'erdiende overwinning te Antwerpen A2. 75"e Jaargang Maandag 30 April 1934 No. 16 Schitterend duel: Bakhuis-van de Weyer. België gaat mee naar Rome. Het voornaamste Nieuws van heden. o (Van onzen redacteur). Nederlandsche voetbalploeg deed nn te Deurne wat van haar werd icht. Startend als favoriet in dezen C belangrijken kamp won zij met 42, fin de tweede helft met 10 te heb- r «chter gestaan, en zonder twijfel moet s land nu een goede kans maken om in ilif bij de sterkste acht te worden ge- uUt! Vèr-ult heeft de Oranje-elf zich vóór-ronde tegen België en de she profs de beste getoond. De cijfers en 42 spreken een taal, welke niet nerstaan kan worden, en ook de 93 i België te Amsterdam, benevens de ele 1—0 nederlaag tegen het befaamde tenrijksche Wunderteam mogen geacht i bij de discussies Inzake de „plaat- het noodlge gewicht in de schaal te n leggen. Een zware wedstrijd. gisteren te Antwerpen bevochten ;e heeft enorme inspannnig gekost. Te was men de laatste weken geneigd og meer sprekend overwicht te ver- iten en een nog grooter verschil in Wie de feiten en omstandig - nuchter en zakelijk overwoog had men al kunnen vaststellen dat in deze itooeting het uiterste van de Oranje- zou worden gevergd. Want België it wat er voor haar op het spel stond, kon weten dat alleen enthousiasme en onwrikbaar volhouden haar redden ia en zij kende de grens tot waartoe ir haar de reis naar Rome beveiligd zou iven. De Roode Duivels in eigen huis waren ïr ons altijd een moeilijk te bestrijden lenpartijDoch hun felheid was thans 'ter dan ooit te voren, hun weerstand iger en meer verbeten I Hun spel- 'steem was daarbij vooral destructief! ikele oogenblikken misschien is er ge- iht de Hollandsche ploeg te overtroeven r vaardigheid, door combinatie, door iheld. Dra echter begrepen de Belgen t deze tactiek hun noodlottig worden i» en vanaf dat moment- is hun spel in eerste en voornaamste plaats gebaseerd iweest op het afbreken van het Holland- he offensief. Hiér lag hun kans om zich 'ven Ierland te plaatsen in den eind end en hardnekkig hebben zij die tot it slotsignaal (met succes!) verdedigd. Belgische geestdrift. Dat de wedstrijd onder deze omstandig- 'den aan kwaliteit moest verliezen, sprak inzeil. Het spel der onzen was daardoor 'er het algemeen minder „spectaculair", 'inder imponeerend dan in de vorige ee ontmoetingen. Als waarlijke duivels erpen de Belgen zich in het strijdge- oel, de Oranje-ploeg geen seconde vrij "1 latende, en dat brak de homogeniteit ons elftal en verstoorde het nuttig 'reet van menigen, listig opgebouwden, "wal! Hoe ons elftal zich ook inspande, i groot somwijlen ook z'n technische •prematie was, toch waren de verras- !tdc openingen nu minder talrijk dan "voonlijk en bleef ook de schotvaardig- van spelers als Vente en Smit bene die van vorige wedstrijden, eenvoudig 'dat hun de kans niet gegeven werd om 1 een schot te komen. Bakhuys, het fenomeen! Slechts Bakhuys overtrof de verwach ten. Hij was weer de speler, die alléén gansche verdediging tot wanhoop ragen kan, hij was weergaloos snel en tadig en demonstreerde een schotvaar- theid, die voor Holland ongekend is! doelpunten kwamen er van zijn wee ,0't, beide gescoord uit een zóó snellen F knalharden omhaal dat de bal in het wt lag voordat spelers en publiek zich Mn toestand vermochten te realiseeren.... hentallen harde en welgerichte schoten kste verder dit Hollandsche fenomeen, en Jht er niet veel meer doelpunten uit zijn ontstaan hebben de Belgen te danken aan «eper van de Weyden, die in waarlijk giootschen vorm gespeeld heeft en z'n ~bd voor een smadelijke nederlaag (welke b'ft'gens in strijd met de verhouding zijn *™i'heeft behoed! De stijl van dezen Bel gischen doelman is niet fraai, maar nie- S ad het hem gistermiddag kunnen «beteren. Welk een brio, welk een tem perament en bravoure, welk een moed! i,u°5s waren de keeren dat Oranje het vbbhdelijk doel onder vuur nam, maar j.,b de Weyden beheerschte bijna voort- siïf ,?,e situatie en bracht het Belgl- di?ft pJubIlek tot een delirium van geest- door de schitterende wijze, waarop coc vele moeilijke oogenblikken red- s wist te brengen.... Meer spannend dan mooi. Mooi was deze België—Holland-wedstrijd niet;een ontmoeting, die geen jaren ach tereen in de herinnering zal blijven han gen. Wel was zij spannend en emotioneel door z'n wisselend karakter en door het verloop van de score, waarbij Holland na 'n 10 achterstand een 31 voorsprong nam om vervolgens toch nog een oogenblik in gevaar te worden gebracht! De aard van het speltype bracht mee dat het technisch beter spelende Oranje het meest in den aanval is geweest, doch het spelbeeld werd gevarieerd door scherpe aanvals-stooten van Belgische zijde, waardoor ons doel, hoe goed ook verdedigd, meer dan eens werd bedreigd. Met een speler als Bakhuys in de Belgische voorhoede, ter vervanging van den tragen Capelle, waren wij er gisteren heel wat minder gunstig afgekomen! Groote oogenblikken van Oranje. Twee ongeveer even lange perioden in dezen kamp hebben blijk gegeven van een Hollandsche supprematte. die bijkans de vergelijking doorstaan kon met de „groote oogenblikken" uit de laatste twee wedstrij den in het stadion te Amsterdam. Dat was het derde kwartier van de eerste helft, toen alleen Van de Weyer in staat bleek aan het geweldige Hollandsche bombarde ment het hoofd te bieden, en dat was het tweede kwartier na de pauze, waarin de geest .plotseling weer over onze voorhoede vaardig werd en Smit, Bakhuys en Vente in vijf minuten tijd driemaal den bal in de Belgische touwen joegen! Er waren vele duizenden Hollanders op de tribunes der Antwerp F. C„ er waren er méér dan voor heen ooit het geval is geweest!en zij hadden, na een wat overdadig luldruchti- gen inzet, met pijnlijke onzekerheid, temid den van triomfantelijk juichende Belgen, het verloop aanschouwd van een wedstrijd, waarvan het resultaat ver beneden hun verwachtingen dreigde te blijven. Ho^ hun gemoedsgesteldheid was toen plots binnen enkele minuten het gevaar eener nade rende nederlaag in een vrij positieve over winning was omgezet laat zich in geenen deele beschrijven! Heel dat Belgische sta dion scheen opeens een felbewogen zee van juichende en springende Hollanders die zwaaiden met hoeden en rood-wit-blauwe vlaggetjes en op de meest dwaze manier aan hun blijdschap poogden uiting te geven. De spelers zelf gaven trouwens het voorbeeld. En zoo zag met driemaal bin nen vijf minuten een Hollandsche jongen die een doelpunt gescoord had. als het ware bestormd worden door tien mede spelers, die springend hem tegemoet kwa men, allen tegelijk z'n handen wilden druk ken, hem om den hals vielen en aan zijn shirt trokken om per slot in één massaal hotsend Oranje-kluwen over te gaan De Nederlandsche ploeg. Het is de groote verdienste van onze nationale ploeg, dat het de geweldige geest- dift der Belgen niet alleen heeft weten te weerstaan, maar dat zij zelfs een over winning behaald heeft, op welks waarde vriend noch tegenstander tets zal hebben af te dingen! Ons elftal was niet alleen technisch en tactisch beter, het was ook soepeler meer athletlscb en beschikte over meer uithoudingsvermogen. Anderiessen scheen de eenige Hollander, die tegen het slot vrijwel uitgespeeld was. daarentegen waren meerdere Belgen het laatste kwar tier volkomen op en elke bijzondere in spanning werd toen gevolgd door onver wachte buitelingen krampaanvallen, enz. De beste man in onze voorhoede, juister gezegd: van heel ons elftal, was mid voor Bakhuys. Hij gaf leiding aan lederen aan val, maakte vele fraaie openingen en schoot ongelooflijk hard en zuiver uit de moeilijkste standen. Hoe dikwijls ver wachtte men niet dat hij den bal zou over geven om dan plots verrast te worden door 'n bliksemsnelle wending, een omhaal en 'n schot, zóó hard, dat keeper van de Wey den er somtijds onder scheen te wanke len De vleugel Vente—Wels kreeg aanvan kelijk weinig te doen. doch na een minuut of twintig werd het tweetal aan het werk gezet en zij vormden toen een uitsteken den vleugel, die herhaaldelijk groote ver warring heeft gesticht in de sterke defen sie der Belgen. Wels gaf daarbij vele mooie voorzetten. Jammer dat zijn spel minder nuttig is, vergeleken b.v. met een Adam, wanneer het er op aankomt zelf een kans te benutten! Vente. noch Smit (die van ongeveer dezelfde kracht was) kreeg dezen middag veel kans tot schieten. Beiden maakten echter een mooi doelpunt. Links buiten Mijnders was de zwakste van het vijftal. Hij was bang voor den zeer forsch spelenden rechtshalf Peeraer en heeft geen al te sterken indruk gemaakt. De halflinie liet zich af en toe verrassen door de felheid der Belgen, hetgeen tot minder zuiver aangeven leidde. Van Heel was als altijd de groote tacticus, die ook stuwend het beste werk verrichtte. Pellikaan had eenigen tijd noodlg om zijn vorm te vin den, doch herstelde zich spoedig en had Ledent toen bijna voortdurend in bedwang. Anderiessen speelde zijn normale spel: rustig, weinig opvallend, doch nuttig. Groote vermoeidheid bracht hem in de slotperiode tot missen, slecht aangeven, hands maken enz. Van Run was de beste back. hoewel hij de sterkste Belgische vleugel tegenover zich had. Ook Weber heeft vele malen fraai ingegrepen, doch z'n optreden leek ons ditmaal toch iets minder overtuigend dan in den kamp tegen de Ieren. Keizer, de Ajax-doelman, stond gister middag onder de lat en hij heeft, voor den eerstvolgenden wedstrijd (dus tegen Frankrijk!) zijn plaats verdiend! Voor een zuivere beoordeeling zijner capaciteiten ware het beter geweest, indien hij druk werk had gekregen. Nu bleef zijn taak vrij bescheiden, al kreeg hij eenige moeilijke problemen op te lossen. Voldoende werd het echter duidelijk dat hij meer zelfver trouwen bezit dan Van Male. Keizer weet wat hij wil, z'n werk was elastisch en maakte soms zelfs indruk en aan de twee Belgische doelpunten had hij, naar onze meening. geen schuld. Vooral op hooge ballen was hij klemvast gisteren en de wijze, waaroo hij eenmaal bij een voorzet van rechts den bal boven een kluwen V3n spelers weggrabbelde was bijna geniaal! Met schuivers heeft de voorhoede der Roode Duivels het hem dezen middag niet lastig gemaakt. Schitterend spel van den Bel gischen doelman. Zooals Bakhuys uitblonk bij Nederland, zoo schitterde van de Weyer bij de Belgen Men zou dezen wedstrijd bijna een duel: Bakhuysvan de Weyer kunnen noemen. Dat de Hollander daarbij zegevierde doet niets af aan de fenomenale prestatie van den Belg. die niet enkel het eigen, maar ook het Hollandsche publiek tot uitbun dige geestdrift bracht! Smellinckx en Pap- paert stonden hem van den aanvang af kordaat ter zijde en het was een deceptie voor de Belgen toen Pappaert na een bot sing met Bakhuys moest uitvallen. Van Dessel verving hem lang niet onverdien stelijk, maar het heeft toch een verzwak king beteekend voor de buitengewoon hechte defensie der Roode Duivels. De Belgische halflinie was sterker dan in Amsterdam, doch ook nu weer hebben we van midhalf Welkenhuyzen niet den in druk kunnen krijgen van een speler van internationale klasse. De voorhoede, die gevoed werd met verre trappen naar de vleugels, speelde in zeer wtsselvaliigen vorm: soms lauw en traag, dan ineens weer overloopend van vuur en onstuimigheid. Zuiver plaatsen deed deze voorhoede niet, noch trouwens de rest der ploeg, omdat men er zich den tijd niet toe gunde, maar de open attaques waren toch dikwijls ge vaarlijk, voornamelijk kort na cle hervat- De opstelling der elftallen: NEDERLAND KEIZER WEBER VAN RUN WELS PELLIKAAN ANDERIESSEN VAN HEEL VENTE BAKHUYS SMIT MIJNDERS LEDENT GRIMMONPREZ CAPELLE VOORHOOF VERSYP CLAESSENS WELKENHUYZEN PEERAER SMELLINCKX PAPPAERT v. d. WEYER BELGIË NEDERLANDSCH ELFTAL ONGEWIJZIGD. VOOR DEN WEDSTRIJD TEGEN FRANKRIJK. Het Nederlandsch elftal, dat gisteren te Antwerpen van België won, is ongewijzigd gehandhaafd voor den wedstrijd op Hemel vaartsdag te Amsterdam tegen Frankrijk. Reserves zijn: Van Male 'Feijenoord), Pienter (Be Quick). Prins (Stormvogels), Bas Pauwe (Feijenoord), Mol (K.F.C.), Bonsema (Velocitas). Mulders (Ajax). De keuzecommissie van den KJ4.V.B. heeft het volgende B-elftal samengesteld voor den wedstrijd tegen Frankrijk B op Hemelvaartsdag te Riissel. Doel: Pöttgens (Miranda); achter: v. Diepenbeek (Ajax), Lelieveld (V.U.C.) midden: van Maren (A.D.O.), Oprinsen (N.O.AD.), Graafland (H.B.S.); voor: Vrauwdeunt (Feijenoord), Slot (D.W.S.). Lagendaal (Xerxes). Schoemaker (Quick den Haag), v. Nellen (DH.C). Reserves: Veenendaal (Naaldwijk), Beek huizen (D.F.C.), Schubert (Ajax). Domme- rlng (Vitesse), Berg (A.D.O.), ting, toen België er in slaagde de leiding te nemen, en een half uur later nadat Voorhoof, vrij onverwacht, den achterstand tot 23 had terug gebracht! Die Voor hoof was daarbij de gevaarlijke man, al paste Versyp zich goed bij hem aan. Links kwam de dreiging van Grimmonprez. ter wijl Ledent nauwelijks opviel en Capelle door zijn traagheid een rem op den aan val is geweest. Puntlooze eerste helft. Ondanks de verkeersmoeilijkheden, die uren-lang oponthoud in Antwerpen's stra ten veroorzaakten, waren blijkbaar alle houders van kaarten op tijd in het stadion der Antwerp F. C. te Deurne gekomen te gen den tijd van aanvang. Geen plaats scheen toen tenminste meer onbezet. Hoe veel Hollanders er waren kwam aan het licht, toen de Oranje-ploeg het veld betrad onder gejuich van allen kant en vervol gens uit volle borst het Wilhelmus werd meegezongen. De onmiddellijk erna los barstende kreet „Tien-tien-tien" leek lich telijk voorbarig en we gelooven dat zij voorlooplg wel geen opgeld meer zal doen! Van Heel had den opgooi gewonnen en na de pauze heeft dat aan Oranje eenlg (toen toegenomen) windvoordeel gebracht. Drie minuten was er gespeeld toen Peeraer uit een vrijen schop van verre kei hard op ons doel schoot. De wijze, waarop Keizer het leder echter opving en weg werkte onder daverend applaus der toe schouwers versterkte direct het vertrou wen in den nieuwen Hollandschen keeper! Misschien heeft dat ook bij hemzelf wel de noodige en gewenschte rust gebracht! In deze eerste oogenblikken speelden de Belgen op den aanval en onze backs moes ten nogal eens in actie komen. Bakhuys werd van den bal geloopen, toen hij aan de overzijde was doorgebroken en weer trokken de Roode Duivels naar voren, op gestuwd door een vrij ver opdringende middenlinie. De dreiging bleef evenwel be perkt tot een kopbal van Capelle. die naast ging. en langzamerhand verander den de Belgen van tactiek door het aan nemen van een defensieve houding met vlugge uitvallen over de vleugels. Van geen van beide zijden had het spel in dat eerste kwartier veel te beduiden. Men was nerveus, mistte nogal eens en plaatste onzuiver, terwijl de verdedigingen de situatie volkomen beheerschten. Pap paert bleef liggen na een botsing met Bak huys, probeerde het nog even en moest toen vervangen worden door den Lyra- speler Van Dessel. Deze ging linies- en Smellinckx rechtsback Of het kwam door deze gewijzigde opstelling der Belgische defensie, dan wel doordat zij eindelijk haar vorm hervond, feit is dat van dat moment af onze rechtervleugel veel meer in actie kwam. Er kwam gang in ons voorhoede- spel en een komend Holland overwicht begon zich af te teekenen! Smit schoot naast na handig werk van Vente, maar het volgend moment suisde reeds een ko gel naar het Belgische doel, ingezonden door Bakhuys. Het was het sein voor een kanonade, die tot de rust heeft aange houden! Een kopbal van Bakhuys werd tegen de lat gekeerd, zes. zeven harde schoten van onzen midvoor werden be dwongen door den fameuzen doelman der Roode Duivels, die als het ware te vechten had tegen een overmacht van overwin- ningsbeluste Oranje-mannen, doch tel kens weer zegevierend uit de worstelingen te voorschijn kwam. Ondanks een sterk overwicht der Hollandsche pioeg kwam zoo de rust met blanken stand! België neemt dc leiding. Er was nauwelijks weer begonnen of Bakhuys scheen te zullen scoren toen Welkenhuyzen hopeloos miste. Met drie Belgen op de hielen schoot onze midvoor echter naast. Nog geen minuut later ont stond een misverstand in onze defensie. Nederland won met 42 den voetbal wedstrijd te Antwerpen. België gaat mee naar de wereldkam pioenschappen. Het Nederlandsch elftal voor den wed strijd tegen Frankrijk ongewijzigd gelaten. De hockey-wedstrijd NederlandBelgië is met 31 door Nederland gewonnen. waarbij de bal evenwel naast open doel werd geschoten! Gelijk in den aanvang 1 der eerste helft namen ook nu de Belgen weer eenlg overwicht en het was Grim monprez, die doorliep op een pass van Capelle en aan België de leiding gaf. Kee per Keizer had even geaarzeld, liep toen nog uit doch kon het gevaar niet meer af wenden. I0. Nou gaot ge wat zien. ,,Nou gaot ge wat zien" zei de collega van de Gazette van Antwerpen naast ons triomfantelijk bij dat Belgische doelpunt. En waarlijk: er ging iets grootsch gebeu ren! Doch aan de andere zijde. Als zoo dikwijls hadden de onzen een prikkel noodlg om tot daden te komen. Grim monprez zorgde daarvoor. En daar brak ineens weer die onverzettelijke wil zich baan, die de Oranje-elf reeds zoo schit terende successen heeft bezorgd! Daar trokken ze op. de Oranje-mannen, in ge sloten gelederen: overmachtig en gewel dig! En Van de Weyer moest zich gewon nen geven. Hij mocht dan tal van fraaie schoten uit z'n doel ranselen, een schuiver van Smit uit een scherpen voorzet van Wels was ook hem ten slotte te machtig. 1—1. Twee minuten daarna (in de 17de mi nuut) bracht de linkervleugel het leer fraai op, Smit tikte den bal naar Bakhuys en op onnavolgbare wijze joeg deze het leer in de touwen. 12. België was haar koelbloedigheid kwijt en Nederland benutte haar kans. Want nóg was het niet genoeg! Reeds bracht Anderiessen den bal op, een dribble, een knalvia de lat stuitte het leer terug en het was Vente, die de score tot 13 op voerde! In vijf minuten had Oranje een 10 achterstand in een 31 voorsprong om- getooverd! De Hollandsche Leeuw was zichzelve gebleven en evenals tweemaal achtereen te Amsterdam had hij zich nu ook te Antwerpen met een onverwachten geweldigen sprong meester gemaakt van zijn prooi1 2—3. Oranje bleef sterker, bedreigde thans herhaaldelijk de Belgische veste, doch Van de Weyer. weerde zich schitterend en voorkwam verder onheil. Mijnders zorgde daarbij voor de vroolijke noot, door bij een I aanval een geweldige salto te maken en pardoes neer te duiken boven op een groep fotografen, die gehurkt naast het doel op dezen aanslag volmaakt onvoorbereid was Grimmonprez kreeg aan de overzijde een scoringkans, doch te lang treuzelen maak te het mogelijk dat Pellikaan tijdig kon ingrijpen. Toen in de 27ste minuut schoot Grimmonprez van dichtbij enorm hard op ons doel: Keizer stompte den bal nog weg ,doch voor de voeten van Voor hoof, die gemakkelijk kon doelpunten. 2—3 Geweldig schot van Bakhuys. België zag weer een kans op een draw en zij zette er even alles op om het daartoe te brengen. De halflinie liet zich verleiden haar defensieve houding te laten varen en trok onstuimig mee naar voren. Een paar mooie kansen kregen de Belgen daarbij. Een meer doortastende en snellere midvoor dan Capelle zou er vermoedelijk wel een van benut hebben. Nu gingen die scoring- kansen door onvoldoende afwerking teniet en het naar voren komen der halflinie werd den Belgen bovendien noodlottig. Want zes minuten voor het einde dreef Van Heel den bal naar voren, de voor hoede nam het leer overen met een ontzaggelijk harden omhaal boorde Bak huys den kogel in de Belgische veste. Met 42 was het pleit beslecht en hoewel er van weerszijden nog hard werd gewerkt, kwam er geen verandering meer in den stand van dezen, door den heer Rous bui tengewoon goed geleiden wedstrijd. Staande zongen de duizenden Hollanders na afloop het Wilhelmus! Het voor-tournooi voor het wereldkam pioenschap is hiermede ten einde. De uitslag luidt: gsp. gew. vrl. gel. v.-t. pnt. Nederland 2 2 9^1 4 België 2—11 6—8 1 Ierland 2—11 6—9 1 Had Nederland in de laatste oogenblik ken nog eenmaal gescoord dan hadden België en Ierland precies gelijk gestaan. In dat geval moest er geloot worden. Een vertegenwoordiger van den Ierschen bond woonde daartoe den wedstrijd bij! Van Heel vergat z'n schoenen. Zooals reeds vele jaren de gewoonte is. komt het Nederlandsche elftal, als 't naar Antwerpen gaat, een dag van te voren bij elkaar. Van Zaterdag op Zondag logeerde het in hotel „Atlanta" te Rotterdam. Toen de spelers gisteren reeds lang vertrokken waren, kreeg het hotel tegen den middag een telefoontje uit Roosendaal. De heer Bouljon aan de lijn met de vraag, of men

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13