75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 26 Juni 1934 Derde Blad No. 22779 GEMEENTEZAKEN. Verbouwingvan het Raadhuis te Leiderdorp Zooals het is en worden zal. BURG. STAND VAN LEIDEN. DE GESTICHTEN. Gelijk bekend, besloot de Baad op 30 Januari 1933 als gevolg van daartoe door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland geoeienden aandrang tot een ver laging van de verpleeggelden van „Ende geest" en „Voorgeest", toen met Inbegrip van de kleeding f.825.per jaar bedra gende, met f.30.per Jaar, zulks met in gang van 1 Januari 1933. De verpleegprijs werd zoodoende gebracht op f. 765.be nevens f.30.voor kleeding, per Jaar. In den loop van het vorige jaar wendden Gedeputeerde Staten zich andermaal tot de besturen van verschillende krankzin nigen- en zwakzinnigengestichten met het verzoek, om ook voor 1934 weder een aan merkelijke verlaging van de verpleeggelden te bevorderen, een verlaging, welke voor „Endegeest" en „Voorgeest" ten minste f. 75.per jaar zou moeten bedragen. Naar hun meening toch maakt de finan- ciëele toestand van de provincie en van de gemeenten een nog verder gaande bezui niging op de uitgaven voor verpleging van arme krankzinnigen en zwakzinnigen tot een zóó gebiedende eisch der noodzakelijk heid, dat de Provincie bij niet gevolgge- ving aan haar verzoek, zij het ook on gaarne, haar subsidie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen en zwakzinnigen zou moeten beperken tot een percentage van een harerzijds redelijk ge- achten verpleegprijs. Gedeputeerde Staten knoopten aan hun verzoek beschouwingen vast omtrent de beginselen, welke bij de exploitatie van inrichtingen als de onder- werpelijke behooren te worden in acht genomen, terwijl zij voorts een aantal maatregelen ter overweging aanbevalen, welke tot bezuiniging op de exploitatie der gestichten zouden kunnen leiden. Het daarop door B. en W. gepleegde schriftelijke en mondelinge overleg met Gedeputeerde Staten heeft ten slotte al thans omtrent de hoofdzaak zelve ver laging van het verpleeggeld met f.75. per jaar, ingaande 1 Januari J.l. tot overeenstemming geleid, waarmede ook voorshands aan de overige wenschen van Gedeputeerde Staten voldoende is tege moetgekomen. De verpleegprijs zal dan vanaf 1 Januari 1934 bedragen: f.700.— per jaar, benevens f.20.voor kleeding. Door deze verlaging zal de begrooting van de gestichten pl.m. f. 50.600.ongunstiger worden. Daarentegen zal door de gemeente aan kosten van verpleging van eigen pa tiënten in „Endegeest" en „Voorgeest" p].m. f. 14.750.worden bespaard, zoodat uiteindelijk de gemeentebegrootlng een som van rond f. 36.000.heeft te dragen. AMENDEMENTEN. Amendementen van de heeren Kuipers, .Verweij en Schiiller: Ondergeteekenden stellen voor in art. 6 sub b van het ontwerp-ambtenarenregle- ment te schrappen de woorden: „met het bedrag van de door hem verschuldigde pensioensbijdragen en" Ondergeteekenden stellen voor art. 16 van het ontwerp-ambtenarenreglement aan te vullen met het volgende 3e lid: „In ontstane vacatures wordt zooveel mogelijk door benoeming uit het personeel van den betrokken dienst, respectievelijk uit het overig gemeentepersoneel voorzien. Ondergeteekenden stellen voor na art. 16 een nieuw artikel van den volgenden In houd op te nemen: „Wanneer iemand, met wien een burger rechtelijke arbeidsovereenkomst is geslo ten, gedurende een tijdsverloop van meer ■dan twee jaren achtereenvolgens met werkzaamheden is belast, wordt hem als nog een aanstelling in tijdelijken dienst uitgereikt, gerekend met ingang van den dag, waarop de arbeidsovereenkomst is aangevangen". Ondergeteekenden stellen voor in art. 29 van het ontwerp-ambtenarenreglement het 3e lid te schrappen. Ondergeteekenden stellen voor art. 30 van het ontwerp-ambtenarenreglement aldus te doen luiden: 1. De normale arbeidsduur van de amb tenaren bedraagt niet meer dan 8% uur per dag en 48 uur per week. 2. De normale arbeidsduur van ambte naren, die in afwisselenden dienst zijn be draagt per week gemiddeld 48 uur, bere kent over een tijdvak, waarin een volledige periode van het ploegenstelsel is vervuld. Ondergeteekenden stellen voor in art. 31 van het ontwerp-ambtenarenreglement de volgende wijzigingen aan te brengen: De normale arbeidsduur van de werk lieden bedraagt: avoor hen, die in afwisselenden dienst zijn per week gemiddeld 48 uur berekent over een tijdvak, waarin een volledige periode van het ploegenstelsel is vervuld. b. in het voorstel van B. en W. te doen vervallen de woorden: „en niet behooren tot de in het 2e lid bedoelde werklieden", lid. 2. te doen vervallen. Ondergeteekenden stellen voor in art. 32 van het ontwerp-ambtenarenreglement na sub b in lid 2 als sub c op te nemen: „dat voor geen ambtenaar meer dan 26 Zondagen (feestdagen niet inbegrepen) binnen den diensttijd vallen". Ondergeteekenden stellen voor in het ontwerp-ambtenaren-reglement art. 41 lid 2 aldus te lezen: „Met afwijking van het bepaalde in het le lid wordt aan de havenrechercheurs en de brugwachters voor elk uur opgedragen dienst buiten hun gewonen werktijd een geldelijke vergoeding toegekend, berekent op dezelfde wijze als in art. 42 voor de werklieden is geregeld". Ondergeteekenden stellen voor in art. 42 van het ontwerp-ambtenaren-reglement sub a en b van lid 2 te doen vervallen en in plaats daarvan te lezen: a. voor uren, vallende tusschen 6 uur 's morgens en 10 uur 's avonds, het uur loon, verhoogd met 5%. b. voor arbeid op den vrijen Zaterdag- iniddag, het uurloon, verhoogd met 50%. In sub d worde na „Zondagen" inge voegd „en feestdagen", Ondergeteekenden stellen voor ln art. 51 lid 2 m „12 werkdagen" te wijzigen ln „14 werkdagen". Ondergeteekenden stellen voor ln art. 52, 2e lid van het ontwerp-ambtenarenregle ment de woorden „3 maanden" te wijzigen in „6 maanden". Ondergeteekenden stellen voor ln art. 75 lid 1 de bepaling sub. e te schrappen. Ondergeteekenden stellen voor aan art. 80 van het ontwerp-ambtenarenreglement een 2e lid toe te voegen: „Wanneer bij sollicitatie van den ambte naar naar een andere betrekking afschrift moet worden overgelegd van de straflijst van den ambtenaar, worden daarbij alleen de straffen van de laatste drie Jaren ver meld". Ondergeteekenden stellen voor ln art. 84 van het ontwerp-ambtenarenreglement te doen vervallen in lid 1 het bepaalde onder sub c, 1 en J. Sub f aan te vullen met de volgende be paling: „deze ongeschiktheid moet blijken uit de beslissing van den pensioenraad of van den Centralen raad van Beroep, bedoeld in de Pensioenwet 1922 (Staatsblad No. 240). Ondergeteekenden stellen voor over te gaan tot de Instelling van een plaatselijk scheidsgerecht. 0 Amendementen van den heer v. Weizen: Ondergeteekende stelt voor om art. 30 sub a Hoofdstuk IV van het ontwerp amb tenaren en werkliedenreglement te lezen inplaats van ten hoogste 9 uur per etmaal en 54 uur per week; ten hoogste 8 uur per etmaal en 45 uur per week. Ondergeteekende stelt voor om Art. 30 sub b Hoofdstuk IV van het ontwerp amb tenaren en werklieden reglement te lezen ln plaats van ten hoogste 10 uur per et maal en gemiddeld niet meer dan 55 uur per week; ten hoogste 8 A 9 uur per etmaal en ge middeld niet meer dan 48 uur per week. Ondergeteekende stelt voor om Art. 312 Hoofdstuk IV van het ontwerp amb tenaren en werkliedenreglement laatste alinea aldus te lezen; vast te stellen op ten hoogste 8 A 9 uur per etmaal en ten hoogste 48 uur per week. 0 0 Amendement van den heer Bosman: Ondergeteekende stelt voor ln art. 59 van het ontwerp-ambtenarenreglement, de volgende wijzigingen aan te brengen: le. In het eerste lid sub a, b en c tel kens in plaats van „zijn gewone wedde" te lezen: „80% van zijn gewone wedde": en ln plaats van 2/3 gedeelten te lezen 60%. 2e. In het tweede lid Inplaats van „2/3 gedeelten" te lezen 60%. Amendement van den heer Eikerbout: Ondergeteekende stelt voor Art. 42 ali nea 2 onder a te doen vervallen; voor b te lezen: a „voor uren, aanslui tende aan den gewonen werktijd en niet vallende onder c voor elk uur het uurloon, verhoogd met 25%." Amendement van de heeren Beeken- kenkamp, Van Es. Wilmer en Wilbrink: In art. 6, letter d, in te voegen na „tweeden Pinksterdag",: „den verjaardag van het hoofd van het regeerend vorstenhuis". Amendement van de heeren Beekenkamp Van Es, Lombert en Van der Reljden: Aan art. 16 worde een derde lid toege- voeed 3. Wanneer zich bij de sollicitanten voor een vacante betrekking een ambtenaar werkman bevindt, die reeds in dienst der gemeente Leiden is, geniet deze, wanneer hij overigens in bekwaamheid, geschikt heid en ijver gelijk staat met anderen en zich geen redenen van dienstbelang daar tegen verzetten, de voorkeur. Amendementen van de heeren Beeken kamp, Van Es, Wilmer en Van d. Reijden: Aan artikel 22, lid 2, toe te voegen de woorden: „Bij het verhoor en eventueel in hoo- ger beroep kan de ambtenaar/werkman zich doen bijstaan door een raadsman." Aan art. 77 lid 1 worde toegevoegd: „Bij het verhoor kan de ambtenaar werkman zich laten bijstaan door een raadsman. Amendement van de heeren Wilmer, Beekenkamp en Wilbrink: Ondergeteekenden stellen voor ln art. 87 lid 2 in plaats van „vijf" te lezen „twee." Amendement van de heeren Wilbrink, Eikerbout en Bergers: Ondergeteekenden stellen voor aan Art. 49 een zesde lid toe te voegen. Een ambtenaar werkman die wegens invaliditeit voor den pensioengerechtigden leeftijd wordt ontslagen zal een uitkeering ontvangen gelijkstaande met 6 weken salaris. Amendement van de heeren Gosllnga, Van Es, Eikerbout, Beekenkamp, Wilbrink en Bergers: Ondergeteekenden stellen voor te doen vervallen het 2e lid van art. 75 (voorwaar delijke oplegging van straf). Amendement van de heeren Wilmer, Bergers. Wilbrink, Beekenkamp, Lombert en Van Tol: Ondergeteekenden hebben de eer aan den Raad voor te stellen aan art. 49 het volgende nieuwe lid toe te voegen: „Bij overlijden van een, ambtenaar, die tijdelijk is aangesteld en die een weduwe of kinderen jonger dan 18 jaar achterlaat, of kostwinner is voor zijn ouders of voor zijn broeders of zusters, jonger dan 18 jaar, wordt aan deze een uitkeering gege ven. ten bedrage van een week wedde van iedere volle maand, dat de ambtenaar laatstelijk ln onafgebroken dienst der ge meente is geweest, met een minimum van 4 weken en een maximum van 3 maan den." BOTSING TUSSCHEN AUTO EN AUTOBUS. Tal van gewonden. Op den rijksstraatweg te Soesterberg le gistermiddag een autobus tegen een auto gereden. De autobus, bestuurd door P. van Dijk uit Utrecht kwam uit de richting Amers foort. Bij Soesterberg wilde plotseling de auto van dr. de Boer uit Soesterberg, die voor de autobus uitreed, den weg over 6teken, doch volgens ooggetuigen zou dr. de Boer te laat de richtingaanwijzer heb ben uitgestoken. Hierdoor was de botsing tuschen bus en auto niet meer te ver mijden. Wel heeft van Dijk nog sterk ge remd, maar met flinke kracht kwamen de wagens tegen elkaar. De auto van dr. De Boer werd totaal vernield. In deze wagen zaten twee personen, nJ. dr. de Boer zelf en zijn 32 jarige neef uit Overveen, zekere R. J. Sinia. Dr. de Boer werd vrij ernstig gewond, om, liep hij een hoofdwonde op. Hij kon naar zijn woning worden overgebracht, doch mocht gister avond nog niet voor het onderzoek gehoord worden. Levensgevaar bestaat er evenwel niet. Zijn neef werd eveneens gekwetst en is ook naar de woning van dr. de Boer overgebracht, In de bus zaten in totaal ongeveer 25 personen, die een uitstapje maakten ln de omgeving van Utrecht. Allen zijn afkom stig uit het Noordelijk deel van ons land. Het ergst waxen twee dames uit de bus er aan toe, nJ. mevTouw P. Wolf, 52 jaar oud. woonachtig te Groningen. In ernsti- gen toestand werd zD naax het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort overge bracht. Haar toestand baart zorg, evenals die van haar zuster mevr. L. Valk uit Wllder- vank, oud 46 jaar. Mevr. V. heeft een ern stige hoofdwonde bekomen, terwijl mevr. W. een zware hersenschudding opliep. Behalve deze belde slachtoffers zijn nog in het ziekenhuis opgenomen zekere M. de Wit uit Nlezyl (gem, Grijpskerk), die een ernstige hoofdwonde opliep. Ook de bestuurder-mede-eigenaar van de bus van Dijk moest worden opgenomen, ook hij had een hoofdwonde en snijwonden aan andere lichaamsdeelen gekregen. Tenslotte is er nog een zevende slachtoffer, m.l. de soldaat J. Pluvier van het 3e bataljon veldartille rie uit Utrecht, die na voorloopig in het ziekenhuis „De Lichtenberg" verbonden te zijn, naar Utrecht kon worden vervoerd ter verdere verpleging. Van de andere inzittenden uit de bus bekwamen enkelen zeer lichte kwetsuren in den vorm van builen en schrammen, terwijl natuurlijk de schrik velen te pak ken had. o DE BLIKSEM INGESLAGEN. Eenlge huizen afgebrand. Tijdens het kort maar hevig onweer dat gistermiddag omstreeks half twee in de omgeving van Breiikelen woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerenwoning, bewoond door D. Korver, in de buurtschap Otterspoorbroek. De bliksem kwam midden op het gebouw neer en omdat het met riet gedekt was verspreidde zich het vuur snel naar twee kanten. Voordat de hevig ge schrokken bewoners wisten wat er eigenlijk aan de hand was stond het heele rieten dak van het onde huis in lichte laaie. Inmiddels waren de buren al komen toe snellen en met vereende krachten werd begonnen het huis leeg te dragen. Onder hand was er een gegaan naar het dorp om de brandweer te waarschuwen, hetgeen hoop tijd kostte. Een kwartier na den brand begon pas de torenklok te luiden. Toen de brandweer op de plaats des on- heils was aangekomen was het dak al weg gebrand. Met vier stralen werd het vuur bestreden en het was al heel gauw ge- bluscht. Van het huis bleven alleen de muren nog overeind, maar bij het nablus- schen werden deze gedeeltelijk omverge haald. Van den inboedel kon gelukkig veel gered worden. Het huis was laag ver zekerd. Gistermiddag heeft boven Almelo een kort, doch hevig onweer gewoed, tijdens hetwelk de bliksem insloeg in de hoeve van den landbouwer J. H. Klelsen, terwijl het gezin aan tafel zat. In het huis ont stond een begin van brand, dat evenwel spoedig gebluscbt kon worden, doch een groote schuur ging in de vlam men op, waarbij 21 varkens in de vlammen omkwamen. Groote voorraden hooi en stroo benevens gereedschappen verbrand den. De brandweer van Almelo moest zich bepalen tot het voorkomen van uitbreiding van den brand. De schade wordt door verzekering gedekt. UIT DE CABINE GESLINGERD. Chauffeur aan de gevolgen overleden. In de buurtschap Reutum onder de ge meente Tubbergen heeft een doodelljk ongeluk plaats gehad. Wegens de warmte had de chauffeur van een vracht-auto, uit de cabine een deur genomen teneinde meer frissche lucht te kunnen verkrijgen. Op den grooten verkeersweg in Reutum vlei H. afkomstig uit Enschedé uit de auto met het gevolg dat hij een schedelfractuur op liep. Hij werd in een nabij staande wo ning binnen gedragen, alwaar hij gisteren nacht is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den straatweg Wuelfrath—Mettmann in het Rijnland, een motorwagen met zijspan in botsing gekomen met een per sonenauto. De motor reed met zoo'n vaart, dat de auto over den kop sloeg en met de wielen naar boven bleef liggen. De motor werd volkomen verwoest. De motorrijder stierf eenige uren later. De duo-passagier werd zwaar gewond; van de inzittenden van de auto werden twee vrouwen zwaar gewond, een man kreeg lichtere verwon dingen. DE TEGENWOORDIGE, OUDERWETSCHE VOORGEVEL. DE NIEUWE VOORGEVEL MET REEDS BESTAANDE AMBTSWONING VAN DEN BURGEMEESTER, DIE ZICHTBAAR WORDEN ZAL. Bovenstaande teekeningen, schaal 1-100 geven weer het bestaande raadhuis te Leiderdorp en zooals dit na de door ons gemelde verbouwing zal worden. Door deze verbouwing vervalt het gedeelte ter lin kerzijde van den ingang van 't oude ge bouw, thans secretarie, waardoor de reeds bestaande ambtswoning v d. burgemeester van den hoofdweg te zien zal zijn, terwijl de grens van het nieuwe iets naar rechts wordt verplaatst. Er zal een uitbreiding ontstaan ln de hoogte en in de diepte. Het rechterdeel, begane grond, thans raad zaal, wordt secretarie. Hierachter zal zich bevinden de kamer van den secretaris, terwijl daarachter de trouwzaal zal komen. Momenteel doet de raadzaal als zoodanig dienst. Achter deze vertrekken komt om. de kamer van den burgemeester. De op het bestaande Raadhuis te plaat sen verdieping zal grootendeeis ingenomen worden door een raadzaal met publieke tribune en een commissiekamer. Behalve verdere gemakken worden door deze uitbreiding dus meer verkregen: een trouwzaal, kamer van den secretaris en een commissiekamer. Ook de ambtswoning zal eenige wijzigingen ondergaan. Het oude raadhuis was zeer primitief en onpractlsch ingericht. Verbouwing bleek daarom geen overbodige weelde en boven dien, in verband met de in de laatste jaren snel toenemende bevolking te Leiderdorp, zeer urgent. Gelijk wij rgeds berichtten, ls de ver bouwing van 't Raadhuis, waarmede men dezer dagen zal beginnen, opgedragen aan Gebr. A. en N. Mol te Leiderdorp, onder architectuur van den heer J. Kakes te Zaandam. KROONPRINS MICHAEL MOET HARD BLOKKEN. Kroonprins Michael van Roemenië is hard aan het blokken voor het eind examen van de lagere school. Hij studeert niet alleen, doch met twaalf andere Jongens, die als de verstandigste leerlingen van diverse scholen zijn uitge kozen. Om niet te behoeven onder te doen voor deze leerlingen, moet prins Michael zeer hard werken. Tot het genoegen van zijn vader- koning Carol, was Michael er het vorige Jaar in geslaagd, de tweede te wor den van deze uitgelezen klas. Het denkbeeld, om zijn zoon met andere knappe leerlingen op te voeden, ls afkom stig van den koning zelf, die van meening is. dat tegen den tijd, dat Michael het be wind op zich zal nemen, er een zeer democratisch bestuur zal moeten worden Ingevoerd en dat het daarom goed is, dat de prins thans reeds nauw contact heeft met gewone burgers. ONGEVALLEN IN DE LUCHT. Tijdens een luchtvaart-meeting bij Oslek in Zuid-Slavië is een vliegtuig neer gestort en ln de menigte terecht gekomen. Er zijn 8 dooden te betreuren. Negen personen werden gewond. Op het Engelsche vliegveld Yate in het graafschap Gloucestershire zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst en neer gestort. grie personen werden gedood. GEBOREN. Jacoba Heiltje, dr. van S. H. Munnik en E. v. Eijk Hendrika, dr. van N. H. Bree- develd en B. v. Soest Honka Johanna, dr. van W. F. Streefland en M. J. Wltsen- burg Jakob, zn. van I. v. d. Reijden en J. W. L. Trouwee Hendrikus Bernardus Antonius, zn. van A. J. Hartwijk en A. E. v. d. Geijn Johanna, dr. van B. de Bol ster en K. H. Kauril Maria Johanna Cornelia, dr. van W. A. Schllperoort en M. In 't Veen Petronella Wllhelmina Her- mina, dr. van P. Groenhart en W. A. Flier- man Maria Geertje Adriana, dr. van T, v. Rooyen en J. C. Bol Hendrik, zn. van J. M. Kerlen en F. v. d. Duln Maria Sara, dr. van M. J. Wesselman en S. M. de Vrind Teunis, zn. van A. v. d. Voet en C. v .d. Linden Geertruida, dr. van K. Batelaan en W. Verhoogt Johannes Daniel, zn. van F. D. Noest en J. C. de Wilde Elisabeth Maria, dr. van A. H. Winkelmolen en J. W. Schoenmaker Maria Wllhelmina, dr. van P, Slingerland en F. Dubbelaar. ONDERTROUWD. M. F. Fokkema, jm. 27 J. en A. Chi-, J, Boot, jd. 27 j. 0 GEHUWD. N. v. Duuren, jm. en H. J. Voorbij, jd. J. M. J. Scheerder, jm. en J. M. F. Stum- pel, jd o OVERLEDEN. F. v. d. Mark, m. 71 J. J. van Schoon- derwoerd den Bezemer, m. 68 J. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9