De ordening van het verkeer. #te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 14 Mei 1934 Derde Blad No. 22743 De regeering zet haar opvatting uiteen. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. —O Verhoogde belasting op motorrijtuigen. Aan de Memorie van Antwoord van de inisters van Waterstaat en van Finan cien naar aanleiding van de in het voor- nopig verslag inzake het wetsontwerp tot -stelling van een verkeerslonds opgeno- en beschouwingen van de vaste Com- issie voor Openbare Werken, Verkeers- -n waterstaatsaangelegenheden is het lgende ontleend: Terecht wordt door de Commissie op- emerkt, dat het wetsontwerp geen maat delen tot coördinatie van het verkeer -ft, ondanks het feit, dat de minister sn Waterstaat haar noodzakelijk acht. Dit behoeft niet te verwonderen, om -t de bedoeling van het wetsontwerp niet de eerste plaats is, die coördinatie te cppen maar de mogelijkheid om tot r te geraken en haar te bevorderen -r regeling van de verhouding tusschen e inkomsten en uitgaven voor het Rijk n het verkeer verbonden. Het in het wetsontwerp opgenomen stel tot belastingverhooging is het ge- j van de noodzaak om het groote te lt. dat een eerste globale begrooting het Verkeersfonds te voorschijn ngt, eenigermate te beperken. De Instelling van een centrale commis- beoogt het vormen van een ter be king van den verantwoordelijken mi- 'er staand lichaam dat het studiema- voor de verkeers-coördinatie kan _:nelen, namens hem overleg kan ple- B met andere lichamen welke de belan- van 't verkeer bestudeeren of bevorde- onderzoekingen op verkeersgebied instellen en hen terzijde staan bij opstellen van wettelijke maatregelen r de ordening van het verkeer. Het zou minder juist zijn, thans reeds Ijpende maatregelen te nemen in het nder met betrekking tot het vervoer I motorrijtuigen als in het wetsontwerp wijziging van de Wet Openbare Ver- rmiddelen wordt beoogd, indien niet it staat, dat deze in het kader van het =r te lande in te voeren systeem van Seerscoördinatie zouden passen. Voor- r.j is de Minister van Waterstaat van 'eel dat de in die wet voorgestelde tregelen niet voldoende de coördina- van het verkeer zouden bevorderen. Om deze reden verdient het alle aan- veling evenbedoeld wijzigingswetsont- rp buiten behandeling te laten tot de volgen weg beter kan worden afgeba- -nd. teneinde niet op ontoereikenden -ndslag tot verkeersregelingen te be iten, welke later bij meer volledige ken- van zaken en scherper afgebakend -fceersbeleid weder zou moeten worden "ijzigd en uitgebreid. Voor een goede regeling van het ver- rswezen moeten volgens de regeering volgende beginselen gevolgd worden: 1. Het verkeerswezen van een land moet v een eenheid worden bezien en behan- 1d. 2. Bij de inrichting en regeling van het rvoer moet het algemeen belang voor -en worden gehouden. J. De verkeersmiddelen moeten volgens -ercieele beginselen worden geleid. Coördinatie van het verkeer, welke zich ons land over drie, in de toekomst over verkeersmiddelen moet uitstrekken, geen eenvoudige zaak. Het is niet mo- ijk, bij de instelling van het verkeers- nds, die een eerste stap in de richting n coördinatie is (men zou eerder kun- n zeggen het openzetten van de poort ar den weg der coördinatie) reeds een erzicht te geven van wat de Regeering memens is te doen. In alle verkeer is het internationale ele- ent voor ons land een factor van niet nnge beteekenis. Bij de opstelling van 't wetsontwerp is wel overwogen om de tgaven daarvoor niet onder het Ver- 'rsfonds te brengen. Het internationale keer gaat echter bij spoorweg- en chtvaartverkeer gemakkelijk in natio nal verkeer over, zoodat het een niet los het andere beschouwd kan worden. Regeering ziet echter zeer wel het "te belang van het internationale ver- r voor ons land in; voor ongerustheid, t door de opneming in het verkeers as het internationaal verkeer schade i lijden is dus geen reden. Geen enkel verkeer vindt plaats zonder elijken steun van de overheid; een re- waarbij elk verkeer zou betalen. 1 voor dat verkeer gedaan wordt, moge beginsel juist zijn, zij is echter practisch 't te bereiken, zoodat op dien grond de 1e concurrentie niet wel verdedigbaar is Wat is coördinatie? De Regeering ver- 't daaronder: „Het brengen van het 'band tusschen de verschillende ver fmiddelen zoodanig te doen plaats den, dat het meest economische ver- r is gewaarborgd." aruit vloeit voort, dat de overheid tregelen moet nemen om te voorko- dat een ongebreidelde uitzetting van vervoermiddelen het onmogelijk maakt 1 deze een gezond bestaan kunnen lei- a De concurrentie kan dus niet geheel 1 worden gelaten. hoewel het z.g. Vergunningstelsel voor autobussen wel eenige ordening heeft "everd, is het anderzijds gebleken, dat stelsel nog verre van volmaakt werkt de vervoertechniek weer telkens nieu- oplossingen verzint, waardoor goed oelde maatregelen weinig effect sor- ren. Iedere bedoeling, om met behulp van Verkeersfond de Nederlandsche Spoor J staat te Stellen het tegenwoor- bestaan ondanks groeiende tekorten, te zetten, is den Minister vreemd, «r kan Nederland het thans niet zon- spoorwegen stellen, doch dit betee nt met, dat in het bedrijf en den om- van het net der Nederlandsche jwegen geen wijzigingen zullen wor- I .'"gevoerd. .15?e opstelling van het wetsontwerp J™rent de werkwijze van den Eco- dd«? Raa<* n°g weinig bekend. In- enb Smoken dat in den Economi- Raad een vaste Commissie voor het n mi-?! worden ingesteld, waarover met ™hister van Waterstaat van gedach- ™t gewisseld. Het ligt nu in de be doeling deze commissie zoo in te richten dat zij het Verkeersvraagstuk van het algemeen standpunt zal kunnen bezien, terwijl zij voorts zal samenwerken met de ambtelijke commissie, welke ingesteld zal worden "Is het ontwerp op het Verkeers fonds tot wet zal zijn verheven. Langs dezen weg mag een voldoende en gunstige voeling met het bedrijfsleven worden ver wacht, zonder dat het aantal adviescolleges overdadig wordt uitgezet Bij een derge lijke regeling achten de Ministers het niet meer noodig een vertegenwoordiger van de Nederlandsche Spoorwegen in de Centrale Commissie voor het Verkeersfonds op te nemen. Door de samenwerking van de vaste com missie voor het Verkeer uit den Economi- schen Raad met de Centrale Commissies kan deze combinatie gevoeglijk worden belast met de taak, welke men a"n een ver- voerraad toedacht. Wel is het bereiken van verkecrscoördi- natle zonder instelling van een Verkeers fonds niet bepaald onmogelijk, doch het zou daardoor toch in ernstige mate wor den bemoeilijkt. Dat ook de opbrengst der belasting op motorrijtuigen en rijwielen onder de mid delen van het fonds wordt opgenomen, sluit niet in, dat de Regeering haar ge- heele verkeersbeleid v"n de inkomsten van het fonds afhankelijk denkt te maken. Voor het tegenwoordige zullen de spoor- HERZIENING VAN DE STEUNNORMEN. wegtekorten op de uitkomsten vanthet Verkeersfonds een zeer ongunstigen inBoed uitoefenen. Het streven zal er op gericht moeten zijn die tekorten weg te werken en het spoorbedrijf in zichzelf sluitend te maken. Dit zal echter slechts geleidelijk kunnen geschieden en mede afhangen van het verdere verloop der crisis. De Re geering zal zich beijveren den overgangs toestand naar een financieel sluitend spoorwegbedrijf zoo kort mogelijk te doen zijn. De opvatting, dat in het wetsvoorstel een poging moet worden gezien om het spoor wegtekort geheel of gedeeltelijk op het wegverkeer af te wentelen, vindt in de voorstellen van de Regeering geen steun, zoolang de nieuwe lasten, welke aan het wegverkeer worden opgelegd, binnen rede lijke grenzen blijven en niet uitgaan boven de voordeelen, welke net wegverkeer we gens mindere gebondenheid dan het spoor wegverkeer heeft- De verhoogde belasting dient ook niet tot dekking van de spoor wegtekorten: de spoorwegen zelve in de eerste plaats moeten door gezondmaking van hun bedrijf zorgen, dat die tekorten verdwijnen: zij is noodig om het Rijk in staat te stellen zijn begrooting sluitend te m=ken, daar dit door het verkeer vpor groote uitgaven staat. Het tempo van uitvoering van verkeers- werken wordt door de Regeering niet af hankelijk gesteld van de spoorwegtekor ten. Wel zal het noodig kunnen blijken, zoolang de lasten van het Verkeersfonds de baten aanzienlijk overtreffen, de uit gaven voor verkeerswerken in te krimpen; dit zal dan evengoed voor de spoorweg- werken »ls voor de andere werken moeten gelden. Daartegenover staat, dat de Re geering zich bereid heeft verklaard de uit voering van nuttige werken (waartoe ver keerswerken en in het bijzonder die voor wegenverbetering mogen worden gere kend) met het oog op werkverruiming te bespoedigen. Voorzoover de opzet van het Verkeersfonds ongewenschte vertraging in de totstandkoming van sommige werken mocht veroorzaken, kan daaiaan door maatregelen inzake werkverruiming wor den tegemoet gekomen op een wijze, welke de aan het Verkeersfonds te stellen fi- nancieele eischen niet verzwaart. De Memorie geeft vervolgens een over zicht van hetgeen sedert einde 1319 reeds is gedaan om het spoorwegbedrijf te reor- ganiseeren. Dat de directie onverpoosd werkzaam blijft, spreekt duidelijk uit de cijfers der personeelbezettlng. Nadat in tien jaren 1922—1931 het totalcijfer van 51.078 was teruggebracht op 39.948 is men er nog weer in geslaagd in 1932 een verdere ver mindering met ruim 2000 en in '33 van on geveer 1400 man te verkrijgen. De Ministers zijn er zich volkomen van bewust, dat verdergaande reorganisatie on misbaar is, wil een aanmerkelijke beper king van het spoorwegtekort worden ver kregen. In een Nota van Wijziging wordt voor gesteld in lid 1 van het nieuwe art. 3, het geen voorkomt onder letter a, te lezen als volgt: a. voor een motorrijtuig op twee of drie wielen: indien het eigen gewicht be draagt: niet meer dan 60 kilogram f. 10, meer dan 60 en niet meer dan 120 kilo gram f 20, meer dan 120 en niet meer dan 250 kilogram f. 30, meer dan 250 kilogram f 8per 100 kilogram, doch ten minste f. 40.—. Betere regeling voor de groote gezinnen? Zaterdag had ten Departement® een conferentie plaats van den minister van Sociale Zaken met de wethouders voor Sociale Zaken en voor Financiën uit de gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage, Haarlem, Rotterdam en Utrecht in vel band met de voorgenomen wijziging van de steunregeling. De minister herinnerde aan de vorige conferentie, die over en weder een infor- matorisch karakter gedragen heeft. Hij wees er op, dat de regeering èn met het oog op de loondaling en met het oog op de financiën van het rijk en van de gemeenten een herziening noodzakelijk acht, en hij verzocht aan de aanwezigen om op deze basis van advies te dienen over eenige door den minister ontworpen wij zigingen in de bestaande steunregeling. Hierbij werd tevens gesproken over de moeilijkheid van 'n eenigszins afwijkende schaal ten opzichte van het percentage voor de berekening van den steun aan de groote gezinnen, waardoor de grootste ge zinnen met de laagste loonen meer ont vangen zullen dan volgens de bestaande schaal het geval is. De minister deelde mede, dat hij met de uitgebrachte adviezen ook rekening zal houden bij de binnenkort te verwachten vaststelling der voorwaarden, waarop het rijk in de kosten van de crisiswerkloozen- zorg zal bijdragen. De conferentie heeft vervolgens mede in tegenwoordigheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl de mi nister van Financiën onverwachts door ander ambtswerk verhinderd werd, eenige wenschen geuit met betrekking tot de wijze, waarop de verdeeling der werk- loozenlasten tusschen gemeenten en rijk thans geschiedt. KINDERVACANTIE-KOLONIES. DR. F. E. POSTHÜMA RECIPIEERT. Wegens zijn 25-jarige werkzaamheid bij Centraal Beheer. Dr. F. E. Posthuma, die thans een kwart eeuw verbonden is aan Centraal Beheer en op 20 dezer zijn zestigsten verjaardag viert, heeft Zaterdag in den namiddag te Amsterdam in het hoofdkantoor aan den Singel van genoemde coöperatieve veree- niging gerecipieerd. De jubilaris heeft wel bijzonder dui delijk ervaren hoe zijn groote. vruchtdra gende werkzaamheid als president-direc teur van Centraal Beheer, welke functie hij, toen hij er in 1933 meer dan twintig neerlegde, met nog enkele andere is blij ven vervullen, in breede kringen de waar deering ondervindt, welke zij ten volle verdient. Behalve van directeuren en andere ver tegenwoordigers van bij Centraal Beheer aangesloten vereenigingen, had hij en zijn naaste familie de gelukwenschen in ont vangst te nemen van eenige honderden persoonlijkheden uit kringen van handel, nijverheid, scheepvaart en bankwezen. Het was tusschen 3,.e.n 4 uur een komen en gaan van belangstellenden, die dr. Pos thuma de hand kwamen drukken; van wie zeer velen hem ook geluk wenschten met zijn volledig herstel. Tegen de wanden van de receptie-zaal prijkte een schat van bloemstukken, ter- wijl ook telegrambestellers af- en aanlie pen om den stapel telegrafische geluk wenschen, die uit alle deelen van het land en ook uit het buitenland waren ingeko men, met nieuwe te vergrooten. Ook de mede-directeuren van den jubilaris kwa men hun gelukwenschen aanbieden. Het personeel van Centraal Beheer had van zijn aanhankelijkheid aan dr. Pos thuma doen blijken in den vorrn van een geschenk, bestaande uit een schilderij van den kunstschilder Koekkoek, voorstellen de een oud-Haarlemsch stadsgezicht en een ouóerwetschen leunstoel. Jaarvergadering te Enschedé. Zaterdagmiddag heeft het Centraal Ge nootschap voor Kindervacantie- en Her- steliings-kolonies in het Volksparkgebouw te Enschede zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter van het genootschap, de heer dr. A. Schuckink Kool te Utrecht, hield een korte inleiding. Naar spr. mede deelde, had de malaise nog weinig invloed gehad op het werk van het genootschap. Slechts verminderde in 1933 het aantal verpleegdagen met 5°/o. Het aantal afdee- lingen bleef in het afgeloopen jaar vrijwel gelijk en schommelt om de 450. Het jaarverslag van den secrearis. den heer H. F. M. graaf van Limburg Stirum te Brummen werd onveranderd goedge keurd. Uit dit verslag stippen we aan, dat de vereeniging in haar verschillende va- cantie-oorden thans de beschikking heeft ever 1170 bedden: in 1933 werden 6621 kinderen verpleegd, met tezamen 276.034 verpleegdagen. Ook de rekening en verantwoording als mede de begrooting voor 1934 van den penningmeester, den heer Th. M. Ketelaar te Amsterdam, werden goedgekeurd. Uit de exploitatierekening blijkt, dat het I nadeelig saldo f. 20.405,39 bedraagt. Bü de bespreking der begrooting werd medegedeeld, dat het prophylaxefonds te Den Haag een bedrag van f. 65.000 ter be schikking van verschillende vereenigingen vacantiekolonies in stand houden, stelt. Hiervan zal 't genootschap ongev. f 16 000 ontvangen. Van dit geld zal een fonds ge vormd worden, waaruit de afdeelingen bijdragen zullen ontvangen. Tot lid van den raad van toezicht, in plaats van den heer J. van Dam te Den Haag, die niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer P. Mulder te Den Haag. In de plaats van mej. dr. A. T. <A. S. van Westrienen te Rot terdam werd gekozen de heer dr. J. J. Ha- jonides van der Meulen te Leens. i Vervolgens kwam aan de orde het voor stel van de afdeeling Amsterdam, om naar aanleiding van de quaestie-Abrahams en den invloed, die hiervan op publiek en pers is uitgegaan, het huishoudelijk regle ment zoodanig te wijzigen, dat het ge deelte, waarin is opgenomen de bepaling, dat hoofdbestuurderen naast de vergoe ding voor hun onkosten, geldelijke tege moetkoming door de algemeene vergade ring te bepalen, mogen ontvangen, zou vervallen. De voorzitter deelde mede, deze vergoe ding. f. 1200 voor den penningmeester en f. 1600 voor den secretaris, alleszins billijk te vinden Hij vond het niet noodig, het huishoudelijk reglement te wijzigen. Na dat spr. had toegezegd, dat een reorgani satie-commissie deze kwestie in behande ling zal nemen, trok Amsterdam haar voorstel in. Tenslotte deelde de heer dr. Schuckink Kool nog mede, dat de heer Ketelaar hem had verzocht, te willen me- dedeelen, dat hij persoonlijk geen vergoe ding meer wil ontvangen. RECLAME- 1067 het voorjaar, koop tijdig een pot Ph. F. V. G. te L. Het plaatsje We- velghem ligt in West-Vlaanderen in België H. B. te L. Uitstrijken over papier. R. R.: Daarover kan alleen een meubel maker na onderzoek U inlichten J. B. te L. Het te betalen bedrag aan belasting bedraagt resp. f. 58.73 en f. 60.06. CONTINGENTEERINGEN. Bovenkleeding, manufacturen enz. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin bij de wet wordt ge regeld de bij K B. van 26 Januari 1934 vastgestelde verlenging met een jaar van de contingenteering van bovenkleeding. De overwegingen, die indertijd leidden tot contingenteering van de onderhavige artikelen, zijn ook thans nog onverzwakt van kracht; immers een openstellen der grenzen zou onmiddellijk een overstelpen den invoer der onder dezen maatregel val lende artikelen uit verschillende landen tengevolge hebben. Tevens is ingediend een wetsontwerp, houdende bekrachtiging bij de wet van het Kon. Besluit van 26 Januari 1934 tot beperking van den invoer van manufac turen, stoffen en weefsels van vlas, hen nep en halflinnen. Deze invoerbeperking was eenerzijds noodzakelijk ter bescherming van de Ne derlandsche linnen- en halfllnnenindus- trie, anderzijds om ontduiking van de con- tingenteeringen van gebleekte katoenen manufacturen en van tafel- en servetgoed te voorkomen. Uit in de Toelichting verstrekte cijfers blijkt, dat de export, die gedurende 1929 nog ongeveer gelijk was aan den import, in 1933 nog slechts 1/7 daarvan bedroeg. Onder deze omstandigheden heeft de minister gemeend tot toepassing van de Crisis-invoerwet te moeten overgaan. Het percentage is vastgesteld op 65°/» van de hoeveelheid, gemiddeld ingevoerd gedu rende de jaren 1931 en 1932, met het oog op de wenschelijkheid om gebruik te ma ken van de mogelijkheid, om met be paalde landen omtrent aanvullende con tingenten te onderhandelen. DE NEDERLANDSCHE REISVEREEN. Dc jaarvergadering. Van Donderdag tot Zaterdag is te Vlis- singen de 28e jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Reisvereeniging. na dat de vergadering door het college van B. en W. officieel ten stadhuize was ontvan gen. Na de openingsrede van den heer J. Panman, werden de notulen van den heer J. P. G. Sabel, die door ziekte verhinderd was, goedgekeurd, waarna de voorzitter mededeelde dat overwogen wordt in Am sterdam een filiaal op te richten van het Centraal Bureau, terwijl de financieele po sitie der vereeniging het toestaat dit jaar met de regeling van de pensioneeringen van het personeel een begin te maken. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden goedgekeurd; verla ging der contributie, noch vermindering van het percentage van de reizen is ver antwoord, daar het stamkapitaal nog niet groot genoeg is. Voor het jaar 1934 zal de afdeeling Hengelo met de kascontrole be last zijn; de volgende jaarvergadering wordt te 'sHertogenbosch gehouden. De heeren J. J. van Egmond en S. de Leve werden als hoofdbestuursleden her kozen; in de vacature van wijlen mr. W. W. Osinga werd voorzien door de benoe ming van den heer J. G. Beurs. De voor zitter deelde mede. dat er groote belang stelling bestaat voor de voetbalreizen naar Italië en dat gezocht wordt naar een groo- ter pand als Centraal Bureau; Den Haag is naar de opvatting van het Hoofdbestuur echter nog steeds het meest geschikt- De heer De Leve hield een voordracht over den uitbouw der N.R.V. en de heer Olt- mans over jeugdreizen. Nadat verschil lende vragen over interne aangelegenhe den waren behandeld sloot de heer Pan man de vergadering met een uitvoerige rede waarin hij dank bracht aan den di recteur van het Centraal Bureau en het personeel en de leiders, die in verband met de leeftijdsgrens afscheid moesten nemen. JAARVERGADERING BOND „HEEMSCHUT". Zaterdag hield de Bond „Heemschut" in het Koloniaal Instituut te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene vergadering. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden prof. dr. H. A. Brugmans, mr. Van Sonsbeeck en de heer v. Erven Dorens, werden herko zen Voorts werden als nieuwe bestuurs leden gekozen de heeren W. Burdet en mr. Westerman-Holsteyn, resp. rentmees ter van het Gooische Natuurreservaat en directeur van de Nederlandsche Bank. NED, VER. VOOR VOLKSCREDIET- WEZEN EN WOEKERBESTRIJDING. De Nederlandsche Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding heeft Zaterdag een algemeene ledenver gadering gehouden te Amsterdam, onder voorzitterschap van mr. dr. G. v. d. Bergh te Amsterdam. De secretaris, mr Th. J. Eskens, bracht het jaarverslag uit. dat werd goedgekeurd. Terwijl de behandeling van het geld- schieterswetsontwerp nog aangaande was, sloegen aldus het verslag eenige personen de handen ineen en bespraken de wijze waarop een en ander te organi- seeren zou zijn Te Leiden werd dit initia tief genomen. De initiatief-nemers ont moetten sympathie alom. De vereeniging werd op 30 April 1932 opgericht. Het doel van de vereeniging 'oleef niet beperkt tot de positieve woekerbestrijding alleen ook de bevordering van een goede uitvoering van de Geldschieterswet heeft zij in haar doelstelling opgenomen. Vervolgens kwam aan de orde de bevor dering van de oprichting van plaatselijke centra van woekerbestrijding. Als grondslag der besprekingen diende een door het lid van het Dag Bestuur, den heer P A van Aggelen Directeur der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank) te Leiden geschreven brochure. Aan deze brochure, welke als uitgave van de vereeniging in druk is verschenen, is het volgende ontleend: De Geldschieterswet, welke 1 Maart 1933 in werking is getreden, bevat de z.gm, negatieve woekerbestrijding. De bestrijding van den woeker door bestrijding van den woekeraar. De in geldnood verkeerende zijn veelal slechte rekenaars. Hun moet worden bij gebracht. dat men niet moet leenen, wan neer het niet beslist noodig is. De leenziekte is een maatschappelijk kwaad, waaraan mede alle aandacht moet I worden besteed. Het leen-maar-raak- systeem moet met alle kracht worden be streden. j Positieve woekerbestrijding is een zaak van uitnemende beteekenis voor het ge- heele economische leven. Of de positieve woekerbestrijding zal dienen te geschieden in den vorm van a. een hulpbank; b. een borgstellingsfonds; c een hulpbank in samenwerking met een borgstellingsfonds; d een stichting voor vereenigde woekerbestrijding of e. een consultatie-bureau voor bemiddeling, voor lichting en advies, zal moeten worden be oordeeld naar de plaatselijke omstandig heden. Vervolgens behandelt de heer P. A. v. Aggelen uitvoerig deze verschillende vor men van woekerbestrijding, daarbij in het licht stellende de gunstige werking van de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds. Het woekerbedrjjf moet niet alleen om hals gebracht, maar ook vervangen worden. Voorkomen moet worden dat het woe- kerbedrijf door andere vormen aan te nemen zal trachten de Geldschieterswet te ontgaan. Het woekerbedrijf moet de greep op het publiek worden ontnomen. De volksbehoefte aan klein crediet be staat. daarvoor de oogen te sluiten zou struisvogelpolitiek zijn. Wordt eenerzijds de mogelijkheid wegge nomen om klein crediet te krijgen, zonder dat men anderzijds nieuwe mogelijheden schept, dan zal de woeker toch middelen vinden om in het verborgene te blijven voortbestaan. Noodig zijn anti-woekercentra. Plaatselijke anti-woekercentra. zoo mo gelijk districts- of streeksgewijze ge oriënteerd. kunnen mede dienstbaar wor den gemaakt aan de negatieve, de wette lijke bestrijding. o HAVEN VAN HARDERWIJK GEOPEND. Te Harderwijk is vandaag de nieuwe haven officieel geopend, nadat reeds de vorige week H.M. de Koningin door een persoonlijk bezoek blijk gaf van Haar be langstelling voor hetgeen hier tot stand kwam. Tegen elf uur vereenigden zich zeer vele genoodigden in de historische raadszaal ten Stadhuize. Daar waren o.a. aanwezig: Z.E. Ir. J. A. Kalff, Minister van Water staat, Ir. V. J. P de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal van Zuiderzeewerken, Ir. J. G. Schilthuis, eerstaanw. ingenieur van Zuiderzeewerken, Ir. K. A. Bazler, in genieur der Zuiderzeewerken, Mr. A. v. d. Deure en Mr. B. F. Everts, leden van Gedep. Staten van Gelderland, J. ter Haar, wethouder van Amsterdam als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Burgemeester J. de Jong Saakes sprak een welkomstwoord en wees in een kortei toespraak op de groote beteekenis van de zen dag voor de toekomst van Harderwijk. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de Haven, ter bezichtiging van de werken, de nieuwe kaden en het aan de Oostzijde gelegen industrie-terrein, dat door zijn gunstige ligging bijzonder de aandacht trok. Verder werd een bezoek gebracht aan de in aanleg zijnde jachtha ven en aan het strand, dat in den afge loopen winter werd opgespoten en dezer dagen in exploitatie zal worden gebracht. Hierna werd plaats genomen op het prachtige motorschip „Kasteel Staverden" van de Holland-Veluwe-Lijn. Terwijl minister Kalff zich op het pro menade-dek bevond, zette de boot zich langzaam in beweging tot aan het rijk be- vlagde koord dat over de haven was ge spannen. Alvorens tot de symbolische handeling van het doorknippen over te gaan, sprak Z.E. minister Kalff den wensch uit, dat de nieuwe haven zal mogen medewerken tot den bloei van Harderwijk. Eenige kilometers uit de kust zette het gezelschap zich aan de lunch, aangeboden door het gem.bestuur van Harderwijk! F. 25.000 VOOR HET CRISIS-COMITÉ. Door tusschenkomst van prinses Juliana werd het N.C.C. dezer dagen verblijd met de belangrijke gift van f. 25.000 van een gever, die onbekend wenscht te blijven. BUURTVERKEER. Met ingang van morgen zal het buurt verkeer in alle treinen der Ned. Spoorwegen (D-treinen uitgezonderd) geldig zdjn- VERSPREIDE BERICHTEN. De gouden Taylor-medaille voor de beste lezing, welke in het afgeloopen jaar voor de Royal Aeronautical Society te Lon- i den is gehouden, valt dit jaar den direc teur der K.L.M., den heer A. Plesman, ten I deel. De heer Plesman hield 2 Febr. 1933 een lezing over den wekelijkschen dienst AmsterdamBatavia. In de week van 712 Mei werden in Nederland 77 faillissementen uitgesproken. •nniiiiiniiiiiiiiiinininminiiiiiiniininininiiiminininniiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiirnmiHmiiininfr Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9