ZATERDAG 2 JUNI 1934 No. 22759 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ggtljS DER ADyERTENTIEN:; K) CU. pér regel voor adventeivtiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreqljt. Voor eventueele opzending i^an brieven 10 Cts. porto të betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noorüemclspleiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. PoetJlüipii een Girodienst No. 57055 - Poetbus No. 54. PRIJS DEZER GOURANTs Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.19 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2;Ï5 .4! portokosten. |U I nummer beetaat uit VIER Maden EERSTE BLAD. benoeming lid van den GEMEENTERAAD. IK Voorzitter van het Centraal Stem- 43311 voor de verkiezing van de leden 3 een Raad der gemeente Lelden maakt sd, dat ter Secretarie der gemeente r een ieder ter inzage is nedergelegd Itjn besluit tot benoeming van een lid van ia gemeenteraad, in verband met het Eslagnemen als zoodanig van den heer l J. Huurman Dz. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. I Lilden, 2 Juni 1934. 2244 drankwet. I Burgemeester en Wethouders van Leiden lengen ter algemeene kennis, dat Mej. IG. Moest, te Leiden, een verzoek heeft rgediend ter bekoming van een verlof A lór den verkoop van zwak-alcoholischen puk In het klein in het perceel Oude pge! No. 2, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. I leiden, 2 Juni 1934. 2243 VEILIG VERKEER. neemt de regels van den weg in acht! Een opwekking van den Commissaris van Politie. I De Commissaris van Politie schrijft ons: I Gebruik makende van de mij geboden Silegenheld wil ik gaarne een woord van «rekking richten tot alle weggebruikers mede te werken aan het welslagen Inn de Verkeersweek. Dat het noodig is lï streven naar meer veiligheid op den Iteg, zal ieder beamen. De dagbladen ver- liellen ons dagelijks van aanrijdingen met I roodlottlge gevolgen. Nu eens was het een Iwtganger, die ondoordacht zich op den I rijweg begaf, dan weer een wielrijder, die Iroder teeken te geven van richting ver- I aderde, of een automobilist, die inhaalde In roofbij reed, terwijl de veiligheid zulks |riet toeliet. Alle weggebrukers. stuk voor stuk. ma lta zich onophoudelijk schuldig aan ver- Itarsfouten. Heel vaak onwetend, niet be- leffend aan welk gevaar men zich zelf en I aderen blootstelt. Daarom verdient het werk van deze I seek om door propaganda of anderszins ie weggebruikers de verkeersvoorschriften teler in te prenten, hen te wijzen op de pmdzakelijkheid de verkeersregels beter te volgen, aller steun. Het gaat hier fet om een geringe zaak, het gaat hier ra het leven of de gezondheid van u zelf deen ander. Zegt het u niets de vermel ding, dat in Leiden alleen in de afgeloo- Ptn maand Mei 117 aanrijdingen plaats hadden? Zegt het u niet genoeg, als ge 'emeemt, dat in Leiden van 1 Januari tot beden reeds 5 personen gewelddadig om bet leven kwamen bij of tengevolge van aanrijdingen? Voetgangers, wielrijders, bestuurders tan motorrijtuigen, enz., voor u allen is ie Veiligheidsweek. Allen maken deel uit tan het verkeer. Daarom allen medege werkt om het verkeer veiliger te maken, let alleen de volgende week, maar ook daarna, voortdurend. EEN MOEDIGE REDDING. Gistermiddag te ongeveer kwart voor tijf had de 8-jarige jongen H. V. bij het Kheppen van vischjes het ongeluk voor eer in den Zijlsingel te vallen, juist bij ie aanlegplaats der A.P.C.,, waar ter t'aatse veel water staat. De 64-jarige P. Laterveer, die op zijn nets kwam aanrijden, sprong zonder zich Je bedenken geheel gekleed te water en bacht den jongen, die ongeveer 4l/a Meter den wal lag en in zinkenden toestand ■erkeerde met veel moeite naar den kant. Jaar eenige omstanders den jongen tegen 'tn hoogen wal optrokken. Den moedigen redder komt een woord 'an lof voor zijn dappere daad zeker toe. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Tentoonstelling van glaswerk. Op de bovenzaal van het Rijksmuseum Jan Oudheden is thans een kleine ten- "xwstelllng geopend van glaswerk, dezer Jagen door schenking verkregen Behalve mooie exemplaren van Egyptisch en ™meinsch glas zien wij hier een buiten- lewone collectie glasscherven van alle Jjbl'liike soorten van millefiori-glas. zoo- a's dit in den tijd omstreeks Christus geboorte werd gemaakt. De schitterende beuren van deze scherven geven eerst FJ een indruk van de rijke glasindustrie 41e dagen, MILITARIA. Het 6de regiment veldartillerie alhier, dat van 16 tot en met 27 Juni schietoefe ningen zal houden In de legerplaats bij Oldebroek, zal 11 Juni per trein van Lei den worden vervoerd naar Uithoorn en van daar marcheeren naar Hilversum (nachtkwartier), van 12 t/m. 16 Juni oefe ningen houden en marcheeren naar Maarsbergen, Leusden, Putten, Millingen, ln die plaatsen nachtkwartier houden, dan wel een nachtoefening, en op 16 Juni ln de legerplaats bij Oldebroek worden gelegerd. Wegens dienstbelangen is de detachee ring bij het depot van het wapen der Koninklijke marechaussee te Apeldoorn van den len luitenant J. van Waning, van het 6e regiment veldartillerie alhier zooals gemeld bepaald op 1 Juni nader vastgesteld op 1 Juli. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten, de heeren: M. E. J. Hijmans. (De Steeg, en niet, zooals gisteren gemeld, al hier woonachtig) en H. Jochems, (Den Haag)voor het candidaatsexamen klas sieke letteren mej. M. A. Lindenburg (Delft); voor het doctoraalexamen rech ten, de heer I. J. Meyers, Den Haag). NED. VER. TOT HERVORMING VAN HET ONDERWIJS. Plannen tot oprichting yan een Leidsche afdeeling. Gisteravond is hier ter stede onder leiding van mr. G. H. E. Nord Thomson een vergadering gehouden, waarin de plannen zijn besproken tot stichting van een afdeeling Leiden der Ned. Ver. tot hervorming van het onderwijs. Prof. dr. H. J. Jordan uit Uitrecht en de secretaresse van het Hoofdbestuur hebben achtereenvolgens doel en werkwijze der vereeniging uiteengezet, waarna eenige vragen werden gesteld en een levendige gedachtenwisseling ontstond. De vergadering besloot in September een nieuwe bijeenkomst te beleggen en alsdan te overwegen of tot oprichting van 'n zelfstandige afdeeling zal worden over gegaan. 0 NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. In de gisteren gehouden j aarlij ksche algemeene ledenvergadering van het de partement Leiden der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel werden de notulen en het Jaarverslag van den secretaris, mr. M. B. Vos, ongewijzigd goedgekeurd. In de plaats van den heer J. W Henny, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd als be stuurslid gekozen de heer P A. Wernink Jr. De heeren P. A. Wernink Sr. en H. P. Würtz zullen het departement vertegen woordigen op de algemeene vergadering, welke op 2830 Juni te Breda gehouden wordt. DE BIOSCOPEN. Roxy-Theater. Roxy brengt deze week de reprise van Dupont's grootsche film „Atlantic", waarin de tragische on dergang van het passagiersschip van dien naam wordt weergegeven. De creaties van Fritz Kortner, Willy Forst en Elsa Wagner als de hoofdpersonen in deze film zijn onvergetelijk, maar velen zullen toch deze gelegenheid om dit schitteren de filmwerk ten tweede male te gaan aanschouwen, niet laten voorbijgaan. En terecht! Voor de pauze zorgen Oliver Hardy en Stan Laurel voor de noodige vroolijkheid door de allerzonderlingste avonturen, welke zij beleven. Trianon-Theater. Het theater aan de Breestraat brengt deze week o.a. de ver filming van Emile Zola's bekende roman: „L'Assommoir i„De Kroeg"). Het realis me van Zola's boek wordt door de sobere verfilming en het uitstekende spel der hoofdpersonen zoo mogelijk nog versterkt en onder ademlooze stilte is het publiek getuige van het volkomen ten ondergaan door drank van twee gezinnen. Was het eerste huwelijk van Cervaise met Lantier door diens drankmisgebruik reeds één voortdurende kwelling, haar tweede hu welijk was aanvankelijk 'n gelukkige te genstelling hiermede. Door beiden hard te werken, weten man en vrouw na eeni ge jaren van groot geluk tot een zekeren welstand te komen, tot Lantier terugkeert en de beide echtgenooten van elkaar ver vreemdt De drankduivel treedt dan op in zijn meest afzichtelijken vorm lager en lager zinkt het. gezin weg: de man is nauwelijks nog een mensch te noemen, de kinderen hebben de ouders verlaten en tenslotte wordt het laatste meubelstuk het bed van het echtpaar verpand! Als de man in een krankzinnigengesticht overlijdt, vindt de vrouw een ouden vriend terug en haar schijnt dan een nieuwe zorgenlooze toekomst te wachten. Voor de pauze draait de Amerikaansche detective-film .Met voorbedachten rade", welke van het eerste tot het laatste beeld den toeschouwer boeit. Tevens bevat het voorprogramma de film over den wedstrijd „Holland-Zwitserland" in Milaan. Casino-Theater. Wanneer een be diende van een advertentiebureau twee hem aangeboden advertenties door elkan der haalt, kunnen er grappige dingen ge beuren. De film „Het meisje met een millioen" bewijst dit overduidelijk. In de eene advertentie zoekt een jongedame met een millioenenvermogen een middel om dat kapitaal te beleggen. In de an dere zoekt een stenotypiste een betrek king, met als motto „Sehnsucht 202". Door de bovengemelde vergissing krijgt de stenotypiste het vriendelijk aanbod van een op springen staande parfume riezaak, om zich met haar in verbinding te stellen; vanwege de millloenen natuur lijk. De reeks dolle verwarrngen plant zich nu in snel tempo voort, want Fritz Schulz, een der naar geld hunkerende firmanten, ontdekt de millioenenjuffi'ouw en loopt achter haar aan, onbewust van de millioenen en voert zijn medefirmant tot een huwelijk met de „millioenlooze" stenotypiste, teneinde de zaak door mid del van de millioenen in stand te houden. Deze verwikkelingen worden met een prachtige vaardigheid uitgepuzzeld en 'n heel genoegelijke film met een bevredi gend slot is er het resultaat was. Magda Schneider en Fritz Schulz spelen weer alleraardigst, zoodat we hier weer een voortreffelijke film, in operettestijl uitge voerd, hebben aangetroffen, die een door slaand succes belooft te worden Een zeer spannende film is „Wees op je hoede", waarin Richard Talmadge ervoor zorgt, dat dit attentiesein van den sensatie waarschuwingsdienst nog de heele week blijft uithangen. Al met al een keurig verzorgd program. Luxor-Theater. De realistische film is nog altijd in trek tegenwoordig zelfs meer dan enkele jaren terug en in haar genre is „De Blonde Engel" een suc ces! Warner Bros vond in „Baby Face" een spannend scenario en in de blonde Barbara Stanwyck de aangewezen actrice om de rol te spelen van het knappe meis je uit de achterbuurt, dat zich tot doel gesteld heeft een vrouw van aanzien te worden en geen scrupules kent bij de toe passing der middelen daartoeBar bara Stanwyck heeft talent en dit is bo vendien een rol, die haar „ligt", die ten voeten uit haar type is. Een betrekking zoekende in New-York weet zij in een oogwenk de andere gegadigden te over troeven en zichzelf op den voorgrond te plaatsen. Haar charme schijnt onweer staanbaar en de ééne chef na de andere stort zich met de blonde „vamp" in een dolzinnig liefdesavontuur, dat aan Bar bara de winst (in den vorm van geld en juweelen) en aan hem slechts een de ceptie, benevens ontslag uit zijn functie brengen zal. De slachtoffers vallen in een angstwekkend tempo en het is pas George Brent, de nieuwe bankdirecteur, die haar een halt durft toe te roepen en er on bewust in slaagt andere en betere ge voelens bij het meisje op te .wekken De film biedt gelegenheid tot sterk spel en Barbara Stanwyca en George Brent hebben de capaciteiten om een element van onafgebroken spanning in het ver haal te leggen en de climax tot een groote hoogte op te voeren! De tweede hoofdfilm van het Luxor- programma is „Heideliefde", een verfil- mng onder leiding van Alfred Zeisier. van de bekende roman van Felicitas Rose, die de hoofdpunten uitstekend heeft weten te vinden en de snaren van dit wat weemoedige doch interessante ver haal op de juist wijze bespeelt. Voetbal liefhebbers krügen ook deze week nog ge legenheid de film van den voetbalwed strijd Nederland—Zwitserland te Milaan te aanschouwen. Bij den ontvanger der directe be lastingen 2de kantoor en de 1ste afdeeling is respectievelijk f. 219.27 en f. 80.ont vangen wegens gewetensgeld. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistenten, zijn geslaagd de dames M. C. Borst, M. H. J. Hooymans en G. Vingerling. Het bestuur van het ziekenfonds Boerhaave" verzoekt ons mede te dee- ien, dat het bedrag ad f. 10.481, genoemd in het verslag van de jaarvergadering van dat fonds, geen winstsaldo is, doch het kassaldo per 31 December j.l„ waar van alle uitgaven over het laatste kwar taal van 1933 nog moeten worden be taald. IJMUIDEN, 2 Juni 1934. VISCHPR1JZEN Tarbot per K.G. 0.900.62; Griet per kist van 50 KG. 25—9.50; Tongen per KG. 0.850.55; Zetschol per kist van 50 KG. 16.50; Kleine schol per kist van 50 K.G. 153.30; Bot per kist van 50 K.G. 2.10; Schar per kist van 50 K.G. 5.503.80; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 26; Gul len per kist van 50 K.G. xx 5.404 60; Wijting per kist van 50 K.G. 2.40—2.30: en in 9 loggers K.W. 58 met 851: K W. 151 met 942; K.W. 104 met 692; K.W. 34 met 1297; K.W. 24 met 797; K.W. 35 met 806; K.W. 5 met 1177; K.W. 51 met 833; K.W. 108 niet 533. DE VERKEERSWEEK. WENKEN VOOR MAANDAG. Behalve het toezicht op de uit rusting en inrichting der motor rijtuigen, dat de geheele week zal gehouden worden, zal van politie zijde aanst. Maandag speciaal aan dacht worden geschonken aan: Het rechtshouden. Mag men in den regel als be stuurder van een motorrijtuig of rijwiel enz. de linkerzijde van den weg houden, als men voorrijdend verkeer inhaalt en links voorbij rijdt, dit is in bochten niet geoor loofd. In bochten derhalve niet inhalen, als men daardoor op de linkerzijde van den rijweg komt. Neem de bocht naar links daarom zoo ruim mogelijk. Wanneer ge deel uitmaakt van het langzame verkeer, b. v. als be stuurder van een handwagen of als wielrijder, houdt dan uiterst rechts op den rijweg. Ge houdt daardoor het snelverkeer niet noodeloos op, maar geeft gelegenheid tot inhalen en links voorbijrijden. Rijdt ook niet als wielrijders met meer dan twee naast elkaar. Laten bestuurders van handwa gens er aan denken, dat zij niet naast elkaar oprijden. Het is mis schien wel gezellig onderling een praatje te houden, maar de wijze waarop het gebeurt, is gevaarlijk en verkeersbelemmerend. Zij be- hooren achter elkaar. Wanneer ge voorrijdend verkeer inhaalt en voorbijrijdt, doet dit dan links. Alleen een tram moogt ge rechts inhalen en voorbijrijden. Het links inhalen en voorbijrijden van een tram is zelfs verboden, als ge daardoor de linkerzijde van den weg houdt. Haalt bij het inhalen en voorbijrijden ook voldoende uit. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening Overeenstemming inzake het Saargebied. Gisteren heeft Barthou een dejeuner gegeven, waaraan o.m. aanzaten sir John Simon, Hymans, Motta, Sats en onze mi nister de Graeff. Met sir Simon schijnt alles weer in orde, want Barthou zeide, dat hij spoedig Londen hoopt te bezoe ken en dat hij daarna sir John te Parijs hoopt te ontvangen. Sir Simon is gisteravond uit Genéve naar Londen vertrokken, waar hij Maan dag de plechtigheden ter gelegenheid van den verjaardag van Koning George zal bij wonen. De lord-grootzegelbewaarder, Anthony Eden. blijft te Genéve als leider der Brit- sche delegatie. Gisteren is de Hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie weer bijeen geweest Bij het begin legde Henderson een verkla ring af, waarin hij op den uiterst critie- ken toestand der conferentie wees. Niet temin hoopt Henderson, dat het moge lijk zal zijn een weg te vinden, waarlangs men voorwaarts zal kunnen gaan. Hij meent niet, dat het een ijdele wensch be hoeft te zijn, dat de conferentie zal slagen. Vervolgens was het woord aan den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beck, die er op wees, dat ter con ferentie algemeen een pessimistisch stem ming heerscht. Minister Beek zette ver volgens het standpunt der Poolsche re geering uiteen. Hij wees er op, dat de Poolsche delegatie van den aanvang der conferentie af, van meening is geweest, dat deze een duidelijk omschreven taak heeft, n.L de beperking en vaststelling der bewapening. In dezen geest is de Pool sche regeering steeds werkzaam geweest. Volgens onze meening kunnen wij slechts dan concrete resultaten bereiken, wan neer wij ons geleidelijk bezig houden met de problemen, welke het begrip veiligheid in alle staten kan beschermen. De Pool sche regeering is bereid tot iederen maat regel op het gebied van vermindering of beperking der bewapening, welk een alge meen karakter draagt en op alle staten van toepassing zal zijn. Voorts sprak de Chineesche gedelegeer de Wellington Koo, die wees op het lot van zijn land, en een systeem van veiligheid eischte als voorwaarde van ontwapening. Hierna was het woord aan den Zweed- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler. Sandler verklaarde o.m., dat het onmo gelijk is zelfs van de verschillende ge zichtspunten der wapeningsbeperklng te komen tot een alle wapeningscategorieen omvattend verdrag. Overal ter wereld wordt herbewapend en het is een belangrijke taak der conferentie deze feitelijke her bewapening in leder geval te regelen De ontwapening zou het juiste middel zijn om de rechtsgelijkheid tot stand te brengen. Onder de huidige omstandigheden moet en behoort nog steeds een besiissenden stap BINNENLAND. Heden is te 's Gravenhage het feit her dacht dat Curacao driehonderd jaar gele den met Nederland vereenigd werd (3e Blad). Regeling van den invoer van lucifers; voorloopig verslag der Eerste Kamer (Bin nenland, 3e Blad). De Nederlandsche Varkenscentrale ver laagt de aankoopsprijzen (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). De voetbalwedstrijd ItaliëSpanje is door Italië met 10 gewonnen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie tot Woensdag verdaagd (Bui tenland, le Blad). Overeenstemming inzake de stemming in het Saargebied (Buitenland, le Blad). Boodschap van Roosevelt over de schulden (Buitenland, le Blad). te worden gedaan in de richting van ge controleerde gelijkheid Wie begrijpt niet, dat een volk verbolgen moet geraken, wan neer het wordt gehouden ln een toestand van minder recht? Nopens de veiligheid zou het doelmatig zijn de aandacht te richten op één punt, n.1, de uitvoerings garanties. I11 ieder geval zou Zweden nieuwe verplichtingen op zich nemen ten aanzien van de veiligheid mits effectieve ontwapeningsmaatregelen worden ingeleid. Slechts een algemeene ontwapening zou ten slotte een veiligheidssysteem voor allen, be teekenen. Vervolgens las Sandier een gemeenschap pelijke verklaring voor, van de delegaties van Nederland, Denemarken. Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Spanje. In deze verklaring wordt er de nadruk op gelegd, dat deze landen hun in het memorandum van 14 April 1934 neergelegde opvatting vooral nopens de ontwapening, veiligheid en rechtsgelijkheid handhaven. Op deze basis leggen zij der Hoofdcommissie o.m. de volgende overwegingen voor: Een bizondere commissie moet er mee worden belast onverwijld de kwestie der uitvoeringsgaranties der toekomstige con ventie te bestudeeren. Het presidium moet onverwijld de kwes tie der instelling van een strenge controle van den handel in en de fabricage van staatswege en door particulieren van wapens en oorlogsmateriaal overwegen. Het presidium moet worden opgewekt zoo spoedig mogelijk den tekst van het ontwerp-verdrag van 27 Januari 1933 mitsgaders de door den Engelschen minis ter van Buitenlandscheh Zaken in zijn rede van 30 Mei genoemde problemen te bestudeeren. In het bizonder moet rekening worden gehouden met een onvoorwaarde lijk verbod van bombardement uit de lucht en iedere voorbereiding daarvan. De vernietiging van een voor iedereen staat te bepalen aantal vliegtuigen, welke volgens het Britsche ontwerp worden ver boden. Onderzoek der maatregelen tot verhindering van het gebruik van parti culiere vliegtuigen voor militaire doel einden. Vernietiging van tanks en zware veld artillerie. Met het oog op de noodzakelijkheid iederen betrokken staat aan deze maat regelen deel te doen hebben en met het oog op het feit, dat Duitschland niet deelneemt aan de conferentiewerkzaam heden. moet het presidium worden ge machtigd ieder geschikt geachten maat regel te nemen, welke het mogelijk zou maken, dit ontwerp tot alle staten uit te breiden. Het zal voorts zaak van het presidium zijn de hoofdcommissie te zijner tijd bijeen te roepen, opdat definitieve be sluiten worden genomen. Hierna was het woord opnieuw aan den Russischen Volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Litwinoff, die ten aan zien van de drie door Simon ter sprake gebrachte punten opmerkte, dat de che mische oorlog reeds bij verdrag van 1929 is verboden. Slechts eenige staten hebben dit verdrag geratificeerd. Tot de staten die het niet hebben geratificeerd, behoort een die thans niet aanwezig is en men moet zich afvragen, hoe een dergelijk verdrag door dezen staat wordt opgevat. Hetzelfde geldt voor de publicatie der uitgaven voor bewapening. Nopens het derde punt ver klaarde Litwinoff dat het beter zou zijn de geheele conferentie permanent te ver klaren en niet slechts een commissie, mits de conferentie werkzaam zij en niet ledig. De taak der permanente conferentie zou moeten zijn de organisatie der veiligheids, en vredesgaranties naast de verdere be handeling der ontwapeningskwestie. Hierna werd de zitting tot Woensdag verdaagd. Maandag zal het Bureau de agenda be spreken in verband met de ingediende voorstellen. In Fransche kringen blijft men tevreden over den gang van zaken. Aloisi heeft den Volkenbond en Europa een groeten dienst bewezen door een defi nitieve overeenstemming tusschen de re-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1