LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 15 Mei 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. iiüiüiiiiiiiiiiigiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiii IIIIIIIIIIIHIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII'11" DE ALGEMEENE TOESTAND. Cit Genève - De Balkanpolitiek Verdrag te Rome geteekend. Ter Volkenbondsraad-vergadering is nog weinig belangrijks gebeurd. De Hongaarsche regeering heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond verzocht, de kwestie der Hongaarsche- Zuid-Slavische grensincidenten, waarbij in den laatsten tijd 15 Hongaren het leven hebben verloren, op de agenda voor de raadsvergadering te brengen. De secreta ris-generaal heeft bericht, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. In volkenbondskringen vraagt men zich af, wat Hongarije er toe heeft gebracht,, deze kwestie aan de orde te stellen. De Zuid-Slavische regeering van haar kant heeft thans besloten, ook twee incidenten onder de aandacht van den raad te bren gen, waardoor de Zuid-Slavische belangen benadeeld zijn. De Volkenbondsraad besloot zoowel de klacht der Duitsche volksgroepen in Po len wegens onrechtvaardige behandeling bij de vergunning-verleening voor het schenken van alcoholhoudende dranken als de klacht van Hongarije in verband met de incidenten aan de Hongaarsch- Joego-Slavische grens uit te stellen tot de volgende zitting. Barthou, Eden en Aloisi hebben elkaar nog niet ontmoet. De Saarcommlssie is volledig vertegen woordigd. Het Duitsche front in het Saargebied heeft, met het oog op den huldigen poli- tleken toestand, een memorandum gezon den aan den Voilkenbondsraad. waarin het standpunt van het Duitsche volksdeel in het Saargebied nopens de kwestie van het referendum over de toekomst van het Saargebied wordt geresumeerd. Ten aanzien van de door den president der Saarregeering, Knox, onthulde Putsch plannen wordt verklaard, dat ..de leden van het Duitsche front niet zoo dwaas zijn, om hun zekeren terugkeer bij het Duitsche volk tegen begin 1935 in gevaar te brengen door enkele maanden vóór dit tijdstip een belachelijken Putsch te ensce- neeren. In het Palazzo Venezla te Rome hebben gisteren Mussolini en de gezanten van Oostenrijk en Hongarije te Rome de pro tocollen onderteekend. waardoor de over eenkomsten tusschen Italië, Oostenrijken Hongarije, als resultaat van Dollfuss' be zoek aan Rome, practisch in werking treden. Het verdrag tusschen Oostenrijk en Itglië voorziet: De invoering van prefe- rentieele rechten voor Oostenrijk met be trekking tot een groot aantal industrieele producten. Deze regeling is zoo getroffen, dat hierdoor de binnenlandsche markt van Italië niet te lijden heeft, terwijl te vens de belangen van derden niet in het gedrag komen. Aan den anderen kant zul len met behoud van de meestbegunsti- gingsclausule de invoerrechten voor ver schillende industrieele en landbouwpro ducten voor Italië worden verlaagd. De overeenkomst tusschen Italië en Hongarije voorziet de verplichting van Italië om de noodige maatregelen te tref fen, die noodig zijn voor den aankoop van een millioen dubbele centenaars Hon- gaarsch graan. Anderzijds is Hongarije verplicht aan de Safni, het orgaan dat het graan zal koopen, het recht te verleenen later nog 1 millioen dubbele centenaars graan te koopen. waarbij der Hongaarsche regee ring de verzekering wordt gegeven, dat indien de Safni dit graan niet verkoopt, zij zal bijdragen tot de valorisatie van het niet gekochte deel daarvan. Boven dien is Hongarije verplicht op verlangen van ItaUë een verlaging der invoerrechten alsmede een vermindering van andere in voerbeperkingen in overweging te nemen, waarbij de meestbegunstlgingsclausule van kracht zal zijn. Verder is tusschen de drie landen een overeenkomst gesloten, die tot doel heeft om de wederzijdsche verdragen die voor den import bestaan en welke algemeen bekend staan onder den naam van „Sem- merlng"-verdragen, belangrijk te verbe teren. Vervolgens is tusschen Italië en Oostenrijk een overeenkomst ondertee kend, welke zich ten doel stelt het Ita- liaansch-Oostenrijksch doorvoerverkeer via de haven van Triëst te bevorderen, terwijl Italië met Hongarije een overeen komst heeft gesloten met het doel het transito-verkeer in de haven van Fiume te verbeteren. Tenslotte hebben Oosten rijk en Hongarije een overeenkomst ge sloten, op grond waarvan Hongarije ver zekerd wordt van de valorisatie van 2.2 mill, dubbele centenaars graan, terwijl Oostenrijk een grootere afzet verzekerd is voor zijn industrieele producten in Oos tenrijk. De ministers van buitenlandsche zaken van Roemenië en Turkije, Titulescu en Roesjdi Bey zijn gisteren te 1 uur in Bel grado aangekomen Onmiddellijk na het middagmaal begon nen de ministers met Jeftitsj een voorloo- Sige bespreking als onderteekenaren van et Balkan-pact, waarbij de Turksche minister krachtens het Grieksch-Turksche verdrag ook als woordvoerder van Grie kenland optrad. De beteekenis der bespre kingen blijkt uit het korte tijdsverloop dat verstreken is sinds de conferentie te Sofia tusschen Jeftitsj en Moesjanof. waarbij de mogelijkheden van het vriendschaps- en non-agressieverdrag tusschen Bulgarije en de comparanten van het Balkanpact onder oogen werden gezien. Roesdi Bey heeft zich bereid verklaard met Bulgarije een bi-laterale overeen komst te sluiten .In het algemeen lichtte Jeftitsj zijn collega's ln over den indruk dien hij in Sofia had gekregen. Verder werden de kwesties behandeld die verband houden met de zitting van den Volken bondsraad. Roesjdi Bey is 's avonds over Weenen naar Genève vertrokken. Het gerucht wil, dat Roesjdi Bey naar Parijs zal komen na zijn bezoeken aan Weenen en Genève. Automobilistenmotorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. DUITSCHLAND. De actie tegen de Joden. Laski, de voorzitter van den raad van gedeputeerden der Britsche Joden, en Monteflore, de president van de Engelsch- Joodsche vereeniging.f hebben den Duit- schen gezant te Londen om een onderhoud verzocht, teneinde hem in kennis te stel len van de diepe verontwaardiging en verbazing der Engelsche Joden o\%r de herleving in „Der Stürmer" van de „on ware, afschuwelijke aantijging tegen de Joden, dat zij zich aan ritueelen moord zouden schuldig maken. De hoop zou worden uitgedrukt, dat de Duitsche regeering stappen zal doen, om een verdere verspreiding van dergelijken laster te voorkomen". De Duitsche gezant heeft echter gewei gerd het gevraagde onderhoud toe te staan. De Angriff meldt, dat een jonge Jood- sche bankemployé, Wassermann genaamd, die eenige onbescheiden opmerkingen over Goebbels gemaakt had. gearresteerd is en ,jiu in het concentratiekamp van Ora- nienburg gelegenheid zal krijgen om te overwegen hoe hij zich voortaan als „gast" in het nieuwe Duitschland te gedragen zal hebben". Hetzelfde blad geeft in zijn nummer van Zaterdagavond advies aan zijn lezers, hoe zij met Joden moeten spreken als iets zoo onprettigs noodig mocht zijn. Als een Jood in een of ander gesprek arrogante opmerkingen mocht maken, dan moet men hem antwoorden: „Vergist u zich niet, waarde heer? U bent nog niet naar Palestina vertrokken", of een derge lijke zinswending, waaruit in elk geval duidelijk blijkt, dat de Jood in Duitschland niet thuis hoort. FRANKRIJK. Weer een radio-rede van Doumergue. Doumergue heeft gisteravond ander maal, zooals was aangekondigd, op de hem eigen familiaire wijze voor de radio tot het Fransche volk gesproken. De minister-president gaf een overzicht van hetgeen de huidige regeering sinds haar optreden, met de beperkte volmach ten welke haar worden verstrekt, tot stand heeft weten te brengen, vooral op justiti eel en fiscaal gebied. Aan het parlement, dat heden bijeen komt, zullen ter zake nog nieuwe wets voorstellen worden voorgelegd, betreffende o.a. ontheffing der parlementaire immu niteit van een aantal bij de schandalen betrokken afgevaardigden en hervormin gen op fiscaal gebied. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zeide Doumergue slechts, dat in het Fransche standpunt geen verandering was gekomen. Dat standpunt blijft vredesgezind. Van Frankrijk is geen agressief optreden te verwachten. Frankrijk heeft geen terri toriale ambities. Het biedt de hand aan allen, die in vrede willen samenwerken. Maar het wenscht en het wil veiligheid. Het heeft sinds den oorlog veel van zijn gewapende macht prijsgegeven. Ontwa penen kan het niet. In Noord-Frankrijk en in België, maar niet daarbuiten, liggen de oorlogskerk hoven. getuigend van den inval op Fransch gebied vermanend ook tot waakzaamheid. Tegen een nieuwe overrompeling wil Frankrijk veilig zijn. ENGELAND. De schulden aan Amerika - De vliegtuiglevering aan Duitschland Overwinning van Labour. Naar vernomen wordt, heeft de Britsche gezant te Washington opdracht ontvan gen, aan de Amerikaansche regeering for meel de vraag te stellen, of den 15 Juni a.s. symbolische betalingen worden aan vaard en zoo ja, of landen, die dergelijke betalingen doen, toch worden geacht in gebreke te zijn gebleven. Naar verluidt, zou de meerderheid van het Engelsche kabinet van oordeel zijn, dat indien de landen, die symbolische be talingen verrichten, toch „in gebreke" zijn, Engeland dezen keer geen enkele be taling moet doen. In antwoord op een- vraag, betreffende den uitvoer van vliegtuigmotoren naar Duitschland, deelde Sir John Simon in het Lagerhuis mede, dat Duitschland zich bij art. 198 van het Verdrag van Versail les en de overeenkomst van 22 Mei 1926 heeft verplicht den invoer van vliegtui gen te verhinderen, welke op eenige wijze bewapend of gepantserd zijn of op andere wijze voor oorlogsdoeleinden kunnen wor den uitgerust. Deze verplichting verbiedt evenwel niet den Duitschen invoer van vliegtuigonderdeelen in het algemeen. Een lid vroeg hierop, of met het oog op de bezorgdheid der Fransche regeering over den grooten omvang van vliegtuig materiaal, dat naar Duitschland gaat, stappen worden gedaan, om te verhinde ren, dat het ingevoerde materiaal voor militaire vliegtuigen wordt gebruikt. Op eer. verdere vraag, met betrekking tot een Duitsche order in Engeland voor de levering van 80 Armstrong-Siddeley- vliegtuig-motoren bevestigde Simon de juistheid ervan. Hij verklaarde, dat de FTansche ambassadeur onlangs de aan dacht der Britsche regeering heeft geves tigd op deze bestellingen, welke evenwel niet in strijd zijn met de voorwaarden der desbetreffende internationale wapen overeenkomsten. Het ligt in het voorne men den Franschen ambassadeur op dit feit te wijzen. De uitslag der tusschentijdsche verkie zing in de Westham-wijk te Londen is: Gardner, van de Labourpartij11.998 stemmen; Mac Namara. conservatief: 8534; Boockway, onafh. arb.: 748. De uit slag beteekent winst voor Labour. Bij de laatste verkiezingen had de conservatieve candidaat een meerderheid van 5108 stemmen. DE SCHEURING BU DE FRANSCHE RADICAAL-SOCIALISTEN. PARIJS. 15 Mei. (Reuter). „Oeuvre" meent te weten, dat Albert Bayet, een der invloedrijkste leden van de Radicaal- Socialistische partij uit de partij wil treden omdat het Congres te Clermont-Ferrand 2lch heeft uitgesproken tegen de door hem geëischte uitsluiting van de afge vaardigden Hulin en Malvy. In welingelichte kringen verluidt, dat ook de Radicaal-Socialistische leden van de parlementaire onderzoekingscommissie ln de zaak Stavisky over de vrijspraak van Malvy en Hulin zeer ontstemd zijn. Zij zouden zelfs overwegen hun man daten ln deze commissie neer te leggen, waardoor dit lichaam in zijn werkzaam heden natuurlijk sterk zou worden be lemmerd. o UIT DE VOLKENBONDSSTAD. GENEVE, 15 Mei. (V.D.). De Volkenbondsraad kwam hedenmorgen weer in geheime zitting bijeen. In tegen stelling met het besluit van gisteren is de Duitsche klacht over de verstrekking van alcoholvergunningen in Polen weer cp de agenda van deze week geplaatst. Be sloten is voor Donderdag geen openbare zitting meer te houden, hetgeen in ver band gebracht moet worden met de Saar- kwestie. Naar verluidt zullen heden be sprekingen plaats vinden over deze kwes tie tusschen de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Italië. Hedenmiddag zullen Eden en Barthou samen dineeren en zal Eden een confe rentie hebben met den Amerlkaanschen gezant Wilson en wel naar men aanneemt over de ontwapening. Verder zal vanmiddag een rapport van Knox worden gepubliceerd met opmerkin gen van het Fransche lid der Saarcom- missle en tegenverklaringen van het Saar. gebiedlid. Vrijdag zou de Saarkwestie in den Raad komen terwijl Barthou te ken nen heeft gegeven Vrijdagavond te zul len vertrekken. PARIJS, 15 Mei. (Reuter). De bespre kingen te Genève over de stemming in het Saargebied staan in het middelpunt der belangstelling van de Fransche pers. Volgens de speciale correspondenten zou den de buitenlandsche leden van de re- geeringscommissie voor het Saargebied ontstemd zijn over het rapport der com missie van drie, omdat dit niet voldoende rekening zou houden met de eischen van Knox en diens medewerkers. De Fransohe vertegenwoordiger in de regeeringscommissie, Maurice, zou volgens Pertinax zelfs voornemens zijn af te tre den. De regeeringscommissie beklaagt zich erover, zoo zegt de „Echo de Paris", dat de commissie van drie haar rapport heeft uitgewerkt zonder nauwe samenwerking met de leden der regeeringscommissie. o DE VORMING VAN EEN DUITSCH VOLKSGERECHTSHOF. BERLIJN, 15 Mei. (V.D.j Inzake de nieu we bepalingen betreffende de vervolging van hoog- en landverraad en de vorming van een volksgerechtshof voor de behan deling van deze strafzaken, schrijft de Ministerlalrat van het Rijksministerie v. Justitie dr. Schaefer in de Deutsche Juris ten Zeitung het volgende: Het Volksgerechtshof in de hoofdbe handeling zal bestaan uit twee tot de rech terlijke functie bevoegden en drie asses soren die de Rijkskanselier zal benoemen op voorstel van den Minister van Justitie. Voor assessor komen in aanmerking per sonen, die beschikken over bijzondere er varingen van tijdelijken aard op hel ge bied van afweer van staatsvijandige aan vallen. Het nieuwe Volksgerechtshof is echter op het oogenblik nog niet in staat alle strafzaken wegens hoogverraad en landverraad zelf te behandelen. Men heeft derhalve de mogelijkheid gehandhaafd van het overdragen dier zaken aan het Oberlandesgericht. Het Volksgerechtshof zal zijn werkzaamheid aanvangen, zoodra men met de organisatie gereed zal zijn. De Rijksminister van Justitie zal den da tum bepalen. Intusschen oefent het Rijks gerechtshof zijn bevoegdheden uit. DE TERUGKEER DER HABSBURGERS. BERN, 15 Mei (Reuter) Het Zwitsersch Telegraaf-Agentschap meldt, dat Aarts hertog Otto van Habsburg gisteren vanuit Brussel te Bazel is aangekomen, waar hij gedurende twee uur de gast was van Aarts hertog Eugene. Otto heeft met zijn familielid een onder houd gehad over den huidigen politieken toestand ln Oostenrijk en de mogelijkheid van de terugkeer naar Oostenrijk der vroegere keizerlijke familie. Men weet, dat tot dusver alleen Aarts hertog Eugene machtiging verkreeg om in Oostenrijk Eê" komen. BULGARIJE. Regeeringscrisis. De reeds sedert weken verwachte re geeringscrisis is uitgebroken. In den loop van den middag had mi nister-president Moeschanoff gisteren een bespreking van vier uur met de vertegen woordigers der belde andere ln de regee- rtngscoalltle zittende partijen, den mi nister van economische zaken Ditcheff van de boerenpartij en den nationaal-Iibe- ralen minister van justitie Katschakof, over de reconstructie van het kabinet, welke na het aftreden van den minister van de spoorwegen noodzakelijk was ge worden. Na afloop van de bespreking verklaarde de minister-president aan de pers, dat de vertegenwoordigers der coalitiepartijen niet tot overeenstemming hadden kunnen komen Daar koning Boris morgen zijn naam dag viert, zal minister-president Moescha noff zich eerst morgen naar het slot be geven, om den koning het ontslag der re- geering aan te bieden. Het verloop van de crisis is in verband met de algemeene oneenigheid in het regeeringsblok moeilijk te voorspellen. Met het oog op den tegenwoordigen binnen- landschen toestand wordt het waarschijn lijk geacht, dat de koning minister-presi dent Moeschanoff weder zal belasten met de formatie van het nieuwe kabinet. MOEILIJKHEDEN TUSSCHEN S.A. EN STAHLHELM. BERLIJN, 15 Mei. (Reuter) Het pers bureau der opperste S.A.-leiding deelt mede: Van alle groepen zijn klachten ont vangen, dat het optreden van de Stahl- helm niet in overeenstemming is met de bepalingen inzake de oprichting. Men heeft getracht Stahlhelm-mannen te weerhouden om tot de S.A. toe te tre den en meermalen is de Stahlhelm geken schetst als de vereeniging welke alleen het recht heeft frontstrijders op te nemen en te vertegenwoordigen. De chef van den staf, Roehm, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij hier tegen opkomt. Hij wil geen actie tegen de Stahlhelm ondernemen, maar hij wijst er op, dat 100.000 frontstrijders zich bij de S.A. hebben aangesloten, omdat zij den geest hiervan hebben begrepen. Tegenover de vijandige houding van de Stahlhelm Jegens de S.A. stelt Roehm de houding van den Kyffhaeuser-bond, die in elk opzicht met dé S.A. meewerkt. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. MUNCHEN, 15 Mei (V.D.). De R.K. bis schop van Rottenburg heeft in een preek te Stuttgart gewaarschuwd tegen twee ernstige gevaren die de Christenheid in Duitschland tegenwoordig bedreigen, n.l. het plan betreffende een geünificeerde Duitsche kerk en de beweging der Duitsche Christenen. Een Kerk, aldus Dr. Sproll, die ln plaats van een vrije instelling van Christus te zijn slechts de handlangster is van den Staat zou waardeloos worden. De Kerk in Rusland is ineengestort, doordat zij de kerk der Czaren was geworden. De bewe ging der Duitsche Christenen is ln het geheel geen godsdienst en haar leerstellin gen beteekenen het einde van het Chris ten dom. Ter staving zijner woorden haalde de bisschop een passage aan uit een der laatste uitgaven van .Mein Kampf", waar in Hitier zekere ..hervormers der gods dienst op Germaanschen grondslag" be schrijft als menschen die die krachten in de hand werken, welke geen hergeboorte van het Duitsche volk wenschen. TWEEERLEI ADEL. BERLIJN, 15 Mei (V.D.). In Hannover is een gepensionneerd kapitein van de Ca- vallerie in Schutshaft genomen in ver band met het feit, dat hij een brief ge schreven had aan een koopman in Han nover waarin hij zich erover beklaagde, dat de koopman in zijn etalage een reclame had aangebracht met de woorden: ..Er is slechts één adel, de adèl der ar beid". De officier nu die zelf van adellijke geboorte was, schreef, dat deze reclame in de hoogste mate taktloos en smakeloos was en dat zijn gelijken in rang vast besloten waren niet te koopen ln winkels waar zoodanige zaken openlijk werden geadverteerd. WOELIG SPANJE. MADRID, 15 Mei. (Reuter). Te Daimiel ontstonden botsingen tusschen politieke tegenstanders, doordat de gouverneur den geheelen tot de socialistische partij behoo renden gemeenteraad had afgezet. Om de orde te herstellen, moest de poli tie van de vuurwapens gebruik maken, waarbij drie betoogers werden gedood en vijf ernstig gewond. Te Barcelona hebben anarchisten drie roofovervallen gepleegd op winkels. Toen de politie de achtervolging inzette, werd zij door de anarchisten beschoten, waarbij drie voorbijgangers die met het geval niets te maken Radden, ernstig gewond werden. Ook te Valencia trachtten de anarchis ten een roofoverval te plegen. Zij werden hier echter door de politie verrast en een hunner werd doodgeschoten. In Malaga werd eveneens een overval gepleegd; de daders konden ontsnappen. o ONTVOERDEN IN AMERIKA BEVRIJD. HOLLYWOOD, 15 Mei (Reuter) De politie 'had gisteren een telefoongesprek opgevangen, tengevolge waarvan een man en twee vrouwen werden gearresteerd, die in verband stonden met de ontvoering van Gettle. Zij gaven aanwijzingen, waar door de politie het huisje in de nabijheid van Hollywood kon vinden, waar Gettle ge vangen werd gehouden. Hier werd de mil- lionair gevonden, liggend op een bed met gebonden handen en gebllndoekt In het huis bevonden zich twee mannen, waarvan een werd gearresteerd; de ander, die vol gens Gettle, de leider van de bende was, wist te ontsnappen. Gettle verklaarde goed behandeld te zijn, hij kreeg behoorlijk eten, doch hij bleef steeds gebonden. Hij was verwonderd zoo dicht bij huis te zijn. want toen de bandieten hem ontvoerden hebben zij enkele uren met de auto gereden. Zoodra het bericht te Los Angelos bekend werd riep de menigte „Lynch de ontvoerders." De losprijs is niet betaald. De kleine June Robles is gevonden ten gevolge van een brief van de ontvoerders. Het kind lag gebonden ln een kuil, welke in de woestijn was gegraven. De ouders wanhoopten eraan hun kind levend terug te vinden, aangezien geer. losgeld was be taald. Het meisje is zeer vermagerd. Nader wordt nog gemeld over 't vinden van het meisje, dat men daarin geslaagd is doordat de kidnappers zelf den Gou verneur van den staat Arizona met een in Chicago verzonden luchtpostbrief me degedeeld hadden, dat de kleine op een afstand van slechts 150 passen ten Noor den van een eenzamen landweg in de om geving van Tucson verborgen was. Onmid dellijk werden daarop door den gouver neur nasporingen in het werk gesteld, waarbij men inderdaad ln een verborgen hol, dat slechts ongeveer twee meter lang, vijf en tachtig centimeter breed en een meter diep was, het kleine meisje vond. De voeten van het kind waren vastgebon den. Naast haar stond een kruik en lag eenig verdroogd brood en een paar sinaas appelen. Het kind was geheel bedekt met vuil en ongedierte en bleek zoo zwak te zijn, dat wanneer het niet spoedig zou zijn gevonden, het waarschijnlijk het leven erbij zou hebben gelaten. JAPANSCHE INVOER VERBODEN. ROME, 15 Mei. (Reuter). De regeerlne heeft de invoer van bepaalde Japansche zijde-artikelen verboden, teneinde de dum. ping tegen te gaan. o TROTZKY NAAR ZWITSERLAND. PARIJS. 15 Mei. (Reuter). De Parijsche bladen bevestigen, dat Trotzky voorloop!» zijn verblijf heeft verplaatst naar Zwit. seriand De bladen bevatten bijzonderheden over zijn doorreis door Chamonix. HU moet hier per auto zijn aangekomen in gezelschap van zijn vrouw en twee politieke vrienden. Hij heeft zijn baard laten wegnemen In het gastenboek teekende hl] als „Jean Frank, handelsreiziger". Zondag ochtend is hij per auto naar de Zwitser- sche grens vertrokken. De Fransche veiligheids-politie. die Trotzky ook te Chamonix niet uit het oog verloor, is zijn spoor tot de grens gevolgd. o DE VLUCHT NEW YORK—ROME. ST. JEAN (New Foundland 15 MeL (Reuter). Vannacht om twee uur plaatse lijke tijd is het vliegtuig van de beide vliegeniers, die een non-stop-vlucht New- YorkRome ondernemen, boven Con ception Baai op Bell Island gezien. Het weer is zeer goed - -O GROOTE BOSCHBRANDEN IN ZUID-RUSLAND. REV AL, 15 Mei. (V.D.). Naar uit Mos kou gemeld wordt, zijn in den laatsten tijd tal van groote boschbranden uitge broken ln het Zuiden van Rusland. Bij. zonder fel waren de branden bij Worones], waar groote hoeveelheden vee om het leven zijn gekomen. Ook mensohenlevens'gingen verloren. De regeering heeft troepen ge- zonden om deel te nemen aan het blus- sdhingswerk. o VLIEGTUIG SLEEPT DRIE ZWEEFTOESTELLEN. MOSKOU, 15 Mei. (V.D.). Op het vliegveld van Moskou heeft dezer dagen een gelukkig geslaagd experiment plaats gevonden. Een vliegtuig sleepte drie zweeftoestellen, die gedurende een uur na van het toestel te zijn losgekoppeld boven het vliegveld pjaneerden en in goede orde neerkwamen. Men wil thans binnenkort brachten eveneens eenige zweeftoestellu te sleepen op een vlucht van Moskou nasr Koktebel ln de Krlm. o DE VERDWENEN BALLON IN RUStffl GEVONDEN. MOSKOU, 15 Mel. (V.D.). De Zondag morgen in Bitterfeld gestarte ballon „Bartsch von Sigsfeld", die sindsdien ver mist werd, is gisteravond op Russisch ge bied gevonden. De ballon was 20 K M. ten Oosten van het plaatsje Sebesj ln de na bijheid van de Letlandsoh-Russische grens ten Noordoosten van Duenaburg neerge komen. In den gondel vond men den ba!- lomvaarder Victor Masuch dood. Omtrent de oorzaak van zijn dood is nog niets be kend. De Deutsche Luft Sport Verband zal deskundigen naar Sebesj zenden, teneinde een onderzoek in te stellen. Ook de Duit sche ambassade ln Moskou heeft alle stap pen gedaan om het ongeluk met den ballon op te helderen. Eerst na sectie zal men de doodsoorzaak kunnen vaststellen. In den gondel werd gevonden een haken- kruisvlag, benevens een zwart-wit-roode vlag en drie flesschen zuurstof. Omtrent den tweeden inzittende van den ballon Dr. Ir. Schrenk is absoluut niets bekend. VOETBAL. L.F.C.-COMBINATIE— LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. Donderdag te 5 uur spelen de Leldsche Bakkersgezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen een L.F.C. comb, op het L.F.C.-terrein Scheidsrechter is de heer J. Hillebrahd. ROEIEN. DE WEDSTRIJDEN VAN „HOLLANDIA". Alleen op Vrijdag en Zaterdag. Het aantal inschrijvingen voor de roel- wedstrijden van „Hollandla" is ditmaal belangrijk kleiner dan vorige jaren (thans 82 ploegen tegen verleden jaar 115). Als gevolg daarvan zullen de wedstrijden niet Donderdag, doch Vrijdag aanvangen. o SCHERMEN. WEDSTRIJDEN KONINKLIJKE OFFICIEREN SCHERMBOND. Zooals bekend, zijn ln verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder de jaarlijksche wedstrijden van den KO- S„ welke in het begin dezer maand waien vastgesteld, niet doorgegaan. Vermoede lijk vinden deze wedstrijden nu plaats te Breda, in het laatst van de maand oei- a[|liiii»iiiiiiiiiinii»iiiiiiii[|iBiii!iii:iiiiNiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiii!iii!ili]i|]iiiiii:i:)3rS Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit/ De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land n be"*-"'"'}* gij de werkloosheid «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiuiiiiiiiuiBiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiii'S wwppppufc p»- r (M

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2