15* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 Mei 1934 Derde Blad No. 22742 Il Buiten!. Weekoverzicht. I EEN REEKS VAN MOEILIJKHEDEN. LAND- EN TUINBOUW. GEMENGD NIEUWS. 60 jaren huwelijkstrouw te Noord wijk. Het echtpaar Steenvoorden. KUNST EN LETTEREN. Mactie1507 Directie en 2500 I Den 16den Mei zal het 50-jarlg geleden i dat het echtpaar Sterner—van Rijs, oende te Katwijk Rijn, ln den echt ver- jaden werd. [De bmldegom, Lambertus Sterner van te, werd den 24sten Augustus 1856 te Eteohoven geboren, waar zijn vader ut ln verzekeringen en brievengaarder iHier was hij, na het afloopen der O L. fcool, zijn vader in de postzaken behulp- m, waarna op 1 Maart 1884 zijn aan- Jing volgde tot postbode ln den dienst ageraarAlphen aan den Rijn vice- sa. Den 16den November 1896 werd hij rgeplaatst als brievengaarder naar rswoude (Rijndijk). Tot op den pen- igerechtigden leeftijd van 65 jaar was [aldaar werkzaam tot groote voldoening ur superieuren, bij wie hij hoog stond geschreven wegens zijn grooten ijver [dipte nauwgezetheid. Hoewel men hem verzocht om den Staat nog te blijven die nen, bleef hij bij zijn voornemen en kreeg den 31sten Augustus 1921 eervol ontslag met pensioen. Zijn nicht Maria van Rijs werd den 15den April 1856 te Zoeterwoude geboren met wie hij den 16den Mei 1884 te Voorschoten in het huwelijk trad.. Zij verhuisden den 26sten Maart 1925 van Hazerswoude naar Katwijk aan den Rijn, waar zij aan den Valkenburgschen weg 7 samen een genoeglijken ouden dag slijten. Zij zijn beiden nog kras en genieten een goede gezondheid. De bruidegom houdt zich daar bezig met tuinieren en maakt regelmatig eenlge keeren per week zijn wandeling heen en terug naar Katwijk aan Zee. Het zal het echtpaar Van Rijs in de eerstvolgende dagen zeker niet aan be langstelling ontbreken! De tijd nadert, dat inzake de Ontwape- sconferentie weer iets moet gebeuren dientengevolge ziet men hernieuw- pogingen de vastgeloopen machine 'eer op gang te brengen. Onder het mot- 1 tracht te redden, wat er te redden It, doet men wanhopige pogingen, om it de impasse te komen. Maar, helaas, i den horizon vertoonen zich nog slechts ibere wolken, dicht opeengepakt! ilfs de anders zoo optimistische voor- x der Conferentie, Henderson, moet is erkennen, dat het er duister uitziet Pin bezoek aan Parijs, waar hij met lister Barthou de gansche aangelegen- id heelt behandeld, zal hem ongetwij- tld niet hebben opgebeurd. Het lijdt Kt bijkans geen twijfel, dat Barthou em beslist heeft verzekerd, dat Frankrijk ïo Duitsche herbewapening, die reeds is "Sezet, nooit zal erkennen tenzij En- tland met Frankrijk een volledig veilig- eidsverdrag wil aangaan! Een verdrag, aarbij Engeland zich verplicht, Frank- Jk daadwerkelijk te steunen met alle lacht, waarover het kan beschikken. On- te zeggen, dat Engeland daaraan nar niet zoo een twee drie toe is! Het Brittannië nieuwe zware verplichtin- tn opleggen op het Europeesche conti- ent Het is dan ook geen geheim, dat in den ezem van het Britsche kabinet groot rschil van meening heerscht in deze aterie. Weliswaar ziet men algemeen in, 't de tijd van een volledig isolement oeilijk meer in practijk is te brengen, ch zulk een vergaande belofte, als ankrijk vraagt, maakt velen op de Brit- te eilanden wat bang te moede; hetgeen Deszins begrijpelijk is. De logische con- equentie van de Fransche verlangens ia feitelijk moeten zijn een Volkenbonds ger van voldoende kracht om ieder aan ballen staat te verdedigen tegen den invaller.... Daarvan heeft men nimmer willen we ll, doch nu eischt Frankrijk van Enge- d iets. wat er, voor zoover het het ische imperium raakt, geheel op neer Et! Frankrijk's „neen" schijnt onherroepe- k zoo aan zijn verlangen niet wordt ;emoet gekomen. Zal Engeland willen en? Twee krachtige stroomingen bot- daar tegen elkaar. Wil Henderson "hij trachten een woordje mede te "ken, dat hij tegen zijn aanvankelijke oeltngen in, van Parijs onverwacht zr Londen is teruggekeerd, voor nader rleg? Van Duitsche zijde voelt men zich blijk- "r niet geheel gerust, want het heeft .nieuwen functionaris voor de Ontwa- ngsaangelegenheden, von Ribbentrop, Londen gezonden, blijkbaar met de Mlig eens poolshoogte te nemen van "een zich afspeelt tusschen Frankrijk Engeland. Wanneer het Duitsche weg- m van Genève zulk een nauw samen- n van beide Kanaal-landen tengevoi- tou hebben, zou deze geste wel bijzon- zwaar zijn afgestraft ieder geval gaat men belangrijke be- 1 gen tegemoet; aan de periode van "tel en nog eens uitstel moet spoedig einde komen. En dit te eer, waar de "wapening allerwege reeds flauw is ezet; Engeland en Amerika koopen bom «ementsvliegtuigen van het zwaarste 'her, Frankrijk denkt aan verlenging den diensttijd tot twee jaar. Wat 'schland doet. 'ot overmaat van ramp zijn er tal van ïen'en, die wijzen op herstel van oude "dgenootschappen en allianties. Zeer JjHend b.v. zijn de bezoeken van den M-Slavischen minister van buitenl. za- eh aan Sofia en van zijn Poolschen col- aan Boekarest. Tusschen Polen en menie heeft van den beginne af aan zeer vriendschappelijk contact be- .?n blijkbaar heeft men dit nog J "Uen accentueeren. Doch dan was arvoor 00k een reden! Kan deze scms van j n worden in een losser werden dan h ,band tusschen Polen en de lan der Kleine Entente en tusschen deze Entente onderling? Polen en Tsjecho- Slowakije verdragen elkaar zelfs slecht en Zuid-Slavie vertoont neigingen om met Bulgarije aan te pappen. Jeftitsj is te Sofia, dat zich van het Balkan-pact verre blijft houden, bijzon der enthousiast ontvangen. Hoev/el nog aarzelend en tastende schijnen niettemin pogingen tot nieuwe combinaties te wor den ingeluid, waarbij Italië en Hongarije te zijner tijd een woordje zullen meepra ten. Economische verhoudingen zullen daaraan ook niet vreemd zijn! Op dit terrein hebben 'zich twee zeer belangrijke feiten voorgedaan. In de eer ste plaats brengt Amerika de kwestie der schulden in een nieuwe fase door de z.g. Johnson-wet, die bepaalt, dat voortaan geen credieten meer zullen worden ver leend aan landen, die hun verplichtingen niet nakomen; hetgeen practisch neer komt op een crediet-weigering aan alle ci-devant geallieerden, Finland alleen uit gezonderd, daar gedeeltelijke betaling of een symbolische, zooals Engeland. Italië en nog een paar andere landen deden, niet meer als betalingen zullen gelden. Dit brengt totaal nieuwe verhoudingen en het zal geen verwondering wekken, dat reeds eenige gezanten te Washington zich gehaast hebben om nadere inlichtingen te vregen Wel schijnt president Roose velt bereid tot nieuwe onderhandelingen over de schulden, waarbij rekening zal kunnen worden gehouden met de moei lijkheden van iederen debiteur afzonder lijk, doch in principe moet de betaling worden erkend! Eli in de tweede plaats heeft Engeland, goed beschouwd, Japan een handelsoorlog aangekondigd, al geschiedde dit met flu- weelen handschoenen. Bekend genoeg is, hoe Japan tengevolge van zijn uiterst lage loonen, waartegen het Westen onmogelijk concurreeren kan, allerwege zijn waren tegen prijzen aan de markt brengt, waar tegen niet is op te werken, ons Indië weet er ook van mee te praten. Engeland heeft getracht door vriendschappelijke bespre kingen b.v. inzake de textiel! met Japan tot een regeling te geraken, doch deze poging heeft gefaald. Ten einde raad heeft Engeland nu. zonder opzegging van het verdrag met Japan, besloten tot zware belasting op de van buiten ingevoerde ar tikelen, waardoor speciaal Japan wordt getroffen al wordt dit niet met name ge zegd. Zal Japan nu nog willen onderhan delen? Engeland hoopt het en vandaar het officieel overeind houden van het be staande verdrag. We zullen het moeten afwachten NIEUWE BEPALINGEN TEN AANZIEN VAN HET VERVOEREN, VERKOOPEN OF AFLEVEREN VAN BOTER. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van 22 Mei 1934 een beschikking van den minister van Economische Zaken in werking treedt, waarbij o.a. is bepaald, dat niet-producenten ongemerkte boter mogen vervoeren, verkoopen of afleveren (mits niet uit een boterbereid- of bewaar plaats bij een producent in gebruik of ten behoeve van een producent) in eenheden van ten hoogste 1 KG. Dit is evenwel slechts toegestaan tot een hoeveelheid van ten hoogste 5 KG Ten behoeve van groote uitbrengzaken is bepaald, dat van het maximum-gewicht van 5 KG. kan worden afgeweken, mits daartoe door de Crisis- Zuivel-Centrale schriftelijk toestemming is verleend. illlliililllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllM Trambestuurders, bedenkt dat ?iit' voetbei een eenvoudig waar schuwingssignaal en geen slag- iverk is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiüiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuaiiiiiiiiiiiiiiiiuii GEVOLGEN VAN EXAMENVREES? Amsterdamse he H.B.S.-jongen dringt zijn school binnen om examenopgaven in te zien. De concierge van de 2e HBS. met 3- jarigen cursus aan de Da Costastraat te Amsterdam stelde gisteravond de politie van het bureaux Marnixstraat ln kennis van het feit, dat een jongmensch, ver moedelijk met behulp van een valschen sleutel, de school was binnengegaan. Dade lijk werd een onderzoek ingesteld, doch de gezochte was niet te vinden. De politie gaf het echter niet op en plaatste een post bi] de school. Kort ma middernacht kwam de indringer naar buiten en werd onmiddel lijk aangehouden. Hij bleek een 16-jartge leerling van de derde klasse te zijn, die bij zijn verhoor mededeelde, dat hij de school was binnengegaan om een boekje te halen, dat bij daar had laten liggen! Er bestaan echter aanwijzingen, dat de jongen het er op gemunt had, examenopgaven voor het eindexamen in te zien. De vader van den knaap, die op het bureau ontboden is, heeft zijn zoon dn het nachtelijk uur mee naar huis genomen. Zeer waarschijnlijk zal het jongmensch van school worden verwijderd. o DE ONTPLOFFING IN DE SPOORWEG - WERKPLAATS TE UTRECHT. De toestand der gewonden. Twee der bij de ontploffing in de spoor wegwerkplaats te Utrecht zwaar gewonde werklieden vertoeven nog in de klinieken te Utrecht; hun toestand is evenwel voor uitgaande. Drie der ernstig gekwetsten hebben het ziekenhuis verlaten. (N. R. Crt.) ——o BRAND IN LAKSTOKERIJ. Verscheidene lichtgewonden. Gistermiddag is in de lakstokerij der firma Sikkens en Co. aan den Helper- wegsingel te Groningen brand ontstaan door het overkoken van een ketel. Hoewel de rook-ontwlkkeling enorm was en ook de schoorsteen begon te bran den, gelukte het de brandweer vrij spoedig liet vuur in deze gevaarlijke omgeving te blusschen. De hoofdstoker N. bekwam vrij ernstige brandwonden aan zijn rechterarm, terwijl eenige andere werklieden en een brand weerman bij het blusschingswerk lichte wonden opliepen. Maandag 14 Mei a.s. hoopt het echtpaar Leendert Steenvoorden en Hendrica Steenvoorden, wonende Tramweg 45 te Noordwijk zijn 60-jarige echtvereeniging te herdenken. De oudjes resp. 83 en 79 jaar oud, verheugen zich nog in een uitsteken de gezondheid. Vooral de Bruidegom is nog zeer kras; deze maakt nog iederen dag flinke wandelingen, terwijl de bruid zelf nog het huishouden doet. Het echtpaar heeft een talrijk nageslacht. Het aantal kinderen, kleinkinderen en ach'.erkleinkin. deren bedraagt niet minder dan 75! Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat deze allen te Noordwijk wonen. Het zal deze krasse oudjes op hun feest dag wel niet aan de noodige belangstelling ontbreken BOEKBESPREKING. ONVEIHG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Dinsdag 15, Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Mei, telkens van 1114.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand weer toegan kelijk is, wanneer de roode vlaggen, waar mede de onveiligheid wordt aangegeven, zijn ingehaald. TEGEN EEN AUTO GEVALLEN. Op den Zuiddijk te Maassluis nabij de Boonersluis zijn twee wielrijders, die naast elkander reden, met fietsen tegen elkaar gereden. Het gevolg was. dat een hunner, M. de H. uit Vlaardingen omviel juist tegen een voorbijkomende auto. De man werd tegen den grond geslingerd en kreeg een groote bloedende hoofdwond alsook een hersenschudding. Nadat de eerste hulp was verleend is het slachtoffer per auto naar het ziekenhuis te Vlaardingen over gebracht. INBRAAK. In den nacht van Donderdag op giste ren is te Apeldoorn in de villa Catharina- laan 12, tijdens afwezigheid van de be woonsters. de dames Mallinckrodt, in braak gepleegd. Vermist wordt f. 700 aan geld, benevens effecten ter waarde van eenige duizenden guldens, gouden en zil veren voorwerpen. De politie heeft van de(n) dader(s) nog geen spoor. BUITENLANDSCH GEMENGD. INSULL OP VRIJE VOETEN. Samuel Insull is, nadat te zijnen be hoeve door een verzekeringsmaatschappij een cautie was gestort van 200.000 (tpliar op vrije voeten gesteld. Op advies van zijn zoon heeft Insull zich naar een ziekenhuis begeven tot herstel zijner gezondheid. Nauwelijks echter was Insull in vrijheid of hem werd medegedeeld dat hij zich te beschouwen had als in arrest zijnde in verband met een andere aanklacht die te gen hem was ingediend. Het slot was dat Insull op vrije voeten bleef, nadat hij een nieuwe borgtocht van 50.000 dollar had gestort. o DE GEHEIMZINNIGE MOORD IN FRANKRIJK. KUNST EN ZAKEN van Sinclair Lewis (uitgave v. Holkema en Warendorf). Het is een merkwaardig feit dat de meeste Amerikaansche boeken niet het tempo bezitten dat men gewoonlijk van alles wat Amerdkaansch is verwacht. In tegendeel de werken van Amerikaansche schrijvers zijn dikwijls uitgesponnen en lang en met het laatste lijvige product van Sinclair Lewis in handen vraagt men zich af welke Amerikaan het geduld zal heb ben zich door deze 360 dicht bedrukte pagina's heen te worstelen die de zon- en poèzielooze jaren beschrijven van een jon gen man die zich het hotelbedrijf wil eigen maken en daarvoor alle phases van chas seur in een zooveelste-rangs-pension tot directeur-generaa! van een der grootste hotelconcerns ter wereld, doormaakt. Men beweert dat Vicky Baum, vóór zij haar roman Menschen in Hotel schreef, ge durende eenigen tijd kamermeisje werd om het hotelleven van alle dag te leeren kennen om tenslotte haar ervaringen in een meer om min wrange critiek op hotel gasten weer te geven. Men krijgt den in druk. dat ook Sinclair Lewis het hotel leven grondig heeft bestudeerd, alvorens ons achter de schermen van deze wereld i te voeren; maar het wordt ons alles zoo grondig en categorisch bijgebracht, dat men halfweg het boek de neiging krijgt het terzijde te leggen met het gevoel rijp te zijn zelf een hotel te beginnen. Het ver haal zou inderdaad langdradig zijn. wan neer het niet tevens vol humor en vol wij zen kijk op Amerikaansche toestanden ge schreven was en een weergave van het Amerikaansche leven biedt, zij het dan ook in beperkten kring die in het buitenland misschien beter geaoprecieerd zal worden dan in Amerika zelf. In de eerste ruim 200 bladzijden klim men wij met Myron Weagle steeds hooger op de ladder van het maatschappelijk bestaan, tot ook onze held met tegenslag i te kampen krijgt en van de met zooveel moeite gedurende zijn 30 beste levensjaren, bestegen ladder, naar beneden tuimelt, om j zijn leven te eindigen als waard van een eenvoudig plattelands hotelletje, terwijl ziin oude energie dan nog slechts opleeft in de verwezenlijking van de illusies van zijn halfvolwassen zoon En het moet een fout van den schrijver zijn. dat hij er niet in geslaagd is ons dezen val van een zoo voortreffelijken van een zoo in-zijn-vak- doorkneed-hotelman als Myron Weagle was. in de laatste 100 bladzijden duideliik te maken. Voor den leek in het hotelvak, wat de doorsnee lezer toch wel zal ziin, kon deze Myron het alleen brengen tot den Henriot legt een bekentenis af. De grootgrondbezitter Michel Henriot, de zoon van den procureur-generaal van Laurient en oomzegger van den uit de Stavisky-affaire bekenden afgevaardigde Henriot. heeft bekend zijn vrouw te heb ben gedood ten einde in het bezit te ge raken der hooge verzekering. Zooals te be grijpen is, heeft het bekend worden van ciit feit groot opzien gebaard. mislukte noodlanding. Tijdens een oefenvlucht ontstond een defect- aan den motor van een Poolsch militair vliegtuig, dat werd bestuurd door een onderofficier. De bestuurder probeer de een landing uit te voeren op een bij het vliegveld Mokotow gelegen straatweg. De toeleg mislukte, het vliegtuig werd vernield en de sergeant doodelijk gewond. FINSCH DORP UITGEBRAND. Èen geweldige brand heeft, begunstigd door droog weer en een sterken wind, het Finsche plaatsje Kannus bijna geheel in asch gelegd. Vijftig gebouwen, waaronder een pasto rie, het gemeentehuis en de school, wer den geheel door het vuur vernield. ZANDSTORMEN IN AMERIKA. Een zandstorm, gelijk die sinds twintig jaren niet meer zoo is voorgekomen, woedt boven de staten Minnesota en Da kota, het gebied van de Mississipi-rïvier en langs de Atlantische kust tot aan de Canadeesche grenzen. Nadat krachtige Noord-Westenwinden den zandgrond in Minnesota en Dakota, waar een ontzag gelijke droogte heerscht, hadden opge waaid, werden Chicago en New-York in een gelig halfduister gedompeld. Vliegtui gen melden, dat de zandwolken tot een hoogte van 5000 M. gestegen zijn. In Chi cago is naar schatting een hoeveelheid zand van 10.000 ton neergevallen. De me teorologische instellingen kondigen een aanhouden der droogte aan. gebruikelijken Amerikaanschen miHion- nair. die als bordewasscher begon. Het boek is goed vertaald, maar heeft hier en daar drukfouten. JOZEF KERKHOVEN's DERDE BESTAAN. van Jakob Wassermann (uitgave Erven J, Bijleveldj. Dit is een drama van de vorige genera tie, waarin Wassermann afrekent met de idealen van zijn tijd. De kort geleden gestorven schrijver is nooit bevredigd ge weest door de wereld van zijn eigen ver beelding De zelfgenoegzaamheid van het voor-ooriogsche leven smaakte hem flauw, de grofheid van het na-oorlogsche smaakte hem bitter. En waar hij een grübelende natuur had en het merg wilde proeven van alle dingen, lieeft hij het operateurs mes van zijn psychologie gezet in de zielen van een twintigtal menschen: zijn helden, de hoogste vertegenwoordigers van karak terkracht, opofferingsgezindheid en weten schap Zoo ziet lui den beroemdenn medicus Kerkhoven: zijn ideaal. En zoo verrukt is hij van dien idealen man en dokter dien hij geschapen heeft, dat hij soms overgaat tot een onaanvaardbare, edelaardige be schrijving. Wassermann, doorloopend we tenschappelijk, is vaak van een echt Duit sche opgezweepte romantiekhet beste van het boek is daarom niet de hoofdper soon Kerkhoven (Wassermann's ideaal), en zelfs niet de geretoucheerde, beroemde schrijver (Wassermann zelf), maar de eer ste vrouw van dezen Herzog: Ganna (de nog levende eerste vrouw van Wasser mann). die hij met al haar dolle en typisch Duitsche reacties van doodelijk gekwetste, voor geen middelen terugschrikkende en zich eeuwig opnieuw aanbiedende vrouw, niet alleen afbeeldt, maar afslacht. Het moet voor ieder menschelijk wezen ver- schikkelijk zijn, zich zoo tot op het ge beente te zien ontleed door iemand, die men heeft lief gehad i Zoo is dit boek niet alleen het drama der vorige generatie, maar ook het tragische levensdrama van den auteur zelf en misschien, bij voorgevoel, zijn testament! De vertaling van Mevrouw R. Wlessing- de Sterke is voortreffelijk en de uitgave is goed verzorgd. PARIJS BEVEELT, van R. Voorhoeve (uitgave „De Spieghel", Am sterdam en NV. „Het Kompas", Mechelen) Op boeiende wijze wordt ons in dezen „roman van goud, veeren en bloed" de jacht op paradijsvogels beschreven en de vele gevaren en ontberingen daaraan voor de jagers verbonden Men leeft geheel met het wel en wee van de kleine kolonie in een uithoek van Nieuw Guinea mede. een nederzetting ten koste van vele menschen- levens gesticht, onder Nederlandsch be stuur. die slechts leeft en bloeit wanneer uit Parijs de vraag naar paradijsvogel- veeren tot haar komt. om gedurende lange jaren terug te vallen in haar tropische apathie wanneer een grillige mode haar van handel en winst berooft. Het boek draagt een artistieke band- teekening van Mumi Schwarz. N. o NIEUWE UITGAVEN. Bij Nygh en Van Ditmar N V. te Rotter dam kwam van de pers: „Het ontwerp besloten Vennootschappenwet 1934". lezing gehouden te 's-Gravenhage voor de Ver- eeniging van Academisch gevormde ac countants door Drs. A. Krammer". KALENDER. 't Is een mooie decoratieve kalender, die de N.V. Levensverz.-Mij. Nill Mij. van 1859 ons toezond. Een ware verrassing deze teekeningen van dieren, van C. J. Mension. 75.000 DOLLAR LOSGELD GEËISCHT. De attorney-general van Californië heeft medegedeeld, dat de ontvoerders van den oliemagnaat Cettle een losgeld eischen van 75.000 dollar. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9