De Ontwapeningsconferentie. Huizen, die hun Weerga zoeken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 2 Juni 1934 De laatste groote debatten? Burgerlijke Stand v. Leiden SPREEKCEL. AGENDA. LAND- EN TUINBOUW. O X De strijd tusschen het nuchter verstand der Engelschen en het hartstochtelijk gemoed der Franschen - De uiterst moeilijke bemiddeiingstaak der zes Europeesche Ex-onzijdigen I Qenève, 31 Mei 1934. De levendige drukte van de spannende dagen van Maart 1932, toen het om het leggen der eerste grondslagen voor het werk der Ontwapeningsconferentie ging, van Juli 1932, toen het plan-Hoover en de vacantie-resolutie-Benes besproken wer den. van November 1932, toen het plan- Herriot-Boncour aan de beurt van be spreking was, van Maart 1933, toen het plan-MacDonald tot grondslag der be sprekingen werd aangenomen, en van MeiJuni 1933. toen dit plan zelfs tot grondslag der te sluiten conventie verhe ven werd, ls thans ln het gebouw der conferentie teruggekeerd. Zijn het de laat ste levensteekenen der gevaarlijk zieke? Of zullen de nieuwe debatten, die sinds enkele dagen aan den gang zijn, haar nog van den dood weten te redden? Zal ein delijk het reddende geneesmiddel worden gevonden? De eerste dagen hebben helaas nog niet het minste teeken gebracht, dat de ver schillende naar het ziekbed samenge stroomde geneesheeren tot grootere eens gezindheid over het toe te dienen genees middel zijn gekomen. Norman Davis en Sir John Simon zouden gemakkelijk tot overeenstemming kunnen gebracht wor den: voor beiden blijft het plan-Macdo- nald, met eenige wijzigingen, om het beter aan den nieuwen toestand aan te passen, het reddingsmiddel. Barthou heeft echter dit plan, dat ln den gewijzigden vorm van Frankrijk een bewapeningsvermindering en tevens een legallseerlng der Duitsche herbewapening verlangt, nogmaals van de hand gewezen. De redevoeringen gisteren van Sir John Slmon en Barthou hebben inderdaad zulk een diepgaand meenings- verschll tusschen de Angelsaksische en de Fransche opvattingen opnieuw in het licht gesteld, dat velen zich gisterenavond afvroegen, of Litvinoff eigenlijk niet groot gelijk had, toen hy den vorlgen dag reeds heel openhartig den raad gaf. dat men thans zoo spoedig mogeiyk een eind aan alle besprekingen over ontwapening, be wapeningsvermindering en herbewapening zóu maken, daar men hierover toch on mogelijk het eens zou kunnen worden! De redevoeringen, die Sir John Slmon en Barthou gisteren in de Algemeene Commissie gehouden hebben, toonden zoowel naar den ulterhjken vorm als ook door den zakeUJken inhoud van het ge sprokene het enorme onderscheid tus schen de mentaliteit van den Engelschen en van den Franschen politicus. Onbewogen las Sir John Slmon zyn met groote zorg tevoren op schrift gestelde redevoering voor, daarby volmaakt ge trouw blyvend aan den door hem zelf ge geven goeden raad. om niet ln wederzijd- sche beschuldigingen te treden, doch ge- zameniyk in een rustige atmosfeer nog naar een uitweg uit de moeliykheden te zoeken. Reeds ulterUJk was er terstond een scherpe tegenstelling tusschen den kal- men, zyn nuchter-loglsch betoog op hel deren, doch onbewogen toon voorlezenden Sir John Slmon en den onmlddelUJk op hem volgenden Barthou. die weder de Fransche gewoonte getrouw bleef, om geen op schrift gestelde redevoering voor te lezen, doch op eigen welsprekendheid te vertrouwen en een hartstochteiyk plei dooi voor het Fransche standpunt te hou den, daarbij in zyn improvisaties aanval len zoowel tegen de politiek van de Engel- sche als van de Duitsche regeering rich tend met een felheid, die men op diploma tieke conferenties niet gewoon is aan te treffen! Wat echter nog veel ernstiger was, ook naar den inhoud beoordeeld bestond er eenzelfde groote tegenstelling tusschen den Engelschen en den Franschen minis ter van buitenlandsche zaken. Sir John Slmon stelde zich hlerby op het dood- nuchtere, zakeUjke standpunt, dat een conventie over vermindering of begren zing van bewapening niet mogelijk is zonder toetreding van Duitschland daar toe en dat Duitschland's toetreding nu eenmaal niet te verkrijgen ls, indien die conventie aan Duitschland niet een groo tere bewapening veroorlooft dan in het verdrag van Versailles is voorzien. Men moge dit betreuren of niet, het is nu een maal de werkelijkheid. En tenzij de con ferentie zich bij dezen Duitschen eisch wil neerleggen, heeft het geen nut verder onvruchtbare redevoeringen af te steken. Tegenover dezen nuchteren Engelschen betoogtrant gaf Barthou op temperament volle wyze uiting aan het Fransche ge voel van afkeer, dat aldus alle staten naar de pUpen van één land zouden moe ten dansen, dat door een toegeven aan den herbewapeningselsch beloond zou worden voor het brutale verlaten der Ont wapeningsconferentie! En de Franschen, zbo verklaarde Barthou, kunnen nog des te minder zich met dit Engelsche stand punt van toegeven aan den Duitschen eisch verzoenen, omdat Juist op een oogenbllk, dat de Fransche regeering erover dacht ln de Duitsche herbewape ning te berusten, mits Engeland voldoende „nalevingswaarborgen" voor de te sluiten conventie zou bieden, de Duitsche regee ring de cyfers der militaire begrooting openbaar maakte, die aan de wereld dui- deiyk maakten, dat Duitschland zich niet langer aan de verplichtingen van Ver sailles zou storen, wat ook het resultaat der Fransch-Elgelsche onderhandelingen zou worden! Is deze Fransche gevoelsuitbarstlng in derdaad het laatste woord? Indien dit Inderdaad het geval zou zijn, zou de Con ferentie werkelijk goed doen Litvinoff's raad maar op te volgen en niet verder over ontwapening en herbewapening, bewape ningsvermindering en bewapeningsbe- grenzing te praten. Want Sir John Simon heeft volkomen geiyk, dat Duitschland géén conventie onderteekenen zal. die niet een zekere mate van herbewapening met de zoogenaamde defensieve wapenen aan Duitschland zal toestaan. Doch heeft Barthou werkelijk 't laatste woord van Frankryk gesproken? Of was ook deze redevoering, met de felle be schuldigingen aan het adres van Duitsch land, met de woorden van striemenden spot aan het adres van Engeland, weder voornamelijk voor „binnenlandsch ver bruik" bestemd? Wilde Barthou zich in de oogen zyner landgenooten voorstellen als de „sterke en moedige" man, aan wien men dan daarna eerder nog het doen eener concessie aan de tegenparty ver geeft? Barthou's verklaring, dat zijn nota van 17 April, die dezelfde strekking als zyn redevoering van gisteren had. alle deuren nog heeft opengelaten, wekte de hoop, dat inderdaad het laatste woord door Frankryk nog niet gezegd ls en dat de Franschen desnoods onder bepaalde voorwaarden nog wel er ln zouden toe stemmen, dat de te sluiten conventie cy fers voor de Duitsche bewapening bevat ten zal, die met de ontwapeningsverplich tingen van het verdrag van Versailles niet vereenigbaar zyn! Zelfs indien deze optimistische opvat ting omtrent den zin van Barthou's rede voering met de werkelijkheid zou overeen stemmen, is het echter verre ervan, dat ae moeliykheden ter conferentie gemak kelijk zouden zijn op te lossen! Want de Franschen zullen zeker niet de Duitsche herbewapening willen legaliseeren, indien niet of heel belangrijke nieuwe veilig heidswaarborgen hun zullen geboden wor den, óf althans van iederen eisch van Fransche bewapeningsvermindering zal worden afgezien, zoodat Frankrijk de tegenwoordige bewapening op vollen om vang zou mogen behouden. De redevoe ring van Sir John Slmon leerde echter, dat Engeland nóch tot belangryke nieuwe veiligheidswaarborgen bereid is, nóch in een stabiliseering in plaats van vermindering der tegenwoordige bewape ning wil berusten! Het ls dan ook geen wonder, dat de mi nisters van Denemarken. Nederland, Noor wegen, Spanje, Zweden en Zwitserland, die iederen dag een gemeenschappelijke bespreking onder elkander houden, om te overwegen, of zy op de een of andere wyze bemiddelend zouden kunnen optre den, nog geen uitweg zien. Zij zullen echter ongetwijfeld plets nalaten, wat nog redding zou kunnen brengen. Het is mij bekend, dat velen, en in de eerste plaats de Conferentie-leiding zelf, hun laatste hoop op het bemiddelend optreden dezer ex-onzydigen gevestigd hebben. En onze minister wenscht, evenals zijn collega's uit Scandinavië. Spanje en Zwitserland, natuurlijk niets liever dan een nuttige rol hier te kunnen vervullen. Helaas heeft de opwinding, die Barthou's onstuimige rede voering heeft verwekt, niet ertoe bijge dragen den bodem voor een bemiddelend optreden gunstiger te maken! GEBOREN, Catharina, d. van H. vyibrief en C. Blansjaar Johannes, z. van J. Chr. de Swijger en G. Wetselaar Franciscus Theodorus, z. van J. Chr. de Swijger en G. Wetselaar Everdlna, d. van Ph. H. Trap en E. ter Beest Wilhelmina Frederika, d. van H. Groenendijk en E. S. S. Lotte Jantje, d. van A. Jonkers en A. M. Hogen- doorn Maria Alida ,d. van Th. v. Stijn en J, C. Ammerlaan Jacobus, z. van J. Slootweg en J. VelthWjzen Cornelis Bastiaan Willem, z, van B. Kreeft en G. de Gooijer Magdalena Cristina, d, van J. H. Galjaard en G. Schouten Arie, z. van G. Kuijt en T. v. d. Plas Maartje, d. van P. Spaargaren en F. v. Eyk Joseph, z. van J. Keijzer en A. Fastrich Johan nes, z. van P. P. Kluivers en J. E. Slinger land Nicolaas Comelis, z, van N. C. Wulffraat en T. D. J. Vaags. ONDERTROUWD. G. A. Annokkée jm. 26 j. en S. v. Evert ld. 24 J. o OVERLEDEN. M. KlootsOverduyn wede. 70 j. C. Zuijdervliet z. 77 j. G. C. Droog z. 24 J. W. C. Beurse—Heemskerk vr. 69 j. EEN GEVAARLIJKE MUUR. Met' den meesten nadruk wijst een lezer er op, dat het muurgedeelte aan den Morschweg. tegenover het nieuwe wyk- gebouw zoo spoedig mogelijk dient te wor den verwijderd, en eventueel vervangen door een hek, teneinde de weggebruikers gaande in de richting van de Rijnzichts- brug een vrij uitzicht naar rechts te ver schaffen. Z. i. zyn 90 pet. van de onge vallen die den laatsten tijd in de nabij heid van de brug gebeuren (of gelukkig soms nog op het nippertje vermeden wor den) aan de uitzichtbelemmering door dezen muur te wijten. o HINDERLIJKE SCHUTTING TE OEGSTGEEST. Een onzer lezers beklaagt zich erover, dat, nu de boerderij van Juffermans bij den Rijksstraatweg, schuin tegenover de R.-K. Kerk is afgebroken, waardoor het uitzicht daar ter plaatse zoo verbeterde, daar wederom een schutting is geplaatst, hetgeen dat uitzicht weer veel minder goed maakt, speciaal voor automobilisten, die uit de richting Den Haag rijden en na het afbreken der boerderij de tram van Leiden naar Katwijk en Noordwljk goed konden zien aankomen. Hy vreest, dat hierdoor op dit drukke verkeerspunt weer ongelukken zullen gaan voorkomen. Tevens acht hij deze schutting voor de omwonenden alles behalve aangenaam. Hij zou haar dan ook gaarne weer ver wijderd willen zien. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 3 JUNI. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf. ds. A. Keuter van Den Haag. Egllse Wallonne: dlx heures et demle, M. P. J. Molenaar; pastoor a La Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf. ds. de Meyere. Geref. Kerk in H.V.: Vooral. 10 en nam. 6 uur, de heer Kroon. Klnderkerk (Gerecht 10): Nam. half een, de heer J. Wlllemsen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds, J H. Groenewegen van Arnhem. Ver. van Vryz. Hervormden: geen dienst. Vrye Kath. Gem. (St. Bon-kapel. Vree- wykstr. 19): Voorm. halfelf, Gez. H. Mis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. hallsM-sa-aaa>.| 7 uur, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf (Voorb. H A.) en nam. halfacht, ds. Jtfoolhulzen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer; nam. halfze ven, ds. J. de Bruin. Hulpkerk Kouwsluls: Nam. ha-Mseven, ds. J. Schoneveld. Klnderkerk ,3ethel": Voorm.. 10 uur de heer A. van der Linden. Ned. Herv. Kerk (Oudshoomscheweg) Voorm. halfelf, dr. J P. Cannegleter. Evangelisatie iHooftstr.): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer A. J. Dekker. Geref Kerk (Hooftstr.)Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. halfzeven (H.A. en dankz.) ds. J. Hartkamp. Chr. Geref. Kerk Reedestraat) Voorm 10 en nam. 6 uur, ds. Alberts van Vlaardingen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder; nam. 5 uur, ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (de Rulterstr.); Voorm. 10 uur, ds. J. H. A. Bosch; nam. S uur, ds. G Mulder. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm halftlen, en nam. 6 uur, leesdlenst. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Klehl. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds Biersteker van Nyawier. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. 6 uur (Dankz ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdlenst. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uuz. ds. J. Versteegt- van Nieuwerkerk. Chr. Geref. Gem. Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdlenst. ;<9iatb NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. ds Brink. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur (Voorb. H A.), ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 uur, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen, ds. Broeyer van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. halftlen en "am. halfzeven, leesdlenst. NOORDWIJK BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds- Pattist van Den Haag. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam 5 uur (Bed. H.D.) ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Bouma. Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 uur, de heer Kroon. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen, ds. Gravemeijer van Den Haag; nam. 5 uur, ds. Peter. Kerkzaal: Voorm halftien, ds. Peter; nam. 5 uur ds. Hoekert van Voorburg Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, ds. Bramer van Maassluis; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. halftlen, ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. Bramer. Chr. Geref Kerk: Voorm. halftlen en nam. 6 uur, ds. de Jong. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. lees dlenst; nam. halfacht, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Waralnk. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed, H.D.) en nam. 5 uur, ds, Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuls)Nam. 8 uur, leesdlenst. Ver. van Vryz. Hervormden (Gymn.zaal Raadhuis): Voorm. halfelf, ds. J. P. van Muilen van Amsterdam. ZEVENHOVEN. Ned Herv. Kerk: Nam. halftwee, ds. Kruishoop van Bodegraven. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, leesdienst Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half tlen en nam. halfzeven, leesdlenst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H D.i en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H.A.) en nam. 7 uur (Dankz.). ds. Zwaan Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 1/4 uur, ds. Günther. RECLAME. Nog eenige zeer soiled en modern Inge richte HEERENHUIZEN, gelegen aan de Mey t. Streefkerkstraat 2236. Koopprys f.7500.—, waarop gedurende de maand Juni f.700.— reductie wordt gegeven. Ruime en goedkoope hypotheek beschikbaar. Deze huizen zijn ook te huur voor f. 10.per week. 2163 Zeer goede en goedbUJvende stand. Inlichtingen de Mey v. Streefkerkstr. 24 achter de Coibetstraat. -— - NED. VARKENSCENTRALE VER- LAAGT DE AANKOOPPRIJZEN. POGINGEN OM DE PRUZEN GP HET GEWENSCHT NIVEAU TE HOUDEN ZIJN MISLUKT. 60.000 Zware varkens uit de markt genomen. Door de snel verminderde exportgelegen heid, waarop by de vaststelling van hét" aantal blggenmerken voor 1933 ln 't ge heel niet en voor 1934 slechts ten deele kon worden gerekend, ls de Nederlandsche Varkenscentrale niet in staat geweest alle aangeboden varkens over te nemen. De exportmogeiykheld ls sedert 1 Jan. 1933 met meer dan 10.000 stuks per week teruggegaan. De Nederlandsche Varkenscentrale heelt zich hierdoor genoodzaakt gezien de pry- zen van de varkens te verlagen. Er heeft zich een vry aanzieniyk prysverschil ont wikkeld tusschen de varkens, die door de Ned. Varkenscentrale worden gekocht en die, welke geplaatst moeten worden op de binnenlandsche markt. In weerwil van het toch aanzieniyk aantal, dat de Ned. Varkenscentrale uit de markt neemt, is haar invloed op de pryzen nog niet vol doende om deze op het gewenschte niveau te houden. Dat dit verschil ln prijs aan leiding geeft tot ontevredenheid onder die landbouwers, die hunne varkens niet aan de Ned. Varkenscentrale kunnen afleveren, ls vanzelfsprekend en dat daardoor de drang om varkens aan de Ned. Varkens centrale op te geven veel te groot wordt, ls evenzeer verklaarbaar. Teneinde den toestand te vergemakke- lyken is de Ned. Varkenscentrale reeds gedurende weken bezig om zware varkens uit de markt te nemen. Deze varkens ln ruim totaal 60.000 zijn Ingevroren. Door de prijzen, die voor dit varkensvleesch ln het buitenland waren of zyn te maken, gaat dit invriezen gepaard met aanzieniyke verliezen. De Ned. Varkenscentrale zal deze werk zaamheden doorzetten om de markt ook in de toekomst te verlichten, maar haar financieele positie is van dien aard, dat zy dit niet zal kunnen, indien de verliezen even groot blyven. Waar er geen sprake van is, dat zy de verliezen zal kunnen verminderen, door hooger pryzen in het buitenland, is het eenige middel, dat zy de aankooppryzen gaat verlagen Hiervan moet worden ver wacht, dat het verschil tusschen den prys op de binnenlandsche markt en die, welke de Ned. Varkenscentrale betaalt, geringer zal worden, zoodat de uit dien hoofde be staande bezwaren zullen afnemen. De prijsverlaging, die de Ned. centrale zal inyoeren, bedraagt 3 cent per K G. ge slacht gewicht over de geheele linie. De toestanden op onze voornaamste exportmarkt van spek, nJ. Duitschland zyn zeer weinig tevredenstellend, zoodat ook de pryzen, die mede door het optreden van de Ned. Varkenscentrale aldaar waren opgebouwd, zich niet kunnen handhaven en beginnen af te brokkelen, waarondei ook de afzet naar Duitschland op het oogenbllk sterk lijdt. Natuurlijk zal het contingent worden uitgevoerd, maar ten einde de prijzen niet te veel te doen kel deren, heeft de centrale zich met hare exporthoeveelheden de laatste maanden moeten terughouden. Met het oog op hare financieele positie moest ook de prijs van spek worden verlaagd. De laatste varkenstelling heeft uitge wezen, dat de varkenspositie in Neder land niet. zoo ls, dat men moet vreezen, dat deze toestand zeer langen tyd zal aan houden. Het opruimen van de biggen, dat, zooals uit de verkregen cyfers blykt, goed schijnt te loopen, gepaard met het uit de markt nemen van een aantal zware varkens, zal naar de meening van het bestuur der Nederlandsche Varkenscentrale ln enkele maanden den toestand saneeren. Het ligt ln de bedoeling, zoodra de positie dit toe laat, deze prijsverlaging weer ongedaan te maken. Natuuriyk zal van een verhooging der pryzen in het algemeen geen sprake kunnen zijn voor en aleer de evenwichts toestand weer verkregen is op de Neder landsche markt. MINIMUMPRIJS VROEGE AARDAPPELEN EN DE HEFFING. Door den Regeeringscommissaris voor de uitvoering van den Tuinbouwsteunwet is gisteravond aan alle veilingen telegra fisch bericht gezonden dat de minlmum- prljsregellng en de heffing op deze aard appelen met 2 Juni zal Ingaan. De vast gestelde minimumprys ls 6 ct. per KG. terwijl de heffing moet zijn ct. per K G. PRIJS OVERMELK. De Crlsis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat voor de hierna te noemen ge meenten de prys der z.g. overmelk van de week van 3 tot en met 9 Juni 1934 ls vastgesteld op tenminste 3.2 (drie en twee tiende) cent per liter. Bedoelde gemeenten zyn: Rotterdam, Delft, Dordrecht, Leiden en Gouda. HEDEN. In den vergulden Turk: Alg. Verg nv Boekhandel en Drukkery v.h. E. J Rriii 11 uur voorm. V. d. Werffstraat 96 (hoek Oude Vesh Fancy-fair Leldsche C. J. M. V. Padvinders 3—5'/. en 7—10'/. uur nam. 13 Zomer lust: Tooneelver. „Het Nleuv,» Tooneel", 8 uur nam. Zondag. Oud-Hortuszlcht: Concert „Werkman» Wilskracht". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten té 10 uur voorm. en 7 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur nam „De blonde engel." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam „De Kroeg." Wcjensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 52. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorloo- pende voorstelling, „Atlantic" Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. „Weeë op Je hoede." Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken wordt van Maandag 28 Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Bruyne, P. van Es, Lahr, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt cjezj dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390 NEDERLANDSCHE SCHEEPVAART UNIE. Aan het verslag over 1933 der N.V. Ne derlandsche Scheepvaart Unie ontleenen wij het volgende Aangezien op de ln ons bezit zynde aandeelen ln de N.V. Stoomvaart Maat- schappy Nederland", N.V. Rotterdam- sche Lloyd en N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschapy over het afgeloopen jaar geen dividend ls ontvangen, komt aan de Winst en Verliesrekening bulten „Verjaarde divi denden" en „Interest" slechts ten goede de bydrage der drie Maatschappijen, tot het verleenen waarvan deze zich hebben ver bonden, tot een maximum van f. 150.000, Het saldo der Winst- en Verliesrekening, vermeerderd met de Reserve voor divers belangen achten wy nog niet van vol doenden omvang om tot uitkeerlng tin dividend op de gewone aandeelen over te gaan. Mitsdien hebben wy dit saldo over gebracht naar de rekening Reserve voor diverse belangen. Onze ln 1933 gemaakte kosten tot een bedrag van f. 2.524 werden tevens door de drie Maatschappyen vergoed. Wij stellen voor het statutaire dividend van 4 pet. op de geplaatste pref. aandee len uit te deelen. Op de balans per 31 December 1933 ko men voor als: actief: Aand. In Stoomv. Mijen.: in de Stv. Mij. „Nederland" f. 26.922.000 (onv,); Rotterd. Lloyd f. 22.922.000 (onv.) K. P. M. f. 21.922.000 (onv.), debiteuren f. 159.258 (159.524), deposito's f. 150.000 (300000), onmiddeliyk opvraagb. gelden f. 62.298 (73.401), schatkistbiljetten f. 301.162 (-), tegoed aan inkomsten f. 6.000 als passief, gew. Aand. kapitaal f. 70.766.000 (onv.), pref. aand. kapitaal f. 150.000 (onv.), Aglorekenlng f. 990.000 (onv.), cre diteuren f. 18 nog niet lngev. div. f. 27.373 (38,231), rek. van uitdeeling aan pref. aandeelh. f. 6.000 (onv.), dividend belasting f.543 (onv.), reserve voor diverse belangen f. 504.785 (348.154). De aandeelen ln Stoomvaart Maatschap pijen zyn gewaardeerd op hun nominale waarde. De schatkistbiljetten werden opge nomen voor het by aankoop betaalde be drag onder aftrek van de agio dat geacht moet worden ten laste van 1933 te komen. De overige posten zyn opgenomen voor hun geldswaarde. De winst- en verllesrenlng staat debet voor: 4 pet. div. aan pref, aand. f.6000 (onv.), reserve voor diverse belan gen f. 156.630 (348.1541, en credit voor: verjaarde dividenden anno 1933 f.80 (1.080), interest f. 12.550 7962), maximum bijdrage der drie Mijen f. 150 000 (onv.). KON. PAKETVAART-MAATSCHAPPIJ. Aan het jaarverslag der K. P. M. is het volgende ontleend: Wij zyn er ln geslaagd onze exploitatie kosten sterk naar beneden te drukken: intusschen blijkt uit het resultaat daar van over 1933, dat het gebiedend noodza- kelijk was, nog ingrijpender bezuinigingen voor het loopende jaar toe te passen. On danks de neerdrukkende tijdsomstandig heden zien wy met vertrouwen dn toe komst in. Wy meenden daarom, dat op bescheiden schaal aan de vernieuwing der vloot weder verder gewerkt moet worden; wij hebben dan ook een motorschip de „Janssens" van circa 2000 bruto register tonnen in aan bouw gegeven. Het saldo der exploitatie bedraagt f. 3 694.987 (f. 4.224.811). Op de vloot, op 31 December bestaande uit 138 (143) sche pen, metende 284.392 (288.192) bruto re gister tonnen, werd f. 5.470.500 (f 5.678.450) afgeschreven: op de etablissementen f. 197.610 (f. 193.984) en op de prauwen en lichters f. 106.109 (f. 109.711). De winst op verzekering eigen nsico bedroeg f. 759.681 (f. 959.833). die ten bate van de winst- en verllesrekenin„ komt. De winst- en verliesrekening werd slui tend gemaakt door overboeking va" f. 1.723,625, welk bedrag ontleend wera aan een-onder „Crediteuren" voorkomen» reserve, waarvan de handhaving me noodig ls. Ook ditmaal kunnen wij tot on leedwezen geen voorstel doen tot net ui keeren van dividend.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6