NATIONALE LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 25 Mei 1934 LEVENSVERZEKERING-BANK hooge vaste rente Diefstal van eieren en kuikens. VISSCHERIJBERICHTEN. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREEN1GING. DE OFFICIEELE ONTVANGST IN DE LAKENHAL. Zooals wij gisteren nog hebben gemeld. Is het gezelschap deelnemers aan de 74ste Algemeene Vergadering der Nederlandsche Chemische Vereeniging na den boottocht naar de Kager en Brasemermeren officieel ln de Lakenhal door den burgemeester, namens het gemeentebestuur, ontvangen. Gewoonlijk vonden dergelijke ontvang sten in de Lakenhal hetzij in de Papen zalen, hetzij in de tentoonstellingszalen plaats. Sedert korten tijd, namelijk na de inwendige verbouwing, is de oude groote pers, geheel gereed gekomen en het was hier, dat de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen de gasten ontving. Nadat allen zich verzameld hadden, heette de burgemeester de bezoekers ln een geestige speech, hartelijk welkom. Spr. is thans zeven jaar te Lelden burgemeester, heeft in dien dien tijd reeds vele bezoekers aan congressen en groote vergaderingen mogen ontvangen, doch dit was de eerste keer, dat hij een gezelschap chemici mag begroeten. Uit het programma van deze vergade ring heeft spr. gezien, dat de chemici, evenals zoo vele takken van wetenschap reeds deden, Boerhaave ook hebben gean nexeerd. De chemische wetenschap is nog niet zoo oud en het is een goede gedachte geweest op deze wijze ook in de historie te wortelen. Als voorzitter van het college van cura toren der Leidsche Universiteit, krijgt spr. stroomen dissertaties toegezonden, waar onder natuurlijk ook vele van chemici. Ge woonlijk moet spr. zich ermee tevreden stellen om het voorwoord te lezen en bij voorbeeld na te gaan of de jonge doctoren tevreden zijn geweest over hunne docen ten. Maar wat den verderen inhoud van deze chemische proefschriften betreft, spreken de chemici en spr. niet dezelfde taal; de daarin voorkomende lettercombi naties zijn voor spr. gewoonweg bar- goensch. al is het zeer wel mogelijk, dat minister Marchant ervan zou watertanden. Te betreuren is het, dat de chemische wetenschap nog zoo jong is, ware zij tij dens het beleg reeds verder ontwikkeld geweest, zeker zou dan de mogelijkheid hebben bestaan, onder meer door giftige gassen, tegen de Spanjaarden anders te zijn opgetreden. Maar ware dit het geval geweest, dan zouden we in Leiden niet tel- kenjare het ontzet der stad kunnen vieren en wat zou een Leidsche burgemeester zijn zonder den 3den October, met als gevolg van het ontzet: de Leidsche Universiteit. Spr. herinnerde vervolgens aan den ach teruitgang van de Leidsche lakenindustrie en aan wat de chemicus uit die dagen wel licht zou hebben kunnen doen om dezen achteruitgang tegen te houden. Zouden goede chemici de lakenindustrie niet op peil hebben kunnen houden? 8pr. heeft in het programma der verga dering gemist een voordracht, ook door leeken te volgen, die antwoord zou kun nen geven op de vraag: wat is de tegen woordige staat van de chemie en wat kun nen we ln de toekomst van haar verwach ten. De chemische wetenschap is een ge weldige. of Juister nog een gewelddadige, met haar giftige gassen en haar geweldige explosies. Anderzijds zal zij ook in staat moeten zijn om onze levensvoorwaarden te ver eenvoudigen, bij voorbeeld door verschaf fing van goedkoopere brandstoffen en wel licht zal het haar ook mogelijk zijn Lei den te verlossen van het geweldig moei lijk vraagstuk van de geuren van het Levendaal. Spr. hoopte, dat deze geuren de chemici zullen prikkelen te trachten om dit voor Lelden zoo geweldig moeilijk vraagstuk te helpen oplossen. Spr. schetste hierna Leiden als stad der wetenschap, waar groote chemici in het verleden als Van Bemmelen, Franchlmont en Bakhuys Roseboom en geleerden van het heden als hun waardige opvolgers, hebben gewerkt en nog arbeiden om de wetenschap vooruit te brengen. Na nog gewezen te hebben op Leiden als centrum van Rijnland, sprak spr. de hoop uit, dat de gasten een plezierigen tijd te Leiden en in de omgeving zullen doorbren gen. De voorzitter van de Nederlandsche Che mische Vereeniging, de heer Jan Smit uit Amsterdam dankte voor de hartelijke ont vangst, die der vereeniging hier te beurt is gevallen. De bezoekers hebben hier den in druk op gewijden bodem te staan, in een centrum van hoogstaande industrie, waar in de wetenschappelijke industrie een voorname plaats inneemt. Spr. zou gaarne de chemici aan den burgemeester willen voorstellen; deze had wellicht gedacht een gezelschap oude heertjes te ontmoeten, kaalhoofdig en met geleerde brillen op de neus, maar in plaats daarvan vindt hij menschen, die geregeld congressen houden en daartusschendoor trachten wat van de chemie op te steken. Het is jammer, aldus spr. dat U onze huishoudelijke vergadering niet hebt bezocht of de gesprekken niet hebt kunnen volgen, die wij op de boot hebben gevoerd; ware dit wel het geval geweest, dan had u kunnen bemerken, dat vele vraagstukken, die de burgemeester in zijn toespraak heeft aangeroerd, het on derwerp van bespreking onder de chemici hebben uitgemaakt. Wij hebben ook ge sproken over de geuren van de Leidsche grachten, waaraan wij zoo gaarne iets zouden willen doen. Deze geven overigens ons zoo'n huiselijk gevoel, want deze geu ren komen veel overeen met die, welke wij in onze laboratoria terugvinden. Al was Boerhaave geen chemicus, toch heeft hij voor de chemie zeer veel gedaan. Óp de vraag, wat er van de chemie op het oogenblik verwacht mag worden, is moei lijk een antwoord te geven. Laten we ho pen, dat het slechts het goede zal zijn; de toekomst zal dit slechts kunnen leeren. Na nogmaals voor de ontvangst bedankt te hebben werd het museum bezichtigd, waarbij de burgemeester en de directeur van de Lakenhal, de heer A. Coert de gas ten rondleidden. Daarna werden ververschingen aange boden, waarbij mevrouw A. Coertde Jong als gastvrouwe optrad. 's Avonds vereenlgde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in hotel „du Rhin" te Katwijk aan Zee. Behalve de meeste leden, de leden der verschillende commissies, waren als gasten aanwezig de rector-rr.agnificus der Leidsche Universiteit prof. mr. D. van Blom prof. dr. W. Keesom, prof. dr. W. J. de Haas terwijl tot de genoodigden voor de eerste maal waren genoodigd de donateurs der Ned. Chemische Vereeniging. BIJ den aanvang deelde de voorzitter, dr. Jan Smit mede dat de president-curator der Leid sche Unisersitelt, mr. A. van de Sande Bakhuyzen bericht van verhindering had gezonden. Uit de vele toespraken, die werden ge houden stippen wij aan, dab de heer A. de Koster werd gelukgewenscht met het 50- jarig bestaan der N V. Meelfabriek „de Sleutels". De voorzitter bracht verder hulde aan de leden van de verschillende commissies van ontvangst, waarbij spr. en andere sprekers vooral hulde brachten aan de heqren Felix Driessen en drs. W. Gaade. Spr. hoopte ten slotte, dat spoedig betere tijden zullen aanbreken. Prof. mr. D. van Blom sprak namens de Leidsche Universiteit en zette uiteen, dat de chemische wetenschap aan deze Uni versiteit een groote plaats inneemt. Dr. W. P. Jorissen, voorzitter van den Leldschen Chemlschen Kring herinnerde er onder meer aan, dat er tijdens het professoraat van dr. Blanksma 56 chemi sche dissertaties zijn verschenen. Prof. Blanksma heeft wel tijdens zijn voordracht uiteengezet wat zijn voorgangers hebben gedaan voor de studie van de intramole- culalre stoomverschuivingen, maar hij ver gat daarbij melding te maken van het vele, dat hijzelf op dat gebied heeft bereikt. Spr. wees voorts op de groote medewer king, die prof. Blanksma aan ieder ver leende. die zijn hulp komt inroepen. Prof. Ernst Cohen uit Utrecht huldigde dr. Jorissen als redacteur van 't Chemisch Weekblad, welke taak hij nooit zoo goed zou kunnen vervullen zonder de hulp van zijn eehtgenoote en dochter. Het Chemisch Weekblad der Ned. Chemische Vereeniging dient voor vele buitenlandsche chemische bladen tot voorbeeld. Dr Jorissen reikte hierna de medaille der Vereeniging uit aan den heer G. Hen- neman jr. als belooning voor de vele en geestige teekeningen, ten behoeve van deze vergadering belegd. Hierna deelde dr. Jorissen den uitslag mede der chemische prijsvraag. De eerste prijs viel ten deel aan dr. De Vries, de tweede prijs aan den heer de Nie. 3de prijs aan den heer Nenraert, terwijl dr. J. Smit een troostprijs kreeg. De sectievergaderingen. Vanmorgen zijn in de sectievergaderin gen voor physische chemie de volgende voordrachten gehouden: prof. dr. Ernst Cohen (mede namens mevr. dr. W. A. T. Cohende Meester): De metastabilltelt der stof als gevolg van dispersie. Prof. dr. C. J. van Nieuwenburg: kwan titatieve metingen over de oplosbaarheid van kwarts in super-kritischen stoom. Dr. A. E. van Arkel: dipoolmoment en oplosbaarheid. Dr. J. A. A. Ketelaar: Kristalstructuur en geleidend vermogen van zilverkwikjodide. Na afloop der sectievergaderingen ver- eenigde men zich aan een noenmaal in Restaurant „Zomerzorg". Vanmiddag zijn devolgende excursies gehouden: naar het Karnerlingh Onnes Laboratorium, naar de Vereenigde Touw- fabrieken te Leiderdorp, naar de N.V. Meelfabriek ,,De Sleutels" alhier en naar de Stedelijke fabrieken van gas en electrl- citelt. RECLAME. 1675 ROTTERDAM L Een Lijfrente-Polis der „Nationale". geeft een ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Universiteit alhier zijn bevor derd tot arts de heeren C. J. Doets en A. J. W. Kaas, beiden te Den Haag, als mede mevrouw L. J. van AlbadaJoustra te Zoeterwoude. Geslaagd voor het economisch docto raat-examen indologie de heer H. Wlelln- ga (Sneek); voor het economisch candi- daatsexamen indologie de heer C. P. Re ders i Dordrecht). Bevorderd tot doctor in de rechtsge- leerdheid op proefschrift getiteld „Econo- mische boycott". Een onderzoek naar de onrechtmatigheid van de opwekking tot I boycott", de heer H. Albarda, geboren te Leeuwarden. o VERBODEN TOEGANG. De aandacht wordt er op gevestigd dat de toegang tot het voormalige Psychopa- then Asyl nog steeds verboden is. De borden volgens Artikel 481 Wetboek van Strafrecht op last van den Minister van Justitie geplaatst op de Gevangen laan alhier blijven van kracht. Het is voorgekomen, dat personen zich aan deze borden niet stoorden en tevens daar bloemen plukten. ZIJ die aldaar onbevoegd worden aange troffen, zullen onmiddellijk worden be- keurd. o O. L. OPLEIDINGSSCHOOL 3 OCTOBERSTRAAT. Geslaagde ouderavond. Aa^. de O. L. Opleidingsschool 3 October- straat is een Ouderavond gehouden. He hoofd der school, de neer C. W, Huibregt- sen, opende deze bijeenkomst en deed en kele mededeelingen betreffende net gebruik van gelden uit het schoolfonds ten dienste der school Hierna werd het woord ge- I geven aan den heer A. Galjaard voor een lezing over „De plant in het volksleven." Spr. behandelde achtereenvolgens hoe de planten leeds bij de oudere volken een I groote rol speelden in de geneeskunde, bij- geloof aan bijzondere krachten en bij godsdienstige ceremoniën. Vele interes sante legenden, welke van verschillende planten bekend zijn, werden besproken. Ook bleek dat nu nog, vooral bij de plat telandsbevolking veel waarde wordt toege kend aan het gebruik van planten tegen i verschillende ziekten. Planten als orakel, horoscoop in liefdeszaken passeerden nog de revue, terwijl ook gewezen werd op het - gebruik der planten als motief in de schil der-, weef- en beeldhouwkunst; ook bij onbeschaafde volkeren werden bloemmo tieven in de primitieve weefsels verwerkt. In de pauze was er gelegenheid zich met het onderwijzend personeel te onderhou den over de vorderingen der leerlingen. Na de pauze werd het onderwerp voortge zet en aan de hand van lichtbeelden door spr. uitvoerig toegelicht, hoe in de tegen woordige samenleving, bloemen en planten nauw verbonden zijn aan het dageiyksch leven der menschen. De heer Huibregtsen dankte namens de ouders spr. voor den leerzamen avond en wenschte de gemeente Leiden geluk iemand als de heer Galiaard in haar dienst 'e hebben, die met zijn uitgebreide vak kennis, niet anders dan een gunstlgen invloed kan uitoefenen op de verfraaiing der stad. Te ruim half elf werd deze avond gesloten. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Stichting Leidsch Borgstellingsfonds. In de gistermiddag onder voorzitter schap van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk ge houden vergadering van het Bestuur van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelen, verslag uitgebracht van de werk zaamheden van het fonds over 1933. Aan dit verslag is het volgende ontleend Het vijfde Jaarverslag van de Stichting mag aanvangen met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de velen, die door het fonds zijn geholpen, dit ook ten volle waard waren Het fonds behoefde ook in het jaar 1933 slechts ln enkele gevallen als borg te betalen. De ervaring van vorige jaren, dat deze wijze van woekerbestrijding een dankbaar werk ls. wordt hiermede bevestigd. Het fonds heeft vele economisch zwak ken ln hun moeilijken levensstrijd ge steund. en den woeker, den vijand van maatschappelijke welvaart en huiselijk ge luk, op krachtige wijze bestreden. In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. Het Dag. Bestuur bestaande uit de hee ren Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, voorzitter, Pr. G. A Smit, penningmeester en P A, van Aggelen, secretaris, kwam 21 maal bijeen. De secretaris hield eiken Zaterdagmid dag van 35 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg No. 4. Door het Dag, Bestuur werden 515 (v. j. 512) schriftelijke aanvragen voor een borgstelling behandeld. 439 aanvragen voor een borgstelling tot een gezamenlijk bedrag van f. 39670 wer den Ingewilligd. Ten einde een geldleening mogelijk te maken, werden alzoo vele gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, gezins vermeerdering, groot kinderaantal, ver huizing, handelsgeld, aanschaffing van kleeding, beddegoed en ledikanten, ver nieuwing van huisraad etc. op een be paald tijdstip geld noodig hadden en cre- dietwaardig waren, aan een borgstelling geholpen. 76 (v. j. 89) van de schriftelijke aan vragen voor een borgstelling moesten worden afgewezen, omdat: le. de aanvrager niet credletwaardig was; 2e. de reden waarvoor men een borg stelling noodig had, niet beantwoordde aan het doel der Stichting; 3e. de aan vrager geen ernstige pogingen had gedaan, om een Dorg te vinden. Het gemiddelde bedrag der ln den loop van het jaar verleende borgstellingen be droeg f. 90.38 (v.j. f 89.34.) Het gemid deld bedrag der op 31 December 1933 nog uitstaande borgstellingen bedroeg f. 50.— (v. j. f. 47.46.) Door de personen, aan wie een borgstelling ls verleend, wordt over het algemeen behoorlijk aan hunne ver plichtingen voldaan. In de vijf jaren, dat het fonds werkzaam is, zijn 2151 aanvragen behandeld; hiervan werden 1675 borgstellingen tot een bedrag van f. 146098.50 Ingewilligd. Afgedaan zijn 1292 borgstellingen tot een bedrag van f, 126.956.—. Het verlies op borgstellingen bedroeg f. 1.026— of OA'/o. In het verslag wordt ook melding gemaakt van de tot standkoming van dt Geldschieterswet, welke 1 Maart 1933 in werking ls getreden. De Geldschieterswet sluit zich geheel aan bij de eenlge hier te lande bestaande antl- woekerwet, n.l. de Pandhuiswet De woe kerbestrijding staat dus thans aan het be gin van een nieuwe periode, waarin we vinden twee wetten, die ten doel hebben misstanden in het volkscredielwezcn te onderdrukken. Het geldschietersberoep is thans geen vrij beroep meer. Immers, om een geldschietbank te mogen houden is een vergunning van B. en W. vereischt. Op het uitoefenen van het geldschietersbedrljf zonder toelating staat niet minder dan 2 jaar gevangenisstraf of tien duizend gul den boete, terwijl, het spreekt wel haast van zelf, alle geldleeningen in een niet toegelaten geldschietbank gesloten nietig zijn. De wet verstaat onder geldschieters alle natuurlijke of rechtspersonen, die onder welken naam of ln welken vorm ook, een beroep of, al of niet met het oogmerk om winst te behalen, bedrijf maken van het uitleenen van geldsommen, uitsluitend of voor een overwegend deel f. 500— of min der bedragend. Onder het uitleenen van geldsommen wordt mede begrepen het on middellijk of middellijk ter beschikking stellen van geldsommen of geldswaarden aan personen, die zich verplichten gelijke of grootere geldsommen of geldswaarden terug te geven. De bepalingen van de Geldschieterswet gelden dus voor alle 3oorten geldschie ters, of zij bedragen uitleenen van f. 500 of f. 5— of door middel van zegels, bon nen of cheques of op andere wijze, het is alles onder de wet begrepen. Dat ook het z.g. betaalzegel- en bonnen stelsel onder de wet begrepen is, is van groote beteekenas. Veel en ernstig kwaad kan nu worden voorkomen, want „leen vrouwen" en „geldscnleters" waren reeds bezig hun bedrijf in dien zin om te zetten, omdat zij meenden daarmede de Qeld- schlete/swet te kunnen ontgaan. Het Leidsch Borgstellingsfonds heeft zich aangesloten bij de Nederlandsche Ver eeniging voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding, ten einde voor Leiden en omstreken een zoo doeltreffend mogelijke uitvoering van de Geldschieterswet te ver krijgen. Hiervoor is ook de medewerking van het publiek noodig. Ieder, ale meent, dat hij zelf of een ander ln handen ls gevallen van een elandestie- nen woekeraar of een geldschieter, die de gestelde voorwaarden niet ln acht neemt, kan zich wenden tot den secretaris van het bestuur, den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg No. 4, Lelden- Het Leidsche Borgstellingsfonds geniet ln den lande nog steeds veel belangstel ling. Naar het Leidsche voorbeeld zijn ln onderscheidene gemeenten borgstelllngs- fondsen ongericht. In het verslagjaar kwa men tot land het Utrechtsch, 's Herto genbosch- en het Qronlngsch borgstelllngs- 1 fonds, terwijl de oprichting van een Zaan- i damsch- en een Zwolsch borgstellingsfonds wordt overwogen. Voor dc medewerking, welke het bestuur in het afgcloopen jaar heeft mogen ondervinden, zegt het har- telljk dank. "ITVOERING DER BURGER ZANGSCHOOL. E«n gelukkige avond. De Burger-Zangschool, onder leiding van den heer P de Rook, heeft gisteren al een heel gelukkige avond gehad. Het was wer kelijk jammer, dat niet een stampvolle zaal daarvan genoten heeftl Elke veree niging geeft wel eens een uitvoering, waarop aanmerkingen zijn te maken en dat was ook met de Burger-Zangschool het geval. Maar over het nü gepresteerde, konden wij werkelijk bijzonder tevreden zijn i Wij willen ditmaal eens beginnen met de prestaties der oudere meisjes, waaraan onze herinneringen het sterkst zijn: welk een alleraardigst koortje heeft de heer De Rook hier tot zijn beschikking. Het weet een lieflijke, beschaafde klank te produ- ceeren en bleek ook tegen de moeilijkere iiederenkeuze dan vroeger, in vele op zichten al zeer goed opgewassen te zijn. Wij maakten vroeger wel eens de bemer king. dat de nummers voor deze meisjes te gemakkelijk waren: daarin is nu een opmerkelijke verandering gekomen. Want wat bijv. te zeggen van Wagner's „Spin nerlied" uit de Vliegende Hollander, Strauss' „An der schonen blauen Donau", Cherubini's koor uit „Blanche de Pro vence" of Mendelssohn's contrapunctlsche Laudato pueri"? En 't moet gezegd: wat de heer De Rook uit dit alles al wist te halen, dwong onze welgemeende erkente lijkheid af. Speciaal in Oherubini en Strauss werd met veel charme, vriendelijke kleuren en voordracht gezongen, terwijl de uitspraak der vreemde talen zeer wei nig te wenschen overliet. Wij kunnen dan ook den heer De Rook een hartgrondig compliment maken voor het bereikte, dat getuigde van een uiterst voorzichtige be handeling van het aan hem toevertrouwde welluidende materiaal, waarin de tweede sopranen nog eenige versterking behoeven. De heer De Rook schijnt zich van de groote verantwoordelijkheid, jonge stemmen tot ontwikkeling te brengen, volkomen bewust te zijn, getuige het nergens forceeren en de steeds bekoorlijke, soepele, nooit te forsch klinkende toongeving! Ook over het verdere programma mogen wij met lof schrijven; daar konden wij ge nieten van de pakkende „Geschiedenis van speelgoed en groote menschen voor kleine menschen". op de modern georiën teerde muziek van Dan, Belinfante, die blijkbaar buitengewoon geïnspireerd is ge weest door den geestigen tekst van zijn eehtgenoote Mappie Belinfante—Dekker. Dat was weer eens iets nieuws en hóe sloeg 't in! Wij zaten werkelijk verbaasd te luiste ren naar de correcte vertolking van dit moeilijke werkje, met de veeleischende rythmen, niet gemakkelijk te treffen in tervallen en Inzetten, dat zonder één foutje door de B. groep zoo kranig uit het hoofd gezongen werd. Deze opgewekte historie had dan ook een uitbundig suc ces onze gelukwenschen Het grootste evenement was echter de cantate „In 't Woud", een der Jeugdwerk- jes van dr. Peter van Anrooy, hetgeen dus ook al uitstekende muziek, met sterk- romantischen inslag, waarborgde. Deze cantate was door mevr. Van der LIJke, die de regie voerde, tot zangspel omge werkt en wie haar werk van vorige uit voeringen kent, weet wat dit beteekent. Hóe heeft zij er met haar rijke fantasie de slag van om ook van Iets, dat weinig gelegenheid tot handeling biedt, ontzag lijk veel te maken. ZIJ la6Cht de aardig ste dansjes ln, zij doet de wind en de wolken wervelen over het podium, zij ver zint de grappigste houdlnkjes voor de kabouters, zij laat de parmantige dreu- messen van 4, 5 jaar in hun woudvlolen- pakjes rondhuppelen, dat 't een lieve lust is, of zorgt voor rustige zwevingen der elfen en een statigen gang van maan en sterren. Ach: er zou een pagina te vullen zijn met de beschrijving van alle goede vondsten, terwijl er zuiver en Innemend gezongen werd door alle figurantjes. Bui tengewoon slaagde ook de Inleiding, ge sproken door de Moeder van de hoofd personen Frans en Elsje: duidelijk en met goede intonatie werd deze gedecla meerd. Niet dikwijls nog zagen wij zulk een beschaafd en vlotverloopend verloop van dit, ook muzikaal zoo hoogstaand, zangspel. Dat de heer De Rook en mevr. Van der Lijke met bloemen gehuldigd werden, spreekt vanzelf: dit duo verdient dan ook de grootste lof voor de toewij ding en liefde voor de jeugd i Ook de heer Han Zirkzee, dien wij helaas als accom- pagnateur te zelden hooren er zijn te weinig muzikale accompagnateurs als hij! werd ln de bloemetjes gezet: volop verdiend, want zijn medewerking betee kent de helft van 't werk! WIJ zouden haast nog het zingen der kleintjes vergeten! In tal van schattige kinderliedjes verrukten zij het dankbare gehoor en met stralende oogjes dankten zij voor het enthousiaste applaus. Een grappige huldiging werd nog door hen gebracht aan een der oudere meisjes, die trouwen gaat: dét was me een feest! De Burger Zangschool schonk ons af met al een der beste avonden, die wij ons herinneren! N. C. G. O. V. AFDEELING LEIDEN. Onder voorzitterschap van ds. Kuilman Ned. Herv. pred. alhier, heeft gisteravond de afdeeling Leiden der Nationale Christen Geheel Onthouders-Vereeniglng ln de zaal van „Staalwljk" haar Jaarvergadering ge. houden. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat het leden aantal vrijwel stationnalr ls gebleven, terwijl een financieel batig saldo kon worden over geboekt. De heer Frd. A. Wempe en de dames A C. en B. van Nes verleenden voor dezen eenigszins feestelljken avond hunne mede werking (declamatie, orgel en viool), ter wijl mevr. Van der Zanden enkele liederen heeft gezongen. Voorloopige besprekingen werden ge voerd in verband met het 25-jarlg bestaan der afdeeling op 10 Mei van het volgend jaar. Wegens het vergevorderd uur werd de verkiezing van bestuursleden uitgesteld tot de e.v. ledenvergadering. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Spapens' Schoe- nenmaatschapplj Mesco. N.V. (f.), Donker- steeg 16. Lelden Hoofdz.: Grootestraat 199 Waalwijk. „Eensgezindheid" de Ruyterstraat 31 Lelden. Rund-, lams-, varkens- en kalli- slagerij; fabricatie en handel In vleesch- waren. Eigenaar: J. J. H. Volbeda. Lelden Wijzigingen: J. Arnoldus, Utrechtse!» Jaagpad 3, Lelden, stucadoorsbedrijf. Over leden Eigenaar: J. Arnoldus. Lelden, d.d 8 Mei 1934. „Nieuw Brittenburg" van Wassenaer- kade 33 a-tfc» Katwijk aan Zee. pension café, lunchroom, banketbakkerij. Bijvoe gen uitgeoefend bedrijf: vestiging winkel Wed. J. v d. Spek-Brabers. Steenstrait 39, Leiden, tapperij. De vergunning van deze handelszaak is per 1 Mei 1934 over genomen door: H M. A, Hoogenstraaten en ondergebracht bij de Inschrijving van i Concertzaal „Concordia", te Lelden. Opheffingen: J. van Rhljn en B. Dub- be laar de la Reystraat 24, Lelden, schil dersbedrijf. „Wienerhaus". Breesbraat 32, Leitfen, handel in parfumerieën, toiletartikelen m byouterieën. Oebrs de Bruyn, Hooge Rijndijk F 90, Zoeterwoude, benzlnehandel. oliën, vetten en teeroroducten. DOOPSGEZINDE JONGERENDAG. Op Zondag 27 Mei a.s. houden de Doops gezinde Jongeren uit Zuid-Holland, Haar lem en Alkmaar hier ter stede een conferentie. Het programma vermeldt kerkgang bij ds. Bonga, 's morgens half elf, een gemeenschappelijke maaltijd ln de Coöp Keuken, een wandeling door de stad en door de „Leidsche Hout", waarna thee gedronken wordt in het „Witte Huis te Oegstgeest. Hier spreekt mej. Da. 8 Gooszen uit Deventer over „Veemgericht' van Vicky Baum. Na een broodmaaltijd In het Vrljz. Chr. Federatiehuts wordt de dag besloten met een wijdingssamenkomst om half acht in de Doopsgez. Kerk, die even- als de ochtenddienst voor iedereen toe- gankelijk is. Ds. Bonga schreef voor dezen avond een religieus spel, dat onder zijn leiding door Leidsche Jongeren zal worden opgevoerd. Het draagt den titel: „Het wen kende leven". Een spreekkoortje, mede uit catechisanten bestaande, werkt aan de op voering mee. Muziek en zang zullen verder dezen avond opluisteren. o DE ARBEIDSBEURS. Op den 25sten Mei 1934 waren 3019 (v.j 2889i werkzoekenden ingeschreven- De heer J- de Haas Jr., alhier, be haalde te den Haag het diploma A. voor Esperanto. On2e stadgenoot de heer J. de Haas ls geslaagd voor het Esperanto examen A (vaardigheid). Hij is particulier opgeleid en lid van de club „Pacen" (naar ae vrede), de Leidsche afdeeling van Estonto Estas Nia" (Onzer ls de Toe komst). RECLAME 1695 Geei» Kippendief kan zoo groole schade berokke nen als raltenbezoek. Meer dan een jaar lang probeerde de Heer Spiering te Tlel allerlei mid delen, echter zonder resultaat. Ten slotte nam ni „Rodent" en sedert dien tijd heelt hij geen rat meer gezien. Indien ralten ets muizen Uw eigen dommen vernielen, koop dan nog heden een doos van 50 cl. of een dubbele doos 90 cL en U zult voor goed bevrijd zijn van deze bron van schade en ergernis. Rodent Is o.a. bij alle drogisten ver krijgbaar. Importeurs: Firma B. Melndorsma, Den Haag. 051 IJMUIDEN, 25i Met Tarbot per KG. f. 1.25—1.10; Griet per klist van 50 KG, f. 35—14; Tongen per ku- f. 1.10—1.65; Kleine Schol per kist vari ov KG. f. 21—6.70; Schar per kist van 50 au- f. li—2.30; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.22; Middel Schelvisch per BSt v. 50 KG. f.18—16.50; Kleinmiddel Scnei visch per kist van 50 KG. f-1fc'1; .1 Kleine Schelvisch p. kist van 50 KG 7.10; Kabeljauw per kist van.12» f. 3523; Gullen per kist van 50 KG. j 3.80; Wijting per kist van 50 KG. I- 6.50; Makreel per kist van 50 KG. f- 'j- Aangekomen 1 stoomtrawler: w»> met f. 1787, en 4 loggers: KW. 135 f. 737; SCH. 210 met f. 954; SCH. 301 111 t. 823; SCH. 341 met f. 1009. f-T i

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2