Tromp&ruebs azijn DE VERGADERING VAN DEN VRIJHEIDSBOND 75«,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 7 Mei 1934 Derde Blad No. 22738 Redevoeringen van minister Kalff en dr. Bierema. GEMENGD NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. In de te Nijmegen voortgezette alge- meene vergadering van den Vrijheidsbond heeft allereerst minister Kalff een rede «houden, welke evenals daarna die van dr Bierema per radio is uitgezonden. De vraag wordt wellicht gesteld, aldus de I minister, of het eigenlijk wel in orde is, I dat een minister in een vergadering van I een politieke partij spreekt, maar zij die I zóó denken, zien blijkbaar niet goed voor I oogen wat het doel van politieke partijen |is Zij zien alleen de uiterlijke verschijn- selen van den partijstrijd, volgen met eeni- I ge belangstelling dien strijd en wellicht ook den uitslag, doch zij vermogen zich niet op te werken tot de hoogte, van waar men den strijd overziet. Minister Kalff. Naar sprekers inzicht kan en dient de staat zich te beschermen door een doelma tige Kieswet tegen hen, die van de vrijheid un ordening profiteeren, om hun groeps belang te doen prevaleeren boven het al gemeen belang. Aan de andere zijde zullen Mkde politieke partijen en de door kiezers gekozen volksvertegenwoordigers steeds voor oogen moeten houden, dat de Staten- Generaal vertegenwoordigen niet de ver schillende politieke partijen, maar het ge- beele Nederlandsche volk. Eenmaal geko- m hebben de volksvertegenwoordigers niet in de eerste plaats rekening te houden iet de wenschen van hun geestverwanten, h de inzichten en belangen van het ge- 'jeele Nederlandsche volk, ook met die van de minderheid, indien zich uit verschillen de politieke partijen een meerderheid lormt. Een minister van de Kroon dient zich er temeer bewust van te zijn, dat zooals Thorbecke reeds zeide, hij niet „dienaar der meerderheid" is. Het zelfstandige re- geeringsbeleid mag dus niet zijn de politiek tan een of meer partijen, wier geestver wanten deel uitmaken van de regeering. Dit beleid mag in de gegeven omstandig heden dus zeker niet zijn liberale politiek, al heeft spr. dan de eer, als liberaal deel uit te maken van het tegenwoordige kabi net. De minister ging daarna over tot een schets van wat het kabmet-Colijn wil be reiken en wat het reeds heeft gedaan ten aanzien van de gezagshandhaving, van den financieelen toestand, op het terrein der economische politiek en ter bestrijding ran de werkloosheid. De regeering-Colijn heeft direct na haar optreden haar voornemen bekend gemaakt het gezag hoog te houden. Spr. bracht in herinnering, dat de regeering verschillende maatregelen daartoe heeft genomen. Spr. wees erop, dat de regeering reeds onmiddellijke of middellijke resultaten in de gezagshandhaving en bestraffing van ongehoorzaamheid, dappere of niet dappere, kan wijzen. De taak der politieke partijen bij de ge zagshandhaving besprekende, zeide de minister o.a. dat het gezag van de regee- nng grooter is, naarmate meer de nadruk wordt gelegd op hetgeen vereenigt. dan op hetgeen verdeelt. Door dwang van boven ai zal dit niet zijn te bereiken, omdat daardoor de geestelijke vrijheid maar al te Eauw in het gedrang zal komen. Daarom zullen de politieke partijen heb- oen te begrijpen, dat samenwerking met andersdenkenden op een breed terrein tot de mogelijkheden behoort en noodzakelijk met volkomen handhaving van eigen beginselen! Dit geluid klinkt in liberalen Wng niet vreemd, maar spr. twijfelt niet, of de Liberale Staatspartij zal met dit in richt van de regeering volkomen instem men. De regeering stelt zich natuurlijk niet op het standpunt, van eenzijdige nationale ontwapening. Dit sluit echter niet uit. dat ?oh bij de defensie getracht moet worden 'e komen tot vermindering van uitgaven, maar daarbij staat op den voorgrond: Al leen wanneer dit mogelijk is met behoud van de doelstelling van onze weermacht en het behoud van de weerkracht, die nood zakelijk is, om die doelstelling te kunnen handhaven. Sprekend over de financieele politiek der tegeering zeide de minister, dat het tegen woordige bedrag onzer uitgaven niet in overeenstemming is met de draagkracht van ons volk. bij het zoozeer gedaalde ■haatschappelijk inkomen. De regeering is de eerste, om toe te ge- 'cn dat op het terrein der bezuiniging nog 'ang niet voldoende is bereikt. Alle bezui nigingen zullen echter niet helpen, indien bedrijfsleven hier te lande zich niet kan horstellen en zoolang ook hier te lande wet weer met winst kan worden geprodu ceerd. De economische politiek van de re geering besprekende, zeide de minister, dat ce regeering zooveel mogelijk werkzaam moet zijn, om de noodzakelijke omvorming d» u Pr°ductle-apparaat te leiden. Met bedrijfsordening zal men zeer voor- Va? f moeten zijn en zeker zal daaraan ru moeten gaan een ordening van ge dachten bij velen, die over deze onderwer pen maar al te gemakkelijk spreken. Het is te eenenmale voor de regeering onmoge lijk, daarbij een vastomlijnd plan, waar naar gehandeld moet worden vast te stel len, daar de omstandigheden zich steeds wijzigen. Bovenal is het streven der regee ring, de productiekosten omlaag te bren gen, opdat concurrentie beter mogelijk zal zijn dan thans. Er zal echter nog veel ge daan moeten worden om de kostprijzen van de blnnenlandsche bedrijven met die van de buitenlandsche bedrijven in over eenstemming te brengen. Als laatste punt van het regeeringsbe- leid besprak de minister de bestrijding der werkloosheid. Het behoort tot de taak der regeering, om alles te bevorderen, dat de normale bedrijven weer op gang kan bren gen, of in stand houden. Zoolang de inter nationale samenwerking op dit gebied nog niet is tot stand gekomen, zal de Neder landsche regeering slechts in beperkte mate in staat zijn, om het normale be drijfsleven te bevorderen. Juist in deze tijden blijkt, hoezeer onze welvaart afhankelijk is van het interna tionale samenwerking op dit gebied nog niet is tot stand gekomen, zal de Neder landsche regeering slechts in beperkte mate in staat zijn, om het normale be drijfsleven te bevorderen. Juist in deze tijden blijkt, hoezeer onze welvaart afhankelijk is van het internatio nale ruilverkeer en welk een groote zegen onze sedert tientallen jaren gevoerde han delspolitiek voor ons land geweest is. De regeering zal er zich rekenschap van die nen te geven, dat de hooge druk van de overheidslasten het herstel kan bemoeilij ken en dus moet worden verlicht. Ander zijds is zij verplicht soms het bedrijfsleven te helpen, hetzij door directe steunverlee- ning, hetzij door door concurrentiebeper- king in den vorm van contingenteering, trots het gevaar, dat daardoor in andere bedrijven het herstel wordt tegengehou den. Met nadruk wees spr. erop, dat wij naar een lager niveau, een lagere levensstan daard moeten. Natuurlijk geldt dit ook voor de aanpassing van het loonniveau aan de gewijzigde omstandigheden. Bij het thans door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot credietverleening voor de werkverruiming heeft de regeering duide lijk doen uitkomen, dat al hebben ten aan zien van de loonen al een en andermaal verlagingen plaats gehad, ln deze richting nog verder zal moeten worden gegaan. Daarbij zullen vooral de loonen in de be schutte bedrijven, welke menigmaal ver uitsteken boven die in de onbeschutte be drijven en in den overheidsdienst, moeten worden verlaagd. Gestreefd zal worden naar een zoodanige loonsbepaling ,dat aan het grootst mogelijk aantal arbeiders de gelegenheid wordt gegeven, om hun plaats weer in het bedrijfsleven in te nemen. Spr. wees er op, dat door dit streven ook, de steunuitkeeringen beïnvloed worden, om dat een juiste verhouding moet blijven be staan tusschen de steunbedragen en de loonen, die in het particuliere bedrijf be taald kunnen worden. Ln het slot van zijn rede zeide spr., dat de regeering ervan overtuigd is, resultaat van haar werken te zullen zien. Tot dus verre is het resultaat van het overleg van de regeering met de vertegenwoordiging van het Nederlandsche Volk niet ontmoe- digend, integendeel men kan dankbaar constateeren. dat een gelukkige samenwer king. waarbij tevens meer dan tot dusverre zoowel regeering als parlement, blijft op eigen terrein. Hierna sprak de voorzitter van de libe rale Kamerfractie, dr. S. E. B. Bierema. MOTOR DOOR AUTO AANGEREDEN. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft bij de Wageningsche Berg een aanrijding plaats gehad met doodelijken afloop. De 22-jarige kappersbediende Frans Budde, geboren te Donke (Duitschland) en woon achtig te Renkum reed op zijn motorfiets op den Rijksstraatweg nabij de Belmonte- laan, toen een auto, bestuurd door den heer A. Schmoutziquer de laan inreed, Door tot nu toe onbekende oorzaak botste de auto tegen den motorrijder op. Deze werd op den grond geslingerd en was vrijwel op slag dood. De politie heeft de auto en het motor rijwiel in beslag genomen voor nader onderzoek. OVER DEN KOP GESLAGEN. Tusschen Grave en Nijmegen sloeg gis termiddag een motor over den kop. De be rijder brak hierbij een sleutelbeen. De duorijdster bekwam een hoofdwonde en enkele ontvellingen. Beiden werden over gebracht naar het ziekenhuis in Breda. MOTOR TEGEN VRACHTAUTO OPGEREDEN. Te St. Willibrord is Zaterdagnamiddag de motorrijder v. d. V. uit Utrecht met groote snelheid toegen een vrachtauto op gereden en terstond gedood. V. d. V. volg de een op een afstand vóór hem rijdende vrachtauto. Toen deze stopte en de chauf feur zich naar den kant van den weg be gaf, is v. d. V. met volle vaart tegen de stilstaande auto opgereden. Aangenomen moet worden, dat de ongelukkige door te weinig oplettendheid het stoppen van de vrachtauto niet heeft opgemerkt. Geneeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse, maar mocht niet meer baten. V. d. V. moet door den slag onmid dellijk gedood zijn. De motor was zwaar beschadigd en lag onder de vrachtauto tusschen de beide achterwielen. V. d. V. was volgens de op hem gevonden papieren gedomiliceerd te Utrecht, maar mogelijk is, dat hij uit Vlissingen afkomstig is. Op het oogenblik van de aanrijding was geen ander verkeer ter plaatse, zoodat de motorrijder wel met zijn gedachten afwe zig moet geweest zijn, anders is het niet te verklaren dat hij den stilstaanden wa gen niet heeft opgemerkt. Dr. Bierema. Deze begon met te zeggen, dat men wan neer men zich thans, nadat bijkans een jaar sedert het optreden der regeering is verloopen, rekenschap geeft van hetgeen op financieel gebied is geschied, moeilijk een gevoel van groote teleurstelling kan onderdrukken. De regeering stond bij haar eerste be grooting voor een tekort van f. 190 mil- lioenf.115 millioen zouden worden ge vonden door nieuwe heffingen, f. 75 mil lioen door bezuiniging. Thans moet worden geconstateerd, dat we zijn bedolven onder een lawine van belastingontwerpende nieuwe lasten zijn werkelijkheid geworden, maar de besparingen zijn nog grootendeels vogels in de lucht. De regeering zal met grooter kracht naar bezuiniging moeten streven. Daarvoor is te meer aanleiding, omdat de opbrengst der middelen teleurstellend is. De inkom sten zijn tot dusverre aanzienlijk beneden de ramingen gebleven en het is de vraag of de omzetbelasting, waarop thans aller hoop gevestigd is. inderdaad aan de hoog gespannen verwachtingen zal kunnen vol doen. Wij kunnen met deze belastinghef fing niet tot het oneindige doorgaan de grenzen der redelijkheid zijn reeds thans verre overschreden. Te hooge heffingen schaden ook het economisch leven en vor men daardoor reeds op zichzelf een belem mering om te komen tot het economisch herstel. Dr. Bierema is er van overtuigd, dat het peil der publieke uitgaven aanzienlijk naar beneden moet worden gedrukt; kan men het niet door versobering, dan blijft ten slotte niets anders over dan over te gaan tot een aanzienlijke inperking der staats bemoeiingen. Er zijn aanwijzingen, dat de wereld-con junctuur bezig is zich eenigszins te her stellen Wanneer men de vraag stelt, of ook Nederland daaraan deel heeft, dan kan het antwoord niet bemoedigend luiden. De hooge productiekosten in ons land vormen een beletsel voor de concurrentie op de wereldmarkt. De kosten voor het levens onderhoud en de daarmede ten nauwste samenhangende productiekosten zijn in de meeste landen van de wereld weer op het peil van voor den oorlog. In Nederland staan ze nog op 134: wij zijn het duurste land van de wereld. Wanneer men van de praemisse uitgaat, dat het algemeen belang de integrale handhaving van den gouden standaard eischt, dan moet men daaruit de noodige consequenties trekken. Hinken op twee ge dachten is, zooals steeds, ook hier uit den booze. Een complex van maatregelen zal moeten worden genomen om het binnen- landsche prijzenpell neer te drukken, niet met enkele procenten, maar met tientallen. De regeering dient volgens dr. Bierema met grooter kracht door te tasten dan ze tot dusverre heeft gedaan. De starheid der loonen in de beschutte bedrijven en in overheidsdienst vormt hier een ernstig ge vaar. De liberalen zijn bereid de regeering te steunen bij hare pogingen door werkver schaffing en werkverruiming de werkloos heid te bestrijden. Het streven moet echter gericht blijven op een herstel van de nor male werkgelegenheid en de gemeenten moeten weten waaraan zij toe zijn. Men weet thans niet, hoeveel het rijk zal bij dragen. Het wordt hoog tijd, dat hier vaste lijnen worden getrokken en dat men komt tot een objectieve beoordeeling van de vraag, welk deel van de crisislasten der ge meenten het rijk voor zijn rekening zal nemen. Met het thans geldende stelsel van volstrekte willekeur op dit gebied dient te worden gebroken. Daarna besprak dr. Bierema de samen stelling van het kabinet. Het is mij bekend, aldus spr.. dat onze steun aan de maat regelen van dit kabinet in onze kringen geen onverdeelde instemming heeft gevon den. Zou het dan beter zijn geweest, indien wij afwijzend hadden gestaan tegenover het beroep, dat ook op ons werd gedaan om te trachten in eendrachtige samenwer king de moeilijkheden te boven te komen? De proef met een kabinet op breeden grondslag heeft tot dusverre geen reden tot teleurstelling gegeven. Sprekende over het Paaschcongres der SD.A.P. zeide dr. Bierema, dat het eenige moeite kost de verzekering te aanvaarden, dat deze partij steeds legaal zal zijn, en het vermoeden komt op dat deze verzeke ring minder uit overtuiging dan uit nood zaak en opportunisme wordt gegeven. Wan neer in de toekomst 't woord door de daad wordt bevestigd, zullen de liberalen met meer vertrouwen de verzekering van de legale gezindheid kunnen aanvaarden. Wij leven in een tijd van Umwertung aller Werte. zoo eindigde spren zoo zou het niet verwonderlijk zijn, indien ook onze liberale zienswijze herziening mocht be hoeven. Toch is dit eenszins het geval noch op economisch noch op geestelijk en staat kundig gebied. Wij hebben alle reden vast te houden aan onze liberale beginselen, die gebleken zijn deugdelijk en doeltreffend te zijn. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Zaterdagavond is op den weg Venray Horst het achtjarige zoontje van den landbouwer St. door een personenauto van den heer V. uit Eindhoven aangereden en onmiddellijk gedood. Op den Eindhovenschenweg onder de gemeente Valkenswaard heeft gisteravond om ongeveer halftien een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Twee dames sta ken plotseling den weg over en werden door een auto van een Eindhovensche taxi-onderneming aangereden. Een der vrouwen, de 84-jarige weduwe Matthijs- sen-v. Utrecht, sinds eenige maanden te Valkenswaard woonachtig, was er 't ern stigst aan toe. Ze bleef bewusteloos op den weg liggen en had behalve eenige verwondingen 'n hersenschudding beko men. De andere vrouw, haar zuster, echt- genoote van den heer Kremers, liep min der ernstige wonden op. Zij kon zich naar haar woning begeven. Per ziekenauto is de weduwe M. na van 't H. Oliesel voor zien te zijn, naar het ziekenhuis overge bracht, waar ze nog binnen een uur aan de bekomen verwondingen is overleden. De commandant van de marechaussee te Valkenswaard stelde naar een en ander een onderzoek in en legde beslag op den wagen, terwijl de chauffeur verhoord werd. De vrouw K. verklaarde, dat ze de auto niet had zien aankomen; hetgeen aannemelijk is, als men nagaat, dat er twee auto's op den hoek van de zijstraat stonden, waaruit de aanrijdende auto kwam. Vermoedelijk was daardoor ook 't uitzicht van den chauffeur belemmerd. (Mm.) Zaterdagmiddag werd het 9-jarig doch tertje van G. de K., te Willeskop bij het oversteken van den weg door een vracht auto overreden en gedood. De auto werd bestuurd door F.V. uit Stolwijk. Op het Stadionplein te Amsterdam, te genover het Citroën-gebouw had gister namiddag een tragisch ongeval plaats. De 22-jarige H. Blommesteln werd bij het verlaten van het Stadion, terwijl hij den weg overstak door een gemeentelijke auto bus van lijn H gegrepen. De ongelukkige werd ongeveer 10 M. meegesleurd. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. B. was woonach tig in Hoef onder Mijdrecht. Op den Sloterstraatweg te Amsterdam werd een 6-jarig meisje dat met haar moeder aldaar wandelde, toen zij plotse ling den weg overstak door een auto aan reden. Ernstig gewond is het kind naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. PAPIERFABRIEK IN BRAND. Er is brand uitgebroken in een papier fabriek te Karlsruhe. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat blusschen vrijwel ondoenlijk was en de brandweer bepaalde zich tot het nat houden van de belendende perceelen. Het fabrieksgebouw brandden geheel uit. Omtrent de oorzaak is niets bekend. HET BANDIETENDOM IN AMERIKA. Een politie-agent wenkte in een drukke straat te Washington een auto om te stoppen, daar hij in de in zittenden ongunstig bekend staande per sonen meende te herkennen. Als antwoord openden de boeven in de auto het vuur. De agent werd gedood. Een andere agent, die zijn collega te hulp schoot werd gewond evenals een vrouw, twee voorbijgangers en een kind van zeven maanden oud. Eenige uren vroeger had de politie een inval gedaan in een huurkazerne en het gebouw doorzocht, omdat zij vermoedde dat daar twee beroepsbrandstichters zich verborgen hielden. De bandieten schoten op de twee agenten die hen ontdekten en verwondden beiden zwaar. EIGENAAARDIG VLIEGONGELUK. Aan de Belgische kust worden sinds eenigen tijd oefeningen met afweerge schut tegen vliegtuigen gehouden. Voor dat doel worden militaire vliegtuigen ge bruikt. die een zak achter zich aan slee pen, welke als schietschijf fungeert. Za terdagmorgen was een dergelijk vliegtuig boven Middelkerke opgestegen, met aan boord een piloot en een waarnemer. Plot seling voelde de piloot een schok, en om ziende bemerkte hij, dat de waarnemer verdwenen was. Hij zag toen. dat zijn me dereiziger in zijn parachute daalde. Aan de machine kleefde bloed. Later heeft men den waarnemer zeer zwaar gewond in een veld gevonden. Vermoed wordt, dat hij uit de machine is geslagen en met het hoofd tegen de borstwering is gekomen. DE JACHT OP DILLINGER. De kapitein van de „Duchess of York" heeft het gansche schip laten onderzoeken doch niets van Dillinger bespeurd. Bij aankomst te Liverpool heeft de po litie nog een onderzoek ingesteld, doch eveneens met negatief resultaat. Aan boord bevond zich echter wel Tre- bitsch Lincoln, die met een aantal leer lingen op weg was naar Zwitserland, waar hij een Boeddhistenklooster wilde stich ten. Lincoln kreeg geen verlof aan land te gaan. Hem werd medegedeeld, dat het uitwijzingsbevel, dat indertijd tegen hem was uitgevaardigd nog steeds van kracht was. Zijn leerlingen weigerden hem te ver laten; zij werden in een pensioen onder gebracht. Lincoln en zijn aanhangers zul len nu met het binnenkort weer naar Ca nada vertrekkende schip terugkeeren. Nadat reeds verscheidene dagen geen enkel spoor van Dillinger gevonden was, verzamelden zich Zaterdagmiddag plot seling krachtige afdeelingen politie in het Zuidelijk gedeelte van den staat Wiscon sin, daar geruchten opgedoken waren.dat Dillinger zich daar in een boerderij schuil hield. Het bleek, dat deze geruchten inder daad op waarheid berust hadden, want de vrouw van den farmer, Bethgreen, heeft voor het federaal gerechtshof in St. Paul bekend Dillinger een tijdlang in haar wo ning te hebben geherbergd. RECLAME. 690 VOOR OE FIJNPROEVERS GEPASTEURISEERDE SCHOOL INGESTORT. ZEVEN SLACHTOFFERS. In Winterbach (Oberamt Schorndorf Zuid-Dudtschlandis Zaterdagmorgen, kort na tien uur, tijdens het onderricht de oude school ingestort. Van alle kanten renden de door panischen schrik bevan gen bewoners van het plaatsje toe, om hulp te verleenen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Onder levensgevaar voor de redders moest de berging der be delvenen plaats vinden. De hoofdonder wijzer. Kohnle. die met zijn lichaam nog twee kinderen bedekte, werd dood uit het puin te voorschijn gehaald. Bovendien zijn de lijken van zes kinderen geborgen, ter wijl een leerling nog vermist wordt. Vijf kinderen zijn zwaar gewond. Een hunner verkeert in hopeloozen toestand. De oorzaak van het ongeluk schijnt niet te schuilen in de bouwvalligheid van het schoolgebouw, maar in de kanalisatiewer- ken, die in de nabijheid worden verricht, waardoor de ondergrond schijnt te zijn verzakt. Een ooggetuige, een jeugdig mecanicien die van het begin af aan het bergingswerk heeft deelgenomen, heeft bijzonderheden verteld, welke een indruk geven van den omvang van deze verschrikkelijke cata strofe, die het stille nijvere dorpje ge troffen heeft. Toen de muren van het schoolgebouw onder donderdend lawaai en met gewel dige stofontwikkeling doorbraken en het middendeel van het huis instortte, poog den de kinderen zich te redden door uit de vensters te springen. Terwijl de leer lingen, die zich in de parterreverdieping bevonden, hierin zonder meer slaagden, werden de kinderen, die uit de vensters van de bovenverdieping sprongen, door beneden staande volwassenen in de armen opgevangen. Op deze wijze konden zich nog tal van kinderen van een wissen dood redden. Op de plaats des onheils speelden zich hartverscheurende tooneelen af. Schreien de en weenende moeders zochten wan hopig naar haar kinderen, die gedeeltelijk in hun angst en schrik hard waren weg- geloopen en zich ergens verstopt hadden. De kinderen waren door den schrik zoo van streek, dat zij niet in staat waren te vertellen, hoe het ongeluk zich had toege dragen. De ooggetuige deelde verder mede, dat hij onder een piano drie kinderen had gevonden. Twee hunner waren reeds dood. Het derde had hij nog levend kunnen ber gen, Het was met den .schrik vrijgekomen. DORPSBRANDEN. In het op ongeveer 30 K.M. van Rosen berg gelegen plaatsje Nizni Revuca (Tsje- cho-Slowakije) is, waarschijnlijk door on voorzichtigheid, een brand uitgebroken, die met razende snelheid om zich heen greep. Ongeveer 60 huizen en 100 schuren werden in de asch gelegd. Het vuur sloeg ook over op het in de nabijheid van het dorp gelegen bosch, dat in een omtrek van 2'/* K.M.verbrandde. In het dorp Kostotzo in Midden-Servië is een brand uitgebroken, die in korten tijd 25 groote woonhuizen met alle bijge bouwen in de asch legde. Het vuur vond zijn oorzaak in onvoorzichtigheid van spe lende kinderen. De krachtige wind en de heerschende droogte deden den brand een, eatastrophalen omvang aannemen. Een aantal rijke boeren zijn tot den bedelstaf gebracht. Het kleine Poolsche stadje Wlodzimir- cena aan de Sovjet-Russische grens is door een geweldigen brand bijna geheel verwoest. Slechts enkele gebouwen konden worden gered. In totaal zijn 200 woonhui zen met alle bijgebouwen in de asch ge legd. Ruim 2000 personen zijn dakloos ge worden. Nadat het vuur gedurende 24 uur gewoed had, slaagde men er in het tot staan te brengen. Dat de brand een der- gelijken omvang kon aannemen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de meeste huizen uit hout waren opgetrokken, zoodat de vlammen zich snel konden uitbreiden. EEN JEUGDIG MISDADIGER. Bij Gelsenkirchen (Rijnland) vond men het lijk van een 13-jarigen scholier, die reeds geruimen tijd vermist werd. Bij on derzoek bleek, dat de knaap vermoord is door een nog niet geheel 14-jarigen me descholier. Deze toonde absoluut geen be rouw; hij verklaarde dat de vermoorde hem „lang genoeg dwars had gezeten". DE „CONCIERGERIE" TE PARIJS WORDT GESLOTEN. De beroemde Parijsche gevangenis, de „Conciergerie", waarin Maria Antoinette de laatste uren voor haar terechtstelling doorbracht, zal worden gesloten. Dit is een gevolg van de nieuwe bezuinigingspolitiek van minister-president Doumergue. De in richting van het gebouw zal onveranderd worden gelaten. Talrijke beroemde en be ruchte personen zijn in deze gevangenis op gesloten geweest, o.a. Madame Récamier, Danton, Robespierre en Charlotte Corday. Uitgesproken: Fa. Helmus en Co., Hillegom. R.-c. mr. F. Th. Raedt, cur. mr. F. A. Davidson, Haarlem. Mej. O. Bravmann, eenig firmante der firma Helmus en Co., Hillegom. R.-c. mr. F. Th. Raedt, cur. mr. F. A. Davidson, Haarlem. o In de week van 30 April tot en met 5 Mei zijn in Nederland 93 faillissementen uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9