende: De grondbeginselen van het nieuwe ont werp wijken uit den aard der zaak, zoo wel wat de uiterlijke vormgeving als wat de planindeeling betreft, niet af van die van het oorspronkelijke plan; de architect is volkomen trouw gebleven aan zijn eerste conceptie. Nochtans zijn er belang rijke verschillen in de nadere behandeling en uitwerking van de hoofdgedachten. De voornaamste afwijking, wat het uit wendig voorkomen betreft, is ongetwijfeld 't ontwerp van een eenigszins terugsprin- genden aanbouw aan den Oostelijken gevel-wand van het oude Raadhuis (hoek Koombrugsteeg). waardoor de wijde ga ping in de Breestraat-bebouwing ver dwijnt. Deze aanbouw overdekt de plaat selijke verbreeding van het trottoir der steeg, welker as daardoor in duidelijker en meer harmonisch verband wordt gebracht met die van de Hoornbrug. Bovendien wordt aldus een fraaie afsluiting van den Breestraat-gevel bereikt. Een tweede belangrijke wijziging is die, welke gebracht is in den vorm van den pl.m. 55 M. hoogen toren, door den ont werper aanvankelijk min of meer schets matig behandeld doch thans meer defi nitief uitgewerkt.De Raadhuis-Advies-Com missie is van oordeel, dat deze vorm, welke in menig opzicht aan den vroegeren toren doet denken, zonder daarvan een slaaf- sche navolging te zijn, in ruime mate be vrediging kan schenken, en aan het stads beeld, van welken kant ook bezien, een fraai silhouet zal toevoegen. Ovrigens hebben de uitwendige wijzi gingen in hoofdzaak betrekking op de plaatsing en afmetingen van ramen en deuren, waarbij is gelet zoowel op de eischen van den dienst als on de architec tonische beteekenis dezer onderdeelen in het gansche muurvlak. Een derde belangrijke verbetering be treft den binnenhof, die aanvankelijk groot 15 M. bij 17 M., thans bijna een vier kant is geworden ter grootte van 17 M. bij 18 M. Aangezien de Oostelijke afsluiting reeds ter hoogte van de eerste verdieping terug springt over een diepte van 4V: M., en ter hoogte van de volgende verdieping nog maals over een diepte van 5'h M.. is de lichttoevoer naar dezen hof en de daaraan gelegen vertrekken op den beganen grond o.a. het bureau voor Militaire Zaken, ruim schoots verzekerd. Ook de toegangen tot dit binnenplein, o.a. die aan de Noordzijde, zijn verbeterd. De hoogte der 3 onderste verdiepingen zijde Vischmarkt, van vloer tot plafond, aanvankelijk 3.20 M. a 3.30 M„ kon tot pl.m. 3.50 M a 3.60 M. worden opgevoerd. De Indeeling der representatieve ver trekken bleef in hoofdzaak ongewijzigd. Voorts kon door andere groeoeering ver betering worden gebracht in de ligging of afmetingen van verschillende vertrekken. De raadzaal zal geen plafondlicht, doch behalve het licht uit de ramen aan de Vischmarktzijde. ook hoog staand licht uit den tegenoveriiggendén wand ont vangen. De wijziging in de ligging der lokalen van den Burgerlijken Stand (begane grond) en Ontvanger (1ste verdieping) zal aan de gangverlichting in dit deel van het gebouw alsmede ter hoogte van de Raadzaal belangrijk ten goede komen. Ook andere gangen zullen, o.a. door open ver bindingen met den binnenhof, beter ver licht worden. Wat de verdere plan-indeeling betreft, zij o. a, gewezen op de ligging naast el kander van de 4 wethouderskamers op de 2de verdieping Vischmarkt. waardoor de dienst aanmerkelijk wordt vereenvoudigd en met één bodevertrek voor de vier wet houders kan worden volstaan. Voorts vonden verschillende verschik kingen en verbeteringen van minder be teekenis plaats. Ook ten opzichte van de kosten van het ontwerp is na deze wijzigingen meer zekerheid verkregen: zij zullen in elk ge val lager zijn, dan die van het oorspron kelijke plan, vooreerst omdat, in afwijking van den aanvankelijken opzet, geen na tuursteen doch baksteen voor den Visch markt- en Koornbrugsteeggevel zal wor den gebezigd, ten andere omdat de kubieke inhoud van het gebouw, ondanks de toe voeging van den aanbouw aan de Bree- straat. niet onbelangrijk minder bedraagt, dan die van het eerste plan. Op grond van een en ander is de Raad huis-Advies-Commissie eenstemnug van oordeel, dat de gunstige verwachtingen, welke zij in haar eerste rapport uitsprak, in geenen deele zijn beschaamd. De heer Blaauw is er. naar het oordeel der com missie. op zéér bevredigende wijze in ge slaagd. om bij handhaving van het karak ter van zijn eerste ontwerp en zonder aan de goede cigenschaoDen daarvan te kort te doen. verbeteringen en wijzigingen aan te brengen, welke de bezwaren, door de commissie te berde gebracht, hebben uit den weg geruimd: bovendien heeft de architect ook aan de critiek. overigens op zijn plan geoefend, in voldoende mate aandacht geschonken, met name wat be treft de verbrekmg van den straatwand in de Breestraat. zoodaf. het gewijzigde plan. zoo schrijft de commissie verder, on getwijfeld in nog ruimer kring bevrediging zal schenken en instemming zal vinden D" Commissie aarzelt dan ook niet, B. en W in overweging te geven voor te stel len de definitieve uitvoering van den raad- huisbouw naar de thans ingediende Dlan- nen aan den heer C. J. Blaauw op te dragen. Ook de Commissie van Fabricage is een stemmig van oordeel, dat het omgewerkte ulan-Blaauw behoort te worden goedge keurd. Het College van B en W. kan zich bij de adviezen van de Raadhuis-Advies-Cnm- missie en van de Commissie van Fabri cage volkomen aansluiten. RAADSZITTING OP 9 EN 10 JULI. De eerstvolgende vergadering van den Raad na 2 Juli zal plaats hebben op Maandag 9 Juli d.a.v welke vergadering zoo noodig zal worden voortgezet des Maandagsavonds, alsmede op Dinsdag 10 Juli, des middags en des avonds. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma A. de dames L. G. de Graaf en R. de Zwaan en de heeren A. J. Mulder en H. de Vries, allen alhier; A. H. van Maanen te Katwijk a. d. Rijn en J. P. van der Stoel Jr. te Zoeterwoude. Afgewezen één candidaat. Met één can- didaat wordt het examen voortgezet. NED. MALACOLOGISCHE VER. OPGERICHT. Dezer dagen is door een aantal mollus- kenverzamelaars een Nederlandsche Ma- lacologische Vereeniging opgericht. Deze vereeniging stelt zich ten doel de mollus- kenfauna van Nederland te bestudeeren. Zij hoopt de kennis van de Mollusken te vermeerderen, door gegevens te verzame len omtrent de verspreiding, de oecologie en de biologie van deze groep. Het bestuur geeft inlichtingen omtrent determinatie, voorkomen enz. der weekdieren en tracht het contact tusschen de leden te verster ken, o.a. door het uitgeven van een cor respondentieblad. Secretaris is dr. F. P. Koumans, Warmonderweg 41 alhier, tot wien men zich om inlichtingen kan wen den. PRINS HENDRIK ONGESTELD. GEEN REDEN TOT BIJZONDERE ONGERUSTHEID. H. M. de Koningin keert heden in Den Haag terug. Zooals wij gisteren nog in een deel van onze oplage hebben gemeld is Z.K.H. Prins Hendrik dien dag door een plotselinge on gesteldheid overvallen. Omstreeks 10 uur gistermorgen vertoefde Z.K.H. in het bu reau van het hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis aan de Princes- segracht 27 te Den Haag, om daar ziin werkzaamheden te verrichten als voorzit ter van het Roode Kruis. Kort nadat Z. K.H. daar was aangekomen overviel hem plotseling een flauwte: Aanwezigen schoten onmiddellijk toe om Z.K.H. te ondersteunen, terwijl ande ren een glas water haalden. De flauwte duurde gelukkig niet lang, maar men achtte het toch gewenscht Z. K.H. zooveel mogelijk rust te geven en ge neeskundigen te ontbieden. De doktoren L. S. Hannema, geneesheer-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis, en E. W. Go- seling Vinnes, hartspecialist, hebben Z. K. H. toen onderzocht en Hem volstrekte rust voorgeschreven. Zoo is Z.K.H. dan ook tot gistermiddag op het Bureau van het Roode Kruis gebleven. Pas in den loop van den middag mocht de Prins naar het Paleis Noordeinde worden vervoerd. Dr. Goseling Vinnes heeft daar den ge- heelen nacht vertoefd. Hedenmorgen werd medegedeeld dat de Prins een goeden nacht heeft gehad en dat de toestand geen reden gaf tot bijzondere ongerust heid. H. M de Koningin, die in Zwitserland vertoefde, en H.K.H. Prinses Juliana, te Londen, zijn onmiddellijk van het gebeur de op de hoogte gesteld. Hare Majesteit is gisteravond onmid dellijk uit Zwitserland afgereisd. Zij wordt heden met den trein van 5.19 uur per Staatsspoor in de residentie terugverwacht en zal in Palels Huis ten Bosch verblijven. De behandelende geneesheer, dr. Han nema, is op het station ontboden om H. M. de Koningin omtrent den toestand van Z. K.H. in te lichten. Er blijkt groote belangstelling te heèr- schen in den toestand van den Prins. Van vele zijden zijn ten Paleize in den loop van den dag telefonische vragen om inlichtingen betreffende den toestand in gekomen, terwijl ook verschillenden door een persoonlijk bezoek ten Paleize van hun belangstelling deden blijken. Onder dezen waren onderscheidene gezanten en de gouverneur der Residentie, luitenant- generaal jhr. Röell. Naar wij vernemen heeft Prinses Ju liana hedenochtend nog uit Londen tele fonisch inlichtingen gevraagd aan dr. Hannema, die de Prinses volledig omtrent den gezondheidstoestand van den Prins heeft ingelicht. PROF. GORTER NAAR GRONINGEN? Naar wij vernemen komt prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar in de kindergenees kunde aan de Universiteit alhier in aan merking als opvolger van prof. dr. G. Scheltema .hoogleeraar te Groningen, die in September den 70-jarigen leeftijd be reikt. o RECHTSPOSITIE GEMEENTE- PERSONEEL. Adres aan den raad. Naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. aan den Gemeenteraad met be trekking tot het vaststellen eener gewij zigde rechtspositie-regeling is door alle organisaties van overheidspersoneel, die in de Algemeene Ambtenaren, en Algemeene Werkliedencommissie zijn vertegenwoor digd een adres aan den Gemeenteraad verzonden, waarin deze organisaties uiting geven aan haar teleurstelling en verwon dering over het feit, dat B. en W. op verschillende punten zijn afgeweken van de adviezen, met betrekking tot deze ma terie verstrekt door de Commissie van Overleg. Deze commissie, waarin ook het Ge meentebestuur door vijf raadsleden is vertegenwoordigd, kwam het vorige jaar na een vijftal zittingen tot volledige over eenstemming met haar advies aan B. en W. dezer gemeente. Hoewel de organisaties nog gaarne ver schillende veranderingen in het concept reglement zouden hebben zien aange bracht, dringen zij er in een gemeen schappelijk adres aan den Gemeenteraad op aan, om het advies der commissie van overleg op te volgen op die punten, waar bij men tot volkomen overeenstemming kwam met de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Het adres gaat vergezeld van een uit voerige memorie van toelichting en is onderteekend door de voorzitters en secre tarissen van de afdeelingen Leiden van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, den Ned. Chr. Bond van Pers. in Publ. Dienst, de A.R.K.A., den Ned. R.K. Bond van Overh. Personeel ,.St. Paulus", den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, den Ned. Bond van Personeel in Overh. Dienst, het Nat. Ver bond van Gem. Ambtenaren, den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, den Alg. Bond van Overheidspersoneel en den Ned. Bond van Technici. BINNENLAND. Het verkeersfonds door de Tweede Kamer goedgekeurd; de rijwielbelasting wordt niet verhoogd. (3e Blad). De zitting der Prov.-Staten van Zuid- Holland gesloten. (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering te Breda van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De Ned. Aannemersbond heeft besloten tot fusie met den Patroonsbond. (Binnen land, 3e Blad). Ernstige fraude bij de gewestelijke tarwe organisatie in Noord-Brabant. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Een interview met Barthou. (Buitenl. Ié Blad). Opzienbarende beschuldiging van Wiek. ham Steed tegen Duitschiand. (Buitenl. le Blad). Amerika antwoord op de Duitsche mora torium-nota (Tel. le Blad). President Roosevelt voor de radio. (Tel. le Blad). Een ontzettende reeks aanslagen in Oos tenrijk. (Buitenl., le Blad). LEIDSCHE BURGERWACHT. De jaarvergadering. In de Jacoba-zaal van hotel ,,Den Burcht" hield gisteravond de Leidsche Burgerwacht haar jaarlijksche algemeene vergadering, die onder leiding stond van den voorzitter mr. F. J. J. Trapman. Mr. Trapman heette alle aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij memoreerde het 15-jarig bestaan van de Vereeniging, dat feestelijk in de Stadsgehoorzaal is her dacht. Nadat de notulen der ingekomen stuk ken waren gelezen, werd het jaarverslag over 1933 door den secretaris den heer M. van Mens uitgebracht, waaruit bleek, dat het ledental, dat momenteel 478 bedraagt, stijgende is. Voorts werd in het jaarver slag nadrukkelijk gewezen op de beteekenis van het instituut, dat uitsluitend een vredes-instituut wil zijn. De goede geest en groote ijver die in de vereeniging wor den gevonden, waren verder een punt, waarbij werd stilgestaan alsook bij de betrouwbaarheid van de burgerwachten. Bij monde van den voorzitter werd majoor van Mens dank gezegd voor zijn uitvoerig verslag, waarbij de vergadering zich met luid applaus aansloot. Nadat de kascommissie bij monde van den heer J. Noë goedkeurend verslag had uitgebracht, werd de penningmeester, de heer Sillevis gedéchargeerd voor zijn be heer, waarna deze het jaarverslag over 1933 uitbracht. Benoemd werden in de kascommissie 1934 de heeren J. F. X. Sanders, F. v. d. Mark en J. Noë. De be stuursverkiezing had tot resultaat, dat bij acclamatie werden herkozen de heeren mr. F. J. J. Trapman en J. van Leeuwen, die zich hun benoeming lieten welgevallen en gekozen in de vacature mr. Nord- Thomson (die enkele maanden uit de Burgerwacht getreden was, maar zich weer heeft aangesloten) mr. Nord Thomson, terwijl in een aanvullingsplaats gekozen is de heer B. de Koning. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig de uniform-kwestie besproken, waarna de uitreiking der prijzen, behaald bij het schieten en schermen plaats had. Prijswinnaars waren de heeren F. v. d. Velden, kampioen-buks 1934 met 204 pt. Afd. A. le pr. F. v. d. Velden, 2e pr. J. van Ek. Afd. B le pr. L. van Es, 2e pr. J. van Leeuwen. Afd. C. le pr. van Leeuwen, 2e pr. J. Boot, 3e pr. S. Scheffer. Afd. D. le pr. v. d. Broek. Afd Schennen le pr. D. Brus- see. 2e pr. L. Segaar. Een extra prijs werd nog toegekend aan den heer F. v. d. Velden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. Nout, Dorps straat 57. Nieuwveen. Aannemers van wa terbouwkundige werken en handel in ma terialen voor wegenbouw. Vennooten: B. H. Nout en H. W. Nout, Nieuwveen. Wijzigingen: Kukler's Oudste Glazen- wasscherij. Van der Werffstraat 34, Lei den. Bovengenoemde handelszaak is dd. 1 Juli 1934 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Eerste Leid sche Glazenwasscherij en Schoonmaak bedrijf J. Kukler en Zonen. Vennooten: J. Kukler Sr., Leiden; J. Kukler Jr., Lei den S. Kukler. Leiden. F. P. J. Alkemade. Schiestraat 8, Noord- wijk-Binnen, Bodedienst Noordwijk—Den Haag. Wijziging uitgeoefend bedrijf in: autobesteldienst Noordwijk-Den Haag-Lei den, v.v. Café Rijnzicht, Lindenhovenstr. 33, Al phen a. d. Rijn. Uittredend eigenaar: A, H. Beumer, Alphen a. d. Rijn, dd. 10 Febr, 1933.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1