75»te Jaargang DONDERDAG 31 MEI 1934 No. 22757 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Crisis-Comité. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cte. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aanbal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto té betalen. Bewysnuminer 5 C?te. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PR4JS DEZER COURANT} Voor Leiden per 3 maanden f.2.36; per week ....V... 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.1# Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. Heden ontvingen wij per kas: N. N. I 2.50. VERGADERING MN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 4 JUNI 1934, des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: Voorstel tot aankoop van de perceelen m de Lange Bouwelouwensteeg Nis 25, 17,29 en 31 van de firma Gebr. Stokker- mans. 125) Voorstel in zake aanbieding van schade loosstellingen aan eigenaren van percee len, begrepen in het onteigeningsplan ten behoeve van den bouw van een nieuw Raadhuis en de verbreeding van de Koren- bnesteeg en in zake aankoop van die peiceelen voor de aangeboden bedragen, taai quo dagyaarding van de eigenaren, te het bod niet aanvaarden. (126) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie van Leiderdorp ter in lage ligt een verzoek, met byiagen, van de Nederlandsche Fabriek van Vulmate- lialen „Nedervul" N.V. om vergunning tot iet oprichten van een textielfabriek in het perceel v. d. Valk Boumanweg 36, waarbij als beweegkracht wordt gebruikt een stoommachine van circa 100 P.K. en electro-motoren met gezamenlijk ver mogen van 7'/i P.K., kadastraal bekend Gemeente Leiderdorp sectie A, no. 3758. Op Maandag 11 Juni a.s., des voormid- óags 11 uur, zal in het gemeentehuis te Leiderdorp gelegenheid bestaan om he rwaren tegen de inwilliging van dit ver mei in te brengen en deze mondeling en schriftelij k toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwa- len hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, ter secre tarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de be staande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig rri. 7 der Hinderwet op den bovenbepaal- dag voor het Gemeentebestuur zijn 'trschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1934. 2044 INAUGURATIE PROF. KLOEKE. Prof. Dr. G. G. Kloeke nieuw benoemd hoogleeraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Nederlandsche taalkunde, zal zyn ambt aanvaarden met het uitspreken eener rede op 8 Juni a.s. te 4 uur in het Groot-audi torium der Leidsche Universiteit. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN ARMENRAAD. CONSUMPTIEIJSBESLUIT. Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter kennis van belangheb benden, dat in verband met het in wer king treden van het nieuwe consumptie- ijsbesluit (K. B. van 9 Mei 1934 Staatsbl. So. 240) alle vroeger afgegeven z.g. ver filmingen voor de bereiding enz. van tonsumptieijs zijn vervallen en moeten Worden vervangen door inschry vingen in e?n register als bedoeld in art. 2 van bo- 'engenoemd Koninklijk besluit. Om in dit register te worden ingeschre- rin moet bij den Directeur van den Keu- óigsdienst van Waren. Morschweg No. 1, tahrijving schriftelijk worden aange jaagd door: bereiders van consumptieijs, onder 'Pgave van hun naam en adres, de lig- fmg van de bereidplaatsen van con- kmptieljs en van de, uitsluitend bij hen "H in gebruik zijnde, gebouwen en/of ter zinen. waar door hen onverpakt con- "■jhptieijs zal worden afgeleverd. 9 eigenaars of beheerders van restau r's, koffiehuizen of lunchrooms en van woseopen en andere gelegenheden van apenbare vermakelijkheid onder opgave den naam en het adres van het «staurant, koffiehuis, lunchroom, bio- enz. alsmede van den naam en het ™es der personen (van rechtspersonen en domicilie) onder wier verant- ■"•Melijkheid aldaar „onverpakt ys" «ttat verkocht en van de namen en -fösen der consumptieysbereiders, van aonsumptieys wordt betrokken. J™ de inschryving ontvangen de be- Pers°nen schriftehjke mededee- 2047 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, «den, 31 Mei 1934. Door den burgemeester. In de receptiekamer van de Stadsge hoorzaal werd gisteren de nieuwe Armen raad door den Burgemeester geïnstalleerd. Pastoor G. A. Smit werd opnieuw tot voor zitter gekozen; het bestuur werd samen gesteld als volgt: mr. A. J. Romyn, mej. A. M- de Vries, P. A. van Aggelen, dr. H. J. M. Boonacker, mej. D, Coebergh. B. van Kleef en mr- P. A. Pijnacker Hordijk. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden aangewezen of gekozen, mej. F. W. C. Rip- haagen, dr. H. P. Veldhuyzen, mej. Th. L. Elshof, A. J. Ensink, mevr. C. Smits-de Wit F- H. Sobels en J. Wessel. Nadat de verkiezingen hadden plaats ge had, gun de Burgemeester het tüdperk van vier jaren, verloopen sedert de vorige Ar- menraads-installatie na. In de eerste plaats wydde hy eenige woorden aan de nagedachtenis van Koningin Emma, die voor allen een voorbeeld is geweest door de wijze waarop zy deelnam in het leed van ziekte of armoede en hulp verleende. Met eenige treffende cyfers stelde spr, in het licht, hoe ontzaggelijk groote veran dering op het gebied van armoede en nood in deze vier jaren heeft plaats gegrepen. Het aantal werkloozen in 1930 was niet gering, het is thans meer dan zes maal zoo groot. Wat aan gemeentelijken steun in 1933 over den Dienst voor Sociale Zaken werd uitgekeerd is meer dan 13 maal zoo veel als in 1929. Wat de Gemeenteiyke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbe toon in 1933 uitkeerde was ruim 2'/i maal zooveel als in 1929. In 1929 werd door deze beide diensten f. 260 000 verstrekt, in 1933 f. 1.300.000. Deze cyfers zijn zeker vol doende om duideiyk te maken dat de nood der bevolking ontzaggelijk is verzwaard en dat daaruit voortvloeit een nood van de publieke kassen. Dit legt een zwaren druk op al den arbeid van socialen en philan- thropischen aard en zonder twijfel worden de instellingen voor nieuwe en moeihjke vragen gesteld. Overgaande tot het memoreeren van eenige belangrijke feiten uit de verloopen vier jaren wees spr. op het tot stand ko men van de Geldschieterswet op 28 Jan. 1932, een mylpaal voor de woekerbestry- ding, waarmede vroeg of laat alle armen zorg ook te doen heeft. In verband daar mede is te noemen de oprichting van de Ned. Vereen, voor Volkscredietwezen en Woekerbestrüding en het mag hier zekei wel gezegd worden, dat het eerste initiatief tot oprichting van de vereeniging hier in onze stad geboren is. I Op het terrein van de regeeringsmaat- regelen is op te merken een groote uit- breiding van de subsidieering der gemeen- I teiyke steunverleeningen en van werkver schaffing. Het belang dat de regeering hierdoor krygt bij de ondersteuning, leidt tot ingrijpende maatregelen, tot een soort centralisatie en unificatie in de armen zorg, die nog weinige jaren geleden zeker ondenkbaar zouden zün geacht Dit is een gevolg van de Crisis; een ander gevolg is de oprichting van het Nationaal Crisis comité. Overgaande tot speciaal Leidsche ge beurtenissen noemde spr. de verandering van het Burgerlijk Armbestuur in een Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon en de reorganisatie een noodzakeiyk gevolg was van de ontzagge lijke verzwaring van haar taak. De kerkelijke armenzorg is in Leiden in deze vier jaren over het algemeen gegroeid onder den druk. In 1929 besteedden de kerkelijke instellingen te zamen f. 81.000, in 1932 f 105.000, dat is een styging met 28% in 3 jaar. Spr. illustreerde verder de activiteit op kerkeiyk gebied met de op richting van de Vereeniging Sancta Vero nica tot leniging van stille armoede van R.K. zijde; de oprichting van de vrouwen- vereeniging Dorcas van de Advents-ge- meente; de vernieuwing van het Trijn Ja- cobsdochterhof door de diaconie der Ned- Herv. Gemeente. Van de particuliere armenzorg zou men over het algemeen kunnen zeggen, dat deze hetzelfde peil handhaaft. Dit op zich zelf wvst op verhoogde offervaardigheid Temeer komt men onder den indruk daar van als men let op het Leidsch Crisisco mité, dat in 1933 ruim f. 28.000 aan par ticuliere bydragen kon innen. Spr. noemde in dit verband ook al het werk dat voor het Crisiscomité wordt verricht en den arbeid die in verschillende kringen aan ontwik keling en ontspanning der werkloozen wordt gegeven. Drie belangrijke instellingen kwamen door particuliere initiatief tot stand: het Brokkenhuis, het Consultatiebureau voor Moeilijke Kinderen en de St. Liduinaschool voor buitengewoon onderwijs. Overgaande tot het gezamenlijk orgaan van de instellingen, den Armenraad zelf, herdacht spreker in de eerste plaats den heer K van Zanen wiens overlijden in 1931 Ivoor den Armenraad een groot verlies was, verder den heer W. G. L Versteegh, plaats vervangend bestuurslid van den Armenraad en mej. M. C. de Bruijn, oud-lid van den Armenraad. Wat de samenwerking tus- schen den Armenraad en het Gemeente bestuur aangaat is er een belangrijke ver andering gekomen doordat de Wethouder van Sociale Zaken tegenwoordig zitting heeft in het Bestuur van den Armenraad. Het Bureau van den Armenraad werd ver plaatst van de Lammermarkt naar de Nieuwsteeg. Het is daarïhede naar het hart der stad verplaatst. Spr. knoopt daaraan vast den wensch, dat het bureau in de vier jaar die de Armenraad thans intreedt in het hart moge staan van alle werk van weldadigheid en maatschappeiyk hulpbe toon. Ik heb, zeide spr., eerst sombere klan ken laten hooren, en daarna opwekkende, nu zult gü wel met rrüj eens zijn, dat hoe opwekkende dingen ik ook kon noemen, de sombere klanken toch sterk den boventoon biyven houden. Wü beleven een zwaren tijd de nood van onze heele maatschappij is groot, en de vraag hoe de meest getroffe nen moeten worden geholpen en zoo mo gelijk opgericht, geestelijk en stoffelijk ge sterkt, behoort tot de zwaarste en de be langrijkste problemen. Het is uw taak daarmee te woorstelen De Armenrad vormt de band, die u tot eendracht, tot onderlin- gen bystand in die worsteling moge helpen ZIEKENFONDS „BOERHAAVE" TENTOONSTELLING „LEIDEN VÓÓR VIJFTIG JAAR". Openingsrede door prof. dr. L. Knappert. De door de Vereeniging „Oud-Leiden" georganiseerde tentoonstelling van platen, prenten, foto's enz. van de stad Leiden vóór vyftig jaar is vanmiddag geopend met een rede door den voorzitter van „Oud-Leiden" prof. dti. L. Knappert. Hier aan is het volgende ontleend: Onze vereeniging wilde u een blik doen slaan op het Leidsche stadsbeeld, zooals het zich een halve eeuw geleden in zijn veelal ongerepte schoonheid vertoonde, waarvan sinds, niet alleen om verkeers- eischen, maar ook door ondoordachte ver nieuwingszucht heel wat verdwenen is. wy kregen daartoe vooreerst de beschik king over een groot aantal prenten en foto's uit ons stadsarchief en voorts uit de ryke verzameling van den heer van der Zanden alhier. De bereidvaardige en be kwame hano van onzen archivaris dr. mr. Verburgt heeft ze naar straat en gracht gerangschikt, zoodat gij thans in den geest wandelen kunt langs Breestraat en Rapen burg, Nieuwe Rün, door de Paardensteeg, over singels en plantsoen, zooals het zeh alles met poorten en gevels, grachten en bruggen eenmaal vertoond heeft, maar vele zóó veranderd dat gij ze nauwelyks herkennen zult. Let op den prachtigen ouden gevel voor de Vergulde Turk, op dien anderen naast sociëteit Minerva, waarover in ons jaarboekje de heer Jesse schreef; ziet de waterverfprent van Vliet-hoek Rapenburg, wat niet al De ouden onder ons zullen dit niet zonder weemoed aanschouwen, geiyk zy ook de bekoring zullen ondergaan van de rust. die het oude stadsbeeld ademt. Dit is geen ziekelijke overgevoeligheid. Wij be grijpen zeer goed. dat de was der bevol king en daardoor het toenemend verkeer veranderingen eischen. Maar wy pleiten voor bedachtzaamheid voor piëteit tegen over oude schoonheid, van de vaderen ge- erf d; wy waarschuwen tegen den waan alsof de modernste smaak het alleen juiste richtsnoer zou kunnen zyn en vooral wy vragen het behoud van wat door geen ver- keershaast in den weg staat, opdat men eerbiedige wat een lust der oogen was en blyven moet. Hierin kunnen wy ook jonge menschen aan onze zyde vinden, aan wier handen wy immers de bewaring van wat ons dierbaar is zullen moeten over laten. zy zoowel als wij hebben getreurd om het smartelyke verlies van ons stad huis; laten zy te jaloerscher toezien op het behoud van wat ons bleef. Onze ten toonstelling moge den wil daartoe ver sterken. Was aldus Leiden vóór vyftig jaar de hoofdzaak wij hebben uit onderscheiden verzamelingen voorwerpen kunnen ten toonstellen, vroeger of later opgegraven en uit verschillenden tyd. Tenslotte dankte spr allen die tot de totstandkoming van de tentoonstelling hebben bygedragen, in het byzonder het bestuur van de Lakenhal, wiens directeur, de heer A. Coert veel hulp bewees, gehjk ook mevrouw Coert ons hare goede dien sten niet onthield Voorts dankte spr. den heer Verburgt. die de rangschikking ver zorgde en den heer Van der Zanden en de andere inzenders. Spr. besloot: wy zyn niet zonder hoop. dat het hier gebodene veler aandacht trekken zal; hartelyker nog hopen wy. dat het hl velen de over tuiging zal bevestigen dat wy niet mogen vernietigen wat door edelen kunstzin ge schapen of als met persooniyke liefde volbracht handwerk, ons ter bescherm'ng werd toevertrouwd Hierna werd de tentoonstelling be zichtigd. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Genees kunde, op proefschrift getiteld: „Over de Psychosen van het involutie tydperk by vrouwen in verband met het negativisme", de heer C. Manse, geboren te Vlissingen. Jaarlijksche algemeene vergadering. In een der bovenzalen van café-restau rant „In den vergulden Turk" heeft gister avond het Alg. Afd. Ziekenfonds Leiden en Omstreken, onderdeel „Boerhaave" zyn jaarlyksche algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, drs. G. A. de Jager sprak een kort welkomswoord en las vervolgens de door den heer Hanegraaff samenge stelde notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. du Croix vernamen wy, dat de exploitatie-rekening sloot met een totaal van ontvangsten en uitgaven van f. 61.280.36 en een voordeellg saldo van f. 10.481, Het reserve kapitaal vermeerderde met f. 515.93 en bedraagt thans f. 2446.93. Het aantal verzekerden nam in het afgeloopen jaar toe van 4020 tot 4134, ter wijl 2286 kinderen beneden 16 jaar gratis mede-verzekerd zyn. De heer du Croix werd op voorstel van de Kascommissie bestaande uit de heeren Boonacker, Donk en Galjaard gedéchar- geerd voor zyn richtig gevoerd beheer, terwyl de voorzitter hem in zyn jaarver slag hartelyk dank bracht voor den velen arbeid, welken de heer du Croix in het belang van het fonds verricht en wees op den gezonden toestand, waarin de finan- tiën verkeeren. De bestuursleden. de heeren dr. Boonacker, C. B. Duyster en L. Huys, die aan de beurt van aftreden waren, werden by acclamatie herkozen, terwyl in de plaats van den heer Hanegraaff, die zich niet herkiesbaar stelde, als secretaris werd benoemd de heer A. Galjaard. Tot leden der kascommissie werden be noemd mej. ten Dyk en de heeren drs P. van Es en Stijgers. By de rondvraag beantwoordde de voorzitter nog eenige vragen van drs Meyboom; waarna hy de vergadering onder dank voor de opkomst sloot. TUINCONCERT VAN T. EN D. IN „OUD-HORTUSZICHT". Tot besluit van het zilveren jubileum der Harmoniekapel „T. en D. werd in den tuin van „Oud-Hortuszicht" een concert door deze vereeniging gegeven, waarvoor goede belangstelling bestond. Onder lei ding van den heer J. Noordanus Sr., werd ongeveer hetzelfde programma uitgevoerd als op den dezer dagen gehouden feest avond; ook nu was het succes groot! Na afloop werd de door ons aangekondigde eere-route door de stad gemaakt, waarby de zoo juist geschonken gas-flambouwen een mooi effect opleverden. Dit was het waardig einde van een in elk opzicht ge slaagd feest! o LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. In een der zalen van „In den vergulden Turk" hield de L.A.F.V. gisteravond onder voorzitterschap van ir. A. M, Overeinder de Mei-vergadering. Het bestuur ontving de machtiging het lidmaatschap van den Bond van Ned. A. F. V. op te zeggen als deze Bond niet bereid is een lichtere con tributieregeling te treffen. Vervolgens werd de uitslag bekend gemaakt van den onderlingen wedstryd, waarna de heer Verwey, die met de heeren Van Dalsum en Bins, allen te Amsterdam, de jury had ge- I vormd, critiek uitbracht op het ingezonden werk. De beschikbare pryzen werden ver- volgens door den voorzitter met enkele toepasselyke woorden uitgereikt, waaraan deze tevens woorden van dank verbond voor de jury en den heer Verwey voor zyn uitgebreide en leerzame critiek. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Mei 1934: zakmes, horloges, ceintures, vulpen nen, trouwboekje, portemonnaies, wollen das, sleutels, damesmantel, jongensjas, broches, handschoenen, rywiel-belasting- merken, bewys van Nederlanderschap, gouden ring, fototoestel, dierkundeboek, omzetbelastingzegel, damestasch, kinder- ledikantje, zilveren kettinkje, mesjes, schaartje, rozenkransen, kruk van een auto-portier, drie boeken (Duitsch), pakjes chocolade, stofjas, kinderschoentje, auto nummerplaat. regenjas met vestje, school- pet, vulpotlood, motorhandschoen, gouden damesspeld, étui met vulpen en vulpot lood, paar lage jongensschoenen, paar klappers, schuit, school-étui, zak pluimvee voeder, res. wiel van een auto, schortje, drie houten rekken van Amstel cream, almanak, leesboek van Wallis, damesmuts, matrozenbaret, kmderarmband, auto-sleu tel, kaart Ac. Ziekenhuis, spel kaarten, zwarte lakjas, radiateurdop, dames arm band, geldstukken, koperen gewicht, Duitsch-Nederlandsch voor H.B.S., mond harmonica, kettinkje met medaillon, En- gelsche spraakkunst, paar damesschoenen, dames gummie-regenjas, passer in étui, regenjas met motorbroekspypen, bril in hoorn montuur, roeiboot, aktetasch met inhoud. Gevonden in de Electrische Tram: para- pluies, handschoenen, koffertje, aktetasch. BINNENLAND. Gewijzigde steunverleening aan werk loozen; de nieuwe ryksvoorwaarden op 1 Juli van kracht (3e Blad). Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het crediet voor werkverruiming (3é Blad). Algemeene vergadering van den Aig. Ned. Chr. Ambtenaarsbond (Binnenland, 3e Blad). Roofoverval te Voorschoten; f. 6000 ge stolen; de daders nog onbekend (Gemengd, 3e Blad). Als verstekeling naar Zuid-Amerika (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Redevoeringen van sir John Simon en Barthou te Genève. De laatste verwekt een „incident", waardoor de beraadslagingen tot morgen zijn verdaagd (3e Blad, Bui tenland en Tel., Ie Blad). Nieuwe Duitsche leeningsvoorstellen (Buitenland, le Blad). Von Papen nog eens over het Saar- gebied. (Buitenl., le Blad). Ernstig mijnramp in China; vliegtuig ongeval op Croydon (Tel., le Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. Guldemond, Rhyngeester- straatweg 36, Oegstgeest, emballage en. houthandel. Uittredend Eigenaar: C. Guldemond, Oegstgeest. Nieuwe Eigenaar: S. J. Stoel, Oegstgeest. Wyziging handelsnaam in: Firma C. Guldemond. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 14.665.40 aan de Ryksontvangers afgedragen, benevens f. 1.640.19 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore van den dienst Nieuwe Ryn 22 moeten worden ingeschreven. De inschrijving van aanslagen in de Omzetbelasting moet dadelijk na ont vangst geschieden. B en W. hebben met ingang van I Juni bevorderd tot havenrechercheur den brugwachter 1ste klasse, D .Styger. De heer A. B. Hermsen uit Katwijk aan Zee, commies ter Secretarie aldaar is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot commies 1ste klasse (afd. Onderwys) ter Gemeente-Secretarie te dezer stede. De 2de ploeg der lichting 1934, niet bestemd voor de officiers- of de onderoffi ciersopleiding by het onbereden gedeelte van het 6de regiment veldartillerie alhier, wordt 16 Juli voor eerste oefening ingeiyfd. Eerste-luitenant J. van Waning, van het 6de regiment veld-artillerie alhier, wordt 1 Juni gedetacheerd by het depót van het wapen der KoninkUjke mare chaussee te Apeldoorn. Gistermiddag plm. 12 uur is de 7-ja- rige J. v. d. W., die naar het vischjesvan- gen stond te kyken en zich te ver voor over boog. in de Mare gevallen. Een onbe kend gebleven persoon bracht hem door handreiking op het droge. Daar de jongen vrij veel water had bin nengekregen, werd hy door den E.H.D. naar huis overgebracht en daar behan deld. De bekende zaak in visschery en hengelsport-artikelen van den heer H. de Water, Utrechtsche Jaagpad 56a, bestaat dezer dagen 25 jaar.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1