75ïte Jaargang VRIJDAG 22 JUNI 1934 No. 22776 Feuilleton-Prijsvraag. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poatchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. Ieder, die zich deze maand op ons Blad abonneert, zenden wij op ver zoek gratis de reeds verschenen nummers van ons blad van 23 Mei 1934 af, op welken datum wij met de plaatsing van onze Prijsvraag feuilleton zijn begonnen. HET JUBILEUMCONCERT VAN „DE POST". Een gelukkig slot. Tot slot van de feestelijkheden der Har monie „De Post" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, heeft dit gezelschap ons een mooi concert gebracht, dat helaas door te weinig publiek werd bijgewoond. Men opende het programma met de stra lend gehouden, markant rythmisch ge speelde Kronlngsmarsch uit Meyerbeer's opera „Der Prophet", veel en gaarne ge hoord: een dankbaar succes is daarmee steeds gewaarborgd! Wel resoneerde ech ter de klank meermalen te sterk, gevolg van te geringe bezetting der Stadszaal. Wij weten 't, dat de heer Bolderdijk niet schroomt klassieke muziek te brengen, zij 't natuurlijk in arrangement, waardoor veel van het oorspronkelijk-schoone. dat voor strijkorkest gedacht was, verloren gaat. Maar daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen: wij mogen het waardeeren, dat de directeur dezer harmonie ook zijn programma's op hooger niveau tracht te brengen. Schubert's „Unvollendete" en de „Rosamunde"suite leverden wederom be wijs van dit pogen. Zware opgaven, waar tegen men nog niet geheel opgewassen was, maar die desondanks met de beste bedoelingen en met volle toewijding wer den weergegeven. In de „Unvollendete" rammelde het weliswaar af en toe wel licht te weinig gelegenheid tot voldoende voorbereiding? maar enkele déraille menten werden, dank zij de handigheid en slagvaardigheid van deil dirigent spoe dig weer opgevangen, zoodat men toch een aan redelijke eischen voldoende prestatie wist te geven. Veel gelukkiger echter slaagde toch wel de Rosamunde- suite: vooral in de Entre-Acte en het Air de Ballet konden wij de muzikale nuan ceeringen en de souplesse ten zeerste waar deeren. Er waren hier vele momenten, die ons troffen door gaafheid en beheersching waarvoor wij den dirigent en zijn ensem ble onze hulde niet willen onthouden. Een prettige verrassing was het optre den van het 2 jaren geleden opgerichte Leidsch A-Capellakoor onder leiding van den heer Mizée, dat wij voor 't eerst mochten beluisteren. Deze nog jonge diri gent, van wien wij op concoursen reeds eens een koortje uit een der buitenge meenten hoorden en dat ons toen onmid dellijk trof door goede kwaliteiten, bewees met dit nieuwe koor een ernstig strevend musicus te zijn. Niet alleen viel de mooie keuze der nummers, die getuigde van een beschaafde smaak, sterk op. maar daar naast leerden wij hier een dirigent nader kennen, wiens prestaties een volledig ver trouwen in zijn kunde rechtvaardigden. Het kleine koortje bezit loffelijk mate riaal, vooral de sopranen ziin klankrijk en vèrdragend; tenoren en alten kunnen versterking velen. Deze zangers en zan- geresse kunnen zingen en blijken daar enboven over een gelukkige routine te be schikken. Want moeilijke werkjes als het wonderlijl» mooi voor de stemmen geschre ven „In Dulcl Jobilo" van den in ons land levenden componist Joh. Schafstall en 't prachtig verheven „Carmen Saecu- lare" van den genialen Alphons Diepen- brock kwamen in een zeer schoon licht tot ons, al eischt deze laatste compositie een grooter koor. Er waren wel eens enkele onzuiverheden, maar dat hinderde niet erg: hoofdzaak was toch, dat deze zang zich kenmerkte door een opvallende fijn zinnigheid, een merkwaardig juiste muzi kale accentgeving, een moeilijk te over treffen duidelijke uitspraak, terwijl de hoogte prachtig gedekt werd: het geheel ook in de Brahmskoortjes, het gees tige Den Uil van Diepenbrock en de heerlijk lichtgehouden Villanella alia Na- poletana van Baldassare Donati sprak van een uiterst gecultiveerde afronding en afstemming in zuivere verhoudingen, waarbij de muzikale opvattingen ons gee nerlei twijfel overlieten, dat de heer Mizée ook in grooter werk en met massaler ko ren iets uitnemends zou kunnen bieden. Moge hem daartoe nog eens de gelegen heid gegeven worden! Tot slot speelde „De Post" nog de ouver ture „Zonnestralen" van v. Overbeeke, de Dolorès-wals van Waldteufel en Bolder- dijk's 5de Lustrummarsch, die gebiseerd moest worden. Een groot succes werd ook met deze nummers behaald! Met vertrouwen mag deze harmonie dan ook haar nieuwe kwarteeuw ingaan! Dat zij zich de medewerking van het Leidsch A-Capellakoor dat zich zoo spoedig een mooie plaats in ons muziekleven heeft we ten te veroveren wist te verwerven, droeg niet in de laatste plaats tot het geslaagde verloop van dezen avond bijl PROF. DR. H. BOSCHMA. Verschenen is thans het koninklijk be sluit, waarbij aan prof. dr. H. Boschma, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit al hier, het onderwijs in de systematische zoölogie opgedragen is en waarbij hij te vens benoemd wordt tot directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. HET WERKLOOSHEIDSPROBLEEM. En de taak van dc Kerk. De heer P. A. van Aggelen alhier en ds. van der Staay uit Tricht hebben voor de Herv. Jongeren Organisatie gesproken over „Het werkloosheidsprobleem en de taak van de Kerk". Opnieuw beseften wij den grooten en funesten invloed, welke de werkloosheid uitoefent op heel het leven. Werkloosheid leidt bij den een tot dofheid, moedeloos heid, hardheid, bij anderen tot wanhoop, opstandigheid en soms criminaliteit. Het gezinsleven wordt er door verstoord. Heel de wereld houdt zich met dit probleem bezig, maar niemand kan een oplossing geven. De werklooze, die er zelf buiten staat gaat twijfelen aan den zin van het leven en mist den moed te zoeken naar een juiste levens- en wereldbeschouwing. Alles wat op 't oogenblik gedaan wordt is slechts oplappen. De geheele structuur van de maatschappij is verkeerd. Alles staat op kraken. Nu is het niet de eerste taak van de Kerk een materieele oplossing of steun te verleenen, maar geestelijke. De jonge werklooze, die zich zoo gemakkelijk afzondert, omdat hij zich overal te veel voelt, moet in de vereenigingen gehaald worden en moet op de hoogte zijn met de toestanden. Kampen, waar hij weer leert geregeld te leven en waar hij door sterk medeleven klacht en moed ontvangt verder te wor stelen. Het vereenlgingsleven moet totaal veranderd worden. Krachtige mannen heeft de Kerk noodig. De vereenigingen moeten in contact blijven met de Kerk, opdat niet ook hier in Nederland evenals in Duitschland, de hervormde jongeren bewegingen verloren gaan. Organisatie is er noodig; In elke wijk moet er een commissie zijn tot werkloo- zenzorg, in contact staand met de stede lijke autoriteiten en vakorganisaties. De armenzorg kan geen geestelijken steun verleenen. Dit is de taak van de Kerk. De wljkgebouwen zouden opengesteld kunnen worden voor ontspanningsavonden, enz. „Wij hebben niet noodig theorieën, scho len en universiteiten, maar wel: moeders (degenen, die zich totaal offeren). Dan zullen we het probleem van de werkloos heid beter kunnen benaderen." COÖPERATIE „ONS DOEL' De jaarvergadering. De Leidsche Coöp. Bakkerij en Verbruiks vereen. „Ons Doel" (U.A) hield gisteravond haar jaarvergadering in gebouw „Prediker" De voorzitter wees er in zijn inleidend woord op, dat de nieuwe richting, door het bestuur ingeslagen, de juiste schijnt te zijn geweest. Voorts deelde hij mede, dat de aansporing aan de leden, om hun verbruik van de Coöperatie te vergrooten, niet te vergeefs is geweest. Het ledental gaat even eens vooruit, hetgeen de omzet uiteraard nog meer doet vergrooten en het winst cijfer doet stijgen. Het dividend der bak kerij werd ditmaal bepaald op 17°/o; dat der kruidenierszaak (netto) 7°/o; dat der koekbakkerij op 10°/o en dat der brandstof fen op 6°/o. Wat de samenstelling van het bestuur betreft, hierin kwam slechts één wijziging. De penningmeester, de heer Peters, heeft n.l. gemeend, na 28 jaar van het bestuur deel te hebben uitgemaakt, zijn plaats aan een ander te moeten afstaan. Hij wordt opgevolgd door den heer Veere. De overige bestuursleden werden bij acclamatie her kozen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de heer Peeters, die zich zoo verdienstelijk voor de coöperatie heeft gemaakt, op har telijke wijze is toegesproken door den voorzitter. o LEIDSCHE BOUWMIJ. N.V. In de hedenmiddag gehouden j aarlij k- sche algemeene vergadering van aandeel houders in de Leidsche Bouwmaatschappij N.V. werden de balans en verlies- en winstrekening onveranderd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 9 pet. (vorig jaar lO'/i pet.). o EINDEXAMEN E.H.B.O. Groep speeltuinvereen. „Oosterkwartier", op Dinsdag 19 Juni en Donderdag 21 Juni in gebouw Nut van 't Algemeen. Hoofd examinator dr. H. J .M. Boonacker, docent en bij-examinator dr. E. J. J. G. Renaud. Geslaagd zijn: de dames: M. Gorree, J. KoekebakkerKulk en D. Kromhoutvan Nierop en de heeren: P. C. de Haas, J. H. de Haas, D. Vijlbrief, W. F. Smits, P. Kruit, J. v. Wijk, P .de Wolf, F. de Haas, W. F. Kapaan. Afgewezen 3 candidaten (2 dames 1 1 heer). o GEM. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen akte L.o de heeren P. de Bruin te Noordwijk, A. Deyn, Tj. Gaastra. F. F. Hederik, I. van Iterson, P. Th. Klinkhamer, allen alhier. Afgewe zen geen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening - Barthou op den Balkan. De Duitsche gevolmachtigde voor ont wapeningskwesties Von Ribbentrop heeft zich tegenover een vertegenwoordiger van D.N.B. als volgt geuit over zijn oponthoud te Parijs: „Ter gelegenheid van een particuliere uitnoodiging van een Franschen kennis heb ik te Parijs den Franschen minister van buitenlandsche zaken ontmoet. Ik heb met Barthou een langdurig gesprek over de betrekkingen onzer beide landen en de daarmede samenhangende problemen gehad. In aansluiting daarop heb ik den Franschen minister-president Doumergue een bezoek gebracht, met wien ik even eens een langdurig onderhoud heb gehad, terwijl ik ook den secretaris-generaal van de Quai d'Orsay, den heer Leger, heb be zocht. Een dergelijke occasioneele gedachten- wisseling kan voor den groei der betrek kingen tusschen de beide landen slechts nuttig- zijn. Op een Zonnewende-feest te Berlijn heeft minister Goebbels o.a. verklaard, dat Duitschland, ook al heeft het geen wapens thans weer den moed bezit zijn rechten op te eischen. Als wij onze aanspraken op rechtsge lijkheid doen gelden, dan mag men ons niet tegenwerpen, zeide hij, dat wij wa pens vragen, omdat wij oorlog willen. Nooit is er op den aardbol een volk ge weest, dat zoo vervuld was van vredesbe- reidheid als thans het Duitsche. Maar er is ook nooit een regeering geweest, die zoo duidelijk als de huidige Duitsche regee ring heeft beseft, dat de vrede niet berust bij den lafaard, maar bij den sterke. Als Duitschland werkelijk den vrede wil, dan moet het erop blijven aandrin gen, dat de anderen zich aanpassen bij het Duitsche bewaneningspeil, of dat Duitschland wapens krijgt om zijn gren zen te beschermen. Hugh Wilson, Amerika's gezant te Bern, diende bij de speciale Controle-commissie van de Ontwapeningsconferentie een ont- werp-conventie in, dat een ver-gaande onder toezichtstelling van den wapenhan del beoogt. Aangezien verscheidene landen met groote wapenindustrieën zich met dit ont- werp-conventie zeiden te kunnen veree nigen, poogt de commissie, ondanks de af zijdige houding van Japan, Italië en Tsje- R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII (leerares Huis houdkunde en Waschbehandeling) slaag den de dames: H. M. Beekman, M. J. Th. Berkvens. C. M. Fens, B. Haex, S. Ph. A. van Krieken, H. A. van Krieken, M. J. C. v. d. Linden, A. L. Maaskant. M. A. M. Moenking, M. A. Munting, E. M. J. Schoe- maker en A. M. W. Wuisman. DE ARBEIDSBEURS. Op den 21sten Juni 1934 waren 2996 (v. J. 2710) werkzoekenden ingeschreven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Café Restaurant „Royal", Doezastraat 43, Leiden. Nieuwe gevolmachtigde P. J. B. de Haas, Leiden. o De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Aan de Leidsche Modevakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor costu- mière: mej. M. Riebeek en voor coupeuse de dames A. van Hensbergen, M. v. d. Lin den en N. Ramp. Mej. W. Dieben alhier is te Den Haag geslaagd voor het staatsexamen akte L.O. Gisteren maakte de Soc -Dem. Vrou wen-Prop.-Club onder leiding van de raadsleden mevr. de Cler en mevr. Brag- gaar een excursie naar het nieuwe Raad huis te Hilversum en het Herstellingsoord „Zonnegloren" aldaar. Het hotel-pension „Zarse" aan den Stationsweg no. 2 heeft voor de derde maal sedert haar oprichting een verbouwing ondergaan. Ditmaal werd een nieuw eet- zaaltje met keurig buffet bijgebouwd, ter wijl bovendien een terras met een gezellig zitje werd aangelegd. Een en ander ver hoogt, zoowel in- als uitwendig, de aan trekkelijkheid. Een strijkje zal er voor- loopig alleen des Zaterdags- en 's Zon dagsavonds concerteeren. De Vereeniging van bakkerszonen zal het volgende jaar hier ter stede haar al gemeene ledenvergadering houden. De politie alhier heeft mej. T. L. voor de tweede maal als ongewenschte vreem delinge over de Duitsche grens geleid. Bij de politie is een onbeheerd gevon den rijwiel te bevragen. In verband met de excursie van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw is het spreekuur van den direc teur en de inspecteurs van den tech- nischgn dienst van Bouw- en Woningtoe zicht "morgen verplaatst van 1112 naar 910 uw voormiddag. cho-Slowakije een tekst vast te stellen volgens het Amerikaansche memoran dum. Het Amerikaansche ontwerp behelst twee systemen. Het eerste, het vergunningssysteem, houdt in, dat alleen particuliere of staats fabrieken, welke hiertoe vergunning van den staat hebben verkregen, wapens mo gen fgbriceeren, en dan alleen het type waartoe hun vergunning is gegeven, 's Lands wetten zouden dan de fabrieken noodzaken om: le de regeering er van in kennis te stellen wanneer een order tot levering van wapens in het buitenland is geplaatst; 2e. te verzoeken om een export vergunning alvorens de order uit te voe ren; 3e de regeering er van in kennis te stellen zoodra deze order is verzonden. De in te stellen Permanente Ontwape ningscommissie zal door de betrokken re geeringen in kennis gesteld worden van de plaatsing, levering en ontvangst van deze orders. Het tweede beginsel, het publiciteits- systeem komt hierin tot uiting, dat de Permanente Ontwapeningscommissie alle geplaatste, geleverde en ontvangen or ders direct openbaar maakt. Zoodra de Commissie bemerkt, dat een wapenlevering een land brengt boven de hem door de Conventie toegestane gren zen zal zij deze levering stuiten. Hetzelf de geldt voor orders betreffende kanon nen en tanks boven de wettelijk vastge stelde qualitatieve grenzen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche ministers van marine, sir. Bol ton Eyres.-Nonsell, gisteren in het Foreign Office aan de Amerikaansche marine-des. kundigen een memorandum over de be hoeften van de Britsche oorlogsmarine heeft overhandigd, welke inhoud opzien barend is. Norman Davis heeft het document naar Washington doorgezonden. De technische behoeften van de Engelsche Admiraliteit worden hierin als volgt aangeduid: De verdediging van het Britsche rijk en van de zeewegen van de Britsche koop- vaardij-schepen verelscht: 1. De bouw van een nieuwe oorlogsvloot, zoodra de beperkende bepalingen van het vlootverdrag van Londen ongeldig zijn geworden. 2. De bouw van een aantal nieuwe krui sers, teneinde de vloot op te voeren tot een totaal van 70 kruisers. (Het aantal kruisers bedraagt thans 50 maar 10 daarvan zullen de komende twee jaren den ouderdomsgrens hebben be reikt) 3. De bouw van een groot aantal nieuwe torpedo-jagers. 4. De bouw van nieuwe vliegtuig-moe derschepen. Verder bevat de „Daily Telegraph" me dedeelingen over de verwachte vorming van een speciale afdeeling bij de Engel sche luchtmacht ter bestudeering van de luchtgevechten en de daarmee samen hangende vraagstukken. Tot deze nieuwe afdeeling zal een staf van deskundigen en zullen de beste piloten van de luchtmacht behooren. Men rekent voor de komende jaren op een versterking van de Engelsche luchtmacht. Weliswaar zal het nog drie jaar duren, alvorens de nieuwe gevechts-eskaders in dienst worden gesteld, maar het is drin gend gewenscht, tijdig de beste soorten en beste modellen uit te zoeken. Barthou heeft zijn eersten dag te Boe karest besteed aan protocolaire bezoeken. Hij heeft geconfereerd met zijn collega Titulescu en bracht vervolgens een bezoek aan den voorzitter van de ministerraad Tatarescu. Om 12.15 u. werd Barthou op audiëntie ontvangen door koning Carol, by wien hij het noenmaal gebruikte in het koninklijk paleis. Het hoogtepunt van den dag was een feestelijke zitting van Kamer en Senaat. Minister-president Tatarescu hield een rede, waarin hij herinnerde aan de ver broedering van beide landen op het slag veld en het stelde voor Barthou te verhef fen tot eereburger van Roemenië welk voorstel door het parlement werd aange nomen. Intusschen maakt Belgrado zich reeds gereed voor de ontvangst van Barthou op Zondag. Dinsdag keert Barthou dan huis waarts. De Hongaarsche veldmaarschalk aarts hertog Josef, die in den wereldoorlog ge durende een jaar het bevel heeft gehad over de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen in Zevenburgen, heeft gistermiddag in den Senaat een verklaring voorgelezen, die Barthou zou hebben afgelegd tegenover een medewerker van een Roemeensch blad. Hij verklaarde, dat hij deze verkla ring met leedwezen en verontwaardiging had gelezen. In de verklaring wordt ge zegd, dat zoowel Frankrijk als Roemenië slechts de grenzen heroverd hebben, die hun toekomen. „Indien het bericht van het Roemeensche blad werkelijk waar is, aldus de Aartshertog, moet ik in naam van de geheele Hongaarsche natie protes teeren tegen deze vervalsching der ge schiedenis." Hij protesteerde er tegen, dat een leugenachtige propaganda den grijzen minister tot deze opvatting had gebracht. Als deze de ware geschiedenis zou bestu- deeren, zou hij zich er van kunnen over tuigen, dat de grootste vervalsching der wereldgeschiedenis 't verdrag van Trianon is, dat in het belang van den door ieder gewenschten vrede onvoorwaardelijk ver anderd moet worden. Naar verluidt, zal de Turksche premier eerlang een bezoek brengen aan Moskou, Warschau, Parijs en Londen. BINNENLAND. Minister Marchant neemt geen beslis sing in het spelling-vraagstuk; men houdt de keus tusschen het compromis of De Vries en Te Winkel (4e Blad). Mr. Steenberghe neemt Maandag het departement van economische zaken over (Binnenland, 3e Blad). De Robinson-schoenfabrieken te Nijme gen afgebrand (Gemengd, 3e Blad). Het landbouwcrisisbeleid der regeering (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Rondom de Ontwapening en de Vloot- conferentie (Buitenland, le Blad). Barthou's bezoek aan den Balkan (Bui-* tenland, le Blad). De Engelsche premier Mc Donald gaat voor herstel van gezondheid 3 maanden met vacantie (Tel., le Blad). Nogmaals een verklaring van dr. Schacht over het Duitsche moratorium (Buiten land, le Blad). De Belgische regeeringsverklaring met kleine meerderheid door de Kamer goed gekeurd. (Buitenl., le Blad). BELGIE. Regeeringsverklaring goedgekeurd. De Belgische Kamer heeft gisteren de debatten over de regeeringsverklaring ge sloten. Met 93 tegen 81 stemmen werd aan genomen de door de leiders der beide re- geerlngspartijen voorgestelde motie, waar in de Kamer de regeeringsverklaring goed keurt en overgaat tot de orde van den dag Vier afgevaardigden onthielden zich van stemming, terwijl zes Kamerleden afwezig waren. Socialisten, communisten en Vlaamsch, nationalisten stemden tegen, katholieken en liberalen vóór. ENGELAND. De inhoud van de clearing-wet. Gisteravond is de tekst gepubliceerd van de „Wet 1934 inzake schulden-clearing- bureaux en repressailles tegen invoerbe perkingen". die de maatregelen bevat die in werking zullen treden in verband met het door Duitschland afgekondigde trans fermoratorium en het niet tot stand komen van een bevredigende regeling. Hoofdstuk I machtigt het Departement van de Schatkist tot het instellen van clearing-bureaux. wanneer blijkt, dat eenige vreemde mogendheid betalingen of transfers aan Britsche onderdanen onder werpt aan beperkingen. De desbetreffende bepalingen zullen toegepast mogen wor den op alle schulden, ontstaan door den invoer van goederen uit deze landen in Engeland. Iedereen, die een zoodanige verplichting heeft, zal verzocht worden zijen schuld of een bedrag van gelijke waarde als de ontvangen goederen te be talen aan het clearing bureau. Hoofdstuk II bepaalt, dat het Ministerie van Handel den invoer in Engeland kan verbieden of beperken van buitenlandsche goederen uit een bepaald land indien blijkt, dat dit land beperkingen afkondigt of voornemens is af te kondigen van den invoer van welk soort goederen ook, ver vaardigd in of afkomstig uit Groot-Brit- tannië, de kanaal-Eilanden. New Found- land, de Britsche kolonies, de Britsche protectoraten of de Britsche mandaat gebieden. Op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis antwoordde de Minister voor de Dominions J. H. Thomas, dat de Britsche regeering inzake de beïnvloeding van den buitenlandschen handel en speciaal den handel met Duitschland der Dominion door deze clearing-wet reeds in contact met de Dominions was getreden. Bij de algemeene verkiezingen hebben de liberalen een groote overwinning be haald in de twee Canadeesche provincies Onlairs en Saskatchewan, die sedert het begin dezer eeuw bolwerken der conserva tieven waren. De conservatieve bewinds lieden zijn afgetreden. FRANKRIJK. De suppletoire credieten voor de landsverdediging. De Financieele Senaatscommissie heeft de door de Kamer reeds aangenomen sup pletoire credieten voor de landsverdedi ging goedgekeurd, doch tevens den wensch uitgesproken dat overschrijding der ge wone credieten zooveel mogelijk vermeden zal worden en dat met het gebruik der beschikbaar gestelde gelden de grootst mogelijke omzichtigheid zal worden ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1