WRIGLEY IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 21 Juni 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voortzetting van besprekingen. Generaal Weygand, de chef van den Franschen generalen staf, is gistermiddag te Londen aangekomen. De generaal werd aan het station be groet door den chef van den imperialen staf, generaal Montgomery Massingberd. Tijdens zijn bezoek, dat, naar men zegt, van geheel particulieren aard zal zijn, zal Weygand in een Londensch hotel verblij ven. tot Dinsdag a s. Hij zou gisteren den Franschen gezant ontmoeten en zal zich heden naar de paardenrennen te Ascot begeven In tegenstelling tot den „particulieren aard" over dit bezoek verluidt echter, dat de ïïansche generaal zich met de Engel- sche regeering ook zal onderhouden over een suggestie van Engeland, waarbij alle Europeesche naties. Duitsehland inbegre pen, zich zouden verplichten de neutrali teit van België en Nederland te respectee ren. Het ministerie van Oorlog deelt de op vatting der Fransche militaire kringen, dat de versterkingen aan de Oostgrens een voortreffelijke verdedigingslinie vormen, doch dat de inval uit het Noorden zou kunnen komen. MacDonald persoonlijk is van meening, dat Frankrijk, wanneer de neutraliteit van België verzekerd is, een voldoende veiligheidsgarantie bezit en En geland in dit geval geen verder garantie behoeft te geven. WIJ geven dit onder zeker voorbehoud. Vooral ook waar in 1914 de waarde van zoo'n neutraliteits-garantie voor België is gebleken. Na een uitvoerig debat heeft de Interna tionale Arbeidsconferentie met 85 tegen 1 stem een resolutie aangenomen, waarin gewezen wordt op de doelmatigheid van de uitvoering van openbare werken als middel tot vermindering van de crisis, terwijl de Raad van Beheer opdracht krijgt, zich regelmatig op de hoogte te laten houden van de openbare werken, die in verschil lende landen in uitvoering zijn of omtrent de uitvoering waarvan plannen worden ontworpen Ten aanzien van de uitvoering van internationale openbare werken zal de Raad van Beheer, in overleg met de be trokken instanties van het Volkenbonds secretariaat de voor de uitvoering noodlge samenwerking tusschen de betrokken staten trachten te vergemakkelijken. De Arbeidsconferentie hield zich verder bezig met een ontwerp-conventie inzake de sociale verzekering. De discussies hier over zullen heden worden voortgezet. Een belangrijke verklaring is afgelegd door den woordvoerder der Japansche admiraliteit, die van meening is dat het absoluut noodzakelijk is het vlootverdrag van Washington te herzien. De woordvoerder zeide, dat het de alge- meene overtuiging is van het Japansche volk, dat Japan een voldoende vlootmacht moet bezitten om zijn nationale positie in den Stillen Oceaan te handhaven, en wees verder met nadruk erop, dat in oorlogs tijd de verplichtingen van Japan in zijn kwaliteit van neutrale mogendheid nog aanzienlijk worden uitgebreid tengevolge van het ontstaan van Mandsjoekwo, met welks verdediging Japan zich belast heeft. Tenslotte herhaalde de woordvoerder, dat het een dwaling is te meenen, dat Japan's financiën het niet toelaten met de andere vlootmogendheden te wedijve ren in bewapening ter zee en hij drong aan op een herziening van de tegenwoor dige vlootverhoudingen, om Japan in staat te stellen eventueel opduikende moeilijk heden af te weren. Te Londen duren de preliminaire be sprekingen voor de Vlootconferentie van 1935 voort. Over verschillende data en plaatsen van bijeenkomst der conferentie werd weder beraadslaagd maar tot dusver is nog gee nerlei beslissing hieromtrent genomen. Neville Chamberlain heeft bij het En- gelsche Lagerhuis het financieele wetsont werp ingediend, waarover hij 15 dezer heeft gesproken. Bij dit ontwerp wordt voorzien in de oprichting van clearingskantoren voor het innen en regelen van zekere schulden en in het verbieden van den invoer van zekere goederen uit bepaalde landen. Het indienen is formeel en zal geen aanleiding zijn tot het houden van de batten. Het wetsontwerp is reeds in eerste lezing aangenomen. - m De Petit Parisin bericht, dat de Fran sche regeering te Berlijn en te Warschau bijzonder dringende stappen heeft onder nomen. opdat de regeeringen van beide landen in sympathieke overweging zouden nemen het nieuwe plan voor een pact, waarover de drie Oostzeestaten zoo juist onderhandeld hebben. nJ. een politiek en economisch verdrag van denzelfden aard als het verdrag, dat de landen der Kleine Entente verbindt. Zich aansluitend bij het Rijnverdrag, zegt de Petit Parisien, en gevoegd bij het Balkanverdrag, zou deze laatste schakel toestaan bijna geheel Europa te omvatten, en de toepassing mogelijk maken der ge lijkheid van rechten onder een regime van veiligheid, dat gelijk zou zijn voor allen, evenals den terugkeer van Duitsehland naar Genève en het succes der conferentie voor de vermindering en beperking der bewapeningen. De „Petit Parisien" voegt er bij, dat dit nieuwe initiatief zeer goed den hartelij- ken steun zou kunnen hebben van het Londensche kabinet. BELG1E. Het debat over de regeeringsverklaring. Gisteren is in de Kamer het debat over de regeeringsverklaring voortgezet. De Vlaam:ch-Nationale afgevaardigde Borgnon protesteerde heftig tegen het feit, dat de Broqueville het heeft bestaan een minister van onderwijs in zijn kabinet op te nemen, die geen woord Nederlandsch kent. Meer gematigd was daarentegen de rede van den socialistischen leider Huys- mans den burgemeester van Antwerpen. De liberale afgevaardigde Jennlssen zelde tegen de volmachten te zullen stemmen. Men verwacht echter een overwinning der regeering. daar gedreigd wordt met Kamer-ontbinding. DU1TSCHLAND. Pruisische begrootingseijfers Geen 40-urige werkweek meer. Prof. dr. Popitz, de Pruisische minister van financiën, heeft een uiteenzetting gegeven van den financieelen toestand. De minister verklaarde o.m., dat voor het eerst sedert den cirsistijd het begroo- tingsjaar 1933 niet is afgesloten met een deficit, doch met een overschot en wel een van 3l/t millioen R.M. Op 1 April 1933 bedroeg het deficit in het geheel 658 mll- iioen, waarvan 421 millioen op de gewone begrooting en 237 millioen op den lee- ningsdlenst. In het thans afgesloten reke- uingjaar is het deficit verminderd tot 460 millioen. De schulden op korten termijn zijn van 420 tot 395 millioen verminderd, die op middelmatigen termijn van 330 millioen tot 431 millioen gestegen. Door de devaluatie van den dollar zijn de dollar- leeningen van 306 millioen verminderd tot 284 millioen. Thans is een bedrag van 28 millioen R.M. „in kas" De begrootmg voor 1934 sluit op een bedrag van 2094 millioen aan Inkomsten en uitgaven, waarvan 2012 millioen op de gewone en 82 millioen op de buitengewone begrooting. Het aantal erlsiswerkloozen is van 1 April 1933 tot 1 April 1934 verminderd van 1.479.000 (26 pro mille) tot 638.000 (15 pro mille). De Rijksministers van financiën en arbeid deelen mede. dat. nu de helft der werk- loozen, welke het Rijk indertijd telde, weer in het productieproces is opgenomen en thans in verschillende takken van bedrijf reeds gebrek bestaat aan vakmenschen, de bepalingen inzake de 40-urige werkweek in ondernemingen, welke niet betrokken zijn bij de werkverschaffingsmaatregeien, niet meer noodig zijn. Met dlrecten Ingang worden zij ingetrokken om het even of de opdrachten reeds zijn of nog moeten wor den verstrekt. OOSTENRIJK. Nieuwe aanslagen. Volgens officieele mededeelingen is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Vorarlberg een nieuwe golf van ernstige daden van terrorisme ingezet. In het ge- heele land is een aanzienlijk aantal bom aanslagen gepleegd, waarbij talrijke tele graafpalen in de lucht gevlogen en tele- foonleidlngen verbroken zijn. In de buurt van Klosters werden de steunpijlers van een brug op het groote spoorwegtraject ernstig beschadigd. Verder werd de tele foonkabel naar Innsbruck en naar Zwit serland verbroken. Bij Weiier werd de te lefoonkabel van den staatstelefoon door een ontploffing vernietigd. Het verkeer moest stopgezet worden, omdat onbeken de daders alle verzekeringen weggenomen hebben. Te Innsbruck werd een dynamietaan- slag gepleegd op het huis van den „Kri- minalinspektor" Hofner. Er zijn groote verwoestingen aangericht. In het proces voor het Standgerechts hof te Weenen tegen den natlonaal-socia- llst Kern is vonnis gewezen. De man werd wegens het plegen van een dynamietaan- slag veroordeeld tot 10 Jaar zware ker kerstraf. De „Neue Freie Presse" schrijft, dat ge bleken Is, dat een klein gedeelte van de rechters politiek niet het standpunt in nemen. dat in het belang van den Oos- tenrijkschen staat van het oogenblik is. Tot dusver hebben de grondwettige be palingen omtrent de onafhankelijkheid van de rechtspraak het ingrijpen van de overheid op dit terrein belet. Op grond daarvan zijn voorloopig voor een half jaar de bepalingen betreffende dit onderwerp buiten werking gesteld, om gelegenheid te scheppen die rechters langs administratie- ven weg te verwijderen, die van hun on afhankelijkheid gebruik gemsakt hebben, om tegen het staatsbelang in te gaan. ITALIË. Een nieuw artikel over het gele gevaar. Mussolini's dagblad „Popoio d'Italla" schrijft naar aanleiding van het terug vinden van den verdwenen Japanschen vice-consul te Nanking een merkwaardig hoofdartikel, dat klaarblijkelijk door hooge regeeringsinstanties geïnspireerd is en ge schreven is in een zelfden geest als de artikelen over het gele gevaar, die eenigen tijd geleden aanleiding waren tot démar ches van Japansche zijde. De „Popoio d'Italia" herinnert er aan, dat het Japansche gezantschap in China verklaard had, dat het verdwijnen van den consul Kuramoto vergeleken zou kun nen worden met den Boxer-opstand. De Japansche regeering had zelfs het voor nemen te kennen gegeven, in China een eigen Japansche politie in te stellen. Ja pan maakt van den verwarden Europee- schen toestand, die de aandacht van alle Europeesche naties gevangen houdt, ge bruik om zijn politiek van geleidelijke verovering van China voort te zetten. Japan profiteert van de politiek van Europa. Het gele ras staat voor de poorten van het Westen. In de Japansche ontwik keling in China moet men een symptoom zien van de geleidelijke verovering eerst van het Oosten, vervolgens ook van het Westen. Europa verliest hoe langer hoe meer grond, nu nog zeer geleidelijk, aan stonds misschien in reuzentempo. Aantal bsteekent macht en het gele ras is sterk in aantal. Het geval Kuramoto was een alarmsignaal. Weliswaar heeft men deze gelegenheid moeten laten voorbijgaan om dat Kuramoto werd teruggevonden, doch meer dan een uitstel beteekent dat niet. CHINA. De Engelschen bevrijd. Het is de Engelsche marine met behulp van vliegtuigen gelukt, de door de piraten weggevoerde Engelschen te vinden en, wat meer zegt, te bevrijden. Zij zijn be houden aan boord van een der Engelsche oorlogsschepen. Mst hen ls ook een Chi nees bevrijd De Japanse'-,- imiraliteit heeft allen in de Chineesde wateren gestatlonneerden oorlogsschepen opgedragen zich aan te sluiten by de klopjacht op de Chineesche zeeroovers eventueel zonder overleg met de Chineesche autoriteiten. Dit laatste bergt weer gevaar in zich.... NA DE REDEVOERING VAN VON PAPEN. LONDEN, 21 Juni. (V.D.) Omtrent den door de redevoering van Von Papen ont- stanen toestand meldt de Berlijnsche cor respondent van de „Times" o.m. het vol gende: Het onderhoud, dat Dinsdag tusschen Hitier en Von Papen heeft plaats gevon den, had een zeer levendig karakter en heeft omstreeks 3 uren geduurd. Intus- schen heeft het geenszins den eenigszins gespannen toestand welke geschapen is door de redevoering van Von Papen te Marburg opgehelderd. Er bestaat goede I reden aan te nemen, dat men tot de con clusie is gekomen, dat het conflict te ernstig was om onmiddellijk geregeld te worden en dat Hitler en Von Papen bei den een bezoek zullen brengen aan pre sident von Hindenburg op zijn landgoed in Neudeck, Woensdag verwachtte men dat Hitier Donderdag en von Papen Vrij dag of Zaterdag naar den Rijkspresident zouden gaan. De correspondent meldt voorts dat Hit- Ier, die groote moeite gehad heeft eeni gen van zijn radicale luitenants in te too rnen, zijn ernstige ontstemdheid over een optreden dat ernstige oneenigheden in zijn partij en in de beweging kan veroorza ken, niet verheeld heeft. Naar verluidt heeft hij gewezen op de onmogelijkheid om toestemming te geven tot publicatie van 'n zoodanige redevoering. Het schijnt echter, dat Von Papen niet erg onder den indruk daarvan is gekomen, aangezien hij weloverwogen zijn critiek van wat hij en vele anderen beschouwen als tekortkomin gen van het huidige systeem, heeft uitge sproken. teneinde eenige beweging te ver oorzaken. Wel heeft de vice-kanselier aan geboden af te treden, doch dit aanbod is afgewezen. Aan het einde van het onderhoud heeft Hitier, naar verluidt, toegegeven dat hij het eens was met eenige van de dingen, die von Papen gezegd heeft, ofschoon hij het oneens was met de formuleering daar van en de omstandigheden, waaronder zij gezegd zijn. Inderdaad zijn er aanwijzin gen geweest, welke hij zonder eenige twij fel naar voren heeft gebracht en die wij zen op het feit, dat Hitier de noodzake lijkheid heeft ingezien van het herstellen van meer normale omstandigheden in eenige gebieden van het nationale leven. Tenslotte heeft Hitler aan Von Papen, volgens berichten uit betrouwbare en ge zaghebbende bron, de verzekering gegeven, dat zekere verbeteringen zouden worden aangebracht in economische zaken en in de behandeling der kerken. Na het onderhoud heeft Hitier de be spreking met een kleine groep van oudere nationaal-socialistische leiders behandeld. Uiteraard is niet precies bekend wat hij hun heeft medegedeeld. Volgens een le zing echter, die in partij kringen aanvaard is, en die wel niet ver van de waarheid zal zijn, heeft hij hun te verstaan gegeven, dat naar zijn meening er iets waars was in de critiek van den vice-kanselier of schoon natuurlijk de wijze, waarop hij die openbaar gemaakt heeft, onmogelijk kon worden goedgekeurd. Voor het overige aldus wordt verklaard, kan nauwelijks worden opgetreden, met het oog op het feit, dat de Rijkspresident te Neudeck de tekst van de redevoering te voren heeft ingezien en dat na de redevoering Maan dag von Papen een gelukwensch-telegram heeft ontvangen van Neudeck. Terzelder tijd heeft men in partijkringen den in druk, dat Hitier persoonlijk het incident beschouwt als iets in doe geest van een verbreking van trouw aangezien hem niet tevoren de tekst voorgelegd is. Men weet thans, dat de redevoering eenige weken geleden geschreven is. Inderdaad is Hitler heden naar Neudeck vertrokken voor een onderhoud met von Hindenburg. Eerst werd verboden, dit te publiceeren, doch later werd toestemming gegeven tot het publiceeren van een be richt in den volgenden vorm: Rijkskanselier Adolf Hitler heeft zich: naar Neudek begeven teneinde den Rijks president rapport uit te brengen over de bijeenkomst in Venetië. o DE „DRESDEN" IN GEVAAR. OSLO, 21 Juni. (Reuter) De beman ning van de „Dresden" heeft nu ook het schip verlaten, daar men vreest dat het zal zinken. Bij het overbrengen der pl.m. duizend passagiers sloegen twee sloepen om, waarbij vier vrouwen verdronken. Naar later wordt gemeld is de Dresden gezonken, o DE BEVRIJDING DER ENGELSCHEN. SJANGHAI. 21 Juni (Reuter) Voor het eerst in de geschiedenis zijn Brltsche vliegtuigen gebruikt tegen Chineesche zeeroovers en men mag gerust zeggen, dat de bevrijdng van de Britsche gevangenen te danken is aan het gebruik van vliegtui. gen. Tusschen de roovers en een water vliegtuig zijn schoten gewisseld, waar door het vliegtuig licht werd beschadigd. Door het vuur van het vliegtuig leden de bandieten verliezen, doch eerst nadat gedreigd was bommen te werpen, werden de vijf Engelsche gevangenen, de Japan ner en de vroegere Chineesche minister van binnenlandsche zaken Sun Tin Ling in een sampan geplaatst en vrijgelaten; de overige Chineesche gevangenen wor den nog gevangen gehouden De vijf Engelschen zijn hedenochtend hier aangekomen, zij zijn allen ongedeerd. o DJ: MIJNRAMP IN SILEZIË. BEUTHEN, 21 Juni. ID.N.B.). In den afgeloopen nacht is het lijk van een van de ingesloten mijnwerkers geborgen Omtrent het lot van de overigen is nog niets met zekerheid bekend. Later wordt gemeld, dat nog een lijk is gevonden. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. WARSCHAU, 21 Juni. (Reuter). Gis teravond zijn in Congres-Polen drie per sonen door den bliksem getroffen en op slag gedood. HEIDEBRAND IN DUITSCHLAND VELSBBRG, 2l Jur, D.H.B.) In de imiddellijke nabijheid van de mijn Ilse woedt een geweldige heidebrand, welke tot nu toe 400 morgen heeft aangetast. Voor de mijn bestaat nog geen gevaar. RECLAME. 6251 WRIGliY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! STAKING IN POLEN. WARSCHAU, 21 Juni. (Reuter). Uit Lodz wordt gemeld, dat in ongeveer 35 zljdefabrleken aldaar de arbeiders het werk, hebben neergelegd. De oorzaak van de staking ls een loonsgeschll. Men vreest, dat de staking zich tot totaal 69 fabrieken zal uitbreiden. MOORD IN CHINA. PEKING, 21 Juni. (Reuter). Haden ochtend vroeg werd te Tientsin de leider van de geneeskundige afdeeilng van de spoorlijn Peking—Tsjang Hal Kwan, door twee revolverschoten vermoord. De dader is onbekend. o SMOKKELAARS BETRAPT. ROME. 21 Juni. (V.D.) Een groep Ita- liaansche smokkelaars, die bezig waren groote hoeveelheden tabak en koffie Italië binnen te smokkelen, zijn door de Ita- llaansche grenswacht in de bergen nabij Monte Albano in Val Morobbia betrapt. Een gevecht ontspon zich, in den loop waarvan twee smokkelaars werden ge dood en twee ernstig gewond. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. PARIJS, 21 Juni (V.-.) Hedenmorgen is een trein tegen een stootblok gereden in het station in Mülhausen. De eerste vier personenwagens schoven in elkaar en wer den vernield, Voor zoover thans reeds vastgesteld is, zijn vier personen gedood en vier zwaar gewond. Talrijke anderen bekwamen lichte kwetsuren. AARDBEVING IN WEST-TURKIJE. ISTANBOUL, 21 Juni (V.D.). Een tot dusver nog onbekend aantal personen ls gedood door een aardbeving die gisteren in het Westen van Turkije is voorgekomen. De schokken waren het felst in de omgeving van Smirna De aardbeving werd gevolgd door buitengewoon zware regen. Alle ver bindingen werden onderbroken. Tengevol ge van de wolkbreuken zijn verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden en werden een aantal dorpen overstroomd, terwijl tengevolge van de aardschokken tal V3n hulzen ineenstortten. 'JE FRANSCH-ROEMEENSCIIE BETREKKINGEN. BOEKAREST. 21 Juni (V.D.) De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, is te Boekarest aange komen. Toen de trein waarin de Fransche staatsman zich bevond de Roemeensche stations passeerde, werd Barthou luide toegejuicht door belangstellenden. De sta tions waren versierd, terwijl Barthou op verschillende tusschenstations door plaat selijke autoriteiten werd toegesproken. Op het station van Boekarest werd hij verwelkomd door alle leden van het mi nisterie en tal van autoriteiten, terwijl een groote menigte zich had opgesteld langs den weg, welke het hooge gezelschap zou volgen om zich te begeven naar de Fransche legatie waar Barthou zijn intrek heeft genomen. Van de voornaamste ge bouwen is de Fransche driekleur uitge hangen. De conferentie van den Permanenten Raad der Kleine Entente is thans ten einde. Volgens een officieele verklaring zijn de volgende beslissingen getroffen. Iedere poging teneinde de ontwapenings conferentie een voor alle partijen bevredi gende afloop te waarborgen, moet worden ondernomen De organisatie van de veilig heid moet worden gesteund en er moet worden deelgen.men in regionale over eenkomsten voor wederzijdsche hulpver leening welke aan de orde mochten komen. Er moet worden samengewerkt ter be werking van een economische opleving van Europa in overleg en in overeenstem ming met alle betrokken landen. Tot diep leedwezen van den Permanenten Raad maken zekere officieele Hongaarsche ver klaringen den Indruk dat Hongarije zich wenscht te onthouden van een dergelijke samenwerking. De beslissing is bekrach tigd, zich te verzetten tegen den terug keer van de Habsburgers, in welken vorm zulks ook zou geschieden. Zoo goed mogelijke betrekkingen te onderhouden met alle staten, in het bij zonder met Polen en de andere nabuur landen. Met voldoening de hervatting van nor male diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Roemenië en Rusland en Tsjecho-Slowakije te begroeten overeen komstig de beslissing, genomen te Zagreb de handhaving van den vrede. Met voldoening kennis te nemen van de verzekeringen, die ontvangen zijn met betrekking tot de toepassing van een Balkan-pact door alle onderteekenaars en deszelfs ratificatie op 16 Juni door Roemenië en Zuid-Siavië Sympathie te betuigen met het Zuid- Amerikaansche verdrag tot v orkoming an den oorlog, dat 10 October J.l. te Rio de Janeiro is onderteekend. De Raad heeft besloten in September a.e. in Genève weer bijeen te komen. HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank heeft heden ochtend uitspraak gedaan in de zaak van den 49-jarigen oud-notaris M. J. f. f. p te 's-Gravenhage, thans ged., tegen wien door het O. M. ter zake van verduistering en valschheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, 5 jaar gevangenisstraf is geëischt De rechtbank verklaarde den verdachte' schuldig aan verduistering meermalen ge pleegd en aan de vervalsching van een authentieke akte en zij veroordeelde hem conform den eisch tot vijf jaren gevange nisstraf. De 33-jarige Duitsche slotenmaker F- P., afkomstig uit Harum, zwierf op 19 Mei j.l. te Noordwijk rond, komende langs den winkel in fruit en comestibles van den heer Roos aldaar, zag hij, dat het tui melraam boven de winkeldeur openstond Hij trachtte door dit raam naar binnen te komen, doch toen hij halverwege was werd hij gestoord door de bewoonster en sloeg op de vlucht. Het gelukte evenwel P. te achterhalen en heden had deze zich wegens poging tot diefstal te verantwoor den. Verdachte gaf toe getracht te heb ben den winkel binnen te komen, om al daar te stelen. Volgens zijn beweren had hij honger en wilde hij iets eetbaars be machtigen Het O.M waargenomen door jhr mr. v. Asch van Wi)Ck, wees op het stralblad van P. die zoowel hier te lande als ln Duitsehland meermalen met de justitie kennis maakte Verdachte ls reeds ter zake van diefstal tot meerdere jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Gezien deze antecedenten, vorderde de officier tegen P l'/i jaar gevangenisstraf. Mr. L de Blécourt verzocht oplegging van een lichtere straf. Uitspraak 28 Juni a.s. In den voormiddag van 4 Mei J.l. te on geveer kwart voor twaalf reed Ds. Broek stra predikant te Rijnsburg, die op zieken bezoek ging, per rijwiel in de Brouwer straat aldaar. Achter hem kwamen .2 auto's aanrijden. Plotseling werd de predi kant van het rijwiel geslingerd en later bleek dat hij twee hoofdwonden had be komen. Verdacht van het veroorzaken van deze aanrijding, stond heden terecht de 22- jarlge kantoorbediende J, F. van R. uit Hilversum, die bekende dien dag ter plaat se met een door hem gehuurde auto met zijn meisje te hebben gereden en dat hij toen een voor hem uit rijdende auto wilde passeeren. Daarbij heeft hij niet gelet op den wielrijder die rechts van den weg reed Verdachte heeft onmiddellijk gestopt en zijn schuld aan het gebeurde toe ge geven. Het O.M., dat zijn Instemming met den houding betuigde, wilde om deze redenen ditmaal een geldboete vragen. De manier waarop verdachte reed wijst er op, dat deze zijn aandacht nog bij iets anders dan bij den weg had. Een behoorlijke boete achtte de officier hier gewenscht. Eisch f. 200 subs. 100 d. Verdachte, die betoogde, dat hij slechts f. 50 per maand inkomen had, kreeg te hooren, dat, indien hij geld kon vinden om auto's te huren en te gaan toeren, ook wel een behoorlijke boete kon betalen. Vonnis 28 Juli a.s. In den nacht van 30 April op 1 Mei J.l. te 1.30 uur stond de agent van politie A. Jansen te Noordwijk geposteerd op den Heerenweg aldaar, toen hij op eenigen af stand het geronk van een motor hoorde, nadat hij even te voren het geluld van een klap, komend uit een zijweg had waargenomen. De auto naderde met een snelheid van ongeveer 60 K.M. en voerde vol licht. De agent posteerde zich midden op den weg stak de linkerhand op en zwaaide met de rechterhand met een wit licht gevende zaklantaarn, den bestuurder beduidend, dat deze moest stoppen. Deze verminderde vaart tot dicht bij den agent, doch doofde toen plotseling alle lichten, gaf vol gas en reed door. De agent wist door een sprong zijwaarts te maken een aanrijding te voorkomen. On middellijk daarop richtte de agent zijn zaklantaarn op het nummerbord van de auto, waarvan hij de cijfers en letters no teerde. De auto bleek toe te behoorenaan den bloembollenhandelaar A. A, H. te Rijnsburg. Deze werd daarop in tegen woordigheid van eenige agenten te zijnen huize ondervraagd. H. ontkende toen te Noordwijk te zijn geweest. Bij de verdere ondervraging trad H onhebbelijk tegen den agent J. op, door te vloeken en ver wijten te maken dat de lantaarns van de politie geen rood licht uitstralen etc. Bij onderzoek van de auto bleken op de voor bumper groene verfschllfers voor te ko men Geconstateerd was dat een groen geverfd hek in een der zijstraten aan den Heerenweg ingedrukt was. Eenige agenten van politie, die bij de ondervraging van H. tegenwoordig waren, verklaarden, dat deze op dat oogenblik wél naar drank rook, doch getuigen had den niet geconstateerd, dat H. onder drank-invloed was. Een agent uit Rijnsburg werd door den president onder handen genomen over de wijze waarop hij zijn verklaringen aflegde. Deze agent gaf telkens ontwijkende ant woorden op de vraag of hij wist hoe H. bekend stond en of deze ook misbruik van drank maakte. Verdachte, ondervraagd door den presi dent naar het gebeurde, zeide, dat hij den agent niet gezien heeft. Jhr. mr. van Asch van Wijck, die daarop requisitoir nam, zeide dat A. wtl aan den eisch zou merken, dat het hier een bui tengewoon ernstig feit betreft. Spr. verwonderde zich er over, dat A. dien nacht niet is gearresteerd, en voor geleid voor den officier van justitie Na de feiten gereleveerd te hebben, die de officier qualificeerde als poging tot zware mishandeling, wees hij er op. dat H. reeds eerder met de politie ter zake van wederspannigheid in aanraking is ge komen. H. is iemand, die zijn avonden elders doorbrengt en dan min ot meer dronken thuiskomt. Spr. achtte hier een voorbeeldige straf gewenscht en eischte ten slotte tegen H. 8 maanden gevange nisstraf. De verdediger concludeerde tot vrij spraak. Vonnis 28 Juni a.s. t-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2