Hollandsche groenten voor Hollandsche voetballers. I veren Jubileum Harmoniekapel „T. en D.' Jaargang VRIJDAG 18 MEI 1934 No. 22747 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts. per regel voor advententiën uit Lelden en plaatsen [jaar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle mdere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën ïitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. ncasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van rieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cfê. Bureau Noordeincfeplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f.2:36; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.-M Franco per post f.235 portokosten. ummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. HINDERWET. bemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat Éen vergunning is verleend aan: a. Raaphorst en rechtverkrijgenden oprichten van een banketbakkerij perceel Tesselschadestraat No. 20, Spieghelstraatt kadastraal bekend 1 P. No. 1819 (ged.); b. de firma J. en Zn. en rechtverkrijgenden tot [tbreiden van de inrichting voor ma- houtbewerking in het perceel No. 2, kadastraal bekend Sectie 397; c. P. van Haasteren en recht eenden tot het oprichten van een nrichting in het perceel Clarasteeg kadastraal bekend Sectie H. No. ld. Jac. Volbeda en, rechtverkrijgen- Tpt het oprichten van een inrichting net bewerken van vleeschwaren in lerceel de Ruyterstraat No. 31, ka- pal bekend Sectie K. No. 3168. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Ben. 18 Mei 1934. 1385 (H1DERAVOND D.L.O. SCHOOL DRIFTSTRAAT. school is een ouderavond ge- h, waar als spreker optrad de heer lljaard Jr- met een causerie over |en en Planten in het volksleven, onde in een mooie lezing aan welke I bloemen en planten in ons leven jen. en ging daarbij terug naar de ■olken. Reeds toen waren ze in ge lals symbool van aanbidding en wer- door het volk met heilige vereering Beid. Ook in onzen modernen tijd nog zoo. Worden zij niet bij alle nsten gebruikt en vergezellen ze |et van de wieg naar het graf? Ook idelde spr. de waarde der planten geneeskundig gebruik en de sagen jenden, die hierom heen geweven zijn perd aan het einde van zijn causerie fcd met een hartelijk applaus. |e plaats van den voorzitter, den heer 'sma werd benoemd de heer P. M. Voort- De secretaris hield nog een ting om abenné te worden van het [blad. Om half elf sloot het hoofd der de heer M. J. Krop dezen prettigen tvond. DISTRICT-LEERLINGEN-COMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE. Uitreiking van diploma's. Gisteravond had een openbare verga dering plaats van bovengenoemde com missie in den Foyer van den „Burcht" ter uitreiking van de door de leerlingen be haalde diploma's. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer S. G. van Looy, de goed bezette vergade ring en heette naast organisaties, leer meesters en leeraren, vooral de ouders der leerlingen welkom. Het verheugde de com missie zeer te constateeren, dat de belang, stelling van de zijde der ouders groeiende is. De heer A. L. Koenen uit Lisse reikte den geslaagden de diploma's uit. Nadat de voorzitter de geslaagden en de ouders had gelukgewenscht, betuigde hij namens de commissie zijn leedwezen, dat niet allen geslaagd waren en wekte de teleurgestelden op vol te houden. Daarna nam een der leeraren het woord. J>eze ge tuigde vooral van zijn leed om hen die op grond van de Leeriingenoverepnvnmst het bedrijf zullen moeten verlaten. Een foutive beroepskeuze is mede de oorzaak van de mislukking. De ouders wekte hij op om met meer belangstelling het werk hunner kinderen te volgen. Daarna was het woord aan den heer R. J. Kok, controleur van het Leerlingwezen in het Typografisch Bedrijf. In een pakkende rede behandelde hij Historie en Praktijk van de Leerlingenop leiding In het typografisch bedrijf. Het leerlingenwezen is tot stand gekomen in Augustus 1917. Aanvankelijk vond het bij velen, zoowel aan de zijde der werk gevers als aan die der werknemers geen onverdeelde waardeering. Spreker is van meening, dat een opleiding op een vak school te verkiezen is boven een opleiding op de werkplaatsen, mede met het oog op het feit, dat er altoos bedrijven zijn, min der goed geoutilleerd. Practisch is een vak. schoolopleiding niet wel mogelijk, zoodat de werkplaats en de school gecombineerd zijn. Een juiste en goede opleiding is alleen te bereiken door een hartelijke samenwer king van bedrijf, leerlingen en ouders. De spreker trok een parallel tusschen het leer lingwezen bij de middeleeuwsche gilden en het thans geldende in de typografie. Hij schetste, hoe ten slotte de Staatsregeling van 1798 de gilden en daarmee de leerling, opleiding deed verdwijnen en hoe in later tijd weer de behoefte ontstond aan goe de vakopleiding, getuige de thans bestaan de ambachtsscholen in den lande. De eerste C.A.O in de typografie kwam in 1913 tot stand. Het leerlingenwezen werd gefundeerd in 1917 De geweldige mecha nisatie, het hooger wordende peil der ty pografie, dreef werkgevers en werknemers in deze richting. Thans blijkt, dat een goed geregelde op- Foto A. van Vliet, Leiden. bestuur der Harmoniekapel „T. en D.", welke de volgende week 25 jaar bestaat, fnd van links naar rechts de heeren J. J. Kettenls, 2de seer.; J. J. Redel, le D. Cornet, voorz.; H. N. Jagel, le penningm. en J. Singerling 2de penningm. pachter, staande in dezelfde volgorde de heeren N. Favier, bibliothecaris; J. den Hoed, H. M. Botermans en D. Rietveld, commissarissen. Mgende week Vrijdag zal het 25 jaar Fn zijn, dat uit personeel van de Is Tieleman en Dros en Gebrs. Dros leleman Zeepfabrieken met aanvan- 133 leden de Harmoniekapel „Trouw p" werd opgericht, fet eerste bestuur hadden zitting de u E. Erades, voorzitter, D. de Gunst, fris en F. Schöltz, penningmeester, 1 tot directeur werd benoemd de heer [Smeelen. Laatstgenoemde werd in lajaar van 1914 opgevolgd door den J Noordanus Sr., die thans nog met "6 vuur den dirigeerstok zwaait. 1D is hem inderdaad veel verschul- Pporzitter der feestcommissie, de heer ptak aan wiens overzicht in het feest- prima wij het een en ander ontlee- Beelt verder mede, dat de mobilisatie- Jvoor de vereeniging de moeilijkste Er werd zelfs over gedacht om de [tijdelijk te ontbinden, doch dat het Biet kwam, was te danken aan den toenmaligen voorzitter, den heer J. J. Ket- nis wiens voorstel om ook niet-leden van het personeel als lid aan te nemen, door de firmanten werd goedgekeurd. Het dage lij ksch bestuur wordt tot den huidigen dag toe nog steeds uit het personeel gekozen. Bij het gouden jubileum der firma in 1927 ging een lang gekoesterde wensch in ver vulling, doordat de kapel, dank zij de medewerking der firmanten, voor het eerst in uniform uitkwam. Sedert 1928 neemt de vereeniging gere geld deel aan concoursen, waarbij verschil lende successen werden behaald. In 1931, toen de zeepfabriek naar Maars- sen werd verplaatst, onderging het leden tal een gevoelige aderlating, doch ook dit verlies is men thans weer te boven. Rest nog te vermelden dat de heeren J. J. Kettenis en J. Flippo eveneens binnen kort hun zilveren jubileum als leden zul len herdenken. Op het jubileumconcert en de receptie komen wij dé volgende week nader terijg. leiding van groot sociaal en economisch belang Is. De opleiding op de werkplaats door Meesters kost den werkgever tijd, hoewel dat meevalt. Het kleine offer levert echter groote resultaten voor het gansche be drijf op. De aanvankelijke antipathie is thans zoo goed als geheel overwonnen. De technische uitvoering van het leer lingwezen werd opgedragen aan districts- leerlingencommissies, waaruit een Centrale Commissie ontstond. Daar de Centrale Leerlingencommissie geen stichting was in den zin van de Nij verheids-Onderwijswet, werd in 1925 opge richt de Vereeniging tot Bevordering van de Kennis in de Grafische Vakken, die in Augustus 1930 haar eerste Rijkssubsidie verwierf. Daardoor draagt de opleiding een meer of minder officieel karakter en moet nu beantwoorden aan de Nijverheids-On derwijswet en de leerlingregeling. Het leerlingwezen in de typografie is zoodoende geworden de eerste nationale regeling, in tegenstelling tot bijv. Stork, in Hengelo. Philips in Eindhoven, Werk spoor in Utrecht, die wel een leerling- opleiding kennen, doch speciaal voor hun eigen bedrijf. Het groote verschil met de vroegere op leiding is, dat de leerling niet meer afhan kelijk is van de goedwillendheid van den Meester-gezel, dat thans de verantwoor ding gedragen wordt- door werkgever en werknemer. Als ideale opleiding ziet de heer Kok lager onderwijs, gevolgd door voortgezet onderwijs en voorbereidend vakonder- richt. Het afsluiten van een leerling-contract is niet m alle gevallen mogelijk. De wet verlangt, dat de leerling in de gelegenheid moet zijn theoretisch onderwijs te volgen. Technisch achterlijke bedrijven kunnen van de opleiding worden uitgesloten. De leerling maakt een proeftijd door van 3 maanden. De contracten worden afgeslo ten per 1 Januari en 1 Juli, waarna de proeftijd ingaat. Het ontbinden van het leerlingencon tract is alleen mogelijk, wanneer de leer ling het contract verbreekt of het bedrijf zulks wenschelijk maakt, doch met mede weten en goedvinden van de Leerlingen- commissie, zulk3 op grond van art. 16. Schorsing is wel mogelijk. Het contract verplicht den leerling tot het bezoeken van den vakcursus. Onttrekt hij zich daaraan, dan loopt hy kans uit het bedrijf en daarmede uit de organisatie verwijderd te worden. Deze voor bij de typografie betrokkenen zeer belangrijke lezing oogstte een warm applaus. Nadat de voorzitter den heer Kok har telijke woorden van waardeering had toe gesproken. sloot hy de vergadering. Daarna werden alle examinandi In de gelegenheid gesteld inzage te nemen van de behaalde resultaten en de ouders om met de leeraren en leermeesters te spreken. Om een juist overzicht te geven van het verloop van het gehouden eind-examen enz. het volgende: In de examen-commissie hadden zitting: Voor de hand- en courantzetters: de hee ren A. L. Koenen voorz., C. Haasbeek, D. J. Looman en A. G. de Mooy. Voor de drukkers: de heeren S. G. van Looy voorz.. R. J. Kok, J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. Voor de machlnezetters: de heeren A. F. van der Hert, voorz., S. G. v. Looy en A. L. Koenen. Op voordracht van de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding in het Typografisch bedrijf werden de examen commissies door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd. De lieer A. W. Steenbergen was als secretaris met de algemeene leiding der examens belast. Het practische examen had plaats op 7 en 14 April, proefwerk onderzoek op 16 en 20 April. Het schriftelijk en mondeling examen en een onderzoek naar hun kennis van de Nederlandsche taal had plaats op 12. 26 en 30 April. De leeraren aan de Ambachtsschool waren bij het schriftelijk en theoretisch examen aanwezig. Geslaagd zijn: Als handzetter: D. van Biezen, J Brouwer, B. M. Bodenstaff, H. de Cler. J. Henzen. H. Marijt, W. R. Snij ders en C. de Vos. Als courantzetters P G. v. d. Kraan en H. Redel. Als drukker: H. J. Haasnoot. Als machinezetterG. H. Ritzen en J. J. van Vliet. Niet geslaagd zijn: 2 handzetters en 7 drukkersleerlingen, waarvan 2 drukkers leerlingen voor de tweede maal. ZANGCONCOURS BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. De tweede avond. De tweede avond van het Muziekcon cours: ook nu werd, ondanks het feit, dat lagere afdeelingen aan het woord waren, over het algemeen heel goed gezongen. Merkwaardigerwijze was, evenals op den eersten avond het begin gelukkig: onze stadgenoot de heer Henri Welbooren diri geerde in de vierde afd. Gem. Koren de Chr. Zangver. „Con Amore" uit Alphen en „Hart en Stem" uit Leiderdorp en maakte daarmee op concoursen een uitstekend de buut. Zijn rustige directie, die van vak manschap getuigde, inspireerde zijn zan geressen en zangers, wier materiaal tech nisch zoodanig is verzorgd, dat de klank reeds nu draagkrachtig en welluidend is. Daaruit kan nog veel geboren worden! De stemverhoudingen zijn met een goed ge hoor afgewogen, een opvallende zuiverheid blijft bij voortduring bewaard. Men merkt dat beide vereenigingen dezelfde school ondergaan, edel is meermalen de klank de vrouwenstemmen soms nog wat schril beschaafd de uitspraak, zorgvuldig de afwerking, de rust van den dirigent be- heerscht het geheel. Meer bewogenheid t moge alsnog komen! 't Verwonderde ons niet, dat na deze prettige kennismaking, die mooie beloften wettigt, beide vereeni gingen een eersten prijs kregen: „Con Amore" verwierf 316 punten, „Hart en Stem" 303. Nu was de beurt aan de Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" uit Moercapelle, die onder directie van den heer Jansen in het „Zomeravondlied" geen gunstigen eer sten indruk maakte: al gauw werden de mannenstemmen onzuiver, maar het vol gende nummer „Avondvrede" vergoedde veel en werd muzikaal gezongen. Vooral willen wij den dames een compliment ma ken voor de wijze waarop zij toon hielden, tegen het zakken der heeren in! Het re sultaat was een tweeden prijs met 281 punten: geen groot succes dus, maar de directeur toonde later pas goed wat hij kon met zijn mannenkoor „Excelsior" uit Hazerswoude, waarmee hij een volkomen revanche nam! Hier bleek het, over welk een gevoelige muzikaliteit de heer Jansen beschikt: de doorleefde voordracht, de innerlijke bezieling van dit koortje troffen ons in hooge mate, terwijl tevens de no bele klank onze aandacht trok. Vooral muntte de behandeling der kopstemmen uit. Koop's „Een vrouw" werd wel iets te langzaam gezongen, maar dat is tenslotte een kwestie van opvatting. Wij verheugden ons over een voordracht, die van binnen uit kwam, terwijl de geslaagde nuanceerin gen ook bijgedragen zullen hebben tot de voor dit koortje schitterende uitslag, n.l. een eerste prijs met 342 punten. Onze wèl- gemeende hulde! In de 3de afd. Dameskoren hoorden wij onder leiding van mevr. Popma het Chr. I koor „Erica" uit den Haag: het zong wel lief en licht, maar te monotoon. Van deze j vertolking ging al héél weinig uit, daarbij leek ons de leidster, wier dirigeertechnlek ons onbegrijpelijk is, haar zangeressen weinig te kunnen inspireeren. De uitkomst bleek dan ook matig: een tweede prijs met 264 punten. Muzikaal en suggestief, in levendige op vatting zong „Excelsior" uit Leiderdorp onder leiding van den heer Kouprie, die ook den eersten avond mooie resultaten mocht bereiken. Er waren ook ditmaal wel eenige slordigheden, maar als geheel bevredigde dit optreden toch zeker wel. Wij merkten reeds vroeger op, dat deze dirigent wel eens van ..mooie gebaren" houdt, maar zij schijnen toch mee te sleepen. Met 302 punten behaalde men een eersten prijs. Tenslotte vermelden wij nog het optre den van het Wassenaars Chr. Mannen koor onder directie van den heer v. d. Water, dat ook een loffelijk resultaat wist te bereiken. „Een vrouw" klonk o.i. niet zóó doorvoeld en teeder als bij het koor van Hazerswoude, ook hoorden wij onzuiverheden waarbij het in Wierts' „Bede" meer klank had kunnen ontwik kelen. Maar toch zijn bij dit koor voor waarden aanwezig, die een gunstige ont wikkeling kunnen wettigen. Het mate riaal is echter voor verfijning vatbaar. Het koor behaalde een eersten prijs met 305 punten. Na de pauze vond de eere-wedstrijd plaats tusschen de eerste prijswinnaars, waaraan door „Con Amore", „Hart en Stem", „Excelsior" (Leiderdorpl en „Ex celsior" (Hazerswoude) en het Wasse- BINNENLAND. Dr. Colijn over het landbouw-crisisfonds (4e Blad). Alcoholbereiding uit suikerbieten?; na menging met benzine een goede motor brandstof (Binnenland, 4e Blad). De Tweede Kamer over de automaten- wet (Binnenland, 4e Blad). Belasting van vermogens in de doode hand (3e Blad). BUITENLAND. Naar een bevredigende oplossing der stemming in het Saargebied (Buitenland, le Blad), Engeland stelt voor geen wapentuig te leveren aan beide oorlog-voerende landen in Zuid-Amerika (Buitenl, le Blad). Scheuring in de Spaansche radicale partij lBuitenl. le Blad). 53 slachtoffers bij de mijnramp in Henegouwen (Buitenl. Gemengd; 3e Blad), naars Mannenkoor werd deelgenomen. Over beide avonden verdeeld luidde de uitslag van den eerewedstrijd als volgt: „Immanuel" Zandvoort, 167 punten, eer ste pr., „Halleluja" Leiden, 164 p., tweede pr. en Wassenaars Mannenkoor, 156 p., 3e prijs. De voorzitter de heer Goedhart, bracht dank aan de juryleden wij schreven gisteren, dat alle drie „oude bekenden" waren, maar het bleek ons, dat de heer Keereweer voor 't eerst bij den Bond als zoodanig optrad den secretaris, den heer C. B. van der Zeeuw en den pen ningmeester den heer G. Zitman. Het woord werd nog gevoerd door het jurylid de heer De Ronde, die zijn waar deering uitsprak voor de wijze, waarop dit concours was georganiseerd waarbij wij ons van harte kunnen aansluiten! Spreker merkte op, dat op de concoursen, van den Ring uitstekende resultaten be reikt worden, voor wat betreft de zang ontwikkeling in deze streek. Vooral is er verbetering in den kinderzang en de uit sprak te constateeren. Hij gaf in over weging om, wanneer men niet de vreemde taal meester is, zich te houden aan Hol- landsche nummers, die er toch ook ge noeg zijn. Ds. Thomas, die gedurende het verloop van den avond van zijn belangstelling was komen getuigen, sloot dit zeer ge slaagde concours, dat zeker voor den Ring weer als een succes kan worden aange merkt, met dankgebed, terwijl de avond door voorzitter Goedhart eveneens met gebed geopend was. ARBEIDSBEURS. Op den 17den Mei 1934 waren 2971 (v. j, 2966) werkzoekenden ingeschreven. Foto Bleuzé. Door de firnia Tieleman en Dros alhier Is aan den Kon. Ned. Voetbalbond een kwantum blikgroenten, appelmoes en limonade aangeboden voor een tiendaagsch verblijf van de Nederlandsche voetbalploeg in Italië Hedenmorgen vond op het bondsbureau in de van der Spieghelstraat te Den Haag. de aanbieding plaats, waar van onze fotograaf bovenstaand plaatje maakte. Van links naar rechts de heeren: Boeljon, A. Dros, Staal en van Droge.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1