LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Mei 1934 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. Maclie1507 Directie en A^inistr. 2500 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Transferconferentie Rond het Balkanpact. De sub-commissie der transferconferen tie heeft Zaterdag en Zondagochtend ver gaderd. Heden komt zij opnieuw bijeen. Tot nu toe zijn twee fases in de confe rentie te onderscheiden. De eerste, betref fende het onderzoek en de vaststelling der feiten, ls bijna ten einde. De tweede fase is die, waarin de mogelijkheden een op lossing te brengen zullen worden overwo gen, zoowel van het standpunt der credi teuren als der debiteuren. Dit is het doel der tegenwoordige sub-commissie, die de plenaire conferentie rapport zal uit brengen. De derde fase zal zijn te onder zoeken. of de te berde gebrachte mogelijk heden in practijk zullen kunnen worden gebracht. Tijdens de periode van het onderzoek en de vaststelling der feiten zijn twee com missies benoemd, die de plenaire confe rentie memoranda zal toezenden over te -bespreken kwesties. Er is een commissie benoemd om het gebruik der Sperrmarken te bestudeeren en de desbetreffende pro cedure vast te stellen. De andere commissie bestudeert de sta tistische gegevens over den huidigen en toekomstigen stand der deviezen. De arbeid gaat vlotter zijn gang dan werd verondersteld. Er wordt openhartig van gedachten gewisseld. Er wordt reke ning gehouden met den moeilijken toe stand. De Italiaansche staatssecretaris Suvich zal binnenkort een bezoek brengen aan Moskou, terwijl de Poolsche minister Beek morgen naar Boekarest reist. Het blad „Makedonia" heeft Zaterdag een geheim protocol, deel uitmakend van het Balkanpact, gepubllceert, dat op 17 Maart te Belgrado in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der generale staven der vier verdrag sluitende landen zou zijn on derteekend In het geheime protocol verklaren de vier verdrag sluitende staten Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Turkije, het er mede eens te zijn. tegen Bulgarije de be palingen van artikel 2 van de Londsche overeenkomst van den 3en en 4en Juli 1933 over de vaststelling van den aanval ler toe te passen, indien de Bulgaarsche regeering. na den betreffenden eisch der belanghebbende staten, weigert, de gewa pende. organisaties te ontbinden, die niet ophouden van Bulgaarsch gebied de ver drag sluitende staten binnen te dringen. In dit geval zullen de verdrag sluitende partijen binnen 24 uur met de noodige militaire troepen Bulgarije geheel of ge deeltelijk bezetten. Deze onthullingen hebben in Bulgarije de grootste opwinding veroorzaakt. Met des te meer belangstelling wordt het bezoek van den Slavischen minister Jeftitsj te Sofia tegemoet gezien, dat juist ten doel heeft Bulgarije te bewegen, alsnog toe te treden tot het Balkanpaet.. In het nieuwe Balkanverdrag zouden dan eenige passages van het vorig verdrag weg vallen die betrekking hebben op de om schrijving van den vijand en van de be veiliging van de grenzen, zoo heet het. Zou dit soms kunnen slaan op de ont hulling van genoemd blad? Er verluidt, dat Rusland de waarborging der grenzen der Baltische landen nu wiilen doorzetten met behulp van Polen. Frank rijk, Engeland en Scandinavië, nadat Duitschland heeft geweigerd, gelijk bekend. o BELGIE. Een verontwaardiging wekkend relaas. Groote verontwaardiging is gewekt door de sensatloneele mededeeling van een Engelschen schrijver, kolonel Graham Se- ton Hutchison, dat koning Albert niet is gedood door een ongeluk in de bergen, >och vermoord is door een slag op het hoofd. Kolonel Hutchison heeft deze verklaring afgelegd in een bijeenkomst van schrijvers uit Nottingham. Men weet die dingen in België, maar niemand durft er over spreken zeide hij. Koning Albert was volstrekt tegen een oorlog en hij wilde het duivelsche spel van Frankrijk niet meemaken, om in een oorlog te worden gewikkeld tegen het weerlooze Duitschland. Hij was van een groote verzoenende kracht tusschen de Walen en de Vlamingen. Officieel is dit verhaal een volslagen leugen genoemd en de secretaris van het Belgische gezantschap te Londen beloofd den schrijver een kaakslag als hij op het gezantschap zijn leugen zou durven her halen. DUITSCHLAND. Geruchten over president Hindenburg Een Saar-betooging. Reeds geruimen tijd liepen er in het bui tenland geruchten, dat president Hinden burg ziek zou zijn. Nu vermeldt zelfs een Fransch blad, dat de oude rijkspresident zou zijn geopereerd. Bevestiging van deze geruchten ontbreekt evenwel volkomen. Rijksminister v. Schwerin Krosigk heeft voor vertegenwoordigers der industrie van Baden een toespraak gehouden over „openbare financiën en bedrijfsleven". Hij zeide o.m.: in de kwestie der renteverla ging komt het niet zoo zeer er op aan, dat de rente wordt verlaagd doch is de be slissende vraag: Krijg ik nieuw crediet te gen een behoorlijke rente? Een der moei lijkste problemen, welke men heeft, is de vermindering van den uitvoer. Uit de ge dachten van devaluatie kunnen wij slechts dan komen, wanneer wij er van overtuigd waren, dat door de devaluatie de uitvoer werkelijk zou kunnen worden ver groot. Ten slotte verklaarde de Rijksminister met nadruk, dat er geen tegenstelling meer bestaat tusschen den staat en het be drijfsleven. Wij zien thans aan den eenen kant een sterken staat en aan den ande xen kant een van alle belemmeringen be vrijd bedrijfsleven. Te Saarbrücken is een groote betooging gehouden van Duitschers uit het Saar- gebied onder het motto: Deutsch die Saar. Rijksminister dr. Goebbels wijdde een redevoering aan de bevolking van het SaargeWed. waarin hij verklaard, dat het Saargebied Dultseh was en Duitsch zou moeten blijven. De Duitsohe politiek ls geen onderwerp van internationale wereld politiek, maar het Duitsche volk is vastbe raden waar het betreft, zijn eigen natio naal leven tegenover de wereld te verdedl- gn. Goebbels herinnerde aan een uitspraak van den voormaligen Italiaanschen minis ter-president Nitti, dat in het Saargebied tegenover 700.000 Duitschers slechts 100 Franschen staan. Hij ontkende, dat er in Duitschland een terreur zou heerschen, waarom de Saarbewoners zich beter onder bescherming van den Volkenbond dan van het Duitsche Rijk zouden kunnen plaat sen. De thans in het Saargebied gevestigde emigranten, die dat beweren, zijn eigenlijk separatistische landverraders en hen zal men moeten ontmaskeren. De „Landesleiter van het Duitsche front van het Saargebied Joseph Pirro, las een proclamatie voor, waarin wordt verklaard, dat alle pogingen het Saargebied tot een politiek handelsobject te maken, te niet zullen worden gedaan. De vraag of de be woners van het Saargebied Duitschers of Franschen zouden willen zijn, is volgens deze proclamatie overbodig^ Het referen dum zou moeten eindigen met een ondub belzinnige nederlaag van Frankrijk, 455.174 stemgerechtigden staan bijna ge organiseerd in de rijen van het Duitsche Front. Dit is 93 pet, van alle stemgerech tigden in het Saargebied De overigen zijn „mannen van ons bloed, die door valsche profeten worden opgehitst en een terug keer van het Saargebied bij Duitschland niet willen verhinderen, doch slechts uit stellen. o FRANKRIJK. Trotzky naar een klein eilandje? De Petit Parisien verneemt uit Roche- fort-sur-Mer, dat de Fransche regeering het eilandje Aix als woonplaats voor Trotzky heeft aangewezen. Dit eiland ls slechts 2 tot 3 KM2. groot en heeft een bevolking van eenige honderden men- schen. Vanaf een vuurtoren kan het ge- heele eiland gemakkelijk worden overzien. o RUSLAND. Geen Marx of Lenin meer op de lagere school. - Verdrag met Polen verlengd. Volgens een door de Russische onder- wijsautoriteiten uitgevaardigd decreet zul len de leerstellingen van Marx en Lenin voortaan niet meer onderwezen worden aan kinderen onder de twaalf jaar. De autoriteiten verklaren thans, dat deze gecompliceerde theorieën de hersens der kinderen te zeer overbelasten. Bovendien heeft men vastgesteld, dat de kinderen niet de juiste beteekenis begrij pen van hetgeen men hun wil leeren en dat zij alleen in staat zijn, zekere slagzin nen te herhalen. Te Moskou is in het commissariaat van buitenlandsche zaken door den Poolschen ambassadeur Loekasjewitsj en den Russl- schen volkscommissaris van buitenland sche zaken, Utwinoff, een protocol getee- kend, waardoor het Poolsch-Russlsch non agressiepact voor den duur van tien jaar. dus tot 1945 verlengd wordt. Het protocol bevat verder een clausule, volgens welke het pact na afloop der tien jaren automatisch met twee jaar wordt verlengd, indien geen opzegging heeft plaats gehad. In het slotprotocol van het verdrag wordt bepaald, dat de nota van den vroe- geren volkscommissaris van buitenland sche zaken, Tsjitsjerin, van 28 September 1928. die aan de Lithausche regeering werd overhandigd bij de onderteekening van het non-agressiepact tusschen Lithauen en Rusland, in geen geval zoo kan worden uitgelegd, alsof zij een in menging van sovjet-Rusland in de rege ling van territoriale kwesties, die in deze nota werden vermeld, ten doel heeft. On der deze territoriale kwesties zijn te ver staan de gebiedsgeschillen tusschen Polen en Lithauen. o— VEREENIGDE STATEN. De oorlogsschulden Opwekking van Huil Dollar-vervalsching. De procureur-generaal heeft vastgesteld dat de volgende vijf landen niet beschouwd zullen worden als in gebreke te zijn ge bleven ten aanzien van de betaling der oorlogsschulden: Italië, Engeland, Tsjecho- Slowakije. Letland en Lithauen. Op deze landen zullen dus niet de bepalingen toe gepast worden van de wet. welke 't ver- leenen van crediet verbiedt aan staten, die in gebreke zijn gebleven. Staatssecretaris Huil heeft op een ban ket van oud-studenten der Cumberland University, waar hij ook zelf heeft ge studeerd, in naam der Amerlkaansche re geering een beroep gedaan op het jonge Amerika en op de geheele wereld. Het werk voor het welzijn van den eigen staat aldus Huil is onvoorwaardelijk noo- dig. maar even onontbeerlijk is de inter nationale samenwerking tot het tot stand brengen van vrede en vriendschap. De wereld leeft thans niet in het gouden, maar in het ijzeren tijdperk. Er wordt koortsachtig bewapend en de staatsbur gers worden ver boven hun vermogen be last. Een militaire geest wordt gevoed, die wellicht tot oorlog zal leiden. Het zou niet alleen een fout, maar ook een mis daad zijn, wanneer de beschaafde menschheld geen acht zou slaan op deze tendenties. De Vereenlgde Staten zullen op de bres blijven staan voor herstel op politiek, economisch, sociaal en moreel gebied. De rechtbank te Chicago heeft den dol- lar-vervalscher, dr. Burton, uit New-York schuldig verklaard. Het openbaar minis terie heeft in den loop van het proces aangetoond, dat Burton, een bekend com munist en leidend lid van de sovjet- Russische handelsvertegenwoordiging te New-York, in opdracht van Moskou vai- sche dollarbiljetten, die te Berlijn gedrukt waren, in de Vereenigde Staten heeft uit gegeven, om het crediet der Vereenlgde Staten te ondermijnen. Burton moet in 1930 te Berlijn alleen 30.000 valsche dol larbiljetten hebben uitgegeven. Het totaal bedrag der in circulatie gebracht valsche biljetten wordt op twee millioen dollar ge schat. Burton stond sedert 1930 onder ge durige bewaking van den chef van den geheimen dienst der Vereenlgde 3taten, die de vervalschingen een meesterstuk noemde De straf, welke tegen Burton zal worden uitgesproken, is nog niet vastgesteld. 80 MIJNWERKERS BEDREIGD. KARLSRUHE, 7 Mei (V.-D.) In een mijn nabij Buttlnger ls tengevolge van kortsluiting een grooten brand uitgebroken Een groot aantal arbeiders kon zich in veilig brengen, doch 80 man bevinden zich nog in de mijn. Tengevolge van de hevige rookontwikkeling kan men hen niet direct te hulp komen. Men vreest het ergste. o- DE STRIJD IN ARABIË. CAIRO, 7 Mei (Reuter). De administra tie van Hodeidsh ls thans officieel in han den van ambtenaren van Arabia Saudia. Groote hoeveelheden munitie, welke pas uit Europa zijn aangekomen en bestemd waren voor de troepen van den Imam van Yemen zijn in beslag genomen. Uit alle deelen van de Mohammedaan- sche wereld heeft Ibn Saud telegrafische geiukwenschen ontvangen. DJEDDA, 7 Mei (Reuter). - Tijdens den opmarsch naar Sanaa heeft emir Feisal 2 stukken berggeschut buitgemaakt. Emir Showeir, de bevelhebber van het tweede Saudi-leger heeft een karavaan kameelen, beladen met munitie, op weg van Sanaa naar het front buitgemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich 2 Europeesche officieren, die vermoedelijk 't afgeloopen jaar zijn opgetreden als In structeurs voor de artillerie van Yemen. -G ANTI-JOODSCHE ACTIE IN POLEN. WARSCHAU, 6 Mei. (Reuter). Bij anti-semletlsche relletjes van de natlo- naal-democratlsche jeugd zijn eenige Joden gewond. Een afdeeling politie her stelde de orde en arresteerde vier natlo- naal-democraten. o- ONREGELMATIGHEDEN IN EEN BANK VAN LEENING. WARSCHAU, 7 Mei. (Reuter). In de stedelijke bank van leening zijn ernstige onregelmatigheden ontdekt, waardoor de stad voor 10.000 zloty is benadeeld. Eenige ambtenaren zijn gearresteerd; een van hen heeft zich in zijn cel door ophangen van het leven beroofd. o- FRANSCHE STUDENTENBOND BEDREIGD. PARIJS, 7 Mei (Reuter). - Naar de bladen melden staat de „Algemeene Stu- öentenbond" te Parijs voor den onder gang. Tengevolge van oneenigheid en ver keerde leiding bedragen de schulden van dezen bond 150.000 francs, welke nooit uit eigen middelen betaald kunnen worden. PRIJSVERLAGING IN ITALIË. ROME, 7 Mei. (V.D.). De prijzen van hotels en pensions in geheel Italië zijn verlaagd en wel met 15 °/o wat de tarie ven voor de kamers betreft; alle andere prijzen zijn met 10 °/o verminderd. o TWEE DOODEN EN ZWAARGEWONDE BIJ MOTORONGEVAL. EMDEN, 7 MeL (V.D.). Nabij het Oost-Frlesche dorp Osteel reed gisteren een motorrijder met een duopassagier een bewoner aan, die tegen den grond werd geworpen. De motor reed tegen een boom en alle drie personen liepen ernstige ver wondingen op. De motorrijder en de duo passagier zijn korten tijd later overleden, terwijl de toestand van den aangeredene bedenkelijk is. TORNADO IN AMERIKA. ALEXANDRIA (Louisiana), 6 Mei. (Reu ter). - Gisteravond hebben tornado's ge woed, waardoor gedeelten van Louisiana en Mississippi werden geteisterd. Er zijn groote verwoestingen aangericht, terwijl 3 personen zijn gedood en verschil lende gewond. CHINEESCHE ZEEROOVERIJ. HONGKONG, 7 Mei Reuter). Het Chi- neesche kustvaartuig .Tayl" ls door zee- roovers overvallen en geplunderd. De roo- vers maakten een buit van ongeveer 10.000 dollar. Vier leden van de bemanning van de „Tayi" werden door de bandieten ge dood. Een aantal passagiers werd over boord geworpen en verdronk. VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND. BERN, 7 Mei. (V.D.) Bij de verkiezingen voor het kanton Bern voor den Grooten Raad dongen eenige nieuwe partljgroe- peeringen mede en kregen zetels. De partij van boeren, ambachtslieden en burgers bleef met 110 mandaten de sterkste partij de socialisten kwamen van 89 op 79 ze tels ten koste van de vrijzinnigen en de kath. conservatieven. De Vrijzinnigen vie len terug van 41 op 33, de kath. conser vatieven van 12 op 10. Een nieuwe partij der Heimatwehr kreeg 3 zetels en een andere groep l zetel. Het rechts-radicaal fascistisch getinte .front kreeg geen zetel, evenmin als de communisten. WIELRENNEN. SWIFT. Gisteren hebben niet alleen R. van Aart en Chr. de Vink deelgenomen aan de wedstrijden op de Rotterdamsche wieler baan, maar ook D. J. Tuin en A. van Am sterdam. Jammer genoeg hebben geen van allen het tot de finales kunnen brengen, noch in de koppel-, noch in de sprintwedstrij den. Gistermorgen heeft de sportcommissie op den Kanaalweg een sprintwedstrijd la ten verrijden over 500 meter, zoowel voor de A- B als Juniorleden. De wedstrijd, die gereden werd match a deux, gaf dikwijls mooien strijd te zien met als uitslag A-klassers: J. Rietbroek 12 p.; J. van Ruiten 8 p.; J. v. d. Wllk 8 p.; Th. de Roode 5 punten. Uitslag B-klassers; C. Gros 10 p.; A. Strijk 9 p.; J. Schuller, A .de Roode en A. Colle alle 8 p.; W. Kaapaan 5 p.; Chr. de Roode 3 p. Uitslag Juniorrenners: C. Bol 15 p.; M. Verwoerdt en L Bosman 14 p.; L. Romijn 13 p.; N. Romljn 12 p.; A. Lo- dewijks 5 p.; J. van Kampen 10 p.; W. de Roode 8 p.; J, Vink 4 punten. BINNENLAND. RAAD VAN DEFENSIE. Sinds het aftreden van den chef van den Generalen Staf, luitenant-generaal Seyf- fardt, wordt het voorzitterschap van den Raad van Defensie bekleed dear den Com mandant van het Veldleger, jhr. W. Röell, als oudste in anciënniteit van de in den Raad van Defensie zittende opper- en vlagofficieren. o JAARVERGADERING LIBERALE OMROEP. Zaterdag had te Nijmegen de jaarver gadering plaats van de Vereeniging van Liberale Radio-Amateurs (Liberale Om roep). ffa goedkeuring der jaarverslagen werden als bestuursleden herkozen de heeren mr. G, A. Boon (vertegenwoordiger van het Partijbestuur), S. Wijnbergen (secretaris) en W, J. Bastiaan (penning meester). Nadat besloten was tot uitbrei ding van het bestuur met twee leden werden tot nieuwe bestuursleden benoemd de heeren mr. W, C. Wendelaar en dr. I. H. J. Vos; de eerste zal tevens als voor zitter van den Omroep optreden. Aan Exc. mr. D. Fock. die sedert de oprichting in 1928 voorzitter der V.L.R.A. was geweest, doch in verband met zijn aftreden als partijvoorzitter den wensch had te kennen gegeven, terug te treden, werd een woord van hulde en groote er kentelijkheid gebracht voor het vele, dat door hem in het belang van den Liberalen Omroep was verricht. WEEKBLADEN. In „de Groene Amsterdammer" schrijft M. Kann over „Wie betaalt Duitschland's bewapening?"; dr. W. van der Wijk be handelt „De nieuwe spelling". Hendrik de Leeuw begint met een serie artikelen over „de politiek van Roosevelt, Amerika's be vrijder. C F. Roosenschoon behandelt „De stad en het platteland: de trek naar de steden als een normaal verschijnsel". C. A. Klaasse bespreekt de Rubberrestrictie. „De Haagsche Post" schrijft over het 60 mlilioen werkverruimingsplan, Voorts ar tikelen over „Uit het bewogen leven van den Sovjetgezant in Amerika" „Problemen rondom Mengelberg". Het vonnis tegen de officieren van de „Zeven", Het ontwerp i.z. het „Dwang-accoord", „Zwerven en kam peeren". Mevrouw Sun-Yat-Sen" „Steeds sneller verkeer in de lucht" enz. m De „Wereldkroniek" opent met een mas sale foto van het Duitsche feest van den arbeid Voorts opnamen van twee belang rijke voetbalontmoetingen en van Rome, ter gelegenheid der plechtige viering van den 2688sten geboortedag dezer stad. Voorts het gebruikelijke wereldallerlei. o TIJDSCHRIFTEN. De vierde aflevering van „Contadt", maandblad voor de rijpere jeugd, kwam van de pers bij Schel tens en Giltay. Van den inhoud noemen wij: Louis van Oasteren „Tooneel in Rusland vroeger en thans", Constant van Wessem „Over Fré- déric Chopin, zijn leven en werken", A. M. Korpershoek „Het Indiese H.B.S.-leven", Mies v. d. Eist „De vierde jeugdwedstrijd in welsprekendheid op 5 en 6 April Jl. te 's Gravenhage". Van de bijdragen van medewerkers onder de 20 jaar van Skely Claveaux ..Bloemen" en Hans Klein „Angst". Al met al een nummer, ruim schoots de moeite van het lezen waard. M. V., te Leiden. „Het Nederlandsche Merkenbureau" is een vereeniging, waar van men lid kan worden door betaling van f. 1 of f. 2.50 per jaar. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Octo ber tot 30 September. Behalve voor konijnen, hij welke ook wel tatoueeringen in de ooren worden aange bracht, geeft het N. M. (verkorte aan duiding) ringen uit van verschillende wijdten, welke op den leeftfljd van 6 tot 12 weken, bij hoenders en konijnen en bij duiven en kanaries 6 dagen na de ge boorte, nog juist over den poot kunnen worden geschoven en later niet meer ver wisseld kunnen worden. Alle ringen zijn gemerkt N. M. en de letters AZ en voorzien van een nummer. Deze nummers worden genoteerd, zoodat na jaren, in een ringen boekje dat alle leden gratis ontvangen, kan worden na gezien aan wlen een dier behoort of af komstig is Het N. M„ looft op verschillende ten toonstellingen prijzen uit voor dieren, voorzien van een vaste voetring N. M. en kunnen alleen gewonnen worden door deze eigen gefokte dieren. Bovendien heeft men door het aanbren gen van deze merken een betere controle op zijn dieren en kunt git bij enkele aan- teekenlngen, die zoo noodig van de dieren gemaakt worden, beter een nummer dan iets anders zetten. Vraag II Het administratie-adres ls: den heer H. van der Plaats, 1ste Brander- burgerweg 19, De Bilt, tel. lnterloc. Utrecht 28241. Vraag III. „Avlcultura", uitg. N. V. Misset, Doetlnchem, f. 3.75 per jaar. „De Klelnveeteelt". uitg. N V „De Vlijt,,, Arn hem, f. 3 per jaar; ..De Bedriifspluimvee- houder", uitg. N. V. Misset, Doetinchem; Algemeen Pluimveeblad", uitg, firma B. Cuperus Az. De Bilt. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen)' DE OPENING VAN HET JULIANA- KANAAL. Nadere bijzonderheden. In aansluiting op het verslag in het Blad meldt men ons nog het volgende- Te 12.36 uur hedenmiddag kwam n»| den trein uit de richting Nijmegen, waar aan het koninklijk rijtuig was gekoppeM de Koninklijke Familie te Roermond aan Voor het station te Roermond had zi(J een groote menigte verzameld, die dooro» politie op een behoorlijken afstand werj gehouden. Toen de Koningin, de Prinses en Prins Hendrik uit het stationsgebouw kwamen steeg een hartelijk gejuich op. Per auto begaf het hooge geselscha» zich naar Maasbracht. Langs den w» dien de stoet in Roermond nam, hadden velen de vlag uitgestoken en werd de Koninklijke Familie op haar route harte lijk toegejuicht, of eerbiedig gegroet, In het dorp Maasbracht woei van de meeste hulzen de driekleur. In het kanaal lag een groot aantal sohepen, allen met de vlag in top en vele gepavolseerd. Langs een met wimpels versierde allee werd om 1.35 uur de sluis bereikt. Op het bedieningshoofd was een pavii joen opgericht, dat met tapijten, palmen en bloemen was versierd, H. M. de Koningin werd hier ontvang» door den Minister van Waterstaat, de tal rijke gasten hadden zich reeds eerder op deze plaats verzameld. Onder hen bevon den zich de directeur-generaal van dm Waterstaat lr. Ringers en vele andere Waterstaats-autoriteiten. Nadat de Koninklijke Familie In h>t paviljoen had plaats genomen, speelde de muziek het Wilhelmus. Vervolgens hield de Minister een toespraak, waarin hij om. de geschiedenis van het ontstaan van he kanaal memoreerde en hulde bracht aap de uitvoerders van het werk. Aan hei einde van zijn toespraak noodlgde hij H. K. H. Prinses Juliana uit de sluis in dienst te stellen. De Prinses drukte op een knop waarop de deuren van het benedenhooli zich langzaam openden. Onder het spelet van de muziek stelde daarop de sleepboo' „Fiat Voluntas XVII" zich in beweging ti trok het schip „Cornelia Adriënne" vu de reederij Van Driel in de sluis. De Ko_ Familie, gevolgd door de gasten, begaf ral tijdens het vullen van de sluis, op ii schutkolkmuur. Toen de schutkolk geuili was openden zich de bovendeuren. Tijdeo het uitvaren van de sleepboot met hï schip klonk wederom muziek en van ii schepen stegen hartelijke hoera's op. Hiermede was de plechtigheid ten eiua De Koninklijke Familie begaf zich himj per auto naar Sittard, waar een site trein gereed stond om haar en de gs& naar de kolentip in Born te brengen ■o- Tot secretaris van den Bond ia Prot. Chr. Kweekscholen is in de vaca- ture-ds. Veldhoen gekozen mr. L. Otaa, burgemeester van Kampen. UIT NED. OOST-IND1E. BEDRIJFSCONTINGENTEERING. BATAVIA, 7 Mei (Aneta). In antwooiil op de schriftelijke vragen van het lid vanl den Volksraad de heer Feuilleteau dl Bruin of het bericht juist was dat 41 Japansche gezant te Den Haag naar Tokio seinde dat hij den Minister van Bultend landsche Zaken van Nederland verzoen. het invoerlicentlestelsel en de bedrijf)- contingenteering op te schorten, in ver band waarmede steller dezer vraag gaarne zou vernemen of den Japanschen gezant officieel mededeeling is gedaan van he. voornemen der Indische Regeering om te, bedrljfscontingenteering over te gaan, it welk geval hij gaame zou worden inge licht of het juist wordt geacht dat eet dergelijke belangrijke mededeeling lang) buitenlandschen diplomatleken weg te kennis van Volksraad en publiek komt antwoordt de Regeering dat er „inderdaad een ontwerp-ordonnantle voor bedrljfscon tingenteering in voorbereiding is en ést den Japanschen Gezant te Den Hasl officieel mededeeling is gedaan van dt strekking van de voorgenomen maatre gelen". De beoordeeling of de bekend making daarvan wenschelijk was stond aan de Nederlandsche Regeering. Hoewel de Indische Regeering uiteraard was ingelicht hieromtrent, onthield «I zich derhalve van publicatie. o HET LEGER DES HEIL8. BATAVIA, 7 Mei (Aneta). De comman dant van het Leger des Heils in Ned.-Indie De Groot, die 8 Mei a.s. 65 jaar wordt, hoopt tot zijn 70ste jaar door te dienen Hij vertrekt eind Juni naar Londen tot bijwoning van de vergadering van den Hoogen Raad van het Leger des Heils voor de verkiezing van een opvolger van gent- raai Higgens. o FRAUDE OP GROOTE SCHAAL. SOERAB/PJA, 7 Mei (Aneta). Behalve d) reeds gemelde gevallen van fraude, 8<- pleegd door dessahoofden in de regent schappen Modjokerto en Djembang, waar van in een onderdistrict door twintig van de 25 dessahoofden, bereikte het „Soera- bajasch Handelsblad" berichten van 'C' dere fraudes, gepleegd door dessahoofden in het Regentschap Malang en verduiste ringen, voornamelijk van landrente, JJ het regentschap Pasoeroean, Hierbij W" bedragen in het spel van f100, f250 tot f. 350.— o HET GEBEURDE AAN BOORD VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN". In hooger beroep. SOERABAJA, 7 Mei (Aneta). Tot dus verre teekenden alle officieren van de Zeven Provinciën" appèl aan tegen JJ vonnissen van den Zeekrijgsraad, bensi" de luitenants ter zee der eerste It's®® Fels, en alle terechtgestaan hebbende W tenants ter zee der derde klasse. n Voorts teekende de fiscaal appel s» tegen alle vonnissen, behalve die van °- luitenants ter zee der derde klasse. tri

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2