De Hollandia-roeiwedstrijden - De ontvoerde millionnair Gettle DE VLUCHTELING fl* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad De Hollandia-roeiwedstrijden te Alphen aan den Rijn. PRIJSVRAAG-FEUILLETON. Het nummer vier zonder stuurman. Ie werd Njord, 2e met gering verschil Triton. Roman door IVANS. to toch zoo peinsde ik verder in *Ut opzicht kon deze haar helpen? Het eenige wat ik in haar belang ooit waan had, waren de bittere woorden, die -totmijn stiefvader gericht had, en dat "L... zonder eenig resultaat! Mijn te- «Woordigheid hinderde den grooten ger: dit werd duidelijker en duide- Twwyi ik aldus zat te peinzen, zag ik gMen op straat Clemens Brunn op ®tals toekomen, in gezelschap van twee [«ere mannen, die mij oppervlakkig be- -bd waren. eene was de bekende pianist Von gangen en de andere Schweniger, corn et van moderne muziek, wiens werken «Melding gegeven hadden tot lange po- ptoHn in kunstkringen en kunstbladen ™Hien bewonderaars en niet-bewonder- SJ Ik wist, dat mijn stiefvader tot de r^oewonderaars behoorde en daarom jjwMerde het mij eenigszins, dat Weniger dezen bezoeken kwam. Want, ae anderen, verdween hij onder de PipPoort van het huis. rjheb nog niet gezegd, dat de balkon- °Pen stonden en dat zich in oe waarin deze uitkwamen, niemand bevond. Mijn stiefvader was gewoon, be zoekers in zijn werkkamer, die aan de achterzijde van de woning gelegen was, te ontvangen, en ik was dus niet weinig verbaasd, toen het bleek, Mat hij ditmaal van zijn gewoonte afweek. Ik hoorde n.l. de deur van de kamer achter mij open gaan en onmiddellijk daarop de stem van mijn stiefvader: „Komt u binnen, heeren!" zeide hij. Ik zat op dat oogenblik geheel rechts op het balcon, zoodat ik van binnen-uit niet te zien was. Vóórdat ik had kunnen opstaan, hoorde ik reeds de stemmen en de voetstappen van de bezoekers in de kamer. Daarom besloot lk, maar stilletjes te blijven, waar ik was. Geheimen zouden er wel niet behandeld worden: waar schijnlijk gold het de een of andere zaak, waarbij de musici, in het algemeen, belang hadden. Intusschen kreeg ik toch een eenigszins onbehaaglijk gevoel, toen ik tot de ont dekking kwam, dat ik elk woord, dat in de kamer gesproken werd, duidelijk ver staan kon. Daar het echter inderdaad over muzikale belangen bleek te gaan, bleef ik bij mijn besluit, weinig vermoe dende, dat daardoor diep zou worden in gegrepen in mijn eigen levensloop. Nadat men eenige technische kwesties besproken had, die mij zóó weinig interes seerden, dat ik in het geheel niet luis terde, hoorde ik plotseling een mij onbe kend stemgeluid. Het was vermoedelijk de componist Schweniger, die het woord genomen had. Hij had een hooge, wat scherpe stem, die gemakkelijk tot mij doordrong. „De reden, waarom ik met de andere heeren meegekomen ben" zeide hij „is een bijzondere. Bij gelegenheid van de aanstaande groote muziekfeesten zal er zooals U gehoord zult hebben een prijs vraag worden uitgeschreven voor het com- poneeren van een vioolconcert. Het feest comité heeft mij verzocht het voorzitter schap van de Jury, die de ingekomen antwoorden te beoordeelen krijgen zal, op mij te nemen. Het comité heeft mij opgedragen, nog twee andere musici uit te noodigen, in die jury zitting te nemen. Natuurlijk heb ik al zeer spoedig aan u gedacht. De heeren Brunn en von Schlangen, die beiden in het Feest-comité zitten de laatste ook in de jury zijn met mij meegekomen om aan mijn uitnoodiging meer kracht bij te zetten. Wij u, meneer Reiner, en ik - kennen elkander persoonlijk zoo goed als niet. Wij kunnen elkander in hoofdzaak, omdat wij in onze opvattingen zoo lijn recht tegenover elkander staan. Maar juist dóérom is het goed, dat wij in deze zaak samenwerken: ons beider richting is dan in de jury vertegenwoordigd Uit den toon, waarop mijn stiefvader hem antwoordde, bleek echter weinig waardeering voor het loyal standpunt, waarop Herr Schweniger zich gesteld had. „Dat komt dus hierop neer" zeide mijn stiefvader, „dat Herr von Schlangen de beslissing vrijwel alleen in handen zou hebben. Want, m'n waarde heer Schwe niger, uw en mijn oordeel zal vermoedelijk nog al eens met elkaar in strijd zijn. Ik voel niet veel voor het lidmaatschap van zoo'n jury De toon, waarop deze woorden gesproken werden, was niet aangenaam. Het scheen, dat Leopold Reiner in het geheel niet be DE ONTVOERDE MILLIONNAIR WILLIAM GETTLE uit Beverley Hill (Califomié), die door de politie weer opgespoord is, weer thuis bij zijn vier kinderen, nadat hij 5 dagen door bandieten js vastgehouden. greep, dat het van Schweniger, tot op zekere hoogte zijn tegenvoeter! een mooi gebaar was hem onmiddellijk in deze zaak te betrekken. Het was geen wonder, dat de componist aan dien toon aanstoot nam. „Het spijt mij, dat u er zoo over denkt" hoorde ik dezen zeggen. „Verder over leg is dan overbodig." Clemens Brunn deed nog een poging om den vrede te herstellen. „Misschien zou misschien zou het mogelijk zijn" aldus begon hij op zijn gewone weifelende manier, „het aantal juryleden uit te breiden." Maar Leopold Reiner maakt aan zijn tusschenkomst on middellijk een einde. .Laten de heeren zich vooral geen moeite geven om veranderingen in de be staande plannen te brengen. Vermoedelijk zou ik tóch, om prlncipieele redenen, voor het lidmaatschap van de jury bedanken. „Zouden wij die prlncipieele redenen mo gen vernemen?" vroeg von Schlangen. „Het spijt mij: neen!" antwoordde Leopold Reiner op een toon, die bewees, dat hij niet verder over de zaak wenschte te spreken. „Ons verder blijven is dus overbodig" zeide Schweniger; en daarop volgde een zeer koel afscheid. Ik hoorde de deur van de kamer toeslaan en, voorzichtig naar binnen ziende, ontdekte ik, dat mijn stief vader deze, mét de anderen, had verlaten. Ik bleef nog korten tijd op het balcon zitten, denkende aan wat ik zoo juist ge hoord had. In den grond kon ik mijn stiefvader geen ongelijk geven. Wat hij gezegd had omtrent het feit, dat alleen bij von Schlangen in vele gevallen de beslis sing zou liggen, was ongetwijfeld waar. Maar het was de wijze, waarop hij het ge zegd had, die terecht aanstoot had ge geven. Hoe was het toch mogelijk, dat deze man, die zoo vriendelijk en innemend zijn kon, terugstootend werd, zoodra er gespro ken werd met iets, dat zijn kunst raakte? Daarvoor was maar één oorzaak te vin den: den geweldig hoogen dunk, dien hij van zichzelven als kunstenaar koesterde en die hem op dit gebied de allures van een dictator deed aannemen. HOOFDSTUK m. De prijsvraag. Den tijd tot het volgende voorjaar ga ik stilzwijgend voorbij. Slechts één ding van belang heb ik uit dien tijd te vertellen. De prijsvraag, waarover ik op het balcon gezeten een klokje had hooren lulden, was in optima forma uitgeschre ven. En, in verband daarmede, had ik een plan opgevat. Ik wilde er bij mijn moeder op aandrin gen, dat zij zonder haar man daarin te kennen aan deze prijsvraag zou deel nemen. In den tijd, toen zij in Holland nog triomfen vierde, had zij ook eenige composities voor orkest geschreven. Deze waren, ook door de meest-eischende beoor deelaars, geprezen als frisch en oorspron kelijk werk, dat voor de toekomst een rijke belofte inhield. Maar bij die belofte was het 'gebleven, want zij had zich in de latere jaren voornamelijk doen hooren als uitvoerende kunstenares, en sedert haar tweede huwelijk was die eigenaardige apathie óver haar gekomen, die haar schijnbaar van de kunst vervreemd had en waarover ik mijn stiefvader verantwoorde- ljjfe stelde. (Wordt vervolgd). DE STRIJD IN ARA BIë. Tijdens den oorlog tusscben Ibn Saoud en den Iraan van Jemen nam Engeland bijzondere bescher mingsmaatregelen voor zijn proteetoraatsgebded in Arabië. Inboor lingen aan de noorde lijke grens van het protectoraatsgebied Aden. OP EMPIRE DAT werd het publiek in de gelegenheid gesteld 'de vliegtuigen en ballons der Royal Air Force te Larkhjll te bezichtigen. Het opstijgen van een observatie-ballon. DE „OLYMPIC" ramde het licht schip „Nantucket". Zeven leden der bemanning verdronken. De geredde kapitein en de marconist.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5