ft* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 April 1934 Derde Blad No. 22732 BINNENLAND. reclame- uit nedl oost-indie. GOUDEN JUBILEUM TE ALPHEN. 11 h I RECHTZAKEN. GEVEILDE PERCEELEN. CORRESPONDENTIE, H. M. DE KONINGIN TE HARDERWIJK. Ter bezichtiging van de havenwerken. Zaterdagmiddag bracht H. M. de Ko ningin. vergezeld van Prinses Juliana, een bezoek aan Harderwijk, ter bezichtiging ran de nieuwe havenwerken. De vorstelijke bezoekers wandelden on der geleide van den burgemeester, den keer J. de Jong Saakes, gedurende onge ler een half uur langs de havens en het in den afgeloopen winter aangelegde ilrand. H. M. bezocht een der visschers- schuiten en had een onderhoud met den nsscher C. Klaassen, voorzitter van de Visscherij-Vereeniging, die de belangen van de door de afsluiting der Zuiderzee «dupeerde visschers voordroeg. Vervol gens bezichtigden de hooge bezoekers de laadszaal en de Oudheidkamer ten stad- huize- Alvorens naar Het Loo werd vertrokken verden de eendenhouderijen aan den Pa- railelweg, ondernemingen voornamelijk van vroegere visschers, in oogenschouw genomen. Hoewel het bezoek pas des morgens be kend werd, waren duizenden, ook uit de omgeving aan de haven aanwezig. PARTICULIER SECRETARIS VAN H. M. DE KONINGIN. Benoeming van den heer C. S. Sixma Baron van Heemstra. Benoemd is tot particulier secretaris van B. M. de Koningin Haar kamerheer in tsitengewonen dienst C. S. Sixma baron van Heemstra, onder bepaling, dat de in- tnctietreding zal plaats hebben op een sier te bepalen datum. Ut nieuwe benoemde particuliere secre ts van H. M. de Koningin C. S. Sixma fcn van Heemstra is op 27 Nov. 1879 te >:warden geboren, waar hij de lagere col en de R. H. B. S. doorliep. Uit de jrde klasse ging hij over naar de Ko- rilijke Militaire Academie. Na volbrach i studie werd hij in 1901 officier bij «wapen der huzaren, i In 1912, toen de heer Colijn minister nn oorlog was, heeft baron van Heem- kii als eerste luitenant een reis gemaakt aar Nederlandsch-Indlë, China en Japan 0 Is hij over Siberië teruggekeerd. Na n terugkomst werd hij met ingang van 1 Januari 1913 benoemd tot ordonnans- tificier van H. M. de Koningin. Tijdens dra oorlog was hij eerst ter beschikking tra den commandant van het veldleger, torna gedetacheerd bij de inspectie der rechaussee en eindelijk bij den gene ra straf als officier voor speciale dien- n. in 1916 werd hij ritmeester en nam hij Mag als ordonnans-officier. In 1920 liet hij den militairen dienst als reser- majoor voor speciale diensten bij den -eralen staf. Het jaar daarna vestigde zich te Sassenheim, waar hij tot 1925 ft gewoond. Daar was hij o.a. lid van gemeenteraad en secretaris-kerk- roogd. Tijdens zijn verblijf te Sassenheim heeft lij twee jaar als toehoorder aan de uni- Krsiteit te Leiden de colleges van prof. Krabbe bijgewoond. Na het overlijden van jhr. mr. Roëll in 1925 werd baron van Heemstra benoemd 't particulier secretaris van de Koningin Moeder. Baron van Heemstra is voorzitter van het bestuur van Oranje-Nassau's Oord en is onlangs benoemd in het college van re- ienten van de Koningsschool te Apel- dcora. Baron van Heemstra is bij geen poli tieke partij aangesloten. v Met ingang van 1 Mei a.s. is aan F. M. L baron Van Geen, op zijn verzoek, op de aeest eervolle wijze ontslag verleend als H. M particulier secretaris, onder dank betuiging voor de vele belangrijke en ge- nchtige diensten in die functie geduren de een reeks van jaren aan H. M. en hoogst derzelver huis bewezen. Met ingang van 1 Mei a.s. is verder lan baron Van Geen op de meest eer- 'olle wijze ontslag verleend als H. M. ka merheer in gewonen dienst en is hij met agang van genoemden datum benoemd tot H. M. kamerheer in b. d. EXECUTIE-RECHT. Wettelijke regeling in ontwerp gereed. Volgens de „Maasbode" is het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp, «gelende voorzieningen van het execu tie-recht, in het begin van de vorige toand gereed gekomen. Het ontwerp, dat bereids het departe ment van Justitie verliet en naar de col- fges van advies verzonden is, vertoont ■enneele gelijkenis met de crisis-pachtwet •«ft eveneens betrekking op landelijke Vendommen en zal uiteraard ook alleen ïhtsgeldig zijn gedurende de buitenge re tijdsomstandigheden, om daarna oeneens per wet weer ingetrokken te •orden, GEWESTELIJKE LANDDAG VAN DEN N. S. B. Het ledental nadert de dertigduizend. He Nat. Socialistische Beweging hield «terdagavond een landdag in het R.A.I.- tebouw te Amsterdam, d't verschillende plaatsen van het land •«amen in den loop van den middag een achttal extra-treinen op het Centraal Sta- «on aan met deelnemers. Zij verlieten het «ation aan de zijde van de De Ruyter- c. waar zij zich in een langen stoet J?«den. Uiterlijke teekenen mochten j meegedragen worden, zoodat de vlag- ioirf.en vaandels opgerold bleven. Onder Hing van de politie zette de stoet zich uur in beweging, begeleid door een Lr" aantal agenten te voet, te paard en ™Me motorbrigade. tteni t Damrak had zich een groote j. mgte verzameld, waaronder een aantal. NSRUn meeninB. strijdig met die van de kn Het 'et onder s'oe'en en banken sta- TANGO IVORA „Typisch, iedereen vraagt den laatsten tijd Laurens!" „Ja boy, ook wij dames weten een goede sigaret te apprecieeren. Als je Laurens rookt, ben je zéker van de kwaliteit en daarom zeg ook ik: (tok vi 8evolg was, dat weldra de wapen en de 5 Pol'Vie voor den dag kwam ae herriemakers de stegen werden In gedreven. Bij dit optreden werden hier en daar rake klappen uitgedeeld. Ook op den Dam, waar een groote me nigte bijeen was, werd een paar maal gechargeerd. Langs Rokin en Vijzelstraat waren wel vele nieuwsgierigen, maar hier werd de orde niet verstoord. Ongeveer te 5 uur be reikte de stoet in gedeelten het R.A.I.-ge- bouw, waar na aankomst van deze pro vinciale deelnemers de vergadering begon. In de enorme ruimte van het gebouw waren niet minder dan dertien duizend stoelen geplaatst, die met ijzerdraad wa ren vastgemaakt, zoodat van heen en weer sjouwen met dit materiaal geen sprake was. De groote hall was met vlaggen, ba nieren en andere versieringen aangekleed; in het midden was een reusachtig podium geplaatst, waarop zich de spreeklessenaar bevond. Het podium was afgeschut door een oranjekleurig gordijn, waarop een schild met het embleem der beweging was aangebracht. Achter dit gordijn bevond zich een afgescheiden ruimte, voor het hoofdkwartier. Een aantal boven en aan het podium aangebrachte schijnwerpers had meer dan voldoende capaciteit, om dit middelpunt en de omgeving daarvan in hellen gloed te zetten. Er waren voorts op verscheidene punten luidsprekers gemonteerd, als gevolg waar van het gesproken woord tot in alle hoe ken van de hall verstaanbaar was. Een klein uur duurde het voor alle deel- nemenden leden der N.S.B. met intro- ducé's hun plaatsen hadden ingeno men. Aan den ingang was er een scherpe controle van de in hun zwarte uniformen gestoken leden van de Weerbaarheidsaf- deeling. Andere leden daarvan bevonden zich op het podium; weer anderen, daarbij geassisteerd door leden van de Reserve- Weerbaarheidsafdeeling en de Weerbaar heidsopleiding. handhaafden de orde in de zaal en droegen zorg, dat alle groepen de voor hen bestemde plaatsen zoo spoedig mogelijk innamen. Te ruim half zes werd per luidspreker het begin van de demonstratie aangekon digd; de deuren waren toen gesloten. Na het geblazen signaal „Geeft. Acht" betrad de leider, ir. Mussert de zaal en begaf zich begroet door „Hou Zee!"-geroep en om geven door leden van de W.A naar het podium. In het welkomstwoord dat hij staande voor de spreeklessenaar en ge flankeerd door de vaandelwacht hield, betoogde hij dat de N.S.B. de natie aan een wil smeden tot één groot geheel. Be halve het doen blijken van onderlinge kameraadschap had naar spr. verder zeide deze bijeenkomst ook het doel, aan Amsterdam te toonen dat de tijd, waarin in het R.A.I.-gebouw alleen Marxistische demonstraties werden ge houden, voor goed voorbij is. Het feit dat tijdens den opmarsch naar het gebouw de Nederlandsche vlag niet in den stoet mocht worden ontplooid, in 's lands hoofd stad. voelde spr. als een smaad. Eens zal de tijd komen zeide hij dat die smaad zal worden uitgewischt. Spreker deelde mede dat het ledental de 30.000 nadert. Op verzoek van ir. Mussert zongen alle deelnemenden hierna van het „Wilhel mus" de strofe „Mijn schilt ende Betrou wen". Tijdens deze zang werd vóór het podium een reusachtige rood-wit-blauwe vlag als een gordijn neergelaten en weer ingehaald. Vóór ir. Mussert, na de pauze, weer aan het woord kwam om. tot besluit van de demonstratie, een rede te houden, welke tot titel droeg „Onze Strijd", hebben, af gewisseld door zang, waaraan ook een yrouwen-zanggroep deelnam, andere be kende figuren uit deze beweging korte redevoeringen uitgesproken, namelijk de heeren G. van Duyl, G. F. Vlekke, C. van Geelkerken en M. Graaf Marchant et d'Ansembourg. Tijdens de pauze heeft in het gebouw de W. A. voor ir. Mussert gedefileerd. Hem is ook een geschenk aangeboden, be staande uit een auto. teneinde deze in dienst der beweging te gebruiken. BOND VAN AMBTENAREN BIJ DE SPOORWEGEN. ALG. NED. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Benoeming van een nieuwen voorzitter. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedenden hield te Amsterdam een buitengewoon congres, ter vervulling van de door het overlijden van den bonds voorzitter G. J. A. Smit Jr. ontstane vaca ture. Tot bondsvoorzitter werd gekozen de heer W. Brouwer Jr., tot dusverre bonds- secretaris. In de openkomende functie van secretaris werd gekozen de heer H. J. Meyer tot dusver voorzitter van de afdee- llng Amsterdam. GERINGE AFNEMING DER WERKLOOSHEID. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 590.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week 9 t.m. 14 April 1934 heeft bedragen 24.3 pet. In de vorige verslagperiode (26 t.m. 31 Maart bedroeg het percentage 24.8 pet.; de werkloosheid is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.5 pet. In de overeenkomstige week van het jaar 1933 bedroeg de werkloosheid 26.8 pet. Bij 1064 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 14 April 1934 in totaal 344919 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 329300 mannen. Hiervan waren werkloos 321758 personen, waaronder 311049 mannen. Op 31 Maart 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 355822. Hiervan werkloos 331959 personen, waaronder 321114 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 31 Maart gedaald met 10903, het aantal werkloozen met 10201. DE TOESTAND VAN MR. VERSCHUUR. De gezondheidstoestand van oud-minis ter mr. T. J. Verschuur is, naar wij ver nemen thans zoover ten goede gekeerd, dat hij bij gunstig weer eenigen tijd in de buitenlucht mag doorbrengen. DE ORANJE-NASSAU-MIJNEN. Als opvolger van ir. D. J. Klink is be noemd tot technisch leider van de Oranje- Nassau-mijnen te Heerlen ing. L. Kremer, die tot nu toe hoofd-bedrijfsingenieur van die mijnen was. De jaarvergadering te Amsterdam. In de te Amsterdam voortgezette verga dering ontspon zich een felle discussie over het feit dat het jaarverslag bij een onge organiseerden drukker werd vervaardigd. Met een klein aantal stemmen tegen werd een voorstel tot verlaging van de salarissen van het kantoorpersoneel ver worpen. Na goedkeuring van de begrooting werd de candidaatstelling voor het voorzitter schap besproken. Gisteren ging men daarmede verder. Tenslotte werd, na zeer uitvoerige be sprekingen de heer R. Verdam te Nijmegen gekozen. De neer Verdam dankte voor zijn benoeming en voor het in hem gestelde vertrouwen. De vergadering herkoos daarna de aftre dende hoofdbestuursleden. De heer Schepers huldigde den heer Lijferink bij zijn aftreden als voorzitter, terwijl de heer Peters hem een schemer lamp, een tafel en een fauteuil aanbood. In de middagzitting werd besloten, de jaarvergadering in 1935 te houden in Heerlen. Daarna kwam een reeks voorstellen ter bespreking van de instelling van een be- drijfsraad voor het bedrijf der N. S. Men besloot, dat dit onderwerp door het H, B. grondig zou worden bestudeerd en in de Herfstvergadering van dit jaar de finitief besproken zal worden. Vervolgens kwamen voorstellen inzake de classificatie ter sprake en werd een motie aangenomen, gelanceerd door de afdeeling Alkmaar, die als volgt luidde: „De Bond van Ambtenaren in dienst van de Ned. Spoorwegen in vergadering bijeen op 28 en 29 April 1934 te Amsterdam in „Krasnapolsky", gehoord de besprekingen betreffende de standplaatsindeeling van het spoorwegpersoneel, concludeerde, dat deze zeer verouderde standplaatsindeeling door de zich snel wijzigende economische omstandigheden op geen enkele grondslag meer steunt, terwijl uit het d.d. 61—'30 door de Classificatie-commissie voor het Spoorwegpersoneel uitgebrachte rapport blijkt, dat deze Commissie zich niet com petent acht een objectief juiste of zelfs maar een de juistheid benaderende klasse- indeeling te maken, veizoekt het Hoofd bestuur bij de a.s. besprekingen betreffen de de herziening van het R.D.V., krachtige pogingen te doen. het daarheen te leiden, dat ten aanzien van de klasse-indeeling van de standplaatsen voor spoorweg- en rijkspersoneel eenvormigheid kome, zulks in overeenstemming met den gedragslijn, welke tot 1 Januari 1926 steeds is gevolgd." Inzake de positie der lagere ambtenaren besloot de vergadering, dat het Hoofdbe stuur in overleg met de Vakgroepbesturen zoo spoedig mogelijk een buitengewone Vakgroepsvergadering zal uitschrijven, ter vaststelling van wenschen en looncijfers, de verschillende categorieën betreffende. Tenslotte werden nog eenige voorstellen inzake het Pensioen- en werkloozenfonds besproken. Medische Hulp e.a. DE HEER BENSDORP OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is te Leeuwarden overleden de heer L. F. Bensdorp, een der oprichters van de Cacaofabrieken Bensdorp en Co. te Am sterdam en Bussum. De heer Bensdorp, die op jeugdigen leef tijd aan deze firma werd verbonden, heeft de fabriek tot grooten bloei gebracht. Hij was dertig jaar raadslid te Bussum. welke gemeente hij tien jaar geleden. toen hij zich uit de zaken terugtrok, heeft verlaten. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug zijn door de directie alle aanvragen om verlof op 1 Mei, van de hand gewezen. Benoemd is per 1 Mei as. in de „ad viescommissie gestichtspersoneel" tot voorzitter mr. dr J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad der Neder landen te 's-Gravenhage; tot lid, tevens plaatsvervangend voorzitter, mr. J. G. van Blom, oud-secr.-generaal bij het min. van justitie te 's-Gravenhage; tot lid mr. van Baren, burgemeester van de gemeente Delft; tot plaatsvervangend lid G. J. D. Bauduin. oud-inspecteur van het wapen der Koninklijke marechaussee te 's-Grar- venhage, en C. G. de Wijs, schout bij nacht b.d. te 's-Gravenhage; tot secretaris A. Dees, commies bij het departement van justitie; tot olaatsvervangend secretaris H. M. de Bruijn, adjunct-commies bij het departement van justitie. Bepaald is. dat de notarieele stand plaats te Tiel (vacature-Van Steenbergen) niet zal worden vervuld. DE MERAPI. DJOKJAKARTA, 28 April. (Aneta) Gis teravond werd te 9 uur 50 een zware erup tie van de Merapi waargenomen, welke 8 minuten duurde. Tot een hoogte van 700 meter werden gloedwolken uitgestooten. De Trisingglijbaan bereikte de grens van het boschreservaat. Tijdens de eruptie werden bliksemstra len waargenomen en op de Westelijke hel ling vielen aschregens. Om 9 uur 53 werden groote steenen uit geworpen. Deze bereikten de plaats waar de electrische regenmeter is opgesteld. Te 10 uur 58 hadden wederom twee erupties plaats, welke gepaard gingen met gas-explosies. Des nachts te kwart voor een vond een nieuwe eruptie plaats, welke echter niet kon worden waargenomen, tengevolge van de mist. Te 1 uur 44 volgde een gas-explosie. ter wijl 13 maal een zwaar gerommel werd ge hoord. De waarnemingspost Selo bericht dat gloedwolken werden waargenomen bij Selokopodoewoer, de eruptie werd niet opgenomen. o DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. DJIKJAKARTA, 28 April. (Aneta). Gis termiddag werden in een warong twee vrouwen en een jongetje van vier jaar door de bliksem gedood. Een man werd gewond. MEJ. v. d. BOS 50 JAREN HUISHOUDSTER Mej. v. d. Bos. Hierboven plaatsen wij een foto van Mej. Emma van den Bos te Alphen, die a.s. Woensdag haar 50-jarig jubileum hoopt te vieren als huishoudster bij den heer W. A. L. Varossieau, aan de Stationsstraat 25, aldaar. Dit gouden jubileum van deze trouwe gedienstige zal zeker niet onge merkt voorbijgaan! De a.s. jubilaresse werd bij haar 40-jarig jubileum onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wij wenschen haar een genoeglijken dag toe! DE ZAAK ONNES VAN NIJENRODE. Pleidooi van mr. Kappeyne. (Vervolg van Zaterdag). Pleiter gaat uitvoerig het Duitsche pro ces na. Hij herinnert aan den brand in Komngs renstal bij Berlijn, waaruit een proces volgde over de uitbetaling van de verzekeringspenningen. Koning had zijn vorderingen gecedeerd aan zijn schuld- eischers, die gingen procedeeren toen de maatschappijen weigerden aan hen uit te betalen. Pi. herinnert er aan, wat toen in Arnhem is voorgevallen. Koning ontbood daar een vertegenwoordiger van de verze keringsmaatschappij, en deed een propo sitie elke gewenschte verklaring tegen be taling van een groot bedrag, voor de maatschappij af te leggen, opdat zij het proces zou winnen. De man, met wien hij dit besprak, was zoo verstandig nog eens met een ander naar Arnhem te gaan en daarop heeft Koning zijn voorstel tegen over twee getuigen herhaald. De maat schappij is er niet op ingegaan, hield de zaak slepende. Zou Koning in haar nadeel verklaren, dan zou zij met het Arnhern- sche voorval voor den dag komen; ver klaarde Koning in haar nadeel, dan was dit natuurlijk zonder meer voordeelig. Koning heeft verklaringen ten gunste van de verzekering mij. afgelegd, en deze heeft niettemin toch dit voorval mede gedeeld. De twee Duitsche getuigen hebben dit hier verklaard. Koning sprak het tegen, schreeuwde dat de getuigen logen. Of Ko ning een meineed aflegde, valt buiten de zaak Nijenrode, de conclusie van dit ge drag staat echter tot deze zaak in nauw verband. Het Arnhemsche voorval geeft de zekerheid dat een verklaring van Koning onder eede niet de waarheid bevat, die zij moet inhouden, dat Koning voor geld elke gewenschte verklaring wil afleggen. Ko- nings getuigenverklaring zal daarom nooit tot basis van een bewijs kunnen dienen. Hier breekt mr. Kappeyne zijn pleidooi of, om dit morgen voort te zetten. BOETE GEEISCHT WEGENS BELEEDIGEND ARTIKEL. Voor den politierechter te Utrecht diende de zaak tegen den heer Reitsma, hoofdredacteur van .Spoor- en Tram wegen", wegens een aanklacht van den heer Harms Tiepen, een van de voor vechters der autobusbedrijven, die zich door uitdrukkingen in een artikel van „Spoor, en Tramwegen" beleedigend ge voelde. De heer Reitsma erkende in het Novem bernummer van „Spoor- en Tramwegen" een artikel te hebben geschreven onder den titel „Laat den weg vrij", waarin hij o.m. te kennen gaf, dat de heer Harms Tiepen niet behoorde tot het „denkend deel der natie" niet „goed snik" en een „warhoofd" zou zijn. De officier van justitie, achtte het ten laste gelegde bewezen èn eischte f. 10. boete. RECLAME. 254 VRAAGT UITSLUITEND DE ZENUW HOOFDPIJNPOEDERS van Dr. J. B. MEENK, 5 ets. p. p., étui van 6 st. 28 ets. Let op portret en driehoekzegel E. M. B. Ten overstaan van den notaris S. J. Rui- zeveld te Zoeterwoude Het pand ingericht voor beneden- en bovenwoning met pakhuis, garage en erf te Leiden aan de Heerenstraat nos. 7 en 7a, in bod f. 14.600, kooper de heer P. Mei- man q.q. te Leiden voor f. 14.600. R. te Katwijk aan Zee - Uw ingezonden stuk kan alleen geplaatst worden met uw volledige initialen. J. H. H. te L. Uw Ingezonden was van te persoonlijken aard om te worden opge nomen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9