Thijs IJs en de schat op de Maan. [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 28 Mei 1934 UIT DE RIJNSTREEK. WAT IS SLECHT WEER? SP0RT. 0. Wijdingen in het Bisdom Haarlem. De Bisschop van Haarlem heeft in de jsthedrale Kerk „St. Bavo" te Haarlem ie volgende H.H. Wijdingen toegediend: De Wijding van het H. Priesterschap aan a beeren P. C. B. Andriessen, F. J. A. «mi, G. F. de Beer, A. J. G. Bergman, J. p (an Beukering. A. F. Bisschop, S. de Bot, p b Bottelier, A. G. F. Burcksen, J N. Ms, J. M. Dijsselbloem, A. V. M. Eyckel- boi, P- A. Geven, W. B. Hermans, P. J. i Hofstede, E. J. M. Hupperetz, J P. de M, P, J' Krom, W. A. Nlcolaas, Th. van Kiekerlc, J. Oudshoorn, S. N. Peereboom, j h. a Remmer, P. J. Roessen, P. G. M. Eftioonebeek, H. Steur, L. A. M. van Tey- iingen, C. W. Thomas, J. J. Tuyp, W. G. tieehuysen, C. A. Tijssen, C. W. J. Wen- Mter, J. G. M. Willebrands, Th. de Wit, 5 A. van Zijl, Th. H. J. Zwartkruis. Allen jjn theologanten van het seminarie War- nond. Vervolgens de Wijding van het Subdia- jonaat aan de heeren A. Groen en O. A. M. Snelders. Belden zijn theologanten van ht Seminarie Warmond. Eerste plechtige H. Mis. Onder zeer groote belangstelling droeg (e heer A. Burcksen hier zijn eerste plech- üpe H. Mis op. Eerst werd hij door den taigemeester, den pastoor en den kape lan —te Leiden afgehaald en door een jj-tal ruiters te paard en verschillende jstuursleden van de in deze gemeente (staande corporaties aan het Warmon- jjrheb verwelkomd, waarbij hij in harte- te bewoordingen werd toegesproken door is burgemeester. Voorafgegaan door de riekvereeniging „St. Mathlas" werd een gang gemaakt door het dorp, waarbij na den neomist door de kinderen van de ■K. School bloemen werden aangeboden hartelijke bewoordingen bracht hij ink voor deze aardige attentie. De H. Mis tod plaats in de overvolle kerk. De feest- tedicatie werd verricht door prof. stam per. Des avonds bracht de muziekver- den neomist nog een serenade. ALPHEN. Boomcn omver gereden. Door een blijkbaar wat al te vlug zijnde itomobielbestuurder die op den Gouw- Ischeweg twee andere auto's tegelijk de passeeren, werd een tweetal langs trottoir staande boomen finaal omver afgereden. Na vervolgens nog verder opfaet trottoir te zijn gereden wist de man 'n wagen tot stilstand te brengen. Ge- Wg dat zich geen wandelaars op het trottoir bevonden, anders zou het onheil ristte overzien zijn geweest.. Thans bleef er st ander gelukkig beperkt tot mate riele schade. Hoogloopende ruzie. Gisteren werd de assistentie der politie geroepen voor een oneenigheid tusschen n tweetal bewoners van den Steekter- eg. die zóó hoog was geloopen dat men et elkaar slaags was geraakt. De politie '"i de gemoederen evenwel tot rust te ~en. Het geschil bleek van finan- ::len aard te zijn. Een mooie gift. Het bestuur der Martha-Stichting richting voor onverzorgde kinderen ontving van S. te A. een gift van Afsluiting der Waterleiding. Wegens werkzaamheden aan het buizen- zal de Waterleiding a.s. Woensdag maf het Pompstation tot Bontepaal en maf de Openbare School Oudsh. weg en 'r Woubrugsche weg alsmede het dorp oubrugge na 10 uur namiddag eenige ren worden afgesloten. Verkeerstellingen. Werd onlangs door ons medegedeeld, dat onze gemeente een verkeerstelling was diouden, in verband met besprekingen ®trent de bruggenkwestie en nieuwen jnovergang, ook Zaterdagavond en Zon- '■morgen werd wederom door de werk- ■zen in dienst voor contra-prestatie «r leiding van ambtenaren van ge- «itewerken wederom een dergelijke 'dag gehouden. Rumoer na het roeifestijn. Htt is Zaterdag tijdens de roelwedstrij- "*an „Hollandia" nog al roerig gegeest, ttlge watersportenthousiasten, wellicht i voolijk over de overwinning van hun club of balagrlg over het. geleden verlies, meenden hiervan blijk te moeten geven, door in hotel ,,'s-Molenaarsbrug" het buffet te vernielen. Na afloop werd op den hoek van Mandersloostra»t een verpleegde der Martha-Stichting, die voor een in be weging zijnde auto overliep aangereden. Het meisje raakte met haar been tus schen voorwiel en bumper bekneld waar door dit lichaamsdeel werd gekneusd. Per auto werd zij naar de stichting vervoerd. Hedenmorgen is de eerste groep werkloozen leden van de Chr. Besturen bond vertrokken naar het werkkamp te Noordwijkerhout van het C.N.V. Gewaarschuwd door personeel van het station werd door de politie op de spoorbaan buiten het station een persoon gearresteerd en overgebracht naar het arrestantenlokaal in de Schoolstraat, die in Staat van dronkenschap verkeerde. De man bleek afkomstig uit Hoorn. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerdtna d. van M. M. Haring en M. Koetsier Marinus Johannes, z. van M. Koulil en C. M. Nleuwenhulzen Hendrika, d van L. Slinger en J. v. d. Berg Leendert, z. van W. v. Zomeren en L. Goudriaan. Ondertrouwd: C. Tom en J. V. I. Schaum. Getrouwd: P. Valk 30 j. en M. Jacobs 31> j. G. Gelderblom 26 j. en J. C. v. Eijk 26 jaar. Morgen, 's avonds te 8 uur, zal de muziekvereeniging „Harmonie Excelsior" een concert geven op het plein voor het gemeentehuis. Gedurende de afgeloopen week wer den in de bad-en zweminrichting alhier 18 heeren-, 32 dames- en 5 volksbaden ge nomen. Benoemd is tot dir. der N.V. Lijm- en Gelatinefabriek te Delft onze vroegere plaatsgenoot de heer C. M. Hage. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika Johanna, dochter v. H. v. d. Lult en T C. Vermey Alida, dochter van J. B- K. Vermey en J. Miere- met Cornelia Hendrika Maria, dochter van H. de Gunst en M. J. Goddijn. Bij het plaatselijk orgaan der Ar beidsbemiddeling staan deze week inge schreven 60 werkloozen. NIEUWKOOP De polder Nieuwkoop, Uit de begrooting van den polder Nieuw koop blijkt det de omslag voor 1934 weder wordt voorgesteld op f. 14 per H.A., wat over 2551 H.A een inkomst vormt vain rond f. 35.820. Over 1932 en 1933 zijn aan pol- derlasten nog onbetaald f. 9791.88. Als aan deel in de doorbraakkosten voor de Ge combineerde Noordschebuurter en Voor- dijksche Polder wordt geraamd f. 2965.01. Wegens rente, van geldleeningen moet in 1934 betaald worden f..6617.50 wegens af lossing f. 6.500 met f. 6058.30. wegens an nuïteiten. Uit de Tekening over 1933 blijkt, dat de wegen wegens onderhoud gekost hebben f. 5838.31, de sluizen en bruggen f. 1754.38, de bemaling wegens onderhoud en bedie ning f. 6579.26 Het nadeel saldo bedraagt f. 10.174.15. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Slechts één punt. De Raad kwam in spoedeischende ver gadering bijeen. Afwezig weth. Hooger- vorst. De voorzitter, burgemeester J. W. Gee- sink opende met ambtsgebed. Als eenig punt der agenda werd behandeld het uit zenden van een vrouw die T B C -patiënt is. De voorzitter gaf een uitlegging van het geval. De patiënte is dien morgen naar het St. Elisabethgesticht te Leiden vervoerd, daar volgens 'n huisbezoekster en ander medisch advies de vrouw niet in een sanatorium, maar in een ziekenhuis behoort. De plaatselijke Ziekenhuisverple- ging „Onderling Hulpbetoon" betaalde 't liggeld tot f. 2.50 per dag, maar daar de verpleegkosten in genoemd Ziekenhuis hooger zijn, draagt de plaatselijke T.B.C.- bestrijdingvereeniging f5 per week bij; het bestuur der Evangelisatie draagt f 2 p. week in de kosten bij. De Raad ging er mede accoord dat de gemeente de uit zending op zich neemt. De heer Plomp 2. Thijs loopt steeds voort nog door de duisternis, langs vele dikke boomen; hij komt hier, moet Je weten, langs den rand van een groot woud. Maar toch wil hij nu wel eens weer in meer be woonde streken komen hij krijgt wat honger en wat slaap en voelt zich nu toch ook een beetje koud. „Avonturen", zoo denkt Thijs, „zijn hier ook niet te beleven maar wat zie ik daar wacht's even! Een hutje! Dat had ik hier hiét verwacht. Daar vraag ik .onderdak voor dezen nacht." zou gaarne een zekere termijn willen stel len. De heer De Geus zou niet na een zekere termijn de betaling willen staken, wat volgens den heer Plomp ook geens zins de bedoeling ls. Het gaat er alleen om, den toestand eenige maanden onder de oogen te zien. Nadat dit eenige punt der agenda aangenomen was, stelde de heer De Geus voor, om het presentiegeld voor deze korte vergadering aan het arme gezin te schenken. Spontaan gingen de andere leden hiermede accoord; zij open den de beurzen en gaven f. 1. Hierna volgde sluiting. NOORDEN. De Geref. Kerk ontving van haar zusterkerk te Alphen a. d. Rijn de som van f. 69,97. De Ger. Kerk droeg aan de classis Woerden af de som van f. 63,50. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Het aanpassen der salarissen De positie van den secretaris 100 opcenten op de Gemeen tefondsbelasting. De voorzitter opende met gebed. De no tulen der vorige vergadering worden ge lézen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deed mededeeling van de ingekomen stukken w.o. schrijven van het departement van onderwijs waarbij het voorschot op de Rijksvergoeding wordt bepaald op f. 5840; schrijven van het min. van sociale zaken waarbij het gedurende 1933 aan steun uitbetaalde bedrag wordt bepaald op f. 1392,90; schrijven van den min. van blnnenlandsche zaken inzake 't aanpassen der gemeentelijke salarissen bij de Rijkssalarissen. De voorzitter zeide dat B. en W. van meening zijn dat de ambtenaarssalarissen niet meer voor verlaging in aanmerking komen. Het salaris van den veldwachter zal straks vastgelegd worden, terwijl er juist van Ged. Staten een nieuw ont werp salarisregeling is ontvangen voor burgemeester, secretaris en ontvanger. Wel vinden B. en W. het loon, dat uitbe taald wordt aan losse arbeiders te hoog. In verband met het loon dat de land arbeiders kunnen verdienen bij de boe ren is een uurloon van f. 0,35 te hoog. B. en W. stellen voor dit weer te bepalen op f. 0,30 per uur. De heer Kroon vond het wel erg, dat de mindere man weer het loodje moet leggen, f. 16.80 p.w. voor iemand met een gezin is nog zoo hoog niet. De heer van Tol wilde wel f. 0,30 per uur, hij zou de menschen dan echter iets langer per dag willen laten werken. De voorzitter zeide, dat hij dan in overweging zal nemen, werkzaamheden in contra prestatie te laten uitvoeren. Daar worden de arbeiders veel slechter van dan f. 0.30 per uur. Het voorstel van B. en W. in stemming genomen werd aangenomen met de stem men van de heeren Kroon en van Tol tegen. Schrijven van de gezondheidscommissie te Bodegraven waarbij wordt medegedeeld dat het aandeel der gemeente in het ba tig slot van de opgeheven commissie f. 6.66 bedraagt. ne< Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente-rekening diénst 1932. De Raad besloot aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen. Schrijven van Ged. Staten waarbij wordt toegezonden een nieuwe jaarwedderegellng voor burgemeester, secretaris en ontvan ger. De voorzitter las de nieuwe regeling voor. Ged. Staten willen voor 1 Juli bericht hebben of de Raad zich met dit voorstel kan vereenigen. De heer van Tol kan de belangrijkheid voor de gemeente niet direct begrijpen. De heer Compeer zou, daar dit schrijven nog maar pas is ingekomen, het in een volgende vergadering willen behandelen. De voorzitter zeide dat de nieuwe rege ling voor hem de mogelijkheid biedt om als secretaris van Rijnzaterwoude te be danken en toch dezelfde wedde te behou den. De heer Jansen zeide wel zooveel vertrouwen te hebben in den secretaris, dat deze het gemeentebelang voorrang zal geven boven eigenbelang. Ten slotte werd na vergelijking met de oude regeling besloten Ged. Staten te wij zen op de gevaren, die bij de nieuwe regeling voor de gemeente Rijnzaterwoude dreigen. Werd later een aparte secretaris benoemd, dan zal dit voor de gemeente Rijnzatrwoude een belangrijk hoogere uitgave beteekenen. In verband met enkele opmerkingen ge maakt door den min. van econ. zaken werd op voorstel van B. en W. de verorde ning regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veld wachters. De voorzitter zeide dat op de wedde een verhaal van pensioenbijdrage wordt toegepast van 8Vj°/o en een korting van 5»/o. Later zal het pensioensverhaal nog met l'/!0/o n.l. tot 10%> worden ver hoogd. Op voorstel van B. en W. werd besloten i ook voor het jaar 1934/35 weder 100 op- I centen te helfen op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. De desbetreffende verordeningen op de heffing en invordering werden door den Raad vastgesteld. De Voorzitter deelde mede dat goedgekeurd terug is ontvangen het Raadsbesluit tot wijziging der be grootingen dienst 1933 en 1934. Het bedag der grinthokken kan ook uit betaald worden. In een volgende vergadering zal dan de vernieuwing van de Dorpsstraat aan de orde komen. De heer Jansen vroeg om een goede memorie van toelichting als het zoover is. De voorzitter zeide hiervoor zorg te zullen dragen. Vastgesteld werd het kohier Honden belasting 1934 tot een bedrag ad f.70. Vastgesteld werden een tweetal besluiten tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1933 en 1934. Na rondvraag volgde sluiting. ROELOFARENDSVEEN De muzlekver. .Diefde voor Har monie" gaf een concert ln den tuin tegen over het gemeentehuis. De muzieknum mers werden zeer goed vertolkt en er was een aandachtig gehoor. Jammer werkte het weer niet mede, om nog meer men schen naar buiten te lokken, zoodat het in de omgeving van het gemeentehuis niet bijzonder druk was- WADDINXVEEN. Eep 16-Jarlge jongen werd door de politie bekeurd wegens een rijwiel bestu- i ren ln staat van dronkenschap. I Het zou mij niet verwonderen als een aantal lezers deze vraag wel heel erg naïef zullen vinden. Wat slecht weer is? Slecht weer isJa hmhet weer ls slecht als het regent b.v. Slecht weer, dat weet toch ledereen wat daaronder verstaan wordt. Toch ls het heel moeilijk om daar van een juiste omschrijving te geven. Regen alleen stempelt het weer niet altijd tot „slecht", want er zijn gevallen, dat regen achtig weer verrukkelijk kan zijn. Koud weer dan, ls dat geen slecht weer? Doch ook dat is geen criterium voor de „slechtheid" van het weer omdat het ge voel van koude van een geheele reeks van meteorologische factoren en daarnaast van de persoonlijke gevoeligheid van den beoordeelaar afhangt. Deze meteorologi sche factoren zijn: de temperatuur en het vochtigheidsgehalte van de lucht, de snel heid van de luchtbeweging, de zonnestra ling. waarschijnlijk ook de bewolking en enkele andere minder voor Be hand lig gende invloeden. Hieruit volgt onmiddel lijk, dat het gevoel van koude beheerscht wordt door factoren, die niet allen gelijk tijdig ln denzelfden zin veranderen of een onderling onveranderlijk geheel vormen. Welke andere maatstaf zullen wij dan moeten aanleggen om uit te maken of het weer goed of slecht is? Behalve de strikt meteorologische factoren, waarvan de voornaamste reeds genoemd zijn. komen de persoonlijke factoren en opvattingen in het spel. Er zijn menschen. die er van hou den in den wind te loopen. Zij vinden het heerlijk te voelen, dat de koele lucht door hun haren waait. Anderen worden er ziek van en haten den wind omdat zij een vijand in hem zien. Er zijn menschen, die geen koude voelen, anderen, die niet de minste afkoeling kunnen verdragen, weer anderen, die zich pas lekker gevoelen bij een tropische hitte, terwijl er velen zijn, die deze niet kunnen verdragen. Men ziet 's zomers menschen, die urenlang in een brandenden zonnegloed kunnen liggen zonder daarvan den minsten hinder of schadelijken invloed te ondervinden, ter wijl toch bekend is, dat jaarlijks tal van slachtoffers van te sterke bestraling door de zon vallen of tenminste ziek worden. Daarnaast hebben wij den psychologi- schen invloed van de weersgesteldheid op den mensch. Windstil, vochtig, warm weer werkt in het algemeen depnmeerend maar niet op iedereen in gelijke mate. Daar komt dan nog bij. dat deze psycho logische werking uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk in cijfers is uit te drukken, waardoor vergelijking wordt uitgesloten. Ook kan hij niet losgemaakt worden van de direct werkende physieke invloeden van het weer op den mensch. Het ls dus ook hiermede niet mogelijk een grens te trek ken tusschen goed en slecht weer. Vervolgens komt de kwestie der accll- matisatie in het spel. Het is maar, om het iets populairder uit te drukken, de vraag wat men gewend is. In het algemeen zul- j ien weerstoestanden, die op bepaaide men- l schen een slechten indruk maken, zooveel j te slechter gevonden worden als men ze niet gewend is. Wij Nederlanders, die ge- wend zijn aan 180 regendagen in een jaar met betrekkelijk kleine schommelingen in bet aantal van jaar tot jaar en de eenigs- i zins onregelmatige verdeeling, waafdoOr I wij afwisselend een reeks regenachtige en een aantal droge dagen te beleven krijgen, vinden een klimaat, waarin hel weken lang onophoudelijk regent, onuitsprekelijk slecht, en het is ook bekend, dat zeer langdurige droogte bij ons Nederlanders, die toch beweren zoo'n hekel aan regen te hebben, ontevredenheid wekt, evenals trouwens alle min of meer excessieve weerstoestanden, die wat lang duren. Ge- wendheid aan het klimaat en zijn exces sieve uitingen speelt dus een zeer belang rijke rol bij de beoordeeling van het weer. Wij moeten ook niet vergeten, dat hei jaargetijde een woordje meespreekt bij die beoordeeling. Des winters verwachten wij niet anders dan koud. vochtig weer. Het hindert ons wei. maar wij aanvaarden het zonder mopperen. Precies dezelfde weers gesteldheid in April beoordeclen wij veel ongunstiger en maakt ons ontevreden. Wij meenen recht te hebben op beter weer. Hier speelt de verwachting, die wij in verband met het jaargetijde kunnen koes teren, een belangrijke rol bij onze beoor deeling der weersgesteldheid. Verder is er verband tusschen het werk. dat wij te deen hebben, en de beoordeeling van de weers gesteldheid en daarmede samenhangend tusschen den dag van de week en dat werk. Regen op Zondag achten wij een veel grooter vergrijp van Moeder Natuur tegen onze belangen dan regen op een anderen dag- Onze vacantie moet ons mooi weer brengen, het weer in de vacantie van an deren is ons vrij onverschillig, tenzij die anderen ons na aan het hart liggen. Wat verder het verband betreft tusschen de beoordeeling van het weer en de be roepsbezigheid kunnen wij wel aannemen, dat elk beroep zijn eigen goed en slecht weer heeft. De boer wenscht niet te veel en niet te weinig regen, niet te veel cn niet te weinig zon. niet te koud en niet te heet. maar alles op den tijd, dier. hij ge schikt acht. De stedeling wenscht liever geen regen en neemt niet eens in aan merking. dat er zonder regen niets groeien kan en dat in tijden van slecht weer b.v. de prijzen van groenten oploopen. De war moezier heeft nu liever niet zulk heel goed weer want dan groeit alles te snel, er komt te veel aanvoer en de prijzen gaan omlaag. Maar bij ditzelfde mooie weer trekken de stedelingen naar buiten en laten er hun geld rollen (als zij tenminste geld heb ben om te laten rollen.) Ik doe maar en kele grepen Iedereen kan tal van voor beelden erbij halen. In het algemeen is het zoo, dat het weer voor het eene be- WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERVER. „SWIFT Gistermorgen is de eerste wedstrijd ge reden tusschen „Swift", „De Rijnstreek" (Alphen3 en „Excelsior" (Gouda Voor Excelsior startten v. Hoorn, Heems kerk, Ramp, v. Vliet, Severijnen en de Jong; voor de Rijnstreek; Nagtegaal, Mun ster, Krumpelman, Bouthoorn, Bokker en v. Zeil; voor Swift: Th. de Roode, Riet- broek, J. v. d. Wllk, J. v. Ruiten, A. van Amsterdam en Colle. Nadat de deelnemers der vereenigingen en hun supporters in het clublokaal van „Swift" waren vereenigd, werd er naar den Kanaalweg gereden, waar de wedstrijd mocht plaats hebben. Vink en J. Dubbe- laar, die aanvankelijk waren aangewezen voor „Swift" hebben hun sportiviteit ge toond door hun plaats af te staan aan v. d Wilk en v. Ruiten. Direct na aankomst werd er geloot tusschen de deelnemers waarvan er in elke serie een der deelne mende vereenigingen was vertegenwoor digd. De vele toeschouwers hebben een buitengewonen mooien wedstrijd zien rij den. De uitslagen zijn: le serie; 1. Ramp; 2. Nagtegaal; 3. Th. de Roode. 2e serie: 1. Rietbroek; 2. Severijnen; 3. Munster. 3e serie: 1. van Vliet; 2. v- d. Wilk; 3. Krumpelman. 4e serie: 1. v. Ruiten; 2. de Jong; 3. Bouthoorn. 5e serie: 1. A. van Amsterdam; 2. de Hoorn 3. Bakker. 6de serie; 1. Heemskerk; 2- van Zeil; 3. Colle. Hierop volgde de le herkansing der 3e geplaatsten der series. Hierin werden de 2en geplaatst. 1. Nagtegaal; 2. Severijnen; 3. v. d. Wilk; v. d. Wilk verdedigde zijn kansen niet. 2e rit: 1. Hoorn 2. de Jong; 3. van Zeil. Nu volgde een tusschenrit wie va-n de 8 geplaatste renners in de demifinale uit komen zouden le rit; 1. Ramp, 2. v. Ruiten 2e rit: 1 Nagtegaal, 2. Heemskerk. 3e rit: 1. A. v. Amsterdam, 2. v. Hoorn. 4e rit: 1. v. Vliet, 2. Rietbroek. Herkansing der 2e geplaatste le rit: 1. Rietbroek, 2. v. Hoorn. 2e rit: 1. v. Ruiten, 2. Heemskerk, le rit der geplaatste in de demdfinale: 1. Ramp 2. Nagtegaal. 2e rit: 1. v. Vliet 2. v. Amsterdam. Hierop volgden de ritten der finale tot het vaststellen der te behalen punten: 1. Ramp met 8 punten, 2. v. Vliet met 7 punten 3. A. v. Amsterdam met 6 punten, 4, Nagtegaal 5 punten. 5. Rterbroek 4 pun ten, 6 v. Ruiten 3 punten, 7. v. Hoorn 2 punten 8. Heemskerk Zood-at „Excelsior" de eerste plaats be zette met een totaal van 18 punten. „Swift" 2e met 13 punten, „De Rijnstreek" 3e met 5 punten, Na afloop werd teruggereden naar het clublokaal. Daar werden de prijzen, door de renners persoonlijk gewonnen, door den voorzitter van „Swift" uitgereikt. De le prijs was ten deel gevallen aan Ramp: de 2e prijs aan v. Vliet; de 3e prijs aan A. v. Amsterdam; de 4e prijs aan Nag tegaal. De wisselprijs, die alleen het eigen- dam kan worden van de drie deelnemende vereenigingen werd tijdelijk in het bezit gesteld van „De Rijnstreek", daar de eerst volgende wedstrijd te Alphen wordt ver reden. Hlemede was een der mooiste propagan- dawedstrijden ten einde Woensdagavond 8 uur start voor de recordrit over 20 K.M., zoowel voor de A. B. en C-klassers. De heer P. T. de Jong heeft een kruls- medaille beschikbaar gesteld voor de C- klaeser. die ln dit seizoen de snelste tijd heeft gemaakt. Op dezen zelfden tijd worden R. v. Aart, A, v. Egmond. Th. de Roode. Chr. Vink, A. v, Amsterdam. J Rietbroek, A. Colle, J. Dubbelaar en J v. Ruiten aan den start verwacht voor een trainlngsteam-wedstrijd. Wegens ziekte van een onderwijzer aan de O.L. School A is tot tijdelijk onder wijzeres benoemd mej. W. C. Zoethout, onderwijzeres op wachtgeld, alhier. De rijksveldwachter brig. tit. H. van Harn, alhier, ls geslaagd voor het door dr. Montagne van de manschappen der Rijks- veldwacht afgenomen examen voor het diploma E.H.B O. Mej. van I. alhier werd veroordeeld tot een geldboete van f. 10 of 10 dagen hechtenis ter zake beleedlging van mej, T. mede alhier. De Ned. Ver. E.H.B.O. heelt in het Casino te Den Bosch de zesde prijs en damesprljs toegekend aan Waddinxveen I 11819 op den grooten nationalen wed strijd. roep gunstig en tegelijk voor het andere ongunstig is. Daarom zal het, wat dit be treft, nooit door iedereen op dezellde wijze worden beoordeeld. Dan is er nog Iets, waarop ik wil wijzen, n.l. dit. Alle menschen scheppen zich be- bepaalde idealen omtrent het weer, dat komen zal. Diep in ons allen leeft de hoop cn de verwachting op geluk, die wat het weer betreft, het aanzijn hebben gegeven aan het geloof, dat er wel eens tijd zal aanbreken, waarin het weer veel beter zal worden en blijven. Nu zijn er inderdaad tijden van veel koud en regenachtig weer, van koele, natte zo mers en van vochtige kwakkelwlnters, maar er komen ook wel eens mooie vries winters en droge, zonnige zomers voor. Daarin openbaart zich een perloditeit, die over vele jaren loopt en daardoor kan men den Indruk krijgen, dat het klimaat als maar achteruit gaat, maar later kan het schijnen, dat het vooruit gaat en daar door wordt een zekere vitaliteit van onze verwachtingen in het leven gehouden, die maakt, dat wij altijd hopen op beter. En daartegenover staan onze telkens terugkeerende teleurstellingen met het weer. Ons klimaat brengt ons eeuwig wis selend weer. Mooi weer duurt inderdaad kort en komt minder voor dan slecht weer. Zoo zal het altijd blijven. Wij hebben een wantrouwen tegen het weer, bij het minste grijpen wij naar parapluie of regenjas. Het weer lijkt ons niet welgezind te zijn, nooit kunnen wij op zijn beste uitingen ver trouwen. Maar ik dwaal af. Wat ls slecht weer? Slecht weer is dat weer, dat ons niet bevalt, dat onze plannen verijdelt, dat onze verwachtingen teleurstelt, dat ons ziek maakt, dat ons sterker en onaangena mer aandoet dan wij gewend zijn, dat ons belemmert ons beroep uit te oefenen, dat ons geld doet verliezen, dat ons neerdrukt en somber maakt, dat, in het kort. tegen onze belangen gekant is. Hierin vinden wij geen meteorologische criteria, Die zijn er niet. Uit een meteo rologisch oogpunt bezien ls elke weerstoe- stand goed en passend ln een weldoordacht stelsel van wisselwerking, dat bij bestu deering onze grootste bewondering zal op wekken. Meteorologisch gesproken is het weer altijd goed. Lezer, wilt u deze over tuiging tot de uwe maken, ga dan weer kunde bestudeeren. Dit zal u de voldoe ning geven, dat u het weer niet meer slecht zult vinden. (Nadruk verboden.) C. N. 3—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7