LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 2 Juni 1934 U Buitenl. Weekoverzicht. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. NAAR BESLISSINGEN. Wederom is de volle aandacht del wereld op Genève gevestigd! Zelfs jj* die Tanden, waar men met den Volkenbond z e niets meer heeft uit te staan, als Duitschland en Japan. En dat ts volkomen hecrrilDen waar Immers Inzake het alles oveffirohinde ontwapenlngsvraagstuk ^oe^n5 dfMcoïJmlssle der Ont= nlgsconferentie bijeen zou ^ome^' ^r'n rtff verwachtingen met hoog gespannen. Hoe k™ het Sok anders, gelet op het de rampzalige gevolgen van een misluk king kende, men zou waken, dat het niet -SE SE meneainvankelljk dan ook de- Sï? eevolgd, die tot-nu-toe is gevolgd: voorzichtig manoeuvreeren en ïwtachten aldus inkleeden. dat nle- ïffj aan kan nemen, zy het dat dit noodwendlgerwjjze de du«l«" nimmer. Hoogstens werd v!r- geven, welke men wilde varen, aocn ver dek^tf^*Wg "vacht in deze methode* was de Rus Litwinoff. Blijkbaar TeiSm de Soviets achteraf toch ook ln- hebben de sovjet was nm'straks toe te'rederT tot een Bond. die tevoren Slechts verguizing had mogen ondervinden en daarom vtaserwat anders gevonden. Waarom de Volkenbond to huidtee vorm niet opgedoekt en vervangen door wat anders? Het ls al heel eenvoudig! Dienovereenkomstig deed Litwinoff een vo rstel in te stellen een parmanente vre- desconferentie en al het andere maar aan de? wTrVtoefmet zooveel woorden ge zegd, mmir het was toch de werkelijke h^et^was de eerste verrassing, die niet 700 heel erg au serieux werd genomen- het was Litwinoff maar. die dit voorstel debiteerde al U de tijd voorbij, dat men de sovjets' als uantité negligeable be- SC Daarop' 'volgde evenwel een tweede en die bracht heel wat meer beroerlngte- vreeg Men oordeelde het zelfs verstandig tengevolge daarvan de zitting maar een dag te onderbreken om de gemoederen weer tot rust te doen komen! Nadat de Engelsche minister Sn -Tohn «timon op de hem eigen droge wijze nog eens een pleidooi voor het plan Mc. Donald, had gehouden, kwam de nieuwe Fransche vertegenwoordigerminister Barthou, voor wlen Genève een nieuwigheid is. aan hrt woord en hoe - Scherp ironiseerde hij het Engelsche standpunt en richtte tevens een felle philippica tegen Dintsch- land. Zijn rede was zoo glasltelder gesteld, al improviseerde Barthou in menig op zicht - hij had slechte punten op papier gezet' dat Genève gewoon werd opge schrikt en na zijn rede vrij algemeen verluidde: de begrafenis-rede voor de conferentie ls geluid! Dit laatste lijkt ons overdreven, ook al zll erkend dat de situatie er nog nooit zoo pessimistisch uitzag als op dit oogen- blik Barthou heeft eenvoudig precies ge zegd. waar het op staat en nu kan ieder deelnemend land zelf uitmaken, of het Iets voelt voor den Franschen gedachten- gang, ja dan neen. Is het neen, dan is de mislukking daar, doch waarom deze te camoufleeren achter duistere zinsneden en vage uitingen? Reeds veel te lang heeft men schuilevinkje gespeeld, zonder eenig resultaat dan uitstel en nog eens uitstel zonder meer. Laat nu ronduit maar eens gezegd worden, hoe men denkt en wat men wil en zulks voor het forum der wereldopinie. Dan alleen zullen er mis schien nog spijkers met koppen kunnen borden geslagen en is dit niet het geval dan zal men tenminste weten, hoe de zaak er voor staat. Vrijmoedigheid kan een groote verdienste zijn en wy oordeelen voor Genève den tijd daartoe aangebro- ktGeUjk bekend, heeft Frankrijk steeds ge weigerd op de ontwapening in te gaan zelfs tijdens de vroegere Du tsche regee- gtogen omdat het geen voldoening kon erlanzen inzake zijn veiligheids-eischen. Dat deze eischen een niet door het vredes verdrag gewettigde aanvulling beteekenen. te-wijl dit verdrag tocb impleciet een ont wapening in de richting van het niveau der ontwapende overwonnenen voorstond, wij zullen het nJet ontkennen en to zijn eisch betreffende rechtsgelijkheid staat Duitschland op zich zelf onaantastbaar. Maar is de Fransche eisch overigens onbe grijpelijk? Speciaal bezien in het kader van den loop der dingen in ons werelddeel? Hetgeen Frankrijk voorstaat, is teiteiyk een eerste bescheiden stap in de richting, die slechte de beslissende oplossing zou kunnen brengen: het geven van een macht aan den Volkenbond, die practisch een oorlog onmogelijk maakt. Het begrip voor h"" F-an=che standpunt dringt op zich zelf dan ooi: door en van Amerikaansche En gelsche en andere zijde bleek men geneigd, Frankrijk eenigszins tegemoet te komen, maar inwHBgtog gaat den betrokkenen toch te ver. Barthou heeft nu hort en bondig verklaart, dat Frankrijk zonder voldoening aan zijn veiligheldselschen niet aan ontwapening denkt. Dat wee. men thans! Het beteekent het einde voor het plan Mc Donald, dat thans kan worden "lovenden heeft Barthou nog iets anders kort en bondig gezegd en dat is evenzeer begrijpelijk van Fransch standpunt uit geoordeeld. Frankrijk weigert pertinent een afwezige ter conferentie als aanwezig te beschouwen Duitschland is e verier be weging uit Genève weggeloopen welnu, dan heeft het daar ook niets meer te ver tellen laat staan pressie uitoefenen door zijn wegloopen. Het is ronde taal, waarop ieder commentaar overbodig is.... voor diverse landen is dat een hard lesje, waar- teven zii niets zullen kurran «brengen. En daarnevens stelde Barthou nog een zware beschuldiging aan Dultsch adres: Niet tegen te spreken valt. dat Duitsch land momenteel bewapent n_ evenmin, dat het zoodoende het vredsverdrag schendt. Het heeft dit g r'et opge zegd, verbreekt het slechte eenzijdig op REGELING VAN DEN INVOER VAN LUCIFERS. ONAFHANKELIJKE PRODUCTIE IN ONS LAND STEEDS MISLUKT. Voorlooplg verslag der Tweede Kamer. Aan het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer In zake het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van lucifers wordt ontleend, dat door verschillende leden be zwaar werd gemaakt tegen het verleenen van terugwerkende kracht aan de kon. besluiten tot contlngenteering van be paalde artikelen. Zoo werd het kon. besluit tot beperking van den Invoer van lucifers van 29 Maart gepubliceerd ln de Staats courant van 3 April, terwijl het tijdvak, waarvoor de invoerbeperking gold, werd geacht te zijn ingegaan reeds op 1 Maart daaraan voorafgaande. Sommige leden merkten op, dat de to tale Invoer van 1929 tot en met 1933 niet gestegen is en van overmatigheid niet ge sproken kan worden. Slechts voltrok zich eenige verschuiving onder de landen van herkomst ten nadeele van Zweden en ten gunste van Rusland met laatstelijk kleine hoeveelheden uit Japan. Dat in Januari- Februari 1934 de invoer uit Rusland zeer veel grooter is geweest dan ln Januari Februari 1933, wil nog niet zeggen, dat de invoer uit Rusland sterk stijgend was, doch beteekent vooral, dat er in die maan den, waarin de plannen tot contingentee- ring van lucifers ruchtbaar waren gewor den, nog aanmerkelijke hoeveelheden Russische lucifers zijn ingeklaard voor lateren verkoop. Verder wezen zij er op, dat de fabrie ken, die in Nederland lucifers vervaardi gen, geen eigenlijke Nederlandsche in dustrie vormen. Reeds lang geleden zijn alle Nederlandsche lucifersfabrieken aan gekocht door de Zweedsche trust, die er een aantal sloot en twee liet voortwerken, waarin ruim 300 arbeiders werkzaam zijn. Deze fabrieken worden naar deze le den meenen te weten geheel door de buitenlandsche trust geleid. De verkoop van het product dier twee fabrieken is in handen van dezelfde firma te Amster dam, die ook voor de trust de Zweedsche lucifers in Nederland Importeert. Onafhankelijke productie van lucifers ln Nederland is steeds mislukt. In de geheel van uit Zweden beheerschte Nederlandsche markt is nu eenige jaren geleden Rusland als leverancier opgetre den, omdat de Zweedsche trust haar macht niet tot Rusland heeft kunnen uitbreiden. In Nederland kost nu: een pak Zweedsche lucifers (10 doosjes van 64 stuks elk) 11 cent: een pak Nederlandsche lucifers (10 doosjes van 53 stuks elki 8 a 9 cent; een pak Russische lucifers (10 doosjes van 56 stuks elk) 7 cent. Als men den normalen invoer uit Zwe den stelt op 3000 ton per jaar, beteekent dat, dat de Nederlandsche verbruikers jaarlijks voor 24 millioen pakken lucifers van de trust 3 cent per pak meer betalen dan noodig is. Daarin kwam reeds ver betering door de reeds vermelde verschui ving in den invoer ten gunste van Rus land. De contingenteering heeft nu den in voer uit Rusland beperkt op circa 20 pet van den invoer van 1933, hetgeen intus- schen eerst ten volle tot uiting zal ko men, wanneer de reeds ingeklaarde hoe veelheid Russische lucifers geheel zal zijn opgebruikt. De Nederlandsche markt zal dan practisch weder geheel voor de bui tenlandsche trust met haar hooge prijzen zijn gereserveerd. De leden, hier aan het woord, meenden, dat de werking der contingenteering tot nog toe voornamelijk het belang der bui tenlandsche trust heeft gediend ten na deele van werkelijk Nederlandsche belan gen en zouden den minister willen VTagen, of het niet verkieslijk ware, van voortzet ting der contingenteering af te zien of deze slechts te handhaven, indien althans: 1. van de Zweedsche trust in ruil voor de verleening van bijzondere toewijzingen verlaging der prijzen en de zekerheid van het voortwerken der in Nederland ge vestigde fabrieken wordt verkregen: 2. ten behoeve van de bevordering van den Nederlandschen export in zoodanige mate aan Rusland bijzondere toewijzin gen worden verstrekt, dat de invoer uit Rusland ten minste het in 1933 bereikte peil kan behouden. Ook wanneer het onder 1 als wensche- lijk beschreven voortwerken der in Neder land gevestigde fabrieken van de Zweed sche trust niet ten volle verkregen kun nen worden, ls het volgens deze leden nog de vraag, of de in hun betoog genoemde bezwaren, die aan de tegenwoordige wer king der contingenteering verbonden zijn, niet nog zwaarder wegen. Bij Nota van Wijziging is de contin- genteeringstermijn voor lucifers verlengd van 3 op 6 maanden. DE NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Gisteren heeft de nieuwe Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosen thal zijn ambt aanvaard. De waarnemen de Commissaris de heer J. H. Th. O. Kett- litz ontving den nieuwen Commissaris, die door den griffier jhr. dr. C. J. C. Quarles van Ufford van het station was gehaald, ten Gouvernementehuize. De verschillen de hoofdambtenaren werden aan 't nieu we hoofd der Provincie voorgesteld. dit punt; daartegen protesteert Frank rijk! Dat de Fransche halsstarrigheid mede aanleiding tot het Duitsche optre den gaf, is alleen maar op schuld ver lichtend, heft deze niet op Zoo is momenteel de situatie! Zooals gezegd, hoopvol ziet het er niet uit, doch de wereld heeft, vooral nu de bewapening achter de schermen toch reeds geducht is Ingezet, o.i. meer baat bij volledig erkennen van het dreigend ge vaar dan bij een struisvogelpolitiek, gelijk totnutoe geregeld is gevoerd. Krachtige geesten zullen misschien de volkeren nog een halt kunnen toeroepen, als er is een opgehelderde toestand, waar van ieder het gevaar kan onderkennen; het afglijden als nu geschiedde, gaat te ongemerkt en de catastrophe volgt onverwachts.... WIJZIGING DER SPOORWEGWET. Enkele Eerste-Kamerleden vreezen „moordende concurrentie." Volgens het voorlooplg verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wij zing van de Spoorwegwet en van de 'Lo- caalspoor- en Tramwegwet wezen enkele leden er op, dat de voorgestelde wijziging van art. 31 der Spoorwegwet ernstige on gerustheid heeft gewekt ln de kringen van de binnenscheepvaart, en dit, naar hun meening, niet geheel ten onrechte. Te verwachten ls namelijk, dat de spoor wegen, die by aanneming van dit wets ontwerp de vrye hand zullen hebben ten aanzien van het bepalen der tarieven voor het goederenvervoer, daarvan een zoodanig gebruik zullen maken, dat zy dit vervoer aan zich zullen trekken. Een moordende concurrentie zal ontstaan met de ondernemers van andere vervoermid delen, welke met name voor de schlppe- ry te moeiiyker zal zyn vol te houden, wyl haar tarieven reeds abnormaal laag zyn en de spoorwegen bovendien in staat zullen zyn voor minder dan den kosten- den prys te vervoeren. De leden, hier aan het woord, achtten het wenscheiyk, dat de verdere behande ling van dit wetsontwerp zou worden aangehouden tot na afdoening v.an het wetsontwerp betreffende de Instelling van een verkeersfonds. Immers zy meen den, dat by aanneming daarvan de hier voorgestelde wetswijziging niet meer noo dig zal blyken te zyn. Andere leden betoogden hiertegenover, dat men de spoorwegen in staat moet stellen het bedrijf loonend te maken en dat daarby de vrijheid van beweging, die de voorgestelde wijziging beoogt te ver leenen, niet kan worden gemist. Zonder deze zullen de spoorwegen niet aan de in het belang van de schatkist te stellen eischen kunnen voldoen. Vele concurren ten van het spoorwegbedryf. die. zoover- klaarden deze leden verder, dit bedryf fel beconcurreeren. maken thans groot misbaar, nu de inogeiykheid wordt ge opend, dat de spoorwegen hun met ge- Ujke munt betalen zullen. Overigens waren ook deze leden van oordeel, dat het verkeerd zou zyn, als de spoorwegen in bepaalde gevallen met ver lies zouden gaan vervoeren. Zy vertrou wen, dat de minister dit niet zou goedkeu ren en dat zyn toezicht toereikend zal zijn om het gevreesde euvel te voorkomen. Dit laatste werd door de leden, die te vo ren aan het woord waren geweest, ont kend. Eenige leden maakten de opmerking, dat door de wijzielng van art. 49. Ie lid van de Spoorwegwet en van art. 5, le lid van de Locaalspoor- en Tramwegwet ver schillende lynen genaast zullen kunnen worden, waar zulks thans niet mogelijk is. Deze leden drongen er op aan, dat de Ned. Spoorwegen in deze gevallen zul len trachten de lynen, die daarvoor in aanmerking komen, door minneiyke schikking over te nemen. REGELING INVOER DRAADNAGELS, ENZ. Een wetsontwerp ingediend. By de Tweede Kamer ls een wetsont werp ingediend tot regeling van den in voer van draadnagels, draadkrammen. ge trokken yzerdraad en van prikkeldraad. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat by Kon. Besluit van 29 Nov. 1933 in verband met het afloopen van den termyn voor de contingenteering van den invoer van draadproducten, deze contingenteering voor 3 maanden ver lengd werd. Daar toen nog by de Kamer de wettelyke behandeling over de vorige contingenteeringsperiode aanhangig was, werd de indiening van het wetsontwerp op grond van het nieuwe besluit aange houden. Daar de schrlftelyke behandeling der Eerste Kamer over het eerste wets ontwerp eerst op 15 Febr. j.l. geëindigd was, scheen het practisch, nadien de in diening nog aan te houden tot na 1 Maart en tegelyk ter bekrachtiging aan te bieden het bepaalde in het Kon. besluit van 27 Februari 1934, waardoor het moge- lyk was, de Kamer een drievoudige be handeling over hetzelfde onderwerp bin nen een gering tydsbestek te besparen. Het bleek noodzakelyk de contingen teering voort te zetten en ook het ver zinkte draad daaronder te betrekken. In- tusschen wordt deze maatregel voor in dustrieën, die laatstgenoemd artikel als grondstof bezigen, zeer soepel toegepast. Met enkele handelaren, die in het bij- zonder door de contingenteering worden getroffen, werden onder leiding van een onpartydig persoon onderhandelingen ge voerd over hun aansluiting by de be staande handelsorganisatie. In verband met verschillende gerezen moeilykheden zijn deze weliswaar nog niet beëindigd, doch binnenkort kan een voorloopige re geling voor deze bepalingen worden tege moet gezien. Op de werkgelegenheid by de industrie had deze contingenteering een gunstigen invloed. ALG. NED. CHR. AMBTENARENBOND. Dc voortgezette vergadering te Zandvoort. Gisteren ls te Zandvoort de vergadering van den Ned Chr. Ambtenarenbond voort gezet. Mr. H Bijleveld hield een rede over den algemeenen toestand. Daarna werden de beraadslagingen over het finantieel verslag, over de begrooting voortgezet en de vergadering keurde goed dat de vrijgestelden niet meer een vacan- tie-byslag zullen ontvangen. Als leden van het bestuur werden her kozen de heeren G Haverhoek. T. Kingma en Joh H Straub. Als ljd van de commis sie voor het ondersteuningsfonds werd herkozen de heer H. Valeknebi, Valkenburg De afdeeling Zaandam werd aangewezen voor de commissie van controle. De afdee- lingen Utrecht, Middelburg en Den Haag werden aangewezen als de commissie van arbitrage Besloten werd dat in 1935 te Amsterdam de algemeene vergadering zal worden ge houden Nadat de heer De Ridder de voorzitter van het permanent comité van Chr. or ganisaties van personeel in publieken dienst de vergadering had toegesproken, werd de vergadering gesloten. DE INVOER VAN PAFIER. Naar wy vernemen zal de invoer van papier hier te lande, met uitzondering van courantenpapier, worden geconttogenteerd. ÉÉN SOLDAAT TEGEN LEGER AGENTEN Warm karwei voor Utrechts politie. Eergisteravond omstreeks zeven uur is de binnenstad van Utrecht ln rep en roer gebracht door een dronken militair uit het Indisch leger, die zich by zyn arrestatie zoodanig verzette, dat een legertje agenten ert>y te pas moest komen. De man, die ln Gorlnchem zyn verlof doorbrengt, was in Utrecht een dagje uit geweest en stond met zyn flets aan de hand op de Maartenschebrug, toen een agent hem aanmaande door te loopen en naar huis te gaan. Deze kalme aansporing had een onverwachte uitwerking. In min der dan geen tyd lag de fiets op den grond en vóór de agent erop verdacht was, was hy in een hevige vechtparty gewikkeld. Hlerby toonde de aanvaller zich zóó sterk, dat de agent begreep, dat hy zonder assistentie niets zou kunnen uitrichten. In middels was reeds hulp komen opdagen, terwyi van alle kanten bewoners uit de omgeving toeschoten. Drie agenten konden den soldaat echter nog niet baas, zoodat om meer versterkingen werd getelefoneerd. Op dit alarm verschenen acht agenten en een inspecteur van politie op het slagveld, maar nóg werden zy de situatie niet mees ter. Hoewel men den woesteling de boeien had aangedaan, kon men hem nog niet meekrygen, daar hy zich met groote kracht verzette en in alle richtingen om zich heentrapte. Ten slotte hield de politie een vrachtauto van Van Gend en Loos aan en daarop ls toen de pooteltog naar het bureau van politie vervoerd. Hbld. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag werd het zesjarig zoontje van den heer Vossen te Linne door een auto van den heer N. uit Roermond ge grepen en gedood. DADING DER WERKLOOSHEID. De directeur van den Ryksdlenst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 7 t/m 12 Mei 1934 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 587.000, waarvan 85.300 landarbeiders. In de maanden Mei t/m November worden geen gegevens aangaande de werkloos heid van de vereenigingen van landar beiders ontvangen. De werkloosheid on der de overige 501.700 verzekerden bedroeg in genoemde periode 25.1 procent. In de vorige verslagperiode (23 t/m 28 April) bedroeg de werkloosheid onder de 589.000 verzekerden 23.5 pCt. Indien ech ter de landarbeiders ook in die periode bulten beschouwing waren gebleven, zou het percentage zyn geweest 25.3. In ver gelijking hiermede is de werkloosheid in den loop van twee weken gedaald met 0.2 pCt. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 12 Mei 1934 in totaal 322.499 werkzoekenden ingeschreven waaronder 308.132 mannen. Hiervan wa ren werkloos 299.806 personen, waaron der 289.935 mannen. Op 28 April 1934 be droeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer geiyk aantal organen 331.791. Hiervan waren werkloos 308.769 personen. Het aantal ingeschreven werk zoekenden is sedert 28 April 1934 gedaald met 9.292. het aantal werkloozen met 8.963. HET VERKEER LANGS DEN AFSLUITDIJK. De Kamer van Koophandel te Leeuwar den heeft een adres gericht aan den mi nister van Waterstaat terzake van den weg AfsiuitdykHarlingen. zy klaagt daarin dat bedoelde weg niet past in het kader dezer verkeersroute. De weg is ingedeeld in de 3e klasse en het gevolg is dat hij niet toegankelyk is voor zware vrachtauto's >n groote touringcars. Dit traject van ongeveer 10 K.M. bezorgt daardoor aan Friesland groote schade. Vele zaken klagen dat zy zich minder productieve vrachtwagens van kleiner type moeten aanschaffen, terwyi daarnaast vele gezelschapsreizen langs den afsluit dijk naar Friesland geen doorgang kunnen vinden. Reeds heeft een Haagsch reisbu reau om deze reden besloten voorloopig geen gezelschapsreizen per autobus naar Friesland meer vast te stellen. NED. CLEARINGINSTITUUT. In ..Handelsberichten", de officieele pu blicatie van het Departement van Econo mische Zaken, komt een mededeeling voor betreffende het Nederlandsche Clearing- instituut. Blykens deze mededeeling zal dit Insti tuut optreden als vereffemngsbureau voor de uitvoering van de met vreemde regee ringen te sluiten clearing-verdragen, met dien verstande, dat De Nederlandsche Bank uit dezen hoofde als kassier van het Instituut zal fungeeren. Voorts zal het Instituut o.m. zyn be middeling verleenen by de totstandkoming van particuliere compensatie-transacties, welke vermoedelijk onder vigeur der clea ring-verdragen op grooter schaal toepas sing zullen vinden. VILLANDRY. De herstelltagsoordvereeniging voor spoorwegpersoneel Villandry heeft te Utrecht haar jaarlyksche algemeene ver gadering gehouden. De heer Balkestein. voorzitter, gaf in zijn openingsrede een terugblik op de geschie denis van de vereeniging. Ondanks den ongunst der tyden zyn in het afgeloopen jaag 300 nieuwe leden ingeschreven. De toestand van de vereeniging kan zeer be vredigend worden genoemd, ook ten aan zien van de geldmiddelen. Sp. deelde voorts mede. dat de verpleeg- dagen ln het groote huls zyn toegenomen, die in het kinderhuls eenigszins zijn afge nomen door het uitbreken van mazelen. De verpieegkosten voor particulieren werden vastgesteld voor Villandry op f, 3 en voor het kinderhuis op f. 2 per dag. Voor den bouw van een isolatie-inrich ting, waartoe het bestuur gemachtigd werd zullen 30.000 loten tegen een kwartje per stuk worden uitgegeven. De aftredende bestuursleden werden herkozen. TINDIEFSTALLEN BIJ DE DRARA. Voor een groot bedrag aan schuift.» ontvreemd. In de Hollandsche draad- en kabelfa briek aan de Boorstraat te Amsterdam werden reeds geruimen tyd schuitjes tin vermist. De politie wist na een nauwkeu rig onderzoek licht in de zaak te brengen Het ls gebleken, dat een magazijnbe diende van de Draka in samenwerking met een chauffeur der labriek de dief stallen heeft gepleegd. Als de vrachtauto voor het magazijn stond, verstopte de magazynbediende er een paar schuitjes tin in, die per stuk circa 35 kg. wegen, waarna de chauffeur ze naar een handelaar in de buurt van het Waterlooplein bracht. De heler kocht het tin op voor een zacht prijsje en ver kocht het daarna weer met een dikken winst. Op deze wyze moet voor een vry groot bedrag aan tin uit de fabriek zyn ge stolen. Daar men argwaan tegen den chauffeur en den magazynbediende koesterde, wer den beiden eenlgen tyd geleden ontsla gen. De magazijnbediende is intusschen overleden, maar de chauffeur werd aan gehouden en ingesloten. HET AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Een der slachtoffers overleden. Het veertienjarige meisje, dat eergis ter-avond by het ernstige auto-ongeluk ln de Hemonystraat te Amsterdam zeer ernstig gewond was, is gisteravond ln het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis aan de ge volgen van de bekomen verwondingen overleden. o ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag te ongeveer halfzes heeft op de Stadhouderskade te Amsterdam een aanrydlng plaats gehad, waarby een mo- torryder vry ernstig gewond werd. De motorryder kwam met groote snel held uit de richting van het Ryks Mu seum, toen op genoemd tydstip uit de richting Ferdinand Bolstraat een perso nenauto naderde, die linksaf de Frans Halsstraat wilde Inslaan. Of de chauf feur van de auto den motorryder geen voorrang heeft gelaten dan wel of de mo torrijder te hard reed, ts nog niet komen vast te staan, doch het motorrywiel weid door de auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. De beryder, de 22-Jarige I Dorst uit Hilversum bleef bewusteloos liggen, terwyi zyn broer, die als duopas sagler meereed, ongedeerd bleef. Het mo torrijwiel werd zwaar beschadigd, terwijl de auto nagenoeg geen schade opliep In bewusteloozen toestand werd de heer D met een hoofdwonde naar het Tesselscna de Ziekenhuis overgebracht, vanwaar hij na verbonden te zyn en tot_ bewustzijn te zyn teruggekeerd, per taxi naar zijn woning te Hilversum kon worden ver voerd. o TEGEN EEN BOOM GEREDEN, Op den Provincialen kunstweg Tub- bergen-Geesteren had eergisteravond een ernstig auto-ongeval plaats. Van uit 4e richting Tubbergen kwam een zware 7 persoons-auto, bestuurd door een jonge man genaamd ter B. uit Almelo, met snelle vaart door een gevaarlijke bocht xyden. HU kon zUn stuur met bytyos naar rechts zwenken met het gevolg dat de wagen eerst tegen een boom kwam doorreed, wederom een boom raakte en ten slotte tegen een derden boom terecht kwam en tot stilstand kwam. Mej. C. b uit Almelo, die naast den chauffeur zat was er het ergste aan toe. ZU liep ernstige wonden op aan kin en hoofd; haar rijster mej. J. S. liep diepe wonden op aan nana en been, de overige inzittenden kregen lichte verwondingen. Dr. Willems uit Tub bergen is den geheelen avond bezig ge weest de gewonden te helpen en de won den te hechten. De auto is door den burgemeester in beslag genomen. De toe stand der gewonden was gisteren reae lyk wel. o VERBLINDENDE VERLICHTING. Toen een tweetal personenauto's, waarin gezeten waren een vyftien-tal meisjes van een Chr. Meisjesvereeniging, eergister avond te ongeveer elf uur terugkeerde van een vergadering te Zwolle, kwam plotseling by den dyk naby 't dorp Olst een vracht auto 'uit tegenovergestelde richting, aie verblindende lichten voerde De bestuurder van den auto verminderde toen de sne.neia iets wat een achter hem rijdenden cbaui feur ontging. Het gevolg was. dat beiae auto's met kracht tegen elkaar bots"® Beide auto's werden nagenoeg geheel ver nield. De meesten der inzittenden meisies kregen allen min of meer ernstige ver wondingen van het verbryzelde en rond vliegende glas. De chauffeur van den achtersten wa0e was er het ergst aan toe. Hem werd een polsader doorgesneden. De meisjes werden te Olst verbond door dr. Bolt De schrik onder de meisje^ was begrijpehjkerwys zeer groot vrachtwagen, d e met verblindende «n EU reed, ls doorgereden. ie o BUITENLANDSCH GEMENGD. MIJNONGELUK BIJ LUIK. In een myn by Luik zyn op ben diepte van 425 meter twee mynwerkers bedolven Een hunner, een vader van twee Kinaeic" kon slechts als lUk worden geborgen. De tweede mijnwerker had verwonding opgeloopen, die echter niet van ernsty, aard zijn. o onweer in noord-frankrijk. Gisternacht ls het plaatsje Homain to de omgeving van RUssel door een onweder geteisterd. Hlerby sloeg de in een brikettenfabriek, die in k°r'e?H in lichterlaaie stond. Een aantal arbeio die nachtdienst hadden, liep min ot ernstige verwondingen op. Door ere ontwikkelende gassen stierf een der a ders den verstikkingsdood. Vier ano moesten in bedenkeiyken toestand het ziekenhuis worden gebracht. De door den brand aangerichte wordt op 4 millioen francs geschat.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10