N AT IO N A L E Veiligheidsweek van 4-9 Juni 1934 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 Juni I934 Helpt mede het verkeer veiliger te maken! Een beroep op alle weggebruikers LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Daalt Uw rente? niet converteerbaar o X Door de Vereeniging van Veilig Verkeer alhier wordt van 49 Juni een z.g, Veilig heidsweek gehouden. Deze week maakt deel uit van een landelijke actie van het Verbond van Veilig Verkeer. Men beoogt daarmede de aandacht van de weggebrui kers te vestigen op verkeenstouten, die ge maakt worden, om op die wijze te bereiken, dat men de verkeersvoorschriften leert kennen en, als men ze kent, die beter leert opvolgen. Wanneer men kennis neemt uit de dag bladen van het groote aantal verkeers ongevallen, vooral na feestdagen, dan ver wondert het ons niet, dat men maatregelen beraamt teneinde ln elk geval te pogen het verkeer veiliger te maken. Het toezicht en de maatregelen van overheidswege kun nen voornamelijk door de beperkte mid delen nu eenmaal niet afdoende zijn. Iedereen moet daartoe meewerken. Teneinde de belangstelling van het pu bliek te wekken zullen gedurende de veilig heidsweek veiligheidskranten worden ver spreid en propagandaplaten op alle daar voor in aanmerking komende plaatsen worden aangebracht. Van politie-zijde zal gedurende de veiligheidsweek versterkt toezicht tot bereiking van hetzelfde doel worden gehouden. Op verschillende punten zullen vanwege de Vereeniging kraampjes worden geplaatst tot verspreiding en ver koop van propaganda-materiaal. Nuttige wenken. Om het verkeer zoo veilig mogelijk te maken, zijn er voorschriften, die moeten worden opgevolgd. Als ledereen dit deed, zou het beeld op den weg een geheel ander zijn. Men ziet thans links in een bocht rijden, alsof er geen voorschrift van recht houden bestond Neem de bocht naar links zoo ruim mogelijk. Teneinde weggebrui kers aan dezen regel meer te gewennen (kennen doen we het voorschrift wel) hen als het ware uit te noodlgen de goede zijde van den weg te houden, zullen op verschil lende kruispunten of hoeken van straten van gemeentewege richtingslijnen op het wegdek worden aangebracht, evenals zulks nu al het geval is voor den hoek Stations weg—Rijnsburgerslngel. Aan de Indeeling van den weg kan men dan zien, hoe men moet rijden. Geeft als bestuurder van een rijwiel, motorrijtuig, handwagen, rijtuig, enz. een teeken als ge van richting verandert, niet alleen naar links maar ook, naar rechts. Geef dit teeken tijdig en duidelijk: Kruis het verkeer, als ge naar links van richting verandert, alleen dan als de gelegenheid gunstig is. Eveneens voetgangers moeten medewer ken. Is er ruimte voor hen op het trottoir, dan behooren zij daar te loopen. De rijweg is niet voor hen bestemd. Alleen voor het oversteken en dan nog in dwarse rich ting, na zich eerst goed overtuigd te heb ben of het veilig kan gebeuren, mag de voetganger op den rijweg komen. Inrichting motorrijtuigen. Ook aan remmen en stuurinrichting van motorrijtuigen zal gedurende de veilig heidsweek meer dan de gewone aandacht worden gewijd. Het is een eerste eisch, dat beide remmen, d.wz. ook de handrem, deugdelijk werken. Om een voorbeeld te noemen: als bij normale snelheid bij ge bruik van de handrem de auto 50 Meter noodig heeft om tot stilstand te komen, zooals voorkomt, is dit wel een heel sterk staaltje van een ondeugdelijke rem. Dan de verlichtingsinrichting aan de motorrijtuigen. Deze is, oojc al rijdt men met z.g. „gedimd" licht, heel vaak nog min of meer verblindend. De bestuurder meent meermalen heelemaal niet met verblin dend licht te rijden. Het is daarom juist mede voor hen. dat de veiligheidsweek ge houden wordt. De aandacht der bestuur ders zal daarop worden gevestigd. De Directie van het Motorhuls heeft zich bereid verklaard van 49 Juni a.s. tegen een vergoeding van 50 cent de remmen van een motorrijtuig te controleeren, door middel van het remtesttoestel. Tegen be taling van een gelijk bedrag kan men ook de verlichtingsinrichting van zijn motor rijtuig aldaar doen controleeren door mid del van het verlichtingscontröle-apparaat. Beide toestellen staan in de garage van het Motorhuis aan den Hooge Rijndijk. Eigenaars van motorrijtuigen, die lid zijn of worden van „Veilig Verkeer" kunnen beide proeven kosteloos doen verrichten. Evenzoo maakt de stuurinrichting van motorrijtuigen een deel uit van de zorgen van „Veilig Verkeer". Een stuurinrichting met meer dan 45 gT. speling (doode gang) spot met elk verantwoordelijkheidsgevoel. De Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond noemt zelfs een velligheidsgrens van 30 gr. Remmen en stuurinrichting zijn deelen van het motorrijtuig, die nu eenmaal per fect in orde moeten zijn. Zijn deze niet ln orde. dan blijven de gevolgen niet uit. Dood en verderf worden verspreid, rouw wordt gebracht in gezinnen. Het spreekt van zelf, dat ook de overige inrichting der motorrijtuigen niet aan de aandacht zal ontsnappen. Versleten ban den, signaalinrichting, enz. Deze en nog meer andere zaken zullen volgende week de bijzondere belangstelling van de politie hebben. Allen krijgen een beurt. Zijn de feiten van ernstlgen aard. dan volgt proces-verbaal. Overigens zal wellicht meer dan gewoonlijk door waar schuwingen worden opgetreden. Wanneer met ondeugdelijke remmen wordt gereden of met ondeugdelijke stuurinrichting, of op roekelooze wijze of met gevaarlijke snel heid, spreekt het vanzelf, dat daarvoor geen excuus kan worden aangevoerd. Dit zelfde geldt voor andere feiten, waarvan aangenomen kan worden, dat weggebrui kers het feit bijkans willens en wetens ple gen. Op deze plaats hopen we de lezers dage lijks op de hoogte te houden van de resul taten en van hetgeen den volgenden dag gaat gebeuren. Vanwege het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer wordt in de a.s. week onder de weggebruikers in een oplage van 150.000 exemplaren een verkeerscourant verspreid. Deze bevat om. een aanmoedi gend woord van den minister van water staat, een statistiek van het aantal ver keersongelukken met doodelijken afloop en tal van raadgevingen voor de wegge bruikers. DE WETGEVER EN HET HUURKOOPSYSTEEM. Redevoeringen van de heeren mr. Kok en Roggeveen. De Ned. Bond van Credietgevers had gisteravond in „Zomerzorg" een bijeen komst belegd naar aanleiding van de in grijpende regeeringsmaatregelen ten op zichte van het huurkoopsysteem. Na een kort openingswoord van den waarn. voorz was het woord aan den bondssecretaris. mr. J. H. C. Kok. advo caat en procureur te Schiedam, die sprak over „De wet op den afbetalingshandel". Nadat spr, een oogenblik stil had ge staan bij het verslag van de commissie- Van der Heide, die over den afbetalings handel in Juni 1932 gerapporteerd had en bij de rede van den minister van Justitie ter gelegenheid van de installatie van deze commissie, waarin de minister de sociaal-economische en juridische zijde van het afbetalingsstelsel op den voor grond plaatst, onderwierp spr. het werk programma van deze commissie aan een nadere bespreking, waarbij hij in 't licht stelde, dat deze commissie, volgens spr. zeer Juist gezien, zich in contact stelde met de groep verkoopers en koopers. Voortgaande wees spr. op de conclusies van de van beide categorieën ontvangen rapporten om dan nadrukkelijk er op te wijzen, dat er ten aanzien van den ver- kooper ook vele en belangrijke bezwaren bestaan tegen het huurkoopsysteem en dat heusch niet alleen de kooper risico loopt bij huurkoop. Als bijzondere klacht, geuit door de verkoopers, wees spr. op het moeilijke en kostbare incasseeren van de restant) es, waarbij vaak tot een dagvaar ding moet worden overgegaan. Aange drongen is dan ook al op een eenvoudig lncasseeringsproces, waardoor het pro- cedeeren veel goedkooper zou worden. Een andere klacht, geuit door de ver koopers, is de positie van de gehuwde vrouw, ten opzichte hiervan heerscht on zekerheid aan alle kanten, hetgeen door spr. uitvoerig wordt aangetoond. Nadat spr. nog in het kort had stilge staan bij het groote risico van den ver- kooper ten opzichte van het faillissement van een cliënt, waarbij hij aandrong op een juist ingerichten informatiedienst, wees mr. Kok op de bezwaren, die er zijn van den kant van den huurder of kooper en wel de onjuiste colportage van vele colporteurs, de cumulatie van schulden en het verband dat er ligt tusschen den woeker en het afbetalingsstelsel. Naar aanleiding van de Ingekomen klachten zoowel van verkoopers- als koo- perszijde bij de commissie-Van der Heide, is een tweetal wetsontwerpen ingevoerd. Tegen het vergunningsstelsel, dat ook ln deze wetsontwerpen werd vastgelegd, zijn wij, aldus spr., sterk tegen gekant: een adres is door den bond van credietgevers dan ook ingediend, waarin werd aange drongen om bij het vergunningsstelsel het bedrag van f. 15 (in het wetsontwerp luid de dit f. 50) als maximum te stellen. Aan het eind van zijn rede stond spr. nog stil bij de publiciteit, zooals deze door de rapport-commissie is voorgesteld, dit overlatende aan den tweeden spreker van dezen avond, den bondspenningmeester, den heer J. Roggeveen te Haarlem, die sprak over: De Credletregisters. De heer Roggeveen, na een korte pauze het woord verkrijgend, herinnerde er aan, dat voor vijf jaar. toen de Bond werd opgericht, men algemeen van gevoelen was. dat het zonder organisatie niet ging De heer Roggeveen wees er dan op, dat de bond wil dienen de stand- en vak belangen van hen, die nauw betrokken zijn bij den afbetalingshandel. Voortgaande werd er door spr. op ge wezen, dat de geldschieterswet van mr. dr. Van den Bergh, die sedert is inge voerd, vele menschen heeft gedupeerd. Op het groote belang lid van den Bond te zijn, waardoor men tevens de beschik king heeft over een groot aantal corres pondenten in verschillende plaatsen van het land, die ten opzichte van informa ties en hef afwikkelen van betalingen van naar een andere plaats vertrokken cliën ten, den verkoopers groote diensten kun nen bewijzen, werd vervolgens door spr. gewezen. Het groote belang, dat de, verkooper heeft bij het informatie- en controle bureau van den Bond, dat een zeer uit voerig kaartsysteem van eiken kooper heeft, werd voorts door den heer Rogge veen aangetoond. A la minute kan dit bureau de gegevens verstrekken. Dat on der de werking van dit bureau practisch alle tegenvallers zijn uitgesloten, aldus spr., laat zich begrijpen. Dat de inrichting van een dergelijk bureati niets kost, en dat dit in Lelden ook kan, werd door spr. voorts nog opgemerkt. Zet gij met ons uw schouders onder het werk van den Ned. Bond van Credietgevers en weest er van overtuigd, dat gij ook een taak hebt in het belang van credietgevend Neder land. Na afloop van beide redevoeringen was er gelegenheid tot debat. RECLAME. S072 Hedenmorgen is de 69-jarige H. B. uit Nieuwkoop op de Beestenmarkt uit gegleden, waarbij hij zoo ongelukkig te recht kwam, dat hij het rechter-onderbeen brak. De E.H.D. bracht hem voorlooplg naar het Academisch Ziekenhuis. Een Beteggings-Polis der „Nationale" is PRAEVENTIEVE GENEESKUNDE EN BEROEPSKEUZE. Door Dr. D. Wiersma, leider van het Consultatie-bureau voor Beroepskeuze van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde. Het voorkomen van bepaalde beroeps ziekten, d.w.z. ziekten, die door het uit oefenen van een zeker beroep worden ver oorzaakt of in de hand gewerkt, is reeds geruimen tijd bekend. Zeer typisch zijn de longafwijkingen, die bij glasblazers gevon den kunnen worden, als gevolg van den te hoogen luchtdruk, die zij in hun longen bij hun werk telkens veroorzaken, typisch ls ook de zoogenaamde steenhou werslong, die ontstaat door het voortdu rend Inademen van groote hoeveelheden steengruis en stof waarin de steenhouwer dagelijks werkt. Bij deze tamelijk zeldzame ziektetoestanden, ls het oorzakelijk ver band tusschen beroep en afwijking wel heel duidelijk, daar het beroep als hoofd oorzaak kan worden beschouwd. Minder in het oog vallend, doch daarom niet minder reëel ls de beteekenls van met stof over- vulde werkplaatsen, zooals zij vroeger in de textielindustrie gewoon waren, voor het ontstaan van longtuberculose. Men zou deze ziekten tot de beroepsziek ten van den textielarbeider kunnen reke nen. Het spreekt wel vanzelf, dat dergelijke inzichten den geneeskundige ertoe hebben gebracht, zich met het beroep te bemoeien. De stelregel, dat voorkomen beter is dan genezen, heeft allereerst tot de schepping der bedrijfshyglëne geleid, die de gevaren, welke verschillende bedrijven voor de ge zondheid van hun arbeiders opleverden, tracht op te sporen, waarna zij kunnen worden weggenomen. Dientengevolge zijn de gevaren van menig bedrijf in den tegenwoordigen tijd dan ook enorm verminderd: de met stof bezwangerde spinnerijen en weverijen hebben voor goed geventileerde en van beter werkende machines voorziene werk plaatsen. plaats gemaakt, waardoor het gevaar voor longtuberculose zeer veel klei ner is geworden Naast de hygiëne, die zich met de ons omringende gevaren voor de gezondheid bezighoudt, kennen wij in de laatste jaren de praeventieve geneeskunde, die ook de mogelijkheden tot voorkoming van ziekten onderzoekt, maar zich, in plaats van tot de omgeving, tot het individu, lichamelijk en geestelijk, richt. Ook deze tak der genees kunde bemoeit zich onder meer met het beroep, en een van zijn voornaamste werk zaamheden in dit verband is wel te onder zoeken, of voor een gegeven individu een bepaald beroep bijzondere gevaren oplevert doordat zijn lichamelijke of geestelijke aanleg hem daarvoor ongeschikt maakt. Zoo wordt dus de beroepskeuze in de prae ventieve geneeskunde betrokken. Een geneeskundig advies blijkt voor den beroepscandidaat hoe langer hoe meer van groote waarde te zijn, niet alleen, om het ontstaan van ziekte en invaliditeit zooveel mogelijk te vermijden, doch ook, om waar borgen voor zoo goed mogelijke praestatles te vinden, waardoor zoowel de financieele resultaten van het werk als de vreugde aan den arbeid in niet geringe mate kun nen worden bevorderd Dat daarbij lichamelijke factoren van groote 'oeteekenis kunnen zijn, is wel dui delijk. Iemand met aanleg voor platvoeten zal men het beroep van keliner of van win kelbediende, dat tijdenlang staan met zich medebrengt, moeten afraden. De studie van de geneeskunde is voor iemand met een progressieve hardhoorendheid beslist ongeschikt: de doove arts die dagelijks groote moeilijkheden bij zijn werk met de stethoscoop zou ontmoeten, zou in zijn beroep onvoldoende praesteeren en zich voortdurend onzeker en daardoor onge lukkig moeten gevoelen. Van nog grooter gewicht zijn evenwel de geestelijke factoren, die in bijna elk be roep een overwegende beteekenls bleken te bezitten. Daarom is het psychotechnische onderzoek voor het adviseeren aangaande de beroepskeuze een belang van de eerste orde. Dat het niet in de laatste plaats ook juist van praeventief-geneeskundige be- teekenis is, wil ik trachten door enkele voorbeelden duidelijk te maken. In de industrie wordt tegenwoordig groote waarde gehecht aan een rationeele bedrijfsindeeling. De vergevorderde me chaniseering van het fabriekswezen heeft tot steeds verder arbeidsverdeling geleid, omdat daardoor de productie bleek te kun nen worden vergroot. De taak van menig fabrieksarbeider bestaat thans uit de dui zendvoudige herhaling van een enkele handgreep aan de machine, die het eigen lijk werk doet, of van een eenvoudige be werking aan het wordende product, dat hem op de rollende band passeert. Daarbij wordt het tempo van de uit te voeren be wegingen aangegeven door de machine of door de snelheid van de band, niet door de individueele behoeften van den arbei der. Deze heeft zich integendeel in te spannen, om dit tempo zoo nauwkeurig mogelijk te volgen, is hij te snel, dan ver spilt hij zijn kracht, is hij te langzaam, dan kan hij de machine niet bijhouden, hetgeen tot wan-prestatie leidt of gevaren voor hemzelf en zijn omgeving kan ople veren. Het is duidelijk dat dergelijk werk, vooral wanneer het tempo snells en de bedrijfsleiding zal die snelheid gaarne zoo groot mogelijk trachten te maken hooge elschen aan de opmerkzaamheid van den arbeider stelt. Deze moet in staat zijn, zich op een eenvoudige, weinig belangwekkende bezigheid sterk te concentreeren, hij moet dezen toestand van concentratie geduren de geruimen tijd gelijkmatig kunnen vol houden. zonder momentane inzinkingen te vertoonen of te zeer vermoeid te geraken. Is hij daartoe niet in staat, dan kan hij zich gemakkelijk aan ernstige gevaren blootstellen. Deze gevaren zijn in hoofd zaak van tweeërlei aard. Door momentane verslappingen van de opmerkzaamheid kunnen zijn bewegingen te laat komen of onzeker worden, waarvan ernstige be drijfsongevallen het gevolg kunnen zijn. Wie zijn hand iets te laat uitstrekt onder het mes van een automatische snijma chine, kan een ernstige verwonding oploo- pen, wie onzeker ls in 't in- of uitschakelen van een electrlschen stroom, kan massale ongelukken veroorzaken. Van anderen aard zijn de gevaren voor hem, die moeite heeft, de opmerkzaamheidsconcentratie gedurende voldoende tijd vol te houden. Zijn arbeidspraestatie zal langzamerhand minder worden, hij blijft niet op het peil van zijn collega's en ziet zich daardoor wellicht financieel minder beloond of zelfs met ontslag bedreigd. De krampachtige pogingen, om toch vol te houden, pogin gen, die eigenlijk boven zijn kracht liggen, kunnen ln hooge mate schadelijk zijn voor zijn geestelijke gezondheid, zoodat b.v. neurasthenische of psychasthenosche ver schijnselen het gevolg zijn. Daarom is het van groot praeventlef-geneeskundig belang dat geen menschen ln betrekkingen wor den geplaatst, waarvoor hun opmerkzaam heid onvoldoende is. Een psychotechnisch onderzoek kan ertoe bijdragen, deze geva ren bijtijds te onderkennen en uit den weg te gaan. Aan den anderen kant ls het ook zeer onwenschelijk, jonge menschen in een be roep te plaatsen, dat te geringe elschen aan hun krachten stelt. Wanneer iemands geestelijke aanleg, b.v. zijn verstand, goed genoeg is voor ingewikkeld en verant woordelijk werk, dan zou het maat schappelijk gesproken reeds onoecono- mlsch zijn, hem slechts zeer eenvoudigen arbeid op te dragen. Doch ook voor hem zelf zou dit te eenvoudige en voor hem daardoor licht geestdoodende werk een ge vaar beteekenen. De vreugde aan den ar beid, de bevrediging door het geven van de volle maat zijner krachten zou ontbre ken, en wanneer zulk een toestand Jaar in jaar uit zou voortduren, levert deze stellig voor de geestelijke gezondheid weder niet te onderschatten gevaren op. Wanneer dus een uitstekende verstandelijke aanleg bij een beroeps-candidaat wordt gevonden en dit is heden ten dage door een experi menteel psychologisch onderzoek zeer goed mogelijk dan ls het aangewezen, hem terug te houden van het aanvaarden eener betrekking, waarin hem slechts automa tisch werk wacht, doch waarin alle voor uitzichten ontbreken. De beroepsadviseur zal hem integendeel aanraden, voortgezet onderwijs te volgen of een werkkring te zoeken, die de gelegen heid biedt tot verdere geestelijke ontwik keling en waarin hij op den duur tot zelf standige en verantwoordelijke posities kan opklimmen. Zoowel de maatschappij als de candidaat zelf, niet het minst wat zijn geestelijke gezondheid betreft, zijn daar mee gediend. Het Instituut voor Praeventieve genees kunde. hier ter stede gevestigd, bezit daar om ook een afdeellng voor beroepskeuze. Deze stelt zich eenerzijds ter beschikking van beroepscandidaten, om door middel van een onderzoek hunner lichamelijke en vooral geestelijke eigenschappen na te gaan. welke soort beroep voor hen als on geschikt, welke als gewenscht moet wor den beschouwd en daarover adviezen te verstrekken. Aan den anderen kant stelt zij zich tot taak, nauwkeurig de elschen te leeren kennen, die aan het vervullen van verschillende beroepen moeten worden ge steld. Door het opstellen van onderzoekmetho den die, getoest aan de praktijk, geschikt blijken om te onderscheiden, welke ar beiders ln een bepaalden tak van werk zaamheid beter en welke minder goed werk leveren, hoopt zij langzamerhand in staat te geraken, zooveel mogelijk ieder bedrijf van de geschikste werkkrachten te voorzien. Medewerking van de particuliere bedrijven, in den vorm van het aanvragen van psychotechnisch onderzoek onder hun personeel en sollicitanten is daartoe een vereischte. De hoop, dat zulk een onder zoek dikwijls zal worden gevraagd, mag gerechtvaardigd heeten, indien wij beden ken. dat daardoor een werk tot stand komt. dat ln het oeconomlsch belang ls der bedrijven zelf en bovendien van groot ge wicht voor de geestelijke volksgezondheid. KONIJNENFOKKERSVEREEN. „LEIDEN EN OMSTREKEN," In de dezer dagen gehouden ledenverga dering werd besloten een tafelkeuring met lezing over de konijnenfokkerij te houden op 23 Juli waartoe is uitgenoodlgd de heer van Gent, erkend keurmeester. Op deze tafelkeuring zullen passende prijzen wor den uitgeloofd door het bestuur en door diegene, die het bestuur met een prijsje willen vereeren. Van de rondvraag werd door 6 personen gebruik gemaakt. De ver loting van 6 zwart bonte Hollanders uit de bekende stal van den heer C. de Vroo- men uit Voorhout kon zeker als geslaagd worden beschouwd; de winnaars waren: J' v. d. Voort, 4 zwart bonte Hollanders, C. de Jong, 2 zwart bonte Hollanders. Een blauw bonte Lotharinger werd gewonnen door den heer van Halem. Op voorstel van den secretaris werden als leden van den controlecommissie benoemd de heeren J. v. d. Ploeg en Kulvenberg. N V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Jaariijksche vergadering van aandeelhouders. In de hedenmorgen onder voorzitter schap van den heer T S. Goslinga gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, waren vertegenwoordigd 15 aandeelen uitbrengende 15 stemmen. Aan het door den wnd. directeur, den heer c. J. van Spall, uitgebrachte verslag over 1933 is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk uit het duinreservoir opgepompt 2.886.519. M3 duinwater, tegen 2.756.708 M3 over 1932 of 129.811 M3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 7908 M3, tegen 7532 M3 over 1932- Uitvoerig worden de vernieuwingen en uitbreidingen ln den loop van 1933 vermeld. Teneinde de zeker heid vegi stroomlevering te verhoogen, werd door ae Stedelijke Lichtfabrieken alhier een tweede 10.000 Volt-kabel naar het be drijf te Katwijk gelegd. De twee toevoer kabels werden ingebracht in een nieuwe stroomafgifte-inrichting. een ,,Coq" scha- kelkastenbatterij. In het vorige verslag werd reeds melding gemaakt van de gun stige resultaten, verkregen met een proef- filterinstallatie, welke werkt volgens het systeem „Paterson". Thans zijn ln het voorfiltergebouw 3 van de 4 bestaande filters volgens dit systeem verbouwd. De reiniging der filter geschiedt door lucht en water, volgens ontwerp van „The Pa terson Engineering Company" te Londen, welke tevens de verschillende onderdeden daarvoor leverde. De bedrijfsresultaten van deze filters zijn zeer gunstig; de hoeveel heid spoelwater bleef beneden 1%. De montage geschiedde door eigen personeel, Het benoodigde water voor de spoeling wordt verkregen door een 300 mm. gego ten Ijzeren leiding, welke direct ls aan gesloten op het hoogreservolr in den watertoren. Terwijl vroeger het spoelwater afge voerd werd naar een zanderijsloot, is thans hiervoor in de duinen een be- vloeiings-bassin met een bodemopper vlakte van 50 x 5 m gegraven, welk werk na inschrijving werd opgedragen aan de N.V. Aannemers Mij. v/h. firma C de Ruiter. Teneinde te voorzien in lucht onder druk voor de spoeling werd na onder- handsche aanbesteding aan de N.V. Ma chinefabriek „Hoogenland" voorh. Panne- vis en Zn. te Utrecht de levering en plaatsing in het voormalige ketelhuis op gedragen van een compressor. De vroegere stoomketel werd van nieuwe fronten voorzien en inwendig omgebouwd tot lucht accumulator; dit werk ge schiedde door de N.V. Kon. Ned. Grof smederij te Leiden. Met inachtneming van het bepaalde in art. 5 der concessie werd uitbreiding aan het buizennet gegeven tot een totaal van 5339'/: M. Hiervan overgenomen door de gemeente Oegstgeest 1621 m. Uitbreiding van het net der Maatschappij 37181 M. Lengte van het buizennet op 1 Januari 1933: 109.075 m„ zoodat de geheele lengte van het buizennet der Maatschappij op 31 December 193 bedroeg 112.7931/: m. Het buizennet in de omliggende ge meenten. eigendom dier gemeenten be draagt: te Katwijk 24900 m.. te Valkenburg 517 m. te Rijnsburg 5419'/: m., te Oegst geest 19754 m., totaal 50.590'/: m. Totaal van het verzorgingsgebied 163384 m. Gesloten werden 317 abonnement!- en 212 metercontracten Vervallen zijn 33 abonnements- en 15 metercontracten. Het water werd het ge heele jaar geregeld aangevoerd en onder zocht door ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was zeer goed drinkwater voor- zoover drt langs scheikundigen weg ls uit te maken. Bacteriologisch werd het water geregeld onderzocht aan het Chemisch- en Bacte riologisch Laboratorium van Dr. W. G. N. van der Sleen tc Haarlem. Volgens ha verslag van dit laboratorium was het klemgehalte van het water gedurende het Jaar 1933 zeer laag en ln verband hiermede van goede hoedanigheid. De 3863 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van f. 1 169.458 m3, zoodat gerekend naar het totaal ver bruik van 2.886.519 m3. door de abonnen- ten moet gebruikt zijn 1.717.061 mi, waaronder echter het water voor spuien, brandblussching en lekkage begrepen is. Alle in bedrijf zijnde meters zijn ver anderd in voor- en terugwaartsreglstree- Van de geplaatste watermeters werd 1/3 gedeelte vervangen door nieuwe of ?er®' pareerde en opnieuw juist gecontroleerde meters Over de naar het oordeel van contrac tanten „te hooge aanwijzing" kwamen o» jaar drie klachten in doch de nie«« bleken bij onderzoek nauwkeurig aan K wijzen. Op 27 April werd de eenlge nog in 6® bruik zijnde standpijp opgeheven; n waterverbruik bedroeg tot dien m3. In het vorige jaar was 32 m3. bruikt Het saldo der exploitatie-rekening 1933 bedraagt f. 415.147.87'/:. Na afschrijving op de rekening ,^'s dommen" en reserveering blijft een oen van f 219 953.48over waardoor een a» deelhouders een dividend van 15 ..-Jen 15 "/o) en aan de Gemeente f, 89.569.89 kan worden uitgekeerd. De balans werd goedgekeurd. 1—

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2