Onze Voetballers in Italië Wijziging van de Winkelsluitingswet J5<le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Mei 1934 Derde Blad No. 22752 Zwitsersche Voetbalploeg begroet Oranje. DE OLYMPISCHE DAG. I Besloten is weer een nationaal spring muis te houden, waarvoor evenals het otire jaar weer een tiental van de beste ierlandsche amazone's en ruiters uitge- "igd zijn die allen reeds uitmuntend Ki leverden bij vorige Olympische Spe- i en op concours hipplques. Naar alle schijnlijkheid zullen deelnemen de da- is E. Jurgens en E. Paupil. majoor De iajfl, de ritmeesters Van der Voort van Schummelketel en De Kruyff, de lui- sants Jhr. Van Lennep, Greter. Van fl'ii en de Olympische kampioen Pahud "ie Mortanges, die de vorige week te Wies- jön weer zulk een schitterende overwin- boekte. Het is de bedoeling op den mpischen Dag zoodra de hindernissen Niatst zijn, ook een demonstratie te lira van de z.g. hoogere dressuur. Hier- hebben zich bereid verklaard majoor merling Helmolt, directeur van de Rij - »1. kapitein Le Heux. commandant i het artillerie paardendepöt en lulte- kt Carp, instructeur van de Rijschool, ppitein Versteegh bleek helaas verhin- door ziekte van zijn paard. Hoewel nummer bovenal gewaardeerd zal wor- door de kenners, zullen de sierlijke f'ien van de paarden en hun gehoor- poheid ook voor leeken een mooi pouwjpel bieden. Debatten in de Tweede Kamer I te eerste ontmoeting met Zwitserland. Toen het Nederlandsche elftal per trein 1 tet Zwitsersche plaatsje Ambrl Plotta passeerde, stond het Zwitsersche elftal, dat tldaar zün trainingsveld heeft, opgesteld langs de spoorlijn om het Nederlandsche elftal een groet te brengen. DE VOORBEREIDING. te voorbereiding voor den Olyropischen die te 17 Juni in het Olympisch SsdiOE te Amsterdam gehouden wordt, is trollen gang. Duidelijk blijkt dat de be- bjstelling weer zeer groot is en dat ftenen, die er getuige van willen zijn |isrstandig zullen doen zich tijdig van aatsen te voorzien. HjderLs de afwezigheid van den voorzit- het comité, den heer K. J. J Lotsy, na de leiding bij den heer D. J. Couveé, estuurslid van het N.O.C, De thans in lid vertoevende heer Lotsy zal daar een i se elftallen uitnoodigen als tegen- iii van het Nederlandsche elf tal te fun- «2 in een niet-officieelen landen-wed- ütdter gelegenheid van den Olympischen De sthletiek- en wielerwedstrijden wor- set zorg voorbereid en beloven een «Hstratie te worden van het beste dat Itdaland in deze takken van sport op het ojenblik presteert en evenals het vorige r zal alles in vlot tempo onmiddellijk b tiaar volgend worden afgewikkeld. VOETBAL. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. VAN NELLEN SPEELT LINKSBUITEN. Vereenigde Staten wint van Mexico. In een communique van den K.N.V.B. wordt meegedeeld dat de toestand van Mijnders op het oogenbllk helaas reden geeft om aan te nemen dat men Zondag zijn steun zal moeten missen. De ontste king in de lies heeft zich gisteren weer geopenbaard en de D F.C.'er heeft den dag in bed moeten doorbrengen met vrij hooge koorts. Van Nellen zal nu linksbuiten spe len. Zijn vader Is buiten levensgevaar en derhalve heeft de dokter aan den D.H.C.'er toestemming gegeven heden naar Milaan te vertrekken. Dr. van der Meuten is gisteren met z'n echtgenoot® in Como gearriveerd. De ge- heele ploeg was aan het station om hem te verwelkomen. Gejus verklaarde zich ge heel fit te gevoelen en hij meende in staat te z n op bevredigende wijze ons doel e verdedigen. Intusschen is het ln Italië thans snik heet. De spelers hebben verzocht vandaag in de middaguren te mogen oefenen, ten einde eenigszins aan de temperatuur te wennen. Gistermiddag is het Nederlandsche ge zelschap ontvangen ten stadhuize van Como, waar de burgemeester spelers en officials toesprak. De consul-generaal ant woordde. Na de plechtigheid ten stadhuize te Como volgde een dergelijke ontvangst op het raadhuis van Cemobblo. Te Rome werd gisteren de wedstrijd Vereenigde StatenMexico gespeeld voor de vóór-ronde. Er waren tienduizend toe schouwers. Ook Mussolini was aanwezig. De wedstrijd gaf weinig fraais te zien. Mexico was technisch beter, doch de voor hoede der Ver. Staten bleek schotvaar- diger dank zij midvoor Donelli, die vier doelpunten scoorde. De Ver. Staten won nen met 42, zoodat Mexico uitgescha keld is. Te Rome begon gisteren het 48ste con gres van de F.I.F.A. Nederland is verte genwoordigd door de K.N.V.B.-bestuurders Lotsy, Coldewey. van Prooye en Sajet, ter wijl ook de heer Staal aanwezig is. Ver- 1 schillende toespraken werden gehouden. LEIDSCHE VOETBALBOND. ZaterdagmiddagcompetitieZaterdag middag-beker. Halve eindstrijd: A.R.C. 1 —Fides Pacta 1.4'/* uur, L- Verwoerd. L.V.B.-sleutels: U.V.S I—Lugd. I, 4!/i u. (N.B.L.O.-terrein), J, van Deventer. le klasse: LR.C. 1Quick Boys 1, 5 uur, J. Arnoldus. 2e klasse A.Quick Boys 2S.C.O. 2, 3'/i uur, H. v. d. Nat. 2e klasse B.: L.R.C. 3—SL.F. 2, 31/4 u., C. v. d. Burg. Adsp.: Quick B. (a.)Terleede, 3 uur, J. Teske; Quick Boys (b.l—Alphla, 4'/i u., H- C. van Deursen; S.C.O.O. Clubje, 3 uur, J. Lens. Zondagcompetitie: L.V.B.-sleutels, 4e ronde: A.S.C. 1—L.F.C. 2, 2 uur, F. Bui- gerjon. 2e klasse A.: U.V.S. 4—L.F.C. 4, 10 uur, J. Stouten. 2e klasse B.: Beresteijn 1—U.V.S. 5, 2 u-, E. v. d. Blom. Adsp. C.: 3e Beslissingswedstrijd L.D.T.S. Roodenburg (L Boys-terrein), 10 uur, J. de la Rie. De overige wedstrijden van de Zondag competitie zullen niet meer worden vast gesteld, zijnde van geen belang meer voor den eindstand. Overzicht. Voor de eerste klasse der Zaterdagmid dagcompetitie trekt Quick Boys I naar Lisse om L.R.C. I te bekampen. Mogelijk zullen de bezoekers een tikje sterker blijken In 2 A zal Quick Boys 2 niet veel moeite hebben met het bezoekend S.C.O. 2. 2 B. brengt L.R-C. 3 tegen S.L.F. 2 in het veld, in welken strijd niet veel krachtsver schil zal schuilen. Voor de adspiranten heeft Quick Boys (a.) de beste papieren in den strijd tegen Terleede. Quick Boys (b.) zal het moei lijker krijgen tegen het bezoekend Alphia. S.C.O. heeft geen grooten kans tegen Ons Clubje die de Oegstgeestenaren een bezoek brengt. Voor de Zondagcompetitie staan nog slechts drie wedstrijden op het progTamma In 2 A komt U.V.S. 4 tegen L.F.C. 4. Mo gelijk dat terreinvoordeel hier voor U.V.S. 4 den doorslag zal geven. In 2B kan Beresteyn door een overwin ning op U.V.S. 5 zich op de tweede plaats vestigen. Voor de adspiranten C. wordt voor de derde maal de beslissingswedstrijd L.D.T-S. —Roodenburg gespeeld. Zal nu na zoo'n langdurige spanning voor de jeugdige voet ballers een beslissing vallen? O Amendement-Teulings tot uitbreiding verkoopuren op Zondag aangenomen. Se Tweede Kamer heeft gisteren, zoo- in 't kort werd vermeld, de behan deling voortgezet van het wetsontwerp tot technische herziening der Wlnkelsluitings wet, met de daarop ingediende amende - menten-Teulings en -Vos om de openings uren op Zondag voor bepaalde winkels uit te breiden. SERIEWEDSTRIJDEN „LUGDUNUM". Het programma voor Zondag luidt: lste afdeeling (1ste ronde): 10—12 uur: R.C.L. I—L.D.W.S. 2 (le terr.) 12—2 uur: Lugd. 2—Alphia 2 (le terrein). 2de afdeeling (2de ronde): I.30—2.30: D.V.S. 3—R.C.L. 2 (2e terrein). 3de afdeeling (2de ronde): II.4 512.45: Lugd. 5Kagia 1 (2e terrein) 4de afdeeling <2dejjonde).: 11.45—12.45: Roodenb. 3—Lugd. 7 (3e terr.) 1.302.30: Sportman 3D.V.S. 4 (3e terr.) 5de afdeeling (Juniores): 10—11 uur: Lugd. A—Sportman (3e terr.). Veteranen 23 uur: Lugd.—„De Veteraan" (le terr.) 10—11 uur: U.V.S—L.F.C. (2de terrein). U. V. S—LUGDUNUM. In dezen wedstrijd, morgenmiddag te halfvijf op het N.B.L.O.-terrein, komt het Lugdunum-elftal als volgt uit: Dce!D v. d. Berg: achter F. Kuioer en J. Neuteboom; midden: P. de Graaf, J. Bekkering en W. Landesbergen; voor: P. Vermond; G. Mom, A. v. d. Laan, W. van Weerlee en H. de Roo. L. P. S. V.—A. W. S. Gisteravond speelde L.P.S.V. I tegen A.W.S. De partijen wogen tegen elkaar op en de rust ging in met 21 voor A.W.S. Na de rust speelt L.P.S.V. beter en na 35 minuten maakt L.P.S.V. gelijk, 22. Zoo kwam het einde. R. B. F.—S. V. W. Ma vermoeiende treinreis gmg de Nederlandsche voetbalploeg van Como in open rijtuigen naar het hotel te Cemobbio. Gisteravond speelden bovengenoemde elftallen een vrlendschappelijken wed strijd, welke eindigde in een 20 overwin ning voor Sportclub van Wijk. Rust 10. WEDSTRIJD TE BENTHUIZEN. Gisteravond speelde D.S.O. (Zoeter- meer) een revanchewedstrijd te Benthui zen tegen B.V.V. Rust 1—0 voor D.S.O. Eindstand 31 voor DS.O. Morgenavond spelen de Boskoopsche Boys te Benthuizen tegen B.V V. te 7 uur, onder leiding van den heer van Es. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBAL-COMPETITIE. Programma voor morgen. Klasse I: Oosterkwartier IWester kwartier I; Fluks IVZuiderkwartier I. Klasse II: Zuiderkwartier III—Ooster kwartier II. Programma voor Zondag 27 Mei. Algemeene II—Algemeene I; Ooster kwartier IIIOosterkwartier I. Oosterkwartier IINoorderkwartier I (aanvang 1 uur). Overzicht. In de Zaterdagmiddagcompetitie blijkt Oosterkwartier zich geheel hersteld te hebben en zal ze, mits zoo spelende als j.l. Zaterdag, weinig moeite hebben met het bezoekende Westerkwartier. Na haar on verwachte nederlaag tegen O.kw. kan Zui derkwartier ook morgen wel weer eens op moeilijkheden stuiten, vooral nu het Mr. Teulings. Men weet dat Minister Colijn had ver klaard. schorsing van behandeling te zul len vragen, wanneer één dier amendemen ten mocht worden aangenomen. Het debat werd ditmaal geopend door den heer De Geer, die staatkundige be zwaren ontwikkelde tegen de rede van Minister Colijn. de vorige week gehouden. Een kabinet dient homogeen te zijn, al thans naar buiten. Een Minister, die zich met een besluit van den Ministerraad niet kan vereenigen, moet óf zich daarbij vol ledig neerleggen óf zijn ontslag nemen. Maar naar buiten mag de eene Minister niet tegen den anderen worden uitge speeld. Een Minister, die zich bij een be sluit neerlegt, moet dit zette mr. De Geer uiteen geheel en consequent doen en moet zelfs, desnoods, bereid zijn het te verdedigen. Tegen deze beginselen heeft dr. Colijn eenigszins gezondigd in zijn rede en daardoor heeft hij de homo geniteit van het kabinet geschaad. Straks zal de nieuwe bewindsman een ontwerp verdedigen, dat de leider der Regeering in strijd acht met de grondslagen van het kabinet. Het thans gebeurde mag dan ook niet als antecedent gelden. Uitdrukkelijk verklaarde jhr. De Geer, dat zijn vertrou wen in den Minister ongeschokt is. Deze Minister, aan wien ons land zoo onnoe melijk veel te danken heeft, kon zich een déraillement veroorloven, zonder dat het hem schaadt. Maar aan den anderen kant mag de zaak niet op de spits worden ge dreven en daarom verklaarde de afge vaardigde in te stemmen met het advies van dr. Vos, om de behandeling van het ontwerp te schorsen. Ook de heer Aalberse gaf soortgelijke I staatsrechtelijke bezwaren tegen 'sMinis- ters rede te kennen. Tevens kon die rede den indruk wekken, of de thans afgetre den Minister Verschuur niet loyaal tegen over den leider van het kabinet heeft ge handeld, en dit is volstrekt onjuist, het geen de afgevaardigde nader betoogde. Zijn fractie voelde niet veel voor schor sing van het ontwerp thans. Het is beter nu de zaak voort te zetten en een beslis sing te nemen, dan staat ook de nieuwe bewindsman voor een voldongen feit. De heer Joekes sloot zich eveneens aan bij de staatsrechtelijke bezwaren, door den heer De Geer ontwikkeld, maar ook hij verklaarde dat zijn vertrouwen niet was geschokt en sprak de hoop uit, dat het kabinet nog jaren aan het bewind zou blijven. Intusschen was hij van oordeel, dat het debat thans diende te worden ge schorst. Verdere behandeling zou de si tuatie noodeloos toespitsen. Er is geen be hoefte aan een conflict met de Kamer. En de zaak wordt door schorsing niet ge- jongste Fluks-twaalftal het voordeel heeft van eigen terrein, dat in verhouding met de afmetingen der speeltuinvelden zeer groot mag heeten. Voor de tweede klasse zien we Ooster. kwartier n weinig moeite hebben met Zui- derkw. III. Voor de Zondagcompetitie zal zoowel Oosterkw. I als Algemeene I twee puntjes rijker worden, terwijl ook Noorderkwar tier wel geen fout zal begaan tegen Oos terkwartier II. De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde wedstrijden luiden: O.kw. IIAl gemeene II 32; Algemeene IOoster kwartier I 1—3. LAWN-TENNIS. MEJ. COUQUERQUE GESLAGEN. Bij het internationale tournooi te Parijs heeft mej. Rollin Couquerque in een span nende partij van de Engelsche kampioene, miss Scriven, verloren met 6—2, 4—6, 36. WANDELSPORT. THE WANDERERS (BODEGRAVEN.) Maandag a.s. zal de eerste tralningstocht gehouden worden van de Wandelsport- vereeniging „The Wanderer's" te Bode graven over een afstand van 10 K.M. Deel neming Is geheel vrij. Vertrek 3 uur van de Markt te Bodegraven. schaad, indien de Regeering rekening houdt met het gevoelen der Kamer en de zaak spoedig afdoet. Minister Colijn heeft hierna zijn hou ding nog eens toegelicht. De Kamer dient zelf zeide hij te beslissen of zij de behandeling van het ontwerp al dan niet zal voortzetten. Alleen deed de Minister uitkomen, dat de Regeering er toe zou kunnen komen om het ontwerp in te trek ken, als een amendement wordt aange nomen, en dat zelfs aan het kabinet wel eens de grondslag zou kunnen ontvallen, wanneer de groepen, waarop het steunt, in deze Kamer zoo scherp toegenover el kander blijken te staan bij dit ontwerp. Wat de staatsrechtelijke bezwaren betreft erkende de Minister, dat de heer De Geer in beginsel volkomen gelijk had, maar er is verschil voor een Minister tusschen een zich neerleggen bij een beslissing en een openlijk verdedigen daarvan. Hij heeftin zijn mededeelingen van de vorige week open kaart gespeeld. Te voren had hij verklaard overwegende bezwaren te heb ben tegen een amendement en toen dit toch kwam, moest hij de situatie wel toelichten, maar hij gaf toe dat deze hou ding niet als een antecedent kan gelden. Tegen Minister Verschuur had spr. geen enkel.persoonlijk verwijt gericht: hij zeide de vorige week dat „door een misver stand" de beslissing dadelijk ruchtbaar was gemaakt. Overigens meende hij. dat de formateur de eerst-geroepene was om te beoordeelen, of een zaak in overeen stemming was met den grondslag van het kabinet. Hierna diende de heer Vos een motie in, waarin de Kamer besloot de verdere behandeling van het ontwerp te schorsen, in het vertrouwen, dat de nieuwe Minister bereid zal zijn de beide ontwerpen zoo spoedig mogelijk met de Kamer zal be handelen. Maar deze laatste toevoeging was voor de heeren Smeenk en De Geer rede om zich tegen de motie te verklaren, aangezien zij er een sympathie-verklaring in zagen voor de uitbreiding der Zondags opening. Daarna schrapte de heer Vos het slot, zoodat het alleen een schorsingsmotie was. De motie werd met 71 tegen 19 stem men verworpen. Vóór stemden de libera len, de vrijzinnig-democraten en de chris- telijk-historischen (behalve de heer Bak ker). Hierna is gedebatteerd over eenige amen dementen met betrekking tot den verkoop van consumptie-ijs, waarvan het resul taat was de aanneming van een amende- ment-Teulings (waartegen de Minister geen bezwaar had) waarbij de desbetref fende bepalingen eenigszins ruimer wer den geredigeerd. Vervolgens kwam de Kamer aan het netelige punt: de uitbreiding van de Zondags-uren. De heer Vos verdedigde zijn amendement, om voor verschillende groepen van winkels, waarin consumptie waren worden verkocht, het aantal uren van opening te brengen van vier op acht uur; de heer Teulings verdedigde het zijne van gelijke strekking, maar met dien ver stande, dat het aantal openingsuren op zes wordt gebracht, hetgeen slechts voor bepaalden tijd zal gelden, n.l. tot de Kroon zal hebben verklaard, dat verdere hand having niet noodig is. Over deze amen dementen ontwikkelde zich een debat, dat een herhaling was van de algemeene be schouwing. Opnieuw gaf de heer Smeenk als zijn meening te kennen, dat deze amendementen ingingen tegen het com promis en den grondslag, waarop het ka binet steunt, en hij vestigde er de aan dacht op, dat velen der betrokken winke liers vóór de Zondagsrust zijn. In gelijken geest sprak de heer Snoeck Henkemans; hij gaf zijn teleurstelling te kennen over de indiening van een dergelijk amende ment, ook door de katholieken, en hij was van oordeel, dat het een blijvende bepa ling zou v/orden. Maar mevr. Bakker-Nort gaf haar ingenomenheid met het amende- ment-Teulings te kennen. De Minister verklaarde nogmaals, tegen deze amendementen overwegend bezwaar te hebben, en schorsing van verdere be handeling te zullen vragen, indien een er van mocht worden aangenomen. Tegen de redactie van de amendementen ont wikkelde hij ook eenige bezwaren. De Mi nister kwam er tegen op dat men in dit ontwerp den inhoud van het tweede ont werp zou overbrengen. Nadat er nog kort was gedebatteerd is het amendement-Vos (uitbreiding der Zondags-uren van 4 tot 8 uur) met 77 te gen 13 stemmen verworpen. Voor: Libe ralen, communisten. Sneevliet (rev.-soc.) en Westerman (nat. herstel). Het amendement-Teulings (uitbreiding van 4 tot 6 uur) werd, nadat nog kort was gesproken over enkele andere artikelen, met 64 tegen 25 stemmen aangenomen. Tegen stemden de anti-revolutionnairen, de christelijk-historischen, de staatkun dig-gereformeerden en de heer Lingbeek. Hierna verzocht de Minister schorsing der verdere behandeling van het ont werp, hetgeen geschiedde. De Regeering zei de Minister moet zich over den toestand beraden. INDISCHE INKOMSTENBELASTING. Tegen het ontwerp tot bekrachtiging van twee ordonnantiën van den gouver neur-generaal inzake wijziging der Indi sche Inkomstenbelasting, hebben de hee ren Roestam, Cramer en Sneevliet gepro testeerd, omdat het hun tegenover de In dische bevolking te ver gaat. Maar de heer Rutgers en de Minister hebban de noodzakelijkheid van deze crisis-heffing die door den Volksraad is verworpen in het licht gesteld. Vandaag wordt er gestemd. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9