LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 Mei 1934 MUZIEK. GEMESTE PIEPKUIKENS KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. CHR. JEUGDVEREEN. N.O.M.A.T.E.G. Gisteravond gaf de Jongens-Vereeni- ging B van bovengenoemde organisatie een feestavond voor ouders en belangstel lenden in haar zaal aan den Middelweg Reeds ver voor den aanvang was de zaal geheel bezet. Precies te kwart over acht opende de voorzitter de heer J. Hey- mans het samenzijn op de gebruikelijke wijze. De voorzitter heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder de musici imej. Stam en de heeren Wijngaard en Stafleu en de vertegenwoordigers van de Oudercommissie. Staande werd daarpa het vereenlglngs- lied gezongen. Vervolgens werd een kort toespraakje gehouden door den voorzitter van de Jon- gens-Vereeniglng A. Spr. wekte op tot belangstelling van de ouders voor het jongenswerk, zooals daar zijn: Zomer- uitstapje, kamp, enz. Tot slot wekte spr. op om lid te worden van de Oudercom missie. In de pauze werden de resultaten van een en ander reeds gezien. Het zeer af wisselend programma werd daarna vlot afgewerkt. De aanwezigen genoten achter eenvolgens van pianospel, declamatie en enkele tooneelstukje. waarvan de „Land- loopers Zorgen", „Op het Politiebureau" en „Kampvuur" bijzonder opvielen. Voorts werden eenige fraaie muziek nummers beluisterd. Alle stukjes genoten een dankbaar applaus! De avond werd door den tweeden voor zitter van het hoofdbestuur gesloten met een enkel dankwoord en gebed. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: D. van Tongeren, Hoogewoerd 53, Lel den. Koek- en banketbakkerij. Wijzigingen: Arnold's Manufacturing Company lAr- nold's Fabrieken), Rijn- en Schiekade 124, Lelden. Fabriek van rijwielkettingen. Het kantoor is verplaatst naar v. Bommellaan 14, Wassenaar. Biscuitfabriek „Nutrlx", Hoogewoerd 2-4, Leiden. Uittredend commissaris: A. J. R. Brunner, Amsterdam. Alphensche Bank, Schoolstraat 2, Al phen a. d. Rijn. P. Baane (procuratie ge wijzigd): G. van Staalduinen (procuratie gewijzigd). Tolk Co., Julianastraat 65, Alphen a. d. Rijn. Assurantiën enz. De vennootschap onder firma is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam Tolk A Co., Assuradeuren. Anno 1893. NV. (Nederl. Staatscourant 24 April 1934' bijvoegsel No. 755). Directeur C. D. J. Tolk' Alphen a. d. Rijn; commissaris A. P. Tolk, Alphen a. d. Rijn en B. Koning, Voorschoten. Maat- schappelljk kapitaal f. 10.000, geheel ge plaatst en gestort. CONCOÜRS-SUCCESSEe VAN STAD- GENOOTEN. Vermeldenswaard is het resultaat dat de mondorgelclub D.VB. te Wassenaar (dir. de heer D. v. Wouw, alhier) behaalde op het Nat. Muziek- en Zangconcours te Bllthoven, In den marschwedstrijd werd een eersten prijs verkregen. In den con certwedstrijd kwam D.V.S. uit in de twee de afdeellng en behaalde hierin ook een eersten prijs. Ten slotte werd een eere wedstrijd gehouden tusschen de eerste prijswinnende Zang- en Muziekvereni gingen. Daarin behaalde D.V.S. van de muziekverenigingen den eersten eer prijs! Wel een bewijs hoezeer dit mond orgel-orkest In hooge mate gewaardeerd wordt. Op het Nationaal Concours te Zeist be haalde onze vroegere stadgenoot, de heer A. Teljeur, met een zijner koren de vol gende bekroningen. Men kwam uit in 'afd. Uitmuntendheid en verwierf een eersten prijs met 339 pnt. (zilveren lauwerkrans), voor het hoogst aantal punten (zilveren plaquette) en directeursprijs (zilveren bloemvaas. En in den eer-wedstrijd den derden eere-prijs; een jpooi succes voor koor en dirigent. HET EEUWFEEST DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Door B. en W. van Delft is opgedra- ge aan de heeren Th. de Winter en C. J. van Weeren, aannemers van grondwerken alhier, het graven van een wetering, het dempen van slooten, het maken van rio- leeringen. draineeringen enz. in 'n terrein ten Zuiden van de Kloosterkade te Delft. RECLAME- 1662 SPECIAAL AANBEVOLEN: te leveren door DE Fa. D. WARRING ZONEN HAARLEMMERWEG Ho. 6 - TELEF, 622. ARCHITECT KROMHOUT 70 JAAR. Onder zeer groote belangstelling had gisteren in het Stedelijk Museum te Am sterdam de opening plaats van de eere tentoonstelling van werken van den ar chitect W. Kromhout, ter gelegenheid van den 70sten verjaardag van den bouw meester. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. Z.E. mr. H. P. Marchant, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn, burgemeester van Rotterdam, leden van het eere-comité en vele collega's en vrienden van den grijzen bouwmeester. Diverse sprekers voerden het woord. Minister Marchant deelde mede, dat het H. M, de Koningin had behaagd den 70- jarige te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is hij Em. Querldo'3 Uitg, Mij. de 4de druk van „Francois Pauwels' Boeven en Burgers. Een schitterend slot! Een muzikaal evenement voor onze stad, hèt hoogtepunt in dit muziekseizoen, na zooveel jaren, deze „joyeuse rentrée" van het Concertgebouworkest, in een begrij pelijk zeer voile en feestelijk gestemde Stadsgehoorzaal! Niet den eigen leider, wiens ijzeren wil dit ensemble zijn we reldreputatie schonk, maar Richard Boer, onzen „Luzerner-Leidenaar", die eens de plaats in het Zwitsersche muziekleven be kleedde, welke ook Mengelberg eertijds innam, was voor éénmaal de directie opge dragen: een eervolle, verantwoordelijke en inspannende taak den scepter te zwaaien over deze meesterlijke musici, zelden of nooit in de provincie gehoord en die sinds jaar en dag gewend zijn de intenties van de „eersten onder de eersten" te volgen. Het feit, dat het Bestuur der Maatschap pij ter gelegenheid van haar eeuwfeest de leiding aan den heer Boer durfde toever trouwen, bewijst hoe deze zich in korten tijd hier een goeden naam wist te verwer ven. Wij leerden hem tot nu toe hoofd zakelijk als koordirigent waardeeren. maar nu kon Boer ook als orkestleider bewijzen, wat hij als zoodanig vermag te geven. Hij beschikt dan ook over voldoende talenten en wat buitengewoon belangrijk is over ruimschoots orkestroutine en -tech niek om, ondanks slechts een tweetal re petities, zich met dit meest eminente Ne- derlandsche orkest te laten hooren. Een waarlijk zeer zware eischen stellende pro grammakeuze bracht Boer zijn enthousiast gehoor, het viel ons op, welk een snel en Juist contact tusschen den leider en dit wereldvermaarde ensemble tot stand kwam en hoe hij er in slaagde, zijn opvattingen reeds grootendeels te realiseeren. Wij hoorden dit orkest in al zijn glans en pracht: een „Meistersinger", ouver ture, Dopper's „Ciaconne Gothica" of Ber lioz' „Carnaval Romain", composities, be roemd om haar superbe orkestratie, stel den de schittering in het schoonste licht. Men luistert van den aanvang af gespan nen en geboeid: Wagner's inzet werd on middellijk een verrassing voor het oor. De brillante, zonnige, „schmetterende" Meis- tersingerklanken verwarmden het hart. Het we*i een weelderige orgie van formi dabele klanken, door de grandiose bezet ting tè geweldig haast voor onze betrek kelijk kleine Stadsgehoorzaal in verhou ding tot het Concertgebouw. Tot in elk onderdeel kwam de geniale bewerking der hoofdthema's, de meesterlijke contrapun- tiek naar voren. De charmeerende toonge- ving der strijkers-in-één-geluid, de zeld zame schoonheid van het orkest-colorlet in zijn geheel, deden ons onmiddellijk weer begrijpen, waarom dit ensemble zóó hoog staat aangeschreven. Temeer treft dit, wanneer men 't in eenigen tijd moest ont beren. Als opening van dezen feestelijken avond had deze .Jestouverture' niet beter gekozen kunnen zijn! Op dit stralende majeur volgde Mozart's verstild mineur: zijn smartelijke Gmoll symfonie uit laatste levensjaren, weerspie geling van de „dikwijls zoo duistere ge dachten", die dezen componist, wien de zorgen niet bespaard bleven, overvielen... Welk een uitdrukking, welk een innig ge voel spreekt hier in alle harmonische wel luidendheid een duidelijke taal, in de veelbesproken „lyrisch zangerige z.g. adagiogeest der snelle deelen", in deze zelfbekentenis van Mozart's zieleleven. Na het wondere Menuet, schijnt hij zich in het Allegro met alle kracht tegen het noodlot teweer te stellen. Intuïtief-psychisch voel den leider en orkest den Mozartgeest, zoo zonnig anders, zoo ernstig ditmaal, aan. En wéér viel op de rust, de beheersching, waarmee Boer het geheel overzag en ons met fijne musiceernoblesse dit werk wist voor te tooveren. De discipline, de feillooze attaque's, de homogeniteit, de overgave: ja, alle kwaliteiten van het orkest verras ten in alle pasages, zooals zij het deden in de „Ciaconne Gothioa", een van Dopper's beste en ondanks een zekere breedsprakig heid, krachtigste werken. Hoe toont deze zich de kundige theoreticus in de eigen aardige harmonisatie, de kenner van 't orkest bij uitnemendheid in deze cyclus van knappe variatie's op het 8-matig Gregoriaansche thema, indrukwekkend door den zwaarmoedig donkergehouden inzet, door de steeds wisselende kleuren- belichting en de merkwaardig bij dezen overigens typisch representatief Holland- schen geest, men denke aan zijn symfo nieën soms Oostersche sfeer Géén or kest kent Dopper's opvatting zóó door en door: zulks bleek hier wel overduidelijk. Welk een hoogtepunt het zachte, langzaam uitvloeiende slot, tot de groote stilte komt 't Was een avond van contrasten: Debussy's teeder Impressionisme volgde in zijn geniale „Nocturnes", waarvan men ge woonlijk slechts de eerste twee deelen te hooren krijgt. Debussy is hierin reeds vol komen de groote meester: zoo in de door zichtig georkestreerde „Nuages" als in het suggestief-fascineerende rhythmlsche „Fêtes". Ook hierin bleek het orkest als geheel en elk instrument afzonderlijk trombones! superieur van timbre: Boer was nu vooral in zijn element, 't werd een kostbare weergave van Debussy's over gevoelige droomenwereld. 't Was een durf ook het derde deel „Sirènes". met 4 stem mig vrouwenkoor, geheel instrumentaal opgevat, te brengen. Hier toonde Boer zich de nauwgezet voorbereidende koordirigent. Een opgave, die voor 't koor de grootste moeilijkheden schept in de nauw merk bare verglijdingen van kleine toonsafstan- den, de inzetten, welke haast geen steun ontvangen, de bij voortduring zachte toon- geving in ondefinieerbare vocaliseeringen. Het dameskoortje heeft deze taak eervol vervuld: de zuiverheid bleef in deze ijle zwevingen bewaard, de klank was van een zeer schoone sereniteit, vooral die der al ten, in zeldzame harmonie met die van het orkest. De zang mag nergens domineeren: wellicht waren de sopranen hier en daar nog iets te aardsch. Maar overigens niets dan lof voor deze exceptloneele prestatie, die getuigde van de groote muzikaliteit onzer Leidsche dames. Zij betoonden haar dankbaarheid aan den heer Boer door een lieflijke bloemen hulde Het programma had, wat ons betreft, hiermee beëindigd kunnen zijn: toch was IJMUIDEN, 24 Mei 1934. VISCHPRIJZEN Tarbot per kilo f. 1.100 90, griet per kist van 50 kilo f. 40—20, tongen per kilo f. 1.000.70, zetschol per kist van 50 kilo f. 5.30, kleine schol f.306.10, schar f. 11.60 tot f. 3.20, tongschar f. 3026, vleeten per stuk f. 1.83. pieterman en poontjes p. kist van 50 kilo f. 9.506.50, midddl schelvisch f. 27.50, kleinmiddel schelv. 1,21.50—13.50, kleine schelv, f. 16.504.80, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 3817. gullen per kist van 50 kilo f. 11.505.40, lengen per stuk f.1 90—0.58. heilbot per kilo f. 1.00—0.60, wijting per kist van 50 kilo f. 8.506.50. koolvisch per stuk f0.380.30, makreel per kist van 50 kilo f. 10—8.10. 2 Steuren van 157 kilo ad f. 139 en van 81 kilo ad f.73. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM 10 met f.3648. IJM 26 met f.3746. IJM 159 met f.3217, IJM 77 met f.2331 en de log gers KW 130 met f.729. SHV 342 met f. 1781, SHV 53 met f, 1080 en SHV 285 met f. 1621 besomming. RECLAME- 1643 Bruin door ion wind en zee- Slank door Richters Kruidenthee Alleen een slonk, lenig lichoom, van olie overbodige veHogen bevrijd, doet U het leven In volle leugen genieten. Drinkt regelmaHg Dr. Richters Kruidenthee tot behoud von Uw jeugdige frischheid en een bloeiend uiterlijk Bij Apoth. en Drog. f 1.50 en f 0.80, (sterk f 1.75) per pakje op dit feest Berlioz' brillante „Ouverture du Carnaval Romain" een wèlgekozen, glansrijk en vurig slot. dat wederom tot ovaties, welke den ganschen avond ge bracht werden, leidde. Uitvoeringen als deze hooren wij te weinig: het was dan ook geen wonder, dat Boer en het orkest na ieder nummer lang durig gehuldigd en tot opstaan gedwongen werden! Het Concertgebouworkest in onze stad: het was een gebeuren, dat men niet hoog genoeg kon aanslaan en waarvoor wij de Maatschappij wel zeer dankbaar mochten zijn] Voor den aanvang huldigde voorzitter Vijgh den heer Boer met een fraaien bloemenmand en bracht hem dank voor het groote aandeel in de voorbereiding van dit 100-jarlg feest. Tevens bracht hij woorden van erkentelijkheid tot de Bur gerij. die met ruime bijdragen de Maat schappij in staat stelden, dit concert te geven, J'r,r. van Beresteyn, algemeen voorzitter der Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst te Den Haag, nam voor het ingaan der pauze het woord en bevestigde in een geestige rede de reeds schriftelijk toegezonden gelukwenschen. Spr. herin nerde eraan, hoe na den Franschen tijd er in ons land een groote opleving op mu zikaal gebied in ons land viel op te mer ken: 1821 oprichting van Diligentia. 1924 het R'damsche Eruditio, 1829 de Mi), ter Bevordering der Toonkunst 1834 de Leid sche Mij Er was behoefte zich te ver eenigen, teneinde de toonkunst te bevor deren. Men begreep, dat goed onderwijs een eerste vereischte was, om later eminente leiders te krijgen: ook in Leiden werd dit verstaan. Het onderwijs moest het begin van alles zijn; in dit opzicht heeft de Leidsche Maatschappij zich allereerst verdienstelijk gemaakt. In Lei den bestaan twee Toonkunstmaatschap pijen en wanneer de Burgerlijke Stand in het nieuw te herrijzen Stadhuis wordt na gegaan, zal misschien nog wel blijken, dat zij familie van elkaar zi.in! Spr. komt als „moeder" van een gezonde 105-jarige den 100-jarige gelukwenschen en hoopt, nu de tijden voor de Toonkunst zoo moeilijk zijn. dat alle kunstliefhebbers zich aaneen zullen sluiten. Hun corps is niet groot, al lijkt het zoo. want alle muziekliefhebbers zijn nog geen „Toon- kunst"-llefhebbers, getuige de uitspraak van een zijner kunstzinnige vrienden, die zeide „Muziek is onnoodlg gedruisch"! Zij moéten zich dus wel aaneensluiten! Spr. hoopte dan ook, dat zijn Maat schappij, die steeds met nieuwe afdeelin- gen verblijd wordt, ook in de toekomst nog eens de Leidsche „Maatschappij voor Toonkunst" zou mogen adopteeren. Onder het uitspreken van de beste wen- schen en hopend, dat er nog een tweede Eeuwfeest moge volgen, overhandigde spr. den heer Vijgh een schitterende bloemen krans, waarvoor deze zijn dank uitsprak. Deze succesvolle avond, bijgewoond door den burgemeester, vele autoriteiten, hoogleeraren, studentencorpora en afge vaardigden van diverse vereenigingen, was een schitterend slot van dit gedenkwaar dige Eeuwfeest, dat niet nagelaten heeft, de zoo noodzakelijke belangstelling voor de Toonkunst in hooge mate aan te wak keren! In elk opzicht geslaagd, mag het met gulden letteren in de annalen der geschiedenis van de Maatschappij worden gegrift #<*<»*ftftftftftftft(lftft Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransch archief gestolen De Schulden kwestie Japansche vlootverhouding. Gisternacht is het archief van den in lichtingendienst der Fransche domaniale mijnen in het Saargebied gestolen. Men veronderstelt, dat de daders de Duitsche grens reeds hebben overschreden. President Roosevelt bereidt met spoed een nieuwe boodschap aan het Congres voor, waarin de schuldenkwetle wordt be handeld. Over den inhoud van de boodschap wordt een streng stilzwijgen in acht ge nomen, doch te bevoegde?, plaatse ver luidt, dat Roosevelt niet denkt aan een algeheele schrapping der schulden, doch de afzónderlijke behandeling elscht van lederen schuldenaar Naar voorts verluidt, persiteert Roose velt bij afbetaling der schulden: hij zal evenwel ook richtlijnen aangeven voor de wijze waarop zij, die symbolische betalin gen hebben verricht, in de toekomst zul len worden behandeld. Men acht het van beteekenls. dat de Amerlkaansche regeering aan de debiteur- staten nog geen nota heeft gezonden, met het verzoek de op 15 Juni vervallende oor- logssehulden te betalen, hoewel het vroe ger gebruikelijk was dit een maand vóór den vervaldag te doen. Er Is echter geen officieele bevestiging te verkrijgen van de geruchten, dat met Engeland een com promis over de schulden tot stand zou zijn gebracht. De Amerikaansche minister van marine, Swanson, verklaarde, dat de Vereenigde Staten een versterking der vlootbases in den Stillen Oceaan zouden moeten over wegen, indien Japan schepen tracht te bouwen boven de grens van het vloot- verdrag van Washington, of indien Japan naar pariteit ging streven met de V.S. Engeland zou eveneens tegen uitbreiding van JaDan's vloot boven de verdrags verhouding zijn! DUITSCHLAND. Ook von Papen komt in verzet. De „Arbeidsgemeenschap der Duitsche katholieken", die door vice-kanselier von Papen gesticht werd na de onderteekenlng van het concordaat met den H. Stoel en de ontbinding van het Centrum, heeft thans stelling genomen tegen de anti christelijke tendenzen die door vooraan staande persoonlijkheden in de nationaal- socialistische partij worden verdedigd, met name door dr. Alfred Rocenberg, die door Hitler zelf is aangewezen om den Dult- schen geest in nationaal-socialistischen zin te vormen en op te voeden. In de laatste weken, aldus luidt een manifest, zijn er krachten opgestaan, die een tegenstelling trachten te scheppen tusschen de fundamenteeie opvattingen van den nieuwen staat en de godsdienstige gezindten. De „Arbeidsgemeenschap der Duitsche Katholieken" moet op de meest besliste wijze stelling nemen tegen bepaalde ge zaghebbende personen, die krachtens hun officieele positie een soort nat.-soc. we reldbeschouwing trachten te mengen in de godsdienstige vraagstukken en die boven dien de vorming van den geest geheel willen schoeien op de partijorganisatie. De „Arbeidsgemeenschap der Duitsche Katholieken" schaart zich geheel achter Hitler, maar het partijbestuur van de N.S.D.A.P. gaat nog steeds voort een blaam op zich te laden, door te trachten de katholieken te bekeeren tot het natlo- naal-soclalisme. Het manifest besluit met te verklaren, dat de felle anti-christelijke campagne, die door Alfred Rosenberg en enkele nationaal-soclallstlsche konstukken wordt gevoerd, diepe teleurstelling heeft ver oorzaakt In de gelederen der katholieken die, zooal3 von Papen zelf, hebben mede gewerkt, om het riatlonaal-socialisme aan de macht te brengen. OOSTENRIJK. Be actie der Nazi's De leiding der N.S.D.A.P. voor Oosten rijk deelt mede, dat gisteren de leider van de gouw Weenen der N.S.D.A.P., Alfred Eduard Frauenfeld en de inspecteur van deze gouw, Neumann, te München zijn aangekomen. Naar de Politische Korrespondenz uit Weenen meldt, zijn als repressaille tegen de vlucht van Frauenfeld een aantal nat.- soc. leiders gearresteerd. BULGARIJE. Het nieuwe bewind. De Bulgaarsche gezant te Parijs, Kosta Batonoff, heeft de portefeuille van buiten- lanische zaken, welke hem door minister president Georgieff was aangeboden, aan genomen De nieuwe premier heeft gisteren in tegenwoordigheid van den minister van Oorlog, generaal-majoor Zlatef, den cor respondent te Sofia van het Dultsch Nleuwsburetau ontvangen. De min.-presi dent vertelde dat de wijziging in het be wind zonder eemg incident had plaats ge had. Het gerucht dat in het buitenland verspreid is, als zou de Koning in het slot eigenlijk gevangen gehouden zijn, totdat hij de hem voorgelegde documenten on derteekend had, is een verzinsel. De minis ter van Oorlog verklaarde dat de geheele actie zonder één schot verloopen was. Het feit. dat het leger heeft ingegrepen en aan den chaos van partijen een einde heeft gemaakt, beteekent niet dat het leger ver politiekt is. Het leger staat vastberaden achter zijn oppersten chef. den Koning. Op de vraag of en wanneer men tot ont binding van de partijen zou overgaan, antwoordde de min.-presldent, dat hier omtrent nog geen besluit genomen was, maar dat de regeering vastbesloten was, voor goed een einde te maken aan het partijwezen. TSJECHO-SLOWAKIJE. President Masaryk herkozen. Heden is de staatspresident voor een nieuwe 7-jarige periode gekozen, Masaryk haalde het wederom op eclatante wijze 327 stemmen werden op Masaryk uit gebracht, 38 stemmen op den communis- tischen candidaat, afgevaarde Clemens Gottwald. Daar bij de eerste stemming voor de geldigheid van de verkiezing een meerderheid van 3/5 van de stemmen van alle aanwezigen verelscht is, is prol. T. G Masaryk hiermede dus met overweldigen de meerderheid wederom gekozen tot pre sident van de Tsjechoslowaaksche repu bliek, President Masaryk. President Masaryk is 85 jaren oud. 14 Nov, 1918 werd hij voor de eerste maal tot hoofd der republiek gekozen. Toen met algemeene stemmen. 20 Mei 1920 werd hij herkozen. Zijn tegen-candidaat, de Dultscher dr. Naegle kreeg echter slechts 61 stemmen tegen 234 op Masaryk. 27 Mei 1927 volgde de derde periode. Masaryk verwierf 274 stemmen tegen 5i op den communist Sturc en 104 blanco stemmen. Heden volgde zijn derde herkiezing, dia tevoren verzekerd was. En hoe zal het over 7 jaren zijn1 De krasse grijsaard heelt de groote liefde van zijn volk! SPANJE. Een tegenspraak. Een bijzonder bevoegde Spaansche mo narchistische persoonlijkheid heeft aan Havas medegedeeld, dat zij formeel M bericht tegenspreekt, dat ex-KwiÉ? Alfonso afstand zou hebben gedaan van zijn aanspraken op de Spaansche kram. Ons voorbehoud blijkt wel gerechtvaar digd te zijn geweest! ZUID-AFRIKA, Zuid West Afrika in de Unie. Uit Windhoek wordt gemeld, dat de wet» gevende vergadering met algemeene stem men een resolutie heeft aangenomen, waarbij de regeering der Unie van Zuid- Afrika wordt verzocht de constitutie zoo danig te wijzigen, dat Zuid West Afrika als vijfde provincie der Unie in de admini stratie zal worden opgenomen. /EREENIGDE STATEN. Dc vrees voor ontvoeringen. Meer dan 600 personen zijn in de Ver eenigde Staten op de lijst voor „nationals bescherming" geplaatst in verband met de jongste ontvoeringen. Zij worden specia- bewaakt door de federale en staats-auto- riteiten. Ongeveer 100 agenten van het departe ment van justitie te Washington hebben opdracht, degenen te bewaken, die on langs bedreigd zijn met ontvoeringen. Ook de filmsterren hebben de bewaking verdubbeld na de ontvoering van den nul- llonnair Gettle. Harold Lloyd heeft zb villa met een hoogen muur omringd, waar slechts één ingang in is, welke wordt be waakt door een gewapende wacht. In de tuin loopt een aantal Deensche dogge, rond. Zijn drie kinderen gaan nooit ur zonder een lijfwacht en de kinderkamer voorzien van getraliede vensters en alarm toestellen. Mariene Dietrich heeft haar huis as alle zijden voorzien van alarm-toesteie en zwaar gewapende wachten patrouuiee ren dag en nacht door den tuin. Kooi gaat zij uit zonder een lijfwacht. M West heeft haar huis op dezelfde wil toegerust. Gloria Swanson laat haar kinderen Zwitserland wonen. Ook de studios ai overvuld met gewapende machten. ARABIE. De strijd in Temen. Na afloop van den in den Arabisch oorlog gesloten wapenstilstand op 2l J.I.. zou den dag daarop het vredesverar onderteekend worden. Aangezien Saoed echter betwijfelt of de Iman Yemen de vredesvoorwaarden zal u ren, heeft hij zijn zoons opdracht 8e8e. om heden de vijandelijkheden te htrvii. h indien de Iman van Yemen zijn verpi tingen niet nakomt. v De leden der vredesdelegatie van en de Mohammedaansche on:ierh .„Loc hebben den Iman verzocht, de I voorwaarden zoo nauwkeurig mogeiijs te komen. o PALESTINA. Stakingsrelletjes. Bij de algemeene staking ^5J„i^nhèt Tel-Avlv zijn 40 personen kwam tot een vechtpartij toen de irajjjy zich verzette tegen de pogingen derpy^ om haar te verspreiden. Ook te Je deden zich Incidenten voor. j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2