stadsnieuws. 7j«te Jaargang WOENSDAG 9 MEI 1934 No. 22740 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVÈRTENTIEN s] Idfficieele kennisgeving Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 CU. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatse» waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. ir F— Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. RRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijp, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Morgen, Hemelvaartsdag, ver- ichijnt ons Blad niet en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. Heden wordt de Kindercourant opgenomen. DE DIRECTIE. De Directeur van den Gemeentereini- Idis- en Ontsmettingsdienst brengt ter kemeene kennis, dat, in verband met Ken Hemelvaartsdag het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoon lijk op Donderdag worden bediend, nu ti plaats vinden op Zaterdag d.a.v. [Bewoners van die perceelen worden ■halve verzocht Vrijdag geen emmers de straat te doen plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 9 Mei 1934. 862 CHR. HIST. JONGERENGROEP. It teer De Reede over „Gemeentepolitiek" Ia gebouw „Prediker" kwam de Chr.- Èrt. Jongerengroep ter vergadering bijeen, lmar de heer H. M. de Reede, lid van „en gemeenteraad, een referaat hield over „Gemeentepolitiek". De gemeente, aldus spreker, Is het klein te deel, dat een eigen bestuurseenheid ïeeft en een plaats inneemt in 't geheel m het landsbestuur. Zij dient op te men voor de belangen der burgers. Vragen wij ons af wat politiek is, dan inen wij zeggen: Politiek is de kunst wel te besturen. Deze woorden samen- :nd is gemeentepolitiek derhalve: de it om de gemeente te besturen op die dat de belangen der burgers zoo vol len als eenigszins mogelijk is, worden artigd. Het gemeentebestuur kan zelfstandig «luiten nemen, behoudens goedkeuring Gcd. Staten. Zulks ter onderscheiding het landsbestuur (le en 2e Kamer), in hoofdzaak controleerende en advi- t «erende colleges zijn. In dezen tijd past tos nen nog wel andere controle op het ge- KE™ meentebeleid toe n.l. van het Dep. van le b iinnenlandsche Zaken, die de gemeente- toe.' besturen verschillende circulaires heeft loen toekomen b.v. tot het verkrijgen van i W sluitend budget, terwijl telkens den KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. -.duren een rem wordt aangelegd, doch lier zijn de bijzondere omstandigheden torzaak van. Vervolgens ging spreker de belangen na, welke de gemeente kan dienen. Zoo wer- len dan achtereenvolgens belicht: de bij- ïouding van den Burerlijken Stand; de poedi politie, ofschoon hiervoor wel onderscheid aard gemaakt moet worden, daar de Raad ■asvi hierop geen invloed kan uitoefenen en het loofd der politie hierover in den Raad niet einterpelleerd mag worden; de volksge zindheid, waarvoor de gemeente een spe lt b nale geneeskundige dienst heeft georgani- alleu eerd, terwijl ook de bevordering van den .an d Volkswoningbouw onder dit hoofd ressor- it óe leert; de Armenzorg en steunverleening p va aan werkloozen; de gas- en electriciteits- u 0 i bedrijven, welke in deze gemeente van een ils os bijna provincialen omvang zijn te noemen. O. Nadat door spreker de verschillende in- tadnl 'omstender gemeenten en de speciale waarborgen, door de landsregeering .ge- teL. waren nagegaan, besloot spr. zijn re reer interessant betoog, den leden opwek- aarde zich door zelfstudie een welbewust dzaa plaat oeibaï in d in da K. VöOt' der de S iar o lenial ledgs- erenjj uit pit -atuK IaM- JOB» nota* m n Wi oordeel over deze aangelegenheden te tonnen. Na deze voordracht vond een zeer geani meerde gedachtenwisseling plaats tusschen lit. di fjoker en zijn gehoor. Hierna ging de vergadering in huishou- klijke vergadering over. AANGEHOUDEN. De 14-jarige A. J. V., uit Den Haag, die «dert 30 April j.l. uit de ouderlijke woning werd vermist en wier opsporing door den !Ï?issaris van Politie aldaar was ver- «™t, is in den afgeloopen nacht hier ter It ïf ^hgehouden en op transport ge- "eid naar de residentie. 'anEehouden is G. E., zonder vaste °f verblijfplaats, die in het Alg. outieblad gesignaleerd stond tot het on- J Jaan van 3 dagen hechtenisstraf en v.» k in de Rijkswerkinrichting te «Muizen voor den tijd van een jaar. -J^'ptte is nog aangehouden A. G. S„ di. am' bie zich aldaar had schul- .5 gemaakt aan oplichting van een be- Wae van f30.—. O handelsregister kamer van koophandel. W'jzjging; Sigarenmagazijn Maks Swe- pi"Ocgewoerd 48, Leiden. Uittredend Nov ïo.i M' L- Swefis> Leiden, 66. 16 M l, Wijiziging handelsnaam in: C. openbare vergade7 rin g te sassenheim. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland hield gistermiddag in de daartoe door het gemeentebestuur van Sassenheim beschikbaar gestelde raads zaal een openbare vergadering. Deze werd voorafgegaan door een vergadering van het Bureau, waarin de wethouders War- naar en Bader en de gemeente-secretaris, de heer W. Los namens het gemeentebe stuur van Sassenheim de Kamer welkom heetten, waarop de. heer ten Cate Brou wer in een korte rede antwoordde en dankte voor de vriendelijke ontvangst. Verschillende vertegenwoordigers van organisaties kwamen daarna met het Bureau plaatselijke of streekbelangen be spreken. Om halfdrie werd vervolgens de plenaire vergadering gehouden. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer opende deze bijeenkomst met een korte herdenking van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, welke staande werd aangehoord. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen, waarin werd mede gedeeld, dat op het verzoek der Kamer om de spoortreinen uit de richting Den Haag en Haarlem gelijktijdig te Leiden te doen aankomen, afwijzend is beschikt en voorts dat de bestrating in de spoorwegovergan gen aan den Hooge- en Lage Morschweg op verzoek der Kamer zal worden verbe terd Aan de directie der N.Z.H.T.M. zal voorts worden verzocht de trams te doen aansluiten op de aankomst- en vertrek tijden der treinen. Het Bureau der Kamer stelt pogingen in het werk om de halte Hazerswoude- Koudekerk voor goederenvervoer te hand haven. Besloten werd een zeer uitvoerig adres te richten tot den minister van economi sche zaken betreffende evenredige vracht- verdeeling en vaste relaties in het bijzon der. In dit adres wordt vooral de aandacht gevestigd op de moeilijkheid van het varen voor de vaste relaties en de lange wachttijden der schippers. Voorts werd besloten een adres te rich ten tot het college van Gedeput. Staten van Zuid-Holland inzake het verzoek van de Ned. Spoorwegen tot opheffing van autobuslijnen in verband met de a s. ope ning van de spoorlijn GoudaBoskoop Alphen. Hieraan is het volgende ontleend: De tegenwoordig door de Nederiandsche Spoorwegen gevolgde tactiek om ver schillende halten en zelfs zoo mogelijk geheele spoorwegtrajecten te laten ver vallen, is volgens de Kamer een sterk sprekend symptoom dat het personenver voer zich definitief in andere banen gaat bewegen dan voorheen. Dit staat voornamelijk daarmede in verband, dat busreizigers gelegenheid hebben om overal langs den weg. welke de bus rijdt in te stappen, terwijl de spoor wegstations zich vaak ver buiten de kom van het dorp bevinden. Voor lange af standen moge dit van minder bezwaar zijn. bij korte trajecten is dit voor velen een reden om aan de autobus boven de spoortrein de voorkeur te geven. Voorts verbinden autobuslijnen tal van gemeenten en gedeelten van gemeenten, die niet voor verbinding per spoor in aan merking komen. Met deze feiten voor oogen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zich op het standpunt gesteld, dat spoorweg noch autobus hun doel in zichzelf hebben, maar dat beiden de be langen van volk en maatschappij moeten dienen. Hoezeer de Kamer dan ook hoopt, dat het de Nederiandsche Spoorwegen moge gelukken om de groote tekorten mogelijk geheel weg te werken, toch meent zij dat het reizend publiek hiervan niet al te zeer de dupe mag worden. Dit zou h. i. on twijfelbaar het geval zijn indien uithoofde van de opening van de spoorlijn Gouda— Alphen a. d. Rijn aan de in het schrijven der Spoorwegen genoemde autobuslijnen het voortbestaan onmogelijk zou worden gemaakt. Gezien het te dezer zake gedetailleerd uitgewerkte adres hetwelk, naar de Kamer werd bericht, door bijna alle bij deze lijnen betrokken Gemeentebesturen Uw College zal worden toegezonden, zal de Kamer er zich van onthouden op detailpunten in te gaan. Ondanks het vorenstaande zou zij het echter onjuist achten het verzoek der Nederiandsche Spoorwegen zonder meer van de hand te wijzen. Om aan de Neder iandsche Spoorwegen volle recht te laten wedervaren, meent zij, dat het wensche- lijk is eenigen tijd beide vervoergelegen- heden naast elkander te laten voortbe- Na b.v. een jaar zal het ongetwijfeld beter mogelijk zijn te beoordeelen of, en zoo ja om welke redene, het gewenscht wordt, dat een der vervoersgelegenheden verdwijnt en of het belang van het rei zend publiek toelaat, dat aan die wen- schen wordt tegemoet gekomen. Daarna kwam in behandeling een adres aan den minister van financien inzake de heffing van belasting op besloten vennoot schappen: Wij ontleenen er het volgende aan: Volgens de Memorie van Toelichting is de strekking inzonderheid het paal en perk stellen aan het misbruiken van den rechtsvorm der naamlooze vennootschap pen, waardoor bepaalde bedragen, welke bij een normale uitkeeringspolitiek belast zouden worden, aan de werking der in komsten- en andere belastingen worden onttrokken, terwijl men veelal toch wegen weet te vinden om de winsten feitelijk naar de aandeelhouders te laten af vloeien. Met deze strekking kan de Kamer zich geheel vereenigen. De werking van de wet blijkt echter hiertoe niet beperkt te zijn gebleven. Ook tal van gevallen, waarin van misbruik geen sprake is. zullen onder deze wet worden gebracht, waarin van misbruik geen sprake is. zullen onder deze wet wor den gebracht, terwijl naar de meening der Kamer de schade, welke de getroffen on derneming en het geheele Nederiandsche bedrijfsleven door de voorgestelde regeling zal lijden, vele malen grooter zal zijn dan de voordeelen, welke voor de schatkist uit deze wet zullen voortkomen. Gevolg van deze wet zal zijn. dat naam looze vennootschappen, die als besloten zijn of kunnen worden aangemerkt, niet langer voldoende zullen reserveeren, waar door in moeilijke tijden liquidatie vaak onvermijdelijk zal zijn met al de funeste gevolgen daarvan voor het economische en sociale leven. Groote moeilijkheden met aandeelhouders, vaak familieleden of an dere relaties, zullen niet kunnen uitblijven. Deze zullen toch belasting moeten be talen voor rente, die zij niet hebben ont vangen en vaak nooit zullen ontvangen. Tal van ondernemingen hebben zich alleen door veel te reserveeren van onbe- teekenende bedrijven tot flinke onderne mingen kunnen ontwikkelen, zonder dat het echter mogelijk is om deze reserves ooit weer uit het bedrijf te halen. Het indienen van het wetsontwerp is voor de Kamer zelfs eenigszins onbegrijpelijk, daar ook Uwe Excellentie zal moeten toe geven, dat als het ontwerp reeds vele jaren geleden wet was geworden, het Nederiand sche bedrijfsleven de tegenwoordige crisis nog zeer veel slechter dan thans zou heb ben kunnen trotseeren. Zeer ernstig bezwaar acht de Kamer ook gelegen In het feit, dat een kaoitaalkrach- tige meerderheid van aandeelhouders een niet kapitaalkrachtige minderheid zeer kan dupeeren door alle winst te reservee ren. waardoor over de niet uitgekeerde winst belasting moet worden betaald. Is deze nlet-kapitaalkrachtige minderheid niet in staat deze op te brengen, dan zal in vele gevallen niets anders resten dan de aandeelen aan de kapitaalkrachtige meerderheid te verkoopen. De Kamer meent zich de algemeer.e opmerking te mogen veroorloven, dat het h. i. niet juist is door steeds meerdere be lastingen op het bedrijfsleven als de on derhavige het budget sluitend te maker,. De doorgaande verzwaring van den belas tingdruk is. na de verschillende zoo zware nieuwe belastingen, die den laatsten tijd ons volk ziin opgelegd, voor ons bedrijfs leven niet langer meer te dragen. De Kamer hoopt derhalve dat Uwe Ex cellentie bereid zal ziin 't bovengenoemde wetsontwerp weer in te trekken. De heer Van der Laan bracht vervol gens rapport uit van de door hem bijge woonde algemeene vergadering der Ne deriandsche Bloembollen Exporteurs Cen trale te Haarlem. De voorzitter deelde tenslotte nog het een en ander mede over de hedenmorgen gehouden besprekingen, waarbij o.a. door een deputatie van bloembollenhandelaren de instelling werd bepleit van een con tact-commissie. welke zal trachten te voorkomen, dat tot schade van het be drijfsleven in het algemeen overijld wordt overgegaan tot liquidatie van bedrijven, welker financieele positie door den alge meenen toestand is achteruitgegaan. De heer Van Zonneveld lichtte dit denk beeld nader toe en zeide, dat deze commis sie een zuiver adviseerend karakter zal moeten dragen en zal moeten bestaan uit hoogstaande personen, wier advies bij de geldschieters gewicht in de schaal legt. De heer Van der Laan gaf zijn instem ming met dit idee te kennen en wees op de goede resultaten, welke in een analoog geval bij de veiling te Beverwijk zijn be reikt. De voorzitter merkte op, dat deze actie moet worden gevoerd in overleg met de Kamer van Koophandel te Haarlem en de betrokken landelijke organisaties en dat de commissie alleen zal behooren op te treden, wanneer het algemeen belang eischt, dat een bepaalde onderneming ongeacht op welk terrein zij werkzaam is blijft bestaan. Verschillende leden spraken hun sym pathie met dit denkbeeld uit, zoodat het Bureau gemachtigd werd dit nader uit te werken. Bij de rondvraag vroeg de heer Meyers of het niet mogelijk Is om de tramlijn op de Haarlemmerstraat te doen vervangen door een autobusdienst, zooals tijdens de jongste werkzaamheden het geval was. De voorzitter zegde overweging toe. De heer Van Appel verzocht de Kamer nogmaals in een adres aan den minister te willen aandringen om niet over te gaan tot navordering van de verhoogde tabaks accijns op sigaretten. De voorzitter ontried zulks, omdat het z.i. toch geen effect zal sorteeren. Na eenige discussie werd besloten een herin nering te sturen aan het eenige maanden geleden door de Kamer verzonden adres. De heer Meyers vroeg of de Kamer in de toekomst bij de organisatie van ten toonstellingen van te voren onderling wno»o in dun lcjdlchc hcw contact wil bevorderen tusschen fabri kant, middenstand en consument. De voorzitter zeide. dat dit onderwerp zijn volle aandacht heeft en sloot daarna te kwart over vijf de openbare vergade ring onder hartelijke dankzegging aan het gemeentebestuur van Sassenheim voor de spontaan verleende gastvrijheid. Daarna volgde nog een huishoudelijke vergadering. ALGEMEENE RENTE-VERLAGING VOOR LAND EN TUINBOUW fN EXECUTIE VERBOD. De toestand in het land. en tuinbouwbedrijf. Gisterenavond waren in „Den Burcht" een aantal land en tuinbouwers, verte genwoordigers van Boerenleenbanken van Lelden en omgeving, tevens de heer M. P. van der Weijden, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, bijeengekomen om den nood in land en tuinbouwbedrijven te bespreken. De voor deze vergadering aangewezen voorzitter, de heer J. B. Wesselingh opende deze samenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder aan hen, die van zeer verre waren gekomen; als inleidend woord wenschte spreker naar voren te brengen, de hooge rente en hypotheek- lasten, waardoor momenteel o.m. het boeren, en tuindersbedrijf gebukt gaat. Bij vermindering van deze lasten zullen deze bedrijven niet gered zijn, maar de ondergang van deze zaken zal alsdan voorkomen kunnen worden. Voor dit werk, als leidend begin, is noo- dig de medewerking van de Boerenleen banken, welke aan een grcot gedeelte van dit deel van onze bevolking haar voor schotten verstrekken. Verschillende aanwezigen gaven hierna hun voldoening te kennen over deze zaak; gewezen werd op den verschrikkelijken toestand waarin vele bedrijven momenteel verkeeren; er zijn boerderijen waar het vee reeds is weg gehaald, boerderijen waar door landeigenaars al het vee, en al de bezittingen reeds in onderpand zijn genomen, zoodat in zeer veel zaken geen koe en geen staart eigendom meer is. Geconstateerd werd het feit, dat Staat en Stad met gemak een leening kunnen plaatsen en 'n land- en tuinbouwer bij het opzeggen van zijn hypotheek, gedwongen wordt tot verkoop, als hij niet er in slaagt, geld op te nemen tegen een rentebetaling, welke tot het onmogelijk behoort. Velen waren van meening dat de reeds besproken gedwongen wettelijke algemeene rente-verlaging een feit moet worden. Voorgesteld werd de Boerenleenbanken van Utrecht en Eindhoven te verzoeken bij de regeering de algemeene wettelijke rente-verlaging naar voren te brengen, omdat ook leden dezer banken niets meer hebben en alles verpand hebben en nog steeds werken. Voor het is: 't goed weg, land weg en vee weg, omdat het boeren bedrijf aan rente 60"/o betaalt van zijn productiekosten. Dan komen de hyena's van het slagveld, om alles wat de land- en tuinbouwer met zorg jaren heeft opgebouwd, weg te halen. Aan diezelfde menschen zal dan als uiter ste noodzaak wederom voldoening worden gegeven, niet dat de boer het kan. maar omdat het moet. De vergadering was zich bewust van de noodzakelijkheid tot een daad te komen en benoemde een commissie waarin de na volgende heeren zitting zullen nemen: C. van Dam, Hazerswoude; G. van der Stoel, Wassenaar; J. Uitenboogaard, Oegstgeest; C. van Vliet, Leiden en J. B. Wesselingh, Oegstgeest. Deze heeren zullen zoo spoedig mogelijk hier ter stede een openbare vergadering organiseeren, waar ook de heer Van der Weijden een en ander zal komen toelich ten. Van daar uit zullen de vertegenwoor digers der Boerenleenbanken met gege vens op hun vergaderingen spreken over den noodtoestand en vervolgens zal men moeten komen tot een landelijke actie voor rente-verlaging en tegen executie. BINNENLAND. Het a,s. Eeuwfeest der „Maatschappij voor Toonkunst" te Leiden; instelling van groote cultureele beteekenis. (3e Blad). Een nationaal Park in het klein te Bilt- hoven; Openluchttentoonstelling van Bos- koopsche producten. (3e Blad). Mr. J. Schokking wordt morgen 70 jaar (Binnenland, 4e Blad). Besluiten van den Alg. Ned. Bouwvak arbeidersbond. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND Waarschuwing inzake het Saargebied. (Buitenl., le Blad). Een vreemde moord op een nicht van den Franschen Kamerafgevaardigde Hen- riot. (Tel., le Blad). Een extremistisch eenheidsfront in Spanje. (Buitenl., le Blad). Jeftitsj' bezoek aan Sofia is geëindigd. (Buitenl., le Blad). DE DEMONSTRATIE VAN FOK- EN MESTVARKENS. De lijst der bekroningen. Tijdens de demonstratie- en verkoop dag van fok- en mestvarkens, die gisterpn vanwege de vereeniging van varkensfok kers en -mesters op de Leidsche Veemarkt is gehouden, zijn door de jury, bestaande voor de afdeeling fokvarkens uit de hee ren ir. J. S. Swierstra te Utrecht. F. J. ParlevUet te Nieuwenhoorn, Iz. v. d. Hoonaard te Abbenbroek, S. de Jong Sz. te Den Haag en J. A. v. d. Schans te Dron- gelen en voor de afdeeling Mestvarkens uit de heeren L. J. Persoon te Lisse, L. Smit te Hazerswoude en Th. v. d. Meer te Leiden, de volgende bekroningen toe gekend: Groep I (Beeren), klasse A, Beeren geboren voor 1 Jan. 1933: le prijs Stich ting Endegeest te Oegstgeest; 2e pr. J. W. Bonda. Oegstgeest; 3e pr. J. C. Wooning te Bergschenhoek, eerv. verm. J. C. Wesse lingh te Zoeterwoude en J. H. Groene- wegen te Zoetermeer. Klasse B. Beeren geboren tusschen 1 Jan. 1933 en 1 Juli '33: le prijs C. Roest te Heenvliet; 2e pr. J. W. Bonda. Leiden; 3e pr. J C. Wesselingh te Zoeterwoude en J. Groenewegen Hz. te Zoetermeer; eerv. verm. J. C. Wooning te Bergschenhoek. Klasse C., Beeren geboren na 1 Juli '33: le pr. C. van Tol te Rijnsaterwoude; 2e pr. T. Byrger Tz. te Reeuwijk; 3e pr. A. van Bergen te Zevenhuizen; eerv. verm. A. Reyneveld te Koudekerk; P. Bons te Brandwijk en A. van Bergen te Zeven huizen. Groep n. Kennelijk drachtige zeugen, Klasse A, Kennelijk drachtige zeugen geb. vóór 1 Jan. 1932: le prijs P. Zandvliet te Hazerswoude; 2e pr. B v. d. Poel te Ha zerswoude; 3e pr. A. Uitdenbogaard te Zeg waard. Klasse B. kennelijk drachtige zeugen geb, tusschen 1 Jan. '32 en 1 Jan. '33: le pr. C. den Hertog Pz. te Alphen a. d. Rijn; 2e pr. C. A. van Dam te Hazerswoude. Klasse C. kennelijk, drachtige jonge zeugen geboren na 1 Jan. 1933): le pr. T. Burger Tz. te Reeuwijk; 2e pr. C. Roest te Heenvliet: 3e pr. „Endegeest" te oegst geest en P. Zandvliet te Hazerswoude. Groep III (Zeugen met biggen)Klasse A (Zeugen geboren voor 1 Jan. '33): le pr. J. W. Bonda Leiden; 2e pr. C. de Jong, Noordeloos; 3e pr. A. Uittenboogaard te Oegstgeest; eerv. verm. „Endegeest" te Oegstgeest Klasse B. was niet aanwezig. Groep IV (Jonge niet drachtige zeugen) Klasse A (geboren voor 1 Nov. '33): le pr. A. van Bergen te Zevenhuizen; 2e pr. dezelfde; 3e pr. dezelfde, eerv. verm. de zelfde Klasse B. (geboren na 1 Nov. '33)' le pr. T. Burger te Reeuwijk; 2e pr. J. C. Wooning te Bergschenhoek; 3e pr. G. H. Rotteveel te Oude Wetering. Groep V (vier nakomelingen van één beer)le pr. P. Scheer te Reeuwijk; 2e pr. Wed. N. Schrama te Voorschoten: 3e Groep V (vier nakomelingen van één pr. A. Bons te Brandwijk. Eerv. verm. C. Roest te Heenvliet. Groep VI (vier nakomelingen van één zeug)le pr. Wed. N. Schrama te Voor schoten, 2e pr. C Wassenaar te Noord- wijk: 3e pr. dezelfde. Afdeeling Mest varkens. Groep A (var kens van 80—100 kg.): le pr. H. v. d. Hulst te Alphen a. d. Rijn; 2e pr. A. Uittenboo gaard te Oegstgeest. Groep B. (varkens van 100140 kg.): le pr. J. W. Bonda, Leiden. Groep C. (varkens van 140—180 kg.): le pr. J W. Bonda, Leiden; 2e pr. C. Was senaar Noordwijk. Groep D (varkens zwaarder dan 180 kg.) le pr. A. Blokland te Hoornaar, 2e pr. en 3e pr. J. W. Bonda te Leiden, eerv. verm. D. van Leeuwen te Nieuwveen en P. Heems. kerk te Rijpwetering.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1