7#*** Jaar; gang MAANDAG 4 JUNI 1934 No. 22760 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN prijs dezer courant^ Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. een eervolle staat van dienst afgesloten. rusland koopt engelsche haring. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. de algemeene toestand. LEIDSCH DAGBLAD 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opeendlng van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noortfeindspfein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- cm Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.13 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wdek „0.13 Franco per post f. 2.35 portokosten. De heer C. Peltenburg Pzn. In de algemeene vergadering van de N V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E J. Brill op Zaterdag 1.1. werd eervol ont slag verleend aan den directeur den heer C. Peltenburg Pzn., die gedurende 54 jaar aan de firma verbonden was, waarvan 33 jaar als directeur. De vergadering be noemde hem bij acclamatie tot commis saris. doch de heer Peltenburg veront schuldigde zich wegens zijn hoogen leeftijd en stelde de vergadering voor een lid der familie van Oordt te benoemen welke familie van den aanvang af met de firma Brill verbonden is geweest. Als zoo danig werd benoemd de heer W. H. van Oordt. Een lid der familie van Oordt en een vertegenwoordiger der familie De Stoppelaar huldigden den aftredenden directeur. Er werd o.a. op gewezen dat de grootste successen behaald waren toen de heer Peltenburg reeds den leeftijd van 10 jaar had overschreden. Als opvolger van den heer Peltenburg werd als directeur benoemd de heer Th. Folkers. ZILVEREN JUBILEUM „DE POST". Het Leidsch Harmonie-gezelschap „De Post" herdenkt deze maand zijn 25-jarig bestaan. Op Dinsdag 12 Juni wordt in de Stadszaal middels een vrooiijken cabaret avond het oudejaar gevierd; Woensdag daarna wordt in de avonduren een wan deling met muziek door de stad gemaakt; des Zondags 17 Juni van 24 uur reeep- ciert het bestuur en tot besluit wordt op Donderdag 21 Juni een jubileum-avond gegeven met medewerking van het Leidsch a Cappelia-Koor. Een aantrekkelijk feest programma staat den Post, leden en sup porters dus te wachten CONSERVATORS BENOEMING. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is tijdelijk benoemd lot conservator bij de kindergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier de heer J van Ormondt. ZOMERFEEST WIJKGEBOUW „GELOOF-HOOP-LIEFDE". Het was en het blijft een goede ge woonte van het Bestuur van het wijk- gebouw „Geloof-Hoop-Liefde" om van Alles, wat zoo in en om het werk in het gebouw gebeurt geen ophef te maken, Waar rustig door te werken op de oude, beproefde wijze. Vooral waar tegenwoordig 'oor het minste of geringste feest wordt gevierd, waar de tijdsomstandiheden dit bh juist allerminst toelaten. Voor dit keer dan een uitzondering, om dat op dit j aarlij ksche Zomerfeest, ter 'herinnering aan het 40-jarig bestaan van het wijkgebouw voornoemd door mejuf- 'rouw Alt c.s. een enveloppe met inhoud Het een hartelijk woord werd overhandigd. En nu past het een woord van oprechten dank te spreken en allen, die daartoe hebben bijgedragen wel zeer te bedanken. Het was een bewijs, dat het wijkgebouw hiet vergeten is. Ondanks het gure weer hadden wij op ..Groenoord", welwillend afgestaan door de jamilie Feitkamp, een goeden middag en "et spel geleid door de dames Hiemstra en Vogel had succes. De kinderen zongen ueiu'ig hun liedjes en allen gingen vol daan huiswaarts. Het bestuur gaat moedig op den inge slagen v/eg voort. CENTRAAL ISRAËLIETISCH WEES. EN DOORGANGSHUIS. De jaarüjksche ledenvergadering. In de een dezer dagen in het gesticht gehouden ledenvergadering van het Cen traal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis heeft de penningmeesteres mevr. R. Cos- manMendes da Costa het financieel ver slag over 1933 uitgebracht. Het kapitaal der vereeniging bedroeg op 31 December 1933 f. 54.159. Het gebouw komt voor f. 1 op de balans voor. De exploitatierekening vertoont een verlies van f. 8155, het nega tieve saldo der exploitatie-rekening over 1932 was f. 7732, de onkosten der actie tot herverkrijgen van het kapitaal bedroegen f. 1456, in totaal f. 17.343. In totaal werd ontvangen aan giften en legaten benevens de guldensactie f. 69.486. Het restant ver mogen is thans f. 52.143, waarvan f. 48.842 in effecten is belegd. De effecten bevinden zich in open bewaargeving bij de Neder- landsche Bank. Onder dankzegging voor haar vele be moeiingen werd de penningmeesteres ge dechargeerd. Aan het verslag van den secretaris, den heer L. Levisson is ontleend, dat het jaar 1933 zich onderscheidde door de ernstige pogingen om het geleden verlies van het geheele kapitaal der vereeniging, zoo goed mogelijk te herstellen. Een propaganda- commissie toog aan het werk en aan de groote opofferingsgezindheid van velen, Joden en niet-Joden is het te danken, dat een niet onbelangrijk bedrag als vervan ging van het verloren gegane kapitaal bij een kon worden gebracht. De slechte economische toestanden had den ook hun invloed op het gesticht. Hulp werd verleend aan de uit Duitschland naar Nederland gekomen kinderen, waarvan c'akele nog in de inrichting worden ver pleegd. Niet zonder zorgen ziet het bestuur de toekomst tegemoet. Moge het mogelijk blijken, aldus eindigt het verslag, om met veler hulp het dreigende tekort van de exploitatierekening weg te werken. Een centrale propagandacommissie werd hier voor benoemd Ook dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. De wnd. voorzitter, de heer Levisson deelde hierna mede, dat mej. E. Cohen na met den heer N. Italië in het huwelijk te zijn getreden als directrice van het wees huis zal worden benoemd. Zoowel opperrabbijn Hirsch uit Zwolle als opperrabbijn Vredenburg uit Arnhem hebben zich bereid verklaard hunne her benoeming als regent te aanvaarden. Herkozen werden vervolgens de regen ten: mevr. Nova-Samkalden (Arnhem), mevr. Palache—de Pinto (Amsterdam) en de heer L. Levisson (Den Haag—Leiden), terwijl tot regent gekozen werd de heer dr. J. Teixeira de Mattos te 's Gravenhage. FEESTAVOND „DE BATAVEN". Een geslaagd feest. Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan was gisteravond in Concordia een feest avond georganiseerd; een bijeenkomst zoo als de RK. Athletiek- en Sportvereeniging „De Bataven" eigen is, n.l. goed verzorgd in alle opzichten. Keurig op tijd opende de voorzitter, de heer Jac. Janson, den avond met een welkomstwoord tot allen, waarbij enkele afgevaardigden een bijzondere groet in ontvangst hadden te nemen, o.a. van de Sportcentrale, de Graal en diverse zustervereenigingen. De groote opkomst was voor spreker weer een zichtbaar be wijs van hartelijk medeleven. Met ge noegen kan geconstateerd worden dat het bij de Bataven in alles Excelsior gaat. Spreker spoorde aan trouw te blijven aan de R.K. Sport en te blijven medewerken aan den bloei der mooie en grootste R.K. Sportvereeniging. Het programma werd vervolgens vlot afgewerkt. De jongere Bata.en brachten een goed nummer Vrije oefeningen en oefeningen aan de brug. waaronder wij meerdere toekomstige goede krachte. ont dekten. De gymnastieknummers voor hee- ren, onder uitmuntende leiding van den heer A. C. Goddijn, oogstten zoowel aan hoogrek als aan hoogbrug om de keurige uitvoering telkens weer een welverdiend en davernd applaus, terwijl de kleinste Ba- taafjes in een nummer vrije en naboots oefeningen met succes toonden wat ernstig oefenen vermag. Alles liep zooals men het bij loopers als de Bataven mag verwachten. Ook de klucht na de pauze „De Prins op stap" slaagde dat het een lust was. Goed ge speeld door „Ons Clubje" bracht het, na een mooi sportief voorprogram, de stem ming er danig in. Zoo werd het dus een feestavond met „voor elck wat wils" en na afloop nog een gezellig dansje onder lei ding van den heer E. Castelein en muzikale medewerking van „The Melody Boys". TUINCONCERT „WERKMANS WILSKRACHT" De Harmonie-Kapel „Werkmans Wils kracht", heeft gisteravond in den theetuin „Oud-Hortuszicht" een concert gegeven. Het gure weer deed veel afbreuk aan het bezoek, dat onder gunstiger weersomstan digheden heel wat grooter zou zijn geweest. Onder de bekende, beproefde leiding van den heer Gerardus Dik werd een aantrek kelijk programma ten gehoore gebracht waarnaar de aanwezigen met aandacht hebben geluisterd en dat een grootere be- numerieke belangstelling had verdiend. TOONEELVER. „HET NIEUWE TOONEEL" Zomer-uitvoering in „Zomerlust". De tijd van de druk bezochte uitvoe ringen is voofblj. De tooneelvereeniging „Het Nieuwe Tooneel" heeft het Zaterdag avond nog eens geprobeerd met een uit voering in „Zomerlust", doch het prach tige zomerweer lokte begrijpelijkerwijze meer uit tot een wandeling in de vrije natuur dan tot een verblijf in een rooke- rige zaai, zoodat de zaal 'oij den aanvang der voorstelling nog niet voor een derde ge deelte gevuld was. Later op den avond werd het iets drukker, doch het bezoek bleef toch beneden de verwachtingen. Nadat „The Dutch Players" in kleine bezetting zich eenige malen op verdien stelijke wijze had laten hooren. sprak de voorzitter, de heer P, van Egmond, een kort openingswoord, waarin h'j in het bij zonder het eere-lid, den heer Zandvliet, en de afgevaardigden der zustervereeni gingen welkom heette en zijn dank uit sprak jegens de leden, donateurs en dona trices, dank zij wier medewerking het be stuur in het afgeloopen jaar drie uitvoe ringen kon organiseeren. Spr. eindigde met de belofte, dat al is de zaal slechts matig bezet, de werkende leden toch hun uiterste best zullen doen om den aanwezi gen een prettigen avond te bezorgen. Des voorzitters volgelingen hebben die belofte ongetwijfeld ingelost, want zoowel het tooneelstuk „Verloren spel" als de klucht „Verliefd op mevrouw" werden met een prijzenswaardige vlotheid en ambitie over het voetlicht gebracht, al kunnen wij ons met de keuze van het eerste stuk ook niet erg vereenigen. Het tijdperk, waarin graven en baronnen, onschuldige jonk vrouwen en gewetenlooze schurken ten tooneele worden gevoerd, behoort toch waarlijk tot het verleden! Maar dat doet aan de overigens verdienstelijke speelwijze tenslotte geen afbreuk Het tooneelistische gedeelte van het programma werd afgewis seld door zang van mej. PiketCarton en eenige duetten van mej. van der Kaai en den heer van Hoven, terwijl een bal onder leiding van Jeanne de Wekker den avond besloot. Morgenavond geeft de blinde pianist H KanderVelden uit Den Haag in de Stadszaal een concert. Voor bijzonder heden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. Toen Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur de auto van den Eerste Hulpdienst uit rukte om assistentie te verleenen aan mej. M. F. die in de keuken van hotel „Cen traal" een hoeveelheid kokende olie over den arm had gekregen, heeft de bestuurder op het kruispunt van Breestraat en Kort- Rapenburg den 63-jarigen voetganger V.S. aangereden, waardoor deze een hevig bloedende wonde boven het rechteroog be kwam. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. IJMUIDEN, 4 Juni 1934. Tarbot per K.G. f. 0.800.60; Griet per kist van 50 K.G. f. 3015; Tongen per K.G. f.0 750.49; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 3027; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 2724; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 25—2.85; Schar per kist van 50 K G. f. 4.904.10; Tongschar per kist van 50 KG. f.28—21; Vleeten per stuk f. 1.50— 1.40; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.71.85; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G, f.21; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 209; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 176.20; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 11.504.60; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.3518.50; Gullen per kist van 50 K.G. f.94; Lengen per stuk f. 1.150.40: Heilbot per K.G. f. 0.90—0 68; Wijting per kist van 50 K.G. f 5.103.60; Koolvisch per stuk f. 0 580.13; Makreel per kist van 50 K.G. f.7—3.40. Aangekomen 10 Stoomtrawlers: ON. 141 met f.1360: RO. 16 met f.1600; IJM. 59 met f.3920; IJM. 491 met f.2770; IJM. 417 met f.3100; IJM. 14 met f.2070; IJM. 90 met f.1660. IJM. 135 met f.1490; IJM. 94 met f.1870; IJM. 49 met f.3580; de Deen- sche kotters: E. 409 met f.290; E. 61 met f.385 en de loggers: IJM. 204 met f.805; K.W. 89 met f.285; K.W. 175 met f.450; K.W. 68 met f.310; K.W. 56 met f.1070; K.W. 134 met f.235; K.W. 144 met f.950; K.W. 4 met f.560; K.W. 52 met f.495; K.W. 62 met f. 320; K.W. 110 met f. 530; K.W. 159 met f.1140; K.W. 130 met f.630: K.W. 39 met f. 1470; K.W. 41 met f. 995; K.W. 74 met f. 1450; K.W. 147 met f. 620; K.W. 112 met f.350; K.W. 178 met f.450; K.W. 114 met f.480; K.W. 140 met f.330; K W. 101 met f.735; K.W. 163 met f.165; SHV. 196 f.790; SHV. 341 f.690. (Niet officieel). De onderhandelingen van de Schotsche Curers met de Russen, welke reeds langen tijd gaande waren, hebben dezer dagen hun beslag gekregen en zij leidden tot het resultaat, dat Rusland 70.000 Schotsche vaten zomervangstharing kocht tegen den prijs van 27/3, wat ongeveer neerkomt op Gld. 10.—. Deze transactie is zoowel voor de Engel sche ais yoor de Hollandsche haringvis- DE VERKEERSWEEK. WENKEN VOOR DINSDAG. Voor zoover dat thans reeds te beoordeelen is, kan worden ge tuigd, dat de verkeersweek inslaat. De weggebruikers verleenen, be houdens een enkele uitzondering, de grootst mogelijke medewerking om de actie te doen slagen. De verspreiders en verkoopers van Verkeerskranten en ander propaganda-materiaal vinden een gretig publiek. De kranten vliegen letterlijk weg. Ook de verkeerslijnen vallen op. Natuurlijk ziet men nog wielrijders in bochten de linkerzijde van den weg houden, alsof er geen lijnen waren. Men is het immers zoo ge woon de bocht naar links af te snijden. Wanneer men hen op het gevaarlijke van hun rijden wijst, stemmen de wielrijders onmiddel lijk toe verkeerd gereden te hebben. Oorzaak: onachtzaamheid, onop lettendheid, de groote vijanden van Veilig Verkeer. Bestuurders van motorrijtuigen, wielrijders, bestuurders van hand wagens, enz. zorgt dat ge een tee- ken geeft alvorens ge van rich ting verandert. Geeft dit teeken tijdig en duidelijk. Is het teeken niet tijdig of niet duidelijk, dan staat dit gelijk met het niet geven van een teeken. Geeft dit teeken ook als ge naar rechts afslaat. Wielrijders, bedenkt, dat ge ook zoodanig rijdt, dat ge een teeken kunt geven. Vervoer daarom geen lasten in Uw hand of op de schou ders of hoe dan ook, welke ge voortdurend moet vasthouden. Als ge fietst, is het gevaarlijk ladders, planken, meubelen of andere voor werpen te vervoeren, als ge daar door niet tijdig en duidelijk een teeken kunt geven. Nog gevaarlij ker is het als ge zelfs niet kunt bellen. Ge stelt U zelf en anderen aan groot gevaar bloot. Verblindt met Uw verlichting Uw tegenligger niet. Dit geldt niet alleen voor bestuurders van motor rijtuigen, maar ook voor wiel rijders. Autobestuurders, motorrijders, ook Uw half verblindende verlich ting is gevaarlijk. Laat Uw verlich ting deskundig controleeren. Wielrijders, door Uw lantaarn omlaag te stellen, kunt ge het euvel verhelpen. Laat de lichtbun del kort voor Uw rijwiel op den grond vallen. Niet alleen deze week, maar ook daarna. scherij van groot belang. Hoewel de prijs, welke bedongen is, zeer laag is en het zeer de vraag zou zijn of wij in staat zouden zijn voor een dergelijken prijs te leveren, mogen we het toch als een lichtpuntje in deze donkere tijden beschouwen, dat deze transactie tot stand is gekomen. Het is nu toch mogelijk voor de restee- rende vangst een beteren prijs te maken, nu men geen last meer heeft van een te veel, dat steeds de haringmarkt drukte. Het zou daarom mooi zijn als de onder handelingen, die van Hollandsche zijde met de Russen gevoerd worden ook tot eenig resultaat mochten leidden Zooals bekend is werden dit voorjaar on geveer 8 a 10.000 vaten van den voorraad 1933 aan Rusland verkocht. De prijs, welke hiervoor bedongen werd, bleef geheim, daar de transactie door een particuliere firma werd tot stand gebracht. Gezien de prijs, welke de Russen nu in Engeland be talen, zal die, welke voor de Hollandsche haring betaald is. hier wel niet veel van afgeweken hebben Gelijk met het bovenstaande bericht bereikte ons een minder goed bericht uit Engeland, n.l., dat de Engelsche Regee ring in principe wel bereid zou zijn de Engelsche haringvisscherij te steunen in den vorm van subsidies, welke dan uitbe taald zouden worden aan die Reederijen, welke slechte resultaten boeken. Mocht de Engelsche Regeering er inder daad toe overgaan het bedrijf op de boven aangegeven wijze te steunen, dan zou dit in de praktijd funest blijken voor de Hol landsche haringvisscherij. Tot nu toe heb ben wij de concurrentie met de Engelschen zeer goed weerstand kunnen bieden. Het is ons mogelijk gebleven onze productie on geveer op dezelfde hoeveelheid van voor den oorlog te handhaven, terwijl de Engel sche productie met meer dan de helft is teruggeloopen. Zou het de Engelschen nu mogelijk ge maakt worden door subsidies hun pro ductie weer uit te breiden, dan zou dit ten koste moeten gaan van de Hollandsche productie. Waar Engelsche haring ver kocht wordt kan geen Hollandsche ver kocht worden en omgekeerd. Het is daar om wel van het grootste belang, dat de Nederlandsche belanghebbenden actief blijven en de Regeering op de hoogte hou den van eventueele dreigende gevaren. BINNENLAND. De regeering acht droogmaking der Zuiderzee-gronden economisch verant woord (3e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot een nieuwe regeling van surseance van beta- ling (Binnenland, 3e Blad). Het congres der Kath. Dem. Partij; fusie tusschen Kath. Dem. Partij en Kath. Dem. Arbeiders-Partij (Binnenland, 3e Blad). Het Stadion-concert is volkomen ge slaagd (Kunst, 3e Blad). BUITENLAND. Bijzonderheden over de regeling in het Saargebied (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Steun aan den Amerik. landbouw voor de schade der droogte (Buitenl. en Tel., Ie Blad). De regeling voor het Saargebied, De overeenstemming Inzake het Saar gebied is verkregen op de basis van vol genden tekst, die zoowel door Frankrijk als door Duitschland is aanvaard. 1). De regeering verplicht zich. ongeacht de bepalingen van par. 39 van het bij voegsel op art. 50 van het Verdrag van, Versailles. a). zich te onthouden van iedere on middellijke of middellijke pressie, welke de vrijheid en de oprechtheid der stemming zou kunnen schaden; b). zich evenzeer t.a.v. de stemgerech tigde personen te onthouden van iedere vervolging. repressailiemaatregelen of achteruitzetting wegens de politieke hou ding. welke deze personen hebben aange nomen tijdens het bestuur vanwege den Volkenbond met betrekking tot het ple bisciet; c. de geschikte maatregelen te treffen om iedere met deze verplichting strijdige handeling van haar onderdanen te verhin deren of tegen te gaan. II.) Wanneer een geschil ontstaat tus schen betrokkenene en een lid van den Volkenbondsraad over de interpretatie of de toepassing der in deze verklaring aan gegane verplichtingen, gaat betrokken re geering er mede accoord dat dit geschil overeenkomstig de bepalingen van het Haagsche verdrag ter vreedzame oplossing van internationale geschillen van 18 Oc tober 1907 wordt gebracht voor het Per manente Hof, opdat dit besllsse over het geschil en over de te nemen maatregelen, ongeacht de rechten van den Volkenbonds raad, overeenkomstig de hem toevertrouw de taak. ni). Bovendien gaat de regeering er mede acoord. dat voor den duur van een jaar, te rekenen van de invoering van het definitieve regiem het stembureau onder de volgende voorwaarden wordt gehand haafd a) iedere in het Saargebied stemgerech tigde persoon kan by het stembureau pro testeeren, wanneer hij wegens zijn tijdens het bestuur van het gebied door den Vol kenbond met betrekking tot het plebisciet ingenomen politieke houding heeft bloot gestaan aan pressie repressaille of achter- ui tzettng. Het protest wordt slechts toege laten, wanneer het betrekking heeft op een in het Saargebied verrichte handeling of op een beslissing der autoriteiten die in het Saargebied of in de districten bestaan, waarvan deelen bij dit gebied zijn aange sloten; b). het stembureau is competent over de protesten te beslissen en alle maatregelen te nemen tot vergelding, hetzij van gelde- lijken of anderen aard; geen beslissing, zelfs van gerechtelijken aard, die onder de bovengenoemde voorwaarden valt, kan worden herzien; c). indien een persoon die in het Saar gebied stemrecht heeft door autoriteiten buiten het gebied wordt vervolgd, kan hij onder dezelfde voorwaarden bij het stem bureau een beslissing vragen over de kwestie of de vervolging in strijd is met de bij deze verklaring aangegane verplich ting. De regeering verplicht zich alle maat regelen te treffen om de uitvoering der be slissingen te verzekeren, welke voortvloeien uit de vastgestelde voorwaarden. De datum voor het plebisciet is vastge steld op 13 Januari 1935, dat is de vroegste datum, die volgens de verdragen mogelijk is. Er zullen acht gerechtelijke colleges in eersten aanleg en een hooger gerecht wor den gevormd, in overeenstemming met de oude districtsindeeling. Na de stemming zullen de overige gerechten verdwijnen, terwijl het hoogere gerecht nog bestaan blijft voor den overeengekomen tijd. Dit hoogere gerecht bestaat uit een president, een vice-president en drie rechters, terwijl in de andere gerechten waarschijnlijk

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1