llEIDSCH DAGBLAi - Eerste Blad Woensdag 30 Mei 1934 weerbericht. i Voorn, te 4.02 uur; nam- te 4.27 uur. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. uit ned. oost-indie. De Onweders m Nederland. UIT DE BONTE WAERELD. lismitmiimttifttffiiimiiitititfiHiiiHiiii! SPORT. wielrennen. RECHTZAKEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 767. Hedenmiddag 3 uur: 765. telegrafisch weerbericht lik Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. 1 Hoogste stand 768.9 te Groningen. Laagste stand 750.4 te Akerreyri. Verwachting tot den avond van 31 Mei: I Zwakke tot matige wind uit Oostelijke Ijihtingen, Licht tot halt bewolkt. Droog ■veer. Weinig verandering in temperatuur. HiXENLANDSCH WEERBERICHT. deeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. I Het gebied van hoogen luchtdruk nam in kt Westen af en in het Oosten toe. Het |t thans als een langgerekte strook van Noordzee tot Zuidoost Europa. De de- eesle in het Noordwesten met haar be- fjlting en regengebied, doet haar invloed iet verder bemerken, dan tot aan den feten breedtegraad. Aan de Zuidzijde van Irt gebied van hoogen luchtdruk ontwlk- T>!1 zich een gebied van continentale wln- i, die luchtmassa's met hoogere tempe lieren aanvoeren. In West Frankrijk i het tot onweer; te Biarritz viel 15 regen, in Duttschland en Zwitserland kirt weer overal droog en zonnig. Het is fcrcrwachten dat ook in ons land het zon- jweer zal aanhouden, echter nog met fade nachten met kans op locale nacht ten. luchttemperatuur. I liiurvoorm.: 10 gr. C- (50 gr. F.) 11 uur 's mldd.: 14 gr. C. (57 gr. F.) Smr nam.: 16'/t gr. C. (62 gr. F.) ismgwatertijden te katwijk zee. Voor Donderdag. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 1'iMiddags 12 uur: 18'/i gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 12 uur: 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. g: 9.39 nam. tot 4.15 voorm. 5IAANS- OP- EN ONDERGANG. ÓOMel: onder 5.27 uur; op: 23.39 uur. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake werkverruiming. I ha den raad der Gemeente Leiden is ptaUand adres verzonden: I Het Bestuur van den Leidschen Bestuur- FSoond heeft kennis genomen van de pastellen, welke door de Sociaal-Demo- f'«he Raadsfractie bij Uwen Raad zijn feilend, welke voorstellen -beoogen een -ral openbare werken ter verruiming der "«gelegenheid te doen uitvoeren. I Mressatit is met de voorstellers pa meening. dat het dringend noodig en {Wndien economisch volkomen verant- ÏÏJ4, van gemeentewege ter be dding van de werkloosheid op zoo groot JWjke schaal nuttige werken worden fïtvoerd. een beteekenende vermindering der "«loosheid, welke ongetwijfeld daarvan i^evolg zal zijn, zullen niet alleen de Hw betrokkenen de gezinnen der werk je, gebaat zijn, doch het zal de wel- "t in onze gemeente in het algemeen l/oede bonten. JMressant betuigt zijn volle Instemming «de mgediende voorstellen en vertrouwt "bw College na ernstig onderzoek de te maatregelen met spoed zult willen I'SOSES JULIANA NAAR ENGELAND. |:-w vernemen zal het bezoek van lana aan Engeland een eenvou- I Particulier karakter dragen. "ÖEESHEER-DIRECTEUR NEDERL. SANATORIUM TE DAVOS. tllh,00fdbestuur der Vereeniging tot l»i»rS der belangen van Nederland- Ijw., aiUiders maakt bekend, dat dr. F. lij, j "bsloten heeft, in September a.s. lblSe a's geneesheer-directeur van iwhi erlandsch Sanatorium te Davos te lii. vergadering van genoemd hoofd- 25 Mei werd tot opvolger be- lw J*- P- C. Gugelot, longarts en direc- het Consultatie-bureau te Hil- DE CONTINGENTEERING IN DENEMARKEN. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" schrijft: Reeds langen tijd dreigde het contin gent bloembollen, dat Denemarken wilde toelaten, aanzienlijk te worden vermin derd. Door vertegenwoordigers van den Bond van Bloembollenhandelaren zijn alle mogelijke pogingen aangewend, om te voorkomen, dat het contingent van 900.000 K.G., dat Denemarken in 1934 wilde toelaten, op 300.000 K.G. zou worden teruggebracht. Dit hield verband met het kwantum Deensch vleesch, dat in Neder- ten invoer werd toegelaten. In 1933 werd in totaal naar Denemarken uitgevoerd 1.801.842 K.G. bloembollen. Tot nu toe is de Nederlandsche regee ring echter niet bereid gebleken, de con- tingenteering van Deensch vleesch te ver ruimen. Van de Deensche regeering is nu, naar wij vernemen, bericht ingekomen, dat het contingent bloembollen, dat Ne derland in 1934 in Denemarken mag in voeren, is gesteld op 300.000 K.G. Het is te hopen, dat alsnog bereikt kan worden, dat dit contingent wordt ver groot. o HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Te Enschedé is de politie een smokkel handel in verdoovende middelen op het spoor gekomen. Gisteren ls ten huize van een inwoner dier gemeente een partij cocaïne in beslag genomen, welke uit Duitschland was gesmokkeld. Tegen twee personen is proces-verbaal opgemaakt. o DE POSTVLUCHTEN. De „Snip" (ultTcis) ls heden uit Bang kok vertrokken en te Singapore aange komen. De „Rijstvogel" is heden uit Bandoeng vertrokken en te Singapore aangekomen. FREDERIK VAN EEDEN-GENOOTSCHAP. Te Amsterdam is opgericht het Frederik van Eeden-Genootschap, dat zich ten doel stelt de herinnering van de persoon en het werk van Frederik van Eed en levend te houden. Het bestuur bestaat voorloopig uit de heeren mr. H. Giltay, voorzitter, mr. J B. de la Faille. Jhr. dr. N. van Suchtelen, Louis de Vries Herman Heyenbroek, Hans van Eeden, H. W. van Tricht, Beethoven- straat 158. Amsterdam, secretaris. DE TRANSFERCO' 'FERENTEE TE BERLIJN. De Nederl. delegatie weer thuis. De heeren C. E. ter Meulen en mr. W. Cnoop Koopmans, vertegenwoordigers van de Nederlandsche houders van vorde ringen op langen en middelmatigen ter mijn ter transferconferentie te Berlijn, daartoe aangewezen door de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Amster- damsche bankiersvereeniging, zijn heden teruggekeerd. Naar aanleiding van het verschenen officieel communiqué omtrent den afloop van genoemde conferentie, achten zij het noodig van hun zijde daaraan eenige mededeelingen toe te voegen. Zij wijzen er op, dat niet de minste zekerheid bestaat, dat op vorderingen val lende in het jaar van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935 eenige contante betaling zal ge schieden. Ook ten opzichte van het behoud van de rechten der houders betreffende aflos- bare hoofdsommen bestaat nog geenerlei zekerheid. Het behoeft geen betoog, dat de vertegenwoordigers der Nederlandsche crediteuren, die in voortdurend eng con tact met de Nederlandsche Regeering hebben gestaan hun stem aan een derge lijk voorstel niet konden geven. Thans is naar hun meening het oogenblik gekomen waarop de regeering deze zaak zelf in handen moet nemen. Deze is alleen in staat om voor de houders een uitweg uit de huidige ernstige situatie te vinden. RIJKSRADIODISTRIBUTIE. In aansluiting op het bericht onder „Binnenland" wordt nog het volgende ver meld: Het ligt in de bedoeling van het Staats bedrijf der P.T. en T. om binnenkort zoo veel mogelijk met gebruikmaking van de kabels in het locale telefoonnet tot ex ploitatie van de radiodistributie over te gaan in die plaatsen, waar daarin niet van gemeentewege of door particulieren wordt voorzien. Deze distributie zal geheel op dezelfde wijze als totnutoe door gemeenten ge schiedt worden verzorgd. De aangeslotenen krijgen de keuze uit 4 programma's, t.w. 2 onverkorte Nederlandsche en een keur van de voornaamste buitenlandsche program ma's; de Nederlandsche programma's zul len met goedkeuring van de betrokken omroepvereenigingen worden afgetakt uit de bestaande geleiding van de studio naar den zender; voor de ontvangst van de bui tenlandsche omroepzenders zullen op het Rijks radio-ontvangstation te Noordwijk de noodige technische voorzieningen wor den getroffen. Overeenstemming voor radiodistributie van Rijkswege is thans verkregen met de gemeenten Enschede en Delft, alwaar men in October a.s. gereed hoopt te zijn. Het tarief is bepaald op f. 2 per maand of f. 0.50 per week als abonnement, terwijl voor aansluitingskosten een bedrag ineens van f. 10 verschuldigd is. Naar wij vernemen zal de contingen- teeringen van den invoer van lucifers, welke per 31 Mei afloopt, ongewijzigd voor den tijd van drie maanden verlengd worden. INKRIMPING COLLEGE VAN GEDELEGEERDEN. BATAVIA, 30 Mei. (Aneta). Bij den Volksraad is ingediend een wetsontwerp tot inkrimping van het College van Gede legeerden van den Volksraad van 20 tot 12 leden, waardoor een bedrag van f. 110.400 wordt bespaard. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 30 Mei. (Aneta). Benoemd is tot adjunct-adviseur voor de Decentrali satie dr. A. J. R. Heinsius. Benoemd is tot hoofdingenieur van den Indischen Centralen Aanschafflngsdienst ir.C. L. J. J. Quant. Kort geleden hebben in de omgeving en elders in Nederland zware onweders ge woed Hierin moge ik een aanleiding vin den eenige beschouwingen te wijden aan de onweders in Nederland en de studie van dit merkwaardige verschijnsel. Het ligt in de natuur der menschen be vreesd te zijn voor het onweer. Daarom sluiten de meeste menschen zich bij het naderen van een onweer in huis op en trachten van het onweer zoo weinig moge lijk te Zien en te hooren. Men is natuur lijk op deze wijze vrijwel absoluut bevei ligd tegen de gevaren van het onweer, die men in de open lucht loopen kan. Ik zou dan ook niemand willen aanraden on- noodig deze gevaren te trotsceren, maar er is toch aan den anderen kant een grens, die men niet behoeft te overschrijden. Al te groote vrees en voorzichtigheid zijn dan de oorzaken, dat men de verschijnselen niet goed waarneemt, dat men er een ver keerden indruk van krijgt en dat men op den duur de verschijnselen niet leert ken nen en hen verkeerd gaat beoordeelen. Er is geen beter middel om van de vrees voor het onweer genezen te worden dan door er eens goed naar te kijken. Neem aan overigens de gepaste veiligheidsmaat regelen, voorzie uw huis van een bliksem afleider, wapen uw oogen met een ge kleurd glas wanneer gij in het donker naar de bliksemstralen kijkt en ga binnenshuis naar dit wondere spel der natuur staan kijken, dat men onweer noemt. Wat ziet men dan" In de eerste plaats natuurlijk de meer of minder felie llcht- schitteringen van verwijderde of nabije electrische ontladingen. Men kan daarbij, en dit is niet algemeen bekend, verschil lende gevallen onderscheiden. Van een heel ver verwijderd onweer ziet men alleen het zoogenaamde weerlicht, dat is een zwakke lichtflikkering aan den horizon. Men kan in het algemeen rekenen, dat men deze lichtflikkeringen niet verder dan ongeveer 50 kilometer zien kan. Des avonds na heete zomerdagen kan men dit verschijnsel dikwijls in het Oosten en Zuidoosten zien. Het bewijst, dat op verren afstand onwe ders woeden. In het algemeen is de donder, die op elke lichtflikkering zou moeten volgen, niet op dien grooten afstand te hooien- Onder de gewone omstandigheden wordt de donder pas hoorbaar, wanneer het onweer gena derd is tot op een afstand van 15 kilome ters. Hiervan kan men zich gemakkelijk overtuigen door met behulp van een stop horloge het aantal secunden te tellen, dat verloopt tusschen het zien van de licht flikkering en den daarop gevolgden don der. Het geluid heeft een snelheid van 330 meter per secunde en doorloopt dus een kilometer afstand in drie secunden. Wanneer men een tiental minuten later de waarneming nerhaalt zal men in den regel zien, dat de afstand kleiner is ge worden, althans in die gevallen dat het onweer nadert. Komt het recht naar ons toe, (dus zonder zijwaarts af te drijven), hetgeen" men daaraan kan zien, dat de lichtflikkeringen zich steeds in dezelfde richting vertoonen, dan kan men dus uit de beide waarnemingen de snelheid aflei den, waarmede het onweer nader komt. Daar deze snelheid in de meeste gevallen tusschen 15 en 50 kilometer per uur ligt, is het duidelijk, dat men er nooit in zal sla gen een opkomend onweer te ontloopen. Bevindt men zich buiten op grooten af stand van een schuilplaats, dan is het altijd zaak tijdig een onderkomen te zoe ken als een onweer opkomt en niet te wachten tot de regen begint te vallen of zware donderslagen aankondigen dat het onweer vlak bij gekomen is. Na het hooren van den eersten donder slag duurt het dus in den regel niet langer dan hoogstens een uur dat de bui boven ons is. Wanneer de bui tot op een afstand van ongeveer 20 kilometer is genaderd kunnen wij laag aan den horizon de eer ste bliksemstralen zien in den vorm van een vurige kronkellijn. De kleur is dan meestal roodachtig, omdat wij den straal zien door een regengordijn heen. Naar mate het onweer nadert wordt de kleur der bliksemstralen witter en alj de bui dicht bij isTcunnen wij ook de vertakkin gen van de stralen goed zien. Nu is het altijd een onbegrijpelijk iets, dat oudtijds de bliksemstralen werden af gebeeld als zigzag-lijnen, zooals men heden ten dage nog ziet op gevaarlijke electri sche installaties. Nooit zal men zulk een zigzagbliksem in een onweer zien, maar steeds kronkellijnen als die, welke op een landkaart rivieren voorstellen. Het is even onbegrijpelijk, dat men pas in de tach tiger jaren van de vorige eeuw door de fotografie er achter is gekomen, dat de bliksemstraal een kronkel- en geen zig zaglijn is- Hebben onze voorouders dan nooit hun oogen goed opengezet bij het waarnemen van een onweer? Het is nu merkwaardig, dat men in de opkomende bui altijd veel bliksemstralen ziet, die van boven naar beneden gericht zijn. In de laatste jaren is men erop gaan letten, dat niet al deze stralen sterk ver takt zijn en dat bij de vertakte stralen twee soorten zijn, n.l. die, welke vertakkin gen naar beneden zenden, en anderen, die naar boven vertakt zijn. Hieruit volgt da delijk, dat men bij deze twee gevallen te maken heeft met twee verschillende elec trische toestanden van het onweer. Over het algemeen is nog weinig mei zekerheid bekend omtrent de verdeeling van de elec trische lading in een onweerswolk. Er zijn daaromtrent twee nogal sterk uiteenloo- pende hypothesen opgesteld geworden, die waarschijnlijk geen van beiden geheel juist zijn. Om daaromtrent een zuiver in zicht te krijgen wordt tegenwoordig den nadruk gelegd op de nauwkeurige waarne ming van de bliksemstralen omdat uit den vorm daarvan de verdeeling der electrici- teit in de onweerswolk kan worden afge leid. Men kan n.l. wel aannemen, dat een onweerswolk niet geheel geladen is met positieve of enkel met negatieve electrici- teit, maar dat een deel positief, een deel negatief is geladen. Dit wordt o.m. beves tigd door de volgende waarneming. Vóór de bui hebben de meeste ontladingen plaats tusschen de wolk en de aarde- Wan neer de bui voorbijgetrokken is zien wij daarentegen hoofdzakelijk bliksemstralen, die in de wolk blijven, zoogenaamde ho rizontale ontladingen, die meestal sterk vertakt zijn. Dit bewijst, dat de deelen van de onweerswolk, waartusschen de stralen overspringen, verschillend geladen zijn, want de ontlading heeft altijd plaats tus schen een positief en een negatief gela den deel van de wolk. Bij ontladingen van de wolk naar de aarde daarentegen gaat de bliksem van de positieve wolk naar de DE LANGSTE RUSSISCHE PETROLEUMLEIDING. Afgelegen ollegebleden zijn dikwijls niet te exploiteeren. Men heeft dikwijls ge poogd aan deze onaangename omstandig heid een einde te maken door de construc tie van pijpleidingen, die dan dwars door woestijnen en gebergten liepen om bij de dichtsbijgelegen haven of spoorweg te eindigen. Zoo wil men nu het Embagebied in Zuid-Rusland, dat vele rijke bronnen be vat, door den aanleg van een duizend kilo meter lang buizenstelsel toegankelijk maken. Dit jaar zullen er reeds 420 K.M. leiding gereed komen. Deze zullen de steppen van Kazakstan overbruggen. De pijpen hebben een doorsnede van 30 c.M. Men hoopt in 1935 tot aan de stad Osk te geraken Gedurende de eerste jaren der produc tie zullen er iedere twaalf maanden vijf honderdduizend ton ruwe olie door de buizen naar Osk geloopen zijn; daar wordt intusschen aan de groote fabrieken ge werkt, die jaarlijks ongeveer anderhalf millioen ton olie te zuiveren krijgen. De kosten van het geheel bedragen ruim tweehonderd millioen roebel. Dit geld zal echter in de ruimste mate terug-verdiend \g<ttden, daar de Embavlakte een van de röu'eïijkste der aarde is en volgens voor- -feopige calculatie tenminste honderd millioen ton van het begeerde product Siéwat. o KARPERS MET POKKEN. Het is niet zeer bekend, dat de karper vaak door ziekten bezocht wordt. Dit smakelijke dier wordt sinds jaren in vijvers gekweekt, waar men niet altijd de noodige levensvoorwaarden kan verschaf fen. In den laatsten tijd bemerkte men dan ook vaak pokken bij hen, waarvan het gevolg werd: verkrommingen en ver groeiingen van den wervelkolom. Deze lichaamsverandering, die vaak bij de staart optrad, veroorzaakte een belemme ring in de bewegingsvrijheid van de visch. In groote fokkerijen constateerde men zelfs, dat tien procent van alle kar pers wervelkolomverkromming toonden. Bij een ingesteld onderzoek door prof dr. Wunder uit Breslau vond men dat deze ziekte veroorzaakt werd door avitamenose. In vele vijvers is nl. een gebrek aan de noodzakelijke vitaminen. Sterke plan tengroei hield het licht van den bodem van den vijver verwijderd en verhinderde ook een verdere aanvulling van het water met zuurstof. Daardoor ontstond een zuurvorming, die de huid en kieuwen van de karpers aantastte. Bij proven in aquaria werd gevonden, dat door het toevoegen van kalk, muggenlarven, regenwormen en watervlooien aan de pokken een einde gemaakt kon worden. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede djeM gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid NEDERL. RENNERS NAAR PARIJS. De Nederlandsche Wielren-Unie zal de navolgende amateur-wielrenners uitzenden om aan den Grand-Prix de Paris, welke verreden wordt op Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli a.s. deel te nemen: J. Kre- mers, Tilburg; B. Leene, Den Haag en A. van der Linden, Amsterdam. De renners zullen worden verzorgd door den heer G. Schilling, terwijl de heer B. Swaab de Beer als official-chef d'équipe de leiding op zich heeft genomen. neutrale aarde of van de neutrale aarde naar de negatief geladen wolk. Men moet daarbij echter in aanmerking nemen, dat de geladen wolk beneden zich in de aarde een tegengestelde lading kan induceeren, zoodat er toch altijd een ontlading plaats heeft tusschen tegengestelde ladingen. Somtijds komen onweders voor waarin wij geen bliksemstralen zien maar wel lichtflikkeringen boven ons. Bij zulke on weders hebben de ontladingen plaats aan de bovenzijde der wolken tusschen deze en hoogere wolken, die eveneens electrisch geladen zijn. Men hoort bij zulke onweders natuurlijk geen harde donderslagen, daar de ontladingen zoo hoog in de lucht plaats hebben en dus op grooten afstand van ons Ook komen er in sommige onweders zooge naamde stille ontladingen voor, d.w.z. ont ladingen, die niet door donder gevolgd worden. De ontladingen in de onweders zijn in elk geval van verschillende sterkte het geen zoowel blijkt uit de breedte der licht stralen op bliksemfoto's als uit de sterkte van den donder. Niet zelden komen er zeer lichte ontladingen voor, die slechts eenig geknetter veroorzaken. De schade door het inslaan van den bliksem hangt wel naar alle waarschijnlijkheid af van de sterkte der ontlading en de daarbij ont wikkelde warmte. Het aantal ontladingen bij een onweers bui is zeer uiteenloopend. Bij de jongste onweders in de omgeving bedroeg het on geveer 25 per minuut, een aantal, dat voor de onweders in Nederland vrij groot is- Ge woonlijk is het kleiner, zelden gTOoter. De kleur der ontladingen wisselt tusschen roodachtig en blauwwit en naai' steeds is aangenomen hangt dit samen met de hoogte van de ontlading boven den grond. Evenwel zal daarbij wel een rol spelen of het regent of niet en of dus het licht der ontlading een luchtlaag met veei of weinig waterdamp gevuld moet doorloopen. In een volgend artikel kunnen wij ver dere bijzonderheden van de onweders in beschouwing nemen. (Nadruk verboden,). C. N, HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank heeft P. M., ondernemer aan een Taxibedrijf te Leiden (Geeltax) vrijgesproken van de hem ten laste gelegde oneerlijke mede dinging (concurrentie met de Pijltax). Het O. M„ dat tegen M. 1 maand gevangenis straf had geëischt, heeft tegen dit vonnis geappelleerd. Het Hof heeft heden het vrijsprekend vonnis der rechtbank bevestigd. AMSTERDAM, 30 Mei. Stille, prijshoudende markt - Duitsche obligaties vast - Cultures goed prijshou- dend - Industrieele fondsen verdeeld - Oliewaarden weinig veranderd - Redjangs vaster - Amerlk. fondsen onregelmatig - Ned. Staatsfondsen gedrukt. De handel was weer zeer klein en d0 koersen waren weinig veranderd. De be langstelling voor Duitsche obligaties was niet groot maar de stemming iets beter. De Youngleening en Dawesleenlng wa ren vast; al viel de Youngleening tegen, In den ochtend werd een koers van 4 pet. genoteerd, maar later brokkelde deze tot 39 1/4 pot. af. Dawesleenlng was plm. 2 pet. hooger. Van de industrieele fondsen lagen Philips gedrukt en 2 pet. lager. Aku's waren nau welijks prijshoudend. Unilévers waren wei nig veranderd; Ned. Ford konden zich handhaven. Oliewaarden waren veriaten. Koninklijke een fractie iager, evenals de Amerikanen. Rubbers waren goed prijshoudend. Ta bakken konden zich gemakkelijk handha ven, met uitzondering van Deli Batavia'? die iets verloren. Amerik. fondsen In na volging van Wall Street iets verdeeld. Ned, Staatsfondsen waren gedrukt door de technische positie dezer afdeeling. WISSELKOERSEN. Engeland 7.49 1/2 (7.50); Dultséhland 57.65 (57.70); Frankrijk 9.73 1/2 (9.73 1/2); België 34.49 (34.51); Zwitserland 48 (47.97) Denemarken 33.50 (33.55); Zweden 38.65 (38.80); Noorwegen 37.67 1/2 (37.70); New- York 1.47 3/4 (1.47 11/16). Prolongatie 1 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 30 Mei. Veemarkt. 2 wa gons geslachte runderen uit Denemarken, 417 vette kalveren, le kw. 4045, 2e 30— 40, 3e 2030 per K.G. levend gew. 66 nuchtere kalveren 3.506.0R p. stuk. 282 varkens: Vleeschvarkens 90110 K.G. 37 38 p. K.G. slachtgewicht. Zware varkens 3637. Vette varkens 3536. Over zicht: Vette kalveren groote aanvoer, handel redelijk met lage prijzen. Varkens korte aanvoer, weinig handel en prijzen lager. BOSKOOP. 29 Mel. Coop. Ver. „De Bos- koopsche Veiling". Rozen per bos: Rosalandia 1928 et.; Hadley 4262 ct.; Gloria Mundi 3145 ct.; Wilh. Kordes 4265 ct.; Briarcliff 1821 ct.; Chas. P. Kilham 2032 ct.;; Talisman 12 ct.; Edith Helen 69—77 ct.; Wendland 5068 ct.; Butterfly 1523 ct.; Golden Ophelia 16—21 ct.; Mac. Keiler 27—31 ct.; Ophelia 1318 ct.; President Hoover 20 ct., Else Poulsen 5864 ct.; August Noach 22 31 ct.; Jules Bouché 1823 ct.; Florex 39 ct.; Elle Poulsen 19 ct.; Marcel Royer 21 ct.; Sugar Olsson 4658 ct.; Gemengde rozen 1014 ct. Diversen per bos: Campanula 6 ct.: Le- lie's 50 ct.; Clematis, Prins Hendrik f. 1.50 1.80; idem President f. 0.901.30; idem Miss Bateman 8 ct.; Rhododendron bloe men 4 ct.; Lathyrus 58 ct.; Fyrethrum 5—10 ct.; Pioenen in soorten 2035 cent; Papaver bloemen 69 cent. KATWIJK a. d. RIJN, Groentenvelling 29 Mei. Spinazie f. 2.008.00 per 100 kilo, sla f. 0.701.80 per 100, kleine uitjes f. 0 20 tot f. 0.40 per 100 bos, bloemkool f. 14, ra dijs f. 1.10 tot f. 1.70 per 100 bos, bospeen f. 11.20 tot f. 11.80. KOUDEKERK, 30 Mei. Eierenveiling Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 8117 eieren. Kipeieren f. 2.30— 2.70; Eendeieren f. 2.302.50 per 100 stuks; Boter f. 0.57—0.63; Kaas f.0.17—0.23; Kip pen f. 0.35—0.40; Hanen f. 0.18—0.48; Ko nijnen f. 0.401.30 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 29 Mei. Sla f0 501.80. Aardbeien 1117 ct. p. doosje. Snijboonen f 2.302.70 p. 10 pond. Peulen f 1.55—1.90 p. 10 K.G. TER AAR, 29 Mei. Peulen per 10 K.G. f 1.852.25. Doppers f 4.20. Snijboonen f 4,90. Stek f 2.603.10. Bloemkool 28 ct. Aardbeien 812 ct. VEUR, 29 Mei. Eng. komkommers le soort f6.50—8. 2e f4.50—7. 3e f3—3.50. wankleurige f 57. stek f 1.503.50. Gele komkommers, le soort f 6.507.80. 2e f 4.50 6. 3e f 34.20. stek f 2.506.50. Kropsla, le soort f. 1—2.50. 2e f. 0.501. Stoofsla f 14. Peen f 6.5014. Bloemkool le srt. f 10—14.50. 2e f4—10. uitschot f 1.50—3. Tomaten, midd. f 1717.80. gr. ronde f 16 —17. 2e srt. f 15—17.20. 3e f 10—14. bon ken f 1115. uitschot f 410. rijp f 1218. Andijvie per 100 f 25.50. Spinazie 4 K.G. f 212. Postelein f 410. Snijboonen f 50 60. Spercieboonen f90. WESTLAND. Middenprijs van de bij den Bond Westland aangesloten veilingen van 29 Mei; tomaten A 3437 ct., B 3238 ct., C 3337 ct., CC 2835 ct., aardbeien 40- 68 ct. per kilo; postelein 4—7 ct., bloem kool 8.00—16.00, 2e soort 1.50—7.50 p. 100; sla 501.60 per 100; eieren 2.302.90 per 100; peen 7.0011.50 per 100 bos; rha- barber f. 1,002.50 per bos. WOERDEN, 30 Mei, Kaasmarkt Aan voer 608 partijen kaas. Met rijksiherk le kw. 19—22, 2e kw. 16—18, zware tot 25 Handel matig. S-l

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3