75ïle Jaargang DINSDAG 26 JUNI 1934 No. 22780 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. AFSCHEID VAN MEJ. A. C. BERENDS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van blieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT»] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.1 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd gijn, per week 0 1 Franco per post f. 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 2 JULI 1934, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, de heer A. J. Schone veld. 2o. a. Herstemming over artikel I van de verordening, houdende wijziging van de verordening betreffende de wedden van ambtenaren in dienst van de gemeente Leiden en voort zetting van de behandeling van die verordening; b. Eindstemming over het voorstel tot vaststelling van een verordening op het beheer van de bedrijven der ge meente Leiden en van een verorde ning op het beheer van het Grond bedrijf der gemeente Leiden en tot wijziging van de verordening be treffende de wedden van ambtena ren in dienst van de gemeente Lei den in zijn geheel; e. Benoeming van den hoofdingenieur bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, Ir. F. Stokhuyzen, tot adjunct-directeur dier Fabrie ken; d. Benoeming van den hoofdboekhou der der afdeeling administratie van de genoemde Fabrieken, W. Wiggers, tot administrateur, hoofd der ge noemde afdeeling. (104 en 136) 3o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van straataanleg op het aan de gemeente toebehoorend terrein ten Oosten van de Van Speykstraat; b. tot verkoop aan H. P. Jansen van de perceelen bouwterrein ten Oos ten van de Kortenaerstraat, kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie N Nis 334 ged. en 335 ged.; c. tot verkoop aan H. C. de Jong van het perceel bouwterrein, ten Oos ten van den sub b bedoelden grond kad. bekend Gemeente Leiden, Sectie N Nis 334 ged. en 335 ged.; d. om het adres van het bestuur van de woningbouwvereniging „Eens gezindheid" inzake het te harer beschikking stellen van den sub b. bedoelden grond als afgedaan te beschouwen. (135) 4o. Voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde voor de vergaderin gen van den Raad der gemeente Leiden. (106) 5o. Voorstel in zake het dempen van het Levendaal c.a., het doortrekken van de Oegstgeesterlaan en de Mariënpoel- straat c.a., alsmede tot het vaststellen van de desbetreffende begrootfngsrege- lingen en van verordeningen resp. op de heffing en de invordering van een be lasting onder den naam van „Baatbelas ting Levendaal" te Leiden. (139) 6o. Interpellatie van den heer Van Stralen inzake de demping van het Le vendaal en de doortrekking van de Oegst geesterlaan en de Marlënpoelstraat. 7o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening, houdende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en de afdeeling voor jeugdige zwakzin nigen „Voorgeest" te Oegstgeest. (142) 8o. Voorstel om in te trekken het raadsbesluit van 16 April 1934 in zake verhooging van het over 1934 aan de Ver- eeniging Schoolkinderkleeding en School kindervoeding toegekende subsidie. (122) 9o. Praeadvies op de motie van den heer van Rosmalen inzake het vervangen van mannelijke suppoosten aan het Ste delijk Museum „de Lakenhal" door vrou welijke. lOo. Interpellatie van den heer Kuipers in zake de belooning van de suppoosten aan het Stedelijk Museum „de Laken hal." MEJ. A. C. BERENDS NEEMT AFSCHEID. Als directrice der Leeszaal Reuvens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van R Keij, om vergunning tot het oprichten van een tricotagefabriek in het perceel Hooge Morschweg No. 50, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie P No. 874, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 26 Juni 1934. 3502 In tegenwoordigheid van zeer vele be stuursleden, oud-assistenten en leden heeft gistermiddag mej. A. C. Berends af scheid genomen als directrice der open bare leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bij monde van de presidente, mevr. D. Kue- nenWicksteed, dankte het bestuur de scheidende directrice hartelijk voor de wijze, waarop zij haar niet immer gemak kelijke taak heeft vervuld. De bekrompen lokaliteiten waren een betemmerlngTTdVrr het werk steeds uitgebreider werd, doch met haar onuitputtelijk geduld en groote opgewektheid wist mej. Berends een sfeer van gemoedelijkheid rondom zich te schep pen, zoodoende het bezwaar dat door het gebrek aan financiën een betere be huizing niet mogelijk was opheffend. Thans na een kwart eeuw ongeveer is de leeszaal een bloeiend bedrijf geworden en dat is het werk van de directrice. Ook namens hen. die niet meer aanwezig kon den zijn, bracht mevr. Kuenen grooten dank aan mej. Berends, haar namens het bestuur een fraaie bloemenmand aanbie dend. Dr. J. E. Kroon, het oudste bestuurslid herinnerde er aan, hoe in 1908 op verzoek van burgemeester De Ridder in het na tuurkundig laboratorium besloten werd tot de oprichting van een openbare lees zaal; een jaar later kwam de vereeniging door een geschenk van mej. Reuvens in het bezit van het eigen gebouw en in 1910 werd mej. Berends die in de leerzaal te Dordrecht haar opleiding ontvangen had tot directrice benoemd. Na eenigen tijd van zeer zwaar werk was de eerste catalogus gereed en kon de leeszaal wor den opengesteld. Zoo is de geschiedenis der Reuvens leeszaal de geschiedenis van mej. Berends geworden! Als blijk van dankbaarheid bood het bestuur mej. Be rends een in de leeszaal vervaardigd al bum met foto's der verschillende zalen, het bestuur, de assistenten en oud-assis tenten, kortom allen die in deze kwart en tevens deelde dr. Kroon mede, dat èn eeuw met de directrice samenwerkten aan van het gemeentebestuur èn van dr. Mol- huyzen bericht van verhindering was ontvangen. Als mede-oprichter en lid van het eer ste dagelljksch bestuur getuigde de heer P. G. Hocks van zijn groote bewondering voor het werk van mej. Berends. Spr. her innerde er aan hoe in den eersten tijd menschen als wijlen prof. Lorentz en wij len prof. Kuenen geleerden met we reldnaam bij de uitdeelingen assisteer den: in de 15 jaren, dat spr. zitting had in het bestuur heeft hij steeds met be wondering en verbazing het werk der di rectrice gade geslagen; maar ook later bleef hij steeds haar vriendschap en hulp ondervinden, waarvoor hij haar thans hartelijk dankte; den wensch uitsprekend, dat God haar tot in lengte van dagen moge zegenen. Namens de assistenten en oud-assistenten sprak mej. Gerber uit Bussum. die getuigenis aflegde van haar groote hoogachting voor mej. Berends, die steeds al haar oud-assistenten tot voor beeld is. Allen denken met voldoening terug aan de Leidsche jaren en de les sen van toen zijn nog steeds van invloed op de handelingen der oud-leerlingen, die hopen dat thans nog vele rustige jaren mogen komen voor haar leerares en vrien din. Gezamenlijk boden zij haar een prachtig Perzisch tafelkleed aan met een album, waarin de namen der schenksters waren vermeld. Als voorzitter van de commissie uit de leden sprak vervolgens de heer N. J. Swierstra, die het een voorrecht noemde namens de ledën tot de scheidende direc trice te mogen spreken. De taak was moeilijk; het administratieve deel sprak misschien het minst tot allen, omdat steeds alles schitterend klopte; maar het technische deel getuigde steeds van een groote menschenkennis. Steeds wist mej. Berends naukeurlg te zeggen of een boek geschikt was of niet, steeds was zij bereid een lijstje samen te stellen voor een be paalde studie van een wetenschappelijk onderwerp en nooit verloor zij haar ge duld of goed humeur als bleek, dat een dergelijk lijstje te uitgebreid was. Geheel Lelden profiteerde van haar kennis en thans is voor haar de periode van rust aangebroken al zal het dan een rustelooze rust zijn. Daarom hebben de leden ge meend haar een passend aandenken te moeten geven, namelijk een geschenk on der enveloppe. Mej. E. Snouck Hurgronje sprak de di rectrice toe namens den provincialen bond, van welken bond zij een der pioniers is. Namens den bond bood spr. een schit terend bloemstuk aan. Mej. Hooff uit Nij megen bracht in herinnering hoe mej. Berends in de bibliotheek van het Nij- meegsche Leesmuseum de eerste stappen gezet had op haar levensweg en bood als aandenken een gedichtenbundel aan. Mej. Fischer huldigde de scheidene directrice met een bloemstuk in boekvorm en als persoonlijk geschenk overhandigde mej. Snouck Hurgronje haar oud-assistente 'n penteekening van den Dordtschen toren. Hierna was er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van mej. Berends, van welke gelegenheid allen een dankbaar ge bruik maakten. Een diner besloot dezen voor mej. Berends zoo gedenkwaardigen dag. o TEGEN DE BAATBELASTING LEVEND AAL". Adres van den Leidschen Verhuurders- bond en Bouwkring. Aan den Raad der gemeente Leiden is volgend adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen De besturen van de vereenigingen „De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstre ken" en „De Leidsche Bouwkring" beide afdeelingen van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwonder nemers, en gevestigd te Leiden, dat zij hebben kennis genomen van het* voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verorde ning op de heffing van de belasting onder den naam van „Baatbelasting Levendaal"; dat zij bezwaren hebben tegen het op leggen van deze belasting op de navol gende gronden: a. de memorie van toelichting geeft duidelijk aan, dat het te ondernemen werk geschiedt in het algemeen belang en derhalve ook de kosten door de ge- heeie burgerij moeten worden gedragen; b. ingeval deze belasting zal worden aangenomen, wordt weer een bepaalde categorie van burgers getroffen, i.e. de eigenaren, die toch reeds met de grootst mogelijke moeilijkheden te kampen heb ben, ten aanzien van de exploitatie- mogelijkheid hunner perceelen, o.m. door de zware overheidslasten en het toe nemend onverhuurd komen der huur- objecten, gepaard aan steeds verder schrijdende huurdaling. c. in de meer genoemde memorie van toelichting wordt de verwachting uit gesproken, dat van deze demping een gevolg zal zijn een ontwikkeling tot win kelstraat van het Levendaal. Deze ver wachting kunnen adressanten niet dee- len, vooreerst wijl de economische toe standen het vormen van nieuwe winkel straten tegenhouden (reeds nu staan tal rijke winkelpanden onverhuurd in een omgeving, welke het uitgesproken karak ter van winkelbuurt draagt), vervolgens omdat gevreesd moet worden, dat voor het geval er nog ambitie mocht komen tot het stichten van winkelhuizen, door nieuwe verordeningen, als bebouwings- voorschriften voor bebouwde kommen de mogelijkheid daartoe vrijwel illusoir zal worden. Redenen waarom adressanten eerbie dig doch dringend verzoeken het inge diende voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van een belasting onder den naam van „Baatbelasting Levendaal" niet aan te nemen. De Besturen van: De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken: Voorzitter: w.g. J. ZITMAN. Secretaris: w.g. P. T. DE JONG. De Leidsche Bouwkring Voorzitter: w.g. J. DE LANGE. Secr.: w. g. M. C. V. STRATEN. ORGELAVONDEN FEIKE ASMA. Het vierde programma der wekelijksche Orgelavonden in de Hooglandsche Kerk door den heer Feike Asma, morgenavond opent met Bach's groote F dur Toccata, en bevat verder, naast historisch merk waardige Psalmbewerkingen, uitgegeven in 1610, als de eerstgedrukte Ned. Orgel muziek. Mendelssohn's 6e Sonate, Koraal variaties van Böhm en een drietal ka rakterstukken der Fransche orgellitera tuur. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Romaansche taai, mej. H. L. Velds (Den Haag) en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer D. A. Femandes (Leiden) Prof. dr. N. Ph. TENDELOO. Bij Kon. Besluit is met ingang van 17 September 1934 op zijn verzoek aan dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de be langrijke in deze betrekking verleende diensten. AUTOTOCHT VOOR OUDEN v. DAGEN. Op Dinsdag 10 Juli zal alhier de jaar- lijksche autotocht voor ouden van dagen worden gehouden. Het comité overweegt, evenals het vorige jaar ook een boottocht te organi- seeren op een nader te bepalen datum. Er zijn veel liefhebbers (verleden jaar 550 oudjes) en het blijkt niet meer mo gelijk, allen een plaatsje in een auto te bezorgen. De gebrekkige kinderen zullen met den autotocht worden meegenomen. Aangifte voor beide uitstapjes morgen en overmorgen. Woensdag en Donderdag 27 en 28 Juni, Breestraat 91. des mor gens van 10 tot 12 uur. STEDELIJK GYMNASIUM. Geslaagd voor het eindexamen diploma B. de heeren L. Bakema, C. G. Pel, L. J. van Apeldoorn, D. van Eysinga, R. Horst en J. L. van Klaveren en mej. Joh. J. P. Zaayer, allen alhier, de heeren H. Kra mers en P. J. J. Versluys te Oegstgeest; D. van der Mey te Zoeterwoude en W. C. van Dorp te Katwijk aan Zee. Afgewezen één candidaat. Met vier candidaten wordt het examen voortgezet. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing T. J. Aukes, Steenstraat 22, Leiden. Hor- loger, annex winkel. Wijzingen: N.V. Banketfabriek „De Bij", Roombur gerlaan, Leiden. Nieuwe President Com- mlssaresse: Wed. R. W. BukersLubberts, pilversum. Nieuwe Commissaris: W. Hel- linga. Eindhoven. J. D. Wiersma, Oude Vest 229, Leiden, goud en zilver. Overleden eigenaar: J. D. Wiersma, Leiden, d.d. 18 Juni 1934. BINNENLAND. Afscheid van Dr. Van Aalst van de Am- sterdamsche Bankiersvereeniging (Bin- land, 3e Blad). Congres van den Centr. Bond van Transportarbeiders. (Binnenland, 3e Blad) Bij een botsing te Soesterberg tusschen auto en autobus zijn meerdere personen gewond. (Gemengd, 3e Blad). De rijwielbelasting blijft in het nieuwe belastingjaar gehandhaafd op f. 2.50. (Laatste Berichten, le Blad). Vergadering Prov. Staten van Zuid- Holland. (Laatste Berichten, le Blad BUITENLAND. Het bezoek van Barthou te Belgrado. (Buitenl., le Blad). Het clearing-ontwerp in het Engelsche Lagerhuis in 2e lezing aangenomen. (Buitenl., le Blad). De Puitsche Nazi-leiders weer op pro- paganda-toer. (Buitenl., le Blad). Opnieuw botsingen tusschen S.A. en Stahlhelm. (Buitenl., le Blad). Drastische bezuinigingen in Italië te verwachten. (Tel., le Blad). Onze stadgenoot, drs. W. F. Zuur deeg, theol. cand. heeft een be.'VieJf ont vangen van de Remonstrantsche Broeder schap te Groningen (als hulppred.) De alhier tot arts bevorderde semi- artsen I. Hoogendam en A. Schultz zijn bestemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse bij het reserve-personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. Morgen hoopt onze stadgenoot, de heer P. de Boer, den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar als wever in dienst trad bij de firma van 't Hooft en Co., fabriek van lampepitten en breigaren, Oude Rijn alhier. De heer de Boer heeft zich door grooten ijver, trouwe plichts betrachting en bekwaamheid opgewerkt tot de functie van werkmeester en staat zoowel bij zijn superieuren als bij het personeel hoog aangeschreven. In verband met het 50-jarig bestaan van het corps politietroepen hing heden aan de Wittepoort-kazerne de vaderland- sche driekleur uit. DE ALGEMEENE TOESTAND. Barthou te Belgrado. Barthou heeft gisterochtend te Belgrado een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat. Op den terugweg gaf hij den wensch te kennen een rede voor de radio te houden. De omroep organiseerde daarom een z.g. „uur der gerechtigheid". Barthou verklaarde in zijn toespraak, dat hij altijd opgekomen is voor de vrijheid der Zuid-Slaviërs. Van het zendstation begaf Barthou zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij een bespreking had met minister Jeftitsj. Dan bracht hij een be zoek aan den premier Oezoenowitsj. Toen het bezoek afgeloopen was, werden Barthou en Oezoenowitsj door persfotografen om ringd. Barthou trok den minister-presi dent, die op eenigen afstand van hem plaats genomen had, dicht naar zich toe en zeide: „Kom dichter aan het Fransche hart, opdat men ons zoo fotografeere". Vervolgens werd de Fransche minister in audinëtie ontvangen door koning Alexander, die hem ten eten hield, 's Middags had Barthou een bespreking in het dept. van Oorlog. Om 5 uur werd een thee gegeven voor 700 personen in het Fransche gezantschap, 's Avonds gaf de regeering ter eere van Barthou een diner in het officierscasino. De koning, die Barthou begiftigde met het grootkruis van de Witte Adelaar, be loofde in het najaar een officieel bezoek aan Parijs te zullen brengen. De Fransche generaal Weygand is van zijn Engelsche reis teruggekeerd. De „Matin" weet mee te deelen, dat de onder-staatssecretaris in het Italiaansche ministerie van luchtvaart, Valle, in Parijs is, om onderhandelingen te voeren met den Franschen minister van luchtvaart, gene raal Senmin. o SPANJE. Alarmtoestand en censuur opgeheven. De ministerraad heeft besloten, voor gansch Spanje den alarmtoestand en de censuur op de pers op te heffen. Het besluit treedt onmiddellijk in wer king. Foto Jonker. Gistermiddag heeft mej. A. C, Berends na een eervollen staat van dienst van bijna 25 jaar haar werkkring als directrice van de Leeszaal Reuvens neergelegd. De scheidende directrice (in het midden zittend) na de huldiging en receptie met het bestuur der Leeszaal.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1