Olympische feesten te Athene - Witstaart gnoes DE VLUCHTELING 75,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad 5VRAAG-FEUILLET0N. WITSTAART GNOE'S uit Zuid,-Afrika, de nieuwe aanwinst van den Haagschen Dierentuin. SENÜRITAS ALS STIERENVECHTER. - Bij een volksfeest in Sevilla traden meisjes jn een stieren gevecht als toreador op. STUDENTEN van de universiteit van Detroit (Amerika) op een feest als Greta Garbo's, met extra lange wimpers en een blonde pruik. vader, die het principieel altijd verkeerd vond, wanneer „middelmatig spel" gepre zen werd. Ikzelf echter verheugde mij in de bijna kinderlijke verrukking van Cle mens Bruim over het spel van mijn moe der; en deze zelf scheen er verwonderd over, dat men in haar spel nog iets te prijzen vond. Het was nu tengevolge van en tijdens een bezoek van dezen zonderlingen man, dat de gebeurtenis plaats vond, waarop ik zoo even doelde. Brunn had bij ons het avondmaal ge bruikt, als eenige gast. Hij was onder het eten abnormaal ze nuwachtig geweest. Het had er den schijn van, alsof hij telkens het een of ander zeggen wilde, maar daarvoor op het laat ste oogenblik terugschrikte. Eindelijk echter, toen wij onder een si gaar en een kopje mokka*) bijeen zaten (mijn moeder bleef ook dan meestal aan tafel), kwam het groote woord eruit. „Ik hebik hebeen groot ver zoek aan Frau Reiner" zeide Clemens Brunn op zijn gewone, weifelende manier, wanneer hij met een dame sprak. „Kom er dan mee voor den dag!" antwoordde mijn moeder, die met den verlegen man altijd 'n beetje medelijden had. „Als ik er gevolg aan geven kan, zal ik dat zeker doen." ,.U weet" vervolgde Clemens Brunn steeds weifelend en nu en dan stotte rend, „dat er de volgende maand een groot „Künstlerfest" gegeven wordt, ten behoeve van onze arme kunstbroeders. Ik geloof, dat daaraan grooten luister zou kunnen worden bijgezet, wanneer U, Frau Reiner, erin zoudt kunnen toestemmen. bij die gelegenheid u als klavier-soliste te doen hooren. Het is bekend, dat U in Uw geboorte-land een grooten naam hebt enonlangs heb ik U, hier in Uw wo ning, Chopin hooren spelen. Dat was boven mijn lof verheven, prachtig In zijn enthousiasme scheen hij zijn verlegenheid overwonnen te hebben. Ik zag aan den glans die in de oogen van mijn moeder verschenen was, en aan de heele uitdrukking van haar gezicht, dat zij niets liever wilde dan aan Brunn's verzoek gevolg geven. Maar nog vóórdat zij gelegenheid gehad had, iets te zeggen, klonk de stem van mijn stiefvader. „Mijn vrouw speelt, sinds ons huwelijk, niet meer in het openbaar" zeide hij. „Ook niet voor dit doelvroeg de ander schuchter. „Ook dairvoor niet!" Ik kookte inwendig over den beslissen- den toon. waarop deze afwijzende woor den waren uitgesproken. Mijn stiefvader scheen zelfs den takt niet te bezitten, voor anderen te verbergen, dat hij zijn vrouw onder voogdij gesteld had! Gelukkig be greep ik, dat het niet gewenscht zou zijn, daarover een woordenstrijd te beginnen in tegenwoordigheid van Clemens Brunn. Ook mijn moeder zeide niets. Maar de glans in haar oogen doofde weder en haar gezicht nam weer de uitdrukking van stille berusting aan, waaraan ik langza merhand gewoon geraakt was.. -.. Clemens Brunn was veel te verlegen om aan zijn verzoek door verdere argumen tatie klem bij te zetten: hij kroop on middellijk in zijn schulp, zooals wij dat in het Hollandsch uitdrukken. Toen hij korten tijd later afscheid nam, was het onderwerp met geen enkel woord meer ter tafel geweest. Dadelijk na zijn vertrek trok mijn moe der zich in haar slaapkamer terug. Zij zeide. dat zij hoofdpijn had; en ik ge loof niet, dat dit een voorwendsel was. Wat ervan zij, ik bleef met mijn stiefvader alleen. En toen barstte ik plotseling los Had ik mijn bedaardheid bewaard, mijn succes zou vermoedelijk grooter geweest zijn. Nu maakte ik Leopold Reiner de bit terste verwijten, omdat hij mijn moeder nooit gelegenheid wilde geven, haar kunst naar buiten te dragen. Zelfs zóó ver ging ik, dat ik hem toebeet, dat hij dit deed uit jaloerschheid. uit vrees om als kun stenaar in de schaduw gesteld te worden door zyn vrouw, iets wat hem bij zijn tyrannieken en heerschzuchtlgen aard ondraaglijk zijn moest Mijn stiefvader was blijkbaar verrast door mijn plotselinge heftigheid. Rij ant woordde niet veel, maar keek mij aan met een blik, waaruit spot en verachting sprak „Je begint voor een zoo jongen haan wel wat luid te kraaien" zeide hij scherp. „Voor wat ik doe of laat ben ik jou geen verantwoording schuldig en met de verhouding tusschen je moeder en mij heb je je niet te bemoeien Daarop stond hij op en verliet de kamer. Ik deed geen poging om hem terug te houden, want zelf begreep ik, dat ik te heftig geweest was en in mijn drift din gen gezegd had, die te ver gingen: die be schuldiging van jaloerschheid tegenover een kunstenaar als Leopold Reiner was inderdaad al te dwaas geweest! Eindelijk ben ik dan weer gevorderd tot het tijdstip, waarop ik op dien mooien zomer-avond op het balcon werktuig kunde zat te studeeren Het uitzicht van hieruit was bijzonder mooi. Hoewel hij slechts een klein vermogen bezat, leverde zijn kunst mijn stiefvader een ruim inkomen, zoodat hij in een van de groote huizen op den „Ring" een ruime woning had betrokken. Van het balcon uit, had men het uitzicht naar beide zijden, vrij; en niet ver van onze woning zag men het parlementsgebouw en aan de andere zijde den „Scholss- garten." Maar op dit oogenblik schonk ik geen aandacht aan dat uitzicht. Ik was te zeer met mijn gedachten bezig en van het lezen over werktuigkunde kwam dus ook niet veel in. Toch liepen mijn gedachten juist over dat vak, maar ik geheel anderen zin dan waarin een leerbegeerig discipel daaraan gedacht zou hebben. Ik was na melijk meer en meer tot de ontdekking gekomen, dat ik deze studie verfoeide. En ik betreurde nu, dat ik vroeger, uit ,.dépit" daarmede begonnen en later, uit koppig heid, daarmede voortgegaan was! De behoefte aan vrijheid, aan het mij losrukken uit de banden, die mij aan deze woning die van mijn stiefvader! bonden, had ik in de laatste maanden meer en meer over mij voelen komen. Maar- mijn moeder! Haar mocht ik niet alleen laten. Zij had behoefte aan mijn tegenwoordigheid. Sterk-gezette koffie wordt in het buitenland dikwijls aldus genoemd. .(Wordt vervolgd). OP DE WIELERBAAN TE WAGENINGEN vond een uitdagings wedstrijd plaats tusschen de bekende renners Pijnenburg en Piet van Kempen (vooraan). De start. Roman door IVANS. Clemens Brunn aldus heette de or- Wneester was een man van 'n jaar of Wig, met 'n rossigen haardos en 'n ros- ïen baard, welke beide mannelijke ver- Welen meestal dermate in de war zaten, men niet begrijpen kon, hoe hij er nog een kam zou kunnen dóórhalen, was zeer muzikaal en zeer zenuwach- .en, door die zenuwachtigheid, eigenlijk i onmogelijk mensch. Vooral het bijzijn Marnes of zelfs reeds van één dame EiSi op hem 200 beangstigende uit- "wang, dat men medelijden met hem Ik heb hem, wanneer hij in dames- •■«lschap 'n beetje geplaagd werd, meer- ~™n met 'n rood hoofd zien opstaan w, ach met de handen voor het gezicht, een hoek van de kamer terug te trek- j totdat de vroolijkheid, die dan "Wal te zijnen koste heerschte, "™&öns bedaard was. ui™)k gezegd, koesterde deze man een ytlige bewondering voor mijn stief- oer en een even groote vereering voor in moeder, die hij echter bij zijn bezoe- 3 nauwelijks durfde aankijken! Eéns r° hij haar te onzen huize hooren spelen ten's? 'oen in een dusdanige vervoering SJkt, dat hij 'n glas water had moeten ™ten om tot kalmte te komen. Dit was half naar den n van mijn stief- OLÏMPISCHE FEESTEN TE ATHENE. Grieksche meisjes leggen kransen om de vaandels der aan de Olympische Spelen in 1936 deelnemende landen. JE AMERIKAANSCHE VLIEGENIER MAJOOR I)E SEVERSKY in zijn nieuwen laagdekker bij een proefvlucht over de wolkenkrabbers van New York. Majoor de Seversky wil in dit nieuwe toestel in 50 uur van Londen naar Australië vliegen. DE DICTATUUR IN BUL- GARIJE. Georgieff, die in de plaats van Muschanoff tot minister-president benoemd is.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5