DE VLUCHTELING Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad PRIJSVRAAG-FEUILLETON. De jaarlijksche zeilwedstrijden van Hollandia op de Brasemermeer. De Hollandia-roeiwedstrijden. Roman door IVANS. 5) zijn beoefenaars van de Kunst (dit voord hier vooral te schrijven met een P"?ote K), die met souvereine minachting «eraien op hen, die een antwoord op een wjsvraag inzenden. Begrepen heb ik dat Waarom een groot musicus of een Mot schrijver him werk niet zouden mo- JJJ bestemmen om mede te dingen in zulk prijsvraag, waarom zij dan plotseling Mewerk zouden leveren en zich zouden J'hgen in de oogen van alle ware Kun- «Waars (wéér met een groote K), het is tot op den huldigen oogenblik een PJsel. Ik heb altijd de ondeugende ge muite gehad, of misschien de boven- °™°elde beoefenaars van de Kunst niet eens aan een prijsvraag hebben meê- zonder succes, elk geval dacht ik er anders over en "is van meening, dat het misschien JJBlijk zou zijn, in die prijsvraag een Jrogif te vinden voor het gebrek aan '«ttouwen in zichzelve, dat mijn stief- j -J als het ware in de ziel van mijn ïfer had aangekweekt. 'oen ik haar voor het eerst over het '«nemen daaraan sprak, wilde zij daar- J"ets weten, vooral niet omdat ik haar Srjeé, haar man er buiten te laten, toen ik een kleine list te baat nam bet voorstelde, alsof ?ij mjjji stiefvader daarmede verrassen zou, begon zij met meer instemming naar mij te luisteren. Ongetwijfeld was dit van hare zijde naïef, want zij had gelegenheid genoeg gehad om te ondervinden, dat Leopold Reiner zich nooit verheugen zou in eenige kunst prestatie harerzijds. Zooals ik de zaken nu zie, geloof ik, dat zij onbewust voor zichzelve naar een verontschuldiging zocht om iets te ondernemen, waarvan zij vrees de, dat het haar man onaangenaam zijn kon. En dat zij daarnaar zocht, werd ver klaard uit de omstandigheid, dat zijzelve zoo zielsgraag doen zou, wat ik haar aan raaddeO zekerl Zij zou haar man verrassen, als zij succes hadDe vrees, dat deze verrassing niet aangenaam zou zijn, onderdrukte zij wèlbewust.En zoo kwam zij ertoe zich aan het werk te zetten. Ik was daarbij haar eenige vertrouwde. Juist in dezen tijd was mijn stiefvader veel afwezig, zoodat zij gelegenheid tot werken kreeg. En zienderoogen leefde zij daarbij op. Het was, alsof de lange tijd, gedurende welken zij als kunstenares vrij wel werkeloos geweest was, zich nu in dien zin gevoelen deed, dat haar geest nieuwe kracht, nieuwe frischheid had gekregen. Zij werkte snel, spelend bijna. En ik was muzikaal genoeg ontwikkeld om te kunnen inzien, dat zij bezig was een meesterwerk te scheppen. Het scheen werkelijk, alsof zij, tenge volge van deze hernieuwde krachtsinspan ning een ander mensch werd. Zelfs Leopold Reiner bemerkte dit enver heugde zich erin! Had hij de oorzaak van haar grootere opgewektheid en haar toe- nemenden levensmoed gekend, vermoede lijk zou zijn vreugde niet onvermengd geweest zijn. Maar hij verkeerde op dit punt in onwetendheid, totdat Wij schreven 25 Maart Mijn stiefvader had dien avond een con cert te Linz en mijn moeder was dienten gevolge vrij om te werken, zoolang en zoo veel zij wilde. Opnieuw zat ik op ons balcon, want het was een zeer zachte lente-dag: warme zon neschijn, half-drie in den namiddag Ditmaal had ik geen boek over werk tuigkunde om in te studeeren. Ik was ver diept in een werk over muziek-geschiede- nis; want in den laatsten tijd had ik mijn ingenieursstudiën meer en meer laten loo- pen en was hoewel nog met eenige schuchterheid teruggekeerd naar mijn oude liefde: de muziek. Mijn moeder zat in de kamer, waarin toenmaals Schweniger en zijn twee mede bezoekers door mijn stiefvader ontvangen waren. Zij was druk bezig met haar com positie Toen ging plotseling de deur open en Leopold Reiner trad binnen. Laat mij da delijk zeggen, dat er een misverstand in het spel was geweest: het concert te Llnz zou eerst een week later plaats vinden. De fout lag aan mijn stiefvader, die zich in den datum vergist had! De eerste aanwijzing, dat hij aanwezig was, kreeg ik, doordat ik zijn stem hoorde. „Wat voer jij daar uit, in vredes naam...?" klonk het. Er volgde geen antwoord Ik trad in de balcondeur, maar mijn stiefvader, die al zijn aandacht op de op tafel liggende papieren geconcentreerd had, zag mij niet. „Wat voer jij daar uitherhaal de hij op barschën toon. Nóg antwoordde mijn moeder niet. Toen nam Leopold Reiner een beschre ven blad muziekpapier van de tafel. „Wat beteekent datBen je aan het componeeren En nu kwam er eindelijk antwoord. „Ja!" zeide mijn moeder (en ik merkte op, dat er meer vastheid in haar stem lag dan vroeger). ..Ik wil meedingen in de prijsvraag voor het muziekfeest." Het gezicht van mijn stiefvader werd vuurrood. „En daarover heb je tegenover mij ge zwegenzei hij. „Vraag je zelf af, of je het verdiend had, dat ik er met je over sprak." Het was, of er bij mijn moeder een om keer had plaats gehad in haar verhouding tegenover haar man. Was dit een gevolg van de omstandigheid, dat zij thans reeds vele maanden haar natuurlijk kunste naarsinstinct had kunnen volgen Wie zal het zeggenZeker echter was het, dat zij zichzelve nu geen rad meer voor de oogen draaide, door zich de over tuiging op te dringen, dat zij haar man aangenaam verrassen zou. Voor het eerst liet zij haar houding van verregaande lijd zaamheid varen Leopold Reiner had moeite zich in be dwang te houden. „Ik verbied je het deelnemen aan die prijsvraag" zeide hij kort en scherp. „En met welk recht verbied je mij dat....?" „Met dit recht!" antwoordde hij en hij scheurde het blad van de competitie, dat hij in handen had, in tweeën. Een duidelijker manier om aan te too- nen, dat hij zich op het recht van den sterkste beriep, was moelelijk denkbaar. Maa nu kwam bjj ipjj plotseling alles in opstand tegen de behandeling, die mijn moeder werd aangedaan. Ik was in die dagen een groote, krachtige jongeman en mijn stiefvader deinsde achteruit, toen ik plotseling vóór hem stond. De hand, die hij reeds naar de andere bladen, die op de tafel lagen, had uitgestrekt, sloeg ik ter zijde. „Afblijven!" zeide ik (en ik verbaasde er mijzelven over, dat mijn stem zoo rustig klonk). „U gaat nu te ver: u vergrijpt u aan het eigendom van mijn moeder. Pas op!" Zijn eerste schik was hij zeer spoedig meester. „De zoon!" smaalde hij. „De zoon was in het vertrouwen! Ik heb je al meer ge zegd, Albert, dat je niets te maken hebt met wat je moeder en ik met elkander te verhandelen hebben." Plotseling verloor ik mijn zelfbeheer- schlng. „Noemt u, wat hier gebeurd is, verhan delenschreeuwde ik. „Het is mis handelen en niets anders! U vermoordt mijn moeder als kunstenares. En ik zou dat moeten aanzien en zwijgen? Nooit!" Zooals steeds werd, tegenover mijn opge wondenheid, Leopold Reiner zeer kalm. „Het is nu genoeg!" zeide hij. „Je houding tegenover mij is altijd vijandig en brutaal geweest. Maar aan mijn geduld is nu een einde gekomen! Je schijnt geheel vergeten te hebben, Albert, dat Je op mijn kosten luiert Ik wilde hem hier in de rede vallen, maar hij legde mij met een energiek ge baar het zwijgen op. (Wordt vervolgd). OP „DUINREL" TE WASSENAAR werd Zaterdag een 24 uur kampement gehouden voor R. K. padvindersleiders en leidsters. Na het stroo zakken-vullen. AARTSHERTOG EUGEN VAN HABSBERG die na een verblijf van 15 jaar in Zwitserland weer in Oostenrijk terugkeerde, bezocht den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Dollfuss (rechts). INTERNATIONAL TRIALE MEET OP BE SINTELBAAN TE AMSTERDAM. Moment uit de estafette 4 x 100 M. De uitslag was: 1 Beerschot, 2 Blauw Wit, 3 Haarlem. Bij de jachthaven de Brasem was het Zondagmorgen al vroeg een groote drukte. Hot nummer achtriemsgieken (junjores A). 1 werd Laga;, 2 Maas, 3 Nereus. MINISTER DE GRAAFF en prof. Francois vertrokken Zondagmorgen uit de residentie naar Genève ter bijwo ning van de ontwapeningsconferentie. DE OH1NEESCHE GENERAAL Tsjang Chieh, bezocht de militaire academie te Sandhurst. De generaal heeft schik om de typische mutsjes der leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5