LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 25 Mei 1934 RECHTZAKEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. DE CORRUPTIE AAN HET ROTTER- DAMSCHE ABATTOIR. Voor de behandeling door de Rotterdam sche rechtbank tegen een achttal hulp- keurmeesters van het Rotterdamsche Ge' meentelyk Slachthuis (beschuldigd van corruptie) bestond gistermorgen veel be langstelling. Op de binnenplaats van het Paleis van Justitie was reeds vroeg in den morgen veel publiek aanwezig. Verdachte M. A. J. laat verstek gaan omdat hl] onlangs geopereerd ls, maar zijn verdediger mr. Ter Haar Romeny ls wel aanwezig, doch niet ln toga. Na het voorlezen van de dagvaarding ondervraagt de president de zes verdach ten die allen erkennen hun Instructie te kennen en voorts verklaringen afleggen omtrent den duur van hun dlenstbetrek king bij het Gemeentelijk Slachthuis te Rotterdam. Zij erkennen dat zij bepaalde afwijkingen niet ter kennis van den vee arts hebben gebracht. Pres.: (tegen alle verdachten): „U bent 28 Januari 1934 ontslagen door B. en W. te Rotterdam Verdediger mr. L. A. Donker maakt de opmerking, dat alle verdachten door B. en W. bulten dienst zijn gesteld en dat alle verdachten van deze beslissing in beroep zijn gegaan, terwijl na de behandeling van deze strafzaak het scheidsgerecht uit spraak zal doen. Geen der verdachten is ooit ln zijn kwaliteit van keurmeester dis ciplinair gestraft, alleen verd. W. de H. is te Leiden disciplinair gestraft als opzichter bij het slachthuis aldaar. Als eerste getuige wordt dan gehoord de grossier in vleesch D. Stedehouder, die ver klaart dat hij reeds 23 jaar in het vak is. De laatste negen jaar heeft hij met de acht verdachten, die thans terecht staan, geregeld te doen gehad. Voor dien tijd bestond het fooienstelsel echter reeds tal van jaren. Toen getuige 12 jaar was. was het reeds gewoonte den keurmeester fooien te geven. Pres.: „Waarvoor was dat?" Getuige: „Om gauw geholpen te wor den. enz." President: .Maar het gaat er nu om of deze verdachten wel eens dieren hebben goedgekeurd, die volgens Uw eigen inzicht hadden moeten worden afgekeurd". Getuige: „Dat weet ik niet". President: .Dat weet je best! Je weet wat je daar straks beloofd hebt". Getuige: Jk zal de geheele waarheid zeggen, anders niet". President: „Werd er geregeld aan de keurmeesters gegeven?" Getuige: „Een vast fooienstelsel bestond er niet". President: „Wie gaf de fooien?" Getuige: „Wij persoonlijk". President: „Aan wie?" Getuige: .Aan de keurmeesters". President: „Wist u niet, dat u op deze wijze wrakke beesten door de keuring sleepte?" Getuige: .Ret was een oude gewoonte". President: ..Kon u niet zien, dat een bepaalde koe tuberculeus was?" Getuige: .Keen". De president richt zich dan tot den di recteur van het Utrechtsche slachthuis. Dr. J. D. van der Slooten, die als deskundige telkens de noodlge toelichtingen geeft. President: .Kan volgens u een slager, die zooveel jaren in het vak is, zien of een koe tuberculeus is?" Deskundige: ..Ongetwijfeld". Dr. van der Slooten geeft dan een lange uiteenzetting over de bevoegdheden van de keurmeesters en noemt de grenzen van zijn bevoegdheid. Bij het verdere verhoor van getuigen, allen grossiers en menschen bij den vleeschhandel betrokken blijkt dat fooien alleen werden gegeven voor de keuring van die beesten, waarvoor gevaar bestond dat zij zouden worden afgekeurd, hetzij geheel, dan wel gedeeltelijk. De fooien dienden als een belooning voor de vlotte wijze, waarop werd gekeurd. Als eens na gelaten werd om fooien te geven dan be merkte men dat dadelijk aan een minder welwillende houding van de keurmeesters. In de dagvaarding zijn de verschillende ziektegevallen opgesomd die de verdach ten. buiten hun bevoegdheid om zelfstan dig hebben gekeurd en de president gaat al die gevallen met de getuigen na. De verdachten zijn er op uit. om de genoemde gevallen tot de kleinste proporties terug te brengen, zoodat het keuren van vele dier gevallen wel binnen hun bevoegdheid zou vallen. In verband met die bevoegdheid heeft een der verdedigers, mr. L. A Donker op gemerkt, dat er ten tijde van de invoering van de Vleeschkeuringswet in 1922 aan het Rotterdamsche abattoir slechts twee vee artsen waren Dit aantal is eerst geleide lijk vergroot, zoodat de verdachten wel in de noodzakelijkheid waren vele gevallen te keuren die eigenlijk op het terrein van de veeartsen lagen Een andere getuige, die nogal eens wrak vee van boeren in commissie had, liet deze dieren per as naar het abattoir brengen. In de onmiddellijke omgeving werden de die ren uitgeladen, om loopende het abattoir te bereiken, ten einde de levende keuring te ontgaan. Voor het keuren van dergelijke dieren werden fooien gegeven. Ook ge schiedde dat als de hulpmeester den vee arts eenigen tijd weghield, waardoor het door dien veearts te keuren vleesch gele genheid had wat op te knappen. Behalve fooien heeft een der getuigen ook eens aan enkele hulpkeurmeesters een kalkoen of een eend gestuurd. Ook moesten de gros siers zorgen voor koffie en thee voor de keurmeesters en die kregen zij dan niet betaald. Verscheidene getuigen verklaren ook. dat er met de beenderbons werd geknoeid. Wanneer een koe voor nadere keuring moest worden uitgebeend, dan werden de beenderen verkocht aan een handelaar, die daarvoor een bon gaf, waarop de uitbeta ling van de koopsom kon geschieden. De betrokken keurmeester W. de H. gaf in den regel dien bon niet aan den eigenaar, die er ook niet om durfde te vragen, uit angst, dat hij anders bij de keuring minder wel willend zou worden behandeld. In de avondzitting heeft de rechtbank het getuigengehoor voortgezet. Gehoord wordt thans de assistent bij de directe belastingen E. Kok. die in 1925 werkzaam was aan het abattoir Bij een surveillance over het terrein van het slachthuis heeft getuige eens twee koeien in de hal zien hangen die door de gebroeders Schiebergen waren geslacht. Een dezer dieren was zoo mager dat de nieren bloot lagen. Daaren boven had het dier aan het borstvleesch een bruine, geleiachtige massa, hetgeen een tceken zou zijn van tuberculose. Vol gens getuige was dit een koe. die zeker niet in de termen viel om goedgekeurd te worden en zeker niet zonder dat een vee arts geraadpleegd was. Getuige heeft de gebroeders Schiebergen in de nabijheid van het dier samen hooren spreken. ,,Er zal een tientje bij moeten, had ge tuige hooren zeggen. Getuige heeft zich even verwijderd en toen hij terugkwam zag hij de betreffende koe hangen, voorzien van goedkeurings stempels. Getuige zegt. dat aan den hal kant waar dit dier hing alleen verdachte De H. als keurmeester was. zoodat deze het dier goedgekeurd moet hebben en wel zonder veearts. Verdachte De H. ontkent en de gebr. Sch. herinneren zich niets meer van de zaak al geven zij toe dat zij wel eens fooien gaven om de keurmeesters gunstig te stemmen Die opzet was ook wel gelukt. Getuige veearts Van Slooten zegt dat hij langen tijd op is moeten komen tegen de opvatting van de directie dr. Dhont en dr. Westholz dat bij werveltubercu- lose volstaan kon worden met het uithak ken van de aangetaste wervels. Nu is het doorgevoerd dat bij het constateeren ook van een geringen haard, het rund wordt uitgebeend. Getuige veearts Rosmalen bevestigt een en ander. Hij heeft den indruk dat de directeur, dr. Dhont. op de hoogte was van het fooienstelsel. Hierna wordt de zitting geschorst. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. SASSENHEEM. Pinkstergemeente (Bruine Paard): 8 uur, de heer P. v. d. Woude. Nam. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het kantongerecht stond de graanhandelaar G. S. uit Voorschoten 'erecht, omdat hij volgens de Tarwe - wet van 1931, vanaf 17 November 1932 de registers van afgeleverde tarwe en meel niet had bijgehouden. De heer A. Verduin, controleur van de Tarwewet ver klaarde dat hij op 17 Maart geconstateerd had, dat verschillende hoeveelheden als 1280. 1200. 1520, 1750 en 55 KG. tarwe, die verdachte afgeleverd had, niet in de registers geboekt waren. Hierop had de controleur de boeken ln beslag genomen. Verdachte verklaarde dat de boekhoud ster verzuimd had de afgeleverde tarwe ln te boeken en toen eenmaal het verzuim ontdekt werd, er geen uitzoeken meer mogelijk was. Het O.M. elschte een boete van f. 100 of 60 dagen hechtenis. Verdach te verklaarde dat het geen moedwil of fraude geweest was maar een verzuim. Nadat de controleur dit bevestigd had, wees de kantonrechter direct vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. VERSTENVONNISSEN KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer- i den de navolgende verstekvonnissen ge wezen. Wegens overtreding van de alge- meene politieverordening der gemeente Woubrugge, J. V. te Leiden f. 1.50, subs. 1 week tuchtschoolstrai; Motor- en rijwiel- wetovertreding D. S. F. f. 1-50, subs. 1 week tuchtschoolstrai; M. A. M. tc Bleiswijk t. 20.subs 5 d.; J. B. te Boskoop f. 6. subs 3d-; J. O. M„ te Rotterdam f. 4. subs. 2 d. subs f. 2.of 2 d.; G. C. de B., te Ter-Aar f. 3. subs. 2 d.; J. v. V. te Bode graven f. 4.subs. 2d: G. de K, te Bode graven f. 5.subs. 2 d.; T. V-, te Nieuw koop f. 5.subs- 2 d.; J. v. D„ te Reeu- wijk f. 3.subs. 1 d.; H. G. v. M„ te Gouda f. 4.— subs. 2 d.; J- P., te Noorden f. 4.subs. 2d.; V. A. V.. te Vinkeveen f. 4.subs. 2 d-; B. C. van W., te Nieuwer Amstel f. 4.subs. 2 d.; J. J. l'A. f. 3. subs. 2 d.; A- de J. f. 3.subs. 1 d.; R. H„ zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f. 3.50. subs. 1 d.; A. C. V., te Zwammerdam f. 2.50, subs. 1 d.; Algem. politieverordening der gemeente Ter Aar K. J. A. T. te Ter Aar f. 2.subs. 1 d.; G. v. E„ te Ter Aar, idem; Overtreding Crisiszuivelwet A. C. van S. te Woubrugge. f. 6— subs. 3 d.; Woningwetovertreding S. Th. J. van V. f- 4.subs. 2 d.; Vis- scherijwetovertreding P. H. te Ter Aar 2 x f. 2.subs. 2x14; Overtreding art. 455 wetboek van strafrecht J. C. P. te Reeu- wijk f- 3.subs 2 d.; Overtreding alge- meene politieverordening te Bodegraven K. D. f. 2.50, subs. 1 d.; J. G. K„ te Delft j Vermet f. 4.subs. 2 d.; Motor- en rijwielveror- dening der gemeente Boskoop J. G- W„ te Nijmegen f. 3.— subs. 1 d.: Melkbesluit G. C. A„ te Boskoop f. 7.subs. 3 d.; Spoor wegwetovertreding F. P. v- d. M„ te Ha- zerswoude f. 2.subs. 1 d.; Leerplicht wetovertreding C. J. V., te Ter Aar f. 1. subs. 1 d.; Th. C- R„ te Woubrugge, idem; J. v. d. S.. te Woubrugge f. 0.50, subs. 1 d.; A J. de V., idem f- 2.subs, ld.; G. A. v. L„ te Nieuwkoop f. 3.subs. 2 d.; Over treding art. 453 wetboek van strafrecht T. v. d. B„ dom Woerden f. 10.subs. 5 d.; Overtreding art. 314 wetboek van strafrecht, Th. de K. en J. v. d. W., te Al kemade, beiden f. 3.50 subs- 2 d. met ver beurdverklaring van in beslag genomen messen; Overtreding art. 473 wetb. van strafrecht A. B. te Boskoop f. 3.subs. 1 d.; N. J. v. d. M te Boskoop f. 3.— subs. 1 d.; Overtreding van art 455, 3e lid. wetb. van strafrecht C. F. M. te Boskoop f. 8. subs. 4 d. Waar geen woonplaats vermeid, wonen veroordeelden te Alphen a. d Rijn VOOR ZONDAG 27 MEI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, lees- dienst; nam. 6 uur (o. t.), ds. Jacobs te Boskoop. Geref. Gem.: Voorm- half tien en nam 2 en 6 uur, lees dienst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Jacobs; nam. 6 uur. ds. Stolk van Scheve- ningen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bljdemast. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beijer; nam. half zeven (Jeugddienst), de heer Schouten v. Naald wijk. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds de de Bel van Warmond. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Meijering. R.K. Kerk: Voorm. half acht (vroegmis) pastoor J. P. Buys; voorm. half tien (hoog mis), pater Franciscaan. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Haspers. LEIDERDORP. I Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. i half zeven ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur. ds. Tichelaar. Rehoboth: Voorm. 10 uur, Kinderkerk. Geref. Kerk: Voorm. half tien (Voorb. H. A.), en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur. leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 101/4 uur, prof. Sevenster van Leiden. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, ds. Bouman. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 4 uur (Voorber. H. A.), ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 4 uur, de heer Aangeenbrug. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van Noort. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur. ds. Janse Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur (Jeugddienst) en nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf. ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur, ds. van der Bos. Rem. Kerk: Voorm. half elf, ds. van Wijngaarden. SASSENHEEM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krlj- kamp; nam. 5 uur (jeugddienst), de heer Siderius, van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Rebel, van Den Helder. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Hoeufft van Velsen; nam. half acht, lees dienst, Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half acht, ds. Wamink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Steenbeek. VEUR—LETDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 GEBOUW OF VOERTUIG? De Haagsche politierechter heeft dr. L. S. H. te Wassenaar, wegens overtreding van de Woningwet, veroordeeld tot f. 50, subs. 25 dagen, tegen welk vonnis hooger beroep werd aangeteekend. Dr. H. had n.l. aan een ingenieur op dracht gegeven tot het vervaardigen van een gebouw op wielen dat als garage moest dienen, vermits B. en W. van Wassenaar geweigerd hadden vergunning te verleenen tot het doen bouwen van een garage in den tuin van dr. H.'s woning. Mr. Bodenhausen trad ten deze als ge machtigde op. De getuige ir. Esscher verklaarde van dr. H. opdracht te hebben ontvangen tot het construeeren van een verplaatsbaar gebouw, 6 M. lang, 3 M. breed en 3 M. hoog, met betonnen vloer, asbest-cement wanden en dakbedekking. Het geheel werd geplaatst op wielen. Getuige had deze op dracht uitgevoerd, zonder zich rekenschap te geven, dat een en ander in strijd was met de Woningwet, weshalve de president hem vermaande ln 't vervolg wat voor- Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Ver heul van Gouda; nam. half zeven, ds. van Apeldoorn, van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds, Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Grisnigt. zichtiger bij het uitvoeren van dergelijke opdrachten te zijn. Mr. Rouffaer, het O.M. waarnemend, be. toogde. dat de kantoonrechter het aan verdachte subs, ten laste gelegde n.l. uit lokking van overtreding van art. 6 van de Woningwet, terecht bewezen heeft ver klaard, omdat verdachte's verweer, dat men hier te doen zou hebben met een ge bouw niet opgaat omdat het gebouwde niet geacht kon worden onder alle omstandig heden verplaatsbaar te zijn. Immers de wielen waren van bijzonder kleine afme ting en zouden bij mogelijk vervoer op een drassig terrein onder den grond verdwij nen. De officier beriep zich mede op een arrest van den Hoogen Raad van 21 Maart 1927. Bovendien kon hier van een eenigszins geregeld vervoer geen sprake zijn. Spr. achtte dan ook het vonnis juist gewezen. Mr. Bodenhausen zeide dat hier niet van overtreding der Woningwet in eigenlijken zin kon worden gesproken. De bouwpolltie heeft geruimen tijd noodig gehad om dit z.g. gebouw op te sporen. Gemachtigde vergeleek deze kwestie met die, waarb4, iemand, wlen krachtens de Woningwet vergunning tot het aanbouwen van een logeerkamer geweigerd was, een oplossing zocht door de gasten ln een woonwagen onder te brengen. Bovendien betoogde gemachtigde dat dr. H. uitdrukkelijk opdracht tot het vervaar digen van een voertuig en niet van een gebouw heeft gegeven, weshalve hij con cludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen, WARMOND. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. WASSENAAR. Dorpskerk: Voorm. 10 uur, ds. Kuilman van Leiden; nam. half zes. dr. Honders. Kievietskerk: Voorm. 10.05 uur., dr. Honders. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. RECLAME. NED. HERV KERK. Drietal te Vlaardlngen (vac. A. Luteyn), A. Donszelmann te Meppel, A. Hymans te Nijverdal en Th. G. Tonnon te Pynacker. Beroepen te Nleuwerkerk a. d. IJssel B, v. Glnkel, cand. te Zeist Boeroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) F. v. Asch te Wierden. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS ENZ. In de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de Ver. van Christ. Onderwijzers en Onder wijzeressen ln Nederland en de Overzee- sche Bezittingen werd tot vice-voorzitter gekozen in de plaats van den heer B. Vis ser te Garijp, die als lid van het hoofd bestuur moest aftreden de heer G. Meima dir. van de Chr. Kweekschool te Gro ningen. Tot penningmeester werd gekozen in de plaats van mej. S. Voogd te Schiedam die ontheffing verzócht had, de heer D. P. Bothof te Ede. DE KLASSE-INDEELING EN DE LEERLINGENSCHAAL BIJ HET LAGER ONDERWIJS. Hier mogen eenlge beschouwingen een plaats vinden omtrent den toestand van de leerlingenschaal en de klasse-indeeling zooals die onder de vlgeerende leerlingen- schaal door het schooltoezicht is bevon den. Evenals de vorige jaren deden ver schillende Inspecteur voor het Onderwijs verslag mededeeling van het aantal loka len, waarin meer dan 48 leerlingen waren geplaatst. Zoo waren er in de Inspectie Breda in het geheel 111 lokalen waarin meer dan 48 kinderen zaten. Er waren zelfs lokalen met 60 en 62 leerlingen. Als wij bedenken, dat deze gegevens betrek king hebben op het verslagjaar 1931, dan komen wij tot de overtuiging, dat onze onderwijstoestanden de volmaaktheid nog lang niet benaderen. Het nuttig effect van het toch al zoo gehekelde klassikaal on derwijs moet door deze omstandigheden wel zeer verminderen. En volgens den betrokken inspecteur ontstaan aeze groote getallen niet alleen ln scholen, waar twee of meer leerjaren ln één lokaal moeten worden vereenigd, maar doen Integendeel de meeste geval len zich voor aan scholen met meer dan zes leerkrachten, waar de aantallen dus het getal leerlingen aangeven van één en hetzelfde leerjaar. Er was in die inspec tie geen enkele openbare school met on derwijzers, wier salaris niet door het Rijk werd vergoed. De kosten van de bovental lige leerkrachten, die aan verschillende scholen noodzakelijk zijn om een eenigs zins behoorlijke classificatie mogelijk te maken, komen dus ten laste van de school besturen, tenzij ze gelijk aan een school gebeurt bij wijze van „hoofdelijken om slag" over de ouders worden verdeeld. Dat de bestaande leerlingenschaal voor de groote scholen te ongunstig is, stemt overeen met de verslagen van andere in specteurs. Het gemiddeld aantal leerlin gen per onderwijzer beweegt zich volgens de Statistiek van het Lager Onderwijs voor de verschillende richtingen om de 30 en de genoemde cijfers van 60 zijn dan in verhouding hiermede absurd te noe men. De inspecteur te Venlo vroeg zich dan ook terecht af of het noodzakelijk is, dat er zooveel kinderen in één lokaal worden geplaatst en aan de leiding van een enkelen onderwijzer worden toever trouwd. Wij moeten onder het oog zien, dat de groote moeilijkheid in de Lager Onder wijswet schuilt. Deze bepaalt alleen het minimum-aantal onderwijzers, dat voor een school wordt vereischt en geeft ver der volkomen vrijheid. Een wetswijziging op dit punt met strengere voorschriften zou dus wel aan te bevelen zijn om aan genoemde toestanden een einde te maken. De Inspecteur te Venlo is aan de nood zakelijkheid van die hooge klassebevol king gaan twijfelen, toen hij bij het schoolbezoek soms tot de ontdekking kwam, dat naast de overbevolkte lokalen andere daarentegen een opvallend gering aantal leerlingen bevatten en hij werd ln dien twijfel versterkt, toen hij uit het ver slag van den inspecteur te Heerlen ver nam, dat ln diens inspectie het aantal klassen met meer dan 48 leerlingen in een jaar tijds met 16 was verminderd en zoo doende op 56 was gebracht. De ondervinding heeft geleerd, dat een geschikt onderwijzer met veel vrucht les kan geven aan twee klassen, mits die niet te groot zijn, doch de omstandigheden worden minder gunstig, zoodra een onder wijzer meer dan twee klassen of twee groote klassen voor zijn rekening krijgt. Ook de grootte der klassen is vaak een beletsel voor het bereiken van voldoende resultaten. Niet alle onderwijzers zijn ge schikt om leiding te geven aan klassen, die boven de normale grootte gaan. Vrij algemeen ls de klacht der onderwijzers, dat de kinderen veel oppervlakkiger zijn dan vroeger, minder ambitie en eerzucht aan den dag leggen, beweeglijker en speel scher zijn, dat ze steeds meer elschen st8llen aan de onderwijzers en minder aan zichzelf. Onder die omstandigheden stel len klassen, die boven de normale grootte gaan, vooral als ze nog gecombineerd zijn, ook door den overvloed van correctiewerk, aan de onderwijzers hooge eischen, waar aan niet iedereen naar behooren kan volden. In de Inspectie Helmond waren nog 72 klassen, die meer dan 48 leerlin gen telden, waaronder zelfs één van 88 leerlingen. Hoe de kwaliteit van het on derwijs op deze laatste school wel moet zijn, behoeven we eigenlijk niet te vragen, want dat ligt wel voor de hand. Bij het schoolbezoek is het vaak een onderwerp van bespreking geweest of niet een andere klasseindeeling door split sing of andere combinatie tot gunstiger resultaten zou lelden. De kwestie moet eens onder de oogen worden gezien of het niet voordeeliger is voor het onderwijs, als de gelegenheid daarvoor bestaat, tot klas sesplitsing of tot andere klasse-indeeling over te gaan, ook al krijgt daardoor ln bepaalde gevallen een onderwijzer twee ZAKENMAN HET SLACHTOFFER yAjf RHEUMATIEK. Dacht zijn werk te moeten opgeven. Nu is de pijn verdwenen. „Het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden," schrijft <fe2e vertegenwoordiger. Maar dat was vóór dat hij Kruschen probeerde tegen zijn kwaadaardige rheumatlek. Lees eens hij nu te zeggen heeft: „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatlek aan den achterkant van mijn been, dat lk nauwelijks kon loopen. De pijn was on draaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer ln orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toen het ls me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volko men verdwenen was. Daarna ben lk door gegaan met eiken morgen precies de kleine dosis ln mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat enkelen dachten, dat lk het verkoopen moest. Ik ben al 37 jaar „bij den weg" en lk ken hier dan ook een massa menschen." w. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaardige urine zuur verdrijven, dat de kwellende rheuma- tische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de ver schrikkingen van rheumatlek. Want c „dagelijksche dosis" zal zijn organisme L een perfecte conditie houden, zoodat scha] delijke stoffen als urinezuur zich nooitl meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg] baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60, omzetbelasting inbeJ grepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. kleine klassen in plaats van een te groote! of al komen daardoor twee nlet-opeen-f volgende leerjaren bij elkaar te zitten, het ls nu eenmaal gewoonte, als er 7 lecr-L krachten zijn, om aan eiken onderwijzerl een klas te geven, zelfs wanneer daardoorf aan dezelfde school zeer groote naast zeer kieine klassen voorkomen of, als er min der dan 7 leerkrachten zijn, steeds opeen volgende leerjaren te combineeren. De onderwijzers schijnen van meening te zijn, dat dit zoo behoort, doch hiermede! is de kwestie toch niet opgelost. Dit is een van die vraagstukken op t derwijsgebied, waarvan wij het bela niet mogen onderschatten en waarom het Salomo's oordeel nog niet is uitgespro ken. Wel zijn er verschillende voorstelira voor reorganisatie ingediend, doch bier- mede is de zaak ook voorloopig blijkbaar! als afgedaan beschouwd. CHR. GEREF. KERK. Predikanten-conferentie en Theoi. Schooldag. Onder groote belangstelling is gisteren I in de Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn del jaarlyksche Schooldag in het belang van! de Theol. School dier kerk gehouden,! waarbij de bezoekers van heinde en verrel uit alle deelen des lands naar Apeldoorn! getrokken waren. De Schooldag stond ditl jaar in het teeken van het naderend eeuw-| feest der Afscheiding. Aan den Schooldag ging vooraf de jaar-I vergadering van de Vereeniging van Pre dikanten van de Chr. Geref. Kerk diel stond onder leiding van prof. J. J. v. I Schuit te Apeldoorn. De voorzitter sprak I een openingswoord waarin hij er op wees! dat de kerk al meer in het gedrang komt I Daartegenover moet zij al meer naar hetl Pinksterverhaal eendrachtelijk bijeen zijn.1 Spr. releveerde de gebeurtenissen in t leven I van de leden der vereeniging, de heerenl prof. P. J. M. de Bruin, ds. H. Janssen te Den Haag: ds. R. E. Sluiter te 's-Graven- deel; ds. W. Bijleveld te Haarlem en ds. S.l v. d. Molen te Rotterdam, om terwijl del leden zich verhieven van hun zitplaatsen! enkele woorden van nagedachtenis te wU-1 den aan de overleden leden de vereeniging,! wijlen de heeren ds. B Oosthoek te Kam-I pen; ds. J. W. v. Ree te Den Haag en ds. J-l de Bruin, em. predikant van Baam om I tenslotte speciaal welkom te heeten ds. AI Bikker van Mamasa, de eerste miss. pre-I dikant van de Chr. Geref. Kerk, thans met| verlof hier te lande en referent in vergadering. Hierna trad als referent op ds. H. Jans- sen, leger- en vlootpredikant in algem. I dienst te 's-Gravenhage, met het onder-1 werp: „Kerk en Staat in het derde Rijk". I waarbij ref. zijn referaat verdeelde in.ee?l historisch, een beschrijvend en een critiscal gedeelte. Spr. kwalificeerde het Nationaal-1 Socialisme als anti-christelijk en levend I uit het zelfde beginsel als het commu-ï nisme. Naar Chr. belijdenis is te veroordee-l len de rassentheorie, de ArlërsparagTaal. I de sterillsatiewetten en de Jodenmishan-1 deling. Het leeft alles uit het Hegeliaan-1 sche principle. Tweede referent was ds. A. Bikker van I Mamasa, die refereerde over: „Psycho-1 analyse en Psycho-synthese". Daarin ga» I hij een korte uiteenzetting van de leer van i Freud, om vervolgens bij de opvattingen van Adler en Jung stil te staan. Hoewel te-1 gen de theorie van Freud moet gewaar- schuwd, kan de zielszorger iets van hem r leeren en zijn winst doen met het tech- I nlsch apparaat dat hij ons schonk, over beide referaten werd van gedachten ge- wisseld. De Schooldag stond dit jaar onder lei ding van prof. G. Wisse, die een openings rede hield getiteld: „Gejuich met üeween. waarvoor hij als uitgangspunt nam Ezra 3: 12. Als eerste spreker trad daarna opoe oudste hoogleeraar aan de Theol. Schooi, prof. P. J. M. de Bruin, die een rede mem getiteld: „De geschiedenis der Theoa School", waarin hij aantoonde hoe Ju boren werd uit het beginsel der Afscnm- ding, tal van beteekenende data uit n leven der School memoreerde en beswo met een opwekking aan zijn talrijk ge" om het beginsel van de Chr. Geref trouw te bewaren en daarvoor pal te stag Laatste spreker was ds. K. Groen. Geref. predikant te Rotterdam-West.^

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14