75#te Jaargang DONDERDAG 28 JUNI 1934 No. 22781 DE DEMPING VAN HET LEVENDAAL. Openbare les Eerste Leidsche Schoolver. STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN» 80 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cti. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cxfe. Bureau Noordeinds plein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTs Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zün, per week O.M Franco per post f. 2 35 4. portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. Het heeft lang geduurd, doch er ligt nu een plan van B. en W. tot demping van 't Levendaal kant en klaar! De voorstellen zijn afgekomen en de raad heeft nu maar ja te zeggen en een hartewensch van onze goede Sleutelstad kan in vervulling gaan. Reeds in 1923 is ernstig gesproken over deze demping en hebben wij in het koor van degenen, die een lans daarvoor bra ken, dapper medegestreden. Toen gaven B. en W. de voorkeur aan demping der Mare, welk voorstel echter werd verwor pen. Uit den treure hebben wij destijds al betoogd, dat het Levendaal moest voor gaan, maar tenslotte hebben wij toch de vlag moeten strijken en 011s neer moeten leggen bij uitstel, daar het rioleeringstel- sel voor die omgeving nog niet gereed was en, zoo lang dit niet het geval was, de vrees gerechtvaardigd mocht heeten, dat Rapenburg en Steenschuur zouden wor den. wat het Levendaal was en is: een modderpoel in strijd met de eerste begin selen van hygiëne! Dit laatste te rlskeeren, durfden ook wij niet; zoo zou Lelden im mers kans hebben geloopen, om te verliezen één van zijn glorie- en glanspunten, het onvolprezen Rapenburg. Schoorvoetend hebben wij ons toen neergelegd bij onver mijdelijk uitstel, echter aandringend op zooveel mogelijk bespoediging, daar de situatie op zich zelve was een aanfluiting van moderne stadsbegrippen op het ter rein der volksgezondheid en demping bovendien de oplossing zou brengen- in het moeilijke vraagstuk van het verkeer over de meer dan overvoerde Hoogewoerd. Ons geduld is op zwaren proef gesteld. Elf jaren zou het duren, voor eindelijk ernst werd gemaakt met dit werk van be sliste noodzakelijkheid, trots herhaalde aanmaningen, voorstellen uit den raad, adressen van belanghebbendenMaar laat ons het verleden laten rusten, wat helpt napraten, vooral nu er reden Is tot juichen: er ligt een plan gereed! Ongetwijfeld gaat een schilderachtig stukje oud stadsschoon met het Leven daal verloren, doch dit is onafwendbaar, gelet op de vervuiling en geurverspreiding van deze gracht. De hygiëne en de volks gezondheid eischen op de meest pertinente wijze de demping. Men mag het betreuren, doch het Is niet anders. Wanneer wij thans het plan van B. en W. nader willen bezien, dan zij op den voorgrond gesteld, dat wij „im groszen Ganzen" dit plan beschouwen als één en ondeelbaar, m.a.w. dat slechts bij uiterste noodzaak daaraan mag worden getornd. Het plan de campagne der demping, de kostenberekening, de uitvoering in werk- verschafing met rijkssubsidie en tenslotte de z.g. „baatbelasting", het zijn de vier groote punten, die in nauw onderling ver band met elkaar staan en ernstig tornen aan één, brengt de andere in gevaar. Hoewel wij ons kunnen voorstellen, dat ten aanzien van onderdeden bezwaren kunnen worden te berde gebracht in meni gerlei opzicht. Men stelle wenwel daar naast, dat de tijden van het oogenblik dwingen tot de grootste zuinigheid en voorzichtigheid. Dat er, deze beide be trachtend, nu kans bestaat op de verwe zenlijking van een der aangelegenheden, waarop de Leidsche burgerij met smart zit te wachten, zie, dat stemt tot verheugenis en laat dit er toe leiden, heen te stappen over vele der aan te voeren bezwaren. Wij leven in een periode van offers ten bate van het algemeen en daarmede kan niet genoeg rekening worden gehouden. Men beschouwe het plan van B. en W. als een compromis tusschen de wenschelijkheid en de mogelijkheid van de uitvoering, waarbij over veel moet worden heengestapt, dat anders als voorwaarde zou mogen worden gesteld. Men late vooral ook de volle aan dacht vallen op het cachet van werkver schaffing, aan de uitvoering verbonden! Ook al zou men op zichzelf de loonen mis schien gaarne iets hooger hebben zien ge steld! Met het oog op de regeeringssubsi- dle zal dit echter niet doenlijk zijn en deze mag men o.i. niet loslaten. Het is ln dit licht, dat ook wij het plan van B. en W. onder de loupe hebben ge nomen, met de conclusie, dat wij het in zijn geheel aanvaardbaar oordeelen, uitge zonderd op één punt: de „trechter" tus schen Vestebrug en Plantagebrug, waarvan wij Zaterdag J.l. reeds een overzichtsfoto gaven. De demping van het Levendaal heeft immers tevens de bedoeling, den zoo ver kregen weg te maken tot een gTooten ver keersweg, waarlangs waarschijnlijk alle verkeer, ln ieder geval een zeer groot deel van het verkeer op Utrecht zal worden .ge leid. Niet geheel duidelijk is n.l. ln het stuk van B .en W. of het de bedoeling is, alle verkeer langs het Levendaal te voeren, dan wel alleen het verkeer naar Utrecht, ter wijl het verkeer van Utrecht dan de Hoo gewoerd blijft volgen. Vermoedelijk ligt het eerste in het voornemen, waar toch wordt gezegd: „aangezien het gedempte Levendaal de functie zal verkrijgen van deel uit te maken van de verbinding Oost-West (H.-Rijndijk-Haagweg) door de stad en als zoodanig derhalve in de plaats zal treden van de Hoogewoerd", terwijl later wordt verklaard: ,.De rijweg bezit voldoende ruimte voor dubbel tram verkeer, terwijl daarnaast nog voldoende ■ruime rijbanen overblijven voor het an dere rijverkeer". Maar zelfs bij een één-richtingsverkeer over het Levendaal beteekent genoemde trechter het scheppen van een ernstig gevaar, hetgeen natuurlijk nog verergert bij overbrenging daarheen van het volle dige verkeer. Gemaakt wordt een prach tige weg van een breedte van 20,5 M. (van Barbara-brug tot Geeregracht)van 26 M. (van Geeregracht4e Binnenvestgracht) en van 15 M. (van Plantagebrug-Utrecht- schebrug) en opeens daartusschen een weg van 6.5 M. breedte tusschen Veste brug en Plantagebrug! Dat is beslist le vensgevaarlijk. vooral bij de intensiviteit van het zich nog dagelijks uitbreidend snelverkeer. En dan daarnaast nog de tramNeen, dat mag o.i. niet worden geaccepteerd, speciaal niet, waar de op lossing betrekkelijk eenvoudig Is. Men kan toch volstaan met amoveering van één huis aan het Plantsoen, links (gere kend vanaf de Korevaarstraat) en den aankoop van den tuin van het huls rechts aan het Plantsoen! Een en ander zal de kosten doen stijgen, doch o.i. niet zoo be duidend, dat daarvoor de demping voor een deel illusoir mag worden gemaakt, wat het nuttig effect aanbelangt. Men bespaart daardoor tevens de kos ten van een verkeersagent, die anders bij dezen trechter geposteerd dient te worden, wil men ernstige ongevallen voorkomen om maar niet te spreken van stagnaties van korteren of langeren duur. Het laten bestaan van het verkeers-ob- stakel van een dergelijken trechter is on houdbaar. Zooals gezegd, overigens lijkt ons het plan van B. en W. te aanvaarden. Te ver kiezen was geweest ook de demping van het stukje Barbarabrug-Steenschuur en het nog iets breeder maken van de Utrechtsche Brug dan de voorgestelde 20 M., waar het verkeer zich ongetwijfeld zal blijven uitbreiden, evenals het afronden van de bocht Korevaarstraat, maar dit zijn wenschen, die later te verwezenlijken zijn, als de tijden zullen zijn verbeterd. Men moet nu genoegen nemen met het hoog- noodzakelijke, vooral als het betere uit het goede ten allen tijde nog kan voort vloeien, zooals hier het geval ls. Doch de „trechter" diene opgeruimd. «iiiiiilliiliiniiiilii 11111111111111111111111111 De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. iHllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllü'llll'l!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!""""""® Foto H. JONKER, Leiden Dê leerlingen van de school der Eerste Leidsche Schoolvereeniging in het Noord- einde hebben Maandag en gisteren in de voormalige Kweekschool voor Zeevaart een openbare les gegeven, zeer tot genoegen van toeschouwers en uitvoerenden. Dansen vormden, zooals onze foto laat zien, een der voornaamste onderdeelen yao het .programma. GOUDEN DOCTORATEN. Dinsdag 3 Juli zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. R. A. Vogelsang, advocaat en procureur te Utrecht en mr. F. J, G. van Tricht te Bennebroek, oud-kanton rechter te Enschede, aan de Leidsche Universiteit promoveerde in de rechts wetenschappen. Woensdg 4 Juli zal mr. A. C Pieren, advocaat en procureur te Amsterdam, hetzelfde feit herdenken. 0 DE KOOIKAPEL. De opening vastgesteld op 12 Juli. Het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. In wijk VIII, de Kooikapel, nadert zijn voltooiing. Uitwendig is het gebouw zoo goed als gereed en ook aan het in wendige wordt de laatste hand gelegd. In het woonhuis van den wijkpredikant, ds. Joh. W. Groot Enzerink heerscht, zooals begrijpelijk, de laatste weken voor den grooten dag van opening groot drukte. De offlcieele opening, aanvankelijk vastgesteld op 13 Juli, is bij nader inzien bepaald op Donderdagavond, 12 Juli, om halfacht. Deze plechtigheid, die alleen voor genoodigden toegankelijk is, staat onder leiding van ds. Joh. W. Groot Enzerink terwijl dr. W. Th. Boissevain als praeses van den kerkeraad de inwijdingsplechtig heid zal verrichten. Vrijdagsavonds, d.a.v. is er een bijeen komst, welke alleen toegankelijk zal zijn voor hen, die bijgedragen hebben aan de totstandkoming van den bouw, terwijl Zondagochtend, 15 Juli, de eerste gods dienstoefening in de nieuwe kapel zal wor den gehouden. 0 TERUGKEER VAN 6 R. V. A. Gistermiddag ongeveer 2 uur, arriveerde met ongeveer anderhalf uur vertraging de extra militaire trein van 6 R.V.A. uit de Legerplaats Oldenbroek, waarheen het 11 Juni was vertrokken. De extra trein vervoerde 12 kanonnen, 6 caissons. 100 paarden en 100 rijwielen. In de extra rijtuigen die aan den trein ge haakt waren werden vervoerd 3 hoofd officieren, 24 officieren en 225 manschap pen. De aankomst van den trein aan den Haagweg trok veel belangstelling. EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM. Geslaagd voor diploma B mej. M. Fon tein alhier en de heeren D. E. Bosselaar, G. de Witte en L. Yntema, allen alhier en A. A, Moolenburgh te Oegstgeest. Afgewe zen één candidaat. Met 2 candidaten wordt het examen voortgezet. Na voortgezet examen zijn nog geslaagd voor diploma B de heeren A. Seret en P. Wijnnobel. alhier, D. H. Pluim Mentz te Oegstgeest en C. K. Adolfs te Voorschoten. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Buitengewone ledenvergadering van de afdeeling Leiden. In de Jacoba-zaal van Hotel „Den Burcht" hield gisteravond de afdeeling Leiden en Omstreken van de Holl. Maat schappij van Landbouw een buitengewone ledenvergadering onder presidium van den heer C. Bakker. Tegen 8 uur werd deze goed bezochte bijeenkomst geopend, waarna de secre taris, dr. Ubbels, de notulen der vorige vergadering voorlas. Van het bestuurslid den heer D. van Sillevoldt was een schrijven van verhin dering ingekomen. De heeren Bakker en de Graaf brachten vervolgens verslag uit van hun bezoek als afgevaardigden naar de Algem. Vergade ring te Amsterdam op 23 Mei, welke ver gadering hoofdzakelijk behandeling van de crisis-aangelegenheden betrof. Veel nieuws op dat gebied heeft deze Alg. Vergadering niet opgeleverd. Vervolgens Ingekomen stukken van het hoofdbestuur tot uitnoodiging aan de af- deelingsbesturen tot bijwonen van een ver gadering tot samenstelling van districts commissies in Zuid-Holland, tot het hel pen uitvoeren der Landbouwcrlsiswet 1933. Het district Leiden zal alsdan bevatten: Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Oegst geest en Leiden. Momenteel zullen ver moedelijk zuivel en bloembollen nog bui ten deze maatregelen vallen. Deze vergadering zal worden gehouden op 5 Juli e.k. des avonds in Hotel „Cen traal" alhier. Als candidaat voor de com missie wordt gesteld de heer C Bakker. Alsdan komt in behandeling het idee de export van de zware varkens zooveel mogelijk te trachten te behouden nu de af zet van lichte varkens (bacon) moeilijk wordt. Hierdoor zou de zwaarmesterij in Zuid-Holland kunnen worden behouden. Na eenige discussie en toelichting van goed Ingelichte zijde wordt besloten het Hoofd bestuur met een en ander in kennis te stellen. In de daarop volgende rondvraag kwa men nog eenige punten ln behandeling waarop sluiting volgde tegen 11 uur. o KATH. JONGENS CENTRALE. Het gewestelijk Fornler der Kathol. Jon gens Centrale (K.J.C.) district Leiden, zal gehouden worden op Zondag 8 Juli a.s. op het sportterrein der voetbalvereeniging S M. C. te Warmond. Omstreeks 1 uur zullen de deelnemers uit verschillende ge meenten die gemeente binnenkomen, met trommen en vlaggen en gezamenlijk naar •t sportterrein marcheeren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: G. Burger Jr., Jullanastraat 35, Alphen a. d. Rijn; groentenhandel. Wijzigingen: Tokio, Gebrs. de Jong, Voorstraat 52, Katwijk aZee; boekhandel en huish. artikelen. Wijziging handelsnaam in Han delsonderneming „Tokio". Vestiging filiaal Tarbotstraat 1, Katwijk. Kaashandel „Den Tol", N. J. Verkley v.h. J. van der Linden. Pr. Hendrikstraat 96, Alphen a. d Rijn. Vestiging filiaal (winkel in zuiverprod.) Pr. Hendrikstraat 126. Al phen a. d. Rijn, 0. d. naam Zuiveihuis Den Tol. De Ridder's Woninginrichting en Manu- facturenhandel. Prins Hendrikstraat 184, Alphen ad. Rijn. Wijziging handelsnaam ln de Ridder's Woninginrichting en Al- phensch Tricotagehuis. Naamlooze Vennootschap „Stoommeel- molen en Handel in Koloniale waren, voor heen Arie Verduyn", Hooftstraat 275, Al phen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in N.V. v.h. Arie Verduyn, Uittredend directeur H. Verduyn, dd. 24 Juni 1934. Uittredend commissaris F. M Verduyn en K. Kempe, dd. 24 Juni 1934. Nieuwe directeur F. M Verduyn. Lisse. Nieuwe commissaris F. M. Verduyn Czn., Lisse. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JUNI 1934. Zagen, portemonnaies, sleutels, bon boekje voor ritueel vleesch, gewichten, ro- zenkranzen, gummidop van motorhoorn, boodschappentasch, dameskouzen en sok ken, onderdeel meetinstrument, belasting plaatjes, tabakszak, handschoenen, acte- tasschen, jongensjas, zeemlederen lap, pakje inhoudende sporthemden, steekwa- gen, kinderfietsje, vulpenhouders, tram abonnement, sportcostuum, sigarettenko ker, kinderjurkje, speld met rood steentje, autostep, hangslot met sleutel, bril, zak messen, kinderfietsje, vischnet met tuig, handzaag, cano, handwagen, zilveren broche, 2 ladders, zeiltje, colbertjasje. 2 damesringen, 4 damestasschen, 1 radia- teurdop, 1 schortje, kettinkje met medail les, mantelceintuur, notitieboekje, kerk- koekje, dameshoed, knot wol, muts, fiets pomp, dekkleed, handdoek, zonnebril, pad- vindersfluit, damesarmbandhorloge. Gevonden in de Electrische Tram (stads lijn) Zilveren speld, vulpen, portemennaie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. De brigadier van politie L. J. Huys zal op 1 Juli a.s. den dienst met pensioen verlaten. Morgenmiddag om kwart voor drie zal hij in de theoriezaal van het po litiebureau afscheid van het korps nemen. Onder begunstiging van vrij goed weer en onder zeer groote belangstelling heeft gisteravond het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap in den theetuin van „Oud- Hortuszicht" een concert gegeven. Onder de bekwame leiding van den heer Bolder- dijk werd een aantrekkelijk programma ten gehoore gebracht, waarnaar met groo te aandacht is geluisterd. De stilte tijdens en het applaus na de verschillende nummers bewees, dat het gebodene op prijs werd gesteld. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen mej. M. B.Van E„ die uit het Venduhuis eenige schilderijtjes had ontvreemd. Gisteravond omstreeks halfzes is op de Hoogewoerd een personen-auto, waarin behalve de chauffeur C. J. C., de dames W. en T. gezeten waren, tegen een stil staande autobus gebotst. Door den schok vlogen de beide dames met haar hoofd door de tusschenruit. waardoor zij vrij ernstige snijwonden bekwamen De Eerste Hulpdienst verbond de dames en droeg hen daarna over aan de zorgen van den huis dokter. De chauffeur bekwam geen lelseL GEBOREN. Cornelia, d. van A. van Winkel en J. C. Buis; Elisebeth Juliane Agnes, d. van J. P. Kok en E, J. J. Bohnen; Alie, d. van H. Nagtegaal en P. Perfors; Helena, d, van L. Duister en E. Feeleus; Pieter, z. van J. Hoogenbrug en C. Verweij Johannes Her- manus. z. van H. A. Hooijmans en M. G. A. v. d. Ham; Franciscus Maria. z. van H. Habraken en M. Offerman; Wilhelmina Cornelia, d. van J. A. v. d. Berg en P. Smit. ONDERTROUWD. J. W. Stassen, wedn. 38 jaar en A. L. Riemens, jd. 26 jaar Th. J. M, Baijer, jm., 37 jaar en M. C. van Noort, jd„ 25 j. GEHUWD P. J. van Berkel, jm. en S. M. de Laaf, jd. J. A. Biesjot, jm. en C. Gordijn. Jd. A. P. Dozjj, jm. en P. Mooten, jd. Ch. A. J. Godthelp, jm. en H. Th. Link, jd. J. J. Honsbeek, jm. en S. M. van Duuren, jd. M. Joon, jm. en A. Stikke- lorum, jd. J. Kukler, wedn. en H. Stoof wede H. Neuteboom, jm. en G. Martijn, jd. -M. J. V. d. Reek, jm. en M. Kuijven- hoven, jd. J. Plantfeber, wedn. en J. Kruit, wede. OVERLEDEN. C. Ruigrok-Lubbe, vr., 74 jaar P. M. Bik-Jacobs, wed., 63 jaar. 1 BINNENLAND. Minister Steenberghe opende heden de tentoonstelling „Stad Tilburg." (Binnen land, 3e Blad.) De Eerste Kamer heeft heden aange nomen het 60-millioen-plan inzake werk verruiming. (Ie Blad). De Nederl. Aannemersbond over het voorstel tot fusie met den Patroonsbond. (Binnenland, 3e Blad.) Vergadering der Prov. Staten van Zuid- Holland. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad.) Ons parlementair overzicht. (3e Blad.) Voor de Amstrd. Rechtbank is in kort gedin- een zaak behandeld tegen 'n Leid- schei tandarts. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Een Duitsche nota aan Amerika inzake de oorlogsschulden. (Buitenl., le Blad.) Een mijnconferentie te Genève mislukt, (Buitenland, le Blad.) In Duitschland wederom diverse rede voeringen. (Buitenland, le Blad.) Een demonstratie tegen de Heimwehr in Oostenrijk. (Buitenl., le Blad.) Hitier tegeD ontbinding van den Stahlhelm. (Tel,, le Blad). Ernstige ontploffing in een Amerik. springstoffenfabriek. Elf dooden. (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Een zwarte dag der historie Engelsche nota inzake de schulden Mislukte Mijn-conferentie. Heden gedenken we twee feiten: ten eerste de moord op aartshertog Franz Ferdinand en zijn gemalin, hertogin So phie von Hohenberg, te Serajewo in 1914, die den wereldoorlog! zou ontketenen en ten tweede het sluiten van den vrede van Versailles in 1919. 't Zijn twee zwarte gedenkdagen in de historie! Zij liggen nog te versch in het geheugen om er dieper op in te gaan Engeland heeft gisteren geantwoord op de laatste nota van Roosevelt Inzake de oorlogsschulden. In dit antwoord wordt o.m. het volgende gezegd: le. De Britsche regeering heeft in haar nota van 4 Juni niet gezegd, dat de terug betaling van de Britsche oorlogsschulden wettelijk ondergeschikt is aan de terug betaling van de jegens Engeland aange gane schulden. 2e. Wat betreft de voorstellen inzake betalingen in natura, herinnert de Brit sche regeering er aan, dat de ervaringen met de Duitsche herstellingen hebbeft aangetoond, dat de transfermoeilijkheden door een systeem van leveranties in na tura niet worden opgelost. Inderdaad zouden de economische be zwaren tegen betaling in geld evenzeer gelden tegen betaling met leveranties in natura, tenzij deze leveranties uitsluitend zouden bestaan uit inheemsche producten van de debiteurstaten en tenzij deze leve ranties door de crediteurstaten zouden worden aangenomen en verbruikt, boven het normale kwantum der producten, welke, in het gewone handelsverkeer, van de debiteurstaten worden betrokken. Indien Engeland voor de artikelen, welke het in het gewone handelsverkeer uitvoert, niet zou worden betaald, zouden zijn geldelijke middelen voor aankoop van katoen en andere Amerikaansche waren nog verder dalen. Ofschoon dus de Engelsche regeering niet ongeneigd is. nogmaals de mogelijk heden van verwezenlijking van het Ame rikaansche voorstel nader te bestudeeren, moet zij toch thans verklaren, dat zij geen enkele methode heeft kunnen ont dekken, welke de goedkeuring van de re geering der Vereenigde Staten zou kun nen verwerven, om het plan in praktijk te brengen. De Britsche regeering is van oordeel, dat het vóór alles noodig zal zijn, het bedrag, dat betaald moet worden, rekening gehou den met alle omstandigheden, vast te stellen en zij zal gaarne de gelegenheid aangrijpen, om de onderhandelingen daarover te hervatten, zoodra de huidige abnormale toestanden een einde zullen hebben genomen, zoodat de situatie gun stiger vooruitzichten op een regeling biedt. De nota is zeer rustig in Amerika ont vangen. Een van de leden van Roosevelt's her- sentrust, Lewis Douglas verklaarde zelfs in een radio-interview, dat indien de bui- tenlandsche mogendheden hun oorlogs schulden hadden betaald, dit waarschijn-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1