N AT IO N A L E Voor pijnlijke voeten is maar één middel LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 26 Juni 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM betaalt f 10.000 LAND- EN TUINBOUW. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. Prima vakkundig gemaakte schoenen dragen. H. SIM0NIS - HAARLEMMERSTRAAT 138 - TELEF. 699 na 35 jaar of bij Uw eerder overlijden' indien gij van Uw 30M* jaar af. gedurende hoogstens 35 jaar. jaarlijfcs 211.- stort DUITSCHLAND. Nazi-leiders op het propaganda-pad Economische besprekingen met Frankrijk Stahlhelm en S. A. De Nazi-leiders zijn weer druk op het propaganda-pad. Is dat zoo noodlg? Te Essen sprak Rudolf Hess. Hitler's plaats vervanger, die o.a. zeide: Wij zijn toegankelijk voor iedere soort zakelijke critiek, welke in overeenstem ming is met het wezen van het nationaal- socialistische denken, voor zoover zij langs behoorlijken weg naar voren wordt ge bracht. Werkelijke nationaai-socialistlsche lei ders moeten er zorg voor dragen, dat gerechtvaardigde critiek doordringt. Ik verwacht van de leiders van het nationaal- sociallsme, dat zij met open oog en open oor in den hun toevertrouwden kring gaan en alles wat de critiek waard is en door critiek kan worden gewijzigd aan „hoogerhand" zullen melden. De nationaal-soclalisten zijn een groote Dultsche familie. Met trots zien wij: één blijft steeds van alle critiek uitgesloten dat is de Führer. Dat komt. omdat de Führer steeds gelijk heeft en het steeds zal hebben. Thans komt het evenwel niet aan op de critiek, doch op de samenwerking. Misschien acht Hitier het noodig op een goeden dag de beweging weer voort te drijven met revolutlonnaire middelen. Wij staan gereed zijn bevel te ontvangen ln het vertrouwen, dat hij zijn oude revolutlonnalren roept, wanneer het noo dig is en dat hü weet, wanneer het noo dlg is. Adolf Hitler is revolutionnair van groo- ten stijl en blijft dat ook innerlijk. Hij heeft geen krukken noodlg. De nationaal- socialistische revolutie was niet om haar eigen wille noodlg. doch zij was noodlg om der wille van de daden, welke uit haar werden geboren en ln de toekomst zullen geboren worden. Met de Duitsche arbeiders zal de nationaal-socialistische leiding deze daden volbrengen. Te Hamburg sprak Goering. Hij hekelde nog eens het parlementairisme en prees de N. S. D. A. P. Ten aanzien van het herstel der mo narchie zeide Goering. dat deze kwestie op het oogenblik geen rol mocht spelen. Het belang van een huis of een famiKë mocht niet boven het belang der natie faan. „Wij laten het onzen kinderen en leinklnderen over. zich eens den staats vorm te kiezen, die zij Juist achten. Wij levenden hebben Adolf Hitler", riep Goe ring uit. Verder besprak Goering den kerk strijd en zeide, dat geen Duitscher zich Zijn geloof liet voorschrijven. Slechts de Joden, die reeds eenmaal de Duitsche cultuur wilden vernielen, trachten thans nog het buitenland tegen Dultschland op te zetten. Tenslotte eritiseerde Goering nog de buitenlandsche journalisten, die de hun door Duit-schland bewezen gastvrijheid misbruikten door het verspreiden van val- sche berichten. Goerings rede eindigde met een driewerf heil op Adolf Hitler. 0 0 Gisteren zijn te Berlijn de onderhande lingen aangevangen inzake een nieuwe regeling der Duitsch-Fransche economi sche betrekkingen na afloop van het han delsverdrag van 17 Augustus 1927. Ten einde te voorkomen, dat op 30 Juni een toestand intreedt, gedurende welke geen verdrag bestaat en om te vermijden, dat de onderhandelingen zullen worden geschaad door overhaasting, hebben de Duitsche en Fransche regeeringen giste ren na een notawisseling besloten den geldigheidsduur van het verdrag opnieuw met een maand te verlengen, dus tot 31 Juli uit te breiden. Voor zoover het handelsverkeer tusschen de belde landen door middel van contin genten wordt geregeld, zijn voor de maand Juli quota vastgesteld ter hoogte van een derde van de kwartaalscontingenten. Te Eutzin hij Kolberg heeft bij een Zon- newendefeest een Stalflhelm-man den lei der der S.A. Moltzahn met diens eigen dolk zwaar gewond. In verband daarmede ls de plaatselijke afdeellng der Stahlhelm ontbonden. Verdere maatregelen worden verwacht. Het blijft spannen tusschen Stahlhelm en S.A.! Dat komt ook elders tot uiting. Officieel heet het: De grondslag hiervan moet worden ge zocht in een onwelwillende houding der leden van de N.S.D.F.B. tegen de S.A. Daar de leiders van de Stahlhelm te kort zijn geschoten in het handhaven van de ver- eischte discipline, zijn ernstige conflicten voorgekomen. Om te voorkomen, dat het ontoelaat bare gedrag van de N.S.D.F.B. tot inciden ten leidt, heeft de staatspolitie te Koeslln en Stettin voorlooplg een verbod van de N.S.D.F.B. uitgevaardigd. Dit verbod omvat eiken vorm van poli tieke activiteit, openbaar optreden en ver gaderingen. alsook het dragen van uni form of insigne. FRANKRIJK. De regeering wint in de Kamer. De Fransche Kamer heeft gisteren een voorstel inzake de sociale en economische voorzieningen aangenomen in den door de regeerine goedgekeurden vorm. Een amen dement der socialisten, waarin uitvoering van het program nog voor het Kamer-reces weid geeischt, werd met 405 tegen 150 stemmen verworpen, nadat de regeering de vertrouwenskwestie had gesteld. De socialistische Kamerfractie heeft tevens een amendement ingediend op de door de regeering voorgestelde flnancleele hervormingsplannen. De debatten over deze plannen zullen waarschijnlijk de slotwerkzaamheden vormen voor het Kamerreces. ENGELAND. De claeringwet Mislukte aanslag op Gandbi. In het Lagerhuis heeft de kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, bij de indiening in tweede lezing van het Brlt- sche clearingvoorstel o.m. gezegd zich er over te verheugen, dat de uitnoodiging naar Londen te komen door Duitschland is aangenomen. Hij hoopt, dat het verder mogelijk zal zijn een overeenkomst te tref fen, welke een billijke behandeling der Britsdhe obligatiehouders en kooplieden na 1 Juli zal waarborgen. Chamberlain wees er op, dat de tweede clausule Idie betreffende de volmacht den invoer uit zekere landen te oontingenteeren) niet tegen Duitschland of een ander land in het bijzonder is gericht, De Brltsche regee ring heeft geen voorliefde voor het eon- tingenteeringssysteem en zij heeft thans niet de bedoeling dit systeem direct toe te passen op grond van deze clausule. Het gaat de Britsche regeering om een bevre digende oplossing van de beide volgende punten: 1. De volledige betaling op den dienst der Dawes- en Youngleenlng en 2. Geen verschil mag worden gemaakt tusschen de andere crediteuren en de Engelsche. Refereerende aan de Zaterdag gepubli ceerde notawisseling tusschen de regee ringen van Groot-Brittannie en Duitsch land merkte de minister op. dat het door lezen van de nota's de omstandigheden zal duidelijk maken, weike de Britsche regee ring tot haar leedwezen hebben gedwon gen het voorstel in te dienen. Het lijdt geen twijfel dat Duitschlands positie tegenover de buitenlandsche deviezen, welke het noodig heeft ter nakoming van zijn verplichtingen zeer moeilijk is. |n de eerste plaats moet besproken worden of de moeilijkheden zooals door de Duitsche regeering wordt'beweerd in hoofdzaak zijn teweeggebracht door het optreden van het buitenland tegenover Duitschland of zooals door alle buitenlandsche crediteu ren van Duitschland wordt beweerd deze moeilijkheden grootendeels het gevolg zijn van de politiek der Duitsche regee- rrng zelf en in het bijzonder van de politiek der Rijksbank. De Duitsche nota heeft zeer sterk ge wezen op de vermindering der reserves aan goed en deviezen van de Rijksbank. Zij verklaart dat deze reserves zijn opge offerd om betalingen uit de Duitsche ver plichtingen voortvloeiende gestand te doen. Niet minder ls het een feit, dat een groot deel van deze ernstige achteruitgang der Rijksbankreserves het gevolg is van bij zondere maatregelen. Deze maatregelen be staat daarin, dat deviezen zijn voorge schoten om den aankoop van obligaties mogelijk te maken. Deze obligaties werden in Duitschland verkocht, waar een betere prijs kon worden gemaakt. De Rijksbank heeft, naar geconstateerd is, in het half jaar dat 31 Maart j.l. ten einde is geloopen voor niet minder dan 335 millioen R.M. voor dit doel uitgegeven. De voor den aankoop van bonds-scrips en geblokkeerde marken gebruikte devie- zenhoeveelheid is ongeveer viermaal zoo groot als het rentebedrag voor een geheel jaar, voor de beide leeningen of twee maal zooveel als voor de Youngleenlng. Men verwacht van de exporteurs, dat zij deze voorschotten uit de deviezen terug betalen, welke zij voor hun uitvoeren ontvangen. Dit is in feite een verborgen deviezenreserve. Het schijnt zeer zonder ling dat de Duitsche regeering, terwijl zij deze politiek volgt aan de meening vast houdt, dat het onmogelijk is het veel kleinere voor de nakoming der verplich tingen van de Dawes. en Youngieeningen benoodigde bedrag de transfereeren. Het aanbod der Engelsche crediteuren tijdens de Berlijnsche transferonderhandelingen was voor Duitschland buitengewoon gunstig en het komt mij voor, dat de weigering onverstandig was. In ieder geval kan ik niet inzien waarom Duitschland uit economische of flnancleele overwegin gen eenig bezwaar zou kunnen inbrengen. Hoe het ook zij, Duitschland heeft ge weigerd en het gevolg is, dat de betreffen de crediteuren in de verschillende landen zich genoopt hebben gezien maatregelen te overwegen ter bescherming hunner belangen. Chamberlain zeide vervolgens, dat aan het einde der Engelsche nota de Duitsche regeering duidelijk is gemaakt, dat de deur nog steeds openstaat voor verdere onder handelingen. De Duitsche regeering werd uitgenoo- dlgd voor verdere besprekingen vertegen woordigers naar Londen te zenden in de hoop dat de mogelijkheid zal bestaan de toepassing der in de wet vastgelegde vol machten te vermijden. Ik hoop ernstig dat het nog steeds mo gelijk zal zijn eenige overeenkomst tot stand te brengen met de Duitsche autori teiten voor den eersten Juli, waardoor een rechtmatige behandeling voor de Britsche obligatiehouders en de Britsche kooplieden wordt gewaarborgd. Tegelijkertijd kunnen wij evenwel onzen eisch aan het Lagerhuis ons de noodlge volmachten te verleenen niet opschorten in de hoop op een oplossing, welke mis schien ten slotte toch niet kan worden be reikt. De regeering hoopt daarom, dat de clea- ringwet direct alle stadia zal doormaken, opdat zij direct van kracht kan worden verklaard, zoodra de omstandigheden zulks noodig zouden maken. Chamberlain besprak vervolgens de clausules der wet. Het Lagerhuis heeft het ontwerp daarop ln tweede lezing zonder hoofdelijke stem men aangenomen. De Duitsche delegatie, welke gisteren naar Londen vertrok, bestaat uit: Mlnis- terlaldirlgent Dr. Berger, van het Rijks- ministerie van Financiën; Dr. Ulrich van het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken en den directeur der Rijksbank, Blessing. 0 0 Uit Foona wordt gemeld, dat gisteren een bom geworpen is naar een auto, waarin men verwachtte, dat Ghandl zat. Zeven mensehen werden door de bom gewond. Gandhi verscheen eenigen tijd later met een andere auto op de plaats van den aan slag, den ingang van een vergaderzaal, waar een plechtigheid te zijner eere werd gehouden. De politie heeft in verband met dezen aanslag vijf menschen gearresteerd. o BULGARIJE. De strijd tegen de Komitadjee. De Bulgaarsche politie heeft in een kel der ln de omgeving van Sofia, een wapen arsenaal ontdekt, blijkbaar eigendom van de Macedonische revolutlonnalren. Er moeten daar acht duizend geweren, 80 mitrailleurs en 4800 handgranaten, bene vens aanzienlijke voorraden munitie, ge vonden zijn. In verband met deze ontdekking werd een politie-afdeellng gemobiliseerd om huiszoeking te doen in een villa in de buurt van Sofia, waar Vancha Michailoff, zijn geheime residentie heeft. Deze Michailoff is de chef der revolutlon naire partij. Zijn aanhangers noemen hem „den Bulgaarsche koning zonder troon". Zijn echtgenoote ls Menoja Camiota, die eenige jaren geleden ln de Weensche opera een politiek tegenstander doodschoot. Ofschoon men Michailoff twee uren, voor de omsingeling van zijn huis begon, de villa had zien binnengaan, en toen on middellijk alle uitgangen waren bewaakt, vond de politie, bij doorzoeking van het huis, geen spoor van den rebellen-aan voerder. De schildwachten verklaarden, dat zij niemand hadden laten passeeren. behalve een oude vrouw, die gezegd had. dat ze zich naar haar zieken zoon begaf. Het lijdt dus wel geen twijfel, of die „oude vrouw" js Michailoff zelf geweest. De politie heeft intusschen in de villa een lijst met 'n- 15.000 namen gevonden, van leden van de Macedonische revolutlon naire organisatie, waarvan zij zich voor stelt een dankbaar gebruikt te maken. Reeds zijn verscheiden personen gearres teerd. HOLLANDSCHE TULPEN NAAR AMERIKA. Een lezer schrijft ons: Er bestaat in Michigan (Amerika) een dorpje dat Holland heet en waar de huizen in Hollandschen stijl zijn ge bouwd. Men vindt daar nog veel Hol- landsche namen, zooals van Bragt, van den Berg, Steketee, Visscher, Bergen, Winter ,Hoek. Rlemersma enz. Langs den weg heeft men tulpen geplant en tegen den tijd, dat die uit zijn, worden er op tochten en feesten georganiseerd, waar veel Amerikanen heen trekken. Deze op tochten worden door de dorpsgenooten samengesteld en het Hollandsche cos- tuum (natuurlijk Volendam) en de Hol landsche klompen worden bewonderd. Als een van de nummers van 't pro gramma is ook een demonstratie „Hoe men in Holland de straten schrobt", ter wijl een heele lijst van feestelijkheden de bezoekers bezighoudt, zooals bloemen tentoonstelling, Hollandsche antiquitei ten, Nederlandsch schoolmuseum, ten toonstelling „Wat Holland Maakt", uit voeringen van Hollandsche liederen a capellakoor, sextet enz. Hollandsche psalmen, concerten in het honderdjarige park, etalagewedstrijden en verdere fees telijkheden. Door de bloemenfeesten wordt de at tentie in hooge mate gevestigd op de Hollandsche tulpen. Afgesneden bloemen zijn in Amerika zeer geliefd, doch bloe men worden in onvoldoende hoeveelheid geteeld, zoodat hier voor de Nederland- sche tulpentelers een groot veld is, mits de afgesneden bloemen snel overkomen en onderweg koel worden gehouden. Dit denkbeeld heeft geleid tot overleg met de Holland-Amerlka Lijn om die export van Hollandsche afgesneden bloemen, heeft de Holland-Amerika Lijn zich be reid verklaard de pakketten in haar koelruimte te vervoeren, zoodat de bloe men in New York goed aankomen. Bovendien is het agentschap te New York van de Holland Amerika Lijn direct bereid gevonden al het mogelijke te doen voor onmiddellijke doorzending en vlug ge behandeling der douaneformaliteiten. Het ls noodzakelijk, dat zich in ieder pakket een duidelijke, in de Engelsche taal gedrukte lijst bevindt, die den in houd, benaming der bloemen, de waarde enz. aangeeft. o DIRECTEUR-GENERAAL LANDBOUW. Benoeming ir. S. L. Louwes te wachten. Tot directeur-generaal van den land bouw zal. zijn we wel Ingelicht, worden benoemd lr S. L Louwes, die kortelings ls benoemd tot regeerlngscommissaris voor den akkerbouw. De benoeming zal vermoed»i'ik eind Juli of begin Augustus ingaan. Hbld. RECLAME. DRASTISCHE BEZUINIGINGEN. ROME, 26 Juni. (V.D.). In verband met het feit, dat Italië op het oogenblik naar het schijnt in flnancieele moeilijk heden verkeert, heeft Mussolini bevel ge geven tot drastische bezuinigingen, waar door ongeveer duizend millioen Lire van de civiele diensten zullen worden ge schrapt. Officieel wordt medegedeeld dat tenzij de verschillende departementen hun kosten zoodanig kunnen verlagen, dat dit bedrag bezuinigd zal worden, alle salaris sen van regeerlngsambtenaren, die kort geleden reeds verlaagd zijn met 8 tot 20 '/o, opnieuw verlaagd zullen moeten worden De kabinetsraad is ter bespreking van de flnancleele moeilijkheden voor Zaterdag as. bijeengeroepen en men verwacht, dat sensationeelc besluiten zullen worden ge nomen, o.m .het laten varen van de groot- sche plannen tot herstel en blootlegging van oude monumenten. o ONTMOETING DOLLFUSS—MUSSOLINI. WEENEN, 26 Juni (Reuter) Het offi- cleuse orgaan der Oostenrljksche regee ring, de christllch-sociale „Reichpost", deelt thans officieel mede, dat Mussolini den Bondskanselier DoUfuss heeft uitge- noodigd hem eind Juli in Rlccione met zijn gezin te bezoeken. Dr. DoUfuss heeft deze uitnoodiging aangenomen. o NOG EEN WAARSCHUWING DER FRANSCHE FRONTSTRIJDERS. PARIJS, 26 Juni. (Reuter) De voor zitter van de nationale vereeniging van Frontstrijders, Lebecq, wijst in 't „Jour nal" op den plicht der regeering te zor gen voor de zuivering van den Staat. Op 8 Juli zullen de Frontstrijders rekenschap elschen. De stellig prijzens waardige pogingen van den premier Doumergue zouden tevergeefsch zijn. in dien niet veel meer gedaan wordt om de moraal van het land te verhoogen en de schuldigen te straffen. Men kent degenen, die de Fransche spaarders hebben leeggeplunderd, maar men vervolgt hen niet. Zijn zij misschien te hooggeplaatst, of dwingen zekere ge heime krachten, die de republiek in haar macht hebben, het land tot de dictatuur van de leugen. Waarom meet men met twee maten? Een maat voor de arme drommels, die zich tijdens den oorlog aan iets hebben schuldig gemaakt en thans dwangarbeid verrichten in de strafkolonies en een andere maat voor vroegere ministers, politici en ambtenaren, die „taboe" schij nen te zijn?. De regeering moet moed toonen. An ders zal de zesde Februari erge gevolgen hebben. o OPNIEUW BOTSINGEN IN FRANKRIJK. PARUS, 26 Juni. (Reuter) Gister avond hebben te Lorient opnieuw bot singen plaats gehad tusschen de politie en linksche betoogers, waarbij eenige personen werden gewond. Volgens de „Excelsior" zijn twee be toogers aan de bekomen kwetsuren be zweken. o DE MOORDENAAR VAN PIERACKI BERLIJN, 26 Juni ((V.-D.) Een uit gebreid onderzoek van de Duitsche grens- autorlteiten, heeft 23 Juni J.l. om 6 uur 's morgens geleld tot arrestatie van den Poolschen onderdaan Eugen Spyba, stu dent in de chemie, en geboren 11 Mei 1908 in Lemberg. Het signalement, dat de Pool- sc'ne overheid gegeven had van den voort- vluchtigen moordenaar van den Minister van Binnenl. Zaken Pleracki klopte volko men met het uiterlijk van Spyba. De man was op genoemden dag met een stoomboot uit Zoppot naar Swlnemunde gekomen, waar hij door ambtenaren van de geheime staatspolitie ontdekt werd onder ongeveer 600 toeristen. Spyba ontkent de gezochte dader te zijn. De gearreseerde ls nog den zelfden dag met 'n speciaal Poolseh vlieg tuig naar Warschau overgebracht. In verband met den moordaanslag op minister Pieracki, zijn drie hooggeplaat ste functlonnarissen van de veiligheids politie ontslagen. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE VARKENSHOUDERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp betreffende de afneming van zware varkens heeft de minister van eco nomische zaken a.i. geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat door de geringer dan verwachte afneming van varkens, bij verschillende varkenshou ders eenige ongerustheid is ontstaan. Die afneming is echter afhankelijk van den export, welke door maatregelen van het buitenland wordt beheerscht. De Nederlandsche Varkenscentrale be ijvert zich om een zoo spoedig en zooveel mogelijke afneming te bevorderen. Zij is echter in dezen gebonden aan de behoefte van de buitenlandsche markt, welke voor het afzetten van zware varkens geringe ge legenheid biedt. Ten einde de houders van zware varkens, zooveel zulks mogelijk is, tegemoet te komen, is de Nederlandsche Varkenscentrale reeds overgegaan tot het doen invriezen van een belangrijke hoe veelheid van die varkens. 230» DE BELEEDIGINGSZAAK TE WORMERVBER. De vonnissen bevestigd. Het gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de strafzaak tegen den Wormerveerschen smid A. de B. en zijn oom J. de B., die zich in een pamflet op beleedigende wijze over den heer Klinken berg. oud-wethouder en oud-raadslid te Wormerveer hadden uitgelaten. Het Hof veroordeelde de verdachten, resp tot 1.50 en f. 75 boete benevens ieder tot een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en bevestigde hiermede het vonnis van de rechtbank te Haarlem. De procureur-generaal had behalve de boeten tegen belde verdachten zes maan den voorwaardelijk geëischt. Deze beleedigtngszaak vindt haar oor- spronk in December 1929. Toen brak in de smederij van A, de B. brand uit. Het vuur werd weldra gebluscht doch de smid had zich wegens opzettelijke brandstichting te verantwoorden. De rechtbank te Haarlem sprak den man vrij, doch het Hof te Amsterdam veroordeelde hem tot een jaar gevangenis straf; steeds had hij zijn onschuld vol gehouden. De smid. bijgestaan door zijn oom, trachtte eerherstel te krijgen Toen hun' pogingen bij de rechterlijke autoriteiten geen succes hadden namen zij hun toe vlucht tot pamfletten waarin zii vooral de getuigen en deskundigen in de brand stichtingszaak aanvielen. o DE MOORD IN DE BOOMSTRAAT TE AMSTERDAM. Voortgezette behandeling van het Hof. Het Gerechtshof te Amsterdam zettë vandaag het getuigenverhoor voort ln de zaak tegen den 36-jarigen arbeider E., verdacht van doodslag, subs, mishande ling. Verdachte heeft zich te verantwoorden, omdat hij ln den nacht van 29 op 30 Sept. van het vorige Jaar den kastelein Arts in de Boomstraat voor diens woning had neergeschoten. Eenige dagen later was A. overleden. De rechtbank veroordeelde den dader tot een gevangenisstraf van 6 jaar. Verdachte beriep er zich op, dat hij door den caféhouder werd bedreigd en doordat deze hem een klap op de hand gaf, was het schot afgegaan. De wapen deskundige mr. B. A. Kolthoff, a décharge gedagvaard, verklaarde voor het Hof, dat de wondjes, die verd. in zijn hand had, waarschijnlijk waren ontstaan, door het terugslaan van het pistool. Dit wijst er op, dat hij het wapen niet goed vast had ge grepen en dus in haast had gehandeld, Desk. achtte het mogelijk, dat het schot buiten den wil van verd. is afgegaan. Het getuigenverhoor wordt voortgezet met het hooren van personeel van den Gem. Geneesk. Dienst, die het lichaam van verd. hadden vervoerd. Zij hadden geen dranklucht bij Arts waargenomen. Een buurtgenoot, die gerulmen tijd in het café van Arts heeft gewoond, komt een en ander vertellen over de huiselijke verhoudingen in het gezin A. Volgens hem was verdachte te bevriend met de vrouw van den verslagene en naar zijn meening was het plan om A. te dooden van de vrouw uitgegaan (Rumoer op de tribune). Langen tijd had verd. in het café van den verslagene de lakens uitgedeeld; Arts was niet in tel.... Op de vorige zitting is een getuige a décharge verschenen, die alles van A tot Z zou hebben gezien. Hij was per flets voor bij gereden, had gezien dat de caféhouder den verd. bedreigde, hij had het schot hooren vallen en A. zien vallen enhij was kalm doorgereden. Pas acht maanden later was het tot hem doorgedrongen, dat hij als getuige diende op te treden Niemand van de andere getuigen had den gehelmzinnigen wielrijder gezien. Een buurvrouw, die een deel van het drama had bijgewoond, en die thans als getuige wordt gehoord, heeft ook niets van den wielrijder gezien. Pres.: „We zullen er acte van nemen". (Tot verd.) U beroept er zich op, dat Arts u bedreigde en zelfs naar u geslagen had. verhaal wordt alléén bevestigd door den wielrijder. Verdachte handhaaft zijn lezing van het gebeurde. De vrouw van den verslagene wordt dan voorgeroepen. Getuige had met verdachte staan praten, toen hij echter wegging, was zij naar binnen gegaan. Nadat het schot gevallen was. was zij niet naar haar man toegegaan om hem te helpen. Pres.: Wat dat, omdat U een hekel aan Uw man had? Getuige: Neen, ik voelde me er te zwak voor. Pres.: U vindt verdachte wel heel aar dig, U helpt hem zelfs nu nog. Getuige (verbaasd): Ik meneer, ik heb hem heelemaal niet geholpen.... Pres.: Wie stuurt hem dan cantlnegeld naar het Huis van bewaring? Getuige: Dat weet ik niet Pres.: Dus U verklaart onder eede, dat U hem niet helpt? Getuige: Ja! De president vraagt dan, hoe de ver standhouding tusschen haar man en ver dachte was. Getuige: De laatste weken konden ze het niet goed samen vinden, RECLAME- 3606 EN DAT IS« II XEEB GB00TE COLLECTIE VOORRADIG BU: SPECIAAL ADRES VOOR: SCHOENEN MET INGEBOUWDE STEUNZOLEN SCHOENEN VOOR KNOKVOETEN. SCHOENEN VOOR GEVOELIGE VOETEN. P.S. ALSMEDE VOOR ON VERSLIJT BARE SCHOOLSCIIOENEN

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2