V duA 1/ofi- QA/vnd QUw óók 3tgrootNationaal Muziekconcours Jaar» VRIJDAG 11 MEI 1934 No. 22741 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Dweau rtooraeiiKfsptem leKftwiuiuDuDon ^fcor Directie eo Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER CX>WRANT5 ier bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. jficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. al op: 'RADIO Luxemburg HOLL. PROGRAMMA 0504119 \Sf%\ HILLE5 ïiescUut Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD 130 Cts. per régel voor edvertervtiën pit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën I uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I bi] een maximum aantal woorden van 30. I incasso volgens postrccht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cft. IA g-i. 11 »|'T - ri--~ it-jiOT-rj - f- Voor LeiddB per 3 maanden f:2t36; per weet ..j1.0»M Bultén Leiden, waar agenten gevestigd zt)®, pér week „O.-M Franco per post 1.2.35 - jf portokoeten. VERGADERING tEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 14 MEI 1934, des namiddags te 2 uur, gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" (Steenschuur 21). Jiog te behandelen: jrstel tot aankoop van verschillende den en perceelsgedeelten, begrepen onteigeningsplan Lange Bouwe- insteeg-Lange Paradijssteeg. (105) HINDERWET. rgemeester en Wethouders van Leiden jen ter algemeene kennis, dat door den concessionaris van de vuur- fabriek, op het perceel in den Stads- |r. kadastraal bekend Gemeente Lei- Sectie K. No. 3229, ontslag is ver van eenige aan de vergunning tot iting van genoemde vuurwerkfabriek nden voorwaarden en dat aan hem n rechtverkrijgenden met betrekking e fabriek verschillende nieuwe voor- pen zijn opgelegd. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, ■den, 11 Mei 1934. 947 JJEERINGSPLAN EN REGISTRATIE BLOEMISTERIJ. Remeester en Wethouders van Leiden Rn ter kennis van de bloemkweekers, het in het voornemen der Regeering teelt van producten der bloemisterij t toe te staan op grond van vanwege veering te verstrekken teeltbewijzen. slechts zullen worden verstrekt aan die zijn aangesloten aan de Neder - the Boom- en Bloemkweekerij-Cen- Koningskade 23, 's-Gravenhage. grondslag voor de te verstrekken Bewijzen zal in het vervolg o.m. gelden 1 1933 met bloemisterijproducten be- k oppervlakten, In verband waarmede fcauwkeurige registratie van de met peten der bloemisterij in 1933 be- grondoppervlakte noodzakelijk is. biulieren voor de registratie van de pisterij zijn aan de bekende bloem- pers toegezonden. Zij. die geen for- |r hebben ontvangen, kunnen zich tot la ontvangst nemen daarvan vervoe- pp de Gemeente-secretarie. aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat zij verplicht Pan de registratie mede te werken en let verstrekken van onjuiste of mis- |de gegevens strafbaar is. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. |den. 11 Mei 1934. 948 o gemeester en Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis, dat zij, itend ten aanzien van de door de Burgersdijk en Niermans, in het el Nieuwsteeg No. 1, alhier, te houden uveiling, voor 11, 14, 15. 16, 17 en 18 is., de eerste dag tot des avonds S de overige dagen tot des avonds 11 ontheffing hebben verleend van de Ssbepaling, vervat in art. 2 subs b, Ie Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. IVAN STRIJEN, Secretaris. HET GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS. Talrijke deelnemers; een zeer vlot verloop. Op den stralenden voorjaarsdag van gisteren waren hier honderden en nog eens honderden muziek-beoefenaars en -liefhebbers uit vele plaatsen van ons land vereenigd, ter bijwoning van het in den tuin van „Zomerlust" georganiseerde Nationaal-Muziekconcours. Tegen halftien vond een korte en een voudige opening plaats door den heer F, A. van Beest, voorzitter der concourscom missie, bijgewoond door de leden van voor noemde commissie, de jury-leden de hee- ren M, Bolderdijk, directeur van het mu ziekcorps van 't „6de R. V. A.", Joh, C. Geijp, oud-directeur van het Stedelijk Leidsch Muziekcorps en B D. Peters, toonkustenaar uit Amsterdam. Voorts wa ren diverse voorzitters en secretarissen der talrijke deelnemende vereenlgingen aanwezig. De heer F. van Beest wees er op, dat dit concours uitgeschreven tot waardig be sluit van het eerste lustrum van de mu ziekvereeniging „6de R. V. A." een een voudig karakter droeg in verband met Hen rouw wegens het overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Hierdoor moest van een feestelijke vie ring worden afgezien, terwijl er aanvan kelijk zelfs sprake van geweest was, dat geen toestemming tot het doorgaan van het concours verkregen zou kunnen wor den. In verband echter met de verre voor bereidingen, de verplichtingen aan de ver- eenigingen en de finaricieele consequen ties kreeg men, dank zij o.a. de medewer king van den beschermheer luit.-kol. J. E. Haitsma Muiier, vergunning het concours te houden, mits zoo sober mogelijk Offi cieele autoriteiten waren dus niet bij deze opening tegenwoordig. Spr. verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de alom bekende juryleden, wier oordeel naar hij hoopte, rechtvaardig en menschelijk mocht zijn en sprak de ver wachting uit, dat de stralende zon de deelnemers zou inspireeren. Het zou niet mogelijk zijn iedere vereeniging een eer sten prijs toe te kennen, maar spr. ver wachtte, dat men in de uitspraak zou be rusten. Met het oog op een goede con coursdiscipline uitte spr. den wensch, dat men zich van opbouwende, zoowel als an dere critiek zou onthouden. Hierop werd de eerewijn aangeboden. Niet minder dan 16 vereenigingen de den zich vervolgens hooren in den con- certwedstrijd, afgewisseld door 10 dezer corpsen in den marschwedstrijd, welke onder veel belangstelling van 24 gehou den werd op het Schuttersveld. Met het oog op den wensch van den voorzitter, doch hoofdzakelijk in verband met de groote deelneming ieder corps speelde daarenboven 2 nummers willen wij ons van een gedetailleerde critiek onthou den en volstaan met eenige algemeene opmerkingen. t Was in den feestelijk versierden tuin van „Zomerlust" een voortdurend komen en gaan van medewerkenden en belang stellenden: er waren voor dezen eersten dag dan ook niet minder dan 1300 kaarten uitgegeven. Velen maakten van de gele genheid gebruik onze stad te bezichtigen. Afwisselend deden zich hooren de van heinde en verre gekomen fanfare- en harmoniecorpsen van de 4de afd. achter eenvolgens tot de superieure afd. toe en de prestaties werden natuurlijk steeds beter. Foto Bleuzé. Pen de leden van de concours-commissie en van de jury tijdens de P? van het uitstekend geslaagde Nationaal Muziekconcours, waarvan de gisteren in den tuin van Zomerlust werd gehouden. Zittend van links phts de heeren: G. IJspelder (secr.), Joh. C. Geyp (jurylid), M. Bolderdijk ^cteur „6de R.VA."). B. D. Peters (jurylid) en F. A, van Beest (voor- vJ.n.r. de hee-ren J. P. v. d. Weerd (comm.), J. F. Knufman ftptmrU en .Vermeer .(permlngjaJi. Dank zij de uitstekende voorbereiding en organisatie waardoor dit concours zich onderscheidde had alles een orde lijk, rustig en vlot verloop, waarvoor wij de commissie een welgemeende hulde wil len brengen! Tijdens het beluisteren van de diverse nummers zijn wij tot de conclusie geko men, dat op dit concours veelvuldig zeer goede prestaties zijn geleverd, hetgeen de uitslag, die talrijke eerste prijzen bracht, dan ook wel aantoont. Verschillende ver eenigingen hadden het zich niet gemak kelijk gemaakt en kwamen met soms zeer moeilijke vrije nummers uit, hetgeen eenerzijde te waardeeren is, doch ander zijds hun puntenaantal niet ten goede kwam. Over het geheel kunnen wij con- stateeren, dat met groote animo en toe wijding gespeeld is, terwijl ook de toehoor ders door stille aandacht bewijs van war me belangstelling leverden. Voor de or- ganiseerende vereeniging mag deze eerste dag van het concours 't vervolg vindt op Tweeden Pinksterdag plaats als een volledig succes beschouwd worden! Moge ook de tweede concoursdag even uitste kend verloopen! De jury, die geen gemakkelijke taak had, kende de navolgende prijzen er waren talrijke prachtige beschikbaar ge steld toe: 4e Afdeeling Fantare, „Liefde voor Har monie". Roelofarendsveen. Concertwed strijd 301 p. Ie pr. 4e Afdeeling Harmonie, „Door Kunst Verkregen", Nieuwerkerk a. d. IJsel, 309 p., Ie pr.. Marschwedstrijd 99 p., 2e pr. 3e Afdeeling Fanfare. „Wilhelmina1 Rijnsburg, 357 p.. Ie pr. „Crescendo", Hil versum, 352 p. Ie pr. 105 p., 2e pr. 2e Afdeeling Fanfare „Concordia" Wad dingsveen, 278 p., 2e r„ 125 Ie pr. „Wit- tenburg's Fanfare" Amsterdam. 370 p. Ie pr., 132 p„ le pr. 2e Afdeeling Harmonie, „Willen is kun nen", Rotterdam, 277 p. 2e pr. „Voor waarts", Haarlem, 316 p., le pr. 125 p. le prijs. le Afdeeling Fanfare, „St. Caecilia" Geulle, 291 p.. 2e pr. „Excelsior" Heem stede 359 p. le pr. 136 p. le pr. le Afdeeling Harmonie. „Wilhelmina" IJmuiden, 280 p., 2e pr. 133 p, le pr. Eere Afdeeling Fanfare, ..Albert Hein", Zaandam, 342 p., le pr. 130 p. le pr. Eere Afdeeling Harmonie, „Excelsior", Wassenaar 286 p., 2e pr. 137 p.. le pr. „Kunst na Arbeid", Maasssluis, 255 p., 3e pr. „T.A.V.E.N.U.", Loosduinen 378 p. le prijs. Superieure Afd. Harmonie. „Forum Ha- driani". Voorburg, 301 p., le pr. 131 p. le prijs. Bij loting tusschen Wittenburg's Fan fare uit Amsterdam en „T.A.V.E.N.U." te Loosduinen, is de directeursprijs aan den leider van de laatste vereeniging den heer Joh. P. Kok ten deel gevallen. Ook ont ving deze vereeniging den prijs voor het hoogste aantal punten van dezen eersten dag. „Excelsior" uit Wassenaar behaalde den extra-prijs voor het hoogste aantal pun ten in den Marschwedstrijd. ZANGCONCOURS RING LEIDEN EN OMSTREKEN. Wederom houdt bovengenoemde (Ruig een zaalconcours op Woensdag 16 en Donder dag 17 Mei a.s. in de groote zaal der Stadsgehoorzaal, welk concours in het be lang der deelnemende Koren des avonds zal worden gehouden. Ook ditmaal nemen aan dit concours zoowel kinder-, gemengde-, dames- en mannenkoren deel De zaalconcoursen bieden meer aantrekkelijkheid en belang stelling zoowel voor vereenigingen als be langstellenden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE - GEZELSCHAP. Daar bovengenoemd gezelschap 20 Octo ber a.s haar 12'/! jarig bestaan zal her denken en er uit de leden voor de dan plaats hebbende feestelijkheden een feest. Commissie gevormd is, zoo werd er ten bate van de kas Woensdagavond een uitvoering gegeven in Corcertzaal „Concordia". Muzikale medewerking voor dezen avond werd verleend door de „The Hofenk's Band" onder leiding van den heer Gé Hofenk. Nadat deze band zich eenige malen had doen hooren, verscheen de voorzitter, de heer J. G. van Heuzen voor het voetlicht en heette allen hartelijk welkom. Spr memoreerde het een en ander over het a.s. 12'/2-jarig bestaan. Om te besluiten met den wensch. dat ieder een gezelligen avond mocht hebben. Het programma bracht de tweede op voering van de revue „Wij Vliegen", voor afgegaan door „Hannes wordt ingekwar tierd". Daar dit zelfde programma reeds kort geleden is opgevoerd, kunnen wij volstaan met te zeggen, dat de herhaling wederom een succes is geworden, en dat het gul gegeven applaus welverdiend was. Aan het slot hadden mej. Holwerda en de heer Groenendijk van een schenker die onbekend wenschte te blijven een plant in ontvangst te nemen. Hierna dankte de heer Rombout, voorzitter der feestcommis. sie. bij opendoek bestuur en alle werkende leden van het gezelschap voor het orga- niseeren van dezen avond. Een gezellig bal onder leiding van mej. Jeanne de Wekker bracht het einde van dezen avond, waar voor de opkomst zeer groot was. O' ■- - RECLAME- Lange golf tusschen Motala en Kalundborg. GESLAAGD LENTEFEEST. Van het Leidsche Volkshuis. Lentefeest, kindervreugde en stralende zonneschijn, wij hebben het in ruime mate gistermiddag op het j aarlij ksche kinder festijn van het Leidsche Volkshuis, dat op het gymnastiekveld aan de Burggraven- laan werd gehouden, ons toegemeten ge zien. 't Was feest, lentefeest en de dartele jeugd heeft dit verstaan en onder groote belangstelling van het zeer talrijke pu bliek haar uitvoering ten beste gegeven. De zon. nu eenmaal onmisbaar voor een lentefeest, heeft het geheel met haar gouden stralen beschenen en hier aan een fleurig en kleurig aanzien gegeven. Wat zou 't geheele spel, indien dit door slechte weersomstandigheden In de Stads- zaal zou moeten zijn gegeven, belangrijk in waarde zijn gedaald. Om omstreeks kwart voor vier arriveer den de jeugdige deelneemsters en deel nemers, ongeveer 200 in getal, op het ter rein waarna het feest aanving met het zingen door alle aanwezigen van de twee Volkshuisliederen en het Pijpenkruidlied. Intusschen hebben de jongens zich rond den meiboom opgesteld en voerden op keurige wijze de kleppermarsch uit, daar bij keurige figuren makende. Hierna werd een aanvang gemaakt met het spel der jaargetijden „Wij vieren de Lente", een spel met zang en dans. Een spreekkoor kondigde met blijden jubel de komst van den zomer aan, waar na de boeren in fleurige kleederdracht .ten tooneele" verschijnen om het wui vende koren te maaien, in schoven te bin den om dan ten slotte met de schooljeugd een vroolijke dans uit te voeren. Vervolgens werd de herfst in beeld ge bracht; de wind doet de bladeren dooreen dwarrelen en wij zagen dit aardig in rythmische dans voorgedragen door meisjes gekleed in bruine jurkjes. De kleintjes gaven hierbij een vertolking van de bruine eikeltjes, die overal op den grond rollen, terwijl weer anderen de kleu rige paddestoelen, waarvoor geestige costuumpjes waren gekozen uitbeeldden. Het was al rythme en kleur wat we aan schouwden. allen deden hun uiterste best om het „feest" zoo goed mogelijk te doen slagen endit is inderdaad ten vollq gelukt. Nu ls de winter in aantocht en anderen komen weer op het veld; het zijn de sneeuwvlokjes, die dooreen dwarrelen om al zachter en compacter te vallen en de aarde te dekken. Wintersche pracht in stralende zonneschijn. Tot slot kregen wij de Lente. Nadat het spreekkoor hiervan had kond gedaan kwa men elfjes met „bazuingeschal" en blijde dans het feest inzetten. Dan zien wij een kloek met haar kuikens met vader-haan voorop het koesterend zonnetje tegemoet trekken. Een gezellige, ouderwetsche fa milie komt aan, die met de kinderen naar buiten trekt. Vliegen en mugjes, uitge beeld door de kleintjes, dwarrelen lustig dooreen. Tenslotte komen de kinderen om het juichende feest van de lente te vieren al dansende om den Meiboom met vroolijk gezang, 't Was een alleraardigst, opge wekt slot. Met groote voldoening kan het Leidsche Volkshuis, dat grooten en kleinen een on- vergetelijken middag heeft bereid, op deze uitvoering terugzien. Een woord van lof aan mej. Rut.h. onder wier leiding dit spel werd ingestudeerd, mag op deze plaats niet ontbreken. Na afloop trokken de kinderen in op tocht naar het Volkshuis waar hun nog een extra, zeker verdiende, tractatie wachtte. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Heerenmodemagazijn „Nou veauté" (filiaal). Steenstraat 3, Leiden. Hoofdzetel: Kruisweg 42 Haarlem. Het filiaal te Leiden is opgeheven, d.d. 7 Mei 1934. BINNENLAND. Het wetsvoorstel betreffende pensioen wijziging voor spoorwegambtenaren. (Bin nenland, 3e Blad). Dievenbende gearresteerd te Arnhem. (Gemengd, 3e Blad). De Straperlo-zaak; in hooger beroep bevestiging van bet vonnis geëischt, (Rechtzaken, 4e Blad). De 70ste verjaardag van mr. J. Schok king; een druk bezochte receptie. (Laat- ste Berichten, le Blad). Het Zendingsfeest op „Oud Poelgeest", te Oegstgeest. (4e Blad). BUITENLAND. Tal van besprekingen inzake de Ontwa pening. (Buitenl., le Blad). Bezoek van den Poolschen minister Beek aan Roemenië. (Buitenl., le Blad). Nienwe houding van Amerika in het Schuldenvraagstuk. (Buitenl., le Blad). Wederom gevallen van sabotage in Oos tenrijk. (Buitenl., le Blad). Eernstig Fransch vliegongeval. Zes doo- den. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden werd in den loop der maand April op spaarbank boekjes ingelegd f. 110.831.40 en terugbe taald f. 181.170.17. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f. 70.338.77. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 70. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes Ingeschreven f. 1300 en afgeschreven f.7200. Derhalve minder in- dan afge schreven f. 5900. HET „BLAUWE BLOEMPJE". Blijkens de in dit nummer opgenomen advertentie zullen morgen de Leidsche Drankbestrijders-organisaties in het ge weer zijn. Het overbekende Blauwe Bloempje, dat ieder jaar meer populariteit genieten mag, zal morgen door een groot aantal jonge dames worden aangeboden, hetgeen be- teekent, dat zij den strijd tegen den alco hol op hun wijze zullen steunen en zij rekenen daarbij op den steun van anderen, laten wij hopen van zeer velen, die sym- pathiseeren met het streven van de drank bestrijding. Deze bloempjesdag zal ook nu weer een deel uitmaken van de Blauwe Week, die voor dit jaar zal staan in het teeken van het alcohol-vrije snelverkeer. Wie, gedu rende de laatste maanden vooral, heeft kennis genomen van hetgeen ons blad moest melden omtrent ongelukken, ver oorzaakt door chauffeurs, die in mindere cf meerdere mate onder den invloed van sterkedrank verkeerden, zal overtuigd zijn, dat voor een actie in die richting thans alleszins reden is; en wie het oor te luis teren legt, zal op ieder terrein van het openbaar leven kunnen vernemen, dat die overtuiging „alcoholvrij-verkeer" ge deeld wordt door overtalrijken; ook door hen, die niet daadwerkelijk tot de geheel onthouders behooren. Het Blauwe Bloempje moge Zaterdag dan ook naar hun knoopsgat den weg vin den en de Leidsche bevolking schenke het bloempje een welkom en instemmend ont haal! o FEESTAVOND „VOORDORP". Een gezellig samenzijn. Een feestavond ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het Kinderhuis „Voordorp" vormde Woensdagavond in de Graanbeurs tevens een gezellig slot van den tweedaagschen bazaar, welke in „Staalwijk" is gehouden. Er hing een opgewekte sfeer, die na het frissche, geestige openingswoord van den voorzitter, ds. Kuilman, nog toenam. Medewerking aan dezen avond verleen den een orkestje, dat van tijd tot tijd op wekte muziek deed hooren, de heer Kals- beek, die zich deed kennen als een uitste kend declamator, en de Dameskrans, die in samenwerking met Rhodé enkele aar dige tableaux voor de pauze gaf en zorg de voor een mooi passend slot, waaraan mevrouw Seis door haar zang eenige wij ding gaf. Een postkantoor bood voor haast leder- de gelegenheid een pakketje in ontvangst te nemen. Aan 't eind van den avond heeft ds. Kuilman alle medewerkenden hartelijk dank gezegd, een danken dat zich in wij den kring uitstrekte, toen hij allen, die op de een of andere wijze aan het wel slagen van den bazaar hadden medege werkt, hierin betrok. Ook enkele bloemen werden door hem aan de dames overhan digd. Ds. Van Apeldoorn, vice-voorzitter, woonde eveneens deze bijeenkomst bij.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1