lij* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 Mei 1934 Derde Blad No. 22756 BINNENLAND. In deze spannende GEMENGD NIEUWS. Burgemeester Warnaar's inhuldiging. britsch—nederlandsche onderhandelingen. Volgende maand begin. pe Engelsche minister van handel Run- timan heeft in het Lagerhuis verklaard, j,t hij hoopte dat de handelsbesprekin- Ln met Nederland de volgende maand j»Uen worden "geopend. Hij gaf de verze- lering dat de belangen van den land ouw niet veronachtzaamd zullen wor- iin, de luchtlijn naar liverpool. Engelsche gasten op Schiphol. Met het gewone lijntoestel der K.L.M. lit Londen, „De Valk", is gistermiddag mar aanleiding van de op 1 Juni plaats tebbende plechtige opening der luchtlijn AmsterdamHullLiverpool, op Schiphol ien aantal Engelsche gasten aangekomen, jet zijn de Lord Mayor van Huil, mr. Arthur Shepherd J. P., de wethouder ftnno Pearlman, voorzitter van het Luchtvaart Comité van Huil, die vergezeld ïis van zijn echtgenoote, het lid van den (emeenteraad van Huil nar. G. K. Spruit, iteneens vertegenwoordiger van gemeld Luchtvaart Comité, wethouder Till, voor- Ster van het Comité voor Stadsuitbrei- jing te Huil, wethouder E. F. M. Sutton, Bthouder van Manchester, en voorzitter nn het luchthavencomité aldaar, alsmede jcci tweetal Engelsche journalisten. Ter ontvangst waren aanwezig de bur- (emeester v. Amsterdam, dr. W. de Vlugt, terwijl het gemeentebestuur mede verte genwoordigd was door de wethouders J. ter Haar Jr., mr. G. Kropman, Jac. Rustige, ien gemeentesecretaris mr. S. J. v. Lier m den directeur van de handelsinrichtin- jen, de heer Boogerd. Voor de K.L.M. ver welkomde haar directeur, de heer A. Ples- nan, het Engelsche gezelschap. De ont- nngst droeg geen officieel karakter; in bet restaurant van het stationsgebouw beeft het gemeentebestuur den gasten een thé aangeboden. Daarna hebben zij aider deskundig geleide de luchthaven bezichtigd, waarbij de F. 36, het grootste rllegtuig in Nederland gebouwd, de bil andere belangstelling bood. Gisteravond bood de burgemeester den gasten een feestmaaltijd aan. ramo-distrdbutie door p. t. t. Ontvanginrichting te Noordwijk? Rt Staatsbedrijf van de Posterijen, I Telegafle en Telefonie zal er binnenkort I toe mergaan haar telefoonnet te exploi- ten voor radiodistributie. Ia Hilversum of Noordwijk zal een cen- Itrale ontvanginrichting worden gebouwd. De ontvangst zal aldaar worden gecontro leerd en geregeld, waarna via de telefoon labels vier programma's door het geheelq l'ind zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met in lEtschede en Delft een distributiebedrijf in li richten in deze beide gemeenten name- lïjlfbestaat geen radio-distributie, noch van |serheldswege, noch van particulieren. De eerste aansluitingen in Enschede allen vermoedelijk in den loop van [October gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staats- «drijf der P.T.T. om overal dit distribu tiesysteem door te voeren, waar plaatse nde behoefte bestaat en de uitvoering I technisch mogelijk is. „Volk" vlootbouw voor brazilië. Zal hij in Nederland geschieden voor f. 40 millioen? Haar de Maasbode verneemt worden er prpreklngen gevoerd tusschen een tweetal Hctterdamsche, de Vlissingsche en een tasterdamsche scheepswerf met de Bra- Öiaatische regeering over den bouw van aantal oorlogsschepen, kruisers etc. I Op 20 Februari is de gepensionneerde Pke-admiraal van onze vloot, jhr. G. L. ISchDrer, als gemachtigde o.a. van Wilton- ImJcnoord, de Rotterdamsche Droogdok en Kon. Mij. De Schelde" naar Rio de lianeiro vertrokken om besprekingen over I®'- vlootbouwplan te voeren. Het betreft Iter een zeer groote transactie. Men noemt l«n bedrag van circa 40 millioen Holland je guldens. Een dergelijke order zou hier I, heel wat werk aan den winkel kunnen |«engen. Mfsschen bedenke men wel, dat het «g lang niet zeker is, dat de order in IJMerland uitgevoerd zal worden. Brazilië I®8" n 1. ook reeds in andere landen o.a. I» Japan met dit bouwplan voor oorlogs- l«ems geleurd. Maar het is steeds afge- TWongen op de manier, waarop de beta- -■? geregeld zou worden. [Naar men weet. kan Brazilië niet be ften, merkte de zegsman van het blad jv typisch op. Daarom wil het grooten- psls in het nationale voortbrengsel bij t-S ibetalen, een product waar 'Herland toch al niet erg happig op is "aarvan het bovendien in lengte van l- fen zelfs nog niet voor enkele tiental- ■8 inhlioenen guldens zal kunnen op- ■•nnsen. Inwacht zal dus dienen te worden of I. "telingsmoeilijkheden een belemme- I'ts voor de order zullen zijn. i Kwijnende raden van arbeid. ■tan?r "Hbld." verneemt, bestaat het «nemen over te gaan tot opheffing van I rn1*"3'. Raden van Arbeid en wel die IBriel, Deventer, Heerenveen, Tiel I'1 Tilburg. IJ* definitieve beslissing is evenwel nog I -t genomen. fokker in moskou. ®t Moskou wordt gemeld VllPPÏll 1 «rh<mitttny ïpnlrlrnr I het vliegtuigbouwer Fokker bevindt zich oogenblik in Moskou, waar hij ver- I iJ, fne industrieele ondernemingen I „Dj heeft bezocht. Fokker toonde vooral u,ï belangstelling voor het vliegtuig ""«lm Gorki." RECLAME. 1947 repetitie- en examen-weken is het zaak Uw zenuwen kalm en Uw geest helder te houden. Met Mijnhardt's Zenuwtabletten bereikt Gij dit absoluut en wordt 't werk U lichter. Buisje 75 c. Bij Apoth. en Drogisten CENTR. BOND VAN SPOOR-TR.- A.T.O./v. G. EN L. PERSONEEL. Na de reeds gemelde openingsrede van den voorzitter werd aangevangen met de behandeling der agenda. Het jaarverslag van den secretaris, het beleid van het H.B. en van de redactie van het orgaan werd, onder algemeene instem ming goedgekeurd, terwijl eveneens het jaarverslag van den penningmeester en de begrooting 1934, na het geven van enkele inlichtingen, de algemeene goed keuring verwierf. De aftredende secretaris, de heer A. Ketelaar, werd bij acclamatie herkozen, terwijl na stemming met overgroote meer derheid het D.B. lid Heus herbenoemd werd. De Commissie van geschillen tusschen redactie en inzenders werd bij acclamatie herkozen, evenals de aftredende scheids rechters. Het lid en plaatsvervangend lid van den Personeelraad werd bij enkele candidaatstelling opnieuw aangewezen. Langdurige besprekingen werden gewijd aan de voorstellen het Zieken- en Onder steuningsfonds betreffende. Het H.B. lid Jansen i d. Wal hield vooraf een inleiding, waarbij duidelijk bleek dat de maatregelen welke door de Commissie van Beheer zijn genomen een gevolg zijn van de ingevoerde loonsverlaging, omdat daardoor de inkomsten van het Fonds be langrijk zijn verminderd. Niettemin heerschte in het congres groote ontstemming' over de genomen maatregelen, omdat betreurd werd dat, waar de omstandigheden thans geheel anders zijn dan in 1929, toen omtrent een ontworpen regeling wel vooraf overleg met de Vakorganisaties werd gepleegd, thans geen voeling met het georganiseerde per soneel is gehouden geworden. Besloten werd, dat het Hoofdbestuur zich met de Commissie van Beheer van ge noemd fonds in verbinding zal stellen teneinde te verkrijgen, dat bij het nemen van maatregelen het personeel wordt in geschakeld door eventueele plannen aan de organisaties voor te leggen. Leidende gedachte moet hierbij zijn dat een be hoorlijk contact dient tot stand te komen tusschen de deelgenooten en de Commissie van Beheer van het Z. en O. Fonds van personeel in dienst der N.S. Door een 80-tal dames werd in den na middag in de schitterende reiswagens van de A.T.O. een tocht gemaakt door het gedeelte van de provincie Utrecht, en te ruim 17 uur werd de eerste congresdag be. sloten met een gemeenschappelijken maal tijd. In den avond van dezen eersten con gresdag werd de afdeellng Utrecht in staat gesteld haar taak als gastvrouwe op een schitterende wijze te verrichten door het aanbieden van een feestavond aan de af gevaardigden. Tot bijna middernacht werd genoten van een zeer geanimeerd programma, uit gevoerd door het Rotterdamsch Cabaret Ensemble, waarin het kunstzinnig element niet ontbrak De zeer prettige stemming gaf rijkelijk de overtuiging, dat aan de goede zorgen van de ontvangende afdeeling niets man keerde. Het congres wordt voortgezet voor be handeling van de nog niet afgedane voor stellen van den beschrijvingsbrief. GEVAAR AAN DE GRENS. In de vergadering der Maastrichtsche Kamer van Koophandel werd van gedach ten gewisseld over de wijze van bestrij ding van het smokkelwezen in het district der Kamer. Verscheidene leden der Ka mer achtten het plicht, het Centraal ge zag erop te wijzen, dat bij de bestrijding van het smokkelwezen de veiligheid van het individu allerminst betracht wordt. Schietpartijen zelfs in dichtbevolkte stads centra, kwamen bij herhaling voor. Door het hoofd der gemeente Maastricht werd hiertegen bij bevoegde instanties reeds tot tweemaal toe geprotesteerd. Te snel en te ondoordacht wordt van de vuurwapens gebruik gemaakt, meende men. Ofschoon o.m. twee directeuren eener Maastrichtsche industrie tijdig met hun wagen hadden gestopt, werd een schot gelost, waarbij de kogel rakelings langs het hoofd der beide inzittenden vloog. Ten opzichte van de ambtenaren werd de wenschelijkheid uitgesproken dat deze niet alleen voortreffelijk moeten zijn in de beoefening van hun plicht, doch niet minder aanpassingsmogelijkheid dienen te bezitten aan de mentaliteit vaD het Limburgsche volk. De Kamer besloot aan den minister van Financiën een request te zenden met ver zoek te bevorderen, dat er naar gestreefd worde de grootst mogelijke zekerheid te bieden, dat bij de smokkel-bestrijding geen menschenlevens gevergd worden. R.-K. SLAGERSPATROONS. Gisteren werd te Arnhem het twee- daagsche congres geopend van den R.-K. Hanzebond van slagerspatroons. De bondsvoorzitter de heer G. C. Schol- tes wees er in zijn openingswoord op, dat de vergadering in de eerste plaats zal zijn gewijd aan besprekingen over de crisis- wetten ten einde te trachten een oplos sing te vinden voor verschillende be zwaren. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren C. Burger, F. J. Fruy- tier, Jos Noyen en H. J. Offermans. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice- president van het Gerechtshof te 's-Gra- venhage mr. C. W. Schiingemann, thans raadsheer in dat college. in juni afhandeling van de onnes-zaak? Ben formeele kwestie. Naar wij vernemen, zullen de met de Onnes-zaak samenhangende strafzaken nog vóór de vacantie en vermoedelijk in Juni a.s. door de rechtbank te Amsterdam worden afgehandeld. Aan de verdachten, Koning, Wltbraad en de drie inbrekers is medeplichtigheid en oplichting ten laste gelegd. Aangezien de heer Onnes door de recht bank van de oplichting is vrijgesproken, zal een veroordeeling wegens medeplich tigheid niet kunnen volgen; het O. M. zal dus tegen hen vrijspraak moeten requi- reeren, doch pro forma moeten de zaken worden afgehandeld. OP RIJDENDE AUTO GESPRONGEN. Doodelijk ongeluk te Amsterdam. Gistermiddag tegen vijf uur had op de Nassaukade bij de Raampoort te Amster dam een ernstig ongeluk plaats, waarbij een 14-jarige jongen, J. V., leerling van een ambachtsschool aldaar, het leven ver loor. De jongen wilde achter op een in vrj snelle vaart rijdende houtauto spr-i Zijn bedoeling was om achter d'è ai te gaan zitten. In zijn sprong blééf echter met zijn kleeren haken, zoodat hij kwam te vallen. Het achterwiel van de zware auto ging over het hoofd van den ongelukkige, die bijna op slag dood was. Den chauffeur treft geen schuld. Hü had vanuit zijn cabinet niet gezien, dat de jongen op de auto wilde springen. PAPEGAAIENZIEKTE TE UTRECHT? Feestetemmrng te Hazerswoude. Foto's Bieuzé. Twee oude menschen ernstig ongesteld. De medische wereld te Utrecht is plot seling opgeschrikt door een ernstig ziekte geval, waarvan de symptomen wijzen in de richting der alom gevreesde pape gaaienziekte. Ruim een week geleden werd een patiënt van dr. Ter Haar. uit Zuilen, ongesteld en stelde zich onder behandeling. Hoewel deze medicus aanvankelijk geen vermoeden had, dat hier van de zoo gevaarlijke en be smettelijke ziekte sprake zou kunnen zijn, kwam hij door den dood van een der par kieten van zijn patiënt tot dit Inzicht, temeer toen later bleek, dat ook een der andere vogels ziek was geworden. Onmid dellijk heeft men den man naar het Alge meen Ziekenhuis te Utrecht vervoerd, waar hij volkomen is geïsoleerd, om alle mogelijk gevaar voor zijn omgeving te be zweren. Intusschen is nog een vrouw uit Zuilen ziek geworden, die dezelfde verschijnselen vertoont, zoodat men ook haar naar Utrecht heeft laten transportee ren. Beide patiënten zijn omstreeks tachtig jaar oud. Dr. A. Schuckink Kool, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, wien wij om inlichtingen vroegen, deelde ons mede, dat nog volstrekt niet met zekerheid van papegaaienziekte kan wor den gesproken. 1 De papegaaienziekte is, zooals bekend, een moeilijk te diagnostiseeren kwaal. Vandaar dat het nog wel eenige dagen zal duren, vóór men iets naders kan zeggen. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet door de directie van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, in samenwerking met den inspecteur der Volksgezondheid, in overleg met den ge meentelijken geneeskundigen dienst. Nasporingen ten huize van eerstgenoem- den patiënt hebben uitgewezen, dat par kieten, die, evenals papegaaien, de ziekte gemakkelijk kunnen overbrengen, afkom stig waren van een Utrechtsch vogelkoop- man. Deze heeft onmiddellijk meegewerkt om eventualiteiten te voorkomen, door tegen vergoeding zijn zaak in quarantaine te geven. Alle voorzorgen zijn op deze wijze genomen, om, mocht het de zoo zeer gevreesde kwaal zijn, uitbreiding tegen te gaan. (Hbld.) „De blijde incomste" van burgemeester Warnaar heeft gisteren in het vroolijk vërsierde Hazerswoude groote aandacht getrokken. Hierboven de ontvangst aan de grens der gemeenten ZoeterwoudeHazerswoude. Van 1. n. r. mevrouw Warnaar, burgemeester A. Warnaar Jzn. en wethouder D. de Bruyn IJzn. In vervolge op ons uitvoerig verslag van gisteren omtrent de installatie van den heer Warnaar Jzn. tot burgemeester van Hazerswoude, zij nog het volgende mee gedeeld De bevolking van Hazerswoude heeft op recht hartelijke wijze haar nieuwen burgemeester ontvangen Zooals reeds is medegedeeld, werd de heer Warnaar met zijn echtgenoote aan de grens der gemeente verwelkomd, ter wijl bij de drie scholen aan den Rijndijk even werd halt gehouden voor het in ont vangst nemen van een zanghulde, die ver gezeld ging met de aanbieding van bloe men. Ook bij het slachthuis van de firma Zandvoort werd een oogenblik stil ge houden. Hier bood een dochtertje van den heer Zandvoort bloemen aan. Toen de feestelijke stoet bij het dorp Hazerswoude aangekomen was, speelde 't muziekkorps en allen trokken met de muzikanten voorop, in vroolijken optocht naar het Raadhuis. Aan de belde scholen die de burgemeester passeerde, werd door de kinderen gezongen en bloemen aan geboden. Hierna werd in een plechtige zitting van den gemeenteraad de heer Warnaar als burgemeester van Hazers woude geïnstalleerd. Behalve de reeds vermeldde toespraken, werd hier nog het woord gevoerd door den heer J. van Beek, die den burgemeester veel wijsheid en kracht van Boven toewenschte en harte lijk hoopte dat hij voor Hazerswoude tot rijken zegen mocht zijn. Den heer C. A. van Dam speet het wel, dat geen Chr. Hist, burgemeester was be noemd, doch hij en allen van zijn rich ting scharen zich niettemin achter zijn bestuur. Na de vele moeilijkheden geschetst te hebben, waarin deze gemeente verkeert, sprak hij den wensch uit, dat het den bur gemeester mocht gegeven zijn haar door dit alles heen in de goede richting te sturen. De heer M. Scheel heette den burge meester welkom namens de arbeiders en sprak den wensch uit, dat hij veel in hun belang zou mogen doen. Nadat de raadszitting gesloten was, sprak nog ds. Khiel, Ned.-Herv. pred., de burgemeester van Boskoop en de vader van den burgemeester. Van de gelegenheid om den burgemees ter te begroeten, werd een druk gebruik gemaakt, waaronder vele besturen van vereenigngen. Onder de aanwezigen merk ten wij ook op de burgemeesters van Lei derdorp en Benthuizen, ds. H. Haspers van Koudekerk, dokter Zoete, dokter Vlaanderen, het gemeentebestuur van Boskoop en vele anderen. Opnieuw nam toen de burgemeester en zijn echtgenoote met de wethouders, de raadsleden en den gemeente-secretaris plaats in de rijtuigen, thans om een rij toer te maken in de richting Boskoop. Het muziekkorps geleidde den burgemeester tot buiten het dorp. Nadat de gemeente was rondgereden, kwamen de rijtuigen na l'/s uur het dorp aan de Westelijke zijde weer binnen, waar zich het muziekkorps op nieuw had opgesteld om den burgemees ter door het dorp voor te gaan naar het raadhuis. Daar hield de voorzitter van het mu ziekkorps een toespraak tot den burge meester, waarna deze feestelijke inkomst was beëindigd. BRAND. Gistermiddag om drie uur ontstond te Delft in de manufacturenhandel van den heer M. C. Hooven aan de Markt, een uit slaande brand. Reeds spoedig stortte het dak in, waar na de bovenverdieping uitbrandde. De politie-brandweer. die met twee spui ten en een ladderwagen ter plaatse kwam, wist na een uur de brand te bedwingen. De brand was door onbekende oorzaak ontstaan op den zolder, waar een aantal balen kapok waren opgeslagen. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond omstreeks acht uur brak brand uit in de garage van den heer Blomhoff in de Langstraat te Eindhoven. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur aan twee zijden aan. Het achterste gedeelte van de garage, waar de brand ontstaan was en waar gevestigd was een kantoortje en de werkplaats, brandde geheel uit. De inventaris, alsmede een in reparatie zijnde auto werden een prooi der vlammen. De garage zelf, waar een aantal wagens gestald was, kon behouden blijven. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Daar de eigenaar afwezig was kon ook omtrent de verzekering niets mede gedeeld worden. NEDERLANDER GEARRESTEERD WEGENS DEVTEZENSMOKKELARIJ. Door de Duitsche douane is aan het grensstation Wijier bij Cleef gearresteerd de vroegere commissionnair in effecten, B. uit Nijmegen, verdacht van deviezensmok- kelanj. Bij zijn arrestatie werden duizen den Marken op hem bevonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN ZEEPTABEL. Een statistische deskundige heeft een tabel opgesteld, welke de gemiddelde hoe veelheid zeep aanwijst, die per hoofd in de verschillende landen per jaar gebruikt wordt. Groot was de belangstelling toen de stoet rijtuigen bij het Dorp Hazerswoude arri veerde. Met het muziekcorps voorop trok men de gemeente binnen: het was een feestelijke intocht! Uit deze statistiek blijkt, dat er in Ame rika de meeste zeep gebruikt wordt n.l. 10.3 K.G. per hoofd per jaar. Als tweede op de lijst staat Nederland met 9.9 K.G., dan komt Denemarken met 9 K.G. Gevolgd door Engeland met 8.1 K.G.. Australië met 7.8 K.G., Frankrijk met 7'/= K G, Canada met 6 K G. Duitseh land met 5.6 K.G. In Rusland wordt slechts 2,25 K.G. zeep per hoofd per jaar gebruikt, doch in Po len, Joego-Slavië, Roemenië en Bulgarije nog minder, n.l. 1.8 K.G. DE VERDERE PLANNEN VAN CODOS EN ROSSI. De Fransche vliegers, Codos en Rossi, hebben aan een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat zij over acht dagen een non-stopvlucht van New-York naar Mexico zullen maken. Vervolgens zullen zij een non-stopvlucht uitvoeren naar San Francisco. Zij zullen hun vluchten uitstrekken tot Canada en tenslotte terug- keeren naar New-York, na misschien nog een bezoek te hebben gebracht aan Chi cago. BELA KUN'S HANDLANGER GEVAT. De Hongaarsche grenswacht heeft een man gearresteerd, die zonder pas uit Tsje- cho-Slowakije over de grens wilde komen en Bela Gador bleek te zijn, de beruchte openbare aanklager onder het kortston dige communistische bewind in Hongarije. Als de rechterhand van Bela Kun, wordt hij verantwoordelijk gesteld voor zes exe cuties en volgens ooggetuigen dwong hij de veroordeelden om alvorens zij werden doodgeschoten, hun eigen graf te graven. Bela Gador zal voor den rechter worden gedaagd en men verwacht, dat de dood door ophanging tegen hem zal worden ge- elscht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9