LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 28 Mei I934 BUITENLAND. de algemeene toestand. frankrijk^ roemenie. hongarije. cuba" italië. rusland. zuid-sla vie. arabie. vereenigde staten. chili. ZILVEREN JUBILEUM DER HARMONIE KAPEL „T. EN D". Een zeer geslaagde viering. Receptie en feestavond. De Harmoniekapel „T. en D." heeft Zaterdagmiddag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een receptie gehouden waar zeer velen de Jublleerende vereenl- ging zijn komen gelukwenschen Er had zich uit de dames der leden een comité gevormd uit naam waarvan bij den aan vang dér receptie mevr. C, Bink een prachtige zilveren lauwerkrans, een prach tige bloemenkrans in wit en rood en twee fraaie gasflambouwen aanbood Zoowel de voorzitter van de Vereeniging, als de directeur, de heer Noordanus zeiden de dames dank voor deze attentie. Mevr. Bink (huldigde daarna ln 't bijzonder de heeren Philippo en Kettenls, die 25 jaar onafge broken lid van de Vereeniging zijn geweest. Onder degenen, die daarna hun gelukwen schen kwamen aanbieden bevonden zich de heeren H H. Tieleman, H. W. Tieleman Jr. en A. H. Dros Jr., directeur van de fa. Tieleman en Dros en voorts vertegenwoor digers van het Leldsche Politiemuziekgezel- schap, van de muziekvereeniging P. C. en L„ van de Leidsche Christelijke Harmonie- vereeniging, van de tooneelvereeniging „Het Nieuwe Tooneel". van de muziekver eeniging „Crescendo" uit Sassenheim, van den Leidschen Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen, van de Harmonie- vereeniging ..Wilhelmus" uit Rijnsburg, van de muziekvereeniging „Perosi", van de Harmoniekapel ..Werkmans Wilskracht", van de muziekvereeniging „6e R.V.A.", van de tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", van de tooneelvereeniging „Tot Ieders Ge noegen", van het muziekgezelschap „Or pheus" van de Buurtvereeniging „Eensge zindheid". terwijl ook een deputatie uit het personeel van de conservenfabrieken Tiele man en Dros, de heer v. Zanten oud-chef van de firma, een deputatie van oud-leden der vereeniging het bestuur kwamen com- ■plimenteeren. De meesten van de boven genoemde personen in deputatie deden hun gelukwenschen vergezeld gaan van fraaie bloemstukken, lauwerkransen en andere geschenken. Een schat van bloe men kwam tijdens de receptie binnen. Twee oud-leden de heeren I. en J. Boon. gedeputeerden van de Zeepfabriek te Maarsen kwamen een beker aanbieden. De familie Tieleman te Zeist, de heer A. H. Dros Sr.. die in Engeland vertoeft, de Emballagefabriek te Rotterdam en de heer Smolders zonden telegrammen van geluk wenschen. de kurkenfabriek te Schiedam zond een bloemstuk terwijl ook van de Harmonie „De Post" bloemen waren bin nengekomen. Het was een in alle opzichten zeer geslaagde receptie. composities bracht van den directeur, zoo als de Jubileummarsch, diens Suite d'or- chestre „Frela", zijn marsch „Ars longa vita brevis", waarin de tamboers en „ba zuinblazers" ln volle actie kwamen en de stralende klank van het ensemble gran dioos naar voren kwam. De harmonie kapel „T. en D." mag zich gelukkig prijzen in den heer Noordands een directeur te bezitten, die haar niet slechts uitstekend technisch onderlegt, doch ook dankbare composities weet te schrijven, waarmee een groot succes behaald kan worden, het geen dezen avond ten sterkste bleek. Als extra-nummer was ingevoegd een piston-polka, waarin de heer Jagel Jr. zijn gelukkige techniek demonstreerde en een enthousiast applaus moclit oogsten. Trou wens: alle nummers sloegen buitengewoon ln, zoo ook Suppé's „Ouverture Plque Dame. Het dankbaar saamgestelde pro gramma toonde in haar geheel de loffe lijke kwaliteiten der kapel, die zich gedu rende 25 jaren zoo uitstekend heeft weten te handhaven. Na de pauze kwam als bijzondere attrac tie het optreden van het Cabaret-ensemble samengesteld door het bureau „Hollan- dia", directie Alb. Gerritsen, die daarbij Zelf op zijn bekende humoristische wijze als conférencier optrad. Het bracht ver schillende interessante en pakkende num mers. terwijl „The Dutch Players" de muzikale oplulsterlngen vlot verzorgden. Vol aandacht werd ook dit gedeelte van den avond gevolgd: de opgewekte stem ming steeg naarmate het middernachtelijk uur naderde. Nog langen tijd bleef men hierna bijeen en genoot van het bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk. De feestavond was een groot succes, waarmee wij de Harmonie-Kapel T. en D. zeker van harte kunnen gelukwenschen! CBR. ONDERWIJZERS. Het feestconoert. De groote avondviering in de Stadsge hoorzaal kenmerkte zich door een uiter mate opgewekte stemming: de talrijke ontvangen bloemstukken prijkten voor het podium en gaven een feestelljken indruk. Toen de Harmoniekapel „T. en D.", waar van de leden ln hun keurige uniformen er zeer verzorgd uitzagen, op het podium gezeten waren, nam allereerst de heer W. Dool, penningmeester der Feestcommissie, bij verhindering van den voorzitter de heer S. J. Bink het woord. Deze heette de beschermheeren de heeren H. H. en H. A. Tieleman en A. H. Dros Jr., de afgevaar digden der zuster-, buurt- en tooneelver- eenlglngen, alsmede de oud-leden en de twee pioniers der vereeniging, de heeren Philippo en Kettenls en de donateurs har telijk welkom en deelde mede dat bin nenkort door de kapel een eere-route door de stad gemaakt zal worden. Hij huldigde de 4 leden van het Damescomité met bloe men, evenals de echtgenoote van den voor zitter den heer D. Cornet met bloemen en dankte allen voor de geschenken en het geen zij voor de vereeniging gedaan heb ben. Ook noodigde hij de heeren Philippo en Kettenis op het podium, die de veree niging gedurende 25 jaren steeds trouw waren gebleven en overhandigde hen een boekenkastje en een barometer. Nog hul digde spr. den directeur den heer J. Noor danus Sr., dien hij de rechte man op de rechte plaats noemde. Spr. hoopte, dat hij nog vele jaren zal blijven dirigeeren en overhandigde hem een eenveloppe met Inhoud. Het spreekt vanzelf, dat al dit huldebetoon met een telkens opklinkend enthousiast applaus vergezeld ging. De heer Noordanus wees er in zijn dankwoord op, dat „de jongens altijd hun plicht heb ben gedaan en 't dus overwonnen heb ben." Nog werden onder het aanbieden van geschenken hartelijk toegesproken de heeren Wakka en Cornet, resp. als w.n. directeur en als voorzitter en den heer den Hoed als tambour-maitre. Als tweede spr. voerde voorzitter Cornet het woord en bracht dank over de 's mid dags gebrachte hulde van de Bescherm heeren en de zusterverenigingen. Hij hoopte, dat hierdoor de band verscherpt is en zal strekken tot verheffing van allen en speciaal van de harmoniekapel „T. en D." Spr. bracht in 't bijzonder den Be schermheeren dank voor hun financieelen steun gedurende 25 jaar betoond en bood hen als cadeau van blijvenden aard een foto van de kapel ln fraaie lijst aan. Hij sprak de hoop uit, dat deze een plaats in de kantoren der conservenfabriek zou krijgen. De directeur, de heer H. H. Tieleman, maakte vervolgens een korte vergelijking tusschen de tonen, die 25 jaar geleden werden voortgebracht en die van nü. Toen waren 't klanken, welke weinig te betee- kenen hadden, nu is er van waardige kunst sprake. Niet steeds is alles op rozen gegaan, aldus spr., maar er is een groote levens kracht in de vereeniging, welke gevoed wordt door de volharding van alle leden en van den dirigent. Als stoffelijk bewijs van belangstelling overhandigde spr. den voorzitter een enveloppe met inhoud en een schitterende bloemenkrans aan den directeur. Tenslotte wees de heer Noordanus Sr. op de activiteit van het bestuur en de saam- hoorigheld der leden. Hij bracht dank aan de Directie voor den steeds betoonden mo- reelen en financieelen steun, ook aan hem persoonlijk en bood de kapel een prachtige zilveren lauwerkrans aan. Door al deze toespraken en huldigingen was de juiste sfeer voorbereid om te luis teren naar het concert, d^t hoofdzakelijk Lezing van den heer Bakema. De afd. Leiden van de Ver. van Chr. Onderwijzers(essen( in Nederland en Overzeesche Gewesten hield Zaterdag avond in t Nut een vergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Bakema, nadat hij een gedeelte uit Cor. 9 gelezen had, het ver scheiden van Koningin Emma, voorts de Unie en Schoolraadvergaderingen die ln de Paaschweek zijn gehouden, waarbij hij gelegenheid had, de rede van prof. Ger- brandy scherp af te keuren, om dan ten slotte te wijzen op en enkele gedeelten te citeeren uit het keurig verzorgde verslag van Chr. Nat, Schoolonderwijs. Aan het eind van zijn toespraak wekte spr. op om in Gods kracht, al zijn de tijden eritiek en staan nog belangrijke wijzigingen op schoolterrein te wachten, voort te gaan. Nadat de notulen waren gelezen was wederom het woord aan den heer Bake ma, nu om 't onderwerp in te leiden: „Iets over Paulus' jeugd." Na er vooraf op te hebben gewezen, dat wij te onderwijzen hebben wat des kinds is en dat hïerlnj het Oude Testament en dat wat opgeteekend is na de Pinksterge schiedenis, niet dient vergeten te wor den, stond Spr. speciaal stil bij de Han delingen der Apostelen, waar een figuur Paulus. de groote zendeling en heiden apostel, zoo mooi wordt geteekend. Uitvoerig behandelde spr. achtereenvol gens de figuur van Paulus, hierbij 't eerst in behandeling brengende Paulus' geboor teplaats Tarsen in Sicilië om daarna Paulus als jood, als diaspora-jood, te schetsen. De zucht naar bekeering was steeds bij hem levendig. Spr. ging vervolgens na, dat het Joden dom in Paulus' dagen door stichting van synagogen een godsdienst ln den geest schiep. Paulus, die hierin veel verkeerde, stichtte vele gemeenten, waarvan wij het proto-type ln onze eigen Chr, gemeenten zien afgeteekend. De heer Bakema onderwierp hierna aan een bespreking Paulus Jeruzalemschen tijd, waar wij hem zien zitten aan de voe ten van Gamaliel en waar hij een hand werk leerde. Het contrast tusschen het willen en doen. tusschen uiterlijke vroomheid en Innerlijke verborgenheid zien wij ook bij Paulus duidelijk geteekend. Aan 't eind van zijn rede wees spr. op het keerpunt ln Paulus' leven bij Damas cus. De wet werd hem hier tuchtmeester tot Christus. Op deze rede volgde eenige bespreking waarna, na de pauze, nog enkele huis houdelijke zaken werden afgedaan. MIJ. DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De a.s. jaarvergadering. De jaarlijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde zal Woensdag 13 Juni in het Nutsgebouw worden gehouden. Op den avond van 12 Juni zal dr. Z. W. Sneller spreken over „Marktverkeer en transito in het LJselgebied ln de late mid deleeuwen en ln den tijd der Republiek". Na de opening van den voorzitter, den heer A. J. Bothenius Brouwer, zullen de verschillende verslagen worden uitge bracht. Vervolgens zal de Prijs van Meester schap, groot f. 1000, door de Commissie voorSchoone Ietteren worden uitgereikt en bekend gemaakt worden wie den aan moedigingsprijs, geheeten C. W. van der Hoogt-prijs, van f. 1000 ontvangt. Verder zal bekend gemaakt worden, hoe het be stuur, op advies van de Commissie voor Schoone Letteren, den f. 1000 grooten Mei- prijs, voor het laatst besteed heeft. De prijs zal hierna niet meer worden toegekend. Behalve verkiezingen in besturen en commissiën en bekendmaking van nieuwe leden, zullen aan de orde komen: Voorstel van het bestuur om een com missie in te stellen, die zal hebben te on derzoeken, of, door reorganisatie van den inhoud der Handelingen en Levensberich ten, ruimte gewonnen zou kunnen worden voor het opnemen van een of meer bij dragen op het gebied van taal, letteren, geschiedenis en oudheidkunde; mededee- ling van het bestuur van zijn onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkhela van periodiek te beleggen plaatselijke ver gaderingen buiten Lelden voor wie de te Lelden gehouden maandvergaderingen be zwaarlijk kunnen bezoeken; lezing van dr. G. I. Hoogewerff: „De ontdekking van den goeden smaak." Rondom Geneve. Ontwapening en Schuldenkwestie. Hoewel op 30 Mei a.s. de Volkenbonds raad opnieuw bijeenkomt, concentreert de belangstelling te Genève zich voornamelijk op het lot der Ontwapeningsconferentie. De stroom van buitenlandsche staatslieden zal ditmaal bijzonder groot zijn. De Ame- rikaansche gedelegeerde Norman Davis, de Russische Volkscommlssiaris van Buiten landsche Zaken Litwlnof en de Engelsche Lord Privy Seal Eden zijn gisteren reeds in de Volkenbondsqtad aangekomen, ter wijl de voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie Henderson nog voor den eersten gedelegeerde te Genève was en reeds ver scheidene besprekingen heeft gevoerd. Men neemt algemeen aan, dat nogmaals getracht zal worden, de conferentie, al is het maar in beperkte mate, weer op gang te brengen. Vooral de Italianen en Engel- schen voelen weinig neiging om den be- staanden kwijnenden toestand te laten voortduren. Men spreekt er zelfs over, dat de Russen met Franschen steun hun nieuw plan aan de orde zou willen stellen, dat voorziet in een pact tot wederzijdsche steunverleening, en dat men de conferen tie zou willen dwingen, zich bezig te hou den met de controle op den wapenhandel en wapenfabricage, waarvoor de Ameri kanen een voorstel ln petto zouden heb ben. Hoe men Duitschland weer aan de conferentie zal kunnen laten deelnemen schijnt eveneens een onderwerp van veel vuldige bespreking te zijn. Alles ls echter nog onzeker en vooral van Itallaansche zijde gelooft men verrassingen te kunnen verwachten. In een interview met den Geneefschen correspondent van de „Sunday Times" trekt Henderson te velde tegen het denk beeld, de ontwapeningskwestie terug te wijzen naar den Volkenbondsraad. Hij ver klaarde o.a. „Ik ben nooit van mijn oor spronkelijke meening afgeweken, dat het de taak der conferentie is, een conventie tot stand te brengen". De „Sunday Times" verwijt in een hoofdartikel Frankrijk, dat het de ont wapeningskwestie „naar de vier hoeken van den Volkenbond terug wil dringen. Het blad acht het waanzin, zich bij een conventie aan te sluiten, die Duitschland uitsluit, terwijl de medewerking van Duitschland verkregen zou kunhen wor den. De Fransche politiek ls tot misluk ken gedoemd omdat zij geen rekening houdt met de feiten. Het is ln elk geval beter voor Frankrijk wanneer de weder- bewapening van Duitschland zelf is aan gesloten, dan wanneer Duitschland zon der eenige overeenkomst met Frankrijk of de andere nabuur-landen toch bewapent. BOEIER GEZONKEN. Bij het manoeuvreeren is de boeier van den heer Van V. alhier op de Kagerplas- sen omgeslagen en gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch van den boeier ls het roer met den helmstok losgeslagen en verdwenen. EEN PROCESSIETREIN NAAR HEILOO Ten dienste van Leidsche bedevaartgan gers zal Dinsdag 5 Juni a.s. een processie- trein loopen van Leiden naar Heiloo voor een bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe ter Nood. aldaar. De processietrein zal ook te Warmond, Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom stoppen. Dit zal de 30ste maal zijn dat een Leidsche processie naar Heiloo ver trekt. De alhier tot arts bevorderde semi- arts A. J. W. Kaas ls bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij den ge neeskundigen dienst van het leger hier te lande. Onder verwijzing naar een officieele kennisgeving van B. en W. in dit Blad, verzoekt de chef van de afdeellng onder wijs ter gemeente-secretarie ons mede te deelen, dat voor de ouders van leerlingen, bestemd voor de beide gemeentelijke U.L.O.-scholen ook gelegenheid tot aan gifte bestaat op Dinsdag 5 en Donderdag 7 Juni van 79 uur nam. aan de scholen. Het 6de regiment veldartillerie alhier marcheert, onder leiding van den regi- mentscommandant-luitenant-kolonel J. E. HaitSma Muiier, 11 Juni a.s. in 6 marsch- dagen van Leiden naar de legerplaats bij Oldebroek tot het houden van schietoefe ningen, waaraan het reeds 16 Juni, den laatsten marschdag, zal deelnemen. De directie van het Trlanon-theater bericht ons, dat te beginnen met morgen avond aldaar een Polygoon-film zal wor den vertoond, welke de geheele reis van het Nederlandsch elftal naar Italië en den wedstrijd HollandZwitserland in beeld brengt- Wij verwijzen naar de publicatie be treffende de toelating van leerlingen voor de openb. scholen en bewaarscholen. Aan de Hoqgewoerd No. 103 is ge opend het café „De tijd", eigenaar de heer Ph. van der Steen. Het oude gebouw is geheel gerestaureerd en maakt een fris- schen en fraaien indruk, door de vroo- UJke kleuren en het keurig verzorgde buffet. Er is een ruime keuze van alcoholische, zoowel als niet-alcoholl- sche dranken. Talrijke bloemstukken getuigden van de groote belangstelling, die voor deze opening bestond. Het geheel kwam tot stand onder leiding van den heer D. v. d. Steen, terwijl aan de inrich ting medewerkten de firma's D. Fasseur (electriciteit), Strijk (betimmering), bei den alhier en de firma Kok Amsterdam (meubilair). Deze samenwerking heeft tot een gelukkig resultaat geleid. Gistermiddag omstreeks 3 Uur zijn de 19-jarige J. R. en dc 20-jarige G. V., die over den overweg aan den Lage - Morschweg fietsten, in aanraking geko- men met een der dalende spoorhekken, waardoor beiden werden verwond en zich in het Academisch Ziekenhuis moesten laten verbinden. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Totaal Mei 22 Dinsdag 53 Mei 23 Woensdag 53 Mei 24 Donderdag 55 Mei 25 Vrijdag 54 Mei 26 Zaterdag 51 Het ls thans aan Frankrijk, een Initiatief te nemen. Het ls aan de beschaving schul dig, een overeenkomst mogelijk te maken. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Fransche regeering den secretaris generaal van den Volkenbond een nota heeft doen toekomen inzake haar stand punt betreffende de volksstemming in het Saargebied en de organisatie ervan, be stemd om ter hand te worden gesteld van de Saar-commissie onder voorzitterschap van Baron Aloisi. De nota wijst vooral op het Internationale karakter van het Saar- probleem, dat niet uitsluitend als een Fransch-Duitsche kwestie moet worden opgevat. De Turksche minister van buitenland sche zaken Towfik Roesjdie Bey heeft na zijn besprekingen met de Fransche staats lieden van Zaterdag tegenover journa listen een Verklaring afgeleverd, waarin hij er op wegs, dat hij zoowel den premier Doumergue aTs bij den minister van bui tenlandsche zaken, Barthou en den presi dent der republiek, Lebrun op vriend schappelijke wijize was ontvangen. Wat de mogelijkheid van een toetreden van Rusland tot den Volkenbond betreft, verklaarde hij, dat Turkije dit gaarne zou zien en het toejuichen zou in het belang van den algemeenen vrë3e. Turkije, dat met Rusland ln 'n onverbrekelijke vriend schap gelieerd ls zou er zich steeds 'over kunnen verheugen, wanneer Rusland tot den Volkenbond zou toetreden. Roesjdie Bey stelde vervolgens nog de hechtheid in het licht van de grondslagen van het Balkanpact en sprak de hoop uit, dat alle Balkanstaten tot dit pact zouden toetreden. Het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken heeft aan de ge zanten van Frankrijk en België nota's overhandigd, waarin er op wordt gewezen, dat er een termijn verschuldigd ls op het bedrag, dat deze landen op oorlogsschuld- rekenlng aan de Vereenlgde Staten heb ben te betalen. Aan de andere vertegen woordigers van debiteurlanden, zullen waarschijnlijk heden soortgelijke nota's worden overhandigd. Het verluidt dat dê Japansche regeering een vastomlijnde houding heeft aangeno men nopens de voorbereidend» besprekin gen der maritieme ontwapeningsconfe rentie van Washington^ Japan zal zich krachtig verzetten tegen eenige discussies van problemen het Verre Oosten betreffende, aangezien zulks de resultaten der besprekingen zou compll- ceeren en het succes er van zou schaden En verluidt vóórts, dat terwijl Groot Brittannle heeft voorgesteld, dat in Januari a.s. een formeele conferenle zou moeten beginnen, de Japansche admiraliteit April geschikter vindt, hoewel de bouw van slagschepen onmiddellijk na 31 December 1936 moet worden stopgezet en een spoe dige aanvang der conferentie wenschelijk is. Als zetel der besprekingen zou Japan Londen of Genève van de hand wijzen om niet te spreken van Washington. Parijs wordt het meest geschikt geacht, aange zien Frankrijk zich ln een betrekkelijk neutrale positie bevindt. Verwacht wordt dat noch Groot Brittannle noch de Ver eenlgde Staten zich tegen deze keuze zal verzetten. Dynamlet-aanslag bij een monument onthulling. Op de begraafplaats Père Lachalse te Parijs heeft gisteren de onthulling plaats gehad van een monument, dat ls opgericht ter eere van de Italianen, die ln den wereldoorlog ln de Fransche regimenten hebben gestreden en zijn gevallen. Aan de plechtigheid hebben behalve de vertegen woordiger van den president der Fransche republiek deelgenomen de Itallaansche ambassadeur te Parijs, de Fransche minis ters voor de Pensioenen en van Marine, zoomede de onlangs te Parijs aangekomen delegatie van aanhangers van Garibaldi onder leiding van generaal Enzlo Garibaldi die waren verschenen ln hun traditioneele roode hemden. Kort voor den aanvang der plechtigheid ontplofte op enkele meters van het nieuwe monument een dynamietpatroon, die in een kistje was verborgen. Twee bewakers werden door splinters gewond. Een van beiden moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een Itallaansche monteur, zekere Frascala, die zich na de ontploffing op verdacht snelle wijze wilde verwijderen, werd gearresteerd, doch de man beweert, dat hij niets met den aanslag te maken heeft. Niettemin wordt hij ln hechtenis gehouden. Naar een nieuw bewind. Hoewel de afkondiging eener militaire dictatuur voor het oogenblik is opge schort, heeft het Roemeensche kabinet zijn ontslagname reeds in handen van den koning gesteld. De regeering-Tata- rescu zal vermoedelijk hedenavond af treden, waarna Averescu premier zal worden. Titulescu zal in het nieuwe kabinet geen minister van Buitenlandsche Zaken blij ven. Hij zal op zijn ouden post terug- keeren en dus weer Roemeensch gezant te Londen worden. Aan Buitenlandsche Zaken zal hij worden opgevolgd door Argetolanu, die in het kabinet-Jorga mi nister van Financiën was. Bezoek van Goering. Na zijn bezoek aan Athene is Goering te Boedapest de gast geweest. Ook daal' ontving hij een hooge onderscheiding, n.l. het Grootkruis van Verdienste van Hon garije. Complot tegen den Amerikaanschen ambassadeur ontdekt. De commandant der geheime politie heeft bekend gemaakt, dat een samenzwe ring is ontdekt tegen den ambassadeur der Vereenigde Staten te Havanna, Jef ferson Oaffers. Men zou de bedoeling ge had hebben, den ambassadeur te vermoor den, en bovendien zooveel mogelijk eigen dommen van Amerikaansche onderdanen in Havanna te vernielen De ambassade en de gebouwen, die aan Amerikanen toe- behooren, zijn onder bijzondere politie bescherming gesteld. Rede van Mussolini. Mussolini heeft in de Kamer een red» gehouden over den economischen, f|pan_ 1 cieelen en politieken toestand des lands In verband met de Ingevoerde bezuinl- ging besprak spr, de conversie der staats- i leeningen en verklaarde dat het aantal 1 staatsambtenaren niet verminderd kan 1 worden. De laatste salarlsverminderlng der ambtenaren ls helaas noodzakelijk weest. Mussóllnl legde er Verder den nadruk I op dat van Inflatie niéts goeds ls te wach-1 ten. Italië moet aan den gouden standaard vasthouden en de staatsfinanciën, zoo- medé de handelsbalans ln evenwicht fi brengen. De staatsuitgaven beloopen thans 4 mil liard Ure en sedert 1914 ls de staatsschuld tot 77 milliard Ure opgeloopen. Voor 1934 '35 ls op de handelsbalans een tekort van 3 milliard lire te verwachten. De belastingen kunnen thans niet wor den verhoogd; men moet veeleer de be- lastingbetalers ontzien en hun verlichting van lasten geven, daar zij anders onder den druk zouden bezwijken. Mussolini zette voorts uiteen dat de prlj- zen in het binnenland bij de prijzen op de j wereldmarkt moeten worden aangepast. I Voor de vloot en de luchtvaart zullen elk een milliard on de begrooting worden I geplaatst. Deze bedragen zullen ln zes jaar worden uitgegeven voor vernieuwing van linieschepen en moederschepen voor I vliegtuigen. BÜ zijn bespreking van de buitenland sche politiek roerde spr. de ontwape-1 nlngskwestle, de Donau-kwestle en het I Saarvraagstuk aan. Europa staat op een keerpunt, zoo sprak I de Duce. Of het zal een practische politiek I voeren, of het geeft de leiding uit handen, I Tenslotte verklaarde hij, niet aan den I eeuwigen vrede te gelooven. De oorlog, zoo zeide hij. maakt pas den man, zooals 1 moederschap de vrouw. Op de rede vah den Duce volgde luid I gejuich van de Kamerleden. Verhooging van graanprijzen en loonen. De Raad van Volkscommissarissen der I Sovjet-Unie en het Centraal Executief I Comité der Communistische Partij hebben bij verordening den prijs van het brood, dat op de levensmiddelenkaarten wordt verkocht, verhoogd. Tegelijkertijd werd be sloten. de loonen In de geheele Sovjet- Unie met een totaal-bedrag van 650 mil- Hoen roebel te verboogen. Men motiveert I de prijsstijging van het graan aldus, dat de landbouw zijn kosten moet dekken. Een incident aan de Hongaarsche grens. De Hongaar Stephen Lengyel is bh de Zuid-Slavische grens door grenswachters I van Zuld-Slavlë doodgeschoten. Lengyel was kantoorbediende in Boeda pest en wilde, naar verluidt, zonder pas met Pinksteren de Zuid-Slavische grens overschrijden Hij werd door de Zuid-Slavische politie gearresteerd en verklaarde, dat hij op weg was naar bloedverwanten en geen geld had gehad om een pas en visa te betalen. Eerst werd de man vastgehouden en vervolgens naar de grens teruggeleid. Vol gens verklaringen van de grenswachters trachtte Lengyel op het- laatste oogenblik te ontsnappen, waarop zij het vuur open den en hem neerlegden. Opnieuw is de strijd ontbrand. De strijd om Yemen schijnt opnieuw te zijn ontbrand. Emir Felsal heeft last ge geven naar Sanaa op te rukken. Algemeen bestaat de meening, da' Seifal-Islam, de kroonprins, den vrede ln den weg staat. Hij zou den Imam hebben aangezet de vredesvoorwaarden niet na te komen, zeggende, dat het Jemensche leger in staat is Sanaa te verdedigen en dat de Saoedsche troepen er nimmer bin nen zullen komen. De Jemensche bergen, zoo zou de kroonprins hebben gezegd, zullen het graf van de vijandelijke troepen zijn, zooals zij lang geleden het graf van de Turksche troepen zijn geweest. De stakingsonlusten. De stakingsonlusten te Toledo zijn nog niet geëindigd. Enkele pogingen tot brand stichting konden worden verijdeld. Bij stakingsonlusten te New-Philadel phia in Ohio zijn zes personen gewond. Volgens een bericht uit San Francisco raamt de Kamer van Koophandel aldaar de tot dusver in verband met de haven staking geleden schade op twee millioea dollar. De politie heeft hier in het haven gebied een onbeheerden vrachtauto ont dekt, waarin zich 240 dynamietpatronen bevonden. Te New-York kwam het tot botsmge met een 600-tal communisten, waarbij ee 15-tal gewonden vielen aan de zijde politie en betoogers. Verhooging van salarissen. President Alessandri heeft een mum-salaris vastgesteld, Inhouden® tevens een verhooging van zs P' voor alle onderwyzers, leeraren e» gelijke beroepen, die. zooals hij zegt dan eenige andere klasse der bevo«mg van de uitwerkingen der Inflatie te hebben gehad en derhalve thans dn geholpen dienen te worden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2