DE HULDIGING VAN Ds. PUNSELIE. ifl tf* Jaargang DONDERDAG 3 MEI 1934 No. 22735 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Mul LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Öt5. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Portckèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Vooc leiden per 1 maanden f.2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post f. 2.95 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. lEï, terdi HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DS. M. J. PUNSELIE. een hartelijke huldiging. Ds. M. J. Punselie, die gisteren den dag I herdacht, dat hij zich voor 25 jaar aan |de Ned. Herv. Gemeente hier ter stede Irerbond, is gisteravond in het wijkgebouw IJevendaal" een hartelijke huldiging ten Ideel gevallen. Zeer velen, waaronder o.m. |ce gemeente-secretaris, mr. Van Strijen, %dden zich opgemaakt deze bijeenkomst lb! ie wonen en toen dan ook de jubilaris at zijn gezin staande door de aanwe lven werd ontvangen, was het gebouw teel bezet. Enkele bloemenmanden aan het geheel een vroolijk aan- Jüe voorzitter van het huldigingscomité, Ie heer J. B. Meynen, heette den jubilaris |en zijn gezin, nadat deze de voor hen be nde zitplaatsen hadden ingenomen, lelijk welkom, waarna hij den wensch uitsprak, dat deze bijeenkomst mocht lan in het dankbaar gedenken voor wat in 'ds. Punselie de gemeente heeft igeven. "Spr. ging dan In het kort na, hoe op initiatief van den heer Eggink, een poging |is ondernomen, die direct slaagde, om te tomen tot stichting van een jubileum- sie. Iemand, aldus spr., die hier graag zou zijn geweest, maar wien door Teipleging in een ziekenhuis dit niet mo gelijk was, is de heer De Ridder, Van harte echter leeft hij met dit jubileum mede. Nadat voorts door spr. opsomming was gegeven van de personen uit de verschil lende commissies en colleges, die in het ||ubi!eum-comité hebben zitting genomen, jseid door spr. gememoreerd hoe in 1909, i de Jubilaris in Nijverdal stond, door [en een beroep op hem werd uitge- ht. Gods leiding mag zeker in ds. ;elie's komen naar Leiden worden ge lden. Hebben wij, aldus spr., dank in 't hart, het past ons om ook een loflied op de I lippen te nemen, waartoe hij de aanwe- zlgen verzocht te zingen Ps. 68 10. De eere-voorzitter, prof. dr. H. M. van Nes, hierna het woord voerend, herin nerde, na een geestige inleiding, aan de komst van ds. Punselie in Leiden. Met frissche kijk en woorden heeft ds. Pun selie steeds in nieuwen vorm het evan gelie gebracht. Voorts schetste spr. den jubilaris als ziekenbezoeker, catecheet, pastor bezig in zijn wijkwerk en op de gestichten „Endegeest". De heer A. Van Borselen, lid van de wijkvereeniging „Levendaal", schetste de blijdschap, die er kwam in het wijkbe- stuur. toen bekend werd, dat ds. Punselie het beroep naar Leiden had aangenomen I en herinnerde ook aan het wijkwerk, ver- I richt door het dames-comité onder leiding van mevrouw Punselie. Dankbaar is het dijkbestuur, dat zij mag arbeiden met Gods zegen onder leiding van ds. Pun selie. God vërnieuwe de krachten van I onzen wijkpredikant en stelle hem tot een rijken zegen. Uit naam van de Leidsche gemeente, dijkbewoners en verschillende afdeelingen, bood spr. ds. Punselie een enveloppe met inhoud, benevens een album met hand- teekeningen van hen. die hieraan hadden medegedaan aan, te bestemmen volgens eigen inzicht. Namens de mede-arbeiders in de ver schillende onderafdeelingen, sprak de heer Hakkert, het werk van den jubilaris in deze afdeelingen memoreerend. Een fruit mand vergezelde zijn woorden. Een alleraardigst intermezzo vormde hierop het kinderlijk-eenvoudig voorge dragen vers door een tweetal leerlingen der Chr. school aan de Middelstegracht Ook dezen bleven met hun cadeaux niet achter. De heer Van der Velden van der Vlugt, sprekende namens een groep oud-cate chisanten, herinnerde aan het genoten catechetetisch onderwijs en bood namens hen een foto-toestel met toebehooren aan. De jubilaris, hierna alle sprekers dan kende, zeide, dat hij zich voor een zeer zware taak geplaatst zag. Wat vanavond gebeurd en gezegd is, is voor spr. over stelpend geweest. De vriendelijkheid en sympathie, die uit alles spreekt, doet spr. verrassend aangenaam aan. Degenen, die hiertoe hebben bijgedragen, hebben steeds sprekers verblijf hier in Leiden aange naam gemaakt. Persoonlijke woorden richtte spr. tot zijn wijk-ouderling, den heer Eggink, tot prof. Van Nes, die hem zoo vaak bezadigde ad vlezen heeft gegeven, tot den heer Meynen en voorts tot de heeren Van Borselen en Fontein. Vervolgens stond spr. nog enkele oogen- blikken stil bij zijn herderlijk werk, hierbij den wensch uitsprekende, dat het hem gegeven moge zijn nog lang een getuige van Hem te zijn, Dien spr. altijd heeft ver kondigd. Allen nogmaals dankende, zeide spr., dat vooral in deze dagen hem de woorden uit Ps. 103: „Hallelujah, Loof den Heere mijne ziel en vergeet gene van Zijne wel daden" steeds voor oogen stonden, waarop hij verzocht te zingen Ps. 103 1. Vervolgens was er gelegenheid den ju bilaris persoonlijk te complimenteeren, waarbij zich vele Wijkbewoners, die na halfnegen toegang hadden, aansloten. 't Was een bijzondere samenkomst, die ongetwijfeld voor ds. Punselie getuigenis afgelegd zal hebben hoezeer zijn persoon en zijn werk in de gemeente worden ge waardeerd. o EINDEXAMENS H. b. S. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat de eind examens der Gem. H.B.S. alhier zullen worden afgenomen op 23, 25, 26. 27, 28. 29, 30 Juni en 2 en 3 Juli en van de Chr. H.B.S. te Alphen-aan-den-Rijn op 19, 20. 21 en 22 Juni. Als deskundigen zijn voor beide scho len aangewezen de heeren O. Gunning (Velp), dr. W. E. van Wijk (Den Haag) en dr. L. W. A. M. Lasonder (Den Haag). Voor de eindexamens der Chr. H.B.S. al hier op 9, 10, 11, 12 en 13 Juli zijn als des kundigen aangewezen de heeren W. A. J. van den Hurk (Den Haag), C. D. Zimmer man (Middelburg! en dr. W. L. Slot (Rek ken). Voor de H.B.S. voor Meisjes alhier zijn als data vastgesteld 15 en 16 Juni en als deskundigen benoemd de heeren W. van Ripwijk de Jong (Den Haag), dr. C. E. B. Bremekamp (Delft) en ds. P. J. Mole naar (Den Haag): voor de R.K. H.B.S. al hier als data 19, 20, 21, 22 en 23 Juni en als deskundigen dr. ir. C. B. Barto (Den Haag) ,dr. Th. Figee (Den Haag) en ds. G. J. W. Oldeman i Delft) en voor de Bijz. H.B.S. te Voorschoten als data 7, 9, 10, 11, 12 en 13 Juli en als deskundigen mevr. dr. H. B. van Bilderbeek v. Meurs (Dordrecht), dr. C. Lakeman (Heemstede) en dr. W. Leendertz (Rotterdam). Als deskundigen elders zijn aangewezen prof. dr. A. J. de Sopper, ir. J. M. Radema ker. prof. dr. J. de Zwaan en mevr. Over- eynderMesening, allen alhier; mr J. Kramers te Oegstgeest en dr. J. Heinsius en mr. dr. E. Tekenbroek te Wassenaar. de stadhuisbouw en de faam. Eenige weken geleden maakten wij mel ding van een schrijven namens het ge meentebestuur gericht aan de directie der n.v. de Faam, waarin genoemde directie werd medegedeeld, dat de van de gemeente gehuurde étalageruimte aan de Visch- markt in verband met den Stadhuisbouw op 1 Juni a.s. moest zijn ontruimd. Thans vernemen wij, dat het gemeente bestuur op zijn besluit is teruggekomen en het contract met de Faam voor onbepaal- den tijd is verlengd. SCHENKINGEN AAN DE BIBLIOTHEEK DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de verzameling Oostersche handschriften in de bibliotheek der Rijksuniversiteit alhier door twee belangrijke schenkingen is aan gevuld. De eerste schenking is die van mevr. de wed. prof. dr. G. A. J. Hazeu-Opwyrda, welke bestaat uit een groot aantal hand schriften en eenige bundels wetenschap pelijke aanteekeningen, die wijlen prof. Hazeu in den loop van zijn Indische jaren heeft verzameld. Het grootste deel van deze collectie wordt gevormd door een 250-tal Javaansche handschriften, voor een deel origineelen, voor een ander deel afschriften, die onder leiding van den ver zamelaar zijn vervaardigd. Onder de col lectie bevinden zich vrij veel teksten, die tot de letterkunde van het Javaansche tooneel behooren of tot de historiografie. Daarnaast behelst de collectie een aantal volksverhalen en mededeelingen van eth- nografisch belang. Voorts een aantal stuk ken uit de Javaansch-Mohammedaansche litteratuur en ten slotte aanteekeningen in het Javaansch en in het Nederlandsch, over allerlei onderwerpen, waarmee een Javanicus regelmatig in aanraking komt. De tweede schenking verdient eveneens bijzondere waardeering, omdat zij een verzameling betreft, door een bestuurs ambtenaar in Ned. Indië bijeengebracht. De heer W. M. Remeeüs, controleur bij het Binnenlandsch Bestuur, heeft gedurende een zesjarigen diensttijd in Atjeh een niet onaanzienlijke verzameling Atjehsche handschriften samengesteld, waarvan verscheidene litteratuurproducten verte genwoordigen en die een welkome aanvul ling vormt van de bestaande collectie. De heer Remeeüs heeft tevens toegezegd ook voor het vervolg tot verrijking van de col lectie naar vermogen te zullen mede werken. De regeering heeft aan de schenkers haar dank betuigd. o KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, zal, zooals reeds is gemeld, wor den gehouden op Dinsdag 8 Mei a.s., des middags 2.30 uur in de Raadszaal te Sas- senheim. De agenda luidt als volgt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Mededeelingen: 5. Vaststelling adres aan Z.E. den minister van economische zaken, ad interim, inzake evenredige vrachtver- deeling en vaste relaties in het bijzonder; 6. Vaststelling adres aan Ged. Staten van Zuid-Holland inzake verzoek der Ned. Spoorwegen tot opheffing van autobus lijnen in verband met a.s. opening van de spoorlijn Gouda-Boskoop-AIphen; 7. Adres aan Z E. den minister van financiën in zake heffing van belasting op besloten vennootschappen; 8. Verslag algemeene vergadering der Nederlandsche Bloembol len-Exporteurs-Centrale; 9. Rondvraag; 10. Huishoudelijke vergadering; 11. Slui ting. Foto Bleuzé. tentoonstelling nederlandsch fabrikatenhuis. Propaganda-rede van den heer Bom. Ter inleiding van een reizende tentopn? stelling, welke onder auspiciën van het Nederlandsch Fabrikatenhuis heden en morgen in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden, heeft de directeur van die stich ting, de heer J. Born gistermiddag en -avond een propaganda-rede uitgesproken over het onderwerp „Hoe kunnen de ver bruikers de Nederlandsche welvaart be vorderen?" Spr. heette alle aanwezigen namens de Nederlandsche industrieelen, die deze ac tie sedert 4'A jaar financieren, hartelijk welkom. Ons land telt momenteel 400.000 werk- loozen, hetgeen minimaal 1.200.000 steun- trekkenden beteekent en waarvoor het rijk ieder jaar 350 millioen gulden moet betalen. 54°/« van de werkende Neder landsche bevolking is afhankelijk van een bloeiende nationale industrie en het is daarom dure plicht om die industrie te steunen. Niet alleen in het belang van die industrie zelf, maar ook en vooral in het belang van de natie. Groeiend verbruik van de Nederlandsche producten betee kent vermindering van de werkloosheid en van den belastingdruk. Niet de regee ring is het eenige lichaam, waarvan men hulp mag verwachten; de oplossing ligt veel dichter bij de hand, n.l. in de eigen rijen. De Nederlandsche verbruikers zijn hun eigen werkgevers. De hier ingerichte tentoonstelling bedoelt het Nederlandsche publiek beter bekend te maken met het inheemsche product. Nog veel te veel wordt gebruik gemaakt van buitenlandsche artikelen, zooals spr. met voorbeelden Illustreerde. Spr. gaf daarna een opsomming van verschillende nationale Industrieën op velerlei gebied en wees op de voordeelen der onderschei dene producten boven de buitenlandsche. Tenslotte waarschuwde spr. tegen het optreden van sommige buitenlandsche fa brikanten, die op hun hier te lande geïm porteerde producten etiketten plakken, welke den indruk wekken, alsof die arti kelen in ons land gemaakt zijn en hij eindigde met de opwekking om door het koopen van inheemsche artikelen Neder land zijn verloren welvaart terug te geven. Een der aanwezigen betuigde zijn groote instemming met het gesprokene en on derstreepte nogmaals met nadruk het pleidooi voor gebruik van uitsluitend Ne derlandsch fabrikaat. Tenslotte werd een gratis-verloting ge houden. VEREENIGING „ARMENZORG". Foto genomen ter gelegenheid van bet zilveren iubHetim van ds. Pnnaalie als Leidsoh predikant. Dg jubilaris te midden ¥£W Zjln feufiBe yj tófêïvan me, prof. dr. H. M. van Nes. Jaarverslag 19331934. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. J. H. Wichers Rollandet—Touw. is het volgende ontleend: Dit jaar werden 37 gezinnen door onze Vereeniging gesteund, waarvan 13 gezin nen met de vrouw als gezinshoofd, 11 waarvan de man gezinshoofd is en 13 alleenstaande vrouwen. De laatsten zijn alle boven de 65 jaar, op een vrouw na, die altijd ziek en bedlegerig is en dus niet in staat is te werken. De vrouwen die aan het hoofd van hun gezin staan, zijn allen weduwen, de meesten met kinderen, die nog hun opleiding moeten hebben. De mannen, die gezinshoofd zijn, zijn of oud, of ziekelijk en werkloos. Waar dit noodig was werd melk of andere versterkende middelen verstrekt; verder werden met Kerstmis kleeren ge geven, die wij voor een gedeelte kregen van de Leidsche Naaivereeniging en ver der uit onze kas gekocht hebben. Door den Armenraad werd ons in No vember gevraagd of wij nog enkele gezin nen wilden helpen aan melk en wat ver der door den dokter was voorgeschreven. Wij kregen hierdoor 19 gezinnen, die ge durende eenige maanden melk, vleesch of eieren van onze vereeniging ontvingen. (Met 1 April zijn echter de laatste van deze gezinnen afgevoerd De werkcommissie heeft in den afge- loopen winter laten naaien voor de ver eeniging voor Schoolkinderkleeding en -voeding 4163 stuks, waarvan: 606 meis jesjurken, 606 m. schorten, 594 m. hem den, 608 m broeken, 624 jongensblouses, 552 j. hémden, 573 j. broeken. Het knippen en uitgeven van deze goe deren geschiedt in de bovenlokalen van perceel Pieterskerkgracht 11. Hier zijn iederen Vrijdag vier naaisters om te knip pen en komen 38 vrouwen iedere week naaiwerk halen en terugbrengen. Aan naai- en kniploon werd dezen winter betaald f. 2488,48. De werkcommissie bestaat uit de dames de Bruyn, Coebergh en Wichers Rollandet. Van onze leden moesten wij dit jaar helaas enkele missen. Mevrouw Bosman heeft om gezondheidsredenen in Septem ber haar werk voor onze Vereeniging moeten opgeven. In de vacature van pre sidente, hierdoor ontstaan, werd voorzien door de benoeming van mej. D. Coebergh. In het begin van dit jaar trof onze Ver eeniging een zwaar verlies door het plot seling overlijden van mevr. Reyst-Vree- burgh, die vele jaren vol ijver voor onze vereeniging werkzaam is geweest Haar naam zal onder de leden, die ons ont vielen, steeds met eerbied herdacht wor den. BINNENLAND. Het wetsontwerp tot bescherming der openbare orde door de Tweede Kamer aangenomen. (Pari. Overzicht, 3e Blad.) Dr. Posthuma 25 jaar bij Centraal Be heer; hij wordt op 20 Mei 60 jaar. (Bin nenland, 3e Blad.) Mr. de Vries, het oudste lid van den Raad van State, neemt ontslag. (Binnen land, 3e Blad.) De heer Weiter, voorzitter van den On- dernemersraad voor Indië over den econo- misehen toestand. (3e Blad.) BUITENLAND. Druk werk voor den Volkenbond. (Bui tenland, 2e Blad.) Nieuwe ministerieele reizen aangekondigd (Buitenland, 2e Blad.) Toespitsing van den Kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland, 2e Blad.) Trotzky blijft onder scherpe bewaking in Frankrijk. (Buitenland, 2e Blad.) De muziek-historicus Max Friedlander overleden. (Tel., Ie Blad.) NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Een weermacht-avond. In de goed gevulde kleine zaal van de „Harmonie" heeft de Leidsche afdeeling van het Nationaal Jongeren Verbond gis teravond een „weermacht"-avond gehou den. Met enkele oogenblikken stilte her dacht de vergadering het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder, waarna de voorzitter, de heer C. W. van Santen, wees op de groote tegenstellingen des levens, want vreugde is er nu alom over den 25en verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Nadat een couplet van het Wilhelmus ge zongen was, wees de voorzitter op de nood zakelijke totstandkoming van het Natio naal Jongeren Verbond, waardoor onder de jongeren de trouw aap het gezag en het Huis van Oranje en het nationaliteitsge voel aangewakkerd worden en waardoor eens weder een gezonde Nederlandsche na tie haar plaats in de rij der volkeren zal weten te bewaren. Nog memoreerde spr. de oprichting der afdeeling Leiden door eenige oprichters in het Nationale Verbond, maar in tegenstelling met de landelijke vereeni ging is in de afdeeling een inzinking den bloei gevolgd. Krachtig wekte spr. op om met het bestuur en de andere interne or ganisaties te streven naar vermeerdering van het ledental. Het woord was daarna aan luitenant A. H. J. L. Fiévez. die allereerst zijn blijdschap uitsprak over het feit, dat thans ook bij de Leidsche jongeren belangstelling bestaat voor de weermacht en haar vraagstukken. Na een periode van afbraak zijn deze symptonen van een grootere belangstelling verblijdend. In het kort besprak spr. ver volgens enkele hoofdzaken van de Neder landsche weermacht, waarbij hij terug ging in de geschiedenis en voornamelijk stilstond bij het jaar 1914. Evenals toen is ook thans de Nederlandsche regeering van meening, dat wij onze neutraliteit moeten behouden, daartoe is een mobile weer macht noodig. Niet om onze grenzen te bewaren, haar beteekenis ligt in het feit, dat door een toevoeging hiervan aan een der partijen de balans der strijdkracht krachtig beinvloed kan worden. Thans zal elkeen wel overtuigd zijn van de nadering van een nieuwen oorlog; niet alleen in Europa, maar ook in het Oosten dreigt het en broeit het alom. i Vervolgens beschouwde spr. de sinds 1914 op onze weermacht toegepaste bezuinigin gen, niet alleen het beroepskader maar ook het jaarlijksche contingent betreffend. Veel minder dan overal elders bedragen de militaire kosten per inwonend hoofd om geslagen nml. f. 6 per jaar; de staat vor dert nog f.2 per iaar per inwoner! Zelfs in het ontwapende Denemarken zijn de jaarlijksche kosten per inwoner grooter. Ook de verhouding tusschen beroeps-kader en reserve-personeel is van dien aard, dat het uiterste bereikt is. Met een krachtig applaus onderstreepte de vergadering de woorden van dank, wel ke de voorzitter richtte tot luitenant Fiévez die na de pauze enkele vragen beantwoord de en hier en daar zijn causerie nader toe- lichte. VERZWEGEN VERMOGENS-AANGIFTE. Van de gelegenheid tot verbetering van de belasting-aangifte over 't jaar 1931-'32 hebben in deze gemeente 325 personen gebruik gemaakt. Het over dit jaar nader aangegeven vermogen en inkomen be draagt resp. 3.2 millioen en 220.000 gulden io«6 ^ferS„0V€L.de jaren 1932—'33 en 1933—34 zuilen hiervan niet veel afwiji SsBi

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1