HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „VOORDORP" Jaargang ZATERDAG 5 MEI 1934 No. 22737 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DER PRIJS AD VERTENTIEN i Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. HET KINDERHUIS „VOORDORP' BESTAAT 25 JAAR. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 Ct«. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Ots. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenitueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CES. Bureau NoordeindepJetn Telefoonnummer voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchètju»- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4" portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden rengen ter algemeene kennis, dat de portvereeniging N.ZJ1. Tram Boys te Lei- b een verzoek heeft Ingediend ter be- jming van een verlof B voor den ver- jop uitsluitend van alcoholvrijen drank x»r gebruik in haar cantine, staande op iar terrein aan den Wassenaarscheweg, lier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRLTEN, Secretaris, ien, 5 Mei 1934. 666 HINDERWET. rgemeester en Wethouders van Leiden; Icezien het verzoek van H. van den melen om vergunning tot het oprichten i een koper, en blikslagerij en herstel- nts voor machines in het perceel Oude t No. 187, kadastraal bekend Gemeente ien, Sectie H. No. 1572; I gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin t-iet: Igeven kennis aan het publiek, dat ge hemd verzoek met de bijlagen op de ïcretarie dezer gemeente ter visie ge- jjd is; f alsmede dat op Zaterdag den 19en Mei !4, des voormiddags te half elf uren in perceel Breestraat 125 (Bureau van meentewerken) gelegenheid zal worden [geven om bezwaren tegen dit verzoek in [brengen, terwijl zij er de aandacht op igen, dat niet tot beroep gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 Hinderwet voor het gemeentebestuur leen zijner leden zijn verschenen, ten Ede hun bezwaren mondeling toe te ihten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. *iden, 5 Mei 1934. 667 GOUDEN DOCTORATEN. Woensdag 9 Mei a.s. zal het 50 jaar ge- den zjjn, dat mr. J. H. van Bel, thans onende in Den Haag aan de Leidsche diversiteit promoveerde in de rechts- etenschappen, terwijl mr. J. H. Andries, veneens woonachtig in Den Haag en oud- Iresident van den Voogdijraad aldaar, op 4 Mei eenzelfde feit zal herdenken. DE TREINENLOOP MET HEMELVAARTSDAG. Door de Ned. Spoorwegen zullen Donder- sg 10 Mei twaalf extra voortreinen tus- iben Amsterdam en Rotterdam worden igelegd. terwijl alle treinen versterkt zul- worden. Op de voornaamste stations uilen extra treinstellen gereed gehouden wden, om bij buitengewone drukte dienst 1 tunnen doen. Op de lijn Leiden—Woerden—Utrecht uilen geen extra treinen loopen, maar uiien de treinen versterkt worden. HERDENKINGSSAMENKOMST IN HET HUISZITTENHUIS. In het Huiszittenhuis aan den Ouden Rijn is gistermiddag in een plechtige bij eenkomst het 25-jarig bestaan van het Kinderhuls Voordorp in tegenwoordigheid van tal van burgerlijke en kerkelijke auto riteiten herdacht. Van hun belangstelling voor dit jubileum gaven o.a. blijk burge meester A. van de Sande Bakhuyzen, wethouder mr. A. Romijn en de gemeen te-secretaris mr. dr. C. E. van Stryen namens het gemeentebestuur van Leiden; het college van Burgemeester en Wethou ders van Leiderdorp; verschillende predi kanten en emeritus-predikanten uit Lel den en Leiderdorp; de heeren J. P. Mul der en H. Filippo W.Fzn., resp. voorzitter en secretaris der gemeente-commissie der Ned.-Herv. Gem. te Leiden, prof. dr. N. J. Krom en notaris M. G. Bon, voorzitter en secretaris van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden; de praeses en scribae van de Ned.-Herv. Kerkeraden te Leiden en Leiderdorp; -mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van den Armenraad en het bestuur en het hoofd van de Herv. School te Leiderdorp. Van verschillende burgerlijke en kerkelijke autoriteiten was voorts bericht van ver hindering ontvangen o.a. van den Minis ter van Justitie en den Inspecteur voor de Kinderopvoedingsgestiehten en van den Voogdijraad. De heer W. Wiethoff, voorzitter van het college van Diakenen der Ned. Herv. Gem. hield een historische inleiding, waarin hij er allereerst aan herinnerde hoe door de aanneming der bekende Kinderwetten in 1905 de Kerkeraad van Leiden in 1907 besloot de diaconie te machtigen de voog dij te aanvaarden over die kinderen uit de gemeente wier ouders uit de ouderlijke macht of de voogdij waren ontzet. Aan vankelijk werd zonder een eigen inrich ting gearbeid, doch allengs, naarmate het aantal onder voogdij staande kinderen toenam, werd de behoefte aan een derge lijke inrichting sterker en toen in 1908 van de Haagsche Vereeniging tot Kinder- zorg het huis Voordorp kon worden over genomen, werd dit aanbod met graagte aanvaard; uit het legaat van mr. C. Cock kon de aankoop worden bestreden en de verbouwing worden betaald. Tenslotte re leveerde spr. in welke mate het aantal verpleegdagen in den loop der jaren is toegenomen, dankbaar melding makende van het werk der verschillende dames- kransen, welke ten bate van het gesticht arbeiden. Ds. D. Kuilman, voorzitter van de com missie Voordorp, hield vervolgens een uit voerige gedachtenisrede, waarbij hij aller eerst de toestanden welke tot de Kin derwetten 1905 aanleiding gaven be schouwde en gevolgen van deze wetten er tegenover stelde. In den breede ging spr. dan na, welke resultaten de 25-jarige ar beid van het gesticht heeft afgeworpen. Wanneer aangenomen wordt, dat de jon gens en meisjes, die op hun 21ste jaar de inrichting verlieten met een eigen po sitie in de maatschappij geslaagd zijn, dan is dit ongeveer 65 tot 70 pCt. van het totaal; een resultaat dat zeer zeker tot dankbaarheid stemt. Echter niet alleen maatschappelijke welzijn der verpleegden en hun gezinnen, maar vooral het reli gieuze leven is voor de commissie een bron van vreugde. Wat de huidige ver pleegden betreft, aldus spr., wij hopen dat door den invloed van de dagelijksche le zing van de Heilige Schrift, van het ge bed, het catechetisch onderwijs, maar ook door de ernstige gesprekken hun harten zich voor Christus zullen ontsluiten. Leiden's burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, dankte voor de uitnoo- diging, welke volgaarne aanvaard was en roemde het zegenrijke werk van het ge sticht. Hoe moeilijk moet het zijn kinde ren van anderen op te voeden en te leiden als men de onverwachte moeilijkheden met eigen kinderen in oogenschouw neemt. Groote waardeering gevoelde spr. dan ook voor het werk van de directrice, mevr. FlicheVan Griethuyzen. Achter eenvolgens voerden nog het woord dr. W. Th. Boissevain namens den Kerkeraad; de heer Pennings namens de Johannes- stichting te Naarden, die memoreerde, dat de zending leert, dat veelal de zegen op den arbeid eerst dan en daar komt, waar cleze niet meer verwacht wordt; de heer K. Ch. Kuiper, de voorzitter van het col lege van collectanten, die het bestuur een geschenk onder enveloppe aanbood; de heer J. P. Mulder namens de gemeente commissie, die er aan herinnerde, dat bin lien dezelfde muren als thans de iierden- lcingssamenkomst plaats vindc het zeer verstrekkende en belangrijke besluit tot oprichting is genomen; mr. Van Tooren burg, die er op wees. dat de kinderwetten van 1905 niet opgevat moeten worden als een bindend voorschrift, doch als een uit- noodlging aan de reeds bestaande veree- nigingen om het werk voor het verwaar loosde kind verder uit te bouwen: de heer C. de Graaf Wzn„ die sprak namens de Hervormde Schoolvereeniging te Lei derdorp en de prettige samenwerking met Voordorp in het daglicht stelde; de heer Tieboel, die namens den Kerkeraad van Lisse een geschenk onder enveloppe aan bood en ds. Streeder uit Leiderdorp, die de samenbindende belangen tusschen de Herv. Kerk te Leiderdorp en Voordorp be sprak. Ds. Kuilman sprak daarna een slot woord, allen hartelijk dankend voor de belangstelling en de goede wenschen voor het huis. Vervolgens werd een receptie gehouden waarvan een zeer druk gebruik werd ge maakt en waarbij namens de Herv. School te Leiderdorp het bestuur nog 'n geschenk onder enveloppe werd aangeboden. Herdenkingsdienst in de Hooglandsche Kerk. In aansluiting op deze officieele plech tigheid werd 's avonds in de Hoogland sche Kerk een openbare herdenkingsdienst gehouden. Na orgelspel van den organist der kerk, den heer Feike Asma, werd op gebruike lijke wijze geopend waarna Schriftlezing, volgde van Joh. 13 117. Ds. D. Kuilman, voorzitter van „Voor dorp" sprak over: „Waarom en waartoe steunt de gemeente het ,,Vóordorp"-werk. Na vooraf gedankt te hebben voor al den steun en het hartelijk medeleven bij dit jubileum en steeds getoond, wees spr. er op, dat het werk van Voordorp een groote tak van inwendige zending vormt. Inwendige zending, die het wezen der Christelijke Kerk raakt. Als Christus' disci pelen zal het zijn een voortgaan in die nende liefde. Uitvoerig werd hierna door spr. het werk van Voordorp geschetst evenals de aanleiding tot de oprichting van het ge sticht. In hoofdzaak waren dit wel de Kinderwetten van 1905. Dat deze wetten noodig en een betere strafrecht-regeling voor het kind waarborgden werd voorts door spr. aangetoond. Door deze kinder- I Foto Bleuz telbestïur van jubileerende gesticht „Voordorp", dat gistermiddag een drukbezochte receptie hield. - Zittend van links rechts de heeren C. Bloot, Th. Barnard, W. Wiethoff, ds. D. Kuilman, ds. J, C. v. Apeldoorn en dr. P. M. de Planque. Daarachter staand de heergj B. van Kleef, si, J. Baptist f* en Phi. Sierag. wetten werd menig kind de reddende hand toegestoken. In 1907, twee jaar dus na het tot stand komen van de kinderwetten, hebben ook de Leidsche Herv. Kerkeraad en Diaconie be sloten liefde, trouw en geldelijke offers aan dit werk ten koste te leggen. Heeft Voordorp met vele moeilijkheden te kampen gehad, ook waren zegeningen haar deel. Als twee belangrijke zaken, die na 1923 te constateeren waren, noemt spr. in de eerste plaats het verwerpen met overgToote meerderheid van stemmen door den kerkeraad van het voorstel om Voordorp in particuliere handen over te doen en in de tweede plaats de meerdere belangstelling, die vooral na 1923 voor Voordorp is gekomen die zich uitte in de oprichting van de dameskrans Rhodé, het organiseeren van bazars en speldjesdagen. Hartelijk danken wil spr. dan ook voor de f. 36.000 die sindsdien uit de gemeente voor Voordorp zijn ontvangen. Met groote blijdschap werd voorts door ds. Kuilman medegedeeld, dat van de 398 kinderen, waarover Voordorp tijdens haar bestaan zioh heeft ontfermd, er 263, dat is 6570%, een passende, behoorlijke be trekking in de maatschappij hebben ge vonden. Spr. eindigde met op te wekken het groote werk, de geweldige taak waarvoor Voordorp zich gesteld ziet, te blijven ge denken en steunen, te meer daar dit werk ligt in het wezen der christelijke kerk. Ds. J. C. van Apeldoorn, vice-voorzitter van Voordorp, sprak over den dienst der barmhartigheid, zooals die geteekend wordt in de gelijkheid van den barmharti- gen Samaritaan (Lucas 10 2537). Spr. begon met er op te wijzen, hoe er in onzen tijd vele vraagstukken zijn, als 't vraagstuk van den arbeid, het woning vraagstuk en zoovele meer, die alle in één woord onder de benaming „het sociale vraagstuk" kunnen worden samengevat. Dit vraagstuk, zou oud als de wereld, is in ons hedendaagsch cultuurleven een internationaal, massaal en chronisch ver schijnsel geworden, waarmede zoowel Staat als Kerk, wetenschap en particulier initiatief zich bezig houden. De bron bij uitnemendheid, waaruit wij kunnen putten, is de Heilige Schrift. Heeft ieder het recht zich op den Bijbel te be roepen, hij zal dit echter hebben te doen met kennis van zaken en op eerlijke wijze, Spr. nu beroept zich op de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, omdat hij meent hier 't antwoord te vinden op de vraag: wie is geschikt tot den dienst der barmhartigheid en hoe ver moet die zich uitstrekken. Spr. behandelde dan de gelijkenis waar bij hij op den voorgrond plaatste het beeld der naastenliefde en de groote barmhartigheid die uit deze gelijkenis ons tegenstraalt om dan ten slotte met na druk stil te staan bij de woorden: „ga heen en doe gij desgelijks". Ziedaar waar 't op aankomt. Als wij een greep zouden willen doen uit de massa-ellende, dan is het wel die van hen, wier lot de stichting „Voordorp" zich aantrekt. Indien ooit, dan is thans voor ons de tijd gekomen om te gaan den weg van Jeruzalem naar Jericho, op het lastdier geladen olie en wijn, in 't oog een traan, in 't hart een gebed. Dan bezitten wij een wonderlijk ver mogen om te helpen tot leniging der ellende, die ook de stichting Voordorp deed verrijzen, maar arbeiden tevens aan den bouw onzer kerk, opdat die weer wordt, wat zij eens in het verleden was: een tempel der aanbidding en heerlijkheid Gods, welke toont het gebod van den grooten barmhartigen Samaritaan te heb ben verstaan: „ga heen en doe gij desge lijks". De samenkomst, welke opgeluisterd werd door zang van mevr. J. RenaudSchot en vioolspel van den heer J. Rameau, werd met het zingen van Ps. 98 8 gesloten. Aan den uitgang werd een schaalcollecte voor „Voordorp" gehouden. NATIONAAL MUZIEK CONCOURS. Vanaf 9 Mei a.s. zal de prachtige col lectie geschonken prijzen voor het op He melvaartsdag en 2en Pinksterdag te hou den concours, te bezichtigen zijn in een der étalage's van K. Hiddink, Stations weg No. 3. Hierbij zijn o.m. een groote legmedalile van wijlen H. M. de Koningin Moeder, een zilveren medaille van jhr. W. Roèll, com mandant Veldleger, gr. zilv. lauwerkrans gemeentebestuur van Leiden. Verder twee gouden dasspelden bestemd voor direc- teursprijzen. aangeboden door heeren of ficieren 6e R.V.A. en door de muziekver. 6e R.V.A. Nog tal van andere fraaie prijzen zullen deze étalage sieren. Dat op beide dagen eenige drukte ver wacht wordt, moge blijken uit de mede- deeling der commissie, dat op iederen Concoursdag ruim 1300 deelnemers en be langstellenden van elders, dit Concours komen bezoeken. Door den commissaris van politie is be paald, dat de auto's van deelnemende ver- eenigingen geparkeerd zullen worden op den Rijnsburgersingel. Een bezoek aan deze Concert- en Marschwedstrijden is al leszins aan te bevelen, temeer daar de toegangsprijs zeer laag gesteld is, zoodat een ieder in de gelegenheid is, om te ge nieten van dit muziekfestijn. Verder wordt verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. BINNENLAND. Algemeene vergadering van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond"; openings rede van mr. Wendelaar. (5e Blad). Een beschouwing over de wijziging der motor- en rijwieiwet. (Binnenland, 3e Bi.) BUITENLAND. Ministercrisis in Bulgarije. (Buitenl.» Ie Blad). Moeilijkheden ter Transfer-conferentie te Berlijn. (Buitenl., Ie Blad). MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTER KUNDE. De oudste inventaris der oudste Academi sche Anatomie in Nederland. Gisteravond heeft prof. dr. J. A. J. Barge voor de Mij. de NederL Letterkunde over bovengenoemd onderwerp een lezing met lichtbeelden gehouden. Het volgende is er aan ontleend: De vermaardheid, die de „Anatomie- kamer binnen de stad Leiden" en de al daar bewaarde rariteiten in den lande en daar buiten bezeten hebben ds voldoende bekend. Behalve uit de reisbeschrijvingen van Halier en Uffenhach blijkt de inter nationale vermaardheid zeer duidelijk uit het feit. dat de catalogus der verzameling in vier talen is verschenen (Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Latijn) en tusschen de jaren 16711739 zeker 14 malen is gedrukt. Langen tijd waren deze catalogi de eenige bron, waaruit men zich een voorstelling van deze verzameling maken kon. Het is echter gebleken, dat er nog een handschrift bestaat uit 1620 van den toenmaligen hoogleeraar In de Anatomie, O. Heurnius, bevattend een uitvoerige omschrijving van den inventaris der Anatomie, opgemaakt in opdracht van curatoren. Het is voor dezen inventaris, dat spr. de aandacht vraagt. Hij is zóó uitvoerig, dat het mogelijk is, vrijwel volledig het inte rieur der toenmalige Anatomie te reson- strueeren. Na een uiteenzetting over de indeeling der in een deel der Faliebegijnkerk onder gebrachte oude Anatomie, wijdt spr. uit over de verzameling, die er bewaard werd; Uit het manuscript van Heurnius blijkt deze collectie op het eerste gezicht een zeer dwaas geheel. Dat men den opkomen den lachlust bedwingt, vindt grond in het bewustzijn, hier te staan voor de jonge kiem, waaruit veel wat in lateren tijd tot gerechten roem der Leidsche Academie heeft gestrekt en ten deele nog strekt. Als men de verzameling systematisch ordent, blijkt de verwantschap met de bestaande musea van Oudheden Ethnographie, Na tuurlijke Historie enz. onweersprekelijk. Te beweren, dat deze laatste uit de oude ver zameling zijn voortgekomen, gaat natuur- te ver. Het geestelijk verband ermede is echter klaarblijkelijk, en het stoffelijk ver band niet zelden aantoonbaar. Achtereenvolgens behandelt spr. de An- tomica. Pathologica, Zoölogica, Botanica, Archaeologica, EthnogTaphica, de meubelen gebruiksvoorwerpen en ornamenten. Ten slotte vraagt hij nog een oogenblik aan dacht voor den persoon van prof. O. Heurnius. o INSTITUUT PONT. Te Den Haag slaagden voor het examen Boekhouden: de dames C. Blok, Noord- wijk, B. Loogman, Haarlemmermeer. Voor MachineschrijvenMej. E. Nieuwenhuis, en de heeren M. E. Broekstra, Rijnsburg, H. Plug, Noordwijk, E. Ciggaar, Sassen- heim, J. Bijen. Roelofarendsveen, C. de Munnik, alhier, A. P. Colijn, Alphen a. d. Rijn (met lof). Afgewezen geen. Allen zijn leerlingen van het Instituut Pont, Bree straat 58a. ZENDINGSFEEST OP OUD-POELGEEST. Op Hemelvaartsdag 10 Mei a.s. hoopt de Vereeniging tot bevordering der Zendings zaak voor Leiden e. o, (Hulpver. van het N.Z.G.) haar 24ste Zendingsfeest te hou den op het landgoed Oud-Poelgeest, dat daartoe ook nu weer welwillend door de eigenaresse is beschikbaar gesteld. Er zal gesproken worden door ds. Pun- selie, ds. Jac. Petri, Ned. Herv. pred. te Dordrecht, Z.Exc. dr. J. H. van Broekhuy- zen, gezant van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, zendeling E. G. van Kekem van Java, ds. A. Bibber, mission- nair-predikant der Chr. Ger. Kerk op Ce lebes en ds. Chr. Eerhardt, Ned. Herv. pred. te Hillegom. Wanneer het weer meewerkt, mag ver wacht worden, dat velen zich dien middag naar Poelgeest zullen begeven. Vooral het onderwerp van den Zuid-Afrikaanschen gezant zal waarschijnlijk voor zeer velen, die in hun jeugd zoo geestdriftig met onze stamverwanten in Zuid-Afrika heb ben meegeleefd buitengewoon aantrekke- lijk zijn. Hij zal n.l. spreken over „Die lei- Gods in die geskiedenis van die Suid-AIrikaanse volk".

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1