'Jn de betoovering PALMOLIVE van Zliw huid... .„de. 2oop derfeugd Neem 'n "AKKERTJE" 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 Mei 1934 Derde Blad No. 22744 VRAGENRUBRIEK. CRISISCREDIET VOOR DE BOOMKWEEKERIJ. I, 3,500.000 BESCHIKBAAR GESTELD. De „Staatscourant" van gisteren bevat <je „Crisis Boomkweekers-Credietbeschik- ting 1934." Blijkens deze beschikking wordt uit het landbouwcrisisfonds voor de credietver- leening aan door de stichting erkende hnomkweekers een crediet beschikbaar «steld van f. 3.500 000. Dit crediet wordt den erkenden kwee- vers in die gemeenten, welke met de stichting als vertegenwoordigster van het jonds zijn overeengekomen iO",. in het eventueel nadeelig saldo der in hun ge meente verleende credieten voor haar re- lening te nemen, verleend door bemid deling van de stichting, als vertegenwoor digster van het fonds, welke over de er- tenning als boomkweekev en de toeken- ging van de aangevraagde credieten in eerste instantie beslist. Bü het bepalen van het bedrag van het oorschot gaat de stichting uit van de egenwaarde, welke ingevolge door den sinister te benoemen deskundigen ver lette taxatie aanwezig is. Bestaat deze te onroerende goederen en opstand, beide «bezwaard, dan wordt een .voorschot «der verband van eerste hypotheek toe- grkend van ten hoogste 75"/» van de ge- iatte waarde. Zijn belde wel bezwaard, 0 zal het voorschot ten hoogste 60% ai de overwaarde bedragen, zoo mogelijk ider hypothecair verband. Wordt het rijf gedreven op gehuurde gronden, kan onder medewerking van den bgenaar, en zoo diens onroerend goed be- 1 is, mede onder medewerking van hypotheeknemer, een voorschot forden verleend van ten hoogste 60% van 1 opstand. Aan personen, die het be- p van handelaar uitoefenen, kan op _j vorderingen, onder cedeering derzel- k aan de stichting een crediet worden fleend van ten hoogste 60Vo. Eet aan één credietnemer te verleenen frschot zal, behoudens in zeer bijzon- r gevallen, niet meer dan f. 20.000 be kten. for credietnemer zal moeten zorgen, dat de terugbetaling van 10% van het gekende crediet door derden zekerheid fcnle gegeven. I De voorschotten worden verleend voor in tijd van 3 jaar, voor elk dezer jaren i een door de stichting te bepalen ge- felte van het voorschot worden bestemd, tor het eerste jaar zal echter dit ge- Mte, indien mogelijk, niet meer dan de (iut van het toegekende crediet mogen iragen. De gelden zullen behoudens een drag ineens ter betaling van schulden lan leveranciers e.d- zooveel mogelijk in eelten worden verstrekt. Imstfrdamsche tramconducteurs moeten sneller werken. Controleurs in burger. foaar wij vernemen aldus het Hbld. |dien voor de conducteurs van de tram dale cursussen gehouden worden, de bedoeling hebben de bedienings- tyaciteiten op te voeren, teneinde deze D overeenstemming te brengen met den kianderden rijtijd van de wagens. ISinds de rijtijd op de verschillende lijnen port werd, viel het op, dat een ge- eelte van 't conducteurspersoneel niet op I klaar was met het verstrekken der (iljetten, zoodat het bedrijf daardoor tfiade ondervond. Sinds eenigen tijd stel- i controleurs in burger zich van den van zaken in de rijtuigen op de igte. De conducteurs die de zaak niet |nel genoeg afwerken, zullen nu een spe- 2le instructie krijgen in den vorm van |tn cursus. o E K. BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. [De 10de vergadering van den bondsraad p den Ned. R. K. bond van Transport leiders „St. Bonifacius" werd te Utrecht (houden. [In rijn openingswoord sprak de voorzit- P, ie heer H. Janzen zijn groote voldoe- PS uit over het werk. dat de organisatie Me achter liggende twee jaren heeft prricht. [Het ledental, dat eind 1932 9764 bedroeg op 31 December 1933 tot 10061 geste- In 1932 werd f. 356 482.52 uitgekeerd t de werkloozenkas, in 1933 f 361.733.81. [Het boekjaar 1933 sloot met een batig «0 van f. 23.990.81. de bespreking over het beleid van ft hoofdbestuur voerden vele afgevaar- pien het woord, die het bestuur voor zijn [Md dank brachten, doch ook in som- Me gevallen hun critiek niet spaarden, f vergadering herkoos de aftredende be- fnrsleden. de heeren J. Zwaga. secre- E. J. Manns, 2e secretaris. Th. Kal koven, penningmeester en H. B. van >et, 2e penningmeester. |°e heer Jos. Veltman, bestuurslid van a:R.K. Werkliedenverbond, heeft namens [Verbond de vergadering op hartelijke F toegesproken. lervolgens ging men over tot de behan- Mg van een groot aantal voorstellen. I'M aanzien van eenige voorstellen be ffende wettelijke bepalingen voor de pfsportarbeiders, vereeniede het con- T" zich met het orae-advies van het ™ubestuur, dat mededeelde voor het tot "Mkomen van deze bepalingen belang- piihg te hebben. (Msb.i. o CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDER-VACANTIEKOLONIES. ij ons verslag van gisteren over de al- ™tene ledenvergadering is een fout ge- Ff?' de vergoeding van den secretaris niet f. 1600. rallen626 vergoeding zal binnenkort ciectrificatie spoorlijn rotterdam—dordrecht. Se'cgenheid van de Lnwerkingtre- Klmi de electrificatie der spoorlijn Int, ™am—Dordrecht op 15 Mei, werden vmjddag diverse spoorwegautoriteiten widen van tusschen Dordrecht en ua J11 gelegen gemeenten officieel ten «suize van Dordrecht ontvangen. een dinaso-huis belegerd. Alle ruiten vernield. Het Dinaso-huis aan het Huygensplein te 'sGravenhage heeft eergisteravond ge- ruimen tijd een belegering te doorstaan gehad, waarbij alle ruiten zijn gesneuveld, doch waarbij gelukkig niemand letsel heeft gekregen. Een der voormannen van de Dinaso ver telde over het gebeurde het volgende: Zondagmiddag kwam een zekere M. aan de deur van het Dinaso-huis. Hij belde, en nadat hem open was gedaan, zeide M.: „Eerstdaags blazen we deze kast op". Het antwoord hierop luidde: „Man, je moet naar een concentratiekamp". M. bleef hierop buiten wachten, en toen even later twee jongelui van Dinaso naar buiten kwamen, kreeg de eerste van hen een klap op het hoofd, waarop de tweede M. en pak slaag toediende, M. koos het hazenpad. 's Avonds omstreeks half negen zat men in het Dinaso-huis op de eerste étage rustig bijeen, toen plotseling een schot met een windbuks werd gelost, waardoor een ruit werd vernield Later bleek, dat dit schot gelost moest zijn achter de struiken in het Huygenspark vandaan. Direct op het schot volgde een keisteen, welke een tweede ruit vernielde. Het werd een ge regeld beleg, waaraan door circa 25 aan vallers werd deel genomen. Het Dinaso- huis werd spoedig in staat van verdedi ging gebracht. Een der leden posteerde zich met een windbuks achter de deur en schoot door de brievenbus op de aanval lers. Twee anderen werden het dak op gestuurd en bekogelden de belegeraars vandaar met dakpannen. Voorts werden voor de ramen luiken geplaatst. Daar men geen telefoon in huis heeft, kon de politie niet worden gewaarschuwd, terwijl men naar buiten gaan levensgevaarlijk oor deelde. De aanval werd door de Dinaso-leiding beschouwd als een protest tegen de anti semitische neigingen van dezen bond. Na de belegering heeft de politie een huiszoeking bij de Dinaso gedaan. Hierbij werd een windbuks aangetroffen en een dienstrevolver van een der leden, die reserve-officier is. Met de revolver is echter niet geschoten, aldus onze zegsman. DENEKAMPS BURGEMEESTER VERONGELUKT. Met zijn auto tegen een boom gereden. Gisteravond heeft op den straatweg Ootmarsum—Denekamp een ernstig auto ongeval plaats gehad, tengevolge waarvan de burgemeester van Denekamp, de heer J. Wynia is gedood. De heer Wynia reed met zijn auto van Ootmarsum naar Denekamp (Ov.) Ter hoogte van den z.g. overlaat, in de buurt schap Tilligte schijnt door tot nu toe on bekende oorzaak, de burgemeester, die zelf den wagen bestuurde, de macht over het stuur te. zijn kwijt geraakt. In volle vkart is de wagen in botsing gekomen met een boom. De auto werd vrijwel in elkaar gedrukt en geraakte in brand. De heer Wynia werd door den schok uit den wagen geslingerd. Toen voorbijgangers het zwaar gewonde slachtoffer ontdekten, werd ijlings medische hulp ingeroepen. Men vervoerde den heer W. naar een in de nabijheid gelegen boerderij. Kort na het ongeval is het slachtoffer overleden. Dr. Wortelboer uit Ootmarsum consta teerde een dubbele schedelbreuk. De politie van Denekamp stelt een on derzoek naar het ongeval in. In de nabij heid van de plek, waar het ongeval ge schied is. moest de auto een brug pas- seeren. Het wegdek is bol De auto schijnt door de snelheid gewipt te zijn en ten gevolge hiervan moet de bestuurder de macht over het stuur verloren zijn. De auto is totaal vernield. Het zoo droevig verscheiden van den burgemeester van Denekamp. de heer Wynia is 46 jaar oud geworden en was sedert acht jaar burgemeester, heeft ter plaatse diepen indruk gemaakt. DE DIEFSTAL VAN SIERADEN IN HET CULLINAN-HOUSE. Naar wij vernemen heeft de politie te Amsterdam een tweetal diamanten opge spoord. afkomstig van den diefstal uit het „Cullinan-House" in de Kalverstraat al daar. waar een aantal sieraden uit de étalage werden gestolen door verbreking van de spiegelruit. Zij werden gevonden bij een onderzoek in een café bij een buffetjuffrouw. Zij had de steenen gekregen van een Duitsch sprekenden bezoeker. Naar dezen bezoeker wordt thans gezocht. Men vermoedt dat hij ons land reeds heeft verlaten. het verblindende licht. Eergisteravond half twaalf reed de fa milie c. uit Velden, komende uit Maas- bree, op den rijksstraatweg tusschen Venlo en Velden. Verblind door de lichten van een tegemoetkomende auto, raakte de heer c. het stuur kwijt en botste in volle vaart tegen een boom. Een 12-jarig doch tertje liep een zware hersenschudding op en werd ernstig aan het hoofd gewond. Een tweede dochtertje kreeg een gecom pliceerde armfractuur. De andere inzit tenden kregen schrammen door glas scherven. Door een passeerende auto werd genees kundige hulp gehaald. Het zwaar gewon de meisje werd naar het R.-K. ziekenhuis te Venlo overgebracht, terwijl de andere gewonden zich naar huis konden begeven. (Msb.) aan de gevolgen overleden Mevrouw Houwink, de 65-jarige schoon moeder van den heer Lasonder, wiens aulo Zaterdagavond nabij de Gooische Boer te Huizen over den kop sloeg, is nog dien zelfden avond in de Majellastichting over leden. De heer Lasonder verkeert nog steeds in zeer zorgwekkenden toestand; mevrouw Lasonder die den wagen bij het ongeval bestuurde, en eveneens in de Ma jellastichting verpleegd wordt, is buiten levensgevaar. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag, na schooltijd, is op den Staphorsterweg tusschen Staphorst en Meppel het ongeveer acht-jarige zoontje van den heer Siersma uit Staphorst on der een personen-auto geraakt en gedood. In de Boschstraat te Maastricht is de 16-jarige M. uit Smeermaas (België) onder een kermiswagen geraakt en op slag ge dood. verdronken. Eergisteren is het lijk van de 15-jarige dienstbode W. van M van den landbouwer P. N. v. d. Pauw te Loosdrecht in een sloot achter diens woning drijvende gevonden. Het meisje is waarschijnlijk bij het om spoelen van melkemmers te water geval len en verdronken. WIJZIGING DER BEROEPSWET TE WACHTEN. Op de vragen van den heer Drop be treffende de door den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, in afwijking van het gebruik gevorderde overlegging van een afschrift der uitspraak van een raad van beroep bij het instellen van beroep tegen die uitspraak, hebben de ministers van Justitie en van Sociale Zaken, het volgende geantwoord: Gezien het feit, dat art. 80 van de Be- roepswet spreekt van overlegging van een afschrift van de beslissing waartegen het beroep is gericht, zouden de ministers het door den Centralen Raad van Beroep in genomen standpunt niet als onjuist dur ven kwalificeeren. Ook echter, indien dit anders ware. zouden zij zich intusschen voor wat de geldende wet betreft bij de beslissing van het hoogste rechtscollege dienen neer te leggen. De ministers willen echter wel mede- deelen, dat het in het voornemen ligt. eerlang de aanhangigmaking van een ont werp van wet tot wijziging der Beroeps- wet te bevorderen, ingevolge welk ontwerp o.m. het zakelijk uittreksel zou worden afgeschaft en aan partijen steeds koste loos een afschrift van de uitspraak zou worden toegezonden. VERSPREIDE BERICHTEN. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, is op 16 Juni vijftien jaar burgemeester van die gemeente. Zijn 12'/:-jarig jubileum is destijds op zijn ver zoek niet gevierd. Men wil echter thans den heer Maarschalk op zijn feestdag hul digen. Er heeft zich met dat doel een uit gebreid comité gevormd. BUITENLANDSCH GEMENGD, de petroleumbrand aan den bospojrus. De uitgebroken groote brand in het pe- troleumdepot aan den Boven-Bosporus heeft zich inmiddels verder uitgebreid. Bij een Turksch-Amerikaansche petroleum- maatschappij zijn in totaal 10.000 ton pe troleum verbrand. Bovendien zijn in het daarnaast gelegen depot van het Russische Naphta-Syndicaat. vier groote tanks ver nield, en wel twee door ontploffing en twee door uitbranden. Vanwege de groote hitte is het niet mogelijk de vuurhaarden te na deren. Het vuur woedt momenteel onge stoord verder in de overige opslagplaatsen. De brandweer moet zich ertoe beperken de omgeving en de andere opslagplaatsen aan de oevers van den Bosporus te beschermen. Eenige kleine administratiegebouwen zijn reeds verbrand. Menschenlevens schijnen niet te betreuren te zijn, aangezien zich des nachts geen menschen op de terreinen der opslagplaatsen bevinden. De justitie stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Men vermoedt, dat hij door brandstichting is ontstaan. RECLAME. 7621 ligt een onuitputtelijke bron van romantiek I Want een frissche, jeugdige huid verleent U een lief talligheid, die door geen regelmatige trekken of kostbare kleedij wordt geëvenaard. Gebruik dus uitsluitend Palmolive zeep, de zeep die wereld beroemd is geworden door haar verzachtenden invloed op de teint. Zij laat de jeugd en charme van Uw huid volle recht wedervaren. Waaraan dankt Palmolive deze toovermacht Eenvoudig aan de groote hoeveelheid olijfolie, de sedert tientallen eeuwen terecht geprezen schoonheidsolie, welke in elk stuk Palmolive zeep wordt verwerkt. Olijfolie geeft een fluweel-zacht schuim, dat zelfs de fijnste poriën binnendringt en alles verwijdert wat Uw charme zou kunnen schaden. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT VAN NEW-YORK NAAR ROME. De Amerikaansche kapitein Fond en de Italiaansche luitenant Belli zijn gister morgen te 11.24 uur G.M.T. met hun vlieg tuig „Leonardo da Vinci" van het Bennett- vliegveld bij New York gestart voor een af- standsvlucht naar Rome. Het vliegtuig heeft ongeveer 3000 liter benzine aan boord, waarmee men hoopt in ongeveer 40 uur het doel te bereiken. Zij zijn ter hoogte van New Foundland in een dikken mist geraakt. Uit Oostelijke richting waait een tamelijk krachtige wind WOLKBREUK IN PALESTINA. In de buurt van Tiberias (Palestina) heeft een geweldige wolkbreuk plaats ge had. Tal van huizen zijn ondergeloopen. Vijftien personen zijn verdronken. BRAND IN FRANKENLAND. In de gemeente Poppenroth in het Frankenland heeft gistermiddag een groote brand gewoed, die in een schuur uitbrak, en, aangewakkerd door den feilen wind. zich met groote snelheid uitbreidde en een geheele rij huizen aantasttte- Het blusschingswerk was door gebrek aan water zoo goed als onmogelijk en pas toen de brandweren uit Bad Kissingen. Ham- melburg Schweinfurt en 2 andere plaatsen met hun motorspuiten arriveerden, slaagde men erin den brand tot stand te bren gen. Zestien woonhuizen en 22 schuren werden een prooi der vlammen. Door den brand zijn meer dan 100 bewoners dakloos geworden. Velen hunner werden door neer stortend gesteente en houtwerk gewond, zoodat de Geneeskundige Dienst in dertig gevallen hulp moest verleenen. STORM OVER PORTUGAL. Ruim 2000 boeren op de hellingen van de Serra da Estrella zijn dakloos geworden als gevolg van een hevigen storm, gepaard gaande met regen en hag»l. Vele menschen werden door de groote hagelsteenen ge wond en duizenden schapen zijn" gedood. De verbindingen zijn verbroken en de Por- tugeesche regeering treft alle mogelijke maatregelen, om hulp te verleenen. GEHEIMZINNIGE MOORDEN. Gisterochtend tegen 6 uur vond een be woner van Luenen-Horstmar in Westfalen, toen hij zijn koeien naar de weide dreef, het lijk van een man. Korten tijd later vond een andere voetganger, ongeveer een kilometer verder een ander mannenlijk. Beide lijken toonden schotwonden. De be woners van de omgeving hadden 's nachts tegen drie uur schoten gehoord. Een der dooden is de S A -man Tessmer en de ander een oud-lid der K.D.P. Karl Froelich. Officieel geeft men van het ge val de lezing, dat de S A.-man Froelich zou zijn neergeschoten waarna de oud-com munist zelfmoord zou hebben gepleegd. de ontvoering van gettle. Een poging van den vertegenwoordiger der familie Gettle in Californië, om zich in verbinding te stellen met de ontvoer ders van den olie-magnaat William Gettle, is onder opzienbarende omstandigheden I mislukt. Toen bedoelde vertegewoordiger, na ver scheidene, blijkbaar uit het kamp der ont voerders afkomstige brieven te hebben ontvangen, welke de noodige aanwijzingen bevatten betreffende de betaling van den losprijs, op de aangegeven plek was aan gekomen, bemerkte hij, dat een aantal auto's daar manoeuvreerde en hem poogde te omsingelen. In de overtuiging, dat de inzittenden dier auto's niet de ontvoerders, doch andere bandieten waren, die hem den losprijs wilden afhandig maken, schoot •de a'fgezant der Gettle's op de auto's. Het vuur werd onmiddellijk beantwoord, •maar de onderhandelaar wist toch, of schoon de bandieten hem van alle kanten achtervolgden, te ontkomen. De politie heeft onmiddellijk het geheele gebied afgezet en twee verdachte indivi duen aangehouden. De politie heeft den ontvoerders Zondag een ultimatum gesteld, dat men Zondag nacht te 7 uur een drijfjacht zou openen, indien Gettle gevangen zou worden ge houden. De familie ven *et slachtoffer heeft echter de politie dringend verzocht, het ultimatum 24 uur uit te stellen, om in de gelegenheid te worden gesteld nog een dag langer rustig met de bandieten te onder handelen over het losgeld. Momenteel eischen de ontvoerders, zooals men weet, een losgeld van 75.000 dollar. kerk door brand vernield. De kerk van Asele, een van de grootste van Noord-Zweden, is door brand ver nield. Door den sterken wind waren alle pogingen tot blusschen vergeefs. De blusschers beperkten zich derhalve tot het dooven van de vonken, die naar de belendende huizen en bosschen over waaiden, teneinde de streek voor een groote ramp te behoeden. De kerk welke in 1849 werd gebouwd, is een ruïne; nog enkele resten metselwerk staan overeind. De oorzaak van den brand is niet be kend. DE BELGISCHE STRATOSFEERVLUCHT. Volgens de „Dernière Heure" vorderen de voorbereidselen voor de derde opstij ging van de „FJ4.R.S." naar de stratos feer uitstekend. Er wordt op de labora toria te Solbosch hard aan de uitrusting gewerkt van den aluminium-bol, die den luchtvaarders zal dienen als gondel. Om het ongerief der al te lage temperaturen op te heffen zal alleen de bovenhelft van den gondel dit keer wit geschilderd wor den, en de onderste helft zwart. Men hoopt over een paar maanden gereed te zijn. De helper, dien Max Cosyns zich geko zen heeft, is Neree Vanderelst, een vier dejaarsstudent van de vrije polytechni sche universiteit te Brussel. Daar deze op het gebied van ballontochten nog geen er varing heeft, heeft Max Cosyns hem gis termorgen een eerste ballonvaart laten maken. Onder de oogen van professor Piccard zijn Cosyns en Vanderelst, wier namen weldra gezamenlijk zullen worden genoemd bij de derde opstijging naar de stratosfeer, zeven uur in een kleinen bal lon van 600 kubieke meter van de gasfa briek te Jette—St. Pierre opgestegen. DE GRAF ZEPPELIN WEER IN DE LUCHT Gisteren heeft de Graf Zeppelin twee proefvluchten gemaakt. Op een hoogte van ongeveer 500 M. verliet een zeilvlieger het luchtschip, maakte een eereronde om de „Graf Zeppe lin" en voerde eenige „stunts" uit. Öm 15.43 uur landde het toestel op het vlieg veld. Eenige minuten later landde ook de „Graf Zeppelin". De poging, om een zeilviiegtuig van een luchtschip te doen starten, ma» als vol komen geslaagd beschouwd worden. WAARNEMER GEVONDEN. In de Noordzee, ter hoogte van Wenduin hebben Oostendensche garnalenvisschers in hun net het lijk opgehaald van den sergeant-waarnemer Dumeunier, die eeni ge dagen geledén bij een schietoefening van de luchtdoelartillerie uit zijn vlieg tuig in zee is gestort en verdronken. Ge constateerd is. dat het lijk van den ver ongelukten vlieger een gapende wonde droeg aan den schedel. Men kon even wel nog niet uitmaken of Dumeunier door een granaatscherf werd getroffen of op andere wijze den dood heeft gevonden, voordat hij in de golven terechtkwam. ,(Vad.) DUITSCHE BALLON ZOEK. Gisterochtend, tegen 8 uur, is te Bitter- feld de sub-stratosfeerballon „Bartschvon Sigsfeld" opgestegen. Gistermiddag was te Bitterfeld nog geen bericht van de lan ding van den ballon ontvangen, zoodat men het ergste vreest. Aangezien in de hoogere luchtlagen een groote windsnelheid heerscht, bestaat de mogelijkheid, dat de ballon zeer ver. mis schien naar Polen, Rusland of naar zee is afgedreven. Het rijksministerie van buitenlandsche zaken is op de hoogte gesteld en heeft maatregelen genomen, opdat de inzitten den bij een eventueele noodlanding in het buitenland alle mogelijke assistentie zul len verkrijgen. De ballon „Bartsch von Sigsfeld" is de grootste Duitsche ballon en heeft een in houd van bijna 9500 kub. meter. Commandant is dr. ing. Schrenck uit Berlijn. RECLAME. 1129 uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou, Griep, Influenza. M. V. te L. „De Duivenbode" bestaat nog. Het Is een weekblad gewijd aan de duivensport en wordt uitgegeven te Eind hoven. Schrijft u eens om een proefnum mer aan het adres: Lijmbeekstraat 168 H, Eindhoven. .De Pluimgraaf" is als ik mij niet ver gis. destijds in een bestaand blad opge nomen en als zelfstandig blad verdwenen. Welk gedeelte van de pluimveeUefhebberij heeft uw bijzondere aandacht?

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9